Gemeentelijke Jeugdraad êWe>* Boerenleenbank Geslaagd Politierechter Venray in het weekend Venray krijgt geen gemeentepolitie WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN K ««"TLT.i.ï';E--"ïïrTS Uw spaargeld steeds direct opneembaar bij de VENRAY Uit Peel en Maas VRIJDAG 28 JUNI 1968 No. 26 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOf N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 Onlangs heeft men, mede op ad vies van de Stichting Regionaal Jeugdcentrum Noordelijk Limburg een gemeentelijke jeugdraad opge richt, die de behartiging van het werk ten dienste van de jeugd ten doel heeft. De taken waarvoor deze Gemeen telijke Jeugdraad zich gesteld ziet omvatten de bestudering van het jeugd- en jeugdsportwerk in de meest rui me zin; het geven van voorlichting en advies over alle zaken het jeugd werk en jeugdsportwerk betref fende aan de gemeente, en aan verenigingen en groeperingen welke zich met de jeugd bezig houden; het stimuleren en waar'nodig en mogelijk koördineren van aktivi- teiten van verenigingen en orga nisaties welke op het gebied van het jeugd- en jeugdsportwerk werkzaam zijn; het ontplooien van initiatieven op die terreinen van het jeugd- en jeugdsportwerk, welke nog niet door de verenigingen en or ganisaties worden bestreken; de stimulering van kadervor ming; het bevorderen van kommunika- tie tussen verenigingen en orga nisaties welke ter plaatse zich bezig houden met de jeugd. Op het te Eindhoven gehouden examen slaagden voor lerares-mode vak, met eer en lof der jury, de da mes Elly Houwen en Jo van Dijck uit Venray. Voor coupeuse-costumière slaagde met eervolle vermelding Nelly Theu- nissen uit Groeningen. Voor het examen fotografie en reportagefotografie slaagde te Den Haag de heer Paul Hoedemaekers. Op 20 juni slaagden aan de R.K. Huishoudschool „Marianum" te Ven ray, voor het diploma Vooropleiding Verzorgende Beroepen (V.V.B.): Lucia Apers, Venray; Miep Arts, Merselo; Marie-Louise Barents, Ven ray; Tonny Brouwers Walsberg- Deurne; Bertie Coenders, Meerlo; Elly Engels, Laura Engels, Merselo; Kitty Ghielen, Venray; Tonny Hen- drickx, Meerlo; Annemarie v. d. Heyden, Deume; Wilma van Opber gen, Venray; Martha Philipsen, Ys- selsteyn; Thea Verstappen, Venray; Ria Willems, Ysselsteyn, Wies Wil- lems, Venray; Elly Aben, Elly Arts, Oostrum; Margreet Bakens, Wans- sum; Jo Baltussen, Oostrum; Heieen Bastiaans,. Venray; Marjo v. d. Be- kerom, Leunen; Tiny v. d. Bereken, Mia van Dijck, Truus Gommans, Venray; Jo Hendriks, Vierlingsbeek; Toos Huys, Hegelsom; Elly Pijls, Vierlingsbeek; Hilda Speycken, Blit- terswijck; Truus Valckx, Oostrum; Thea Verhaegen, Venray. Op 18 juni 1968 werden in het Psychiatrische Centrum St. Serva- tius te Venray de overgangsexamens gehouden. Als gedelegeerden waren aanwezig: Dr. L. D. Hoff uit Voor burg Vught, Dr. H. J. P. M. Kort- mann van St. Anna te Venray en Mevr. T. M. C J. van de Eerenbeemt uit St Anna te Venray. Voor het tweede overgangsexamen slaagden de volgende kandidaten: C. M. Aarts, Vierlingsbeek; mevr. C. Broeren-van Bree, Venray; Br. Broens St. Servatius, J. Bus Zut- phen; L. Bijlmakers Heel, A. Cre- mers, Venray, mej. H. van Daal, Boxmeer, E. Debbaut Goes, Br. Dek ker St. Servatius, W. Driessen, As ten, G. Fonteijn Venray, H. Fren- cken Roermond, A. van Hemert Voe- rendaal, L. Heymans Keipen, C. A. Hooijmaaijers Oosterhout, B. Jacobs Maastricht, W. Jaegers Elsendorp, M. van Lieshout Venray, H. v. d. Linden Helmond, W. van Loon Deur- ne, G. Maes Oisterwijk, L. van Mil Overloon, Fr. Mooren Tegelen, J. In de komende periode zal de raad zich vooral bezig houden met een inventarisatie van aktiviteiten der bestaande jeugdgroeperingen in de gehele gemeente zowel in georgani seerd als niet georganiseerd ver band. Daartoe zullen oriënterende be sprekingen gevoerd worden zowel met de gemeentelijke overheid als wel met de jeugd ter plaatse. Men denkt hierbij ook gebruik te maken van richtlijnen en konklusies zoals die in het eindrapport van het Hoogveld-Instituut vervat liggen. In de raad hebben zitting genomen diverse vertegenwoordigers uit de kom en kerkdorpen, zowel uit be staande verenigingen als uit niet ge organiseerde jongerengroepen, dan wel mensen, die uit hoofde van hun beroep en of belangstelling en kon takten met de jeugd hebben. Nooijen Oirlo, A. Oduber Aruba, mej. A. van de Pasch Venray, M. Pe ters Venray, J. Senders Wintelre, Th Smits Schaijk, A Snijders Els- hout, J. Stevens Venray, Fr. Thijs- sen Boxmeer, Fr. Verbart 's-Hee- renbroek, Fr. de Vos Eindhoven en B. Winants te Maastricht. Slechts één kandidaat moest wor den afgewezen. Op 11 juni werden in het Psy chiatrisch Centrum St. Servatius te Venray de overgangsexamen gehou den. Als gedelegeerden waren aan wezig: Dr. J. v. d Meer uit St. Anna Venray en Dr R. Kartodirtjo uit St. Anna. Voor het eerste overgangs examen slaagden de volgende kan didaten: J. Berkers Deurne, J. Brauer Broekhuizenvorst, H. Cox Venray, G. van Daal Venray, E. Fransen te Deurne, J. Gerards Tegelen, M. Gie- len Venlo, A. Goedhart Tilburg, L. Goossens Boxmeer, J. Guffens Deur ne, M. Hendriks Ysselsteyn, Th. den Hollander Heerlen, H. Jeuken Ven ray, G. Keizers Sevenum, H. v. Kes- sel Aalst, P. Koevoets Maastricht, J. Koppes Oostrum, G. Kortekaas te Huissen, J. van Loon Deurne, G. A. Minten Liessel, M. Mommen Venray, J. van Neer Oirsbeek, J. Oduber te Aruba, P. Odijk Rotterdam, J. v. d. Oever Westerbeek, mej. P. v. d. Pas, Hilvarenbeek, P. Peters Tegelen, P. Probst Tegelen, A. Sanders Heel en Panheel, Fr. School Overloon, J. v.d. Sterren Venray, Br. Verhage St. Servatius, mej. Fr. Vlemmings Ven ray, J. Voss Oeffeit, J. von Weersch Hulsberg, P. de Wit Ysselsteyn. Twee kandidaten moesten worden afgewezen. Mulo-examens Van de Venrayse muloschool slaag den 60 van de 62 kandidaten voor het Mulodiploma, n.l.: Uit Venray: Henk Janssen, Leo v. Dijck, Jan Groenen, Tiny Janssen, Jos Arts, Theo Creemers, Tonny Peeters, Herman Vermeulen, Theo Claessens, Ant. Bexkens, Rien Grü- ter, Math. Thielens, Paul de Vries, Henk v. d. Weiden, Coen Willem- sen, Theo de Bruyn, Gerard v. Dijck, Chris v. d. Heuvel, Huub Peerlings, Wim Scholtens, Guus Spee, Harry Swinkels, Jan Truyen, Thea van Houdt, Marleen Schaeffers, Tiny Gerrats, Ine Hendricx, Josefien Oostveen, Marian de Jong, Ine Lins- kens, Willy Renkens, Marja Roos, Els Stoks, Annelies Thielen, Jeanne Vullings. Arcen: Vera Craanen; Leunen: Jos Josten, Ant. Loonen, Jos Claessens, Pieter Lucassen, Irma Zwamback; Castenray: Jan Strijbos, Gerry Ram- bags, Riny Gooren, Veulen: Noud Classens; Overloon: Anton Visser; Oirlo: Marian Camps, Els van Rhee; Heide: Lizet van Rens, Jac. Derikx; Oostrum: Annemie Janssen, Lamb. Emons; Merselo: Bertha Emonts, Mien van Osch, Annie Janssen, Jos Janssen, Martien Emonts, Dré v. d. Venne; Holthees: Wim Muysers, Jos Ermers. Op 4 na slaagden alle kandidaten die daarvoor examen deden voor de zg. vrijstelling „Middenstand". Bovendien slaagden 56 van de 57 leerlingen van de 3e klasse voor het diploma „Machineschrijven", afge nomen door „St. Genesus". Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Leunseweg 47a Tel. 2471 Venray Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gedipomeerd „Als ik het goed begrijp", sprak de politieerchter op een moment dat pers en publiek er niets meer van begrepen, „hebt u in uw eentje een avondvierdaagse willen houden.' „Een rustige avondvierdaagse, ja wel edelachtbare heer president, om te vissen", verklaarde de getuige die zo groot was als de ware Goliath uit de geschiedenis. „M'n echtelijke eega was wat vroeg met de schoonmaak en daar zou ze weer vier dagen over doen, ziet u, edelachtbare heer pre sident." Nu kwam er tekening in de inge wikkelde affaire, waarin sprake was van rolmops, baggerbeugel, moord aanslag, natte kleren en avondvier daagse. „Maar", vervolgde de rechter, „on der vissen versta ik het halen van dieren uit het water en niet het ver drinken van mensen in het water." „Ik heb geen mens verdronken, meneer de edelachtbare rechter, ik ben notabene door die kletsmeier in het water gemieterd! Ik dee niks, ik zat rustig te vissen!" „O ja? U hebt hem toch gepro beerd op te pakken en in de Maas te werpen. U bezigde daarbij de woor den: „Ik zal je verzuipen als jij je bek niet houdt. Dat hebben alle ge tuigen duidelijk gezien en gehoord." „Hij wierp mij in de Maas, rechte edelachtbare meneer", riep de ver twijfelde reus uit en hij wees met een vinger als een worst naar het tengere lichaam in de beklaagden bank. De publieke tribune veerde geïnteresseerd op. „Zozo, dus deze krachtpatser nam u eventjes tussen zijn gespierde handjes, lichtte u hoog boven zijn hoof den wierp u met één hand mid den in de Maas. Gelooft u daar zelf een woord van?" „Maar dót heb ik nooit gezegd, edelachtbare rechtermeneer. Hij lichtte mij pootje. Met m'n eigenste hengel." Op het moment toen u hém in 't water wilde gooien?" .Jawel, meneer de edelrechter." ,Dus u probeerde hem in 't water te gooien en toen stak verdachte uit zelfverdediging de hengel tussen uw benen, zodat u struikelde en zelf in het water viel." „Mijn hengel, rechte achtbare...." „Jawel, jawel, maar nu geeft u toch toe dat u de verdachte in het water wilde gooien en dat u er in gevallen bent. Daarmee vervalt de hele aanklacht, waarin u deze kleine meneer hebt beschuldigd van een po ging tot moord met voorbedachte rade!" „Maar vier dagen had ie me al gesard, meneer de dinges", klaagde Goliath. „Eerst met gezeur of ik op rolmopsen viste en dat het water niet zuur genoeg was om in te leg gen; de tweede avond kwam die met uitjes, augurkies en stokjes en mikte die bij m'n stekkie in 't water; de derde avond had ie zelf een net vol vis en paling in het water laten zak ken voor ik kwam en toen ik niks wist te vangen, ging hij tergend dat hele zootje ophalen. En de vierde dag, meneer de edelachtbare vis rechter, was ik kilometers verderop gaan zitten en toen kwam ie me toch nog achterop met baggergereed- schap. En uitgerekend baggeren waar ik ging zitten." „Gaat u maar weer zitten", klonk het terug. „D'r moest nog geschouwd worden hé', verklaarde de verdachte op zijn beurt, „de Maas moest óók schoon." ,U bent zeker de lollige broek in t dorp", dacht de politierechter. „Als die rivier zo nodig schoon moest, waraom trapte u dan de tweede avond stenen in het water en wierp u er tafelzuur en stokjes in?" „Dat waren hele kleine grindsplin- tertjes, hé. En 't tafelzuur was voor de smaak, 't Was trouwens allenig maar ter illustratie. Ik stond zo wat moppies over vissers te vertel len, hé." „Er heeft anders geen mens om gelachen", wist de rechter. „O jawel, toen ie de vierde avond zelf in 't water kieperde, hebben we ons allemaal ziek gelachen. Ik zei nog: maak je vissen niet aan het schrikken. En denk u eens in, hé, hij kon ze zo allemaal pakken!" „Maar meneers pak is bedorven door de bagger die u had opge haald." „Dat was al lang bedorven door dat ie drie avonden in de modder heb zitten pieren", gaf het kleine fi guurtje gauw terug. ,U hebt trouwens al meer van die aardigheidjes op uw strafblad", wist de politierechter. .Kennik het hellepen, dat ze m'n grapjes niet altijd in de goeje aarde laten vallen?" De officier dacht, dat verdachte het wel degelijk kon helpen. Hij wil de deze grapjas zijn grapjes graag afleren en eiste daarom, gezien de opzet, zestig gulden boete of een week gevangenisstraf. „En dan hebt u nog geluk gehad, dat uw slacht offer kon zwemmen en dat hij niet verdronken is, anders was u werke lijk veroordeeld wegens poging tot moord", waarschuwde hij. De politierechter meende, dat het ene woord het andere uitgehaald had en dat beiden schuld hadden. De grote Goliath had echter alleen de kleine David aangeklaagd en de kleine Davir niet de grote Goliath, zodat hij het als wijlen Salomo wij zer achtte, beide te straffen. Derhal ve veroordeelde hij de kleine ver dachte tot zestig gulden boete of een week gevangenisstraf en de grote getuige tot het zelf (laten) opknap pen van zijn bedorven kleding, door deze vordering niet ontvankelijk te verklaren. „Ik zou die kleren maar niet la ten schoonmaken", zei de tengere te gen-de grote kolos. „Waarom niet?" toeterde die. „Dan ken je ze nogges gebruiken als je wéér met mij wil zwemmen!" klonk het terug. dr bank roor irdrrrrn KLEDINGMAGAZIJN I GROTE -MRkT 6 TEL 0V60-22371 BRAND IN PSYCHIATRISCH CENTRUM Zondagmiddag brak door onver klaarbare oorzaak brand uit in een der schuren van het psychiatrisch centrum St. Servatius. In een mini mum aan tijd stond deze in lichte laaie en aan het redden van dit ge deelte was niet meer te denken. Een aantal landbouwmachines gingen verloren, maar wel kon de in record tijd aanwezige vrijwillige brandweer uitbreiding voorkomen. De schade, welke enkele tiendui zenden gulden bedraagt, wordt door de verzekering gedekt. De belang stelling voor het blussen was zeer groot. KIND GOOIDE STEEN NAAR AUTO Het zoontje van de fam. aan de Bosweg gooide een steen naar de auto, bestuurd door L. v. T. uit Odi- liapeel. De voorruit ging aan digge len. De rekening werd gepresenteerd en de W.A. verzekering van de fam. S. zal voor de schade opkomen. ALLE MACHINES WERDEN 'S NACHTS AANGEZET Venrays rijkspolitie werd gealar meerd dat in de nacht van zaterdag op zondag in de timmerwerkplaats van de aannemer D. te Castenray, omstreeks 2 uur alle machines aan het draaien waren. Van dit „nachte lijk geval" was de eigenaar niets be kend. Toen de rijkspolitie ter plaat se kwam stonden wel de machines nog aan, maar van de dader(s) ont brak elk spoor. BALDADIGHEID Venrays politie werd in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 3 uur gealarmeerd als zou een in braak gepleegd zijn in een hotel. Bij onderzoek bleek dat alle tafels en stoelen in betrokken zaak omver waren geworpen, maar buiten deze ravage werd er niets van betekenis vermist. KOEIEN DOOR BLIKSEM Tijdens het noodweer wat afgelo pen weekend boven de Peelstreek woedde, werden twee koeien van de landbouwer W. te Smakt-Holthees door de bliksem in de weide getrof fen en waren op slag dood. BENOEMINGEN MAVOSCHOOL Tot adjunct-directeur van de Kath. Mavoschool voor Jongens en Meisjes te Venray werd per 1 aug. a.s. voor 4 jaar benoemd de heer L. Meesters, leraar aan die school. Voorts werden benoemd als leraar: de heer W. Baken, Venray; de heer Rob Berben (muziek), Venray; de heer Storms (handenarbeid), Venray en de heer Evers (tekenen), Maas hees. Als de Tweede Kamer haar goed keuring hecht aan de z.g. bevrie- zingswet, zullen de gemeenten wel ke tussen nu en 5 jaar 25.000 zielen krijgen, niet meer in aanmerking komen voor de gemeentepolitie, zo als dit tot heden in de politiewet is aangegeven. Dit zal betekenen dat Venray, dat al ruim een jaar wachtende is op zijn 25.000e inwoner de eerste 5 jaar geen gemeentepolitie zal krijgen. Venrays groei is aanmerkelijk ver traagd geworden door vertrek van de Paters Franciscanen en Carmelie- ten uit de gemeente. Nu staan de studenten van Mariannhill weer op vertrek. Bovendien zijn er het laat ste jaar heel wat minder woningen gereed gekomen dan voorheen. In de Nieuwjaarsrede van burge meester mr. Custers werd reeds in het eerste kwartaal 1968 de 25.000e aangekondigd. Als dit was gebeurd zou Venray reeds thans zijn gemeen tepolitie hebben gehad. DE HEER BUYS VERLAAT FRANCISCUSSCHOOL Aan het einde van dit schooljaar zal de heer W. A. Buijs afscheid ne men van de Franciscusschool, na hieraan ongeveer 10 jaar zijn beste krachten te hebben gegeven. Met het nieuwe schooljaar is de heer Buijs benoemd tot vakleerkracht zang aan de lagere scholen te Lot- tum, Meerlo en Wansum. en aan de Muloschool te Meerlo. Wel zal de heer Buijs leider blij ven van de Zangertjes van St. Frans. NED. KATH. INVALIDENBOND DEKENALE AFDELING VENRAY A.s. zondag 30 juni zal de afdeling Venray in samenwerking met de af deling Horst het jaarlijkse uitstapje houden naar Berg en Dal, Arnhem, Beekbergen, alwaar gepauseerd zal worden en waar men de koffietafel zal gebruiken. Vandaar zal een trip gemaakt worden door de mooie Ve- luwe met aansluitend een zogenaam de paleizentocht: 't Loo-Drakcn- steyn-Soestdijk. In de uitspanning „Eemland" bij Soestdijk zal de tweede pauze ge houden worden, vandaar zal dan de tocht gaan naar Vlijmen bij 's-Her- togenbosch voor het diner. Dit uit stapje zal gemaakt worden met een tweetal bussen, de vertrektijden zijn te Horst om 8.30 uur v.m. bij de heer Thijssen, Venrayseweg 19 te Venray om 9.00 uur v.m. busstation Zuid ooster. De Roode Kruis colonne afd. Ven ray zal zonodig hulp verlenen aan de zwaarder gehandicapten. INVALIDEN SPORTCLUB „VENRAY" Op 14, 15 en 16 juni j.L heeft een viertal kinderen van onze zwemclub deelgenomen aan een zwemfeest voor gehandicapte kinderen te Den Bosch. Drie dagen zijn de ruim 250 kinderen op voortreffelijke wijze met hun leiders en leidsters ver zorgd geworden in de Frederik Hen drikkazerne te Vugt. De Vereniging „Sport voor Gehan dicapten" voor 's-Hertogenbosch e.o. had voor een uitstekende organisatie zorggedragen. Onze 4 deelnemende kinderen mochten alleen een tweetal diplo ma's behalen hetgeen een felicitatie zeker waard is. Als bijzonderheid mogen wij ver melden, dat de afdeling Venray als enigste gehandicapte Sportclub uit Limburg in 's-Hertogenbosch verte genwoordigd was, hetgeen toch wel getuigt, dat Venray op het gebied van de gehandicapten sport toch wel zij het dan nog wel klein be hoorlijk vooruitstrevend is tegenover de rest van Limburg. Onze Sportclub hoopt eerstdaags hun clubembleem in gebruik te kun nen gaan nemen, terwijl de Tafel tennisclub in zijn geheel uniforme sport kleding zal gaan aanschaffen, een initiatief van de leden zelf, die de kosten van deze aanschaf zelf zullen dragen. van 29 juni 1918 Bericht! Wegens de nog steeds stijgende papierprijzen zien wij ons genoodzaakt den abonnementsprijs van „Peel en Maas'' met ingang van 1 Juli 1918 met 5 cent per kwartaal te verhoogen en alzoo te brengen op 60 cents per kwartaal. Firma van den Munckhof Heimwee! Ach, waar ben je toch gebleven Heerlijk varken, met je spek, Met je lapjes en je pootjes, En je goed gevulde nek. Ben je clandestien vermoffeld Thans, voor vaderland en vorst. Met je broertjes en je zusjes Afgeslacht, tot eenheidsworst? Vroeger was je onfatsoenlijk En je wroeten was affreus En we hielden bij jouw hokken Stijf de zakdoek voor den neus. Maar thans voelen wij ons groeien In bewuste eigenwaan Als wij met ons eigen corpus Naast een baarlijk varken staan. Venray, 29 Juli 1918. - Gister is alhier voor den eersten keer een partij eenheidsworst aangekomen, welke heden gedistribueerd zal wor den. Donderdagmiddag werden door socialistische propagandisten alhier aan de woningen strooibiljetten ver spreid ter aankondiging eener ver gadering dien avond op de Groote Markt te houden. Door de R.K. Kiesvereeniging wer den direct tegencirculaires verspreid en waren velen in de weer de roode gelukaanbrengers eene hun waardi ge ontvangst te bereiden. Tegen 8 uur was dan ook een grootfc «nlienlgte volk op de Groote Markt bijeen, afwachtende de din gen, die komen zouden. Nauwelijks was een der roode propagandisten begonnen met spre ken, of er klonk muziek, gefluit, ge joel en geschreeuw, dat hooren en zien verging en de spreker in hotel De Zwaan moest binnen vluchten, geen kans meer krijgende zijn ideeën te verkondigen. Een andere collega begaf zich toen op straat, en ver dween in de richting Horst, verge zeld door eene groote menigte, die hem uitgeleide deed tot Leunen. De eerste moest vertrekken in de rich ting Vierlingsbeek, eveneens begeleid door eene joelende menigte. Nog lang zal hun die propaganda- reis naar Venray heugen. Burgemeesters gestraft! Het Zuiden meldt: Naar de Burgemees ter van Maastricht op een vergade ring mededeelde, h<jeft men in Den Haag het plan de 18 Limburgsche burgemeesters, die o.a. bij gelegen heid van kermissen vee lieten slach ten, te ontslaan. A. GIEZEN OVERLOON KAMPIOEN BANDSPEL De einduitslag van het onlangs gehouden kampioenschap bandspel, gehouden te Cuyk bij Verweijen is als volgt: Alg.gem. M.p. A. Giezen 2.39 9 J. Zeelen 2.28 8 M. van Asten 2.12 8 A. de Groot 2.35 7 A. Zeelen 2.41 6 J. Giezen 1.99 4 W. Kessels 1.16 0

Peel en Maas | 1968 | | pagina 13