naaimachines Win een Phoenix- Dit is Uw kans PHOENIX PRIJSVRAAG '68 Fa. MILLE N ZN., Paterstraat 13, WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Meer inspraak van de burgers op hei bestuur Jaarvergadering St. Christoflel Spaar uw autobanden Als U toch van plan bent om tussen 1 maart en 1 augustus 1968 een naaimachine aan te schaffen, koop dan een PHOENIX. Dan maakt U een goede kans om Uw aankoopbedrag tot de laatste cent terug te ontvangen, dank zij de grandioze Uw onderstaande Phoenix-dealer verstrekt U alle inlichtingen. Phoenix een wereldmerk 25 modellenvanf 290.-totf 890.- VRIJDAG 31 MEI 1968 No. 22 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRIJS PER KWARTAAL (buiten V«nroy 2 25) Burgemeester mr. J. A. Geukers van Helmond heeft op het jongste congres van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten in Amsterdam enkele behartenswaardige dingen gezegd over de verhouding van de burger en het gemeentebestuur. OVER BURGERS ZONDER BURGERS „De feitelijke situatie is", aldus de heer Geukers, vaak zo dat het da gelijks bestuur van een gemeente en soms mede de topambtenaren voor een groot deel van het beleid dat een gemeente uitvoert uitmaken. Men ziet het aldus, dat de gemeen teraad door de jaren voornamelijk is uitgegroeid tot een controlerend orgaan. Het heeft weinig zin voor deze opvatting de ogen te sluiten; het is trouwens niets minderwaar digs. Buiten de verkiezing van de raadsleden heeft de burger weinig directe invloed op het plaatselijk be leid. Het valt niet te ontkennen dat deze situatie onbehaaglijk en in we zen onjuist is. Ofschoon wel princi pieel wordt gesteld dat de raad de gehele bevolking van een gemeente vertegenwoordigt, is de realiteit (overdreven voorgesteld) dat óver de burgers wordt geregeerd zónder de burgers. De maatschappij is ge komen op een punt dat dit niet meer wordt geaccepteerd en terecht omdat het vaak om grote belangen gaat die de burgers aan den lijve voelen." In dit verband wees de heer Geu kers erop dat er nog al te weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid (sedert 1964) om de burgers meer inspraak te geven via de raadscommissie waarin toch ook niet-raadsleden zitting kunnen heb ben. Ook wilde hij pleiten „voor het onderzoeken van de mogelijkheden van principiële openbaarheid van de adviserende raadscommissies en voor een in de wet vastgestelde pe riodieke confrontatie tussen ge meentebestuur en bevolking, waarbij wensen, klachten en suggesties zou den kunnen worden gedeponeerd." Zoals bekend is Venrays gemeen tebestuur hierin al voorgegaan door de bezoeken aan de kerkdorpen. Red. Wel wilde hij nadrukkelijk stellen dat het bij een dergelijke confron tatie in principe niet ging om het afleggen van verantwoording voor het beleid, maar slechts om een bij wijze van informatie belichten van het gevoerde of te voeren beleid en het aanhoren van met name opbou wende kritiek daarop. DELEGATIE Sprekend over de delegatiebe voegdheid, passend in 't kader van de door de nieuwe gemeentewet voorgestane decentralisatie, zei de heer Geukers onbeperkte delegatie in strijd te achten met de wet. Niet temin achtte hij „echte" delegatie en ekendelegatie noodzakelijk voor een soepel en slagvaardig bestuur. Zijns inziens getuigde het van zwakte als een bestuursorgaan niet durft of wil delegeren. „Juist op de ze wijze kan een spoedig antwoord aan de burger worden gegeven, iets wat hem aangenaam verrast. Al te vaak laadt de overheid met inbe grip van de gemeentelijke het odium van een (te) trage afwerking op zich, en terecht, omdat aan ve lerlei ingewikkelde formele voor- schrften moet worden voldaan omdat de gemeente dikwijls nog eens extra vertragend werkt door allerhande interne advies-afdelingen en -diensten met ieder hun heilige richtlijnen. Het is te dwaas dat het in sommige gemeenten een vol jaar duurt voordat een bouwvergunning voor bijvoorbeeld een eenvoudige loods wordt verleend of geweigerd. Dit kan en moet anders. Zeker voor een deel is ongetwijfeld de huidige gezagskrisis te wijten aan de berg van ingewikkelde voorschriften, richtlijnen, commissies, adviescom missies, onduidelijke, dubbelzinnge en onbegrijpelijke ambtelijke taal. Sprekend over de toekomst van de overheidsorganen' en de verande ringen daarin wees de heer Geukers op de op gang komende streeksa- menwerking, waarmee de autonomie van de gemeenten verband houdt. Zijns inziens was het noodzakelijk dat alleen enigermate vitale belan gen aan de orde worden gesteld in deze samenwerkingsverbanden. AANVOERDER Ten aanzien van de centrumfunk- tie van een gemeente zei de heer Geukers: „Het zal ongetwijfeld voor komen dat de naar inwonertal groot ste gemeente van een samenwer kingsorgaan een dominerende rol vervult of probeert te vervullen. Dit is begrijpelijk; het is meestal im mers tegelijk de gemeente waar de bloei van de streek mee staat of valt, althans van overwegende in vloed op is. Zij mag volgens de heer Geukers dan ook terecht van de andere deelnemende gemeenten een tegemoetkomende en zelfs enigs zins opofferende houding verwach ten." Natuurlijk dient de grootste gemeente zich bij stemming in de samenwerkingsraad bij een meerder heidsbesluit te haren onguriste te kunnen neerleggen, maar de overi ge gemeenten dienen zich toch wel driemaal te bedenken voordat zij in derdaad hun „aanvoerder" dwars bomen. Zij zullen daar wellicht na verloop van tijd zelf (mede) de du pe van worden. Van de centrumge meente mag en moet in de samen werking anderzijds een houding ten aanzien van de overige gemeenten worden gevraagd van eerlijk en open samenspel. Samenwerkende gemeenten dienen niet wantrou wend naast elkaar te staan. Rijzen er moeilijkheden dan moeten die eerlijk worden uitgepraat. Al dan niet stille wrok is ongewenst, waar bij de burger de dupe wordt. Burgemeester Geukers toonde zich tenslotte voorstander van de vrij willige samenwerking, die hem over het algemeen wel acceptabel voor kwam, mits de deelnemers aan de samenwerking maar in vertrouwen en willig naast elkaar staan. Naar zijn mening moest er wel gewaakt worden tegen een vierde bestuurs laag om de afstand burgers-overheid niet nog te vergroten. Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 Zaal Thielen op het Kennedy- plein was goed bezet met leden van de gymnastiekvereniging St. Chris- toffel, waarbij ons o.m. opviel het grote aantal gehuwde dames, dat ter vergadering was gekomen. Nog meer viel ons bij deze jaar vergadering op, namelijk het grote gebrek aan bestuursleden, want de lijn was in de vergadering zoek. Gelukkig dat de heer van Swol be reid was het voorzitterschap op zich t£ nemen waardoor met ons de le den vertrouwen hebben gekregen voor de toekomst van deze uit 700 leden bestaande gymnastiekvereni ging, welke in al haar geledingen sterk bloeiende is. Er werd naast de jeugd en oudere leden een afdeling van gehuwde da mes en van veteranen aan toege voegd. Sekretaris Jacobs, die jammer ge noeg wegens vertrek naar Sevenum St. Christoffel moet gaan verlaten, gaf in een kort jaarverslag de vele aktiviteiten van deze sportvereni ging weer en dat waren er velen. Duidelijk kwam naar voren dat het peil van St. Christoffel op provin ciaal en landelijk niveau groot ge noemd kan worden. Penningmeester Berghmans liet de cijferdans aan de leden voorbij gaan en een inkomen van ruim 13.000 gulden geeft een juist beeld van de grootheid van deze sportver eniging. Jammer genoeg moest ge- konstateerd worden dat de aandacht werd gevraagd om geen portemon- naies in het kleedlokaal te laten liggen omdat al een diefstal gemeld was en dat de fietsen moesten wor den afgesloten omdat er al een was ontvreemd. Het bestuur dat in zijn geheel af tredend was, werd bij enkele kan didaatstelling herkozen, zodat mevr. Brands en Jac. Kerkhoff de dames vertegenwoordigen, de heren van Swol, voorzitter; Berghmans, pen ningmeester, Thomassen en Deykers voor de oudere leden en J. Bergh mans de jeugd vertegenwoordigt. Maar er is nog gebrek aan goede bestuursleden o.a. een sekretaris. Mochten er nog kandidaten zijn wel ke het bestuur willen complimente ren, dan verneemt het bestuur dit gaarne. Vooral zij die zich geheel in willen zetten voor deze bloeiende vereniging zijn welkom. Het leven van een autoband is éón ononderbroken marteling. Het ergst krijgt de gemiddelde band het ech ter in de zomermaanden te verdu ren, als de zon op de wegen bakt, de temperaturen hoog oplopen en wan neer automobilisten lange vakantie- tochten gaan maken. Het gevolg is dat de banden van de gemiddelde automobilist in de zomer harder slij ten dan normaal. Met het oog op de komende zomer volgen hieronder 'n aantal adviezen op die de automo bilist kunnen helpen de bandenslij- tage in de zomermaanden tot het minimum te beperken en de levens duur van de band in het algemeen te verlengen. De „spaar-uw-banden-tips" voor de zomer luiden als volgt: Rijdt met matige snelheid. Zelfs al zijn de moderne autobanden ont worpen voor hoge snelheden, te hard rijden produceert te veel hit te waardoor de banden sneller slij ten. Wees er zeker van dat uw banden, gedurende de warme maanden, pre cies de juiste spanning hebben. Het personeel van de meeste service stadions kan vertellen hoeveel lucht er in de band moet zitten. Te weinig spanning maakt dat de band sterker doorbuigt, waardoor het karkas be schadigd kan worden. De banden spanning moet in de zomer tenmin ste een maal per week worden ge controleerd. Banden met te weinig of geen loopvlak moeten worden vervangen of van een nieuw loopvlak worden voorzien. Banden zonder loopvlak zijn op vele manieren gevaarlijk. Zij kunnen het plotseling begeven en leveren bovendien geen „houvast" op natte wegen. Bovendien zijn gladde banden geneigd om te gaan „zweven" over een film van water op een nat wegdek; een berucht ef fect dat „aquaplaning" wordt ge noemd. Banden met een loopvlak dat be schadigingen, gladde plekken of on regelmatige slijtage vertoont, zouden eveneens moeten worden vervangen. Een ongelijkmatig loopvlak ver oorzaakt meer wrijving, waardoor de band sneller slijt dan normaal. Zorg ervoor dat de wagen bij lan ge tochten en speciaal bij hoge snel heden niet te zwaar wordt belast. Alle voertuigen zijn uitgerust met banden die het gewicht van dat voertuig kunnen dragen plus nog wat extra gewicht. Maar zeer zwa re belastingen gedurende de warme maanden kan buitensporige banden- slijtage veroorzaken. Als er banden worden gekocht, la ten het dan goede zijn. Banden van mindere kwaliteit lijden meer onder de gevolgen van de dagelijkse mar telingen, speciaal tijdens de zomer. Laat banden alleen monteren bij erkende garages en bandenspecialis ten. Onjuiste montage veroorzaakt uiteraard extra slijtage, waardoor de levensduur van de banden wordt verminderd. Wees er zeker van dat het voer tuig zich in goede staat bevindt, dat de wielen goed zijn uitgelijnd en dat schokdempers goed funktioneren. Is dit niet het geval, dan kan er even eens ongelijkmatige slijtage van het loopvlak optreden. Zet de wagen zoveel mogelijk in een garage als hij niet wordt ge bruikt. Zelfs als de banden stilstaan heeft het zonlicht schadelijke in vloed op de algemene toestand van de band. VECHTPARTIJ OP ZOMERFEEST De rijkspolitie werd ter assisten tie geroepen bij een fikse vechtpar tij nabij het Zomerfeest in de Chris tus Koningparochie. Er werden rake klappen uitgedeeld totdat de mannen van Hermandad verschenen. De rust keerde weer en zelfs was er van verzoening sprake. Procesverbaal behoefde niet te worden opgemaakt. DOORGEREDEN- OP de Beekweg ramde de be stuurder van een personenauto v.d. E. uit Gemert een lichtmast. Even uitstappen en de schade aan rijn wagen opnemen en dan doorrijden is het goedkoopste dacht de bestuur der, welke echter niet op getuigen van dit gebeuren had gerekend. De ze hadden het kenteken genoteerd en toen was het voor de gewaar schuwde rijkspolitie kinderspel om de identiteit te achterhalen. Nu zal naast de rekening ook nog het pro cesverbaal moeten worden gehono reerd plus nog de bijslag voor het doorrijden. PHOENIX gratis Publikatie van Phoenix-Nederland Venray, tel. 1738

Peel en Maas | 1968 | | pagina 5