st. nicolaascadeaux: kijken bij thomassen Kerkelijke Diensten Voorzieningen ten achter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van 26 nov. tot en met 2 dec. VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 No. 47 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRIJS PER KWARTAAL :t p. n 1 2.- (buiton Venray Z25) PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Kapelaan Driessen Dr. Poelsstraat 2 - Tel. 2385 Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. 7.00 fam. Thomassen- Creemers; 8.00 Antoon van Dijck; 9.30 Hoogmis voor de levende en overleden leden van het kerkelijk zangkoor St. Caecilia; 11.00 overl. fam. Jans^en-Huybers; 18.00 Marti- nus Weymans. Maandag: 7.30 jgt. Pastoor Ammo- nie Esser, ouders, broers en zusters; 8.15 Bernhard Kronenberg; 9.00 Jo- han Clephas v.w. buurtver. St. Jozef 19.00 mevr. Janssen-Derks Dinsdag: 7.30 gest. jgt. Peter Cus- ters en Maria v. d. Ven; 8.15 ter ere van St. Oda; 9.00 Frans Janssen en Maria Gossens; 19.00 Frans Paulis- sen. Woensdag: 7.30 Wed. Verriet- Beyer; 8.15 best. jgt. Johanna Maria Goumans-Hendrickx en overl. kin deren; 9.00 overl. ouders van Mil- Mooren; 19.00 J. Henckens. Donderdag: 7.30 fam. Thomassen- Creemers; 8.15 Theodorus Pouwels 9.00 Gerardus Gossens en echtgeno te. Vrijdag: 1ste vrijdag van de maand. 7.30 Arnoldina Aben-v. d. Mond; 8.15 Hendrika Thuyls-Muisers; 11.30 fam. Sijbers-Coppus; 19.00 mevr. v. Haren-Zegers. Zaterdag: 7.30 Piet Oudenhoven; 8.15 Elisabeth Oudenhoven-Arts 15.00 pl. huwelijk Pelzer-Litjens; 19.00 M. Arts-Cornelissen; biechten van 18.0019.00 uur. Mededelingen: I De Caecilia-Hoogmis wordt a.s. zondag verzorgd door het Dames- en Herenkoor van onze parochie. We zingen tijdens de H. Mis de vaste gezangen uit de 1ste Mis parochiebundel blz. 20 en Credo III blz. 41. Na de H. Mis zal het dames- en herenkoor psalm 150 van Jan Vermulst zingen. 2. Dinsdag is de jaarlijkse aanbid ding voor onze parochie. Het Al lerheiligste zal uitgesteld worden van 18.00 uur tot na de avondmis. Wij hopen dat velen gelegenheid zoeken een ogenblik zich vrij te maken en naar deze aanbidding komen. 3. Zaterdag is er om 9.00 uur geen H. Mis. Akolieten- en Misdienaarslij st van 26 nov. t.m. 2 dec. Zondag: 7 uur J. van Ham en J. Bollen; 8 uur M. Cuppen en W. Janssen; 9.30 M. Janssen en H. Manders, H. Verstegen. L. Bexkens; II uur P. Hanssen en J. Bexkens; 18 uur A. Broers en A. Stevens. Maandag en dinsdag: 7.30 Jos Thie- len en Paul Cuppen; 8.15 Hans Koo ien en Leo Claessens; 19 uur Geert Kengen en Gerard van Vegchel. Woensdag en donderdag: 7.30 Geert Cox en Bert Verbruggen; 8.15 Louis Wijnhoven en Twan Ouden hoven; 19 uur Pieter Janssen en Lambert Janssen (behalve donder dag). Vrijdag en zaterdag: 7.30 Adje Verbeek en Paul Zwitserlood; 8.15 Jan Ruyten en Wim Kremer; 19 uur Jos Laurensse en Bart van Bolhuis. Vrijdag ziekencommunie: om 7 u. Huub Janssen en Jos Swaghoven. Vrijdag schoolmis: om 11.30 Ton- nie Janssen en Boudewijn v. Grins- ven. Zaterdag: 9 uur Tonnie Pelzer en Hub Thuyls. Zaterdag: 17.00 Martin Spee en Caspar Michels. PAROCHIF PATERSKERK Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. H.H. Missen: 7.30, 9.00. 11,45; hoogmis 10.15; om 18.00 uur avondmis. Donderdag: 10.30 pl. H. Mis, waar onder huwelijkssluiting van het bruidspaar Janssen-Lormans. Om 6 uur en na de avondmis tot 8 uur gelegenheid om het sacrament der biecht te ontvangen. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand. Om 7.45 H. Mis voor alle schoolkinderen. Om 19.00 uur avnd- mis om Gods zegen te vragen voor alle gezinnen van de parochie. Zaterdag: om 5 uur en 6 uur en na de avondmis tot 8 uur gelegen heid om het sacrament der biecht te ontvangen. Om 18.30 uur avondmis als zondagsviering. Misintenties Zaterdag: 18.30 Antoon Voermans (v.w. de aspergestekers). Zondag: 7.30 overl. fam. Mommen- Hoedemakers; 9.00 overl. fam. Valks- Jacobs; 10.15 voor de parochie; 11.45 overl. fam. v. d. Tillaart-Lurvink; 18.00 Anna Manders-Hüpen. Maandag: 7.45 Eva Royer; 8.30 overl. ouders Louis Wijnhoven en z. Martien; 19.00 Theodorus Pouwels, Anna Friezen en overl. familie. Dinsdag: 7.45 Mathilde Wasser; 8.30 Karei Thomassen en overl. fam, 19.00 Karei Hendriks (D.O.). Woensdag: 7.45 ter ere van de H. Geest; 8.30 Anna v. d. Linden; 19.00 René Troisfontaine. Donderdag: 7.45 ter ere van de H. Geest; 8.30 Selina Virginia Royer; 10.30 bruidspaar Janssen-Lormans; 19.00 Anna Manders-Hüpen. Vrijdag: 7.45 Regina Virginia Ro yer; 8.30 tot dank aan de H. Anto- nius; 19.00 Gezinsmis. Zaterdag: 7.45 Constant Royèr; 8.30 tot zekere intentie (P.); 18.30 overl. fam. Dienbeurten Akolieten: Zaterdag: 18.30 Jan Meesters en Henk Arts. Zondag: 7.30 Paul Pop en Lex Faesen; 9.00 Ant. Claessens en P. Philipsen; 10.15 Hans Arts en Henk Evers; 11.45 Cor en Jan Evers. VREDESKERK VENRAY Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Theo Siebers en overl. ouders. Deze avondmis geldt voor het ver vullen van de zondagsplicht. Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis voor overl. ouders Hendriks-Seijkens; 9.00 lees mis voor overl. fam. v. d. Munck- hof-van Meijel. 10 uur hoogmis voor alle parochianen; 11.30 leesmis voor overl. Theodorus Pauwels, Anna Friesen en overl. fam.; 18.30 avond mis voor overl fam. Sijbers-v. d. Kerkhof Maandag: 8.00 leesmis voor overl. vader Jos van Lierop; 19.00 avond mis voor overl. fam. Raaymakers- Gerrits. Dinsdag: 8.00 leesmis voor overl. ouders Siebers-Dielemans en zoon Theo; 19.00 avondmis voor overl. fam. Stevens-van Meijel. Woensdag: 8.00 leesmis voor overl. fam. Willems-Tijssen; 19.00 avond mis voor overl. Piet Giezen. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. Cato Janssen (St.); 19.00 uur avondmis voor overl. ouders van Rooy-Hendriks en zoon Harry. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand, bijzonder toegewijd aan de verering van het H. Hart. 8 uur leesmis voor overl. Gerardus Ver stegen. In deze H. Mis worden alle schoolgaande kinderen verwacht; 19.00 avondmis voor overl. Hubertus Hendriks. Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. Toon Nijs en fam.; 19.00 avondmis voor overl. fam. Philipsen-Aarts. Biechtgelegenheid van 57 uur. Zaterdag 2 dec. om 7 uur en zon dagmorgen 3 dec. om 9 uur zullen de muziekband en het koor van de jongens van Mariannhill de „Spiri- tuel-mis" uitvoeren. Allen kunnen meezingen: de teksten van deze mis worden uitgedeeld. Misdienaarslijst van 26 nov. - 2 dec. Zondag: 7.30 B. Arts, W Franssen; 9.00 M. v d Bekerom, H. Kusters; 10 uur P. Peeters, T. Peeters, T. van Toor; 11.30 N. Philipsen en B. Phi lipsen; 18.30 G. Swinkels en H. Rij broek. Week: 8.00 L. Simons, G. Willem- sen; 19.00 B. Pelzer, J. van Meyel. Zaterdag: 10.30 boekjes: H. en J. Janssen, B. Pelzer, N. en B. Philip sen, H. Linders, L. Simons. HERVORMDE GEMEENTE Zondag begint voor de Protestan ten in de Veltumse kapel om 10 u. Predikant is de Weleerw. Heer Keers. In de Hervormde Kerk aan de Maasweg in Blitterswijck geen dienst. Zaterdagavond 19 uur H. Mis voor Gerrit Claessens. Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. 8.30 Harrie Kessels; 10 uur Hoogmis, gest. jrd. Theod. Jans- sen-Tacken. Maandag: 7.30 int. fam. M. Ver meulen. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. fam. Camps-Verhoeven. Woensdag: 8.45 Reiner Oehmen. Donderdag: 7.30 Gerard Arts. Vrijdag: 7.30 gest. gez. jrd. Leo nard Maas. Zaterdag: 7.30 overl. fam. Veugen- Vossen; 19.00 avondmis tot zekere intentie. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. 7.00 leesmis tot intentie van de fam. Nellen; 8.30 Francisca Siemons en Harry Uytterhoeven; 10 uur hoogmis voor de parochie. Maandag: 8.00 leesmis Louisa Hei dens-Bos. Dinsdag: 8.00 hoogmis tot int. van de fam. M. Woensdag: 8.00 leesmis voor Wil lem E:k. Donderdag: 8.00 maandd. voor Jan Tijssen. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 8.00 leesmis ter ere van St. Machutus (fam. v. d. Berg); 19.00 avondmis voor de overl. fam. Jans- sen-Peters. Zaterdag: 8.00 hoogmis voor overl. fam. v. d. Ven-Cleven; 19.00 avond mis, maandd. voor z. Maria Elisa beth Peeters-Hermans. •PAROCHIE CASTENRAY Zaterdag: 18.30-19.00 biechtgele genheid; 19.00 leesmis Anna Col- bers-Naus. Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis Peter Jans sen en Bernard Emonts; 10 uur hoogmis voor de parochie. Maandag: 7.30 gez. maandd. M. H. Heidens-Schouten. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. Mart. Philipsen. Woensdag: 7.30 Gezinsmis tot int. van hen die offeren. Donderdag: 7.30 gest. gez. jrd. overl. fam. Steeghs-Litjens-Henc- kens. Vrijdag: eerste vrijdag, toegewijd aan het Goddelijk Hart. 7.30 st. ter ere van H. Hart; 16.00 pl. huwelijks mis voor bruidspaar Peeters-Smul- ders. Zaterdag: 7.30 leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand tot int. van hen die offerden. Biechtgelegenheid: 18.30-19.00 uur. Om 19.00 avondmis. Kerkpoetsen: Miep Emonts en Tr. Kuypers. Misdienaars: L. Cox, L. Cleven G. Gooren, G. Dinghs. Akolieten: J. Rambags (Gz), J. Ram- bags (Jz) en L. Rambags. Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. Om 7.30 leesmis voor de overleden fam. Reintjes-van de Riet; 9 uur gezongen dienst van dankzeg ging en voor de overleden familie de Bruijni-Jeucken; om 10.30 lees mis voor Hendrika Heesen-Verdel- len v.w. de buurt. Maandag: 7.30 leesmis tot zekere intentie. Dinsdag: 7.30 leesmis voor de overleden familie Janssen-Martens (kindermis; 's avonds om 7 uur ge zongen H. Mis voor het zangkoor, de lectoren, kollektanten en akolie ten. Woensdag: 7.30 gesticht jaargetij de voor Peter Loonen en Johanna Wilmsen. Donderdag: 7.30 leesmis voor Jo van Geenen (kindermis). Vrijdag: 1ste vrijdag van de mnd. 7.30 leesmis voor Piet en Helma v. Meijel; 11 uur huwelijksmis voor 't bruidspaar van Lankvelt-Vennekens 's avonds om 7 uur gezongen dienst ter ere van het H. Hart voor hen die offeren. Zaterdag 2 dec.: 7.30 leesmis voor Elizabeth Janssen-Jenniskens; 's av. om 7 uur leesmis voor P. M. Lucas- sen, echtgenote en dochter Liza. Akolieten zie vorige zondag! Zaterdagavond Theo Verstappen en Ger van Meijel. In de week Jan Voermans en Jac. Heidens om 7.30 uur. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis voor zieke moeder; 10.00 Hoogmis voor Theo dora van Osch-Poels; 11.30 leesmis voor de parochie. Maandag: 8.00 gez. H. Mis voor Piet van Helden. Dinsdag: H. Oda. 8.00 gez. H. Mis tot zekere intentie (E; 19.00 Avond mis voor To Flinsenberg-Gooren vw L.V.B. Woensdag: 8.00 gez. H. Mis voor To van Dijck. Donderdag: H. Andreas, apostel. 8.00 gez. H. Mis voor Hubert Ver- steegen. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 8.30 Hoogmis ter ere van 't H. Hart van Jezus voor hen die ge offerd hebben, verzorgd door de schoolkinderen. Zaterdag; Priesterzaterdag. 8 uur best. jgt. voor Wilhelmina Weys en Sebastiana Potten; 19.00 Avondmis voor Wilhelm Gellings. Biechtgele genheid: dagelijks na H. Mis en za terdagavond voor en na avondmis. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis voor de pa rochie; 8.45 leesmis v. Martinus Ja cobs en Anna Roelofs; 10 uur hoog mis jaarg. v. Maria Janssen-Winnen. Maandag: 8 uur leesmis v. Henri- cus en Theo van de Ven. Dinsdag: Feest van de H. Oda, patrones van de kerk. 18.30 leesmis voor de levende en overl. leden van de L.V.B. Woensdag: 8 uur weekdienst voor Mathias van Asten. Donderdag: 19.00 leesmis voor de overl. fam. Claessens-Poels. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 8 uur leesmis uit dankbaar heid v. d. fam. Deters-Verstappen. Zaterdag: 19.30 leesmis voor int. van de fam. Philipsen-Peeters. Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis voor zal. Drini van Rijswijck; 10 uur Hoog mis voor de parochie; 2.30 novem ber lof. Maandag: 8 uur leesmis afgest. fam. Willems-Jacobs. Dinsdag: 8 uur leesmis ter ere van de H. Antonius van Padua uit dank baarheid weldoeners der kerk. Woensdag: 8 uur leesmis voor zal. Theo Groetelaars. Donderdag: 8 uur leesmis voor zal. Hendrika Heesen-Verdellen (W.). Vrijdag: eerste vrijdag van de maand, toegewijd aan het H. Hart van Jezus. 8 uur Hoogmis ter ere van het H. Hart van Jezus uit dank baarheid; 's avonds om 6.30 H. Mis voor levende en overl. leden van zangkoor. Zaterdag: 8 uur wegens priester zaterdag leesmis om Priesterroepin gen; 's avonds om 8 uur leesmis ter ere van O.L. Vrouw en H. Gerardus zegen huisgezin. Akolieten voor 26 nov.: Ger. van Staveren, Harry Drabbels en Cor Janssen. Vanaf de 1ste zondag van de Ad vent 3 dec. zondags H. Mis om 8 u. A VOOR ADVERTENTIES PEEL EN MAAS - UW KRANT RECTORAAT HEIDE Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis uit dank baarheid tot int. van de familie Janssen-Muijsers; 10 uur Hoogmis voor overl. vader Johannes van Kempen. Akolieten: Harry Droesen en Jan Janssen. Misdienaars van de week: Martien Peeters en Jan Nabben. Maandag: 7.30 leesmis voor de overl. fam. Geurts-Gellings. Dinsdag: 7.30 leesmis tot bijz. int. Woensdag: 7.30 leesmis voor Jo hannes en Hendrikus van Kempen. Donderdag: 7.30 leesmis voor Leo- nardus Giezen en Jeane Swinkels. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 7.30 leesmis voor Petrus Mathijs Janssen; 7.45 avondmis voor des Heidse jeugd. Zaterdag: 7.30 leesmis tot bijz. int. Biechtgelegenheid van 78 uur. Te 8 uur Avondmis voor het rectoraat. Kerkpoetsen: Nelly Derikx, Betsy Janssen. VERKEER IN NOOD (II) Het verkeer dreigt uit de hand te lopen. Als er geen bijzondere maat regelen worden genomen zal het aantal slachtoffers in ons overbe volkte en daardoor verkeersinten- sieve land nog sneller stijgen. Nu al is het aantal slachtoffers (jaarlijks rond 2500 doden en meer dan 70.000 gewonden) onaanvaardbaar groot en de economische schade (een miljard gulden per jaar) een zware last. Minister Bakker (Verkeer) laat in zijn jongste nota over de verkeers veiligheid ook duidelijk weten, dat hij maatregelen wil nemen. Maar ook de bewindsman weet niet wat er nu precies moet worden gedaan om het verkeer in veiliger banen te leiden. Het is lang niet zo'n eenvou dige zaak als men een aantal jaren geleden gemakshalve kon aanne men. In het verkeer speelt een aan tal bijzondere factoren mee, die pas sinds korte tijd in Nederland nader worden bestudeerd. Het besef groeit, dat men met méér verbodsbepalin gen en méér wegenbouw in de strijd tgeen de onveiligheid nog lang niet alle wapens in handen heeft. Het verkeer is een samenspel van weg, voertuig en mens. Tot nu toe is aan het onderlinge samengaan van deze drie nog te weinig aan dacht gegeven. DRIE FACTOREN Aan de jongste studies van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (het in Den Haag gevestigde bureau, dat door overheid en particulieren samen be heerd wordt) is het te danken, dat nu wordt gezocht naar middelen om de drie factoren beter bij elkaar te laten passen. In zijn visie op het toekomstige beleid geeft minister Bakker toe, dat meer dan voorheen moet worden gezorgd voor „aanpas sing van de weg met zijn directe omgeving aan de mogelijkheden en beperkingen van de mens". In het verleden heeft men het te genovergestelde geprobeerd. Name lijk de mens door middel van verbods-bepalingen en richtlijnen aan te passen aan de weg. Het is nu wel duidelijk geworden, dat men de menselijke aard, met al zijn fouten en gebreken, niet kèn aanpassen. Wél kan men iets doen aan de omstandigheden, waaronder die mens aan het verkeer deelneemt. Het verkeersbeleid van de regering zal, belooft minister Bakker, dan ook gericht zijn op „het scheppen van veilige weg- en verkeersstitua- ties". Hij heeft daartoe een negental punten geformuleerd. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. 7.45 vroegmis v. d. ge nezing van een zieke; 10 uur v. d. overl. v. d. fam. v. d. Pas-Pijpers. Door de week H Mis om 7.45 uur. Maandag: v d. overl. van familie Coolen-Manders. Dinsdag: tot int. van fam. Huijs- van Enckevort. Woensdag: v. d. overl. van fam. Bruijsten-Coppus. Donderdag: H. Andreas Apostel: tot bijz. intentie (Horst). Vrijdag: eerste vrijdag, 's Morgens geen H. Mis; 19.30 gez. avondmis ter ere van het H. Hart: t.b.i. Zaterdag: eerste zaterdag, gewijd aan het Onbevlekt Hart van Maria, priester-zaterdag tot int. van fam. Hertsig. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; zaterdag 19.00-20.00 uur. RECTORAAT SMAKT Zondag: 28e en laatste zondag na Pinksteren. 7.30 H. Mis voor Joh. Hub. v. d. Winkel; 10 uur Hoogmis int. fam Derks-Meulensteen. Maandag: 7.30 H. Mis. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Jose- phien Asselbergs. Woensdag: 7.30 H. Mis voor overl. fam. Verstegen-Kuypers. Donderdag: 7.30 H. Mis overl. fam. Kersten-Geurts. Vrijdag: 1ste vrijdag van de maand. 7.30 H. Mis; 11.30 gez. H. Mis overl. fam. Geurts-Verschure; 3.30 H. Mis en huwelijkssluiting: Kurzeck-Voes- ten. Zaterdag: 7.30 H. Mis; 's avonds om 7 uur H. Mis te Holthees. NEGEN VOORNEMENS Aanleg van autosnelwegen, die aan hoge veiligheidseisen voldoen. Zij zijn alleen toegankelijk voor snelverkeer, hebben gescheiden rij banen met vluchtstroken, ongelijk vloerse kruisingen, een beperkt aan tal aansluitingen en geen particu liere uitwegen of overpaden (in sommige oudere autowegen nog aanwezig). Aanleg van nieuwe wegen en reconstructie van bestaande, waar bij zoveel mogelijk een scheiding van verkeerssoorten plaats heeft (aparte stroken voor auto's, lang zaam verkeer, bromfietspaden en voetgangerspaden). Daarbij zullen onoverzichtelijke weggedeelten wor den vermeden. Verbetering van de wegver- lichting. Op wegen voor doorgaand ver keer meer parkeerplaatsen, benzine stations en wegrestaurants. Verbetering van markering en bebakening. Veelvuldiger toepassing van eenrichtingverkeer. Meer zorg voor voldoende stroeve wegdekken en een doelma tige gladheidsbestrijding. Nieuwe maatregelen en voor- zienignen, die een goede verkeersaf- wisseling bevprderen. Zorg voor juiste naleving van de bepalingen van de verkeerswet en het rijkswegenreglement tegen lintbebouwing, die het uitzicht be lemmert. DE MENS ZELF Deze negen voorstellen zijn alle bedoeld om de situaties, die de weg gebruiker aantreft, te verbeteren. Maar daarmee is men er nog niet. Ook de mens zelf en zijn voertuig moeten worden aangepakt. Een doeltreffend toezicht op de naleving van de wettelijke voorschriften blijft een onontbeerlijke bijdrage in de strijd tegen de verkeersonveilig heid, stelt minister Bakker. Een be langrijk onderdeel hiervan is het rij den onder invloed. Tegen het rijden onder invloed van alcohol moet strenger kunnen worden opgetreden, waarschuwt de minister. Hij zegt veel te voelen voor het nieuwe En gelse systeem, waarbij bestuurders kunnen worden onderworpen aan 'n ademproef, waarna eventueel bloed of urineproeven worden genomen. OPLEIDING EN VOORLICHTING De ..SWOV" doet ook tal van voorstellen om de verkeersdeelnemer beter voor te bereiden op wat hem in het verkeer te wachten staat. Op leiding en voorlichting (propaganda) moeten verbeteren. Ondanks het grote aantal-ongelukken hebben nog veel verkeersdeelnemers het idee „mij kan niets gebeuren, ik gedraag mij correct". Niet altijd is dat ge voel gerechtvaardigd, zo hebben de onderzoekingen aangetoond. Inder daad is de kans om bij een ongeluk betrokken te geraken statistisch ge zien niet zo indrukwekkend hoog: in 1962 was de kans per automobi list op een verkeersongeval gemid deld 13,8 op 1 miljoen afgelegde ki lometers. Dit geeft velen een wat geruststellend gevoel. Gevolg is, dat eigen onveilig verkeersgedrag niet als zodanig wordt ervaren. Het weer afleren van aangeleerde fouten is daarom even belangrijk als het aanleren van veilig verkeersgedrag, konkludeert de stichting. De ANWB en de KNAC doen op dit punt nuttig werk door een rij proef, waarbij de rij gewoonten van de deelnemers worden geanalyseerd. Ook anti-slipcursussen behoren thuis in deze vorm van voortgezette rij opleiding, die niet mag ophouden bij het behalen van het rijbewijs. De moderne auto's hebben het ge vaar in zich, dat zij de bestuurder misleiden over de feitelijke moge lijkheden in een bepaalde situatie. Ook daaraan moet iets worden ge daan. Door het toenemend comfort van de auto merkt men bijvoor beeld minder snel, dat men met ho ge snelheid rijdt of dat de wegsitu- atie (gladheid, weersomstandighe den) gevaarlijker is dan zij zich voordoet. woninginrichting wilhelminastraat vanray

Peel en Maas | 1967 | | pagina 15