Nieuwe premieregeling eigen woningbouw Discussie over industriebeleid Wat gaat men in Geleen doen? ASSUKMIÜMMI JULIANASINGEL 41 -Ultf. 1061 (K4780) ,AKM Filmnieuws Denkt U aan Valentijn Camps-Optiek Gemeente - Kamer van Koophandel Topga ra$e o)l« uemÉtsrin^n Aypothefeen f mcmcieWn^&v VRIJDAG 9 FEBRUARI 1968 No. 6 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CRUKW UITGAVE VAN_DENMUNCKHOFN*VEN.AY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 4UvSeM,ntiS^L GKOTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 In zün nieuwjaarsboodschap heeft Venrays burgemeester onlangs nog eens gewezen op de nieuwe premieregeling, die het mogelijk maakt dat het woningbeleid vrijer wordt en dat ook de particu liere bouwer meer mogelijkheden geeft. Deze nieuwe regeling bevat een uniform systeem voor de subsidië ring van de gehele woningbouw, dus van woningwetwoningen, parti culiere huurwoningen en eigen wo ningen. Men is daarbij eindelijk uitgegaan van de stelling dat voor gelijke stichtingskosten vrijwel gelijke sub sidies en huren zullen gaan gelden. Zulks is in tegenstelling tot de vroe gere situatie, waarbij de regeling voor woningwetwoningen b.v. heel wat gunstiger was dan die voor particuliere huur- en eigen wonin gen. In de drie voor bovenvermelde woningcategorieën geldende subsi dieregelingen heeft de subsidie de vorm van een aflopende jaarlijkse bijdrage. Bij de huurwoningen wordt de bijdrage in een aantal ja ren afgebroken door daarop jaar lijks een huurverhoging van 4 pro cent in rekening te brengen. Bij de eigen woningen, wordt de jaarlijkse bijdrage met 10 procent van het oorspronkelijke bedrag verlaagd. Bij de oude regeling kon men de keuze maken tussen de bijdrage ineens of een tienjaarlijkse bijdrage. Thans is dit niet meer mogelijk. Bij het nieuwe systeem zal de steun voor de goedkoopste woning het hoogst zijn. In een glijdende schaal zal verder de subsidie afne men naarmate de woning duurder In de stichtingskosten van huur- en eigen woningen zullen de kosten van centrale verwarming, antenne, lift en hydrofoor mogen worden op genomen. Garages echter niet. De stichtingskosten zullen eerst na het gereedkomen der woning bepaald worden. Aan de hand hiervan wordt de bijdrage definitief vastgesteld. De hoogte van de subsidie zowel voor huur- als eigen woningen afhankelijk: a. de klasse waarin de gemeente is gelegen (Venray 3e klasse) der halve de maximale subsidiabele stichtingskosten voor Venray 55.000,bedragen; wat betreft eigen woningen; b. het aantal verblijfseenheden; c. de hoogte van de stichtingskos ten; d. de aard van de fundering. Vroeger was eveneens iemands inkomen maatgevend voor de sub sidie dat geldt niet meer. GELIJKE GRONDPRIJZEN Een ander gelukkig feit is dat nu eindelijk een einde komt aan de dis criminatie van de grondprijzen voor woningwetbouw en particuliere bouw. Een ander gelukkig feit is dat nu eindelijk een einde komt oan de dis criminatie van de grondprijzen, voor woningwetbouw en particuliere bouw. „Een heel nieuw gezicht" Geweldig, wat een moderne teenerbril kan doen I Je ontdekt, hoe totaal anders je kunt zijn. Moderner, vrijer, zelfbewuster. Machtig als je duidelijk ziet hoe er ineens heel anders naar je gekeken wordt. Als je weet, dat je de laatste mode niet aan je voorbij hebt laten gaan. En die oude bril? Gewoon, veranderd in een fijne zonnebril. GROTESTRAAT 14» - VENRAY Zoals bekend werd in het verle den in een bepaald bestemmings plan eerst een „fictieve" grondprijs bepaald voor de daarin te bouwen woningwetwoningen. Die lag vooral de laatste tijd, beduidend lager dan de werkelijke kostprijs, met het ge volg dat dit verschil moest worden bijbetaald door degenen, die in dit bestemmingsplan een eigen woning gingen bouwen. Behalve dat deze laatsten met hun belastingcenten al de woningwetbouw financierden, mochten ze ook nog extra zware grondprijzen betalen. Een onbillijke regeling waartegen ook van onze kant herhaaldelijk is geprotesteerd en die de Minister thans heeft laten vallen. Deze differentiatie wordt nu niet meer toegepast, nu wordt de grondprijs vastgesteld naar de waar de van het object dat op de grond zal worden gebouwd. Over deze nieuwe mogelijkheden geeft het bureau van Gemeentewer ken in de Marktstraat graag alle in lichtingen. Burgemeester mr. Custers heeft in zyn nieuwjaarsrede kritiek uit geoefend op wat de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Venlo onlangs in z\jn nieuwjaarsrede te berde bracht over de nieuwe industrialisatiepolitiek, die naar het oordeel van deze voor zitter gevolgd dient te worden. Op z\jn verlanglijstje staat name lijk dat de industriespreiding niet gekoppeld wordt aan het ruim telijke ordeningsbeleid en dat men verder in dit beleid alleen moet proberen die projecten te verwezenlijken die motoren zullen zijn van een versnelde economische ontwikkeling en inkomsten groei in ons land. We gaven van deze wensen reeds een verslag op vrijdag 26 januari j.l. „TE ONTWIKKELEN KERN' Burgemeester Custers, die in zijn nieuwjaarsrede 1968 een voor Ven rays industrialisatiestreven belang rijk jaar noemde, wees er op dat in dit jaar immers de nieuwe indus trialisatiemaatregelen genomen zul len worden door de regering. Blijft Venray dan een „te ontwikkelen kern" als vroeger of gaan de subsi dies, die zulk een erkenning met zich brengen aan Venrays neus voorbij? De burgemeester hoopte kennelijk dat Venray de steun van de rege ring zou blijven behouden, te meer waar in verschillende rapporten de regering er op gewezen is, dat Ven ray nog moet uitgroeien tot sociaal- economisch en maatschappelijk cen trum voor de hele streek. En hij was kennelijk teleurgesteld dat de voorzitter van de Kamer van Koop handel nu met heel andere voorstel len voor dat nieuwe industrialisatie beleid op de proppen kwam. RUIMTELIJKE ORDENING Ruimtelijke ordening is een mid del, aldus de burgemeester, om de leefbaarheid van de beschikbare ruimte zo goed mogelijk te bevor deren. Die ruimte is nu eenmaal be perkt in ons vaderland. Bovendien kan men niet ongestraft voor de toekomst de „Randstad Holland' vol blijven proppen met nieuwe in dustrieën en nieuwe woonsteden en andere voorzieningen. Met die gegevens bij de hand is het logisch de ruimtelijke mogelijk heden planmatig zó te benutten, dat werk-, woon- en ontspannings milieus op gerichte wijze over be paalde delen van ons land worden verspreid. Daarbij kunnen tevens de ver schuiving en omschakeling van di verse soorten werkgelegenheid zo evenwichtig mogelijk worden gesti muleerd. MOTORISCHE PROJECTEN Tegen de bevordering van zgn. motorische projecten zal in beginsel weinig bezwaar bestaan, aldus mr. Custers, al is het de vraag wiè nu uitmaakt of een industrieel project al of niet motorisch is en al mag men hierin zeker niet overdrijven, want alle heil voor onze economie is toch niet uitsluitend te verwachten van grote projecten of „mammoet- bedrijven"! Hij meende dat Venray goede voorbeelden geeft van indus triespreiding, de voordelen daarvan en op het terrein van de ruimtelijke ordening èn als nieuwe en grote welvaartsfactor in gemeente en streekverband, waarbij men dan des gewenst Rank Xerox als „motorisch project" mag beschouwen. NIETES - WELLES Nog op een ander gedeelte van de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel had mr. Custers kritiek. Namelijk daar waar deze voorzitter pleit eindelijk op te houden met de probleembe- strijding per gemeente. De tot nu toe gevoerde industrialisatiepolitiek, spe cifiek gericht op kerngemeenten, is naar algemeen oordeel in geogra fisch opzicht tè willekeurig, aldus deze voorzitter, die van oordeel is dat een aanpak per streek, dat wil zeggen per economisch-samenhan- gend gebied, ervoor in de plaats moet komen. Mr. Custers wees er op dat het industriespreidingsbeleid de laatste jaren wel degelijk gericht is op een combinatie van beide. Zo werden stimuleringsgebieden de helpende hand gereikt in het belang van die gebideen zélf, én van de natio nals welvaartsontplooiing daarin bijzondere steun verleent aan de ontwikkelingskemen. Deze laat sten kunnen daarin een „sociaal- economische trekpaardfunctie streekverband vervullen", zoals de Staatssecretaris van Economische Zaken het in 1964 uitdrukte. Hij vond in deze uitlatingen een bepaald negatieve houding tegen over de bestaande stimuleringsge bieden en beide ontwikkelingsker nen Helden en Venray, die toch ook behoren tot het gebied van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Limburg. Daartegen wenste hij te protesteren. zitter van de Kamer van Koophan del, aldus mr. Custers, om bijzon dere hulp te bgepleiten voor het ge deelte van in Noord-Limburg tus sen Maas en grens). Daarin valt ook Venray hem bij dat nog niet zo lang geleden in het Ontwikkelingsorgaan Noord Limburg (waarin o.a. de Kamer van Koop handel en 20 gemeentebesturen sa menwerken) een gezamenlijk adres richtte tot de rijksoverheid om steun voor het gebied ten Oosten van de Maas. Maar daarbij moet ook de andere kant van de Maas aanspraak kun nen maken op positieve belangstel ling en ondersteuning bij de in gang zijnde ontwikkeling. Het moet niet ziji óf het een óf het ander, maar het een èn het an der, zo besloot Mr. Custers. We al len tezamen moeten krachtig opko men voor de belangen van beide deelgebieden van Noord-Limburg. SHELLINA OF SUPER SHELL BENZINE Goed nieuws voor de Venrayse jeugd. De hartenveroverende cine mascope kleurenfilm van Walt Dis ney DE LADY EN DE VAGEBOND is deze week in het Luxor Theater te zien. In deze getekende film over hon den komt geen mensenfiguur voor. De romance tussen een keurig kef fertje en de smerige straathond is zó gevoelig, dat het gewoon een er varing is zoiets te zien. Natuurlijk bergt deze film een schat liedjes in zich en men kan zich voor de jeugd maar ook voor volwassenen nau welijks een verrukkelijker film voorstellen. Sneeuwwitje trok onlangs duizen den Venrayse kinderen naar het Luxor Theater. DE LADY EN DE VAGEBOND is wellicht minder be kend, maar daarom zeker niet min der beter. Een aanbeveling deze film met de jeugd te gaan zien is daar om op zijn plaats. Het is ontspan ning van het hoogste formaat. In Geleen loopt een man rond met wat men noemt open t.b., die weigert zich hiervoor te laten be handelen, die gewoon café's en an dere openbare inrichtingen bezoekt en waarmede geen mens een zinnig woord kan praten. Om deze man te dwingen heeft het gemeentebestuur van Geleen in zijn politieverorde ning het volgende artikel opgeno men. Artikel 90. „Het is een persoon, die lijdende is aan tuberculose of een andere, door Burgemeester en wethouders, in overleg met de raadscommissie, belast met de zaken betreffende de volksgezondheid, aangewezen ziekte, zodanig, dat hij naar het schriftelijk oordeel van de Directeur van de Ge zondheidsdienst Westelijke Mijn streek gevaar voor anderen oplevert, verboden 'n onderwijsinrichting of'n voor het publiek toegankelijke plaats te bezoeken, alvorens hij van de behandelende geneeskundige of van de Direkteur van de Gezond heidsdienst Westelijke Mijnstreek een schriftelijke verklaring heeft ontvangen, dat bezwaar tegen zijn bezoek niet meer bestaat." Tot zover dit toegevoegde artikel. Laten we elkaar nu gemakshalve verstaan: De directeur van de GWG noemen we verder directeur en de man of vrouw waarover de directeur schriftelijk zijn oordeel heeft uitge sproken als in de verordening be doeld duiden we verder aan als de zieke. Men mag zich afvragen of Geleen de draagwijdte van een dergelijke aanvulling wel begrepen heeft? Zal nu niet elke zieke, of tenmin ste ieder ziekelijk uitziend persoon de gemeente Geleen niet helemaal moeten gaan mijden, eventueel Ge leen verlaten, omdat het oog van de opsporende directeur op hem zou kunnen vallen en zodoende tot de door hem getekenden gaat behoren? Voorlopig zal 't wel vakgeheim van de directeur blijven hoe hij aan zijn slachtoffers zal komen. Niet iedere zieke zal zich bij de directeur voor onderzoek melden; de medewerking van de huisarts zal ook niet con amore geschieden. Krijgt, heeft of neemt de directeur het recht de per sonen, die hij ervan verdenkt dat ze voor zijn schriftelijke verklaring in aanmerking komen op straat te doen aanhouden voor onderzoek? Hoe zit 't met het „medisch geheim"? En wat gebeurt er met 't schrifte lijke oordeel? Wordt dit aan de zie ke uitgereikt, per aangetekend schrijven toegezonden, door de ge meente- of andere bode uitgereikt? Of doet de deurwaarder dit? Geeft de directeur hiervan kennis aan de burgemeester, de hoofden van onderwijsinrichtingen, aan hen, die de beschikking hebben over voor het publiek toegankelijke inrich tingen openbare vervoermiddelen of andere? Gaat de directeur 't in de krant publiceren of wordt het aan het gemeentehuis aangeplakt? Of krijgt de zieke een brandmerk op zijn hoofd: T.B. voor een tuber culoselijder, andere letters voor an dere niet met name te noemen ziek ten? Krijgt hij een belletje aange bonden, zodat ieder in Geleen weet, daar gaat een onaanraakbare of krijgt hij van gemeentewege een costuumpje met een of andere ver siering mode 1940'45 door een me neer met een snorretje gepropa geerd. Bovendien is het twijfelachtig of door zo'n schriftelijk oordeel van de directeur de gezondheid van de zie ke er door zal worden bevorderd, vanwege de psychische druk die op hem wordt uitgeoefend. Laat deze zieke nu op kiezerslijst staan en bij de eerstvolgende ver kiezing een groepering krijgen om zijn stem te komen uitbrengen. De wet verplicht hem zelfs daaraan ge volg te geven. Moet de burgemees ter of de politie hem de toegang tot het stemlokaal weigeren, zelfs be- lètten? Wat zal de politierechter doen, als de zieke artikel 90 van de Alg. Politieverordening Geleen 1949 overtreedt? Ook een jongeman of jonge vrouw kan door zo'n schriftelijk oordeel worden getroffen; wat moet hij nu doen als juist vandaag met zijn in Geleen wonende aanstaande is af gesproken, dat zij huwelijksaangifte zullen gaan doen. Wie geeft de dood aan van zijn juist daag tevoren overleden vader, waarvan alleen deze zieke uit eigen wetenschap kennis draagt. Mag hij in het gemeentehuis gaan kennisnemen van het raadsbesluit, waarbij deze 26e wijziging der po litieverordening is vastgesteld en waarvan men te zijner tijd wellicht aan het gemeentehuis bij publicatie zal bekend maken, dat zij voor een ieder ter secretarie der gemeente ter inzage is neergelegd; ook voor de zieke in de zin dezer verordening! De Burgemeester van Geleen gaat zowel eens meer stukken voor een ieder ter inzage leggen en maakt dit algemeen bekend. Komt er na de in werking treding der verordening in het vervolg bij te staan: met uitzon dering van diegenen, waarvan de di recteur een schriftelijk oordeel als hier bedoeld heeft afgegeven. Wat moet de jonge vader, al of niet in het bezit van het schriftelijk oordeel doen als er in zijn gezin een kind wordt geboren; naar 't gemeen tehuis gaan en dit borelingske aan geven bij de ambtenaar van de bur gelij ke stand, of deze burgerlijke verplichting eenvoudig negeren, om dat hij deze voor het publiek toe gankelijke plaats niet mag betreden. Mag de zieke in de autobus plaats nemen? Zo lang Geleen nog niet een eigen machtig souverein graafschap, her togdom of groothertogdommere is, met een wetgevende en uitvoerende macht met daarbij behorende mid delen, zal men in Nederland derge lijke voorschriften, met het oog al leen al op de rechten van de mens, niet toelaatbaar kunnen achten. Het woord is in eerste instantie aan Ge deputeerde Staten, die door niet de ontvangst der verordening te berich ten, de inwerking treding ervan kunnen verhinderen. De rechter in hoogste instantie zou ze nietig niet verbindend kunnen verklaren en de regering kan ze als strijdig met de wet of algemeen belang ver nietigen. Er leiden dus nog vele we gen naar Rome. L.E. Bloemen geven vreugde en troost, ze brengen rust, schoonheid en vre de in elk vertrek. In onze huizen is een vensterbank zonder bloeiende planten haast ondenkbaar. Ook een tafel zonder bloemen lijkt ons leeg en vreemd. Want wij wennen er in derdaad hoe langer hoe meer aan overal bloemen neer te zetten. Bloe men, die ons stimuleren, omdat ze met hun schoonheid elk vertrek vro lijker en lichter maken. Daardoor werd bij ons in 1950, in navolging van andere landen, op een vergadering van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" het idee geboren om een aantal mensen, dat zich door daden van naastenliefde en opofferingsgezindheid verdienste lijk had gemaakt voor anderen, op 14 februari, „Valentijn", een bloeme tje te sturen. Eén van de bestuurs leden, beu van alle narigheid in het ochtendblad, kwam toen namelijk met de vraag of er nu niet eens wat gedaan kon worden om de mensen in een prettige stemming te bren gen, eens even los te maken van de zorgen van alle dag. WAAROM 14 FEBRUARI Waarom juist de 14e februari werd gekozen? Deze dag is de naam dag van de Italiaanse monnik Va lentijn, die in 269 de marteldood stierf. Juist zijn naamdag werd als geluksdag aangewezen, omdat men nu zeventien eeuwen later nog van hem weet, hoeveel bloemen pracht er in de tuin van zijn kloos ter, dank zij zijn zorgen bloeide, en hoe hij al de bewonderaars van zijn tuin met een fraai boeket vereerde. De beste vertolking van de Valen- tijnsgedachte is, om de personen, in wie we een enorme hoeveelheid menslievendheid vertegenwoordigd zien. een bloemenhulde te sturen. Dit idee wordt dan ook meer en meer overgenomen. Ieder kent wel mensen in zijn omgeving, die voor zo'n presentje in aanmerking komen. Mensen, die altijd klaar staan om anderen te helpen, zonder zelf te be seffen dat mensenliefde de achter grond vormde van hun aktiviteiten. Valentijndag, een dag om nu juist die mensen eens te gaan verrassen. Een bosje voorjaarsbloemen, een enkele roos, een klein boeketje, een bloeiende plant of een bloemstukje kan zoveel vreugde geven. OOK DE AMBTENAAR We geven bloemen, omdat bloe men een geheime kracht lijken te bezitten die ze op ons overbrengen, zodat wij ons werk of onze moeilijk heden weer even beter aan kunnen. We geven geen andere geschenken, omdat we met St. Nicolaas en Kerst mis en de verjaardagen al zoveel cadeaux geven en er dan alleen maar een extra sinterklaasverplich ting bijkomt. Het verpleegstertje zal door een bont boeket, dat haar herinnert aan een zonnige vrije dag, haar moeheid vergeten. Niet alleen een kunstenaar maar ook een ambtenaar kan door een bloemetje geïnspireerd worden. Een Valentijnsgroet van een werk gever aan zijn employé's? Een bloe metje op de schrijftafel zal een lan ge werkdag zeker korter doen lijken. Verrast u eens die geduldige zie ke, die al zo lang in bed ligt. Een vriendelijke attentie aan een bejaar de, de agenten, de postboden en al die andere getrouwen, die dag in dag uit, en weer of geen weer, hun plicht tegenover de gemeenschap doen. Ja, waarom zouden wij zoiets ook niet doen? Het is een goed idee te weten dat er een Valentijndag is.... HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeen te Venray ligt ter inzage een ver zoek met bijlagen van de J. H. G. WiUems, Weverslo 5, Venray om vergunning tot oprichting van een varkensfokkerij en -houderij met propaaninstallatie op Weverslo 5 te Venray, kadastraal gemeente Ven ray sectie B nr. 3629. Een verzoek van H. Janssen, Ju- lianasingel 22 te Venray om vergun ning tot oprichting van een inrich ting voor opslag van H.B.O. I en H.B.O. II en petroleum op het Sta tionsemplacement, kadastraal ge meente Venray sectie E nr. 3297. Een verzoek van Benzine en Pe troleum Handel Mij N.V., Frederiks- plein 42, Amsterdam C., om vergun ning tot oprichting van een inrich ting voor de opslag van autodiesel olie met aftap-inrichting aan Leun- seweg 22, kadastraal gemeente Ven ray sectie D nr. 4123. Een verzoek van J. Noyen, Blak- terweg 3a, Oirlo-Venray om vergun ning tot oprichting van een pluim veehouderij met een propaantank- installatie aan bovengenoemd adres, kadastraal gemeente Venray secte D. nr. 3514. Een verzoek van L. W. H. Nelis- sen, Boddenbroekerwcg 6, Oirlo- Venray, om vergunning tot oprich ting van een pluimveefokkerij en -houderij met een pfopaantank- installatic aan de Boddcnbroeker- weg 6, kadastraal gemeente Venray sectie F nr. 2198. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning(en) kan eenieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting op 19 februari om 15 uur in het ge meentehuis. Venray, 29 jan. 1968. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 5