Voor sportieve aktieve mensen KI** 1 f Je moet de wasserij erbij hebben Industrialisatie moet mogelijk Mijnen Verwen met goud Camps Politierechter Venray in hei weekend Reünie vrijwilligers WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN IEL Ij Uit Peel en Maas Je merkt het elke week VRIJDAG 24 MEI 1968 No. 21 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRIJS PE KWARTAAL (buiten Venray 2.25) Het zijn en blijven moeilijke za ken: de loonontwikkeling, de beta lingsbalans, de werkloosheid en de daarmee verbonden verdere indus trialisatie. Een expert als prof. Zijl stra, de directeur van de Nederland se Bank, waarschuwt ernstig tegen de snelle, te hoge loonsverhogingen en te sterke vermindering van ar beidstijd, omdat dit een goede be strijding van de werkloosheid in de weg zal staan. Maar vakbonden en linkse partijen wensen geen beper king van de looneisen en arbeids tijdverkorting en eisen anderzijds dat de regering meer miljoenen be schikbaar zal stellen voor bestrij ding van de werkloosheid, waar naar hun mening te weinig tegen gedaan wordt. We blijven er buiten of dit laatste allemaal financieel mogelijk is, doch wijzen-in dit verband op een van de oplossingen die de voorzitter van het NW naar voren bracht, name lijk een extra belasting op de be drijven die zich in het westen be vinden. Inderdaad doet zich de werkloos heid in hoofdzaak voor buiten het westen van het land, waar de ar beidsmarkt nog altijd overspannen is. Zuid-Limburg, de noordelijke provincies, de textielcentra Twente en Brabant zijn streken en plaatsen waar veel werklozen zijn of komen, terwijl bijv. ook onze eigen plaats nog altijd een werklozenper- centage heeft dat ligt boven het lan delijk gemiddelde. Of men dat veranderen kan door extra belastingen te leggen op be drijven in het westen, betwijfelen we ernstig. Hoogstens maakt men de concurrentiemogelijkheden van deze industrieën en bedrijven weer moeilijker en dat kan weer zijn re percussies hebben op de werkgele genheid daar We hadden dan ook liever gezien dat de heer Kloos een ander mid del gepropageerd had, namelijk dat in gebieden met grotere werkloos heid de voorwaarden voor de vesti ging van industrieën en andere be drijven zo gunstig mogelijk blijven of gemaakt worden. Niet alleen door rijkssteun bij de aankoop van in dustrieterreinen en/of steun bij het tot stand brengen van fabrieken of instellingen, maar door verbetering van de hele infra-structuur, door de aanleg van wegen, de bouw van woningen, van andere faciliteiten, die bijv. het hogere personeel ook meer animeert zich „in de provin cie" te vestigen. Een gouden armband. U kiest uit onze kollektie uit mo derne strakke modellen, speelse fantasie schakels, symbolische schakels die closed-for-ever zijn en slavenarmbanden, niet alleen glad maar ook sierlijk bewerkt. Prijzen vanaf f 90.- JUWELIER -* HORLOG GROTESTRAAT 16 - VENRAY TELEFOON 04780-1261 Het lijkt ons heel wat positiever fabrikanten uit het westen facilitei en in genoemde plaatsen te bieden dan hun te belasten omdat ze in het westen zijn. Door zijn standpunt geeft hij „ergens" toe dat de maat regelen in het verleden genomen om te komen tot industriespreiding fei telijk niet die resultaten behaald hebben, die men er schijnbaar van verwacht heeft. Welnu dan moet hij o.i. proberen op te sporen wat daar de oorzaak van is, die oorzaak weg nemen en de maatregelen tot indus triespreiding alleen maar intensi veren Het is jammer dat hij daar niet meer op geattendeerd heeft We hebben in ons eigen Venray na de oorlog een ontwikkeling door gemaakt, die toch wel duidelijk aan toont hoe met steun van het Rijk en de regering beslist wel wat bereikt kan worden. Het slapende boeren dorp is uitgegroeid tot een kleine stad met een goed gevuld industrie terrein, met een infra-structuur, die er zijn mag, met een dienstensector, die jaarlijks belangrijker gaat wor den en met een bouwactiviteit, die anderen jaloers maakt Het resultaat van misschien veel geld, dat echter intussen zijn rente dubbel en dwars heeft opgebracht enop zal brengen. Gelet op die resultaten doet het dan vreemd aan, dat feitelijk nu datzelfde Venray zit te bibberen of dit alles in de naaste toekomst wel bestendigd kan worden. Want de minister heeft in het vooruitzicht ge steld een wijziging van het tot he den gevoerde industrialisatiebeleid, waarin Venray eerder als een inci denteel te ontwikkelen kern was aangewezen, op grond waarvan het in het verleden verschillende in dustrieën faciliteiten kon verlenen. Nu is de grote vraag maar of de minister dat beleid voor Venray zal continueren Een Venray dat in het jongste ver leden honderden vreemdelingen heeft opgenomen en werk gegeven. Een Venray ook dat de teruglopen de behoefte aan arbeidskrachten in landbouw en veeteelt opving door nieuwe arbeidsplaatsen. Een Venray ook, dat dankbaar was dat Peelont- ginningen nu eindelijk niet meer als werkobjecten voor werklozen uit de gemeente en de streek hoefden te dienen. In datzelfde Venray blijven ook in de toekomst opvangmogelijkhe den nodig voor het overschot uit de landbouw, voor de snel groeiende bevolking. En in datzelfde Venray is er de ruimte, die men elders niet heeft, om honderden anderen op te vangen, die hier werk, onderwijs, recreatie- en ontspanningsmogelijk heden moeten kunnen vinden en ook vinden die elke andere en soms veel grotere plaats te bieden heeft. Dan is het in feite toch dwaas om nu te stoppen of af te remmen, in tegendeel zou men alles op alles moeten zetten om daar waar een goede grondslag gevonden is, uit te bouwen en te versterken. Dat geldt niet alleen voor Venray, dat geldt voor iedere plaats buiten het over bevolkte westen en als zodanig aan gewezen in de nota voor de ruimte lijke ordening, waar men de moeite wil en moet doen om industrieën, bedrijven en instellingen aan te trekken. Wat dat betreft kunnen we echt wel wat leren van de Belgen, waar men op dit terrein minder dirigis tisch is en een meer soepelere be leid voert. Daarom zijn reeds ver- schllende industrieën daarheen ver trokken, die we met iets meer moei te in Nederland hadden kunnen be houden. Natuurlijk vraagt ook dit beleid grote financiële offers. Dat zou er oorzaak van kunnen zijn dat de be schikbare middelen alleen worden aangewend in de echte noodgebie- den, t.w. Zuid-Limburg, Noord Ne derland en de genoemde textielcen tra. De vraag moet dan echter ge steld worden of dit beleid niet te kortzichtig is. Geld dat gestoken wordt in een arbeidsplaats brengt naast zijn rente aan levensgeluk ook rente aan geld op en is dientenge volge een goede belegging voor nu en in de toekomst. Dat geldt niet alleen in Zuid Limburg en Noord Nederland, dat graag de voorkeur wordt gegeven, maar voor iedere plaats, waar men vooruit wil, waar men de ruimte en de mensen heeft. En in die zin hadden we de NW- voorzitter liever horen praten „En ik kan niet alle leerlingen aan een bloedproef onderwerpen voor ze achter het stuur gaan zit ten", riep de rijschoolhouder een tikkeltje opgewonden uit. De offi cier van justitie had hem namelijk verweten, een lichtelijk aangescho ten loodgieterszoon te hebben les gegeven. „Maar u merkt het toch wel, als een leerling gaat slingeren met de wagen?" vroeg de politierechter verbaasd. „Jawel, maar toen ik het merkte, merkte die glazenwasser het ook. En toen ik hem liet stoppen, stonden we al tegen elkaar. Bovendien slin gerde mijn leerling niet zozeer door de drank alswel door het onver wacht opduiken van die lange lad derwagen uit dat smalle zijstraatje. Hij probeerde er nog net met een bocht omhéén te komen." „O juist, en daarom slingerde hij zeker nog toen hij op z'n benen stond", zei de rechter droog. „Bovendien ben ik verantwoorde lijk", zei de rijschooldirecteur ver ontwaardigd, „want ik heb het rij bewijs en een leerling lest onder mijn toezicht. Het maakt dus hele maal niet uit of een leerling nuchter is of niet, als de verantwoordelijke instructeur maar nuchter is en de juiste beslissingen neemt." „En waarom reed deze leerling dan tegen die glazenwasser op?" „Omdat die glazenwasser niet uit z'n doppen keek en achter die lan ge ladders bleef doorduwen, ook al kon die niet zien wat er allemaal aankwam. Die ladders staken ai dwars over de rijweg voordat die vent tevoorschijn kwam uit dat steegje, 't Was zijn schuld. „Dat heeft niets te maken met het rijden onder invloed", weersprak de politierechter. „Bovendien was die kar er eerder dan de auto en had de auto geen voorrang meer, omdat u niet gelijktijdig maar later naderde. Maar u staat hier terecht, omdat uw auto werd besuurd door iemand die daaroe niet in staat kon worden ge acht." „En als de cursist nu eens nuchter was geweest en ik had gedronken, hoe had het dan afgelopen?" infor meerde de verdachte. „Dan had de auto vermoedelijk niet zo gevaarlijk geslingerd", dacht de rechter „en dan zou hij misschien ook tijdig geremd hebben voor die ladderwagen." „Dan was ik dus vrijuit gegaan." „Dan was er niets gebeurd en dan had de politie ook geen proces-ver baal opgemaakt." „Dan beken ik hier bij deze, dat ik dronken was en mijn cursist niet" zei de rijschooldelinkwent. „De dranklucht in de auto was van mij afkomstig." Maar de troef die deze gedaagde uitspeelde, deed zijn kansen in dit juridisch spel niet keren. Want de leerling had niet op tijd geremd en de auto had wél vervaarlijk geslin gerd en de ladderwagen was behoor lijk geraakt. Zelfs zo, dat de stuk ken er af vlogen, leerling en leraar wat hoger op de maatschappelijke ladders waren gestegen en een hou ten wiel was gebroken. En de rech ter oordeelde dat drankmisbruik van de instructeur de zaak nog erger maakte in dit geval omdat nu was gebleken, dat beiden onbekwaam waren een motorvoertuig naar be horen te besturen. „Maar ik had een glaasje op, ik liet me rijden," betoogde de ver dachte. De officier noemde dit gepraat „overbodige smoesjes". De verbali sant had volgens hem duidelijk ge constateerd wie er niet capabel was een motorvoertuig te besturen en de verdachte had in elk geval tijdig dienen in te grijpen, toen hem bleek dat zijn leerling niet remde bij het naderen van de ladderwagen die zich reeds op het volgende kruis punt bevond. Daarvoor heeft een instructeur een extra pedaal op de voetrem. Veel erger is echter, dat verdachte iemand zijn auto heeft la ten besturen die onder invloed ver keerde van sterke drank. Hij kon weten dat dit tot ernstige ongeluk ken aanleiding kon geven. Daarom eiste de officier twee weken gevan genisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De doodklap voor mijn bedrijf", riep de rijleraar uit. „En we hebben nota bene geen van beiden gedron ken!" „In elk geval hebt u geen van bei den opgelet en geen van beiden op tijd geremd", concludeerde de rech ter. Maar het werd voorwaardelijk. Mooi, daar zullen we d'r eentje op nemen", zei verdachte tegen de getuigen. van 25 mei 1918 Door den electrischen draad ge dood. - Door aanraking met de electrische grensafsluiting bleef de 26-jarige H. van D. aan paal 165 on der Weert dood. Een graanschip. - Het stoom schip „Hollandia" van den Kon. Holl. Lloyd is Zaterdag j.l. van Bue nos Aires naar Amsterdam vertrok ken. De „Hollandia" zal, zooals vroe ger is gemeld ongeveer 4500 ton meel meebrengen. Omtrent de stoomschepen „Java" en „Stella" was nog geen bericht van vertrek ontvangen. Asperges. - Extra malsche slier- asperges 35 c. per pond; malse stoof en slierasperges 25 c. per pond; soep en stoof asperges 15 c. per pond. V. Fonck sr. R.K. Vereeniging „Het Lim- burgsche Groene Kruis" afdeeling Venray. Algemeene Vergadering op 30 Mei a.s. (Sacramentsdag) op de Bovenzaal van het Patronaat. Agenda: le Opening door den Voorzitter; 2e Jaarverslag door den Secretaris; 3e Rekening en verant woording door den Penningmeester; 4e Benoeming eener commissie tot het nazien der rekening. Lezing met Lichtbeelden door den Weled. Zeer- gel. Heer Dr. Eijkel Inspecteur der Volksgezondheid te Nijmegen, on derwerp: De strijd tegen tuberculo se. Het Bestuur. KLEDINGMAGAZIJN VENRAy I GROTE MMfcTB TEL 06780-22371 Jfc DRONKEN ACHTER HET STUUR De rijkspolitie haalde de Venrayer J. B. achter het stuur van zijn auto vandaan omdat hij te veel aan Bac chus had geofferd. Dit voor zijn eigen veiligheid en die van anderen. Na opmaking van proces-verbaal werd hij naar huis gebracht, waar voor straks wel de rekening zal wor den gepresenteerd. BEGIN VAN BOSBRAND Venrays brandweer werd gealar meerd dat nabij de Hoopweg door onverklaarbare oorzaak brand was ontstaan in een perceel hak- en struikhout. Door aktief inzetten van de brandweermannen en omwonen den kon uitbreiding voorkomen wor den en liep het aangrenzend bos- areal geen gevaar meer op. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Waarschijnlijk door het natte weg dek en te hoge snelheid vloog de personenauto, bestuurd door de 25- jarige S. uit Venlo te Leunen uit een bocht en kwam via het rijwiel pad tegen de gevel van de voorma lige beugelbaan van de Wed. M. als een wrak tot stilstand. De bestuur der en enigste inzittende, werd uit de nog vrij nieuwe wagen geslin gerd en moest met zeer ernstige verwondingen van levensgevaarlijke aard naar het ziekenhuis worden vervoerd. RUIT INGEGOOID Bij de rijkspolitie werd aangifte gedaan dat bij P. op de Bevrijdings- weg een grote ruit was ingegooid. Bij onderzoek bleek dat vanaf een gemeenschappelijk pad een ijzeren staaf was weggegooid, die tegen de ruit was terecht gekomen. De gooier bleek een zekere G. v. S. te zijn. Deze kreeg procesverbaal terzake baldadigheid en zal zich straks moe ten verantwoorden. Uiteraard zal hij de schade moeten vergoeden. Reeds eerder hebben we in ons blad deze foto geplaatst van de groep Venrayse militairen, die op 18 november 1918 naar Den Haag trok ken om daar het gezag te helpen verdedigen tegen de socialisten, die toendertijd onder Troelstra de macht dachten te grijpen. Ze gingen na een oproep van Pastoor Schmeitz en Burgemeester van der Loo, die in een bewogen vergadering de Venrayse militairen, die met groot verlof naar huis gezonden waren, opriepen om de monarchie in Ne derland te helpen verdedigen. 52 van hun gaven aan deze oproep gehoor en trokken naar Den Haag. In november a.s. is dat 50 jaren geleden en mede op ons initiatief hebben de thans nog levenden van deze groep besloten in november a.s. een soort reünie te organiseren, waarbij dan natuurlijk deze tocht naar Den Haag uitvoerig herdacht zal worden. Een voorbereidend co mité is intussen met de voorberei dende werkzaamheden begonnen en op een eerste vergadering kwamen reeds 23 „oud-strijders" zich melden. WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1968 | | pagina 3