Herwonnen Levenskracht in nood MUÊMlMl 1061 (mo) kom even naar DE WASCOMAAT AKM uit PEEL EN MAAS Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Montfortaans vormingsinstituut te Schimmen Aypothefein fincmcierin^Ov VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 No. 5 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1— (bolton Vonray 225) Het klinkt merkwaardig dat deze N.K.V.-instelling, die zich zo zeer bezig houdt met de noden van de medemens en in Venray vele donateurs kent, nu zelf in nood verkeert. Een zo aktieve en gezon de vereniging met meer dan 1000 comité's en meer dan 10.000 medewerkers kan die in nood verkeren? En als dat zo is, wat zün daarvan de oorzaken en hoe denktm en die op te lossen? WAT IS EN DOET H.L. De betekenis van Herwonnen Le venskracht was gelegen in het feit, dat er een sanatorium werd ge bouwd en dat aan de leden van de vakbonden de nodige hulp werd verleend als een opname noodzake lijk was. Daarnaast werd zo mogelijk ook een financiële bijdrage in de ver- pleegkosten gegeven. van 2 februari 1918 De sterfte aan tuberculose neemt onrustbarend toe. Hier geven we enige cijfers: in 1914 13.98 in 1915 14.40 in 1916 16.73 in 1917 18.29 Het cijfer over 1917 zal waar schijnlijk nog hooger zijn, want de ze statistiek is berekend over de 9 eerste maanden van het jaar. Uit de Raadsnotulen van 31 jan. '18: Van Heeren Gedep. Staten was eene opmerking ingekomen over de verordening Hand- en Spandiensten en werd deze overeenkomstig gewij zigd. Goedgevonden werd om op de bestaande verordening tot heffing van keurgelden opnieuw de Konink lijke goedkeuring aan te vragen. Besloten werd een bedrag van 37.500,te beieggen op hypotheek tegen 41/2°/o. Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de O.L. school te Leunen werd benoemd de heer H. Maas. Het le suppl. kohier Hoofd omslag dienst 1918 werd vastgesteld op een bedrag van 300 gulden. Naar aanleiding eener circulaire van Heeren Ged. Staten betreffende de salarissen van Burgemeester en Secretaris werden de salarissen de zer ambtenaren verhoogd resp. van 1800 op 2500 gulden en van 1800 op 2300 gulden. Roggebroodprijs voor Venray is bepaald op 32 cent per brood wegen de 2,8 kg. Petroleum. Bon 8 der Rijkspe- troleum distributiekaart is geldig vanaf 1 tot en met 15 Februari 1918 voor een hoeveelheid van 2 liter. Thee De aflevering van thee als drank of op welke andere wijze ook in hotels, café's, restaurants, wachtkamers, kajuiten en dergelijke, is tot nadere aankondiging verbo den. Koffie. Van 1 tot 15 Febr. zal door de detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon 16 eener thee- en koffiekaart 0,1 KG koffie. Van 16 tot 28 Febr. 0.1 KG. Regeeringsvarkens De volgende week is geen Regeerings-varkens- vlees verkrijgbaar. Mariavereeniging Vergadering in de benedenzaal van het patronaat op zaterdag 2 Febr. na het Lof van 3 uur. Kruisverbond afd. Venray Al- gemeene vergadering zondag 3 febr. 1918 's nam. 6 uur in 't alcoholvrij lokaal. Biedt zich aan tegen Paschen, liefst in boerengezin een Dienstmeid van middelbaren leeftijd. Adres Bu reau dezer Courant. Zo bouwde H.L. ook de rusthuizen „Ariënshof" en „Sonnehaert", het astmacentrum „Berg en Bosch" en het kinderherstellingsoord „Mooi Gaasterland". Het eerste probleem is steeds weer bouw en verbouw, uitbreiding en verbetering, aanpassing en vernieu wing en dat kost geld, zelfs veel geld. Toch moet juist die taak goed ver richt worden, indien men de zieken werkelijk van dienst wil zijn en dat brengt hoge kosten mee. Daarbij ko men nog de uitzendkosten en de bij dragen in de verpleegkosten. In ronde cijfers gezien ontvangt Herwonnen Levenskracht per jaar ruim anderhalf miljoen gulden en geeft rond vier miljoen gulden uit. Het verschil wordt ten dele gedekt door subsidies, ziekenfondsbijdragen en door bijdragen van de betreffen de gezinnen, die daarvoor veelal een beroep kunnen doen op de Alge mene Bijstandswet. De groeiende tekorten zijn daarbij het grootste probleem, dat beslist overwonnen moet worden, wil de vereniging haar zegenrijk werk blij ven verrichten. DE OORZAAK VAN DE FINANCIËLE PROBLEMATIEK De belangrijke bron van inkom sten is sinds jaren de donateurs- aktie. Nu is die donateursaktie de laatste jaren wel uitgegroeid, maar toch lang niet zo sterk als wel no dig is. De kosten van bouw en ver bouwing en vooral de verpleegkos ten zijn meer als gevolg van de loonsverhogingen met sprongen omhoog gegaan. Bij dat tempo is de donateursaktie ernstig achtergebleven en dat is de kern van het probleem. Nog te veel leden van de vakbon- MONTFORT BEDEVAARTEN De Montfort Bedevaarten naar Lourdes worden speciaal georgani seerd voor gezonde mensen met een aan hen aangepast programma. Op de heenweg brengen we een bezoek aan Lisieux, in het hart van een mooi Normandisch land. Tijdens ons verblijf van een hele dag en twee nachten in Lisieux komen de pelgrims nader tot elkaar. Bij ons vertrek daar zit de stemming er echt in. Iedereen is bereid de ander te helpen. Zo trekken we eensgezind naar Lourdes waar we tegen de avond aankomen. In Lourdes logeren we in groepen van plm. 30 personen, met 'n pater als leider, in verschillende hotels. We maken er alle plechtigheden mee. Overdag bezoeken we de be zienswaardigheden van het stadje, 'n Ganse dag trekken we de bergen in. Voor de jongeren wordt 'n spe ciale voettocht georganiseerd. Na 'n verblijf van 5 6 dagen keren we huiswaarts. Op de terugweg bezoeken we Pa rijs en sluiten de bedevaart in de kapel van de Wonderdadige Medalje in de rue du Bac. 's Avonds zijn we weer thuis. Twee keer dit jaar or ganiseren we 13 daagse tochten naar het H. Land. We bezoeken alle H. Plaatsen onder leiding van deskun dige gidsen. Volledige inlichtingen worden gaarne verstrekt door het bureau van de Montfort Bedevaarten, Berg en Dal (08805-1900). Het programma voor 1968: Lour des: 30 mei t.m. 8 juni; 18 t.m. 26 juli; 19 t.m. 27 sept. H. Land: 22 april t.m. 4 mei; 4 t.m. 16 november. den houden het bij een donateurs- bijdrage van een kwartje per maand. Dat was in de jaren 1920 toen de aktie begon een aardig bedrag en week niet zoveel af van een uurloon. In 1967 is dat natuurlijk veel te weinig om de steeds stijgende kosten op te vangen. Sinds 1962 is Herwonnen Levens kracht dan ook bezig de vakbonds leden er van te overtuigen, dat de donateursbij-drage eigenlijk een gul den per maand moet zijn of toch tenminste twee kwartjes als aanloop tot die gulden. Ongeveer een derde deel van de donateurs gaf sindsdien spontaan gehoor aan de oproep en verhoogde de maandelijkse donatie tot een gul den, of twee kwartjes. Daarmede konden gelukkig de grootste moeilijkheden worden op gelost: zij het dat de oplossing er daarmee nog niet is. DE RECHTEN VAN DE LEDEN VAN DE VAKBONDEN Herwonnen Levenskracht verleent aan de leden van de vakbonden de nodige diensten. De dienstverlening komt hierop neer, dat men de opna me in een van de instellingen regelt en verder alles doet wat daaraan verbonden is. Wat de verpleegkosten betreft houdt dit ook in, dat Herwonnen Le venskracht de nodige subsidies en ziekenfondsbijdragen aanvraagt en helpt of adviseert bij het aanvragen van bijstand ingevolge de Algemene Bijstandswet. Verder gaat deze dienstverlening echter niet en houdt dus niet in, dat Herwonnen Levenskracht daarnaast nog financiële bijdragen of andere tegemoetenkomingen verplicht is te verlenen. DE DONATEURSAKTIE EN DE DONATEURS Ingaande 1 januari 1968 is de do nateursbij drage vastgesteld op ten minste twee kwartjes per maand. Dat wil zegen, dat de donateurs aktie gericht wordt op 1,per maand, omdat dit bedrag in feite minimaal nodig is. Bij wijze van overbrugging wordt echter de mogelijkheid geboden om minimum donateur te zijn tegen een bedrag van 0.50 per maand. Na tuurlijk zijn bedragen beneden 0.50 per maand wel welkom, doch die worden dan niet meer als een do nateursbij drage aangemerkt. Op die wijze hoopt Herwonnen Levenskracht het hoofd te bieden aan de financiële problemen waar mee zij worstelt. De H.L. kan dan het vakbondslid, die tevens donateur is, financieel helpen voor zover dat noodzakelijk en mogelijk is. Dit houdt bijvoorbeeld in, dat Her wonnen Levenskracht bij opname in een van de tehuizen een aanvullen de financiële bijdrage kan geven. Deze aanvullende bijdrage wordt door het hoofdbestuur van Herwon nen Levenskracht vastgesteld, waar bij rekening wordt gehouden met de financiële situatie en de samenstel ling van het gezin. Dat het hoofdbestuur daarbij in belangrijke mate steunt op de advie zen van het plaatselijk comitébe- stuur spreekt voor zich. Dit comité- bestuur kan bovendien uit eigen middelen in bepaalde gevallen bij dragen in hoge reiskosten of andere hoge ziektekosten. Het zou te ver voeren al deze mogelijkheden breed uit te spinnen en dat is ook niet no dig, omdat ieder comitébestuur hierover alle gewenste inlichtingen kan geven. ZAL H.L. IN HAAR OPZET SLAGEN? De vraag of Herwonnen Levens kracht de huidige moeilijkheden vol- In Schimmert wonen en werken sinds 1883 de Paters Montfortanen. In het begin waren er alleen een handjevol franse Paters die uit Frankrijk verdreven waren en voor zich een onderkomen zochten om bij het aanbreken van betere tijden naar hun vaderland terug te gaan. Het liep echter heel anders dan ze zich hadden voorgesteld. Omdat er in de onmiddellijke omgeving maar weinig onderwij sgelegenheid was en een priesterstudie het voorrecht van de families met een goede beurs, be sloten deze buitenlandse priesters op de aanvraag van de mensen in te gaan en onderwijs te geven aan de jongens uit de buurt. Uit dit primitieve begin groeide het Monfortaanse Seminarie met een eigen school, groeien de Neder landse Montfortanen, groeien zove- len die dank zij hun studie in Schimmert tot maatschappelijke po sities kwamen die voor velen van hen anders onbereikbaar waren ge bleven. Veel is er sindsdien gebeurd. Steeds nieuwe ruimten werden aan gebouwd of aangepast, de kapel en de losstaande school vormden het sluitstuk van jarenlange toegewijde arbeid. Met de moderne ontwikkeling op elk levensterrein evolueerden ook de inzichten wat betreft vorming tot priesterschap en religieus leven. Meende men vroeger dat roeping al leen kon gedijen in een eigen school en in een besloten milieu met het uiterst noodzakelijke kontakt met de wereld daarbuiten, nu is men er van overtuigd dat religieuze roeping al leen verantwoord kan groeien en standhouden in dialoog met de om ringende wereld waarin ze het zuur deeg moet zijn. Deze visie leidt noodzakelijk tot konsekwenties. Niet alleen gebiedt ze de openheid naar binnen maar ze dwingt ook tot openheid naar bui ten. Geen wonder dan ook dat we vanuit deze gedachten ons internaat breed willen openstellen voor iedere jongen uit een goed katholiek mi lieu die begeleiding en hulp bij de studie nodig heeft en een degelijke christelijke vorming wil ontvangen. Ste Mari te Schimmert leent zich daar uitstekend voor. Gezonde lucht rustige ligging, aangepast internaat, regelmatig kontakt met het gezin, religieuze begeleiding, evenzovele waardevolle elementen voor een goede ontplooiing van de jongen die iets van zijn leven maken wil. Vanuit het internaat kan de jon gen alle schooltypen voor middel baar onderwijs volgen. Onmiddellijk in de nabijheid ligt de MAVO-school van Schimmert, terwijl de andere scholen met fiets en bus bezocht kunnen worden. We menen dat op deze manier de jongens normaler kunnen omgaan met hun leeftijdgenoten en dat het internaat na hun lessen meer een thuis worden kan waar ze op ver schillende wijze kunnen opgevangen worden. Wanneer we dan in het komende schooljaar op deze nieuwe manier gaan starten, hopen we toch dat er nog altijd jongens gevonden worden die bereid zijn de Kerk te helpen als priester of als leek in het brengen van de blijde Boodschap. Tenslotte blijft dit het inspirerend fundament van het werk in Schimmert. ledig zal overwinnen hangt af van het antwoord, dat de vele leden van de vakbonden van het N.K.V. zullen geven. Sinds jaren heeft Herwonnen Le venskracht gesteund door duizen den donateurs op de bres gestaan voor de zieke leden van de vakbon den en hun gezinnen. Die mogelijkheden zullen blijven als ook de N.K.V. mensen zoals in de afgelopen 50 jaren hun medewer king blijven geven. alU verzieringen „Bent u levensmoe....", vroeg de officier, waarop de verdachte heftig nee knikte. De verdachte was een jonge knul, die feitelijk nog ver baasd was dat hij nu voor de poli tierechter stond. Hij begreep schijn baar niet, dat hij een flinke stommi teit had uitgehaald in plaats van een bravourstuk, zoals hij dat zag. Want deze jongeman had op een gegeven ogenblik de nodige centen bijeen ge spaard om een brommer te kunnen kopen. Gemakkelijk om naar zijn werk te kunnen in de vrij ver afge legen garage en leuk om 's avonds met kameraden ergens op een hoek t hangen en stoer weg te rossen als een of ander meisje voorbij kwam. Dan was hij motor-held en kon hij met gierend geweld deze jongedames imponeren. Hoe gaat dat dan verder met deze jonge knapen. Men bewondert open lijk elkanders brommers (maar in hun hart blijft er geen moertje van over) men wijst op de kwaliteit van het ene merk, op de snelheid van het andere en men heeft per se- cula saeculorum gesprekstof, waarbij hij in het voordeel was dat hij als technieker verstand had van motoren en dus ook van brommers. Naturlijk werden er wedstrijden gehouden, wie het hardste ging, wie het snelste optrok en dat had hem al eens een proces-verbaal opgele verd, omdat de politie nu eenmaal niet er op gecharmeerd is dat van straten en pleinen racebanen ge maakt worden Maar dat proces stak hem niet zo diep als het feit dat een van zijn ka meraden een brommer bereed, die kennelijk sneller wegtrok en meer fut had als de zijne, want telkens moest hij tegen zijn concurrent-in- het brommerschap het afleggen. Zo is dan de verleiding groot ge worden en heeft hij in de baas zijn tijd zijn brommer opgefokt, zoals dat in vaktermen heet. Vraag uw verslaggever niet, hoe dat ge beurde, want de technische kant bij hem is maar zeer gering. Nog geen stekker kan hij repareren, laat staan een brommer opfokken. Het heeft wat met cylinders te maken, het heeft te doen met gaten in de knalpij p, met wat extra versiering van de brandstof, maar hoe een en ander precies werkt is voor hem acadabra. Maar goed onze jongeman slaagde er in van zijn brommertje een race-machine te maken, die zijn andere brommervrienden sprakeloos maakte. Hij knalde, ronkte en schoot weg als geen van hen en de meisjes moesten wel kijken als hij op zijn bont versierde bromer langs kwam stuiven. Kortom het was een gewel dig feest, alleen het duurde maar zo heel kort, want terwijl hij als een vorst rondronkte door het dorp, keek een plaatselijke politieagent eens op zijn secondewijzer, rekende eventjes wat uit zijn hoofd en kwam tot de konklusie, dat dat machientje veel en veel te hard snorde voor een Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Rijschool JAK JANSEN Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 doodgewoon brommertje en toen was het gebeurd. Bij het volgende rondje stond ineens levensgroot die politie agent op zijn parcours en was het stoppen geblazen. De politieagent bekeek dat brom mertje eens, zag wat gaten in knal- pijp en nodigde de jongeman uit om stapvoets naar het bureau te rijden, waar andere deskundigen er bij ge haald werden en duidelijk werd vastgesteld dat aan deze brommer „gefokt" was. En het resultaat van dit alles kon men terugvinden in een zeer uitvoe rige en technische uitnodiging om maar voor de politierechter te ver schijnen, terwijl de brommer zo lang vakantie had achter in het schuurtje van het bureau „Wie harder wil rijden dan met een bromfiets is toegestaan, die moet maar op een motor rijden, niet op een opgevoerde brommer. Ik til zwaar aan sleutelen. Er moeten de juiste onderdelen aan zitten. Sleute len heeft konsekwenties voor het verkeer. De remmen, wielen enz. van een brommer zijn daar niet op in gesteld. Het gaat om veilig verkeer en om eigen veiligheid. Het is tra gisch, dat er telkens akties moeten worden ondernomen om het veel te hard op brommer rijden tegen te gaan". Met deze woorden onderstreepte de officier het feit, dat de jongeman over de streep was gegaan. En hij zelf kreeg, zij het te laat, wel in de gaten, dat zijn brommer-aspiraties volkomen in de grond werden ge boord. Het werden 65 gulden, waar van 30 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en vier maanden onvoorwaardelijke ontzeg ging van de hijbevoegdheid. Het wordt dus 4 maanden wandelen en hij mag van geluk spreken dat hij zijn brommertje terug krijgt, maar dat moet tot inspectie van de po litie in zijn oude staat hersteld worden Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. BEGIN VAN BRAND 2389 Zaterdagmiddag werd Venrays vrijwillige brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in de tim merwerkplaats van het aannemers bedrijf Fa. P. Volleberg Zn. in de Henseniusstraat, waar afval in vlam raakte. Dank zij snel en kordaat op treden van de eigenaar en omwo nenden behoefde de brandweer niet volledig in aktie te komen. De scha de bleek niet noemenswaardig te zijn. KATHOLIEKE VROUWEN VERENIGING VENRAY De Katholieke Vrouwenvereniging Venray zal op woensdag 7 februari haar ledenvergadering houden in De Burggraaf, aanvang 8 uur. Tot leden van de kascontrolecommissie zijn op de laatste vergadering gekozen mevr. Kusters en mevr. Kreijffelt Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 's morgens 7 uur ioi 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 5