Zang- en kleurkanarie-show De nieuwe omzetbelasting Voor 100 jaren WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Schouwburg Venray in het weekend VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 No. 48 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL Z— (buiten V.nroy Z35) JUBILEUM Ter gelegenheid van het derde lustrum van kanarievereniging „De Huisvriend" werd voor de 14e maal een groots opgezette show gehouden in zaal „In den Engel" te Venray. Het materiaal was boven verwach ting prima en de enkele honderden ingezette vogels waren een lust voor oog en oor. Voordat dr. Kremer en echtgenote overgingen tot uitreiking van de prijzen bracht voorzitter Jan Arts een woord van dank aan de tentoon stellingscommissie en bracht de on langs behaalde kampioenschappen Noord-Limburg door de leden van Bree, Janssen en van Dommelen in herinnering. De zaalhouder kreeg van de vogelliefhebbers een cadeau aangeboden voor hun goede zorgen in de voorbije jaren, terwijl dr. Kremer dank werd gebracht voor zijn persoonlijke inzet, waardoor het mogelijk was geweest de gevreesde vogelziekte buiten de kooien van de leden te houden. De inzender met de minste punten H. Denissen, exoten, kreeg een grote worst aangeboden, evenals de groot ste pechvogel P. Vloet uit Overloon. Mevr. Kremer reikte de prijzen van de kleur uit (zij had het meeste verstand van de mode). Klasse A 4 vogels: 1. G. Janssen Overloon 360 pnt.; 2. J. Peeters, Venray 359 pnt.; 3. H. van Veen, Venlo 359 pnt.; 4. G. Janssen, Over loon 358 pnt. Klasse B 2 vogels: J. van Bree Overloon 180 pnt.; 2. H. van Veen, Venlo 180 pnt.; 3. G. Janssen, Over loon 179 pnt.;-4. H. Aben, Venray 178 pnt.; 5. W. Gooren, Venray 178 p. Klasse C: Th, Versieyen, Oostrum 90 pnt.; 2. H. van Veen, Venlo 90 pnt. 3. A. van Dommelen, Leunen 89 pnt. Klassen Open 1 vogel: 1. W. Goo ren 90 pnt.; 2. J. Vogels, Ysselsteyn 89 pnt.; Bastaarden EK le en 2e pr. Jos Bongarts, Venray. Bastaarden overjarig le en 2e: J. Siebers met putter x groenling. Exoten EK: 1 H. Gooren; 2. W. Gooren, beiden uit Venray. Exoten open klasse: 1. H. Denis sen, Venray; 2. A. Scaf, Venray. Parkieten EK: 1. G. Janssen, Over loon; 2. A. van Dommelen, Leunen. Parkieten Open klasse: 1. J. Lin- ders, Ysselsteyn. De prijzen aan de winnaars van de zangvogels werden uitgereikt door dr. Kremer. (Deze had het meeste verstand van muziek als vice-presi dent van Kon. Harmonie Euterpe, zo werd medegedeeld). Klasse A 4 vogels: 1 en 2 A. Voes- ten met resp. 319 en 313 pnt.; 3 M. Hulleman, Venray 288 pnt.; 4. E. Oudenhoven, Venray 276 pnt. Klasse B 2 vogels EK 1967: 1. A. Voesten, Venray 153 pnt.; 2 en 3 M. Hulleman Venray met 144 en 141 pnt. Klasse C 1 vogels EK 1967: 1, 2, 3 en 4: A. Voesten, Venray. Kampioen van de gehele tentoon stelling was A. Voesten. VOOR ALLE MERKEN TRUCK-REPARATIE *%of. VIJF PORTEMONNAIES GESTOLEN Bij de rijkspolitie werd aangifte gedaan dat uit het kleedlokaal aan het Venrayse sportpark vijf porte- monnaies het inhoud gestolen waren van sportlieden. De inhoud bedroeg naar schatting 100 gulden. De rijks politie stelt een onderzoek in. 41 KONIJNEN DOOD GEBETEN Zaterdagmorgen kwam de familie Joosten te Oirlo tot de minder aan gename ontdekking dat 41 konijnen doodgebeten in de hokken lagen. Ze zijn waarschijnlijk doodgebeten door een loslopende hond. Voor de konij nenfokker een schadepost van ruim 300,—. SCOOTER TEGEN WONING Zaterdagavond omstreeks 10 uur is door onverklaarbare oorzaak de 27-jarige scooterberijder J. H. v. W. tegen de gevel van een woning te Merselo gereden. De scooterrijdeer moest met een diepe vleeswond, inwendige kwets uren en in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het slachtoffer is woonachtig te Helmond. Het is bij iedere kunstvorm zo, dat er zoveel hoofden als zinnen zijn. Voorstellingen die door het pu bliek gekraakt worden, krijgen dik wijls een uitstekende pers en an dersom komt het ook te vaak voor. Interessant is daarom na te gaan wat de pers zegt van DODENDANS, een voorstelling waar het theater publiek overal van onder de indruk is en welke voorstelling op 9 decem ber in de Venrayse schouwburg is te zien. De Volkskrant schrijft: „Doden dans" nog niets verouderd, visie op het menselijk samenzijn. Recesent de Lange konstateert, dat Strind- berg een voorganger is van het mo derne toneel, waar steeds mensen aan elkaar vastgeklonken zijn om elkaar te kwellen tot in het bot. Hij vond, dat van de hel en de droef heid over de hel maar weinig te merken is. Croiset wordt een kun dig akteur genoemd terwijl hij Jo sephine van Gasteren niet overtui gend vond. W. Hartering schrijft in „De Tele graaf" heel anders. Hij zegt, dat zo wel Croiset als Josephine van Gas teren imponerende hoofdrollen brengen. Hij zegt ook dat de haat huiveringwekkend over het voet licht gebracht wordt en spreekt daarmee de Lange volkomen tegen. De lucht de vergiftigde lucht was niet alleen voelbaar op het to neel, maar was in de zaal waar neembaar. Men stikte er bijna in en het publiek was zo geboeid, dat het vergat te hoesten. Dergelijke presta ties kunnen volgens Hartering uit sluitend door twee grote acteurs ge leverd worden. André Rutten in „De Tijd" zag het allemaal meer symbolisch en vond de haat meer zichtbaar dan voel baar. Alles was niet even overtui gend maar het was toch wel de moeite waard. U zult wel merken, dat de menin gen botsen, het is maar net hoe men een stuk wil zien. Een ding is echter zeker, U krijgt ongelooflijke spelprestaties te zien. We citeren nogmaals Hartering: Croiset speelde de kapitein met een heel scala van gemoedsbewegingen, rancuneus, des potisch, hysterisch, vals, in zwakke momenten zelfs vol zelfbeklag. Zijn hele spel is imponerend. De slotscène was van grote allu re. Josephine van Gasteren is zijn gelijkwaardige tegenspeelster. Ze is een waarlijk duivelse vrouw. Door haar spel kreeg de voorstelling de allure van een noodlotstragedie. Ze wist zelfs heel knap voelbaar te ma ken, dat er ooit een verhouding tus sen deze hatende mensen is ge weest. Dodendans is 'n voorstelling die niet voor Virgina Woolf hoeft onder te doen. Laat U een dergelijke unieke voorstelling niet ontglippen. U kunt ook in de vrije verkoop nog goede plaatsen krijgen. Een andere voorstelling waar het nodige over geschreven is, is de om streden voorstelling DE STUNT. Jas- perina de Jong heeft met deze voor stelling zoveel aandacht op zich ge vestigd, dat alleen daarom de voor stelling al een succes moest worden. Een modegril, lekker tof, jofel, hip. De moeilijkheid is hier, dat de jeugd deze voorstelling beter aanvoelt dan de volwassenen en dat de jeugd zich minder zorgen en complexen maakt over deze voorstelling. Dat deze in Roermond verboden werd heeft dan ook in de gehele pers een storm van protesten veroorzaakt. Als men de vrijmoedigheid van Jasperina de Jong kan waarderen, krijgt U een toffe voorstelling te zien, anderen kunnen maar beter wegblijven. Er zal beslist veel over gesproken wor den, want in Eindhoven waar de voorstelling elke keer uitverkocht was, werden plaatsen in het zwart voor de dubbele prijs verkocht. Ver klaarbaar is daarom ook, dat er al tientallen aanvrgaen uit Eindhoven zijn binengekonmen voor plaatsen in Venray. Dat zegt toch wel genoeg dachten wij. (II) BIJZONDERE TARIEVEN EN VRIJSTELLINGEN In een vorig artikel hebben wij uiteengezet waarom de regering een ontwerp heeft ingediend voor een nieuwe omzetbelasting, de BTW. de belasting over de toegevoegde waar de. De belasting, waarvan de bedoe ling is dat de consument haar zal dragen, wordt geheven van produk- ten en handelaren over de waarde welke zij, ieder voor zich, aan het produkt toevoegen. Dit wordt geëffecteerd doordat bij iedere verkoop de leverancier aan de koper, naast de prijs van het goed, apart de omzetbelasting in rekening brengt en deze daarna afdraagt aan de staat. Deze afdracht mag hij ech ter verminderen met de belasting die hijzelf over dezelfde periode bij zijn inkoop heeft betaald. De kleinhan del zal in deze heffing worden be trokken. GEVOLGEN Vele tienduizenden kleinhandela ren zullen hun administratie moeten aanpassen, wellicht ongeveer hon derdduizend en de fiscus zal deze in zijn administratie en controle moe ten betrekken. Voorts zal de klein handelaar geld van de staat onder zich hebben, dat hij bij zijn verko pen heeft geïnd. Dit laatste is een gering bezwaar vergeleken bij het bezwaar dat aan vrijstelling is ver bonden. Zou de kleinhandel zijn vrijge steld, dan zou deze de bij inkoop be taalde belasting niet van de staat kunnen terugvragen, doch bij zijn verkopen moeten doorberekenen. Met andere woorden de gehele voor raad van de kleinhandel zou met de belasting zijn bezwaard en deze zou dat maar moeten financieren. Ieder dient zich er dus wèl van bewust te zijn dat een vrijstelling, anders dan thans, niet zonder meer een voordeel inhoudt. De kleinhan del moet zijn administratie aanpas sen, d.w.z. een goede kasadministra- tie houden van de verkopen en te vens een volledige inkoopadmini stratie met een aparte rekening courant voor de BTW. Het zal dui delijk zijn dat afwijkende tarieven, naast het algemene percentage van 12, deze admnistratie nog aanmerke lijk zouden bemoeilijken, daar zowel inkopen als verkopen moeten wor den gesplitst. ONVOORDELIG Een ander nadeel zou zijn dat bij vrijstelling, als de kleinhandel de belasting bij de inkoop reeds heeft voldaan, deze belasting niet kan worden afgewenteld wanneer de goederen niet (bijv. door breuk of uitval) of niet normaal (bijv. bij la gere prijzen tijdens uitverkopen) worden verkocht. Tevens zou de tendens ontstaan de kleinhandel uit te schakelen voor leverantie aan andere ondernmers. bijv. in gevallen waarin een slager aan ziekenhuizen levert, of een SHELLINA OF SUPER SHELL BENZINE Onder ovei ling vond zq van St. Nico centrum. De den van het i dat sinds jar zorgt. Men k heid het zgn ren zo wi voor een H. gen. Van het de aloude o inwoners oj door dit gilde rast. Ook dit jaal plaats door bfl ders op het a nu de GoedT goede wense™ rays jeugd ufl De intocht I organiseerd cfl er tijdens de gestrooid tot I ligheid der kg groentehandelaar of een kruidenier aan hotels e.d. Deze andere onder nemers zouden bij hun inkoop be taalde belasting immers niet kunnen aftrekken, terwijl zij dat wel kun nen wanneer zij hun inkopen van niet vrijgestelde groothandels zouden betrekken. Men denke dus liever eerst nog eens na alvorens een vrij stelling te verlangen. VRIJSTELLINGEN Toch zijn er wel vrijstellingen in het ontwerp voorzien. De genoemde bezwaren gelden nl. niet of slechts in geringe mate wanneer er geen of weinig voordruk is, hetgeen zich vooral voordoet bij dienstverlening. De vrijstellingen vindt men op dit gebied; zij zijn nl. voorgesteld voor medische, sociaal-culturele, e.d. dienstverlening, van verzorgings- en ziekenhuizen tot sportorganisaties, consultatiebureaus, musea en onder wijsinstellingen toe. Voorts voor geldverkeer, verzeke ringen, pers PTT, radio en televisie (uitgezonderd de reclame) en begra fenissen. Zoals gezegd brengen deze vrij stellingen mede, dat de voordruk niet wegvalt. De BTW die de tand arts bij de aankoop van zijn stoel heeft moeten betalen, zal hij dus wel verrekenen in de prijs voor het opstoppen van kiezen, doch de dienst zelf die hij verricht, blijft vrij. TEGEMOETKOMING Om nog even terug te komen op de administratieve beslommeringen van de kleine ondernemers, deze zijn toch wel zo bezwarend geacht, dat daarvoor een voorziening, een financiële tegemoetkoming, is ge troffen, ook al betekent deze in fei te een ernstige inbreuk op het sys teem van de wet, die het voordeel, dat de nieuwe BTW de concurren tieverhoudingen ongerept laat, ern stig kan aantasten. Afdracht mag nl. achterwege blij ven, indien het jaarlijks bedrag daarvan 1200,niet overschrijdt. Ligt het af te dragen bedrag tussen ƒ1200,en 1800,dan is alleen hetgeen boven 1200,uitgaat af te dragen. Ligt het tussen 1800,- en 3.00,dan is er een korting gelijk aan 3000,minus het af te dragen bedrag. Naar schatting zullen rond 40 pet. der detailhandelaren en rond 25 pet. van het aantal ambachtslieden, met een gezamenlijke omzet van onge veer 10 pet. in hun branches, van afdracht zijn vrijgesteld. Wat dus inhoudt, dat zij hun administraties niet zouden moeten aanpassen! NUL PROCENT Het tarief van 0 procent is geen vrijstelling, doch meer een belasting technische manier om het internatio naal goederen- en dienstenverkeer vrij te stelen van heffingen aan de grens. Het geldt alleen op dit gebied. 4 PROCENT Ondanks de administratieve be zwaren is er naast het nultarief, dat meer een uitvoeringskwestie is, toch één echt verlaagd tarief ad 4 procent in het wetsontwerp voorzien, en wel voor de eerste levensbehoeften, waarvoor thans vrijstellingen gel den. zou dat een ongewenste prijsverla ging meebrengen. Daarom is voor auto's een extra, éénmalige, z.g. ega lisatieheffing ad 15 pet. bij de fabri kant voorzien die niet weer aftrek baar is, en dus moet worden door berekend. Voor alcoholhoudende dranken zal de verlaging van omzetbelasting worden opgevangen door een ver hoging van de alcoholaccijns, met 10 procent. ONROEREND GOED Landbouwers kunnen administra tief geheel buiten de BTW blijven. Grondstoffen en bedrijfsmiddelen zijn voor een deel aan het verlaagd tarief onderworpen, en dit kunnen zij dan niet aftrekken, doch hun af nemers mogen de voordruk van de landbouwers wel aftrekken, waarna de belasting verder normaal zal wor den verrekend en er uiteindelijk vier procent (eerste levensbehoeften) op de consument gaat drukken. Voor sommige agrariërs kan dat nadelig zijn; deze mogen daarom verlangen, dat de BTW ook op hen van toepas sing wordt verklaard, waarna voor hen de gewone regelen gelden, ook t.a.v. administratie en afdracht dus. Voor de bouw en levering van on- roreend goed door aannemers en bouwondernemers is, in verband met het registratierecht, een regeling ge troffen waardoor het geen verschil meer maakt, of de goederen worden geleverd nadat zij gereed zijn geko men, of dat, zoals thans meestal ge schiedt, voor rekening van de koper wordt gebouwd op vooraf door de koper gekochte grond. GEVOLGEN De economische gevolgen zijn nog niet te overzien en wij zullen ons dan ook niet aan speculaties wagen. Verwacht wordt dat het totale prijs peil weinig zal veranderen, doch er kunnen verschuivingen optreden. In de dienstverlenende sector: niet-vrij- gestelde beroepen, kappers, horeca bedrijf e.d. zal wellicht de druk iets verzwaren. Voor goederen die tij dens het produktieproces velt malen worden overgedragen, waarbij in het huidige systeem iedere keer weer O.B. wordt geheven, zal de BTW wellicht wat minder drukken. Een ander punt is echter, dat onze partners in de EEG een andere drukverdeling tussen omzetbelasting en inkomstenbelasting kennen dan wij. In Nederland is naar verhou ding de inkomstenbelasting hoog en de omzetbelasting laag. Op dat ge bied zal de komende jaren, wanneer ook de druk zoveel mogelijk moet worden gelijkgeschakeld dus de noodzaak ontstaan het BTW tarief nog te verzwaren. En dit zal uiter aard direct prijsverhogingen veroor zaken. Het is te hopen dat dan „ruimte" mag worden gevonden de daarbij passende verlaging van de thans reeds oversapnnen inkomstenbelas ting ook werkelijk te verwezenlijken. Wij zullen het eerst geloven als wij het zien. BEGROTING 1868 Hoofdstuk II van genoemde staats begroting gaf ons vorige keer een kijkje in de reis- en verblijfkosten en schadeloosstellingen aan Kamer leden, tractementen van de hoge en lage ambtenaren tot bedienden en daggelden voor tijdelijke hulpbe dienden van het ministerie van Fi nanciën de le afdeling van hoofd stuk 7A dezer begroting betreffende nationale schuld, handelt over inte resten, lijfrenten, tontines enz. Neemt u 't de schrijver kwalijk dat hij U geen uitleg kan geven van het woord „tontines", toch moet 't een goed gangbaar woord zijn ge weest, want onder art. 9 wordt ge- HINDERWET openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van W. J. Coopmans, Wanssumseweg 17, Oostrum-Venray om vergunning tot oprichting van een varkensfokkerij en -houderij met propaantankinstalatie aan bo vengenoemd adres, kadastraal ge meente Venray sectie E nr. 2910. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van M. W. H. Jennis- kens, Engesteeg 2, Leunen, om ver gunning tot oprichting van een var kensfokkerij met een propaaninstal- latie op bovengenoemd adres, ka dastraal gemeente Venray sectie D- H 3241-2000. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt verder nog ter inzage een verzoek met bijlagen van C. C. Hesen, Hoofdstraat 16, Oirlo-Venray sproken over Nijmeegse tontinaire lijfrenten over het jaar, verschijnen de 1 januari 1868 waarvoor werd geraamd 4430,Artikel 10 raam de 647,50 voor renten der geldle ning voor de kiezelweg van Zutphen naar Goor verschijnende 1 november 8 van 18.500,3'/t ten hon derd. U schrikt misschien even van die rentestandaard 31/*0/», onder artikel 1 van deze le afd. werden voor in teresten van een kapitaal van 653.345.402,— 216.333.605,05 geraamd. Onder art. 2 voor een kapitaal van 98.760.711,95 3'/o was nodig 2.962.821,36 en art. 3 vroeg voor 14.070.000,— en 13.770.000,— over gedeelten van het jaar 31/» ten honderd een bedrag van 487.200, voor 4%> rentende schulden werd nog eens 7.682.712,werden uitgetrok ken; het totaal van dit deel der be groting bedroeg acht en twintig mil joen negen en twintig duizend zes honderd acht en zestig gulden negen en negentig cents 28.029.668,99). Knappe rekenmeesters, die dit al les zonder computers tot op de cent nauwkeurig hebben uitgerekend. Zo goedkoop komen we er vandaag niet meer vanaf van onze nationale schuld. Voor gelden tegen ten hoogste 4Vt procent rentende werd slechts een memorie-post opgevoerd. Onder arta 10 vinden we dan een bedrag van 647,50 (Staatsbegroting) voor rente van geldlening voor kie zelweg ZutphGoor en dit bedrag werd, naar beneden gerekend wel te verstaan, dan nog nog overtroffen door de 129,28 voor gelden opge nomen voor grote wegen; wilt U even luisteren: „In het voormalig

Peel en Maas | 1967 | | pagina 9