'n kiikic in de K I iuuóe yawchieiaden 40-jarig JUBILEUM WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN in het dekenaat Venray VRIJDAG 21 JÏJNI 1968 No. 25 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS I TEL 2727 GIRO 1050652 PRIJS PER KWARTAAL (button Venray 135) TEHUIS VOOR DEMENTE BEJAARDEN BIJNA KLAAR Dr. Tan, de geneesheer-directeur van Huize „De Kruuse" is een klein, beweeglijke man, die gedecideerd vertelt dat Venray trots mag zün dat het Patersklooster veranderd is in een geriatrische inrichting voor demente bejaarden. „Het wordt en is al een van de best ingerichte in Nederland en wat Venray straks gaat bie den op het gebied van bejaardenzorg kunnen maar heel weinig plaatsen in ons land." Hü wyst op het nieuwe bejaardencentrum in West met zijn bejaarden-verzcrgingshuis en zijn bejaarden flats. Hij wijst op de plannen die bestaan om van het „oude" zie kenhuis in de toekomst een revalidatiecentrum te maken voor be jaarden en hij wyst op wat Servatius en St. Anna doen en deden voor de bejaarde psychisch gestoorden. Daarnaast is nu de Kruuse gekomen voor die mensen, voor wie de oude dag verwarring van de geest met zich brengt Voeg daar nog bij een diensten centrum voor bejaarden, dat men wil oprichten in het sociaal-medisch centrum, dat men wil bouwen nabij het bejaardencentrum, dat men wil bouwen nbaij het bejaardencentrum aan de Merseloseweg, dan is Venray, aldus dr. Tan, een van de weinige plaatsen in Nederland, die wat be treft de bejaardenzorg „rond" is WACHTKAMER VOOR DE DOOD? Hij sjouwt met ons door het voor malige Patersklooster, trap op, trap af, van de zolders naar de kelders, van verdieping naar verdieping, van zaal naar zaal Al zegt hij het niet met zoveel woorden, hij wil metterdaad laten zien, dat dit voormalige Paters klooster geheel veranderd is en lijkt omgetoverd tot een modern zieken huis, dat daarnaast echter ook zo veel mogelijk van de huiselijke sfeer behouden heeft, waaruit de mensen gekomen zijn. Gezellige kamers en zalen, waar de televisie staat, waar gemakkelij ke stoelen noden voor een dutje, kranten en tijdschriften liggen en men kaarten of lezen, handwerken of breien kan. Maar ook op iedere afdeling een „ziekenboeg". Ruime slaapkamers en zalen, maar daarnaast ook een ziekenkamer, voor die patiënt of patiënte, die het bed moet houden Gezellige eetzalen, gezellige zitjes in de kloostergangen, dat wandel gangen zijn geworden, die uitzicht bieden op de binnenplaats, welke is omgetoverd tot een soort warande, waar men zich zonnen kan en bij goed weer rustig zitten kan Ondanks de rommel, die er in me nig deel van dat klooster nog heerst, ook al in verband met de aanleg van lingen, die al in gebruik zijn, netjes en proper. Er is daar niets meer over proper. Er is daar nets meer over van de „oude" cellen, klas- en stu dielokalen. Ze zijn veranderd in eet zalen voor de' bejaarden, in slaap- en zitkamers, dagverblijven, zieken kamers, met brede deuren, zonder drempels, zodat ook de man, die in een wagentje moet zitten overal bij kan zijn;. Een oude franciskaner broeder die op bezoek in Venray, toch nog even naar zijn oude woon huis wilde komen kijken, staat ver baasd rond te staren. Hij herkent zich maar moeilijk terug en is ver wonderd over al dat ingrijpende, dat hier plaats vond Dr. Tan toont instrumentaria voor de medische controle van „zijn" be jaarden, die hem overal waar hij komt vriendelijk teruggroeten. Hij wijst op de masseertafels, op de gymnastiekzaal, op de home-trai ners, die allemaal het hunne bij moeten dragen dat de opgenomen mensen fit blijven „Neen", zegt hij fel„de Kruu se is geen misschien dan fraaie wachtkamer voor de dood LEVEN AAN DE JAREN In zijn grote directeurskamer wijst hij die classificatie resoluut af. Natuurlijk is het sterftepercentage in deze inirchting groot, omdat men nu eenmaal oude mensen verpleegt. Maar het doel van deze inrichting s, wat fetelijk ook het doel is van de geriatrie, geen jaren aan het leven toevoegen, maar leven aan de jaren. Dat wil zeggen, dat de man of vrouw, die door ouderdom verward wordt, stoornissen krijgt op geeste lijk en lichamelijk gebied, waardoor hij of zij niet meer in een gewoon huishouden kan blijven, hier de daartoe nodige verpleging vindt. Verpleging, die soms kan duren tot de dood komt, maar soms ook tot resultaat kan hebben, dat de men sen weer in het wat wij dan noe men normale leven kunnen terug keren De onrust, de verwardheid en de incontinentie, die opname noodzake lijk maakte, is dan opgeheven. Dat is en blijft het voornaamste doel van dit verpleegtehuis. Het is èn voor de geneesheren èn voor het verplegend personeel een vreugde als men zulke mensen weer uitgeleide kan doen naar „normale" leven, maar ook als men bezoekers krijgt, die verwonderd kijken dat opa of oma, die eerst zo onhandel baar waren, geheugenstoornis had den en wat dies meer zij, nu in staat blijkt een autoritje mee te gaan maken, een lunchroom te be zoeken, naar de kerk te gaan ZWAAR WERK Het verplegend personeel heeft het niet gemakkelijk in de Kruuse. Hun werk is zwaar. Elk lid van de ver plegende staf moet willens en we tens bereid zijn de afkeer en de er gernis die deze bejaarden soms kun nen opwekken de baas te blijven zonder tot zalvende vriendelijkheid en onechtheid te vervallen. Tege moetkomendheid, gezelligheid en ge moedelijkheid zijn noodzakelijk voor de soms zo lastige patiënten; die liefderijk geboden hulp dikwijls niet waarderen kunnen. Hun opleiding, die in de Kruuse zelf gegeven wordt zorgt er voor dat ze terzake kundig worden, dat ze begrip op weten te brengen voor de situaties waarvoor ze bij deze patiënten soms geplaatst kunnen worden en dat ze weten wat ze te doen en te laten hebben. Dr. Tan is zeer tevreden over het aanbod. Men heeft thans op de 110 patiënten, die reeds opgenomen zijn, 44 verplegenden. Een verplegende op 2,5 patiënt, terwijl in het westen, waar moeilijker aan' personeel te komen is, dat cijfer ligt op 3,5 soms op 4. Na de bouwvakvakantie hoopt men te kunnen beginnen met de bouw van de verpleegstersflat, waardoor vooral de meisjes meer kans krijgen hun eigen leven te lei den en ontspanning te vinden na hun zware dagtaak, die, zoals een der verpleegsters zei, toch ook veel vreugde en zin geeft aan het leven. EINDE VAN DE VERBOUWING Het einde van de verbouwing komt langzaam maar zeker in zicht. Met de bouwvakvakantie hoopt men klaar te zijn. Daarmede kunnen weer andere afdelingen opengesteld worden, kan weer meer verplegend personeel worden aangetrokken en opgeleid, kunnen meer patiënten worden opgenomen. Er blijkt een enorm tekort te zijn aan dergelijke inrichtingen. Het aantal bedden voor demente bejaar den is in ons goede vaderland veel en veel te klein. Het is dan ook geen wonder dat op Dr. Tan's bureau tientallen aanvragen liggen uit alle delen van het land. De nood is enorm en de 220 bedden, die het Venrayse verpleeghuis uiteindelijk zal tellen, zijn slechts een heel klei ne compensatie, die op de eerste plaats echter gereserveerd worden voor mensen uit deze contreien uit Noord-Brabant en Limburg, waar bij opgemerkt mag worden, dat bijv. in het westen percentage-gewijze het aantal demente bejaarden gro ter schijnt dan in deze buurt De ingang van het tehuis wordt thans verbouwd om ook daar te ko men tot een behoorlijke hal voor verpleegden en bezoekers. Men is nog volop bezig met de afwerking van de zalen voor de bewegingsthe rapie, waarvan men zich veel voor stelt, zoals ook van de andere ont spanningsmogelijkheden, waardoor ook aktiviteiten in groepsverband vergroot kunnen worden. Men denkt aan een zangclub, aan lichamelijke reaktivering door gymnastiek- en balspel, men hoopt zelfs te komen tot vorming van hobbyclubs, van doe-het-zelvers, die door hun werk ook geestelijk weer opknappen Kortom als de verbouwing achter de rug is, dan „kan de machine pas goed gaan draaien KONTAKTEN Langzaam maar zeker worden er ook kontakten gelegd met Venray. De geneesheer-directeur is op de eerste plaats een groot voorstander van een zo breed mogelijke samen werking, die zeker op het gebied van bejaardenzorg in Venray de meest grote mogelijkheden biedt. Daarnaast is er het verplegend per soneel, waarvan een groot deel uit Venray komt, evenals de mensen van de civiele dienst. Doch daar naast kan men in de Paterskerk de patiënten zelf ontmoeten, die trou wens als het weer het toelaat ook graag een wandeling maken buiten de inrichting De Zangertjes van St. Frans zijn er graag geziene en gehoorde gas ten, evenals een harmonie of fan fare, die deze mensen komen opvro lijken met marsmuziek. En men hoopt alleen maar dat die kontakten niet alleen verstevigd worden, maar ook worden uitgebouwd. Zo heeft het „oude" Paterskloos ter niet alleen uitwendig een ge daantewisseling ondergaan, maar zal in zijn nieuwe bestemming velen hun oude dag dragelijker maken, minder onrustig, zonder te grote verwarring. Nu het eenmaal zo is dat bejaard worden voor verschillende mensen met zich brengt een verwarring van de geest, onrust, angstige gejaagd heid, incontinentie, die het onmoge lijk maken dat zij langer thuis ver blijven of bij eigen familie worden ondergebracht, is het goed te weten, dat Venray en met name Huize De Kruuse een toevluchtsoord kan zijn en worden, waar deze bejaarden niet alleen verpleging en rust vin den, maar ook het nodige gedaan wordt om hun leven weer zin en in houd te geven. Een toevluchtsoord dat niet als de vroegere armenhui zen een wachtkamer voor de dood is, doch een modem ingericht zie kenhuis en een gezellig verpleeg tehuis, dat alles in het werk stelt om letterlijk en figuurlijk deze mensen een goede oude dag te bezorgen. De oproep, die vorige week in dit blad stond voor de bewoners van het Desselke om kandidaten te stellen voor de parochieraad van de SL Petrus Bandenparochie, heeft eens te meer de aan dacht gevestigd op de parochieraad als instituut en tevens weer eens de vraag naar voren gebracht, wat nu feitelük wel de taak is van een dergelüke raad. Een vraag, die niet nieuw is, want blijkens mededelingen over de laat ste vergaderingen van de Heren De kens op het Bisdom is daar die vraag al aan de orde geweest en Mgr. Moors kreeg bij zijn bezoek einde mei in Venray in een vergadering va nhet Dekenaal Centrum ook die vraag voorgelegdHet blijkt dat een rechtstreeks antwoord moeilijk te geven is. ONTSTAAN De parochieraad is niets nieuws, in die zin, dat reeds in 1948 Mgr. Feron zich voorstander toonde van de vorming van instituten, als me:* dat woord gebruiken wil, van over leg in de verschillende parochies. Of de tijd er toen niet rijp voor was en of Mgr. Feron zijn tijd vooruit was, moge hier verder buiten beschou wing blijven, we konstateren alleen, dat er niet alleen in het Dekenaat Venray, maar praktisch in het hele bisdom vrij weinig van terecht kwam. CHRISTUS KONING In het begin van de zestiger ja ren is dat gelukkig veranderd en zagen we bijv. in Venray-kom een parochieraad opgericht worden in de nieuw gevormde Vredes-parochie. Men voelde daar kennelijk de be hoefte aan overleg tussen priesters en leken. In deze jonge en sterk groeiende parochie, waar de pastoor wilde weten wat nu leefde onder zijn parochianen, moest gemeen zaam overleg zijn wilde hij voldoen de kontakt krijgen met zo niet alle, dan toch de meeste mensen. En vanuit dat kontakt te weten komen wat de mensen wilden, wat hun pro blemen waren en zijn en hoe ze stonden ten opzichte van een Kerk, die ook bezig is een nieuwe gestalte krijgen De tijd dat een pastoor alleen al les wist en feitelijk het openbare geweten was van zijn parochie is voorbij en ook in deze dingen wil de de mens van deze tijd een demo- kratischer beleid. Welnu, dat is dan in de parochie van Christus Koning gekomen, zonder dat nu bepaalde regels of strukturen waren vastge legd, volgens welke zo'n raad feite lijk nu wel hoorde te werken. Men is er aan de tafel gaan zitten met mensen, die in de verschillende wijken gekozen of aangewezen wa- renx en is men gaan praten. Gaan praten over de samenstelling van de parochie (waaruit tenslotte een groots opgezette enquete is gevolgd, die op haar beurt weer gesprekstof genoeg opleverde en om nieuwe ini tiatieven vroeg) men heeft er het probleem van de onkerkelijken be handeld (waaruit huisbezoek van le ken is voorgekomen), men heeft er zijn huwelijkscursussen georgani seerd evenals het feest van de pas toor en men heeft er ook financi le problemen van de parochie uitvoerig bediscussieerd. De pastoor stelde er zijn problemen en de raad van zijn kant, voortkomende uit de parochia nen, stelde problemen van die men sen aan de orde. Dat overleg lever de meer inzicht op aan beide kan ten en bracht op zijn beurt ook weer problemen mee, want op een gege ven moment komt automatisch de vraag naar voren: ja is nu deze pa rochieraad alleen maar een kontakt- college, een adviesorgaan, of kun nen we en mogen we ons ook be moeien in zgn. beleidskwesties, waarin in feite de pastoor en of het kerkbestuur het tot heden te zeggen hebben OVERLEG OVER EN WEER Zo ver is men intussen in andere parochies nog lang nietIn som mige parochies heeft zelfs niet eens een parochieraad en is van een ge zamenlijke zorg voor het goed funk- tioneren van de christelijke bood schap binnen die parochie (zoals zo heerlijk vaag het bisdom de paro chieraad omschrijft) zelfs geen sprake. We zijn wat uitvoeriger ingegaan om wat in de parochieraad van de Vredeskerk gebeurd is (ook al is dat summier aangegeven) om te laten zien, dat principieel de parochieraad bedoeld is als een overlegorgaan. Een orgaan, dat de mensen niet al leen het gevoel geeft, maar ook de zekerheid dat ze een bepaalde in breng kunnen hebben in het doen en laten van hun parochie, dat ze mede verantwoordelijkheid dragen voor 't goed funktioneren van hun parochie. Daarbij zijn altijd twee partijen, de parochieherder en de beminde gelo vigen. Van beiden wordt verwacht dat beslist de bedoeling om dit over leg te doen slagen, om echt kontakt te leggen aanwezig is. Is die op rechte bedoeling, die juiste mentali teit er van beide kanten, dan is het duidelijk, dat de ene parochieraad heel anders kan werken dan de an der. De een zal meer de nadruk leg gen op het stimuleren van bepaalde zaken in de parochie, als de vorming van gespreksgropeen, de mogelijk heden van huwelijkscursussen, ter wijl een ander zich op de eerste plaats zal toeleggen op een bestude ring en discussie over de jongste bisschoppelijke brief en zijn gevol gen voor een bepaalde parochie. Weer een ander zal het accent leggen op de jeugdzorg, die men misschien in een bepaalde parochie onvoldoende vindt, terwijl weer een ander wensen en behoeften omtrent de liturgie en de diensten in de kerk bovenaan op de agenda zet. Niet alleen de aanpak en de uit werking zal van parochie tot paro chie verschillen, maar ook de vorm van overleg. OVERLEG OP DE EERSTE PLAATS In Ysselsteyn bijv. zijn de leden van de parochieraad gedeeltelijk ge kozen, gedeeltelijk aangewezen, in de Vredepeel vormen de gespreks groepen feitelijk tevens de parochie raad, in Blitterswijck zijn dat afge vaardigden van verschillende ver enigingen, terwijl in Oirlo de pro blemen ter tafel gebracht worden in de kontakt-kommissie van de Oirlo- se verenigingen. In Wanssum is ge woon de gehele parochie uitgeno digd ter bespreking en hieruit is la ter een petit comité ontstaan, dat men parochieraad noemde en in de Patersparochie is de parochieraad feitelijk gegroeid uit de mensen, die voor het ophalen van de gezinsbij dragen zorgden. Andere vormen, an dere overlegmogelijkheden, die het moeilijk maken om hiervoor juiste regels en statuten op te stellen. Maar die zijn dan ook nog niet zo heel voornaam en daar staat of valt beslist het onderling overleg niet mee. Dat is meer een kwestie van mentaliteit als van een reglement. Als dat overleg er eenmaal is, men elkaar gevonden heeft en er inder daad kontakten zijn, dan zal als vanzelf de mogelijkheid er komen een bepaalde struktuur voor dit overleg op te zetten, maar dat moet groeien van binnen-uit en niet van Op donderdag 27 juni zal de heer H. Crooymans, leraar aan de Mulo- school te Venray, zijn veertigjarig onderwijsjubileum vieren. De jubilaris werd op 23 septem ber 1907 te Overloon geboren. In 1926 behaalde hij te Nijmegen zijn onderwijsakte. De tijden waren toen zeer slecht en de vakatures voor vaste betrekkingen zeer schaars. Ook de heer Crooymans onder vond dit aan den lijve. Aanvankelijk kon hij af en toe een tijdelijke be trekking van enkele dagen of maan den vervullen in Overloon en Maas hees. Op 1 april 1929 werd hij dan ein delijk tot onderwijzer in vaste dienst te Overloon benoemd. Hij behaalde achtereenvolgens de hoofdakte, En gels L.O., Engels MLO. a en Wiskun de L.O. In Overloon had hij de naam een kundig onderwijzer en een be kwaam pedagoog te zijn. Op 15 februari 1954 werd hij tot leraar aan de Muloschool te Venray benoemd, waar hij de vakken Wis kunde, Engels en Aardrijkskunde doceert. Met grote toewijding en stiptheid doet hij hier zijn werk, steeds van de grootste zorg vervuld, dat hij het niet goed genoeg zal doen. Luiheid, slordigheid en opper vlakkigheid zijn doornen in zijn ogen. Steeds weer spoort hij de jeugd tot grotere aktiviteit aan. Om hem voor zijn verdiensten voor het onderwijs en de opvoeding te eren en te bedanken zal de Mulo gemeenschap hem op donderdag 27 juni a.s. in de bloemetjes zetten. Op die dag zal er 's morgens om 10.30 u. in de Vredeskerk een Eucharistie viering plaats vinden. Daarna is er van 11.30 tot 12.30 uur een receptie in Mariannhill, Westsingel 1, Venray. Om half twee begint er een oriën- tatietocht per fiets door het Venray se land en zijn omgeving waaraan de hele Mulo-jeugd deelneem. Wars van ieder uiterlijk vertoon, zal de heer Crooymans bij het lezen van deze regels wel meewarig zijn hoofd zal schudden. Toch menen zijn collega's thans iets over hem in de openbaarheid te moeten brengeh. Zij danken hun collega Crooy mans voor zijn plichtsgetrouw wer ken voor de jeugd en voor zijn va derlijke omgang met zijn collega's. Vrijdag 21 juni: 6.30 A en B koor helemaal; 7.00 uur tenoren en bas sen. Wij repeteren voor: 1. Hernieuwing der Doopbeloften; 2. voor de uitvoering t.g.v. H.M. de Koningin; 3. voor concerten in Bad Gund; Zaterdag 22 juni: 10.00 uur koffie- bezorgers. Er wordt vandaag gevoet bald in Deume. Nadere mededelin gen volgen op de repetitie. Zondag 23 juni: Wij zingen tijdens de Mis van 9 uur en tijdens de hoog mis .Hoe een en ander geregeld gaat worden, wordt nog nader bekend ge maakt. Maandag 24 juni: repetitie A en B koor om 6.30 in de Kruuse; 7.30 zware jongens. Dinsdag 25 juni: 6.30 repetitie hele koor, dus ook tenoren en bas sen. Woensdag: 26 juni: 6.30 rep. hele koor, dus ook tenoren en bassen; 7.30 blokfluit. Donderdag 27 juni: 's Morgens zingen in de foyer van de schouw burg t.g.v. bezoek van H.M. de Ko ningin. 's Avonds 6.30 uur repetitie voor hele koor, dus ook tenoren en bas- boven opgevolgd worden. „Gods Volk" en „Wij samen de Kerk", zijn uitdrukkingen, die men in deze tijd nog al eens hoort en leestZe geven aan hoe ook de Kerk zoekt naar een nieuwe gestal te, naar nieuwe mogelijkheden om pastoraal werkzaam te zijn. We ge loven dat deze woorden duidelijk inhouden, dat priesters en leken sa men moeten werken, samen overleg dienen te plegen om in de kleine wereld van eigen parochie juist die uitdrukkingen te verwezenlijken. Een van de vormen van overleg is de parochieraad We mogen slechts hopen dat ze in alle parochies van ons Dekenaat vruchtbaar werken en voor zover ze nog opgericht, uitgediept of uitge breid moeten worden, vruchtbaar zullen gaan werkenEn is de mentaliteit goed, is er het juiste kontakt en heeft men elkaar gevon den, dan zal ook de kwestie advies orgaan en/of beleidsorgaan vanzelf zijn oplossing vindenWant be halve de financiële kanten zijn er in het pastoraal werk nog zovele ande re punten, die de belangstelling vra gen van priesters en leken gezamen lijk NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING ZONDAGSDIENST HUISARTSEN van zaterdagmiddag 12 urn- tot zondagnacht 2 uur DR. L. CO ENEN Hen8eniusstraat Tel. 1878 Uitsluitend voor spoedgevallen ZONDAGSDIEN8T PAROCHIE GEESTELIJKEN VENRAY-KOM KAPELAAN J. DRIESSEN Dr. Poelsstraat 2 - telefoon 2385 De zondagsdienst duurt van zon dagmorgen tot maandagmorgen 8 u. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. J. JANSSEN Albionstraat 15 Leunen telefoon 1361 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU kerkdorpen van 2 tot 3 uur Maandag: Oóstrum, Leunen, Helde, Veulen; Dinsdag: Oirlo, Castenray, Merselo, Smakt ZIEKENAUTO Bel. 04780 - 1592 (b g.g. 2116) ZONDAGSDIENST verloskundige Kru(jsen-Meesters Julianasingel 41-43 Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 04709-1639 SPREEKUREN van mevr. Kruijsen-Meesters blijven op de Julianasingel 41 te Venray, elke woensdag van 2.00-4.00 en 6.30-7.30 uur. Ook de buiten spreekuren in Yssel steyn, Vierlingsbeek en Overloon blijven ongewijzigd. RPRPRK YTOTR MAATSCHAPPELIJK \VERK(ST)ER Iedere donderdagmiddag tussen 3 en 4 uur houden mej. van den Eel- aart. Maatschappelijk Werkster en de heer Janssen, Maatschappelijk Werker van de Stichting Geestelijke Gezondheidszorg N.Limburg spreek uur, Lb.v. het Bureau voor Huwe lijksaangelegenheden. In het Groene Kruisgebouw te Venray, Merselose weg 5, telefoon 04780-1269. POLITIE ZOEKT ffOND De Venrayse rijkspolitie zal een onderzoek instellen naar de gedra gingen van een grote hond die het gemunt heeft op witte kon^nen. Ten nadeel van M. in de Burg. v. d. Loo- straat werden liefst 12 jonge en 4 oude witte konijnen doodgebeten aangetroffen in zijn konijnenhok ken. Hetzelfde was gebeurd in de hokken van v. O. in de Hoender- straat. Hier werden 6 volwassen konijnen het slachtoffer. BOTSING OP KLEINE BRUG TE WANSSUM Op de kleine brug te Wanssum ontstond een botsing tussen de vrachtauto bestuurd door W. uit Arnhem en de personenauto be stuurd door R. uit Venlo. Het bleef bij lichte materiële schade. VOETGANGSTER WERD AANGEREDEN Op de weg van de Beekweg naar Merselo werd de 15-jarige mej. v. D. uit Leunen aangereden door de per sonenauto bestuurd door v d H uit Overloon De bestuurder van de auto had niet gemerkt dat hi* de jonge dame, die kneuzingen aan haar be nen opliep, had geraakt De identiteit was beffehd en het was voor de po litie een gemakkelijke taak de be stuurder op te sporen. JEUGDVERKEERSEXAMEN 605 leerlingen van de lagere scho len van de gemeente Venray namen deel aan het door het Verbond voor Veilig Verkeér to-samenwerking met de rijkspolitie gehouden jeugdver- keersexamen. Voor het schriftelijke gedeelte slaagden 603 leerlingen, eenzelfde aantal wat ook het prak tische gedeelte met goed gevolg af legde. MEER GESPAARD BIJ BOERENLEENBANKEN Bij de Boerenleenbanken in de gemeente Venray werd de afgelopen maand mei een spaaroverschot ge boekt van 231.000,—, hetgeen 223.000,meer is dan in mei vorig jaar. Ingelegd werd 1.936.000,— en te rugbetaald 1.705.000,Vorig jaar bedroegen de inslagen en terugbeta lingen in mei respectievelijk 2.302.000,— en 2.204.000,—. Het totale spaartegoed bedroeg per 31 mei 1968 40.248.000,—. WEDEROM KEIZER NA 1884 Het St. Willibrordusgilde te Geys- teren hield het traditionele Koning- sciheten. Het gelukte Harry Boom om niet alleen het koningschap te behalen, maar werd tevens tot kei zer van dit gilde uitgeroepen, wat sinds 1884 niet meer was gebeurd.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 1