Recreatieschap Peel en Maas AARDGAS komt naar Venray Filmnieuws Rijschool JAN JANSEN verhuurt boilers (goedkoop heet water) Wat is er vanavond op de televisie VRIJDAG 26 JANUARI 1968 No. 4 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPftfQI An V/nHD V/FKIDAV CM HMQTDF^FKJ ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS! TEL 2727 GIRO 1050652 W CCrVDLMU V VJL-J VCIX r\M T CW W IY1 O I rxCFVCIl rtIJS PER KWARTAAL 2.(buiten V«nroy 2-25) De boon is de beste bewaar- Elaatsvanbct offlc-aroma Maal daarom zelf uw kofUe, direct voor het zetten. Het gaat nog allemaal wat onwennig als de raadsleden van zeven gemeenten samen moeten vergaderen. „Het ons kent ons" van de eigen raadsvergaderingen gaat niet op voor de vergadering van het recreatieschap, hoewel dat intussen toch ook al een kleine 4 jaren oud is. Maar desniettemin was er donderdag een prettige sfeer in de foyer van Venrays schouwburg, waar burgemeester Custers als voorzitter van het recreatieschap niet alleen zyn col lega's uit de andere gemeenten kon begroeten, maar ook vele raadsleden uit die gemeenten, die nu tekst en uitleg kregen van het door Ir. Vallen opgestelde recreatieplan voor het gebied van Peel en Maas. VLOT GEGAAN Burgemeester Custers wees er in zijn inleiding op dat in april 1964 de eerste plannen voor het recreatie schap geboren werden. In januari 1965 kon de gouverneur het Alge mene Bestuur van dit schap al ko men installeren. Een bestuur, dat zich georiënteerd heeft over haar werk, daarvoor richtlijnen gezocht heeft en met vele instanties overleg heeft gepleegd, o.a. over de subsidie mogelijkheden. Een en ander was aanleiding om in augustus 1965 Ir. Vallen opdracht te geven tot het op stellen van een recreatieplan, dat in november 1966 in ontwerp aan de le den kon worden voorgelegd. Dat concept is intussen in alle ge meenteraden nog eens uitvoerig be sproken en daaruit bleek enerzijds waardering en instemming met de opgestelde plannen, maar anderzijds ook bezorgdheid dat die plannen een te grote belemmering zouden gaan vormen voor de agrarische bebou wing. Daarnaast waren er nog wen sen t.a.v. meer en betere touristische routes, een betere accommodatie van hotels en pensions en werd er ge wezen op het gevaar dat de aan te leggen nieuwe rijksweg van Venlo naar Nijmegen van de oostkant van de Maas een prachtig recreatiege bied zou doorsnijden c.q. vernielen. De behandeling van deze punten liet hij graag over aan Ir. Vallen. Hij wilde alleen wijzen op het feit dat het openen van recreatieve moge lijkheden in deze streek ook finan cieel van belang is. Enerzijds zal het offers vragen van de gemeenten, an derzijds zal een grotere deelname aan de recreatie-mogelijkheden weer geld in de lade brengen. Als voorzitter meende hij te mo gen constateren dat het recreatie plan in zijn huidige vorm een goede basis is, waarop konkrete plannen kunnen worden opgebouwd en inge past, waarbij ook het particuliere initiatief belangrijk is. Daarnaast vormt het een leidraad voor even tuele aanvragen van subsidie bij Rijk en Provincie, terwijl het ten slotte zijn verwezenlijking moet krij gen in gemeente bestemmingsplan- LANDSCHAP IS MEER DAN BEPLANTING waarschuwde Ir. Vallen, die zijn toehoorders vroeg zich eens te reali seren wat sinds 1936 allemaal ge beurd is. Dat is 32 jaren geleden. Als we 32 jaren verder zijn dan le ven we al in het jaar 2000 en die enorme ontwikkeling die de voorbije tijd te zien gaf op aLle gebied, zal in de komende tijd alleen nog sneller en overweldigender komen. De be volking zal toenemen, de werkelijke welvaart, men zal meer grond nodig hebben voor bebouwing, voor wegen (i.v.m. de auto's). De dienstensector zal enorm toenemen en de agrarische bevolking zal afnemen. Op allerlei gebied zal, wat men da noemt, een schaalvergroting te zien zijn en dat zal ook tot uiting komen in de besteding van de vrije tijd. Als men nu al voorspelt dat zelfs al voor het jaar 2000 30 uren per week gewerkt zal worden, 40 weken per jaar en in totaal 35 jaren, dan is het duidelijk dat de mens een zee van vrije tijd gaat krijgen, die hij voor een deel zal gebruiken om ergens buiten zich te ontspannen. Dat ergens buiten kan dan zijn het gebied van het recreatieschap Peel en Maas Een gebied, waar nu de basis ge legd wordt om dan als een goede re creatiestreek te kunnen fungeren. Het is dus beslist geen soort beplan tingsplan, want het landschap wordt niet alleen bepaald door een boom of struik, al spelen ze een belangrij ke rol. In dat landschap spelen wel degelijk de agrarische bedrijven hun rol. Ze bouwen mee en vormen mee Wie autorijden wil leren moet het bij Jansen proberen. Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 het landschap. In dit recreatieplan wordt nu een poging gedaan het goede aanwezige landschap te be houden (Maasvallei, Molenbeekse- dal, Peelrestanten, Mariaveen) of een beter landschap op te bouwen (Mid den Peelweg, boscomplexen Vrede- peel). Dat vraagt een soort samen spel met agrarische bedrijven, die, zoals gezegd, dit landschap mee hel pen opbouwen. Maar het geeft met een ook een soort begrenzing aan, in die zin, dat bij de tegenwoordige in tensivering van het agrarisch bedrijf met champignonkelders, varkens- en kippenhoken niet overal zo maar neer gezet kunnen worden. Men is er niet mee daar maar wat bomen om heen te zetten, maar men zal ernstig met elkaar moeten proberen zo mogelijk een oplossing te vinden, als het niet anders kan ook in finan ciële zin. Bouwarchitectuur, situe ring spelen hierbij een zeer grote rol. 50.000 BEZOEKERS Ir. Vallen kwam ook te spreken over het aantal recreanten, dat in dit gebied te verwachten is. Thans leven in het gebied van Peel en Maas 55.000 mensen, wier aantal om het jaar 2000 bijna verdubbeld zal zijn. Men schat op grond van aller lei gegevens dat hiervan 20.000 in het recreatiegebied zelf hun ont spanning zullen zoeken. Uit de contreien Venlo, Helmond en Eindhoven verwacht men er nog zo'n kleine 20.000, terwijl middels de E 3 weg uit het Roergebied 30.000 mensen naar deze streek zullen ko men om op kampeerterreinen, in motels en hotels een deel van hun vrije tijd door te brengen. Voor hen staan als grote evenementen be schikbaar de Schatberg in Sevenum en een dergelijk nieuw te maken ge bied in Swolgen. Daarbij komt ook als ontlasting van de druk op het Maasgebied het buiten het schap vallende water- sportgebied nabij Bergen. Daarnaast zijn verschillende kleinere „evene menten" als bijv. het zwembad en recreatieoord in Venray, de jachtha ven van Wansum e.d. De vraag is of dat voldoende is voor dit getal be zoekers. Zo niet dan zal ten westen van Venray bijv. in de bossen nabij de Vredepeel iets dergelijks voor de mensen gemaakt moeten worden. De hotel- en pensionaccomodatie zal moeten worden aangepast en voor de toekomst is een motel ge pland nabij Grubbenvorst, waarvan mensen van de E3 weg en de nieuwe Rijksweg' VenloNijmegen kunnen profiteren. Over het tracee van deze laatste weg is intussen overleg gaan de en blijkt gelukkig dat Brabant bijv. ook al wegens ruilverkave lingsplannen nabij Vierlingsbeek ernstige bezwaren naar voren brengt tegen de huidige plannen. WELVAARTSBRON De heer Haas van de Planologi sche Dienst Limburg wees er op dat de ontwikkeling van de recreatie mogelijkheden meteen een ontwik keling is van een welvaartsbron, waarvan we de grootte nog niet ken nen. Is recreatie thans nog iets wat in een bepaald seizoen zijn drukte brengt, de toekomstige ontwikkeling toon aan dat zulks in de toekomst meer gespreid gaat worden. Het zal daarom zaak zijn nu gelden uit te trekken voor de recreatie. Als pla noloog kon hij niet anders dan zeer tevreden zijn over het recreatieplan van Ir. Vallen, dat ook zeer wel past in de open ruimte, die volgens de Tweede Nota voor de Ruimtelijke Ordening voor die gebied gedacht is. Het biedt mogelijkheden voor een positieve recreatieve ontwikkeling en is aangepast aan de verschillende behoeften door zijn grote variaties. Wie zal dat alles nu gaan betalen? Hierover zijn de geleerden het nog wel niet allemaal eens, maar zeker is dat het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk hieraan behoorlijke bijdragen zal geven, evenals het Ministerie van Economische Zaken voor wat betreft die voorzieningen, die mede de infra structuur verbeteren. De Provincie heeft een Recreatiefonds gesticht en zal hieruit ook bijdragen leveren. En de rest zal moeten komen van de gemeenten, die dus zelf ook in hun eigen beleid wel degelijk de ontwik keling van de recreatie dienen op te nemen en hiervoor gelden beschik baar te stellen. Ook de heer Haas kwam nog even terug op de land bouw in dit recreatieve gebeuren. Zo gauw door intensivering een boerderij in feite een fabriek gaat worden doordat men zich gaat spe cialiseren op welk terrein ook, kun nen er moeilijkheden gaan komen. Die zal men van gemeentewege of intergemeentelijk moeten oplossen. Men mag de landbouwers niet zien als een soort parkwachters, maar men moet er vanuit gaan, dat een gezonde landbouw een gezond land schap ten gevolge heeft. De gemeenteraden zullen zelf mee moeten denken voor de oplossing van mogelijke strijdpunten. Ze zul len er voor open moeten staan, dat recreatie een welvaartsbron gaat worden, mits men er thans gelden in kan of durft steken. COMMENTAAR Van de zijde der gemeenteraads leden werden in deze vergadering nog toelichtingen gevraagd, maar daarnaast was er commentaar. Zo wilde van Enckevort uit Seve num weten wat de economisch toe laatbare grens was van de hulp die men aan de verwezenlijking van dit plan geven kan. De heer HAAS stel de dat zulks voor iedere gemeente anders ligt. Het kan een bepaald stuk van werkgelegenheid zijn en zeker worden, die bepaalde gemeen ten alleen al uit die hoofde moeten bevorderen. Fr. Janssen uit Venray wees op de mogelijkheden van het Vlakwater als recreatieoord en kreeg te horen, dat die mogelijkheden beslist wel gewaardeerd zijn in het plan. Zijn tweede vraag was hoe het re creatieschap er tegenover staat dat de nieuwe rijksweg VenloNijme gen juist het mooiste recreatiegebied tussen Geysteren en Maashees in tweeën gaat snijden. Hij kreeg te horen dat het schap hierover nog zijn mening mocht kenbaar maken bij Rijkswaterstaat. Rutten vond het niet juist dat wel subsidies voor recreatieve doelein den gegeven worden aan de gemeen ten, maar dat b.v. een stichting als de Schatberg in Sevenum hiervan niet profiteren kan. Het blijkt in feite zo te liggen dat de overheid ook wel zgn. onrendabele toppen bij de een of andere particulier wil sub sidiëren, maar toegegeven werd, dat zulks op dit moment toch vrij moei lijk ligt. Men vertrouwt echter dat in de toekomst hier wat soepeler te gen aan gekeken zal worden. Baron Weichs de Wenne vroeg zich af of er nu een betere regeling kan ge vonden worden voor hotels en pen sions. Men klaagt dat die er te wei nig zijn, dat de accommodatie niet voldoende is, maar er komt geen op lossing om dat de huidige hotel- kredietregeling beslist onvoldoende is om een verbetering en uitbreiding van deze hotels tot stand te brengen. Men blijft zodoende in een cirkel ronddraaien. Ook hierover zal het schap zich beraden en de mogelijk heden onderzoeken, wat hieraan ge beuren kan. VOOR ALLE MERKEN TRUCK-REPARATIE GESLAAGD Voor het te Eindhoven gehouden examen slaagden voor het diploma praktijk machineschrijven (130 aan slagen): Henny Evers uit Merselo, Josephine Weide en Marian Hubers uit Overloon. Voor het in Overloon gehouden examen voor het Klimroosdiploma van de Stichting Ivio, Amsterdam, slaagden: Jeanne Vogelsangs, Ango Henc- kens, Rinie Hendriks, Annie Jacobs, Miny Goemans, Annie Nabuurs, al len uit Overloon; Henny Linders, Riet Koch, Carla Janssen, Henny v.d. Broek, allen uit Venray. Voor Boekhouden voor het Win kelbedrijf: Tonny Rongen, Nelly Swinkels, Tonny Kunzler, allen uit Venray; Gerda Jansssen uit Merse lo; Anny v. d. Wijst en Siny Beckers uit Overloon. Voor kennis Omgangsvormen: Tonny Rongen, Anny Rongen, Truus Flinsenberg, Nelly Swinkels, Tonny Kunzler, allen uit Venray; Anny v.d. Wijst, Siny Beckers, Diny Delauw, Helma Gerrits, allen uit Overloon; Toos Poels, Gerda Janssen uit Mer selo. Huurprijs per maand vanaf f 6.55. Aansluiting met 12 meter elektrische en 10 meter waterleiding gratis. Levering via PLEM. Vraag folders bij De Mulder. Albionstraat 43. Leunen, telefoon 1503. Op de agenda van Limagas N.V. in Heerlen staat met rode letters op 10 juni 1968: Omschakeling Venray van cokesovengas op aard gas. Daarmede zal dan Venray als een van de laatste der Mohika nen aardgas gaan kragen. Men verwacht dat voor die hele omschakeling zo'n 5 weken nodig zijn, maar voordien is er nog het een en ander te doen. Sinds deze week worden namelijk alle huizen bezocht waarvan men weet dat ze op het gas-distributie- net zijn aangesloten. Daar komen dan enkele mensen kijken naar de aanwezige gastoestellen. Dit in ver band met het feit dat het aardgas andere verbrandingseigenschappen heeft als het tot heden gebruikelijke cokes-ovengas en dus deze toestellen omgebouwd moeten worden of on bruikbaar worden. Het is wel zaak dat men de enquê teurs precies vertelt welke toestel len men in huis heeft, opdat er later geen ongelukken kunnen gebeuren. Deze ondervragers zetten dat alle maal netjes op kaart en dat gaat weer naar Heerlen, waar men zelfs met inschakeling van compu ters precies kan zeggen, welk toe stel veranderd moet worden en welk toestel onbruikbaar gaat worden. De betrokkene hoort daarvan als het mobiele aardgascentrum naar Ven ray komt, dat bestaat uit enkele speciaal ingerichte bussen, die een standplaats krijgen op het Hense- niusplein. De eigenaars van alle gas toestellen worden in de periode van 27 februari tot 23 maart opgeroepen, ieder afzonderlijk, om naar dit cen trum tekomen. En daar zal men dan precies vertellen, welk gastoestel in zijn of haar huis nog om te bouwen is en welk onbruikbaar gaat worden. Het ombouwen van gastoestellen is gratis, terwijl onbruikbare toestellen kunnen worden ingeruild tegen een nieuw. Dat kan men doen bij Lima- gas of bij zijn eigen leverancier. Men zal dan tevens zeggen welke inruilwaarde het oude toestel nog heeft. Dit geldt alleen voor zgn. huishoudelijke gastoestellen, want voor zgn. industrietoestellen geldt een andere regeling. Daar zal men die betrokkene dan ook uitvoerig van op de hoogte stellen. Nu is het zaak allereerst de en quêteurs duidelijk te wijzen welke gastoestellen U in huis hebt hangen (en daarbij niet vergeten ook b.v. 'n gaskacheltje of iets dergelijks dat U niet meer gebruikt meteen ook te la ten zien.) DE FILM „AFRICA ADDIO" In plaats van het poëtische film werk „Un homme et une femme", waarvan de vertoning op het laatste ogenblik naar mei moesten worden uitgesteld, komt nu de veelbespro ken en hevig bekrtiseerde film van Jacopetti. Het is een reportage van gebeur tenissen die zich in de Afrikaanse landen na het vertrek der kolonisa tors hebben afgespeeld. Dat zijn het onteigenen van land en goederen, SHELLINA OF SUPER SHELL BENZINE het masale afslachten van wild, de vernietiging van bestaansmiddelen, onlusten, moordpartijen, kortom een bloedige chaos, waartegen de ge disciplineerde rust van het verleden en die van de nog bestaande Afri kaanse republiek weldadig afsteekt. De visie van de maker is wel zeer tendentieus en getuigt van een on gezonde voorkeur voor het perverse en bestiale, dat hij poogt te accen tueren door allerlei romantische ele menten, zoals poëtische beelden, contrastmontages en pathetische muzikale begeleidingen. Het is allemaal zeer bekwaam en met groot vakmanschap gedaan, maar het eenzijdige beeld, waarvan de waarheid en vervalsing moeilijk te onderscheiden zijn, geeft een on waarachtige indruk van de werke lijkheid. Deze film werd zowel door de rijkskeuring als door de Katholieke na-keuring toegankelijk verklaard, ondanks hevige polemieken en rel len in binnen- en buitenland. Onze Werkgroep meende er eens goed aan te doen om deze film in Venray te brengen om twee redenen: Ten eerste een voorbeeld te laten zien van hoe-een bekwaam filmer zijn talenten niet moet gebruiken; ten tweede aan te tonen hoe wankel de filmkeuring in ons land wel op de helling staat. 'fS Iedereen heeft zo zijn uitverkoren programma. Smaken verschillen. Behalve wat het kopje koffie aangaat, dat onderwijl wordt genoten. Dat moet lekkere koffie zijn: Douwe Egberts Koffie, het fijnste van de plantages, op speciale manier gebrand en, door de grote vraag, altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. riJNE DESSERT 250 g 2.04 ROOD MERK 250 g IA6 PAARS MERK 250 g 1.64 «ceüs» lekkere koffie.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 13