Over Tolbetalingen Premieregeling discriminerend? Venrays arbeids markt kom even naar DE WASCOMAATI! uil PEEL EN MAAS Politierechter Topgarde WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venray in het weekend VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 No. 7 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 10S0652 PtUS Pa KWARTAAL i p. m i— VOOR 100 JAREN Als U vóór honderd jaar met Uw auto van Venray vanaf de grenzen met Noord-Brabant naar Venlo zoudt gereden hebben, dan zoudt U op deze provinciale weg vijf barriè res zijn tegen gekomen waar men U na betaling het hek of de tolboom zou hebben geopend waarna U de reis zoudt kunnen voortzetten. Bij zo'n tolhuis was meestal wel een herberg te vinden, een pleister plaats voor voerlieden, postkoetsen en andere reizigers. Buiten vond U dan ook op een grote zware eiken houten krib op 4 poten, waarin de voerman of koetsier zijn haver voor de paarden stortte; dit waren das zo ongeveer de tegenwoordige pomp- van 9 februari 1918 Bij ministeriële beschikking van 31 Januari zijn de navolgende klein handelsprijzen vastgesteld voor: bes te zwarte siroop 0.27Vt per pond; zwarte siroop no. 2 0.25 per pond; Dextrine onverpakt 0.33V2 per pond; Sago verpakt 0.30 per pak van 1 pond; bakmeel verpakt 0.13 per pak van 1 pond; sago los 0.27 Vs per pond; zout 9Vt ct. per pond, 19 cent per kilo; koffie 1.40 per pond; koffie-extract 20 ct. per deciliter exclusief flesch. Eieren. De maximum kleinhan delsprijs van eieren is vastgesteld op 14 ct. per st. Te koop eene partij vissen bij H. Hermans, Heuvel, Venray. Te koop groote partij stekruben bij de Kinderen Weys, Castenray. Venray's Fanfarecorps. Groot Concert met Tooneeluitvoering Vas tenavond-Zondag en Maandag in 't Patronaat. Aanvang beide avonden precier half 6. Programma: 1, 23 Twee leuke boertjes, komisch duet door H. Lucassen en M. Poels; 4. Onschuld zegepraalt. Drama in 4 bedrijven. Personen: Grootvader van Landen, fabrikant P. Spee Georges, zijn kleinzoon Fr. Vollebergh Mesters, boekhouder bij v. Landen A. Sanders Willem Nijs, zoon van een notaris P. Siebers Jozef, dienstknecht bij v. Landen F. van Bergen Onderzoekrechter J. Vollebergh Baas Diegers, herbergier Fr. Hoedemakers van Opstal, student W.Elbers van Luit, student f Martens Gendarmen, Dorpelingen, Liedjes zanger, Gevangenbewaarder. 5, 6, 7 8. Twee Aviateurs, door H. Lucassen en M. Poels. Entree: le rang 80 cent; 2e rang 50 cent. Gevraagd: voor de gemeente eeni- ge werklieden bekend met grond werk. Zich aan te melden des avonds van 5 tot 7 uur op het kantoor van Gemeentewerken „Onder den Boog". Verboden strooisel te halen in het bosch van A. en M. Maas aan de Heide. Voor de Vasten koopt men ap pelen en wortelenkruit a 36 ct. per pd. per 10 pd. 3.30. Jam 50 ct. per potje. Minzaam aanbevelend Drogis terij de Hoop. Lottum. Dinsdag omstreeks 10 uur vloog alhier, op groote hoogte een vliegmachine van onbekende na tionaliteit komende uit Oosten en in Westelijke richting verdwijnende. Smokkelaar doodgeschoten. Men meldt uit Millingen aan de „Mob": Maandagavond is een Duitsche smokkelaar op Hollandsch gebied door Nederlandsche soldaatkommie- zen aangeschoten. De getroffene wist het Duitsche gebied te bereiken. Drukke zitting. In een speciaal voor dat doel belegde zitting behan delde de Maastrichtsche Rechtbank j.l. Maandag niet minder dan 66 ver boden vervoerzaakjes. In de meeste gevallen werd gevangenisstraf ge- eischt. stations. Van deze soort tollen wa ren er in Limburg in 1868 precies 25 vanwege de provincie en wel: le Een tol op de weg van de Hut onder Gulpen naar de Belgische grenzen bij de Plank opbrengst over 1966 470,—. v 2e Vijf tollen op de weg van Ven lo over Horst en Venray naar de Noord-Brabantse grenzen bij Maas hees; opbrengst over 1866 1070, plus 6,boete. 3e Twee tollen op de weg van Roermond over Posterholt naar de Pruisische grenzen; opbrengst 910. 4e Drie tollen op de weg van Horn naar Baexem naar Weert; opbrengst 790,—. 5e Twee tollen op de weg van Valkenburg naar Gulpen; opbrengst 380,—. 6e Drie tollen op de weg van Am- stenrade naar Valkenburg 450, 7e Drie tollen op de weg van de Noord-Brabantse grenzen tussen As ten en Meijel over Meijel en Helden tot Kessel aan de Maas, opbrengst 450,—. 8e Drie tollen op de weg Amsten- rade naar Valkenburg en Meerssen; opbrengst 570, 9e Drie tollen op de weg van Maastricht over Meerssen naar Val kenburg; opbrengst 2050,zodat de provincie Limburg over het jaar 1866 voor het gebruik van zijn open bare wegen en werken in totaal ontving de som van 7126,dat is precies 137,per week: Is dit 't bedrag van het weekloon van een der beste arbeiders van de Provin ciale waterstaat van vandaag. Toch sloot zo'n Provinciale reke ning over 1866 nog met een batig saldo van 13562,42Vt. Kom daar vandaag eens om. Andere tijden, andere inkomsten, zo was het voor 100 jaar INGEZONDEN Met belangstelling las ik in Uw blad de uiteenzetting, die Burge meester Custers in zijn nieuwjaars rede heeft gehouden over de nieuwe sugsidie-mogelijkheden voor de wo ningbouw. Ik had echter verwacht, dat hij naast een technische uiteen zetting over deze nieuwe premie regeling ook iets gezegd zou hebben over het discriminerend karakter van deze regeling, die o.m. ook het bouwfonds Zuid-Nederland in Eind hoven gekritiseerd heeft. Het bouwfonds heeft, met de cij fers in de hand, gewezen op de aan zienlijke verschillen, die ten nadele van de kleinere gemeenten uitpak ken. Voorbeeld: een huis van 4,5 een heid (34 slaapkamers) dat 40 mil le kost, start in eerste klas gemeen ten als Eindhoven b.v. met een bij drage in het eerste jaar van 1949. In tweede-klas gemeenten is de startbijdrage 1605. In de derde ge meenten waartoe ook Venray be hoort, levert een nieuwbouwhuis van 40 mille maar 1188 aan premie op in het eerste jaar. Deze bijdragen worden in tien jaar met jaarlijks een tiende afgebroken. In tien jaar komt men voor hetzelfde pand een le klas gemeente aan een totaal subsidiebedrag van 11.000, Venray slechts tot maar ongeveer zeseneenhalfduizend gulden subsidie. Is dat niet te weinig? De klasse-indeling van minister Schut is gebaseerd op verschillende grondkosten .bouwkosten en in de mate van verstedelijking. Het voorgenoemde Bouwfronds meent dat genoemde verschillen ab soluut niet zijn terug te vinden in variaties in bouw- of grondkosten. Integendeel, kleinere plaatsen zijn soms duurder met de grond dan de grote stad. Daar komt nog bij dat de kavels „in de dorpen" dikwijls groter zijn. Verder heeft het fonds grote be zwaren tegen de verplichting om de centrale verwarming onder de bouwkosten te berekenen. Dit ver schil met de vorige bijdrage-rege- ling werkt vooral in de derde klas-gemeenten, waar de bijdrage tóch al lager is nogal premiedruk- kend. Voorbeeld: in de oude regeling, gaf een woonhuis van 33 mille het eerste jaar 1065,premie. Nieu we regeling, woning van 33 mille plus 5 mille voor verwarming brengt R IJ B E W I J S DAF KOPEN de totale kosten op 38 duizend gul den, wat het eerste jaar 1184, premie oplevert. De rechts en links van overheidswege gesuggereerde forse premieverhoging met een der de geldt zeker niet voor deze pan den. Aan de hand van de hierboven genoemde cijfers zal het duidelijk zijn dat deze regeling, na hoe gron dige studie ook opgezet, toch voor een gemeente als Venray t.o.v. an dere plaatsen bepaaldelijke nadelen heeft. A. G. I Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 JEUGDHUIS TE HEIDE AFGEBRAND Zondagmiddag omstreeks 5 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in het jeugdhuis van het recto raat Heide. De voormalige noodkerk, die als jeugdhuis gebruikt werd stond in een ommezien in lichter laaie. Omwonenden die nog iets van de inventaris trachtten te redden moesten wegens de enorme rook ontwikkeling hun pogingen opgeven. De Venrayse vrijwillige brandweer kon niet verhinderen dat het ge bouw geheel uitbrande. In dat gebouw vond de georgani seerde jeugd een onderkomen, als mede de sportvereniging. De schade welke meer dan 50.000,bedraagt wordt gedeeltelijk door de verzeke ring gedekt. GEEN VOORRANG Op de kruising LangstraatWest singel verleende de vrachtwagenbe stuurder S. M. C. uit Heemskerk geen voorrang aan de bestuurder van de personenauto A. B. uit Meijel. Hoewel de materiële schade aan zienlijk was, bleken de verwondin gen mee te vallen. IN JANUARI Het aantal werkloze mannen is in de voorbije maand januari snel gestegen. Stonden er einde decem ber nog 417 als zodanig ingeschre ven, einde januari was dat aantal opgeklommen tot 537. In percenta ges uitgedrukt is dat een stijging van 5,5 procent tot 7 procent, waar mede Venray het Limburgse ge middelde nadert t.w. 7,3 procent en het landelijk gemiddelde van 4 pet. ver achter zich laat. Het aantal aanvragen liep op van 175 tot 179. DISCRIMINEREND? De oorzaak van deze nogal forse stijging moet wederom worden ge zocht in het seizoen. Van de 537 in geschreven werklozen zijn liefst 308 bouwvakkers of wegenbouwers, ter wijl ook het aantal ingeschreven schilders steeg van 41 tot 50. Het heeft er de schijn van of men in te genstelling tot vroeger, toen men nog wel eens mensen vasthield met het oog op komend werk, deze thans ontslagen worden. Wat er van zij, 308 bouwvakkers is een groot aantal al zullen daarvan weer een hele hoop aan de slag kunnen, als het weer wat meer open blijft en de bouwcapaciteit, die 's winters toch altijd afgeremd wordt, weer volop zich ontplooien kan. Ook het werk lozen-tal onder de pendelaars stijgt, speciaal ook in de bouwvakken en in de wegenbouw, een verschijnsel, dat zich ieder jaar rond de jaarwis seling voordoet. Op zich dus niet be paald verontrustend, hoe onaange naam het natuurlijk ook blijft voor de mensen, die er bij betrokken zijn. Van de andere kant moet echter er ook op gewezen worden dat meer dan 10 procent van Venrays werklo zen jonger zijn dan 19 jaren. 65 jon gelui staan namelijk als werkloos in geschreven. Acht daarvan bekwamen zich weliswaar verder bij het Cen trum voor Vakopleiding in Venlo en 44 volgen op Venrays Levensschool een aparte vormingscursus, maar hun aantal is toch wel zeer groot. In het rayon Gennep van het Ven rayse arbeidsbureau liggen de cijfers iets gunstiger. Daar steeg het aan tal werklozen van 282 of 5,9 pet. tot 300 einde januari ofwel 6 pet. Ook hier is meer dan de helft bouwvak kers. Ook hier is natuurlijk het seizoen een van de grootste redenen van dit nog altijd vrij grote getal werklo zen, maar van de andere kant mag toch ook wel eens gewezen worden op de verdergaande mechanisatie in de bouw, de systeembouw, de grote arbeidsproduktie en de teruggang van het ziektepercentage, die o.i. ook hun steentje bijdragen tot een grote re werkloosheid. Voor wat de schilders betreft ver wijzen we naar mogelijkheden, die wat betreft deze sector iets meer soulaas kunnen geven. Nadere bij zonderheden vindt U hierover ver der in dit blad. Beter twee vogels in de hand èn dan maar tien in de lucht, redeneer den waarschijnlijk de twee vogel- dieven, die aanvankelijk mèt heel wat kostbare vogels gevlogen ble ken te zijn, maar uiteindelijk toch door de politie werden geknipt. En nu waren ze dan toch voor de poes. „Ik mag dan maar een gewone vogelmelker zijn, edelachtbare, maar er zaten toch maar dure diertjes in m'n volière", vertelde de bedrem melde getuige wiens gehele vogel- bezit verloren was gegaan. En we kregen het droeve verhaal te horen van de moeizaam verworven zebra- vinken, oranjekaakjes, witkopnonnen en vuurvinkjes die in één nacht te gelijk waren weggefladderd en waarvan de volgende dag niet veel meer dan een paar bevroren li chaampjes waren teruggevonden op een kilometer afstand. De schade beliep vele tientallen guldens. „En as die gauwdief dan nog ASSURANTIE «n FINANCIERINGSKANTOOR KRUIJSEN - MEESTERS julianatingcl 41 „ook goad an goadkoop VENRAY Tal. 1061 (04780) voor autovarzakaring" maar dat deurtje achter z'n k. had dichtgetrokken", zei de tweede ge tuige, die in ernstiger mate was be nadeeld, „dan hattie voor mijn part een koppeltje mogen pikken. Ze brengen me anders over de twintig gulden op, meneer de rechter, want ik kweek ze goed van kleur, maar nou het me die ezel al m'n mexica- nen laten opvliegen en d'r zaten een paar kampioenen bij die nonpareis, die werkelijk onbetaalbaar waren Zulke krijg ik nóóit weer. Drie nes ten in het jaar en vijf eitjes per keer en hoogste kwaliteit. Moettu es effe uitrekenen Een beetje sloom en uiterlijk on aangedaan slenterde de verdachte naar het hekje. Zijn jas zag kaal en vertoonde groezelige randjes, zijn handen waren vuil alsof hij zo uit de smeerkuil van een garage was geklommen. Op de vraag naar zijn beroep antwoordde hij vlug „vogel- handelaar". „Vogeldief zult u bedoelen", zei de officier beleefd. „Laten we zeggen: vogelaar", glimlachte de politierechter. „U ver koopt dus vogels. Aan wie verkoopt u die?" Maar dat wou de 21-jarige stroper niet vertellen. „Aan andere vogelhandelaars", kwam er tenslotte uit „Goed, aan werkelijke vogelhan delaars misschien wel. Laten we even aannemen, dat u vogels ver kocht aan eerlijke handelaars en daar geld voor kreeg, dan moet u toch ook vogels in voorraad hebben gehad. Waar kwamen die vogels dan vandaan?" „Uit de lucht", zei de jongeman naiëf, want hij was zelf geen slim me vogel. „Dat is onzin en dat weet u zelf ook. Hier in ons land vliegen geen mexicaanse nonpareitjes rond en u bent zelf nietnaar Mexico geweest met een vlindernetje om ze daar te vangen. Bij wie kocht u de vogels in die u hebt verkocht?" „Zóveel heb ik er niet verkocht", klonk het nu. „Jawel, u bent vogelhandelaar. Dat zegt u zelf en dat heeft de grif fier hier al opgeschreven. JU ver kocht vogels aan handelaren. Nu wil ik weten waar u die vogels, die u dus* al verkocht hebt, had ingesla gen. Want een handelaar moet ook voorraad inslaan, anders heeft ie niets te verhandelen." „O, van me vriend enne. markt." op de „Nou, dat klopt dan niet want vol gens het proces-verbaal hier ver klaart uw vriend juist dat hij de vogels van kocht. En die vriend vertelde er ook nog bij, dat u die vogels niet kócht, maar ergens héél- de en dat is natuurlijk heel wat an ders!" Omdat deze onervaren jongen op een stuntelige manier bleef ontken nen ooit één vogel op onrechtmatige manier te hebben verworven, werd zijn vriend voor de groene tafel ge roepen. Deze gaf na enige aarzeling toe, wel eens „op vogeljacht" te zijn geweest, maar voegde er haastig aan toe dat z'n metgezel dan de vo- j lières binnenstapte om een greep te{ doen uit de kollektie en dat hij zelf alleen maar een enkele keer de helft van de opbrengst had gekregen. „O, en dat gebeurde dan zó maar. Omdat u niks deed en nergens mee hielp en ook niet op de uitkijk stond en geen enkele keer een vogel vast hield. En dan kreeg u wel de helft van de opbrengst omdat er toevallig bij stond als er afgerekend werd. Dacht u, dat we dat allemaal geloof den?" Nee, dat dacht deze verdachte ook niet. „Nou ja, ik ehik wist ze te zitten." „Aha, u wist ze te zitten. En dan was het toch uw taak ,om uw vriend de weg te wijzen en natuurlijk ook nog te vertellen hoe laat jullie het beste konden komen of wanneer de eigenaar ver weg was en hoe het deurtje open ging. En natuurlijk hebt u ook nog wel eens een paar vogels vastgehouden, want uw vriend kon het onmogelijk allemaal alleen af." En daarop volgde een verschrik kelijke uitbrander over het openla ten van de volièredeuren, waardoor zoveel extra schade was ontstaan en de vogelliefhebbers in ernstige mate waren gedupeerd. Een schade die nog wel op hun beider ruggen ver haald zou worden. „En dat wordt een bedrag van heel wat keren de opbrengst van die gestolen koppel tjes", waarschuwde de vertoornde magistraat „Ja maar.hoe konden we nou die deurtjes dicht doen?" kermde de verdachte nummer 2. „We hadden toch allebei onze handen vol?' „Met vogels?" „Ja met votoen zweeg hij abrupt. De betekentenis lag op ta fel. En de officier kon een fel re quisitoir afsteken. „Gemeen en er gerlijk" kwalificeerde hij deze prak tijken. „Niet alleen moeten fatsoen lijke mensen er onder lijden als zo'n paar snotapen wat geld nodig me nen te hebben, doordat er gewoon gestolen wordt uit hun moeizaam verworven en bijeen gespaarde eigendommen, maar bovendien la ten ze de rest van de levende have zomaar blindelings wegvliegen zon der er nog één hand naar uit te ste ken en alleen omdat ze te beroerd zijn een deur achter hun derrière dicht te doen. Het beste zal zijn, dat wij nu eens een deur laten dichtslaan achter hun achterwerk. Daarom heb ik de eer te require ren voor de hoofddader twaalf weken gevange nisstraf en voor zijn handlanger en vriend tien weken met voor belden de bepaling dat de schade binnen 1 jaar volledig moet zijn vergoed." De politierechter maakte voor ieder acht van deze weken voor waardelijk als stok achter de deur voor het geval ze de schade niet op tijd vergoedden of als ze nog eens een volièredeur zouden openen, maar handhaafde de hele en halve maand ónvoorwaardelijke gevangenisstraf. Beide vogelaars schuifelden met gebogen hoo{den de zaal uit Mis schien zullen ze uit de gevangenis bibliotheek eens een boekje over vogels lezen. DAG EN NACHT TRUCK-SERVICE Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 's morgens 7 uur ioi 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 5