Voor sportieve aktieve mensen KIJMC? tijdig Boerenleenbank Museum Stoottroepers naar Overloon 3 juni Hockeytoernooi Venray in het weekend Politierechter Werken in de schoolvakantie WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VENRAYl Tweede prijs voor Zangertjes van St. Frans Hogere rente, al naar gelang de spaarvorm die u kiest bij de VRIJDAG 31 MEI 1968 No. 22 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 d par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL (buitan Vwiroy 2-25) Bij besluit van de algemene ver gadering van de Bond van Oud- Stoottroepers, zal het museum waar in het historische gegeven van deze unieke bevrijdingsbataljon is samen gevat, naar het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon wor den overgebracht. Dit museum was eerst in de Frederik Hendrik-kazer ne en later in de legerplaats Ermelo ondergebracht. De Bond van Oud- Stoottroepers is overtuigd dat het Nationale Oorlogs- en Verzetsmu seum daarmee een aanvulling krijgt van het oorlogs- en verzetsbeeld in Nederland, waarbij de oud-Stoot- troepers een belangrijke plaats heb ben ingenomen. De president van dit Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum de heer Jans, kon de verzekering geven dat de kollektie een waardige plaats zal krijgen in dit museum en aanvaard de het in dank. Niet alleen nationaal, maar ook internationaal is het museum, aldus de heer Jans, een begrip geworden, daar tot nog toe bijna 2,5 miljoen bezoekers de controle passeerden. Waardering werd er geuit door G. J. van Oyen, hoofd van de sectie krijgsgeschiedenis van de Konink lijke Landmacht voor de inzet van de Stoottroepers bij de bevrijding en de inzet in Indonesië. Begin volgend jaar zal het mu seum van het bevrijdingsbataljon in Overloon worden opengesteld, nadat eerst daarvoor een aparte ruimte zal zijn bijgebouwd. VERGADERING Voordat de eigenlijke overdracht plaats vond, had de algemene ver gadering plaats van de Bond van Oud Stoottroepers waarvoor velen naar Overloon waren gekomen. Her dacht werden de naar menselijke berekening te vroeg ontvallen Stoot troepers, Overste H. Beekers en Pe ter Zuid. Nauwere samenwerking met de oud-strijders en het veteranen- legioen was niet mogelijk gezien de specifieke gebondenheid van het Re giment. Er zal, worden gestreefd naar de uitgave van een gedenkboek ter gelegenheid van het 25-jarig be staan. Het regiment Stoottroepers in Ermelo zal in zijn totaliteit toetreden tot de Bond. Dank werd gebracht aan de vele commandanten voor de geest en de wijze waarop zij de gedachten van de idealisten van 1944 uitdra gen. De reünie zal worden gehouden in Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Leunseweg 47a Tel. 2471 Venray Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediporaeerd DRONKEN ACHTER HET STUUR De 32-jarige uitvoerder B. uit Utrecht had in Helmond de bloeme tjes buiten gezet. Dit is op zichzelf niet erg, ware het niet dat deze stomdronken uitvoerder zich achter het stuur van zijn wagen zette. Het ging goed tot de grens van Brabant en Limburg, waar een bord staat van afgesloten weg (dit in verband met herstelwerkzaamheden aan de Deurneseweg) en in benevelde toe stand stuurde de Utrechtenaar zijn wagen maar dwars door het bord heen. De rijkspolitie werd hiervan in kenis gesteld en hield de Utrech tenaar aan, die in meer dan kenne lijke staat van dronkenschap ver keerde bracht hem over naar het politiebureau waar hij ter ontnuch tering werd ingesloten. Nadat hij de volgende morgen verhoord was en het rijbewijs werd ingehouden, kon hij huiswaarts keren. Procesverbaal werd opgemaakt. INBRAAK Door een schuifraam aan de ach terzijde van de woning van S. aan de Jan Hensenstraat met geweld open te schuiven, hebben onbevoeg den zich toegang verschaft tot de woning en daaruit ontvreemd een herenbroek met portemonnaie, in houdende 175,De broek werd teruggevonden, maar het geld was spoorloos. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. de legerplaats Ermelo. Sjef de Groot spoorde op de hem eigen wijze de Stoottroepers aan trouw te blijven aan hun ideaal. Het bestuur dat in zijn geheel af tredend was, werd bij acclamatie herkozen nadat het de nodige dank te incasseren had gekregen voor de wijze waarop het zijn taak vervulde. KLEDINGMAGAZIJN I I GfiOTE HMÏKT 8 TEL 05780-22371 BLIKSCHADE Op de Julianasingel lette men on voldoende op bij het wegrijden na geparkeerd te hebben. Schade ont stond aan de voertuigen van P. J. en V., beiden uit Venray. Op de gevaarlijke kruising OverloonsewegBeekweg gaf de be stuurder v. d. W. uit Ridderkerk met zijn bestelauto niet de vereiste voorrang, waardoor deze wagen te gen de personenauto, bestuurd door C. uit Overloon botste. In beide gevallen was alleen ma teriële schade. BRAND TE YSSELSTEYN Woensdagavond omstreeks 7 uur werd de Venrayse vrijwillige brand weer gealarmeerd voor een begin van brand in de koppenfokkerij van V. aan de Deurneseweg te Yssel- steyn. Oververhitting was oorzaak dat een begin van brand was ont staan, maar omwonenden en eige naar hadden het begin van deze brand reeds in de kiem gesmoord. De schade kon daardoor beperkt blijven. BROMFIETSER AANGEREDEN Omdat de bestuur van de perso nenauto met aanhangwagen zonder voldoende uit te kijken vanaf de Horsterweg een inrit wilde oprijden, blokkeerde hij de doorgang van een 17-jarige bromfietsberijdster welke zich op het rijwielpad verplaatste. De bromfietsberijdster kwam te val len en moest met diverse verwon dingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Later bleken de verwon dingen van deze 17-jarige W. V. uit Venlo nog te zijn meegevallen. JOYRIDER GEPAKT De 38-jarige v. d. H. uit Gemert werd door de rijkspolitie te Gemert aangehouden, omdat de Venrayse rijkspolitie ruim een half jaar gele den aanhouding en opsporing van de inwoner van Gemert had ver zocht. Deze had in een Venrays ga ragebedrijf een auto gehuurd en in plaats van deze terug te brengen was hij daarmee naar België ge toerd. In België pleegde hij straf bare handelignen, waardoor hij in aanraking kwam met de Rijkswacht. Enkele maanden gevangenisstraf was het einde en na de straftijd te hebben uitgezeten werd hij over de grens gezet. De vrijheid duurde in Nederland niet lang, want aangeko men in Gemert, herinnerde de rijks politie zich het Venrayse geval. Zij hield hem aan en bracht hem over naar Venray. Inmiddels is de Ge- mertse overgebracht naar Roer mond. DIEFSTAL VAN ELECTRICITEITSKABEL De reeks diefstallen van onder stroom staande kabel van het bo vengronds electriciteitsnet is weer aangevuld met diefstal over een lengte van 1250 nabij het Defensie kanaal te Ysselsteyn. De diefstal werd op de reeds bekende manier gedaan. Van de daders ontbreekt ieder spoor. INBRAAK BIJ INSTALLATIEBEDRIJF In de nacht van donderdag op vrij dag werd door verbreking van het kelderraam toegang verschaft tot het installatiebedrijf fa. M. in de Wilhelminastraat te Venray. Een geldkist inhoudende 2890 gulden, werd buit gemaakt. Van de daders ontbreekt ieder spoor. „Nou zeg, da's me ook wat moois" schamperde de flink uit haar kuiten gewassen bouwvakkersechtgenote, toen de officier van justitie de een voudige dagvaarding had voorgele zen, „ben ik effe de klos, omdat ik effe op buurvisite gaan. Heb je nie meer?" „Erkent u de woord „Hang tang, hang met je hangwang" te hebben gebezigd?" vroeg de politierechter. „Man, dacht je dat ik me alles herinner wat ik op een praatje aan de koffie uitflap?" „Een beetje beleefder kan ook wel dame", voegde deurwaarder haar toe, „U moet meneer de rechter aan spreken met edelachtbare en niet zo'n toon aanslaan als op een koffie- visite." „Heb je me daar, die zegt ook wat!" kreet de vrouw die kennelijk iets te grote maat had voor de con fectiemagazijnen en derhalve in een zelf bereide soepjurk rondroerde. „Hoeveel edelachtbaren zijn er dan wel?" „U hebt nog niet geantwoord op mijn vraag", zei de rechter. „Nou en? Heb jij geantwoord op mijn vraag?" klonk het brutaal te rug. „Hoort u eens even, verdachte", mengde de officier zich in de discus sie, „meneer de rechter stelt hier de vragen en u hebt alleen maar te antwoorden jó of néé edelachtbare en verder geen woord méér. En als u zich niet netjes kunt gedragen en de rechtbank wilt beledigen, zetten we u maar een tijdje in voorarrest en wachten we een maand met de behandeling van deze zaak. Dan zult u misschien wel wat beleefder zijn geworden." „Poeh, voorarrest, dat moet er ook nog bijkomen zeker!" sputterde het na, maar toen zakte de jurk iets in elkaar en wachtte ze gedwee, om na twee tellen op te veren en uit te stoten: „Nee, edelachtbare." „Wat nee, wilt u niet beleefd zijn?" vroeg de politierechter. „Nee edelachtbare, da's 't ant woord op je vraag." De magistraat moest even naden ken welke vraag hij ook weer ge steld had en voor hij het zich herin nerde, flapte zij er al weer uit: „Ik zou die hangwang heus geen hang wang noemen, hoor. 't Is al erg ge noeg dat ze hangwangen heeft." „Gaat u maar zitten", zei de rech ter. „Deurwaarder, wilt u de eerste getuige binnenroepen?" De koffievisite moest volgens de beide getuigen een uiterst óngezelli- ge scheldpartij zijn geweest, waarbij de buurdames elkaar zelfs met eni ge lingerie uit de waszak om de oren sloegen. Die waszak was verkeerd bezorgd en de dame waar de zak was binnengedragen, had de schone was in een ommezien weer buiten de deur gezet. Daarover had de eige naresse van het wasgoed zich zeer opgewonden, want volgens haar was het touw al losgemaakt door de wasontvangster en was de schone was op straat weer vuile was ge worden. Maar de buurvrouw die te gen de ontvangst van de was was, was er zeker van, dat die vuile was al vuil was en om dat te bewijzen haalde ze met een gewassen hand een washand uit de was die uit de waszak was gezakt.. En toen graai den de dames beurtelings niet goed en wel goed gewassen wasgoed uit de niet goed gesloten waszak, om dit wasgoed goed onder eikaars ogen te wrijven met kreten als „Witter kan het niet" en „Viezer heb ik het nog nooit gezien." Pas op dat moment had verdachte zich met deze tot warwinkel gewor den waswinkel bemoeid met het haar inziens toepasselijke spreek woord, dat de dames er goed aan deden haar vuile was niet buiten uit te stallen. Dit gaf de eigenaresse van de reeds als vuile was betitelde schone was de schone gelegenheid de nieuw aangekomene zelf als bun del vuil wasgoed te betitelen. Deze kon dat vanzelfsprekend niet op haar schoon gewassen wasgoed la ten zitten en was zo goed èn zo kwaad, zich zo goed en zo kwaad als het ging in de strijd om het wasgoed te mengen. Toen er nu in die strijd iets werd opgemerkt over de stand van haar mond ten opzichte van haar oren, ontdekte zij toevallig dat de wangen van de wasgoedeigena resse enkele maten groter waren dan de gemiddelde omtrek van iemands normale trekken. En zo viel onder meer het woord hangwang. Het werd twintig gulden boete, of vier dagen. „Welja", klaagde de verdachte, „Barbertje mot hangen en hang wang gaat vrijuit." «MCI DE ZILVEREN TURF Het schijnt een goede traditie te worden dat Venrays Hockeyclub M.H.C.V. het seizoen afsluit met de organisatie van een Pinkster- toernooi. Wat in 1966 begonnen werd, wordt ook dit jaar voort gezet en een spannende strijd om de wisseltrofee de Zilveren Turf is te verwachten. De wedstrijden worden gespeeld op de halfharde velden op het sport park aan de Leunseweg, terwijl 's avonds op het grote toemooibal in Hotel De Keizer de prijzen worden uitgereikt. Men verwacht dames- en heren elftallen van Blerick, Deurne, Te- gelen, Venlo en Venray en de wed strijden beginnen om 12.00 uur. Er zijn behalve de finalewedstrijden in dit toernooi liefst 20 wedstrijden te zien. Het heeft er soms de schijn van dat de hockeysport niet de aandacht krijgt, die ze ongetwijfeld verdien. Venray heeft in zijn Mixed Hockey Club echter een vereniging, die in deze sport haar sporen heeft ver diend en een goede naam gekregen heeft in de verre omtrek. Een kennismaking of een ver nieuwde kennismaking met deze sport op Pinkstermaandag door een bezoek aan dit toernooi zal zowel het toernooi als de belangstelling voor deze sport ten goede komen. Op het te Neerpelt gehouden fes tival van internationale jeugdkoren uit acht Europese landen, waren de Zangertjes van St. Frans uit Ven ray met een 70-tal deelnemers ver tegenwoordigd. In hun categorie „kinderen niet in schoolverband" kwamen 25 koren voor het voetlicht. De Zangertjes van St. Frans behaal den daarbij een eervolle tweede plaats in dit internationale gezel schap, waaraan ruim 5000 personen deelnamen, met in totaal 95 koren. Voor a.s. maandag, tweede pink sterdag, heeft men ingeschreven op een natonaal concours te Vught. In dit meer gelijkwaardig gezelschap van Nederlandse bodem rekent men op hoge cijfers in de klasse uitmun tendheid. Vermeldenswaardig is nog dat de Zangertjes van St. Frans vanuit Vught de uitnodiging ontvingen hun muzikale medewerking te willen verlenen aan een op die dag te hou den dodenherdenking. GESLAAGD Voor het examen Tariefcalculatie B. en U., gehouden te Utrecht, slaag de onze dorpsgenoot de heer H. G. M. Volleberg, Vlakwaterweg 4. Hij genoot zijn opleiding te Nijmegen. Het is dus geen wonder dat men ve le bezoekers verwacht en dat de strijd om de zilveren turf, een wis seltrofee dat de Gebr. Camps vooP dit toernooi ter beschikking hebben gesteld, hoge verwachtingen wekt. Gaan uw kinderen ook werken in de vakantie? Werken om geld te verdienen? Geld misschien voor een eigen vakantiereis, voor een gitaar of voor een van de vele wensen die ook een kind kan heb ben. Dat geld moet dan bijeen gebracht worden op een asperge veld, de aardbeienpluk, achter een toon bank, aan een sorteermachine, aan de lopende band, op het aard appelveld. Kinderen van allerlei allerlei slag zijn 's zomers bezig met geld verdienen. ZELF VERDIENEN! Dit verschijnsel van het „zelf maar verdienen" wordt langzamer hand zo algemeen, dat er wel eens een bespreking aan mag worden ge wijd. Ieder jaar worden immers meer ouders met de problemen, die dit soort vakantiebesteding met zich meebrengt, geconfronteerd; in menig huis is er al een hartig woordje over gesproken. Of dit werken in de vakantie goed of slecht is, of het moet worden be vorderd of dat het moet worden te gengegaan, hangt vanzelfsprekend af van de gezichtshoek waaruit men die bezigheden wenst te bezien. Ons interesseren hier voornamelijk de medische aspekten van deze kwes tie. HELE DAG IN HANGMAT Wanneer men stelt dat de vakan tie er is om uit te rusten, is men geneigd om daaraan te verbinden dat werk te verrichten in die periode niet bevorderlijk voor de gezondheid zal zijn. Medisch behoeft dit soort vakantiebesteding echter generlei nadelige invloed op de gezondheid te hebben! Met dat uitrusten is namelijk niet bedoeld dat men al z'n vrije dagen liggend op een luchtbed of schom melend in een hangmat dient door te brengen. Hoofdzaak is dat men in z'n vakantie iets anders doet dan gewoonlijk, dat men er iets anders in beleeft dan in al die andere we ken en maanden van het jaar. Een kind dat niet naar school hoeft omdat het vakantie heeft, zal toch altijd ergens mee bezig zijn. het zal die dagen beslist niet in ledig heid doorbrengen. In de vakantie kan een kind rustig wat lezen of wat knutselen, maar in de praktijk komt het toch meestal neer op zwemmen, fietsen, voetballen, tennissen of kat- tekwaad verzinnen. Dat betekent dan voor zo'n woel water werkelijke ontspanning, al wordt hij er ook nog zo moe van. Het is immers allemaal heel iets an ders dan algebra en aardrijkskunde, dan Franse woordjes en jaartallen. OP DIEZELFDE FIETS Nu maakt het echter voor de ge zondheid werkelijk niet zoveel uit of een jongen ballen over een net slaat of dat hij kranten in een brie venbus stopt. Evenmin maakt het veel verschil of hij op z'n fiets naar z'n grootmoeder rijdt of dat hij op diezelfde fiets telegrammen rond brengt. Ook met die besognes wordt er iets heel anders gedaan dan in een schoolbank zitten en sommetjes maken. Wel is het van groot belang en daar dienen alle ouders terdege op te letten voor zij hun toestemming tot werken in de vakantie geven dat het berokken kind voldoende in de buitenlucht komt. Bovendien moet het vakantiewerk worden verricht in een omgeving waar de hygiëne wordt hoog gehouden. Wanneer de ouders er dan nog op toezien het kind zal immers door gaans thuig blijven wonen dat er behoorlijk gegeten wordt en dat er voldoende nachtrust wordt genomen, wel, dan kan dat werken in de va kantie zelfs nog heel gezond worden genoemd GEEN RARE PRAATJES Vanzelfsprekend zijn er tal van goedgeleide zomerkampen en veel ouders geven er de voorkeur aan dat hun kinderen daar naar toe gaan, omdat zij daar samenzijn met leef tijdgenoten. Tegen zulke zomerkam pen is geen enkel bezwaar, boven dien is het meemaken van zulk een kamp heel gezond. Dat omgaan met leeftijdgenoten is echter niet zo'n belangrijke kant: dat doen zij in de schoolmaanden al genoeg. Iets anders is en dat houdt hier indirect wel degelijk verband mee dat men er bij het in de vakantie werkende kind op moet toezien dat het niet verzeild raakt tussen vol wassenen, waarvan men kan veron derstellen dat die onderling gesprek ken voeren en verhalen ophangen waar een jong kind nog niet aan toe is. Dat schaadt de lijfelijke gezond heid wel niet, maar dat kan psy chisch nadelige gevolgen hebben. stop de bank roor iederéén

Peel en Maas | 1968 | | pagina 1