Voorlichting Midden- en Kleinbedrijf 1 c ép% Ruiluetkatteiing en zijn problemen Venray in het weekend Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN nieuwe grammofoonplaat VENRAV Uit Peel en Maas Invalidensportclub «Venray» VRIJDAG 14 JUN11968 No. 24 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRUS PER KWARTAAL (buiten Venroy 125) De stichting Voorlichting Midden- en Kleinbedrijf Limburg is opgericht op gezamenlijk initiatief van de 4 Limburgse Kamers van Koophandel en de Katholieke Limburgse Mid denstandsbond. Zij heeft ten doel de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf in Limburg te stimu leren door middel van individuele voorlichting. De versnelde economische ont wikkeling van de laatste jaren heeft de behoefte doen ontstaan aan een systematische bedrijfseconomische voorlichting. De Stichting wil dit ter hand nemen om de ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf in staat te stellen een juist en aangepast be drijfsbeleid te voeren, gericht op contuïteit van hun bedrijf. De bedrijfseconomische voorlich ting vindt plaats door middel van korte bedrijfsbezoeken van een hal ve dag waarin de adviseur met de ondernemer spreekt over o.a. de vol gende facetten van zijn bedrijf: de ondernemingsvorm de inrichting van de administra tie; de financiering de personeelsbezetting; de vestigingsplaats. Bovenbedoelde korte bedrijfsbe zoeken worden per stad of per streek uitgevoerd en geven daardoor de mogelijkheid een indruk te krijgen van de problematiek in het midden- en kleinbedrijf in de betreffende re gio. Bovendien kunnen vele mid denstandsondernemingen worden ge test op hun economische gezondheid, doordat aan de hand van statistische gegevens uit de betreffende branche een balansanalyse wordt opgesteld naar omzetontwikkeling, omzetsnel- heid, brutownistmarges, rentabiliteit ZANGERTJES VAN ST. FRANS Zaterdagavond werd de 45 toeren plaat met werken van de Venrayse Zangertjes van St. Frans ten doop gehouden tijdens de receptie in San Damiano ter gelegenheid van het behalen van de eerste prijs op het concours te St. Michielsgestel. Burgemeester mr. Custers en de wethouders A. van Dijck, G. Schols en Fr. Janssen waren met sekretaris H. Vorst en pastoor Thomas Pothof getuige van deze doop. Op de plaat die op verschillende Venrayse adressen voor de prijs van 6,te koop zal worden gesteld, komen enkele fris gezongen werken van dit jongenskoor voor en het is een goede aanvulling van de disco theek. Burgemeester mr. Custers gewaag de lustrum, maar eerst wordt weder- de namens het gemeentebestuur en stelde een extra subsidie van 250,- ter hand van de voorzitter. Hij bracht dank aan de dirigent, de heer Buys en aan de heer van den Til- laart, terwijl vanzelfsprekend de Zangertjes nog eens extra bedankt werden voor de wijze waarop zij als het ware ambassadeurs optreden voor Venray in den vreemde. Zes fanfares en harmonieën behaalden in Venray reeds een eerste prijs en de Zangertjes is het eerste koor. Binnenkort viert dit koor zijn twee de lusrum, maar eerst wordt weder om een goodwill-reis gemaakt naar de disporagebieden van de Neder landse pastoor v. d. Broek uit Hel mond langs het ijzeren gordijn. De jongens treden daar op verschillen de plaatsen op. Bekendheid kregen de Zangertjes ook door hun optre den te Rome tijdens het internatio naal congres van jongenskoren Pue- ri Cantores. Ook vele persoonlijkheden uit de muziek- en zangwereld van Venray en daarbuiten, alsmede uit het ge hele verenigingsleven, kwamen de Zangertjes met het behaalde succes feliciteren. en economisch resultaat van de on dernemingen. Aan de hand van dit onderzoek kunnen reeds vooral voor kleinere bedrijven aanbevelingen worden ge daan die ingrijpende verbeteringen van de bedrijfsvoering tot gevolg kunnen hebben voor wat betreft ad ministratieve organisatie, financie ringsstructuur etc. Vele ondernemers kunnen in een kort tijdsbestek geholpen worden met deze advisering, terwijl ander zijds deze korte bedrijfsbezoeken 'n indruk geven in de behoeften aan de z.g. grote doorlichting die thans door het C.I.M.K. (Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf) wordt uitgevoerd. Alle ondernemers in successieve lijk een bepaalde streek of plaats zullen in de gelegenheid worden ge steld een beroep te doen op de Stichting Voorlichting Midden- en Kleinbedrijf. Teneinde het alle on dernemers uit het midden- en klein bedrijf mogelijk te maken gebruik te maken van deze adviesinstantie zijn de kosten op 35,gesteld, mogelijk gemaakt door de ruime subsidie die aan dit voorlichtings- werk wordt gegeven. De bedrijfsbezoeken worden uit gevoerd door een bedrijfseconoom, die elke bezochte ondernemer schrif telijk verslag doet van zijn bevin dingen. Deze nieuwe aktiviteit komt niet in de plaats van, maar bovenop de adviesmogelijkheden welke leden van genoemde organisatie ten aan zien van veelsoortige economische, juridische, planologische of sociale vraagstukken op de zitdagen van de bond al jaren ten dienste staan. De Stichting heeft verbindingen met het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en met de Consulentendienst van de nationale organisaties. Het secretariaat is gevestigd bij de Kath. Limb. Middenstandsbond, Wilhelminapark 20 te Venlo. AUTO IN SLIP Op de Merseloseweg geraakte de volkswagen, bestuurd door de Ven- rayer C. B. in een slip door het natte wegdek en kwam via een heg en ijzeren hek tot stilstand. De bestuur der bekwam lichte verwondingen, terwijl auto, heg en hek vernield werden. AUTORADIO GESTOLEN Door het stukslaan van een tocht- raampje in een langs de Eikenlaan geparkeerde auto, toebehorend aan de Venrayer T. werd een autoradio ter waarde van 400,ontvreemd. De rijkspolitie stelt een onderzoek SNOEPAUTOMAAT VERNIELD Ten nadele van mevr. de wed. B. aan de Patersstraat werd een snoep- automaakt stukgeslagen en de in houd, 21 pakjes kauwgom, meege nomen. Het mechanisme werd ver nield. De rijkspolitie stelt een onder zoek in. WEDEROM VOSSEN GESCHOTEN Jachtopzichter J. van Beers is dit seizoen succesvol met de jacht op vossen in zijn jachtgebied in de Vre- depeel. Wist hij verleden week vijf vossen te schieten, thans werden het weer twee volwassenen vossen. On der het wakend oog van de politie werden de vossen begraven en de jachtopzichter kan straks de rijks premie in ontvangst nemen. KLEDINGMAGAZIJN ICfi0!£MMiT8ia0V80-2237l „Huisvredebreuk" had de officier voorgelezen, „na insluiping en be dreiging met geweld, terwijl mocht worden aangenomen dat er sprake was geweest van mishandeling, waarvan het- slachtoffer evenwel geen klacht had willen of had dur ven deponeren." „Belachelijk", zei de in stemmig zwart geklede verdachte, die verte genwoordiger van een begrafenis ondernemer uit een grote stad bleek te zijn. „Ik heb niks gebroken en niks geslopen." „U bent wederrechtelijk een huis binnen gedrongen", vertelde de po litierechter, „dat heet insluiping vol gens de wet, en toen u de bewoner geen begrafenis kon aanpraten, hebt u hem woord toegevoegd als „dan zal mijn maatschappij met plezier üw uitvaart verzorgen" of iets van die strekking. Is dat waar of niet?" „Of niet" zei de aannemer van uitvaarten. „U hebt het huis niet verlaten toen de bewoner u driemaal gesom meerd had en u hebt blijkens getui genverklaringen in het proces-ver baal de vuist opgeheven tegen de bewoner en hem uiteindelijk ook 'n bloedneus bezorgd. Of niet?" „Of niet" zei de teraardebesteller. „U bent toch op die bewuste maandagmorgen daar in huis ge weest tegen de zin van de bewo ners!" „Eén april." „Jawel, op één april, maar die da tum geeft u nog niet het recht bij mij of bij iemand anders het huis binnen te lopen en de bewoner te dreigen en hem een bloedneus te slaan." De zwarte schouders rezen op en daalden daarna berustend neer. „Aprilmop", kwam er zuchtend over zijn lippen. „Juist, dus u erkent op genoemde dag dat perceel nummer 32 te zijn binnengedrongen, de bewoner te hebben aangesproken over een be grafenis en toen deze daar niet van gediend bleek te zijn, hebt u ge meend uw slachtoffer als aprilmop met geweld te moeten bedreigen en hebt u hem misschien wel een bloedneus bezorgd. Nou, er heeft niemand gelachen om deze april mop." „Jawel", antwoordde de laatste- gangenmaker. Maar de rechter ging op deze tegenspraak niet in en ont bood achtereenvolgens de getuigen. De eerste had de zwarte gedaante aan de voordeur en aan de achter deur zien morrelen. Hij kwam er op af, omdat hij meende met een dief te doen te hebben en hoorde toen geschrei in de gang. Daar stond zijn buurman met een bloedneus. De tweede was een klant van het slachtoffer, die juist zijn jas aantrok bij de kapstok toen de „aanspreker" binnenkwam en de bewoner aan sprak met de woorden: „Ik kom even uw overlijden regelen". „Nou, we dachten gelijk met een moorde naar te doen te hebben", zei de klei ne klant nog vol schrik. „Zelfs de waakhond kroop van angst achter de paraplubak." Toen kwam als derde getuige de bewoner van perceel 34 naar bin nen. Het type gemoedelijke dikzak met aanstekelijke, gezellige grijns op zijn gezicht. „Ik weet er alles van", grinnikte hij, na de eed te hebben afgelegd. „Deze verdachte gaat vrijuit, hij is misgeleid. Door onze zoons." Die zoons bleken de knapen van de drie belendende percelen 30, 32 en 34 te zijn, die samen een begra fenisonderneming in de stad hadden opgebeld om hun drie vaders op die maandag een begrafenisverzekering te laten aanpraten. En de uitvaart- rederij had zonder meer aangeno men, dat het juist op maandag moest, omdat de heren die maandag thuis waren en haastte zich iemand te sturen met tarieven, folders en blanco inschrijfformulieren. Want je krijgt niet elke dag drie nieuwe klanten tegelijk in de schoot gewor pen. „En toen kwam ie het eerst bij mij", zei de dikzak. „O", riep de rechter uit, „dus u hebt deze verdachte nog verder ge stuurd in plaats van het misverstand op te helderen!" „Geen misverstand. Aprilmop!" proestte de gezette getuige. „Ik heb me kostelijk geamuseerd, mogen zij ook lachen asjeblieft, aprilmoppe- raads?" De officier zag weinig reden tot vrolijkheid en gewaagde van een begrafenisstemming. Hij achtte de begrafenisverzekeringsagent schuldig aan het tenlaste gelegde, maar zag enige verzachtende omstandigheden door de manier waarop hij in de val was gelokt door enkele uit het lood geslagen jongelui, die waar schijnlijk meenden dat op 1 april al les wel was toegestaan. Daarom eis te hij slechts een boete van vijftig gulden, subsidiair tien dagen. ,U hebt het gehoord", zei de rechter tegen de verdachte. „Ik ga mee met de officier en veroordeel u conform de eis. Hebt u hier nog iets op te zeggen, of niet?" „Of niet", antwoordde de verdach te, „of eigenlijk wel. Die aanvraag van de verzekering, komt die nu eigenlijk te vervallen?" 't Zal misschien beter zijn eerst uzelf eens te verzekeren voor de wettelijke aansprakelijkheid", voeg de de officier hem toe. van 15 juni 1918 - Soldaat en burgerHet gaat over brood, vleesch, vet, aard appelen en koffie. Per dag krijgt de militair 500 gram brood en de bur ger 200 gram. Vleesch: de militair 200 gram met been, of 150 gram een heidsworst, de burger 15 gram nuch ter kalfsvleesch of eenheidsworst ofniets! Voor de militairen 40 gram vet per dag, voor de burgers 7 gram! Aardappelen krijgt een soldaat dagelijks 1500 gram (3 pond) en een burger 335 gram. Koffie: de militair 7 gram, de burger 31/* gram. Dus de militair krijgt 2V* maal zooveel brood, 5 maal zooveel aardappelen en tienmaal zooveel vleesch als de niet-militair, bovendien 5 maal zoo veel vet. En deze cijfers zijn juist, want ze komen van den minister van Oorlog zelf Waarschuwing. Verkoop van kippeneieren. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene ken nis, dat de maximumprijs van kip peneieren nog steeds 14 cent be draagt. Hij verzoekt wie ieder van een hoogeren prijs gevraagd wordt, hiervan onmiddellijk opgave te doen terwijl bij constateering van ver koop boven den maximumprijs -on middellijk procesverbaal zal worden opgemaakt en tot inbegslagname van den geheelen voorraad zal worden overgegaan. Teneinde ongewenschte opdrijving van prijzen tegen te gaan verzoek ik eenieder om flinke me dewerking. Venray, 12 Juni 1918 De Burgemeester van Venray, O. van de Loo Te koop eene groote partij zwa re droge dennen schansen. Te be vragen bij Jan Verriet. Rantsoeneering. De minister heeft het rantsoen eenheidsworst voor de militairen van 150 gram te ruggebracht op 100 gram. Eenheidssigaren. De eenheids- sigaar zal door de fabrikanten aan de winkeliers verkocht moeten wor den tegen 38,— k 40,per mil le, terwijl de detailprijzen 5 ct. per stuk zal worden. Lindenbloesem tegen hooge prijzen te koop gevraagd. A. Coop- mans, Langstraat. Zwemmen Van vrijdag t.m. zondag 14, 15 en 16 juni a.s. zullen een viertal kinde ren van onze zwemclub deelnemen aan de kinderzwemwedstrijden, die gehouden worden in 's-Hertogen- bosch. Tafeltennis Ook hier veel aktiviteit. Ons lid W. Michiels, welke onlangs te Am sterdam het landskampioenschap Tafeltennis, heren enkelspel van de Nederlandse Invaliden Sportbond wist te behalen, mocht de vererende uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de selectie-training door middel van een eendaags selectie- toernooi hetwelk midden augustus a.s. gehouden zal worden. Verder zal onze tafeltennisclub op zondag 1 september a.s. gaan deel nemen aan de Maasgouwspelen te Maastricht Inmiddels worden de trainings avonden op dinsdagavond van 9.00- 10.30 uur in de gymzaal Beukenlaan te Venray, zoals steeds, ijverig voort gezet en eventuele belangstellenden mogen rustig een kijkje komen ne men. Ieder die belangstelling heeft voor de ontwikkeling en de ruirate- lijke ordening van plaats en streek zal ook al is men geen agrariër met belangstelling volgen wat via de ruilverkaveling Lollebeek tot stand komt We hebben hierover in het verleden al verschillende reportages gebracht en naarmate dit grootse werk groeit hieraan natuurlek de nodige aandacht bleven geven. Voor we een bijzonder aspect vanonze landbouwwegen en waterlo- deze „ruilverkavelings-geschiedenis" aan de orde stellen, is het verleide lijk toch weer eens te wijzen op de veranderingen, die zich al voltrok ken hebben in onze gemeente door deze ruilverkaveling en die welke ongetwijfeld nog zullen komen. Want nu zich bij deze ruilverka veling van de Lollebeek ook de Oos- trumse landbouwers hebben aange sloten en de agrariërs van Merselo zich voorbereiden om in een van de oudste landbouwstreken van onze gemeente in aansluiting op de Lollebeek verkaveling ook te gaan verkavelen, mogen we stellen, dat praktisch de gehele gemeente Venray in verloop van enkele tien tallen jaren een geheel ander beeld zal gaan krijgen en reeds gedeelte lijk gekregen heeft. Het beste voorbeeld is het gebied achter Leunen, waar nieuwe wegen, nieuwe waterlopen zijn aangelegd en waarvan de oude toestand nog slechts weinig merkbaar is. Waarbij dan nog opgemerkt mag worden, dat op de een of andere merkwaardige manier ook de daargelegen boerde rijen van uiterlijk gaan veranderen door aanleg van siertuinen, verbete ring van toevaartwegen en wat dies meer zij WAT DE RUILVERKAVELING OMVAT Men kan daar, voor zover men het nog niet wist, ook leren wat fei telijk een ruilverkaveling omvat. Oorspronkelijk opgezet om aan eensluitende kavels te verkrijgen, werden en worden tevens nieuwe of betere wegen en waterlopen aan gelegd. Maar daarnaast komt ook 't aspect van streekverbetering naar voren, met het vraagstuk van nieu we en betere bedrijfsgebouwen, met intensivering van bedrijven en spe cialisatie. En of dat al niet voldoen de is, liggen daarnaast nog de vraag stukken ter oplossing van land schapsverzorging, natuurbehoud, sti mulering van recreatieve mogelijk heden, punten die bij onze landbou wers nog al eens op weerstand stui ten, omdat zij vinden dat hier de belangen van de grondgebruikers kunnen worden aangetast. En ten slotte wijzen we er op dat de Lolle beek verkaveling ongetwijfeld ook het zijne bijdraagt, via de verkave ling, tot het totstandkomen van een nieuwe provinciale weg Venlo Venray, waarvoor gronden worden gereserveerd, evenals voor de door trekking van de Deurneseweg naar de Wanssumseweg. En vermoedelijk is dit nog slechts één gedeelte van dit onderdeel, omdat ook voor ver betering of aanleg van andere we gen als b.v. Rijksweg VenloNijme gen de verkaveling een rol zal moe ten spelen. DUUR? Wie in deze streken ronddwaalt, daar de bulldozers en de draglines bezig ziet, de asfalteermachincs hoort ronken, die weet, zonder de exacte cijfers te kennen, dat een en ander handenvol geld zal gaan kos ten. Handenvol geld, dat enerzijds door de regering, anderzijds door de belanghebbenden zelf op tafel ge bracht. Blijft de vraag of het nu wel juist is, dat de regering hier zoveel belastingcenten insteekt, waarvan toch op de eerste plaats de grondge bruikers gaan profiteren. Men vergeet dan echter het groot stuk werkgelegenheid dat zulk een herverkaveling biedt en de grote economische injecties, die door zulk een werk industrie, handel en am- bachtsbedrijven krijgen. Afgezien daarvan zullen voor de betrokkenen toch nog behoorlijk grote lasten overblijven en dat gedurende een vrij lange termijn. Lasten en dat is nu al merkbaar, terwijl de ruil verkaveling dus nog lang niet ge reed is die ook deels gecompen seerd worden door meer onderne mingsgeest, perspectief en toekomst verwachting, die opbloeit in deze nieuwe gebieden. Want men moet niet onderschat ten hoeveel wantoestanden zijn en nog worden opgeheven. De kaarten van de landmeter voor een herinde ling spreken in deze boekdelen. Beziet men dit alles en bekijkt men dit alles, dan wordt de indruk bevestigd dat zo langzamerhand heel het boerenland van onze gemeente „op de schop" gaat en zo ruilverka velingen een grote bijdrage vormen tot verbetering van de agrarische produktie-omstandigheden en van pen. VRAAGTEKENS Bij al dat schoons en hoopvolle mag en moet men zich echter de vraag stellen hoe het staat met de wedloop tussen de ontwikkeling van de landbouw (en wellicht tuinbouw) en de herverkaveling Enerzijds draagt, dat is onmisken baar, de herverkaveling bij tot een grotere ontwikkeling van land- en tuinbouw in deze contreien, maar anderzijds maakt diezelfde land- en tuinbouw ook een ontwikkeling door, die men het beste kan kenmer ken met de slagzin: minder boeren, minder grond Dat is geen uitspraak van ons, maar van een zuiveldeskundige, die onlangs stelde dat er minder boeren zullen moeten komen en minder landbouwgrond en dat oen „harde" waarheid noemde, die we echter in Nederland onder de ogen zullen moeten zien. Wat de oud-minister Mansholt over datzelfde onderwerp vertelde, hoeven we zelfs niet aan te halen Wij voor ons hebben het altijd een opmerkelijk feit gevonden, dat in dertijd bij de inbreng van de Heidso Peel in de ruilverkaveling Lollebeek de kerkdorpen-fraktie in Venrays raad als conditio sine que non stel de, dat de voorgestelde bedrijfs- grootte in deze nieuwe ontginning teruggebracht moest worden van de voorgestelde 15 ha tot 12 ha. Zo niet dan werd de Heidse Peel niet inge bracht. Intussen wordt die Heidse Peel ontgonnen en de eerste opge stelde kavels zijn minimaal 20 ha, zo niet groter. En er is geen mens meer die hierover spreektMen beseft algemeen dat kleinere bedrij ven in deze tijd weinig of geen kan sen meer hebbenHoe lang is dat geleden Hoe lang is het geleden dat de Noord- Oost-polders gereed kwa menNu hoort men daar aller- wege de klacht dat de uitgezette kavels te klein zijn Hoe lang is het geleden dat het overstroomde Walcheren uitrees bo ven het water en meteen de kans werd waargenomen dat gehele ge bied te herverka velenNu wordt er gekankerd dat men alles te pietepeuterig, te klein, te weinig le vensvatbaar heeft gezien Het is dat merkten we zelf bij de wederopbouw van Venray bij zonder moeilijk in de toekomst te kijken. Een toekomst die zeker voor de agrarische wereld ook en met name door de maatregelen in EEG- verband onzeker is en enerzijds grote investeringen vraagt, uitbrei ding van intensivemg en msschien grote beperkingen anderzijds. Een toekomst ook, die mede door de ge plande en reeds uitgevoerde herver kavelingen, mogelijk en beter moet worden gemaakt. Maar we moeten realist genoeg durven zijn om naast de vreugde die er is en die er komt vanwege de doelmatigere en betere bedrijven er ook de mogelijkheden zijn en zelfs groter worden, dat meer en meer kan blijken dat wij wat de dierlijke veredeling, de tuinbouw en zelfs wat de specialiteiten betreft (klein fruit, hard fruit, champignons, volle grond groenteteelt enz.) geen grote* uitbrei dingen meer kunnen hebben zonder dat ze de markt gaan bederven. Ruilverkaveling is een uitstekend en kostbaar iets. maar dan zal blij ken dat zulks uitsluitend geldt als ze gaat ten behoeve van levensvat bare bedrijven. Dat voor ogen heb bende moet men de vraag stellen of niet nog te veel landbouwers in deze contreien die toekomst nog te weinig onder ogen zien en daarvan nu bij deze ruilverkaveling dan de konse- kwentie durven trekken Dat facet van de ruilverkaveling voor sommigen misschien zeer pijnlijk moet men ook naast al het andere schone en mooie aan de orde durven stellen. TWEE DODEN TE BERGEN Terugkerend van een vakantie trip naar Italië geraakte de perso nenauto waarin twee broers uit Leeuwarden zaten, op de Rijksweg onder Bergen in een slip en botste tegen een langs de weg staande boom, waarna de auto onmiddellijk in brand vloog. De beide inzittenden, respectieve lijk 19 en 21 jaar oud. werden bij de botsing op slag gedood en daarna gedeeltelijk verbrand. Onmiddellijk werden pogingen in het werk ge steld om het vuur te doven, maar dit kwam voor beiden te laat.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 13