Telefooncentrale in gebruik S.V.V. NIEUWS in Weniay S.V.V. JEUGD BILJARTEN Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN nieuwe aanvragen, nu direct te helpen DE MOLENWIEKERS VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 No. 7 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050452 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. PRIJS Pa KWARTAAL L- ARONNEMENTS- Vam» "SI Vrijdagavond 10 uur is de nieuwe telefooncentrale in werk ge steld en dinsdag heeft, in een kcrte plechtigheid Philips de geheel nieuwe apparatuur overgedragen aan de directeur van het tele foondistrict Maastricht. Daarmede is men aan het einde gekomen van een werk dat drie jaren heeft geduurd en waarin ruim 10 miljoen gulden zyn geïnvesteerd. In de foyer van de schouwburg vond de overdracht figuurlijk gesproken dan plaats. Hierbij waren behalve vertegen woordigers van de Centrale Directie van de PTT, van Philips en van het telefoondistrict Maastricht, ook aan wezig loco-burgemeester van Dijck, wethouder Janssen en secretaris Vorst. FOUTEN OPGESPOORD In zijn welkomstrede wees Ir. J. N. A. van Poeteren, directeur, er op, dat een telefooncentrale zo ingewik keld is van constructie, dat het prak tisch is uitgesloten dat bij de in- dienststelling niet hier of daar een onvolkomenheid aan de dag zou tre den. Hij vertelde dat deze centrale, die op een vloeroppervlakte van 190 m2 staat, 9Vb km kabel van diverse dikten is verwerkt en moest er op meer dan 100.000 punten worden ge soldeerd. Door nu de vrijdagavond voor de overschakeling van de oude op de nieuwe centrale te kiezen, is er gelegenheid geweest in verkeers- zwakke uren eventuele foutjes te herstellen, voordat op maandagmor gen het drukke verkeer moest wor den verwerkt en dus alle verkeers wegen beschikbaar moesten zijn. NIEUWE CENTRALE Venray, zo zei de directeur, mag zich met deze centrale gelukkig prij zen. Zij heeft nl. een capaciteit van 3.000 nummers, tegenover de oude centrale slechts 1800 nummers, waardoor maar liefst 1.200 abonnees méér kunnen worden aangesloten dan op de oude. Alle 1800 nummers van de oude centrale waren uitgegeven. Van de intussen aangelegde wachtlijst kon den er intussen al 120 worden afge voerd. Deze waren in de afgelopen maanden reeds zó ver voorbereid, dat zij tegelijk met de indienststel- ling van de nieuwe centrale in dienst konden worden gesteld. 15 aanvra gers moeten echter nog wachten, omdat het kabelnet nog onvoldoen de is. Men verwacht dat deze nummer capaciteit voldoende is voor een jaar of vyf. Dat wil zeggen, dat gedurende 5 jaar geen aanvrager voor een telefoonaansluiting in het net Venray zal behoeven te wachten op het beschikbaar ko men van een telefoonnummer. GESCHIEDENIS De geschiedenis van het telefoon net Venray begint op 11 september 1906, toen er een rijkstelefoonkan toor werd gevestigd, als onderafde ling van Venlo. Op het einde van dat jaar had het kantoor Venray 18 abonnees, een aantal dat het daarop volgende jaar constant bleef. Het was ook niet wat men noemt een druk verkeer in die eerste jaren: per abonnee werd er eens in de vier dagen een lokaal en eens in de week een interlokaal gesprek aange vraagd. En internationaal telefone ren moet toen wel helemaal een ge beurtenis van de eerste orde zijn geweest, getuige het feit dat er in de eerste 15 maanden door alle abonnees tezamen in totaal 41 ge sprekken met het buitenland wer den aangevraagd. Dit is gemiddeld per abonnee één internationaal ge sprek in de 7 maanden. Tegenwoordig vermeldt de centra le Venray heel andere cijfers. In 1967 werden genoteerd: 1-4 miljoen lokale gesprekken en 1 miljoen uit gaande interlokale en uitgaande in ternationale gesprekken. Het telefoonnet Venray werd zelf standig op 1 november 1921. Bijna 20 jaar later op 18 juni 1940 werd dit net geautomatiseerd. Door het uitbreken van de oorlog was dit één maand later dan oor spronkelijk het plan was. Op die da tum kon het Postkantoor aan de Patersstraat, waar men tot dan gast vrijheid had, worden verlaten en het huidige telefoongebouw in gebruik worden genomen aan de Prins Bern- hardstraat toen nog Kolkweg ge heten. De automatische centrale ging in dienst met een capaciteit van 400 nummers, waarvan er toen bij na 230 in dienst waren. Oorlog en bevrijding gingen ook aan de centrale Venray niet onop gemerkt voorbij. Maar op 31 decem ber 1947 waren er al weer 196 lij nen op aangesloten. Sedertdien werd de capaciteit 7 x met 200 nummer uitgebreid, waar van vooral de laatste 4 uitbreidin gen elkaar in snel tempo opvolgden, n.l. tussen 1962 en 1967. Natuurlijk had men liever ineens de centrale veel en veel groter ge maakt, maar de PTT is voor wat be treft zijn investeringen gebonden aan wat de Tweede Kamer toestaat. Als men bedenkt dat één telefoon aansluiting een investering vraagt van 2500,dan kosten 200 num mers al meer dan een half mil jcen. Deze maatregel is er oorzaak van dat vele wensen op telefoon gebied niet verwezenlijkt kunnen worden, omdat de regering andere zaken urgent acht. En daarom is Venray al heeft het werk dan 3 jaren geduurd en er vele onge makken geweest thans zeer be voorrecht. Dat èn een behoorlijke uitbreiding van het gebouw èn van de apparatuur krijgt. SNEL Het is een zogenaamde UR-cen- trale. (De letter U staat hier voor prof. Unk en de R voor ir. Roden burg. die dit type centrale hebben ontwikkeld.) Het meest spectaculair zijn de zeer snel werkende kiezers. Zij wer ken ongeveer 30x zo snel als die uit de oude centrale. In één seconde worden maar liefst 300 contacten afgetast en op het eerste goede con tact wordt gestopt. Dit testen ge beurt in een halve milliseconde. De centrale heeft zeer kostbare gemeenschappelijke instelapparatuur. De oude telefoon wijsheid „Zorg dat je het gewenste nummer weet voor dat je de haak opneemt om te bel len" krijgt voor de aangeslotenen op deze centrale nu nog meer kracht. Als u nl. de haak opneemt en lan ger dan 10 secaonden wacht voordat u begint te kiezen, valt de kiestoon weg. Datzelfde gebeurt als u tussen twee cijfers langer dan 7 seconden wacht. Een ander voordeel van dit soort centrales is, dat bij een groepsscha- keling bij huistelefooninstallaties met meer dan een netlijn, de num mers niet meer opeenvolgend behoe ven te zijn. En tenslotte heeft Venray daar naast een nieuw versterkerstation gekregen, die een 4 x grotere capa citeit heeft dan de oude. WAAROM 5-6 VERSCHILLENDE KENGETALLEN? Loco-burgemeester van Dijck toon de zich tevreden met deze ontwik keling van de telefoon, die ook een beeld geeft van de ontwikkeling van Venray. Hij was ook in het archief gedo ken en had daar bevestigd gevon den dat in 1906 gestart werd met 18 aansluitingen. In 1921 toen Venray op eigen benen kwam staan waren er 52 aansluitingen. In 1927 toen Oirlo en Castenray telefoon kregen waren het er 99, welk aantal in 1929 uitgroeide tot 115 en in 1931 tot 154. Als Venray in 1940 .automatisch" wordt zijn er 298 abonnees, die in 1946 uitgroeien tot 387 en in 1956 tot 576. In 1961 komt de 1000e abonné en in 1964 de 1500e.... In 1966 wordt een nieuwe centrale nodig. Hij vroeg zich echter af, waarom bij al deze vooruitgang nog altijd 5 tot 6 netnummers nodig zijn in de gemeente Venray. Hij kreeg prompt antwoord van de directeur. De gemeente is met zijn bijna 146 km2 verreweg de grootste van ge heel Limburg; het telefoonnet Ven ray is beperkter van omvang. Het omvat ongeveer 75 procent van de gemeente. De resterende 25 procent behoort tot één van de netten Cas tenray, Merselo, Ysselsteyn, Maas hees, Griendtsveen. In verband met technische onmogelijkheden moet dit voorlopig zo blijven. Wel worden de verschillende telefoonnetten tot één sector verenigd. Voor Venray en de omliggende netten Vierlingsbeek, Maashees, Well, Wanssum, Ysselsteyn, Merse lo, Castenray Óverloon en Tienray was het voor 1 januari 1967 zo dat het goedkoopste tarief alleen gold SPORT Uitslagen zondag 11 febr.: VCHVenray 1 01 Venray 2Spel. Irene 2 40 Koningslust 2Venray 3 10 Venray 4Ysselsteyn 2 41 Molenwiekers 2Venray 5 11 Venray 6Wittenhorst 4 53 EWC 3—Venray 7 6—1 Venray 8Hegelsom 4 21 Venray 1 heeft zondag een zure, maar dik verdiende overwinning behaald op een VCH dat zich gedu rende bijna de gehele wedstrijd on sportief en onbeheerst heeft gedra gen. Met wilde, opzettelijke charges trachtten verschillende VCH-spelers onze jongens te intimideren, hetgeen niet lukte. Na de aftrap ging Venray meteen fel in het offensief. Reeds na 5 min. spelen brak P. Volleberg door, zijn schot ging evenwel naast. VCH moest zich beperken tot het steeds maar weer afbreken van de talrijke Venray-aanvallen. Na 12 min. brak P. Volleberg opnieuw door. Juist toen hij wilde schieten, werd hij on deruit gehaald. De toegekende straf schop werd echter jammerlijk ge mist. (Dit is al de 5e in dit seizoen!) Even leek het er op dat Venray door deze misser een morele inzin king kreeg, maar door de goede geest was men die snel te boven. Toch kon VCH met enkele uitvallen ge vaarlijk worden, maar de Venray- achterhoede, incluis doelman Tonny Arts, gaf geen krimp. Twee min. voor de rust viel het, naar later bleek, enige en beslissen de doelpunt. De VCH-keeper wilde de bal het veld intrappen, maar Wim Peeters stond bij hem en wist de bal te bemachtigen, die via zijn li chaam in het doel caramboleerde: 0—1. Na de thee was het wederom Venray dat de toon aangaf, maar de juiste afwerking liet soms nog te wensen over. Schoten van L. Cle- phas, Wil Peeters en P. Volleberg vonden in de ogen van de uitstekend spelende VCH-doelman geen genade. In de 15e min. was het weer een van de VCH-uitvallen, die gevaar lijk doorgevoerd werd tot vlak bij het Venray-doel. Gelukkig voor de SW'ers schoot de VCH aanvaller over de bal. Ook in deze tweede helft moest de scheidsrechter herhaaldelijk het spel onderbreken om de VCH-spe lers te manen het wat kalmer aan te doen. Enkele spelers kwamen bij de scheidsrechter in het boekje te staan. Een kwartier voor tijd kwam P. Volleberg nog oog in oog met de VCH-doelman, waaraan hij de bal kwijt raakte. Zo kwam er een einde aan een wedstrijd die geken merkt werd door veel te hard en dikwijls onsportieve spel van de Horsterweg-bewoners. Er is echter ook altijd een groep je Venray-supporters, die vaak hun misnoegen kenbaar menen te moe ten door onbehoorlijke uitlatingen tegenover de tegenstanders. Zij we ten kennelijk niet dat zij juist hier door hun favorieten sterk benadelen, doordat de tegenpartij daardoor ge prikkeld wordt en er dan nog eens een schepje op doet. Het lijkt ons wenselijk deze mensen hier eens op te attenderen, mede op verzoek van de Venray-spelers, die hiermede op geen enkele manier gebaat zijn. Als men niet een beetje fatsoen op kan brengen, doet men er beter aan op de voetbalvelden weg te blijven. Venray 2 speelde thuis tegen Sp. Irene 3. In de eerste speelhelft kwa men beide partijen niet tot groots voetbal. Dat Venray 2 toch met een 2—0 voorsprong kon gaan rusten kwam doordat de Venray-reserves wat attenter speelden. Fr. Odenho- ven strafte in de 20e min. een mis verstand tussen de Irene-doelman en verdediger af met een onver wachts schot: 10. Kort voor rust wist J. Bastiaans een voorzet van Loek Jenneskens in een doelpunt om te zetten. Na de rust speelde Ven ray veel beter. Er werd goed ge plaatst en de aanvallen werden nu ook meer over de vleugels geleid. voor verkeer onderling. Nu zijn voor de genoemde netten hieraan toegevoegd alle centrales die behoren tot de aangrenzende sec toren. Dit zijn Cuyk, Deume, en Venlo. Het goedkoopste tarief geldt nu dus niet voor alleen 9 telefoonnet ten (die behoren tot de eigen sector) maar voor 45 telefoonnetten (eigen plus aangrenzende sectoren). Voor 1 januari 1967 kostte een ge sprek van 2 minuten tussen iemand uit Venray en iemand uit Venlo 20 cent, thans 7 cent. Dat was de pleis ter op de wond. Linksbuiten Jenneskens bracht met een diagonaal schot de stand op 30, terwijl R. Linskens de Irene- doelman nog wist te verschalken met een zuiver, maar niet onhoudbaar schot. Eindstand 40. Venray 3 heeft de lastige klip Koningslust 2 waarvoor men toch wel bang was niet zonder kleer scheuren kunnen omzeilen. De gast heren begonen met een geweldig of fensief, dat na een kwartier tot staan werd gebracht. In de 20e min. wis ten zij te doelpunten met een hard schot, dat Otto niet onder controle kon krijgen. Hierna werd door de tegenstander met hand en tand ver dedigd. Zij namen alle middelen te baat om te voorkomen dat de SW- ers in hun normale spel kwamen. Hierbij kwam ook nog dat er ge speeld moest worden met een bal, die door de meest vaardige voetbal specialisten niet onder controle te krijgen was. Indien vrouwe fortuna ook maar een klein beetje Venray gezind was geweest, had er toch beslist een kleine zege ingezeten. Het mocht echter niet zo zijn. Op overtuigende wijze heeft Ven ray 4 het weinig imponerende Ys selsteyn 2 met een 41 nederlaag naar huis gestuurd. Er werd vrij hard gespeeld, waardoor het mooie nogal te wensen overliet. Tegen de verhouding in kwam Ysselsteyn 2 door een verdedigingsfout aan een 01 voorsprong. Lang heeft Yssel steyn er evenwel geen plezier van gehad. Willy v. d. Kerkhoven straf te een afgeslagen aanval af met een onhoudbaar schot: 1-1. Vijf min. la ter kwam Venray aan een voor sprong doordat J. van Duynhoven een van de lat terugspringende bal achter doelman Lemens werkte. Direct na de rust was het weder om J. van Duynhoven die doelman Lemmens verraste met een afstand schot: 31. Hierna geloofde Venray het wel en konden de gasten even het heft in handen nemen. Maar ook dit was maar van korte duur, want W. Janssen ondernam een solorush die hij afrondde met het vierde doel punt. Eindstand: 41. Venray 5 was op bezoek bij zus tervereniging Molenwiekers. In een mannelijk harde wedstrijd hebben de reserves van Molenwiekers en Venray 5 elkaar partij gegeven. Met de eindstand 11 zullen voor al de gastheren tevreden zijn ge weest, want in de slotfase hadden de SW'ers tot tweemaal pech toen een hard schot tegen resp. de paal en lat spetterde. Venray 6 heeft zondag een ver diende overwinning behaald op Wit tenhorst 4 dat vorige week nog met 260 van Leunen 4 won. De inzet van de SW'ers was formidabel. Doordat ditmaal het middenveld niet werd prijsgeegven kon Venray 6 de ze wedstrijd in een overwinning om zetten. Chr. Rongen en W. Arts scoorden elk tweemaal en A. Hijl lx. Door enkele misverstanden in de achterhoede kon Wittenhorst nog 3x scoren, zodat de eindstand 5—3 werd. Venray 7 moest duidelijk zijn meerdere erkennen in EWC 3, dat met 61 won. De gastheren speel den sneller en gevarieerder dan Venray en wisten enkele zeer fraaie doelpunten te scoren. Eerst bij een 40 achterstand kon Venray de eer redden door een doelpunt van Chr. van Goch. Venray 8 had bezoek van Hegel som 4. De benjamins hebben weer eens laten zien wat er met inzet te bereiken is. Onder aanvoering van A. P. Arts, werd er fel, doch sport- tief gestreden voor de overwinning, die uiteindelijk dan ook in Venray bleef. Uitslag 21. Programma zondag 18 febr.: Boxmeer 1—Venray 1 2.30 u. Blerick 3Venray 2 12.00 u. Sparta 2Venray 3 2.30 u. Venray 4Merselo 1 2.30 u. Venray 5Wanssum 2 2.30 u. Venray 6Kronenberg 3 12.00 u. Wittenhorst 5Venray 7 12.00 u. Venray 8EWC 3 12.00 u. SUPPORTERSVERENIGING SW Afgelopen zondag waren er, on danks het niet zo bijzonder mooie weer, toch nog heel wat trouwe supporters naar Blerick getogen. Hoewel het een kleine overwinning is geworden, hebben we toch de wedloop met Tiglieja kunnen Vol houden. A.s. zondag zal er echter nog harder voor gevochten moeten wor den om de winstpunten (2) mee naar huis te nemen. En dat zal niet mee vallen. Onze supporters kunnen ech ter de jongens een flinke morele steun geven door hen op een spor tieve manier aan te moedigen. La ten we tonen dat we goede suppor- 4% - Spaarboekje Direct beschikbaar 2.000,- per maand: één maand opzegging voor hogere bedragen 4% - Spaarrekening Direct beschikbaar 2.000,- per maand: éón maand opzegging voor hogere bedragen 4%% - Spaardeposlto Drie maanden opzegging 41/j°/o - Spaardeposlto Zee maanden opzegging 5% - Spaardeposlto Eón Jaar opzegging 5Va% - Spaardeposlto Achttien maanden vast 6% - Spaardeposlto Twee jaren vast U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland ters van ons SW zijn. De supportersbus vertrekt om plm. 13.30 uur vanaf café Klomp. Tot zondag en laten we het houden op een sportieve en faire wedstrijd. De finale in het kringtoumooi tus sen Venray BI en BW BI werd door Venray met 40 gewonnen. De competitie voor de jeugd afdeling start a.s. zaterdag weer. Voor zaterdag is vastgesteld: Venray AlSBC Maastricht 3 uur A.s. zaterdag spelen wij de eerste wedstrijd in 1968. Dit is wel vroeg voor ons, maar omdat er in decem ber 1967 enkele wedstrijden vanwe ge het slechte weer geen doorgang konden vinden (waaronder ook Wit tenhorst) komen de Horster vetera nen nu deze wedstrijd spelen. Terrein Oostsingel, aanvang 3 u. De volgende spelers zijn voor deze wedstrijd aangewezen. Math. Gommans, Jo Gommans, J. Clevers, M. Oymans, M. Beerkens, Th. Swinkels, G. Poels, M. Arts, H. de Bruyn sr., H. de Bruyn Jr., V. Lucassen, H. Gommans. Afmeldingen vóór vrijdagavond bij H. de Bruyn, Beukenlaan 20. Uitslagen zondag 11 febr.: Molenwiekers 1VW '03 11 Molenwiekers 2Venray 5 11 Holthees 2Molenwiekers 3 Het le elftal speelde zondag met 11 gelijk tegen VW '03. Alhoewel ons team goed gewerkt heeft, is ze er niet in kunnen slagen om beide punten in Venray te houden. Toch met wat meer geluk aan onze zijde en minder hard spel van de Venlo- naren had het toch gekund. De derby tussen ons 2e en Venray 5 is ook in een gelijkspel bec;indigd. 80 van de 90 minuten was het een op en neergaande wedstrijd, maar in de laatste 10 min. moest lat en paal ons ieder lx helpen om ons van een nederlaag te vrijwaren. Er werd voor elke meter grasveld hard (vaak te hard) gevochten. De uitslag van het3e elftal was de schrijver nog niet doorgegeven. Programma zondag 18 febr.: Molenwiekers 1RKDSO 14.30 u. BrughusiaMolenwiekers 2 14.00 u. Meerlo 3Molenwiekers 3 12.00 u. Ons le elftal krijgt a.s. zondag be zoek van RKDSO uit Lomm. De eer ste wedstrijd in Lomm werd met 0-0 gelijk gespeeld. Als onze mannen dezelfde vechtlust aan de dag leggen als afgelopen zondag, dan moet er op z'n minst een puntje In Venray kunnen blijven. Het 2e elftal gaat naar Broekhui zen om Brughusia te bekampen. Na het gelijkspel van afgelopen zondag verwachten we voor a.s. zondag ook een gelijkspel. Het 3e elftal heeft de smadelijke nederlaag thuis tegen Meerlo goed te maken en krijgt a.s. zondag de kans in Meerlo. Ook hier zijn we met een gelijkspel tevreden. AFD. JEUGD Uitslagen zaterdag 10 febr.: Molenwiekers B2Holthees BI 08 Molenwiekers AlMariannhill 13 Programma zaterdag 17 febr.: Molenwiekers ClVenray Cl 1.30 u. Venray B7Molenwiekers B3 2.00 u. Eindstrijd 2e klasse V.B.B. Zondagavond werd in café Mar tens te Leunen de eindstrijd 2e klas se afgesloten. Zes biljarters namen deel aan deze wedstrijden w.o. de veelbelovende en jongste deelnemer H. v. d. Laar, slechts 15 jaar. De grote favorieten voor de kam pioenstitel waren de heren P. Lln-. ders en H. v. d. Laar. Maar de heer Th. Dericks dacht hier anders over. Door een royale overwinning op zijn clubgenoot P. Linders behoorde ook hij tot de favorieten. De kortste partij werd gemaakt door P. Lin ders in 15 beurten 150 caramboles en wel tegen H. v. d. Laar. Th. De ricks die verrassend sterk speelde, was nog ongeslagen, maar om kam pioen te worden moest hij nog van H. v. d. Laar winnen, maar verloor in 20 beurten. Wanneer Hub de par tij in 2 beurten minder had uitge maakt was hij kampioen geweest. Tenslotte was het P. Linders die kampioen werd op de stoel, wel ge makkelijk, maar met veel spanning. De voorzitter van de VBB was de laatste speelavond aanwezig en feli citeerde de kampioen en spelers en bracht een woord van dank uit aan de kastelein voor het beschikbaar stellen van zijn prima biljart. Te vens dankte hij de biljartvereniging HGM voor de voortreffelijke orga nisatie. Dan was het tenslotte de heer L. Jacobs, voorzitter van HGM, die iedereen dankte, speciaal de heer J. van Loon voor de spellcidlng en had voor iedere speler enkele prijsjes. De volledige uitslag van dit kam pioenschap luidt met achtereenvol gens matchpunten en algemeen ge middelde: P. Linders H. v. d. Laar Th. Dericks P. Volleberg F. Deriet J. Voesten 8 6.13 8 0.07 8 4.39 4 3.83 2 3.72 0 3.20

Peel en Maas | 1968 | | pagina 9