Overpeinzingen wu en het tourisme in KJenïaq wit WIJS DAMMEN S.V.V. NIEUWS - .v BSaa^EiÉn S.V.V. JEUGD M.A.C. R00Y HANDBOOG V.C.R00Y DUIVENSPORT WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN DE MOLENWIEKERS VRIJDAG 12 APRIL 1968 No. 15 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCXHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 2t POST1US 1 TEL 2727 GIRO 1050152 ADVEKTEHT1EP«US II et p. r rtus ra kwaitaai i— Bevolkingsgroei, gestegen wel vaart, vooruitgang in de techniek en meer vrije tijd hebb'en het toe risme in onze tijd een grote vlucht doen nemen. De economische bete kenis hiervan wordt vaak onder schat. Om deze groei met een paar cijfers aan te tonen; vóór de oorlog bedroegen de ontvangsten uit het vreemdelingenverkeer 5 miljoen. In de periode 19561966 zijn, vol gens cijfers van de Nederlandsche Bank, de inkomsten uit het vreem delingenverkeer in ons land geste gen van 234 miljoen tot bijna 1 miljard. Een stijging van 324%. Deskundigen schatten dat van de totale besteding in 1966 van Neder landers en buitenlanders in de hore cabedrijven 600,miljoen bedroe gen. BELANGEN De binding van de horeca-sector met het toerisme ligt daarom voor de hand. Het horecasector met het toerisme ligt daarom voor de hand. Het horecabedrijf, inclusief cam pings, bungalowparken e.d. profi teert relatief het meest van de toe rist. Van de toeristische uitgaven komt ook een niet te onderschatten deel bij de detailhandel terecht, dus in het midden- en kleinbedrijf, dat met name in de kleinere toeristenplaat sen overwegend is, waar veel Ne derlanders hun vakantie doorbren gen. De vervoersector is uiteraard eveneens nauw bij het toerisme be trokken. Afgezien van het openbaar vervoer wordt het beroepspersonen- vervoer voor een aanzienlijk deel door kleinere bedrijven verricht, terwijl het belang van b.v. garage bedrijven bij het toerisme duidelijk is. Bij dit alles moet ook worden be dacht, dat elke ook toeristisch uitgegeven gulden een sterk neven effect heeft. Immers de hotellier bij voorbeeld koopt goederen in,, be taalt lonen e.d., als gevolg waarvan de omzetten in andere bedrijven stijgen en de omzetvergroting in die bedrijven heeft weer gevolgen voor de omzetten van nog andere bedrij ven enz. NIEUWE BRON Het toerisme is een nieuwe bron van inkomsten geworden. Dit is in het bijzonder van betekenis voor die streken van ons land, waar ruimte lijk nog onbenutte mogelijkheden zijn, om grote aantallen vakantie gangers in een mooie en rustige om geving te ontvangen. Dit is dan ook mede aanleiding aanleiding geworden om in deze con- treinen het recreatieschap Peel en Maas op te richten en hier mogelijk heden te zoeken de toerist meer en betere mogelijkheden en accomoda- ties te bieden. Want de stimulans die van het toerisme op het econo misch leven uitgaat, zal ook hier kunnen bijdragen tot het verkrijgen van meer welvaart. Doch dat bete kent ook, dat men zich ook op an dere manieren zal moeten inspannen om de stroom van toeristen naar de ze streek te trekken. Dat kan bete kenen, dat investeringen zullen moe ten worden verricht voor het maken van overnachtings- en amusements gelegenheden en voor het verzorgen van propaganda. Het assortiment in de verschillende branches zal wel licht moeten worden aangepast. Kortom, de toerist zal zijn verblijf als „aangenaam" moeten kunnen er varen. In de praktijk is reeds gebleken, dat van goede toeristische voorzie ningen een grote aantrekkingskracht uitgaat, waarbij kan worden ver meld, dat niet weinig vakantiegan gers een voorkeur blijkt te hebben voor een gezellige drukte. Ook in dit opzicht is toerisme een massa-ver- schijnsel, zodat het gelukkig is dat het recreatieschap bij Sevenum en Swolgen en later in Venray derge lijke voorzieningen voor het verwer ken van grotere aantallen mensen gepland heeft, die in Sevenum reeds deels verwezenlijkt zijn. SAMENWERKING Het is duidelijk dat deze streek er niet is met de instelling van een Re creatieschap, hoe schoon en nuttig op zich ook. Daarnaast zal er een apparaat dienen te zijn, dat propa ganda maakt voor de toeristische mogelijkheden, dat informaties geeft ja zelfs manifestaties en evenemen ten organiseert. Zo'n apparaat is de Vereniging voor Vreemdelingenver keer, die gelukkig, mede dank zij de onmisbare steun van het gemeente bestuur, thans weer eens opnieuw van start is kunnen gaan en in streekverband al samenwerkt met de VW Noord-Limburg, in provin ciaal verband met de Limburgse Federatie van VW's en tenslotte landelijk met het ANW Doch ook hiermede is men er niet. We schreven hierboven al dat de horeca-sector, de detailhandel, het vervoer ook hun onmisbare taak hebben in het toeristisch aanbod en ook van hen zal samenwerking ver eist zijn, liefst in nauw kontakt met de plaatselijke VW. De taak van de horeca-onderne- mers ten aanzien van het toerisme is zo vanzelfsprekend, dat deze nau welijks vermelding behoeft, al valt het wel eens op, dat zelfs deze on dernemers soms zo weinig moeite over hebben om voor dit doel akti- viteiten van enige betekenis te ont plooien. Hotel, café, restaurant en kampeerterreinen al dan niet met bungalows, zullen aan moderne toe ristische eisen moeten kunnen vol doen. Hiermede zijn soms weinig mid delen gemoeid, als men denkt aan het presenteren van een goede kop koffie, het inrichten van een gezel lig terrasje, de aanschaf van een be hoorlijk biljart e.d. Waar inmiddels de praktijk heeft geleerd, dat het toerisme zoals eerder opgemerkt een nieuwe bron van inkomsten en werkgelegenheid vormt, moet het niet meer aan twijfel onderhevig zijn, dat het noodzakelijk en alles zins verantwoord is de VW werk zaamheden krachtig te steunen. Het gemeentebestuur, de VW en de midden- en kleinbedrijven heb ben hier een taak, waar zij zich niet met luttele bedragen van af mogen maken. Vreemdelingenverkeer heeft een vertrouwde klank gekregen bij het grote publiek in binnen- en buiten land en het moet daarom als een verzuim worden gekenschetst, in dien we in Venray niet een derge lijke vereniging hadden en indien daarvan niet een goed en ruim ge bruik zou worden gemaakt. Door kollektieve propaganda en objectie ve voorlichting kan een dergelijke vereniging veel goodwill kweken en fungeren als een overlegorgaan om de toeristische bedrijvigheid verder uit te bouwen. We hoeven maar naar Arcen te kijken om te zien dat een eendrachtige samenwerking be langrijke resultaten kan opleveren. In een volgend artikel hopen wij de aktiviteiten van een herleefde VW in Venray nog nader aan te geven. NAAM SCHOUWBURG Het seizoen loopt ten einde in Venrays schouwburg en de directie is volop bezig met de samenstelling van de nieuwe programma's voor het komend seizoen. Daarbij vallen twee dingen op, t.w. dat we met zijn allen nog niet in staat zijn geweest om voor die schouwburg een originele naam te bedenken, ondanks een prijsvraag de hiervoor al eens is uitgeschreven en op de tweede plaats dat we in tegenstelling tot andere schouw burgen nog steeds geen embleem hebben, een blikvanger, die, zoals dat deftig heet het image van onze schouwburg geeft Namen als de Koel en de Houten Hoek zijn bij tientallen ingezonden, maar die blijken de deskundigen on voldoende aan te spreken en zo doende dat wij wederom een beroep doen om binnen nu en 14 dagen nog eens een originele naam te beden ken en die voorzien van naam en adres van de inzender te deponeren in de brievenbus van de schouw burg. Een brievenbus, die ook graag ontwerpen zou zien van een em bleem voor Venrays schouwburg. Tekenaars, schilders, mensen met ideeën hiervoor worden graag uitge nodigd om hun kunnen eens te to nen. En vraag nu niet meteen hoe een en ander beloond zal worden, want daar kunnen we geen zinnig woord over zeggen. Vast staat, als er een naam komt, waarvan de vakmensen zeggen: dat is-ie en als er een em bleem komt, dat datzelfde kenmerk krijgt, dat de schouwburgdirectie die moeite naar waarde zal weten te schatten. Maar laten we eerst eens proberen of we met zijn allen in staat zijn en om een goede naam en om een goed embleem te krij gen.... We zijn nieuwsgierig wat de eerste 14 dagen in de schouwburg bus terecht komtDoet U ook mee....? SPORT Door de 41 zege op BW 2 uit Blitterswijck blijft Venray 3 nog steeds in de running. Voor de rust was het een op en neergaande strijd, met SVV iets meer in de aanval. Ondanks dit spelbeeld wist BW in de 27e min., door onvoldoende weg werken van onze achterhoede, via hun linksbinnen op 10 te komen. Deze voorsprong wisten de gasten te behouden tot de 70e min., toen G. van Daal beide ploegen weer op ge lijke voet bracht. Door dit doelpunt werd hun tegenstand zodanig aan getast, dat ons overwicht zo groot werd, dat de BW'ers konstant in de verdediging zaten en heel sporadisch aan aanvallen toe kwamen. In de 77e min. pakte 't in onze voorhoede pas goed en wederom was het G. v. Daal die scoorde. Slechts 2 minuten later verrichtte deze speler zijn hat trick. Het was W. Janssen, die zich goed thuis voelde in dit voor hem vreemde milieu, die in de 83e min. 4 achter de BW-doelman plaatste. Hiermede was de doelpuntenhonger kennelijk gestild, want kansen de den er nog wel voor, maar werden niet meer benut. Einduitslag: 41. Venray 7 kreeg in Horst tegen Wittenhorst 5 een wat hoog uitge vallen 40 nederlaag te slikken, na een 30 achterstand bij de rust. In het veld waren de Venrayers zeker niet de minderen, maar er kwamen ook nu uit dit overwicht geen doel punten voort. Het samenspel was echter duidelijk beter verzorgd dan in voorgaande wedstrijden en dat geeft de burger moed. Programma Tweede Paasdag: Venray 1Belfeldia 1 2.30 u. Venray 3—IVO 2 Melderslo 2Venray 4 12.00 u. 2.00 u. DE VRACHTWAGEN IN HET VERKEER 4 GEEF ZE DE RUIMTE4 Ook vrachtwagens moeten zodanig afstand houden dat andere auto's veilig kunnen invoegen. (Buiten de bebouwde kom b 50 m. zelfs verplicht). U dwingt de vrachtwagenchauffeur op zijn rem te gaan staan en scheph' daarmee de volgende risico's: •VERHOOGD SLIPGEVAAR LADING KAN GAAN SCHUIVEN IGa pas weer naar rechts als u I de vrachtwagen geheel in uw achteruitkijkspiegel kunt zien. S. R. 65 - VENRAY Vrijdag 12 april: i.v.m. Goede Vrij dag gesloten. Zaterdag 13 april: soos voor boven 16 jaar. Zondag 14 april: Om 20.00 uur is er een Paasviering, voor vanaf 16 jr. Opgave op intekenlijst in de soos. Bijdrage leden 1,niet leden 1.50. (Aan de kerstviering hebben zeven tig personen deelgenomen Maandag 15 april: soos voor bo ven 17 jaar. In San Damiano speelt Predilection" voor leden en intro- ducé's van 14 tot 17 jaar, van 4 tot 10 uur. Woensdag 17 april: soos voor be neden 16 jaar, van 7 tot 8.30 uur. Vrijdag 19 april: ledenvergade ring om 9 uur. Zaterdag 20 april: „Predilection" speelt rythm en blues voor boven 16 jaar, in samenwerking met M.A.S. Binnenkort: PETER ST. JOHN, engelse songs. Hans Conen, luister liedjes, The Hitch Hikers. Venray 5Excelsior 2 2.30 u. Leunen 2Venray 6 2.00 u. Venray 7Castenray 3 12.00 u. Oostrum 2Venray 8 2.00 u. De opbrengst van de gehouden fancy-fair was wel wat minder dan verleden jaar, maar mag toch als geslaagd genoemd worden. Het song festival op zaterdag j.L heeft velen aan het t.v.-toestel gekluisterd, waardoor het bezoek op die avond matig was. Druk was het echter wel aan de schietkramen, waar sportief, maar fel gestreden werd om de hoogste eer. De uitslagen van de Luchtbuks- wedstrijden waren: Zaterdag 1. J. van Goch, Venray 2. W. Claessens, Venray 3. Emonts ,Merselo 4. Hagens, Venray 5. J. v. d. Bekerom en v. Son 6. Klaas Douma, Venray. Zondag: 1. Gerrits, Venray 2. J. van Goch, Venray 3. Gielen, Tienray 4. J. v. d. Bekerom, Venray 5. Huberts, Tienray en H. v. d. Be kerom, Venray 6. H. Troisfontaine, Venray. Voor uitslag loterij zie advertentie elders in dit blad. In Tegelen waren de doelpunten duur, reden waarom de wedstrijd tegen de Tiglieja-veteranen eindig de in een doelpuntloos gelijkspel. A.s. zaterdag krijgen we bezoek van Asten, een voor ons nog onbe kende tegenstander. Terrein Oost singel, aanvang 16.30 uur. Aangewezen spelers: G. Voer- mans, Jan Gommans, J. Pirlo, E. Sijbers, H. de Bruyn jr., M. Beer- kens, A. Arts, M. Arts, Th. Swin- kels, V. Lucassen, M. Ooymans. Res. G. Poels. Afmeldingen vóór vrijdagavond op het bekende adres. Uitslagen zaterdag 6 april: Montagnards AlVenray A2 21 TOP Al—Venray A3 2—0 Venray BISparta BI 40 Venray B3Oostrum BI 44 Castenray BIVenray B4 22 Sw. Boys BIVenray B6 42 Venray B7—Holthees BI 1—11 Venray ClOostrum Cl 10 Oostrum C2Venray C2 22 Wanssum C2Venray C3 10 Programma zaterdag 13 april: Holthees ClVenray Cl 2.00 Wanssum C2Venray C2 2.00 3e ronde Bisschopsbeker: Wittenhorst AVenray A 3.00 Venray B-RKLW B 3.00 AFD. VETERANEN De wedstrijd tegen Baarlo is enigs zins geflatteerd door ons met 60 gewonnen .Baarlo heeft een team dat goed voetbal speelt en zeker wel een of twee doelpunten ver diend had. Reeds na 5 min. werd het eerste doelpunt geboren, Nogarede, na lan ge tijd weer aanwezig, was de ma ker ervan. De voorhoede van Baarlo kreeg mooie kansen maar door slecht schieten gingen die verloren. Na een kwartier werd het 20 door Merkx. Wij ging steeds beter spelen en de kansen waren legio. Het doel werd echter op de verkeerde plaats gezocht. Vlak voor de rust maakte Janssen 30. Na de rust hetzelfde beeld. Beide doelen waren om beurten in gevaar. De voorhoede van Baarlo kwam wel di ie tot vier maal oog in oog met onze doelman, maar door treuzelen kon onze achterhoede het gevaar bezweren. Na tien min. kreeg Jans sen de bal in vrije positie en dat betekende 40. De doelpuntenhon ger bleek nog niet gestild, want Lin- ders maakte even later 50. Vlak voor het einde voltooide dezelfde speler het half dozijn. Zaterdag a.s. spelen we thuis te gen J.C. Venray. Aanvangsuur en opstelling bij café Thielen. Nu de bondscompetitie afgelopen is en Venray enkele successen heeft weten te boeken, is de nog jonge vereniging zich er wel van bewust geworden, dat het damspel moeilij ker is dan het zo oppervlakkig lijkt, immers wanneer men met spelers met ervaring te maken krijgt, komt men tot de conclusie dat men zich tot het uiterste moet geven wil men succes hebben, weliswaar hebben de meesten zich gegeven voor zover hun capaciteiten reikten. Dammen is vooral een strategisch spel en de strategie is verstrekkend, het kost de speler een maximum aan inzet zo ook aan inzicht, dit maakt het spel juist zo interessant. Ervaring heeft deze club met haar zo juist geëindigde competitie zeer zeker opgedaan. Langs deze weg nog onze geluk wensen aan „De Schuivers" Bakel met hun kampioenschap. Volledigheidshalve volgt hier de totaal uitslag 2e klasse B: 1. De Schuivers 10 10 0 0 14 2. MDC Mierlo 10 7 0 3 14 3. Philips DC 3 10 7 0 3 14 4. E.A.D. Asten 2 10 3 0 7 6 5. Venray 10 2 0 8 4 6. Neerkant 10 1 0 9 2 Thans staat, meer nog dan ver leden jaar, de strijd om het per soonlijk kampioenschap in de be langstelling. Deze nog jonge vereniging, welke een zeer aktief aantal leden heeft, voert hier een strijd wie zich uit eindelijk damkampioen van Venray zal mogen noemen. Bedriegen de voortekenen zich niet, dan zal de strijd welke reeds in een vergevor derd stadium is zeer fel worden. Diverse spelers hebben nog kan sen, voor elk punt wordt vinnig ge streden. Partijen van vier uur zijn geen uitzondering. De krachten ont lopen elkaar niet veel. De belang stelling voor dit fascinerende spel wordt steeds groter, misschien zijn ook hier de resultaten van onze top- dammers niet vreemd. Tonny Sij- brands en Drs. Roosenburg zijn dammers van wereldklasse. Wij twijfelen er niet aan of de damclub Venray zal ook in de naas te toekomst haar weg vinden. Zaterdag j.l. werd de 2e clubrit gehouden, welke uitgezet was door de heren J. van Dijck en J. Imming volgens 't nieuwe reglement. Deze rit telt voor de competitie. Uitslag klasse A: 1. Fr. Janssen 2. P. van Hoof 3. Th. Janssen 4. G. Bom 5. M. Claessens Klasse B: 1. van Rengs 2. Reijnders 3. Th. Cremers 4. P. Derks 5. Strijbos strafp. 7 74 97 109 110 115 158 170 193 196 Mag ik alle deelnemers welke aan de PCC deelnemen, uitnodigen op a.s. donderdag 18 april aanwezig te zijn in café De Burggraaf in verband met bespreking nieuw reglement, vertrek etc. We hopen op een goede opkomst. ST. JAN Op de banen van de fa. Volleberg in de Henseniusstraat vond zondag j.l. het jaarlijks terugkerende ko- ningschieten plaats. Dat de drang naar deze titel jaarlijks groter wordt blijkt wel uit de geschoten punten, die tevens aangeven dat er een ge weldige vooruitgang valt waar te nemen. Het ging er weer als van ouds gezellig aan toe. 's Avonds werd deze gezelligheid nog enige tijd voortgezet in aanwezigheid van de dames. De uitslag is als volgt, resp. aan tal punten na 50 pijlen en 12 nage schoten pijlen: 1. Th. Jans Beken 441 105 2. Hellegers 430 104 3. G. Hulleman 412 107 4. M. Hendriks 413 93 5. H. Volleberg 406 94 6. H. Hoedemakers 403 96 V.C. Rooy 4Jovo heren 30 Afgelopen weekend speelde heren 4 tegen Jovo uit Venlo. In de eerste set ging de strijd gelijk op en zat er aardig wat spanning in. Setstand 1614. In de tweede set echter werd Jovo volkomen van het veld gesla gen door een goed spelend VC Rooy 4. Setstand 15—3. In de derde cn laatste set probeerde Jovo revanche te nemen, maar heren 4 Het zich niet meer van een 30 overwinning af houden. Setstand 157. VC Rooy 3Valuas 3 beren 30 Het was een prachtige wedstrijd, zo wel voor de spelers als voor het grote aantal supporters. VC Rooy 3 en Valuas 3 waren uitstekend aan elkaar gewaagd. In alle drie de sets waren het steeds de Venrayse heren die de strijd net iets langer vol wis ten te houden. Setstanden: 15-13, 15-11, 15-13. V.C. Rooy 2—VCT heren 3—0 In een zeer matige wedstrijd wisten de VC Rooy-reserves de laatste com petitiewedstrijd te winnen en wel tegen het zeer zwakke VCT. Toch liet heren 2 het er in de eerste set aardig bij zitten, daar VCT een ach terstand van 149 wist om te zet ten in 14-14. Toen vonden ze het welletjes en de eerste set werd ge wonnen met 16-14. In de twee vol gende sets liet VC Rooy zich niet meer verrassen en won beide sets: 15—3 15—1. Attentie! De trainingen van a.s. vrijdag gaan normaal door, terwijl a.s. za terdag vanwege het Paasfeest alle trainingen afgelast zijn. Prettige Paasdagen. HONKBAL De oefenwedstrijd tegen Black Wings leverde ons enige schitteren de en minder prachtige gegevens op. De minder prettige informatie be trof het honklopen, dat door het merendeel der spelers meer voor honkzitten werd versleten, uitgezon derd Henk van de Burgt, die vol overgave en met muziek durfde te trekken of honken stal. Ook het slaan bleek in het alge meen nog te blijven steken in wat lusteloos zwaaien, dat zelfs geen vlieg kan verjagen. Uitzondèringen hierop waren Bert Barents en Willy Dommeck, die eindelijk inzien, dat niet de snelle zwaai, maar de rustige zwaai effect oplevert. Een bijzonder lichtpunt was het werpen van Henk Janssen, die met flair, moed en zelfvertrouwen onze verdediging als onervaren man toch bekwaam steunde. Verder nog onze korte stop, die behalve een mooie vangbal, boven dien schitterde in het afdekken van de honken. Van Nick Wicherts, de nieuwe derde honkman mochten we een zeer fraaie aangooi naar het eerste kussen zien, aangevuld met een be kwame vangbal. Van het buitenveld hebben we helaas niets te melden, wat vooral te wijten is aan de slechte slagpresta ties van de Deumese slaglinic. Hopenlijk krijgen we de volgende oefenwedstrijd een sterker team te genover ons. P.D.V. DE ZWALUW De eerste wedvlucht had een bij zonder vlot verloop cn de prijzen waren binnen 8 min. verdiend .Ho penlijk zijn de weergoden ons zon dag gunstig gezind. We laten hier nog enkele punten volgen die uw bijzondere aandacht vragen: Het poulen moet vanaf heden weer gebeuren zoals we dat vroeger altijd gedaan hebben. De hoogste gepoul- de duif boven aan! Er mogen geen doorgestreepte ringnummers op staan, anders moet men een nieuwe schrijven. Het afslaan der klokken MOET geschieden één uur na afloop der wedvlucht. Hij die later komt loopt het risico dat z'n klok niet meer af geslagen wordt Nogmaals aandacht voor het feit dat er slechts één ring per busje geconstateerd mag worden. Doet U dit wel. dan vervalt deze constate ring onherroepelijk. Uw klokken kunt U bij uw eigen brandpolis laten bijschrijven, dit is mogelijk. M. Poels kan U desgewenst verdere inlichtingen geven! A.s. zondag weer de traditionele paaseieren-vlucht. Aantekenen voor het nummer op de poulebrief.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 9