COUPON TUMMERS- ILTB kring venray in Uentay Ji st 3 S.V.V. NIEUWS TAFELTENNIS CONTACTDAG PO Boi lympische Winterspelen Grenoble De beste kf: 'oor het eerst in kleuren op de TV Geweldig a ROERMOND :LAÜRENTIUSPLEIN 9JEL. 5351 -HELDEN-PANNINGEN :MARKT 38, TELif: ASSURANTIE «n FINANCIERINGSKANTOOR KRUIJSEN - MEESTERS julianasingel 41 „ook goed en goedkoop VENRAY Tel. 1061 (04780) voor autoverzekering" Neen, het Eerste Kamerlid en de Voorzitter van de LLTB, de heer Mcrtens kan zich maar moeilijk verenigen met verschillen de veranderingen die deze tjjd met zich schynt te brengen. Dat liet hu duidelijk merken op de kontaktdag van de Kring Venïay van de LLTB, die maandag werd gehouden in de Venrayse schouwburg en die maar matig belangstelling trok. Hij had namelijk de indruk, zo vertelde de heer Mertens, dat er te genwoordig veel afgebroken werd, terwille van de afbraak, en zonder te weten wat er nu feitelijk voor in de plaats komt. KVP EN KRO Hij wees op de KVP, die volgens hem een christelijke volkspartij moet zijn, die de belangen van de verschillende groeperingen in die partij zo goed mogelijk pogen te die nen. Wat zien weEen handvol, zich noemenden radicalen, wensen de macht in die partij aan zich te trekken, eenzijdig en extreem. Wie onze KRO bezig ziet o.m. de jongens van Brandpunt en die bijv. vergelijkt met wat Duitsland in dat opzicht brengt, die moet ervaren tot zijn teleurstelling dat de Duit se programma's een stuk meer fat soen brengen en heel wat beschaaf der optreden laten zien. Daarbij schermt men dan op de bres te staan voor zgn. democratie, maar er is geen enkel lid of donateur van de KRO, die enige zeggingsmacht heeft. Ze wensen, die democratie wel bij anderen, maar menen zelf te kun nen volstaan met zgn. hearings, waarop het publiek dan zijn woordje zeggen mag, maar daar blijft het dan verder bij. Men blijft zich links opstellen en door harde en dikwijls onrechtvaar dige kritiek andere denkwijzen doodgewoon uitschakelenDit noemde de spreker afbraak, waar voor niets nieuws of goeds in de plaats komt. Dat wil niet zeggen dat men alles maar bij het oude moet laten, inte gendeel, bewegingen en veranderin gen noodzaken tot vernieuwingen en aanpassingen, ook bij de agrariërs. En hierover ging feitelijk de hoofd moot van zijn betoog. VERANDERINGEN Hij wees er op dat ook op dat ter rein veel veranderd is. Veranderin gen in mentaliteit, in leefpatroon, in bedrijfsvoering, in afzetmethoden, in maatschappelijke en sociale verhou dingen en de organisatie moeten zich daaraan aanpassen,. Als hij de opzet naging van de Limburgse Land- en Tuindersbouw, dan zien we dat naast de LLTB hier in samenwerken de JBTB, de Lim burgse Vrouwenbond en de Meisjes beweging Limburg, die weer onder verdeeld zijn in kringen en afdelin gen. De LLTB zorgt voor verschillende diensten en voorlichting, heeft ver schillende vakbonden onder zich, verschillende instellingen (Land bouwonderwijs bijv.) opgericht en zit in verschillende coöperaties. Ze werkt in de KNBTB weer met an dere katholieke boerenbonden samen en die op haar beurt weer met chris telijke en neutrale bond, terwijl daarnaast dan nog het Landbouw schap is, die allemaal hun diensten verlenen aan de Nederlandse agra riërs. Natuurlijk vragen ook deze orga nisaties zich af of ze nog bevredi gend zijn voor deze tijd en of ze nog voor verbetering vatbaar zijn. Het Landbouwschap heeft zich daarover bezonnen en de KNBTB heeft er een eigen studie aan gewijd, die nog niet is afgesloten en waar over op de a.s. studiedagen nog wel gesproken zal worden. Als hij zijn eigen indrukken mocht weergeven, dan meende de heer Mertens te kunnen stellen dat in de ze tijd een sterke organisatie van de agrariërs meer dan ooit noodzakelijk is. Een organisatie, die naast de per soonlijke belangen van ieder lid, ook de belangen van de gehele stand moet kunnen verdedigen. En dan komt de vraag of de LLTB dat in deze tijd nog doet. Spreker meende dat met een volmondig ja te kunnen beantwoorden. VRAAGPUNTEN Aanpassingen echter zullen ook hier noodzakelijk zijn. Zo is de boe renbond in de verschillende plaatsen standsorganisatie, maar daarnaast ook aan- en verkoopvereniging. In deze laatste kwaliteit vraagt de groot-afnemer, de man met de grootste omzet ook een zwaardere stem in het kapittel dan iemand, die praktisch niets omzet. Maar in de standsorganisatie moet zijn stem weer gelijk zijn aan die van ieder ander lid. Dat is een groeiende moeilijkheid, waarover gesproken en gediscussieerd moet worden. Hoe gaan de jongeren zich orga niseren. Er zijn al naamsveranderin gen gekomen, terwijl men in Hol land er naar streeft er een algemene jongeren organisatie van te maken op algemeen niveau, waarbij ieder een zich aan kan sluiten. Wat zal die evolutie uitwerken en hoe zullen de jongeren zich opstellen. Hoewel hij dat gevaar nog niet direct zag, waarschuwde hij wel, dat als de jon geren zich algemeen gaan organise ren, dat dan de LLTB de jongeren als lid zal toelaten. Maar afgezien van deze aanpas singen meende hij dat de organisa tie in zijn geheel goed is, goed in die zin dat zij doelmatig en slagvaardig is. En men zal eerst dienen aan te tonen, dat iets anders beter is, voor dat men het nu verworvene laat va ren. Hij ontkende niet dat de huidi ge agrarische organisatie naar bui- tenuit vrij omslachtig lijkt, maar feit is dat die organisatie in staat is tot een centrale meningsuiting, tot een duidelijk standpunt te komen, iets waar men ons in het buitenland om benijdt. Ook de confessionele grondslag van de KNBTB en de LLTB wilde hij niet prijsgeven, juist omdat het christen-zijn nog altijd iets te zeg gen moet hebben bij de beleidsvor ming. Daarnaast is de KNBTB in die algemene organisatie een zeer sterke partij, juist omdat ze in te genstelling met andere landbouw organisaties zoveel leden telt. Men moet dat allemaal niet weggooien omdat andere standsorganisaties zich nauwer gaan verbinden. Hij wil nog altijd zien dat de steeds nauwe re binding tussen NKV en NW in derdaad zo heilzaam is als nu wel eens wordt afgeschilderd. Zijn konklusie was en bleef dat de LLTB en daarnaast de andere land bouworganisaties op dit moment slagvaardig en doelmatig werken en dat zij mits zij de tijd begrijpen, op tijd aanpassen en vernieuwen, hun rol kunnen blijven spelen voor de leden. DE E.E.G. was het onderwerp van Prof. dr. Fr. Kriellaars, de voorziter van de NCB, die hierover een zeer uitvoerig be toog weggaf. Hij stelde dat als de EEG thans nog zou verdwijnen, dit doodgewoon een ramp zou beteke nen voor Nederland, maar ook voor heel Europa. Er is veel kritiek, men heeft allerlei op- en aanmerkingen, maar intussen is men sinds januari 1958 gestaag bezig geweest met de afbouw van grenzen, van bescher mende maatregelen en alles wat de handel maar belemmerde. En dit is voor Nederland, dat vooral in de agrarische sector een exportland is van enorm belang, want iedere be perking is padelig en een vrijere en zekerder afzet kan alleen maar voor deel brengen. Dat is gebeurd in de groente- en fruitsector, gebeurd bij de pluimveehouderij, in mindere mate nog bij de varkenshouderij, de sierteeltsector en de zuivel Prof. Krielaars gaf een duidelijk overzicht van wat tot heden tot stand is gebracht. Want het blijkt wel duidelijk dat niet alle deelne mende landen zo sportief tegenover deze vrijere afzet staan als Neder land. Hij vertelde hoe de Europese Com missie, samengesteld uit 14 onafhan kelijke mensen het hele landbouw beleid van al die landen onder de loupe gaat nemen en voorstellen doet aan de Ministerraad, waarin de betrokken ministers van alle 6 lan den zitting hebben. Deze moeten die voorstellen goedkeuren. Nu is het voor geen enkele minister prettig al leen metnegatieve dingen naar huis te moeten en daarom zien we dat zo'n ministerraad gewoonlijk hele pakketten voorstellen te behandelen krijgt, waarbij iedere minister hier wat nemen kan doch daar wat geven moet, zodat ieder voor zich nog al tijd de indruk heeft, inderdaad wat „verdiend" te hebben. Het is begonnen met de vrijma king van de olijfolie en het zal waar schijnlijk dit jaar eindigen met een gemeenschapelpijk marlet- en prijs beleid voor melk en zuivel en voor suikerbieten. VIJF VOORDELEN Zou men hem vragen naar de voordelen van de EEG dan wilde hij er allereerst op wijzen dat de han del tussen 6 landen onderling vrij is geworden of gaat worden. Op de tweede plaats zijn de heffingen en restituties naar de overige landen in alle EEG landen precies hetzelfde. Al twee grote voordelen, die men niet hoog genoeg kan aanslaan. Doch daarnaast kan geen enkele regering meer ingrijpen als er te veel pro- dukten komen of de prijs te veel zakt. Dat regelt men in Brussel. De financiële konsekwenties van zulke interventies zijn voortaan voor re kening van een Europees Landbouw fonds, dat 6 regeringen samen vor men. En als 5e voordeel noemde de heer Krielaars dat alle prijzen cen traal worden vastgesteld. Dat alles houdt in en dat mogen dan som migen betreuren dat daarmede 'n einde gekomen is aan nationaal markt- en prijsbeleid, aan toeslagen zus en zo en dat ook kostprijsbere keningen van het LEI niet meer al leen zaligmakend zijn. Hij verheelde zich niet dat voor men het eens is over prijs- en reduktieregelingen in de EEG heel wat tijd verloren gaat om compromissen te zoeken, want daar draait het altijd op uit. Aan de hand van verschillende feiten gaf hij hiervan sprekende voorbeelden. En hij verheelde zich evenmin dat het vaststellen van richtprijzen en zelfs contigenterignen wel eens ten nadele zouden kunnen gaan van de Nederlandse landbouwer en tuinder, maar hij meende dat Nederland juist in de scherpe konkurrentiestrijd, die gaat ontbranden nieuwe mogelijk heden heeft door zijn groot vakman schap. Zo zag hij persoonlijk goede kan sen voor de varkensafzet, het slacht- pluimvee en kon de verloren eieren- afzet z.i. voor een deel weer kunnen teruggevorderd. KOSTEN IN DE GATEN HOUDEN Daarbij zal echter een ding goed in de gaten moeten worden gehou den en niet alleen bij de landbouw. Dat is dan namelijk de ontwikkeling van de kosten. Onze internationale konkurrentiepositie staat of valt hiermee. Men zal angstvallig dienen te waken dat die kosten hier niet hoger stijgen dan elders. De EEG, zo besloot Prof. Kielaars zij betoog, heeft vele problmen op geleverd en zal er ongetwijfeld nog vele brengen. Maar men mag blij zijn dat ze er is. En juist vakbekwa me mensen krijgen er nieuwe kan sen. GEANIMEERDE VERGADERING Hoewel het niet druk was in de schouwburg en voorzitter Loonen het dus vrij gemakkelijk had, wer den beide sprekers naar aanleiding van hun betoog nog vragen gesteld, terwijl in de koffiepauze beide he ren verder nog tekst en uitleg gaven. Drs. Dittrich, burgemeester van Wanssum en Meerlo was gast op deze vergadering. SPORT Uitslagen zondag 28 jan.: Venray 1—IVO 1 6—2 Molen wiekers 1Venray 3 12 EWC 3—Venray 6 1—2 Nadat SW verleden week zondag de 2e klasser SVB uit Blerick met een 10 nederlaag naar huis had gestuurd, was het zondag j.l. een min of meer'gewaarschuwd IVO dat tegen Venray een oefenwedstrijd speelde. Buiten ieders verwachting is de score hoog uitgevallen in het voordeel van SW, n.l. 62. We wil len hieraan echter direct toevoegen, dat deze uitslag niet de verhouding in het veld weergeeft. De Veldense doelman die de eerste speelhelft het rvo-doel verdedigde had bepaald 'n off-day en was zeker aan enkele van de vijf gescoorde doelpunten debet. De wedstrijd begon goed voor Ven ray. Er waren nauwelijks vijf min. gespeeld toen Venray aan de leiding kwam. W. Peeters passeerde enkele tegenstanders en plaatste de bal zui ver naar J. de Klerk, die de IVO- goalie kansloos versloeg: 10. De gasten zetten hierna een fel tegenoffensief in. Met goede aanval len trachtte men de Venrayse ver dediging uit haar cadans te spelen, maar dat lukte niet. Toch zou IVO door een dekkingsfoutje aan de ge lijkmaker komen. Uit een goed ge nomen vrije trap ontving de IVO- rechtsbuiten de bal in geheel vrij staande positie, die hij ineens hard en onhoudbaar voor doelman Arts in de touwen joeg. Daarna was het weer Venray dat het spel iets wist te verplaatsen. Linksback J. Siebers besloot een lange solo-rush met een fraai schot, dat, hoewel niet onhoudbaar, in doel verdween: 21. Maar ook nu lieten de gasten zich niet onbetuigd. Er werd fel, doch zeer sportief gestreden. In de 25e min. werd een prachtige aanval van IVO besloten met en keurig doel punt: 22. IVO bleef hierna hard werken om de leiding te kunnen nemen, maar de sterk spelende Venray-verdedi ging gaf de IVO-voorwaartsen geen meter vrijheid. Dit lukte de Venray- voorwaartsen beter. Misten we in het verleden bijna altijd op het juis te moment een afwerker, thans was er meestal wel een mannetje te vin den die op de juiste plaats stond om een aanval af te ronden. De Venray se aanvallers wisten vaak grote ver warring te stichten in de Veldense defensie en de resultaten bleven ook niet uit. In de 32e min. werd het 3-2. Rechtsbuiten L. Clephas plaatste de bal hoog voor doel, waar J. de Klerk een kans om te scoren niet liet ont gaan: 32. Drie minuten later werd de marge vergroot. W. Peeters pas seerde enkele verdedigers en kwam oog in oog met de IVO-doelman. In eerste instantie plaatste hij de bal tegen de paal, maar hij wist zich meester te maken van de terugsprin gende bal, die hij daarna beheerst achter de doelman plaatste. Nog voor de rust moest de Veldense doelman voor de vijfde maal de trieste gang naar het net maken. Er heerste bij een Venray-aanval zo veel paniek in de IVO-verdediging, dat een IVO-speler de bal in eigen doel schoot: 52. Tevens ruststand. Het pleit voor de gasten, dat ze ondanks deze grote achterstand bij de rust, in de tweede speelhelft fel bleven strijden om deze achterstand een draaglijker aanzien te geven. Maar het fanatisme en de inzet die Venray wist op te brengen, was van die mate dat er voor de gasten wei- nig heil in zat. Er werd voor elke meter en elke bal met veel élan ge streden. Het was dan ook Venray dat zich de meeste en beste kansen wist te scheppen. Na een kwartier spelen werd de stand 62 door M. Schwachöfer, die door prachtig voorbereidend werk van P. Volle- berg, een goede kans benutte. J. de Klerk had nog eenmaal pech toen een hard schot via onderkant lat te rug het veld insprong. Het bleef bij 62, een stand, die o.i. wel geflatteerd is, maar de overwinning kwam Venray zeer ze ker toe. De enkele honderden toeschouwers die de schaatskampioenschappen lie ten voor wat ze waren en de weg naar de Oostsingel kozen, zullen dik tevreden naar huis zijn gegaan, want wat beide ploegen op de grasmat brachten was van goed gehalte. Venray 3 was wederom te gast bij plaatsgenoot De Molenwiekers 1. Deze oefenwedstrijd werd door Ven ray 3 verdiend met 12 gewonnen. De wedstrijd was nauwelijks en kele minuten oud toen doelman G. Ewalts zich voor een Molenwieker speler moest werpen om 'n doelpunt te voorkomen. Geheel tegen de ver houding in wisten De Molenwiekers door H. Volleberg in de 35e min. de leiding te nemen. In de 41e min. keurde scheidsrechter Pirlo terecht een doelpunt van Th. Swinkels af, dat gescoord was in buitenspelposi tie. De rust ging in met een 10 stand in het voordeel van de gast heren. De tweede helft was ongeveer 10 min. oud toen P. Smits met een ver schot doelman Gerrits wist te ver rassen en zodoende beide ploegen op gelijke hoogte bracht. Maar Piet was hiermee nog niet tevreden een even later maakte hij er met een loeier in de rechter bovenhoek 21 van. On danks het grote Venray-overwicht kwam de voorhoede niet meer tot scoren, zodat de SW'ers met een 21 overwinning tevreden moesten zijn. Programma voor zondag 4 febr.: Venray 1Wittenhorst 1 2.30 u. AmericaVenray 2.00 u. VenrayWitenhorst 2 2.30 u. Competitie: Venray 6Castenray 2 12.00 u. Merselo 2Venray 7 2.00 u. Venray 8Leunen 3 12.00 u. Voor het 4e en 5e elftal worden ook nog wedstrijden vastgesteld. Zij gelieven dus de mededelingen op het publicatie-adres te raadplegen. A.s. zondag zijn we dan weer aan de laatste zondag van de stille pe riode toe. Op zondag 11 februari n.l. begint de competitie weer volop te draaien. Het eerste elftal gaat dan een bezoek brengen aan VCH in Blerick, terwijl het 2e elftal Spel. Irene 3 zal ontvangen. Het programma voor de overige elftalen was bij het ter perse gaan van dit blad nog niet bekend. Uitslagen zaterdag 27 januari: Hegta 5Red Stars 10 73 DVO 5Red Stars 9 82 Maasbree 12Red Stars 8 37 SwiftRed Stars 6 73 Red Stars 5Seta 3 37 Red Stars 4Armada 4 73 Red Stars 3Koningslust 2 37 Red Stars 2Maasbree 6 46 Red Stars 1Noad 1 73 Zaterdag j.l. speelde ons eerste team hun eerste wedstrijd in de kampioensgroep. Ze moesten uitko men tegen het best geplaatste team uit de tweede groep. Het was een wedstrijd waarin onze spelers niet de minste moeite hadden met het zeer verouderde spel van onze te genstander. Red Stars 2 dat bezoek kreeg van een team uit Maasbree verging het minder goed. De stand bleef steeds goed gelijk. In de laatste slotfase echter moesten zij de twee punten afstaan aan hun tegenstander. Ons derde team kwam in de wed strijd tegen Koningslust niet verder als drie tegenpunten. Het fel spelen de team uit Koningslust was beslist de meerdere voor ons team. Red Stars 4 speelde tegen Horst. De grote inzet waarmee ons team speelde was dan ook de reden dat zij met ruime cijfers wonnen. Tot en met de zesde set was de stand nog gelijk, doch daarna was de inzet van onze jongens groter, de overige vier sets werden allen ge wonnen. Het derde team van Sevenum kwam maar met twee spelers; onze spelers hadden dus al een voor sprong van 30, maar dit mocht hun strijdlust niet stimuleren: de overige sets werden allen verloren. Ons eerste juniorenteam, dat in de landelijke competitie speelt, heeft voor de tweede maal in het zand moeten bijten. Er werd zeer goed ge speeld. Menigmaal moest een set in drie games gespeeld worden. Het dubbel werd door onze jongens over tuigend gewonnen. In Maasbree had ons achtste team weinig moeite. Een van de tegen standers was onze spelers allemaal de baas, dat waren dan ook onze enige tegenpunten. De grote concurrent van het ne gende team uit Kessel: DVO 5 was ons negende team weer eens te sterk. Er werden maar twee sets door onze jongens gewonnen. Het 10e team had een zeer zware dobber aan Hegelsom. Toch kon men hier soms fantastische games zien. Er werd fel gestreden maar zij kon den het niet verder brengen als drie punten. Programma voor zaterdag 3 febr.: Uitwedstrijden: Kessel 1Red Stars 1 15.00 uur - vertrek 14.15 uur Koningslust 3Red Stars 5 onbek. Maasbree 10Red Stars 7 14.30 u. Thuiswedstrijden Red Stars 2Genooi 5 18.15 u. Red Stars 3Red Stars 4 18.15 u. Red Stars 10Genooi 8 18.15 u. Red Stars 6, 8 en 9 zijn vrij. ker» Cc„ Denize. en A zzgt na r1 eillaffx Deni^al maf 6 februari dagelijks vele interessante sportwedstrij- m, zoals ijshockey, hardrijden, kunstrijden, bobsleeën i skiën met slalom, springen en afdaling. Vol spanning en at de vele schitterende kleuren van wintersport. weldig! Voor 'n groot deel komt dit grandioze sportfes- i nu ook in kleuren op de TV. Mooier en nog veel beter veelzijdiger dan de toeschouwers ter plaatse het kun- jn meemaken. Dit moet u zien en dan thuisl In binnen- en buff om de mooiste eirc zijn haarscherpeld vele andere kleuiA'' In samenwerking li kleuren TV op proto maakt voor de a*n een beperkt aanti bi om meteen de cov Co*» KJe»c Gaarne kom ik in aanmerking voor de gratis proefplaatsing van een Philips deuren TV (zonder verplichtingen) Het Philips kleuren TV-toestel kan ge nlaatst worden door Naam Adres. Woonplaats Beroep

Peel en Maas | 1968 | | pagina 10