ziekteuerzuim Houd uw snelheid Boerenleenbank kom even naar DE WASCOMAAT11 Venray in het Pinksterweekend Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Uil Peel en Maas Voor aan- en verkoop van buitenlands geld Diamanten huwelijksfeest VRIJDAG 7 JUNI 1968 No. 23 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRUS PER KWARTAAL (buiten Venray f 2.75) ZIEKE MENSEN WERKEN VAAK DOOR Het aantal mensen dat ondanks hun ziekte doorwerkt, is veel gro ter dan het aantal gezonde mensen dat wegens „ziekte" huisbljjft en profiteert van de ziektewet. Dat is een der opmerkelijkste con clusies uit het proefschrift „Afwezigheid wegens ziekte", waarop dr. H. Philipsen onlangs promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Er is dus niet alleen een „gezonde patiënt", maar ook een „zieke doorwerker" en de laatste komt volgens dr. Philipsen zelfs veel meer voor. Deze conclusie is ongetwijfeld van groot belang. De laatste jaren is er in ons land dikwijls gesproken over de inbouw van een „eigen risico" in de ziekenfondsverzekering en een van de grootste bezwaren hiertegen was het feit, dat dan veel niet- gezonde mensen er niet meer toe komen een dokter te consulteren. Vooral onder de medici was de vrees hiervoor erg groot en dr. Philipsen heeft in zijn proefschrift duidelijk aangetoond dat deze vrees allerminst ongegrond kan worden genoemd. „EIGEN RISICO" IN ZIEKENFONDSVERZEKERING Ziektemeldingen komen het meest voor bij bedrijven met een autori taire directie, zo poneert dr. Philip sen in zijn dissertatie. Er bestaat dus een duidelijk verband tussen ziekteverzuim en de sfeer in het be drijf. In bedrijven, waar men in ploegendiensten werkt, is het aantal ziektemeldingen ook veel hoger en eveneens het aantal „gezonde pa tiënten". Minder ziekteverzuim con stateert men bij werknemers, die geschoolde arbeid verrichten, maar ook onder degenen, die routine werkzaamheden verrichten, is het aantal ziektemeldingen naar verhou ding gering. Dr. Philipsen erkent dat sommige werknemers thuisblijven zonder dat er met hun gezondheid iets aan de hand is, waardoor dit thuis blijven zou worden gerechtvaar digd. Maar hü constateerde ook, dat het aantal werknemers, dat op een of andere manier ziek is en toch blijft doorwerken, twee keer zo groot is! Het blijkt, dat veel mensen te laat de hulp van de dokter inroepen en door blijven werken, ook al druist dit tegen de belangen van hun ge zondheid in. Dat mag een opmerke lijk feit heten en is daarom alle re den om ietwat toleranter te staan ten aanzien van het afwezigheids gedrag van de werknemer. KEERZIJDE Er bestaat derhalve een onmis kenbaar verband tussen het aantal ziektemeldingen en de sfeer in een bedrijf. In bedrijven, waar een des kundig personeelsbeleid wordt ge voerd, is het aantal ziektemeldingen geringer. Werknemers, die een ster ke binding hebben met het bedrijf, melden zich minder gauw ziek dan werknemers die in een bedrijf wei nig kansen op ontplooiing hebben. Vooral onder de werknemers die een hechte binding hebben met het bedrijf, treft men velen aan die on danks hun ongunstige gezondheids toestand blijven doorwerken. Dat is dan kennelijk de keerzijde van een stabiele werkverhouding. Dr. Philipsen, wetenschappelijk medewerker van het instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden, heeft ten behoeve van zijn proef schrift een onderzoek ingesteld naar de oorzaken en verschillen in ziek teverzuim in 83 middelgrote bedrij ven. Zijn onderzoek is dus ruim van opzet geweest, zodat aan zijn con clusies een zekere wetenschappelijke waarde niet ontzegd kan worden. BEZWAREN De conclusies van deze dissertatie zijn stellig ook van belang in het licht van de aktuele discussie over een „eigen risico" in de zieken- fondsverzekerng. De ziekenfonds premie wordt elk jaar hoger, het geen van de premies voor andere sociale verzekeringswetten al even eens kan worden gezegd. De premie stijging is een ernstig sociaal vraag stuk. Daarom is reeds dikwijls de vraag opgeworpen of het niet dien stig zou zijn een „eigen risico" in te voeren, waardoor de premiestijging een halt zou kunnen worden toege roepen. Hierbij dacht men in het bijzonder aan de ziekenfondsverze kering. Laat de patiënt een deel van de kosten van huisartsenhulp beta len, zo werd hier en daar voorge steld. Of laat men hem bijdragen in de kosten van ziekenhuisverpleging. Tegen deze regeling werden ech ter ernstige bezwaren ingebracht, niet in de laatste plaats van medi sche zijde. Als men de ziekenfonds patiënten bijvoorbeeld zou laten bij dragen in de kosten van het huis artsenconsult, zouden dan niet vele patiënten een reden vinden om dit consult zo lang mogelijk uit te stel len? Goed, aan het voorstel zit ook een redelijke kant. Mensen, die niet ziek zijn maar de huisarts om de haverklap wllen spreken, zouden dan misschien minder vaak de tijd van hun dokter in beslag nemen. Maar daar staat tegenover dat patiënten, die wel degelijk iets mankeren, wel licht langer zouden wachten met 't consulteren van de huisarts. In zijn proefschrift stelt dr. Phi lipsen uitdrukkelijk, dat de groep van „zieke doorwerkers" veel gro ter is dan de groep van „gezonde patiënten". Kortom, het inbouwen van een „eigen risico" in de zieken fondsverzekering zou waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat veel zieke mensen nog langer gaan doorwer ken. HACHELIJKE ZAAK Hiermee is onze volksgezondheid bepaald niet gediend. Er zit niets anders op dan het euvel van de „ge zonde patiënt" te aanvaarden ter- wille van degenen, die ondanks hun slechte gezondheid blijven doorwer ken en er moeilijk toe komen een dokter te consulteren. Bovendien heeft dit proefschrift uitgewezen, dat „de gezonde patiënt" mede een produkt is van een ondeskundig personeelsbeleid. Wil men het aan tal „gezonde patiënten" terugbren gen, dan ligt hier een belangrijke taak voor het bedrijfsleven zelf. In elk geval is de inbouw van een „eigen risico" in de ziekenfondsver zekering een hachelijke zaak, die uit oogpunt van onze volksgezondheid onaanvaardbaar mag worden ge noemd. Wanneer men werkelijk de inder daad zorgwekkende premiestijging wil afremmen, dan zal men moeten overwegen of er aan de andere so ciale verzekeringen niet eens gedok terd zou kunnen worden. Aangezien noch de a.o.w., noch de werkloos heidsverzekering, noch de arbeids ongeschiktheidsverzekering zich daarvoor lenen, zal men er goed aan doen de kinderbijslagwet nog eens grondig te bezien. Minister Roolvink heeft voor zijn suggestie om de kin derbijslag voor het eerste kind ge leidelijk af te schaffen slechts de steun van de WD gekregen, maar het zou toch wel eens mogelijk zijn dat men in de naaste toekomst op zijn voorstel terugkomt. Voor allo reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 AANRIJDINGEN Een afsluithek aan de afgeslo ten Deumeseweg werd vernield. De dader liet zijn visitekaartje niet achter. Naar hem speurt nu de po litie. Twee licht gewonden waren er op de Wanssumseweg toen perso nenauto bestuurd door de K. uit Venray tegen een links van de weg staande boom botste. Bestuurder moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, de mede-inzittende kon na aan vinger en lip verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd. Op de kruising Maasheseweg St. Wilbertweg botste de bromfiets berijder A. V. uit Well tegen de per sonenauto bestuurd door N. uit Meerlo. De bromfietsberijder werd daarbij licht gewond. Op de Zuidsingel was een steen op de weg oorzaak dat de volkswa- KLEDINGMAGAZIJN VENRAy IGROTE MARLT 8 TEL 05780-22371 van 8 juni 1918 De verzorging van den zieken, ouden of invalieden werkman. In 1913 werden de wetten Talma aangenomen, waarbij aan de arbei ders verzekerd werd eene uitkeering bij ziekte, bij invaliditeit (onbe- kwaaheid tot werken) en bij ouder dom. Uiterlijk met ingang van 3 De cember 1916 zouden de arbeiders uitkeering gekregen hebben, als men terstond begonnen was met de uit voering dezer wetten ter hand te nemen. Dit is echter niet geschied. En volgens eene berekening, door het Kamerlid Beumer in de Tweede Kamer aangehaald, zouden er thans reeds werklieden zijn, die eene in- validitetsrente van 2.50 en 3. 3.60 per week zouden ontvan gen. Bij de aanneming van de wet ten Talma werd tevens aangeno men dat alle 70-jarige arbeiders eene wekelijksche ouderdomsrente van 2,zouden ontvangen, zonder dat zij premie betaald hadden. De chris telijke partijen aanvaardden deze regeling als overgangsbepaling, om dat deze 70-jarigen nog niet in staat geweest waren om premie te beta len. Te koop 8.000 tabaksplanten bij Joh. Manders, Laagriebroek. Deserteurs. Eenige dagen ge leden kwamen te Afferden een zes tal Duitsche deserteurs aan. Venlo. Maandagmorgen sprong een jongen, zekere A. die in Blerick inkoopen was gaan doen, uit angst voor de kommiezen van de Maas brug, waarbij hij beide polsen brak. Smokkelen. - Aan het station van Venlo werd een persoon uit Arnhem aangehouden, die 3 Kg. sta ven goud ter waarde van 3.000, vervoerde. Eierenuitvoer! In het jaar 1917 zijn uit ons land nog niet minder dan 22.393.000 Kg eieren uitgevoerd, waarvan o.a. 16.498.000 Kg. aan Duitschland, 183.000 Kg. aan Groot- Brittannië en 3.478.000 Kg aan Bel gië. De waarde van den Nederland- schen uitvoer aan eieren wordt voor 1917 opgegeven ad 28.311.217, Hieruit ziet men, wat de pluimvee teelt tot voor kort in ons land nog te betekenen had. Grof geld. - Voor een paard werd te Bakel de niet geringe prijs van 4.000,geboden. Eikenschors wordt ODgekocht door Frans Sanders, Oostrum. Er kend Schorshandelaar. gen bestuurd door F. V. uit Hel mond tegen de stilstaande auto van V. B. uit Broekhuizenvorst botste. Gevolg: materiële schade. Op de Ripseweg liep de achter band leeg van de personenauto be stuurd door J. v. d. W uit Bakel, waardoor de auto over de kop sloeg. De bestuurder bekwam diverse ver wondingen van minder ernstige aard. De auto werd vrijwel totaal vernield. Vrij ernstig gewond werd de 14-jarige bromfietsberijder Th. H. uit Veulen toen hij bij wegrijden van de uitrit van de ouderlijke wo ning op de Lorbaan in aanraking kwam met de personenauto bestuurd door H. K. uit Waalwijk. Het slacht offer moest per ambulanceauto naar het ziekenhuis worden vervoerd. Tegen het rijden van de 14-jarige knaap werd een extra procesverbaal opgemaakt. Op de kruising Midden Peel- wegKempkensberg werden ver keersregels niet in acht genomen, waardoor een botsing ontstond tus sen personenauto's bestuurd door J. v. d. B. en J. N. Het bleef bij ma teriële schade, die in de minne ge regeld kon worden. DIEFSTAL VAN PLANKEN Ten nadele van aannemer L. uit Blitterswijck werden bij de in aan bouw zijnde woningen een aantal planken ontvreemd. Een van zijn ar beiders C. H. uit Blitterswijck bleek deze diefstal gepleegd te hebben en legde een gedeeltelijke bekentenis af. Een aantal planken konden wor den achterhaald. GESTOLEN AUTO OVER DE KOP Toen de eigenaar van de perso nenauto R. A. uit Venray aan het slapen was, werd hij door de rijks politie gewekt met de mededeling dat zijn wagen op de grens van Bra bant en Limburg over de kop was geslagen en daarbij totaal vernield. De wagen bleek echter zonder mede weten van de eigenaar voor zijn wo ning te zijn meegenomen. Ter plaat se werd de buurt gewekt door een harde slag en toen men poolshoogte ging nemen vond men een zwaar beschadigde wagen op zijn kop lig gen. Van bestuurder of inzittenden geen spoor. De rijkspolitie tracht nu een oplossing te vinden. POLITIE GING VEEDRIJVEN De patrouille van de rijkspolitie kon op de Wanssumseweg loslopend vee in de weide drijven. Waarschijn lijk zijn weer opgeschoten jongelui aan het werk geweest door hekken te openen en er dan vandoor te gaan. VOSSEN GESCHOTEN Jachtopziener van Beers gelukte het in zijn jachtrevier drie volwas sen vossen naar de eeuwige jacht velden te doen verhuizen. Onder het wakend oog van de rijkspolitie wer den de kadavers begraven en de jachtopziener kan te zijner tijd de rijkspremie tegemoet zien. VERHITTE GEMOEDEREN De rijkspolitie werd ter assisten tie geroepen doordat de gemoederen nogal verhit werden in een bar te Venray. De politie gelukte het de zaak te sussen, zodat geen proces verbaal behoefde te worden opge maakt. dr bank roor irdrrrrn „En uw beroep?" vroeg de politie rechter aan de statige figuur voor het hekje, die van achter bezien sprekend (en zwijgend) op De Gaulle leek. „O, ik stuuk" klonk het en een onbestemd armgebaar langs het oor onderstreepte dat werkwoord alsof het daarmee wel voor iedereen dui delijk was. „U wèt?" „Nee, ik wat niks. Ik stuuk." De rechter knipperde met de ogen en de griffier maakte een wanhopig gebaar met zijn pen, omdat hij niet wist wat hij moest opschrijven van deze woorden. „Meneer stucadoort", lichtte de officier toe. Maar dit bracht de lan ge gestalte tot een ginnegapperig ge lach. „Haha .die is goed. Ik stuukte wel ja, maar ik stuukte helemaal niet dóór. Kejje begrijpen." De politierechter kon het nog niet begrijpen. „Waaróm werkte u niet door bij het stucadoren?" „Nou hé, da's nogal wiedes. De boel ging stuk bij 't stuken en toen kon ik niet doorstuken door die stukken, hahaha." „Er staat anders in de stukken, dat het u niet ging om 't stucadoren, maar om iets heel anders. U hebt over een muurtje staan kijken en daarachter bevond zich een dame." De rest van de woorden van de ma gistraat achter de tafel ging verlo ren in het menselijk gehinnik van de krampachtig kronkelende ver dachte. Wat de voornoemde dame achter het muurtje deed, bleef der halve onopgehelderd, maar het had klaarblijkelijk wel vreemde gevol gen gehad. Achtereenvolgens ston den namelijk in de dagvaarding ge noteerd een hevig gegil, een conster natie in een kantoor, een aanzegging op staande voet de biezen van de stucadoor te pakken, een hardhan dige poging van de stucadoor om zich tegen deze volkswil te verzet ten, een leeggestorte emmer wit kalk over een donkerbruin kamga- ren costuum met visgraatje, een mannenhoofd gedompeled in een brei van witkalk uit die emmer, 'n geklemde duim tussen de delen van een opvouwbaar en eveneens met witkalk besmeurd trapje en een blauwe scheen op een ook al gewit been. De eigenaren van het gewitte bruine costuum, het gewitte kale hoofd en de geklemde duim werden als getuigen opgeroepen. De eige naar van de blauwe scheen bleek de verdachte te zijn, die betoogde dat hij geroepen was om een plafond te stuken omdat het stuk was en dat hij over het muurtje kón kijken ter plaatse, omdat ook het muurtje stuk was. Was het plafond niet stuk ge weest en het muurtje niet stuk ge weeste <Jan had men hem er niet bij gehaald om deze stukke zaak te stu ken. Maar nu men hem er wèl bij haalde, wist men toch tevoren dat hij zich daar zou opstellen om te stuken en dat hij dan door de stuk ken en brokken heen zou kunnen kijken. „Ergo, meneer de president, als men niet gewild had dat ik over dat muurtje keek, had men mij daar niet aan het werk moeten zetten!" „Dat alles geeft u nog niet het recht, een emmer witkalk over iemands costuum uit te storten en 'n ander er met zijn hoofd in te druk ken." „Dat heb ik geeneens gedaan, me neer de president. Die klieren daar hebben mij van dat trappie gesleurd en zichzelf besmeurd. Want toen ze mij van de trappie trokken, kiepten ze ook die emmer van het bovenste treetje. Die witkalk hebben ze over hun eigenste heen gesopt." „De getuigen verklaren het an ders." „Ja, linke jongens. Die zijn met z'n drieën onder de kalk gekommen en die hebben eventjes afgepraat dat ze mij daar voor kunnen laten op draaien. Ze hebben de ladder om ver getrokken en de kalk over zich heen gekregen. En daar heb ik een getuige van." Die nieuwe getuige bleek tot gro te verbazing van alle aanwezigen de juffrouw te zijn, die zo hard gilde en in paniek om hulp had geroepen toen de stucadoor onverwachts over het kapotte muurtje keek. „Ik was met dóód geschrokken", verklaarde ze nu. „Stel u voor in zo'n situatie. En ik had 't knippie er nog zo goed opgedaanMaar toen hebben ze hem zó gemeen behandeld. Hij deed helemaal niks. Hij was gewoonweg verbouwereerd van alles wat er op hem losstormde. Nou en toen hebben ze afgesproken hem te zullen aan spreken voor de schade, terwijl ze toch zelf die emmer van dat trapje liet afkukelen." „Bent u zich goed bewust van de ernst van deze verklaring?" vroeg de politierechter, die meineed rook. in vereniging gepleegd. Een zeer ernstig delict. Maar ze bleef bij haar getuigenis en toen kwamen de drie heren op het matje. Onder de indruk van alle gevolgen van valse aan klachten en van meineed, kwamen ze hakkelend op hun verklaringen terug. Ze hadden toch zo gedacht, dat die emmer door de stucadoor was gehanteerd; ze hadden niet zo precies gekeken waar die witkalk vandaan kwam; hun ogen plakten dicht door de kalk en daarom had den ze het niet kunnen zien „Dat wil zeggen", zei de officier, „dat verdachte ten onrechte is be schuldigd en dat alsnog een vervol ging zal worden ingesteld tegen de ze drie getuigen wegens het doen van een valse aanklacht, zij het dan niet wegens meineed, door het tij dig toegeven van de valsheid van hun verklaringen." En hij vorderde ontslag van rechtsvervolging tegen de stucadoor, een eis die de politie rechter onmiddellijk inwilligde. „U kunt weer stuken", zei hij er bij. „Nou dan stuuk ik maar weer door", zei de stucadoor. „Die muur moet tóch gestuukt worden. Hoeveel juffrouwen d'r ook achter zitten." Zaterdag j.l. vierde in alle pracht en praal het diamanten bruidspaar Thies Vermeulen en Antoinette Dijkmans hun feest. Het paar werd aan huis afgehaald en in open lan dauer naar deChristus Koningkerk gebracht, waar het feest naar goed gebruik werd ingezet met een plech tige H. Mis en een feestpredikatie door pastoor Geerits. De buurt had voor een prachtige versiering gezorgd en vooral in de avonduren had die versiering door de kleurrijke verlichting, een sprookjes achtig aanzien. In huize San Damiano ontvingen de diamanten feestelingen met hun grote kinder-, kleinkinder- en ach- terkleinkindcrenschaar een grootse hulde. Namens de buurtbewoners bood de heer Keijsers onder toepas selijke bewoordingen een radio-t.v. meubel aan. alsook een groot levens middelenpakket. Harmonie Euterpe bracht op een ongebruikelijk uur, doordat zij een galaconcert moesten verzorgen in Gennep, een klinkende serenade, waarbij de heer Laurense namens de Venrayse bevolking gelukwensen aanbood. Daarna volgde een druk bezochte receptie, waarop Burgemeester Cus- ters en echtgenote, de wethouders van Dijck, Janssen en Schols en ook secretaris Vorst hun gelukwensen kwamen aanbieden. Het is voor het diamanten paar een fijn feest geworden; zij moch ten zeer vele cadeaux in ontvangst nemen. Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 's morgens 7 uur tot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 9