met steun van de overheid flmtoua P. Uloore IS&SO issfpSSSSs. Verwen met goud grijp nu de kans, koop bij ons voordelig zo>n klasse portable van 79r Camps Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN s: VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 No. 48 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 p. m PRIJS PER KWARTAAL 2.- (buiten Venroy Z25) VERBETERING VAN WONINGEN VERBETERING VAN AGRARISCHE BEDRIJVEN SPLITSING VAN WONINGEN Heel wat van de ongeveer twee miljoen voor-oorlogse woningen in ons land zijn verouderd En daarop vormt ook Venray geen uitzondering. Zij bieden niet het wooncomfort dat wij vandaag de dag verlangen. Er zijn vaak geen behoorlijke slaapka mers, er is soms geen goede keuken of er ontbreekt een closet met wa terspoeling of een douche, en zo meer. Veel van deze verouderde wonin gen zouden in dit opzicht best ver beterd kunnen worden. Alleen hebben de eigenaren daar voor dikwijls het geld niet. Of zij vinden het maken van hoge kosten niet verantwoord. Hetzelfde geldt voor veel eigenaren van agrarische bedrijven waarvan de bedrijfsruim ten noodzakelijke verbeterignen zou den moeten ondergaan. Deze financiële kant van de zaak hoeft toch niet altijd een beletsel te zijn. De overheid kan namelijk in bepaalde gevallen bijspringen in de kosten van woningverbetering, boer derijverbetering en woningsplitsing. Zij doet dit door het verstrekken van een bijdrage in de kosten van de werkzaamheden. Zo'n bijdrage heet officieel: PREMIE Sinds 12 oktober 1967 een derde deel bedraagt deze premie in onze provincie en in Noord-Brabant van de kosten van de goedgekeurde werkzaamheden, voorzover die kos ten niet hoger zijn dan 10.000, De premie bedraagt dus ten hoogste 1/3 x 10.00,— 3.334,—. Zijn de kosten lager dan 10.000, dan bedraagt de premie niet meer dan een derde deel van de werkelij ke kosten. Zijn de werkelijke kosten hoger dan 10.000,dan wordt niet meer dan een derde deel van 10.000,aan premie verstrekt. Het maximum bedrag voor de kosten van 10.000,geldt alleen voor de bovengenoemde provincies en dan nog tijdelijk. GARANTIE De gemeenten kunnen een garan tie verlenen voor de rente en aflos sing van een eventueel opgenomen geldlening ter financiering van de verbetering. Dit kan een belangrijke hulp zijn voor huiseigenaren, die voor het bekostigen van de verbete ring geld moeten lenen. WAT WORDT VERSTAAN ONDER VERBETERING? Een premie kan alleen worden toe gekend als aan bepaalde voorwaar den wordt voldaan. De voornaamste voorwaarde is wel, dat er werkelijk sprake moet zijn van PRIMAIRE VERBETERING Dat wil zeggen: de toestand vóór de verbetering moet niet aanvaard baar worden geacht, gemeten naar de huidige maatstaven. Aan een wo ning moeten bouwkundige voorzie ningen worden getroffen die het woongerief verhogen. Zoals het aan brengen van: slaapvertrekken op open zolders, een doelmatige keuken met aan recht, een closet met waterspoeling (zo mogelijk binnen de woning), dat van een portaal af moet kunnen worden bereikt. een aparte oudersslaapkamer. ter wijl dan de bedsteden en alkoven worden verwijderd. een bad- of douchegelegenheid in een bestaande ruimte of in een nieuw te maken ruimte. REPARATIES Het kan gebeuren dat aan een wo ning ook noodzakelijke reparties of werkzaamheden wegens achterstal lig onderhoud moeten worden ver richt. Als dit nu samenvalt met één of meer van de bovengenoemde ver beteringen, dan mogen de kosten van bepaalde werkzaamheden ook wor den meegeteld voor de premiebere kening. Dit zijn dan bijvoorbeeld: het herstellen van lekke daken; verzakte funderingen en de mu ren die daarop rusten of het ver nieuwen daarvan; vloeren en bintlagen; het treffen van vochtwerende voorzieningen aan muren; het vernieuwen van een kap. De subsidie wordt ook verleend voor werkzaamheden die worden verricht om een woning meer aan te passen bij het gezin. Bijvoorbeeld wanneer aan een goede woning, die door een groot gezin wordt bewoond één of meer noodzakelijke slaap kamers worden toegevoegd. Omdat het ontbreken van een cen trale verwarming niet als een on aanvaardbaar gebrek aan een wo ning word aangemerkt, kan voor het aanbrengen daarvan geen pre mie worden verleend. Schilderwerk kan slechts in de subsidie-aanvraag betrokken wor den, als dit een onderdeel vormt van het overige werk. Voor normaal bin nen- en buitenschilderwerk wordt dus geen premie gegeven. Voor subsidie komen vervolgens wel in aanmerking de volgende werkzaamheden aan agrarische be drijfsgebouwen: verbetering van isolatie en venti latie; verbetering van opslag en afvoer van afvalprodukten (o.a. mest en gier); verbetering van brandveiligheid (b.v. brandvrije zolder); bestemming van ruimten tot melklokaal, voeropslagplaats, kal- verboxen e.d.. inrichten van ruimten voor bijv. fruit- en aardappelopslag en -be werking; bouw van stortputten; het maken van een schaftlokaal. Een agrarisch bedrijf geldt voor deze regeling als één object. Men kan dus niet voor het woongedeelte èn voor het bedrijfsgedeelte aparte premies aanvragen, van tesamen meer dan ƒ3.334, De werkzaamheden moeten verder nog voldoen aan de volgende VOORWAARDEN Het werk moet worden uitgevoerd door arbeiders in dienst van bouw vakpatroons of door de patroon(s) zelf en wel in de normale werkuren. Een verdere voorwaarde is dat de woning in verbeterde toestand nog geruime tijd mee kan gaan. Daarom wordt dan ook geen premie verleend voor verbetering van krotwoningen en onbewoonbaar verklaarde wonin gen of woningen die zeker binnen 15 jaar afgebroken moeten worden, omdat ze in een zogenaamd „sane- ringsgebied" liggen. De premie wordt verder ook niet gegeven wanneer de woning geheel of zo goed als geheel worden ver nieuwd. Zoals gezegd kan de overheid ook een premie geven voor WONINGSPLITSING Daaronder verstaat men het ma ken van woningen voor méér dan één gezin, door verbouwing van één groot woonhuis. De twee of meer woningen die er zo ontstaan, moeten zelfstandige of volwaardige wonin gen zijn, die stuk voor stuk voldoen aan de plaatselijke bouwverorde ning. De premie wordt dus niet ge geven voor tijdelijke of voorlopige voorzieningen, zoals die vaak bij sa menwoning worden aangetroffen. Dan is er nog de mogelijkheid dat een pakhuis, een werkplaats of een soortgelijk pand verbouwd wordt tot een woning of meer woningen. In dat geval is deze premieregeling ook van toepassing. Elke nieuwe woning die er op de ze premieregeling ook van toepas sing. Elke nieuwe woning die er op deze manier bijkomt kan voor pre mie in aanmerking komen. Per nieu we woning worden de werkelijke kosten tot ten hoogste 10.000, voor berekening van de premie aan vaard. De premie bedraagt ook hier weer een derde deel van deze kos ten. Bijvoorbeeld: van een groot woon huis worden door verbouwing drie zelfstandige woningen gemaakt. Er zijn dan 2 nieuwe woningen bijge komen. De premie wordt nu ten hoogste tweemaal 3.334,is 6.668,—. Net als bij de woningverbetering wordt dus géén premie toegekend over kosten, die boven de grens van 10.000,uitkomen. Als de kosten beneden de 10.000,blijven, wordt oo khier weer niet meer bijgedragen dan een derde deel van de werkelij ke kosten. HET INDIENEN VAN DE AANVRAAG De premie moet worden aange vraagd bij de gemeente. Wil men van de garantieverlening gebruik maken, dan moet de aanvraag daar voor tegelijkertijd bij de gemeente geschieden. Bij de aanvraag moeten in drie voud worden ingediend: een nauwkeurige omschrijving van de werkzaamheden die uit gevoerd moeten worden; een gespecificeerde begroting van de kosten; tekeningen (schaal 1:100), die dui delijk de bestaande en de te ma ken toestand aangeven; een verklaring dat de werkzaam heden geheel of nagenoeg geheel door personeel van de bouwvak- patroon(s) of door de bouwvak patroon (s) zelf zullen worden uit gevoerd en wel in de normale arbeidsuren. De minister heeft de betrokken ge meentebesturen gevraagd de aan vragen om toekenning van de pre mie zo snel mogelijk af te handelen. Het verdient dringend aanbeveling vóór indiening van het verzoek om premie, nadere inlichtingen over technische bijzonderheden te vragen. Dit dient te geschieden: voor WONINGEN bij de betreffen de gemeentelijke dienst; voor AGRARISCHE BEDRIJVEN bij de Rijksland- en tuinbouwvoor- lichtingsdienst. Let wel: Indien met het werk is begonnen vóórdat de aanvraag is in gediend, kan de premie niet meer worden gegeven. Wel mag men direct na het indie nen van de aanvang met het werk beginnen. Dit wil echter niet zeggen dat de aanvraag zonder meer zal worden goedgekeurd. Zij moet na tuurlijk aan alle gestelde voorwaar den voldoen om in aanmerking te komen voor TOEZEGGING VAN DE PREMIE Als de aanvraag is goedgekeurd, ontvangt de belanghebbende bericht dat hij de premie zal ontvangen. In het algemeen moet zo spoedig mo gelijk, doch uiterlijk binnen drie maanden na deze toezegging een be gin met de werkzaamheden worden gemaakt. Binnen 9 maanden na de toezegging moeten zij zijn voltooid. Als het werk volgens het goedge keurde plan gereed is, kan men aan spraak maken op: UITBETALING VAN DE PREMIE Eerst zal nu de gemeentelijke tech nische dienst nog controleren of het werk volgens het goedgekeurde plan is uitgevoerd. Er wordt nagegaan of men zich aan de voorschriften heeft gehouden en of er geen willekeurige veranderingen zijn aangebracht. Als alles in orde is volgt daarna de uit betaling door gemeente. Tenslotte wordt er nogmaals op gewezen, dat de premieregaling geen terugwerkende kracht heeft. Werkzaamheden die al zijn uitge voerd of begonen vóórdat de premie- aanvraag werd ingediend, vallen dus niet onder de toepassing van de re geling. Vrijdag 1 december: 7 uur repeti tie hele koor in school; 7.30 uur ver trekken we naar de kerk en repe teren daar verder. Ook de meisjes van het koor van Pater Seraphinus komen om 7.30 uur naar de kerk. Zaterdag 2 december: 5.45 uur gym in de gymzaal Beukenlaan. Zondag 3 december: Deze keer zullen alle jongens en meisjes om 10 uur in de kerk moeten zijn. Dus ook alle leden van A koor! Maandag 4 december: van 6.30 7.00 uur A koor; van 7.00—7.45 uur le stem, 2e stem, tenor en bas. Dinsdag 5 december: geen repe titie. Prettige avond! Woensdag 6 december: 78 uur verschillende aparte groepen en soli. Donuderdag 7 december: 6.307.00 uur le stem; 7.007.30 2e stem; 7.30 tot 8.00 uur „mannen". Vrijdag 8 december: 6.307.00 uur A koor; 7.008.00 generale repetitie i.v.m. concerten in Antwerpen. De geplande uitvoering op 9 de cember in Maasbree wordt uitge steld. Dit naar aanleiding van de uitvoeringen in Kruibeke en Ant werpen. Denken we nog aan het inleveren van de invulformulieren in verband met komst Haags matrozenkoor? Een fraaie fantasiering met aquamarijn, turkoois, bloed koraal of granaat. U kiest uit onze prachtige kollektie de ring die haar het mooiste staat. Prijzen vanaf f 40.- GROTESTRAAT 16 - VENRAY TELEFOON 04780-1261 Zeerovers mogen er bij ons weten in ons land niet zoveel meer voor komen, met zeeprovers is het anders gesteld. Tal van hoteleigenaren kla gen steen en been, dat de gasten el ke ochtend de geurende stukken toi letzeep uit de hotelkamers mee nemen en vele caféhouders hebben de wastafels in de toiletten noodge dwongen moeten voorzien van dure zeeppoederautomaten of wasmiddel- druppelaars, om de nog veel duur dere aanschafkosten van dagelijkse voorraden luxe lavendel-, seringen-, palmolie- of karnemelkzeep te be snoeien. En men kan in een eerste klas restaurant of vermaard hotel toch geen pot groene zeep op een zacht- blauw getinte wastafel plaatsen De perstribune verwonderde zich daarom niet, toen een wat zonder ling uitgedoste heer werd voorgeleid terzake verduistering van twee stuk jes toiletzeep en belediging van een caféhouder in functie. Dat tweede stukje zeep moest hier de toilet emmer hebben doen overlopen, zo overwogen wij. Eén enkel zeep- pruimpje mist men niet aan een ca fé zo volgeladen, maar twéé „Dagelijks jatte die vunzerd de dure zeep als kaas van m'n brood" verhaalde de verhaal zoekende eige naar van het zindelijke etablisse ment. .,En dat wilde u hem inzepen", dacht de politierechter. „Allicht, uwe edele achtenswaar dige. Zou u 't nemen, als u op mijn urinoir geweest zijnde geen behoor lijk stukkie zeep meer vond? Nou dan. Elke keer as die snurker ge wéést was, kon ik al weer rennen om er een nieuw olijvepalmpie neer te leggen. En weet U wattie er mee déé?" De rechter nam de verdachte eens op en op de tribune werd hoorbaar gesnoven, want de man rook meer naar knoflook dan naar olijf palmen. „Hij waste zich nooit-of-te-nim- mer, uwe achtenswaard", vervolgde de waard. Want zoals de waard was, vertrouwde hij zijn gasten. „Deze linkmichel verpatste mijn moedwil lige eigendommen. Als marskramer, edele achtenswaard. Meer dan één getuige heeft hem gezien. Op de markt. Met ouwe dozen vol zeep. Mijn olijvenzepies. Mocht ik déér wat van zeggen of niet soms?" Dat mocht. Maar HOE zei hij het? De kroegbaas vroeg de cliënt niet te spreken in een zijkamer. Ook infor meerde hij niet, of het misschien een misverstand betrof. Hij wachtte tot de onverlaat nogmaals zijn instelling bezocht en aldaar terugkeerde van een gelegenheid, welke in de regel aan het oog van de andere gasten is onttrokken door een deur met een zeer duidelijk opschrift. Toen legde hij een zware hand op de ongewas sen nek en zeepziedde: „M'n zéép terug!" „Twéé stukkies had ie alweer ge jat, uwe edele achtenswaardige. Eén van de Heren en één van de Dames. Ik kreeg ze terug en ik heb toenal- lenig maar gezegd: „Zeeprover!" De verdachte ontkende zijn dieve rij niet. Maar hij verklaarde van mening te zijn, dat deze zeep ten ge rieve van de gebruikers was neer gelegd. En als dat zo was, mochten de gebruikers met die zeep doen wat ze maar wilden. Zich daar wassen, of zich thuis baden. En hij verkoos het laatste en nam daarom de stuk jes cadeau gedane zeep mee naar huis om ze daar te gebruiken, of om ze op zijn beurt weg te geven. „Want ze waren te geef, meneren!" riep hij uit. „Een guldentje de drie verkocht ik ze. Dat is cadeau doen!" „Als ik een kopje koffie drink, mag u het kopje ook niet meene men." „Maar de koffie wel. En die sui kerklontjes dan? As ik die niet ge bruik, steek ik ze oo kin m'n zak. En dat doetu en dat doet iedereen." „Maar u hebt deze getuige ook nog beledigd!" „Allicht. Wat zou u zeggen, as ter opeens zeerover gescholden werd? Ik zei: ik ben geen zeerover. En toen zei hij: je bent een wéé-ceerover." „Meneer heeft gezegd: zeeprover. En dat was wéér, hebt u erkend Maar wat u daarna gezegd hebt, was niet waar en niet netjes De officier van justitie eiste twee weken of honderd gulden. Doch de rechter schortte de uitspraak op. Hij wilde toch nog even nakijken of zeeproverij uit openbare toiletten wel wettelijk strafbaar is, indien de toiletheer steeds opnieuw stukken zeep voor zijn gasten aandraagt. „Dan neem ik een vloeibare-zeep- kom-poeter" besloot de horeca-zeep- man. Twee unieke aanbiedingen die u in staat stellen om héél veel waarde voor uw geld te krijgen. (goed idee voor de geschenkentijd?) Portables van Aristona. Dat betekent topkwaliteit, uitstekende vormgeving, pri ma geluidsweergave, gevoelige ont vangst, minimaal batterij-verbruik en wat vooral ook belangrijk is: betrouwbare garantie en razendsnelle service (hoewel die wel niet zo vaak nodig zal zijn, er mankeert niet gauw iets aan onze Aris- tona portables). Aristona 6226 To.j. Degelijke uitvoering met een grijze of zwarte kast. Uiterst gevoelige ontvangst op de lange- en middengolf door een ingebouwde antenne. Bijzonder weinig verbruik van batterijen maar toch een vol en krachtig geluid. Maten: 24 x 14.5 x 6 cm. Normaal kost dit juweeltje van mikrotechniek f 109.- nu bij ons slechts Aristona 6217 T Minimale afmetingen (11 x 17.5 x 4.5 cm) en maximale prestatie. Ideaal als tweede of meeneem-toestel. Gemak kelijk te hanteren. Gevoelige ont vangst op lange- en middengolf, in gebouwde ferriet-antenne, krachtig geluid uit de grote luidspreker. Gratis oortelefoon. Robuuste uitvoering die wel een stootje kan verdrageh. tijdelijk voor onze introductieprijs van slechts dien kunt v dan Si die wij 'n moeite waardI Grotestraat 10, VENRAY. Tel. 04780-2100 Wie Mooren kiest, heeft 't goed bekeken! Deskundige voorlichting Vakkundige installatie Veilige service Prettige betalingsregeling

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5