Camps Natuurlijk voor dameslaarsjes naar.... ARIAENS-KOSMAN Grotestraat 6 Kies nu Uw cassette die straks Uw verlanglijstje vult OPENING KUNSTZAAL VENRAY ..de nieuwe modellen! X X SKSruIHMS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN t-TLJEETHi Behoud en uitbreiding Venrays Landschap in recreatieplan Peel en Maas Schouwburg VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 No. 44 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS Het Recreatieschap Peel en Maas, omvattende de gemeenten Broekhui zen, Grubbenvorst, Horst, Meerlo, Sevenum, Venray en Wanssum, ge meenten die een totaal bevolkings aantal hebben van ongeveer 55.000 inwoners en een totale oppervlakte van ongeveer 37.500 ha., heeft eind 1965 aan het Ingenieurs- en land schapsarchitectenbureau ir. J. Val len te Roermond opdracht gegeven tot het opstellen van een advies be treffende de recreatieve ontwikke ling in het gebied van Peel en Maas. Dat advies is er nu en geeft aan hoe en waar, zowel voor de streek- bevolking als voor de toeristen, 'n recreatieve ontwikkeling op gang zou kunnen worden gebracht, voort bouwend op de destijds door de Pro vinciale Planalogische Dienst Lim burg opgestelde inventarisatie en globale ideenschets. OPEN RUIMTE In de in 1964 verschenen „Struc tuurschets voor de ruimtelijke ont wikkeling van de openluchtrecreatie in Nederland" wordt het gebied van Peel en Maas gezien als een streek, welke op de eerste plaats ontwik keld dient te worden voor de week end en vakantierecreatie. Deze op vatting wordt herhaald in de Twee de Nota op de Ruimtelijke Ordening in Nederland (1966). waarin gespro ken wordt over de zogenaamde "centrale open ruimte". Het gebied Peel en Maas maakt daarvan deel uit. Nu is het al duidelijk dat de land bouw, die in deze streken veel in tensiever wordt, al langer hoe min der van die open ruimte open laat. Hiervoor moeten dus regels gesteld worden. MEER RECREATIE Anderzijds spreekt het belang van dit gebied voor de recreatie en het toerisme duidelijk uit de grote (en stijgende) toeloop waarin de aanwe zige voorzieningen zich mogen ver heugen ofschoon tot heden nog geen sprake is van een op grote schaal ontdekt worden van dit ge bied. De behoefte aan uitbreiding van de voorzieningen zal in de toe komst een steeds belangrijker rol spelen. De gemeente Venray vormt geografisch gezien het noordelijk ge deelte van 't recreatieschapsgebied, waarin ongeveer de helft van het totaal aantal inwoners woont. Vol gens de prognose zal de bevolkings aanwas in het gebied voor een zeer groot gedeelte in onze gemeente op gevangen moeten worden, hetgeen zonder meer ook de vraag naar meer recreatieve mogelijkheden zal doen vergroten. Daarbij dient dan ook nog rekening te worden gehouden met het feit, dat het gebied zal ko men te liggen binnen de reiksfeer van de Helmondse en Venlose agglo meratie, terwijl de gevolgen van het steeds verder opdringen van de be bouwing in het Duitse Roergebied evenzeer merkbaar zullen zijn. VENRAYS PLAATS IN HET SCHAP Uit een oogpunt van recreatie sluit het gebied van onze gemeente aan op de zeer waardevolle land schappelijke eenheden van de Maas dorpen. In grote lijnen kan worden gesteld, dat het zeer waardevolle landschap gesitueerd is langs de oost noord en westgrens van het recrea- tieschapgebied, met in het centrum eveneens een dergelijk landschap in de driehoek Veulen-Castenray-Mete- ril. De geprojecteerde autosnelweg vanaf Venlo, ten westen der Maas, vormt een duidelijke afperking van 't oostelijk recreatiegebied; de oost- westverbinding ten zuiden van Ven ray kan beschouwd worden als de grens tussen de bebouwingssfeer met de daaromheen gelegen recreatiege bieden enerzijds en het agrarische gebied anderzijds, terwijl tenslotte de MiddenPeelweg deels de as vormt van het toekomstige westelijke re creatiegebied deels ook de begren zing van de afzonderlijke recreatie landschappen daarbinnen. RECREATIE IN VENRAY Binnen de min of meer aaneenge sloten recreatielandschappen in het oosten en het westen van het recre atieschapsgebied zijn verschillende recreatieve voorzieningen gesitueerd, Een onderscheid daarbij is o.m. ge maakt tussen voorzieningen ten be hoeve van drukke dagrecreatie, zg. attractiecentra, en voorzieningen ten behoeve van rustige dagrecreatie. Van de eerste categorie zijn in on ze gemeente thans weinig voorzie ningen geprojecteerd, mede om de waardevolle landschappelijke een heden hun karakter te laten behou den. De voorzieningen van de twee de categorie zijn hoofdzakelijk groepeerd langs of in de buurt van de grote doorgaande wegen (Midden Peel weg, Deurneseweg, Beekweg), terwijl voor het Venrays gebied bij Vlakwater en oostelijk van de lijn Oostrum-Oirlo voorzieningen zijn gedacht van 'meer dan plaatselijke', respectievelijk 'plaatselijke' beteke nis, nl. voor verblijfsrecreatie en de drukke dagrecreatie. Voorzieningen voor verblijf srecre atie zijn dan nog geprojecteerd ten zuiden van Smakt (Buus), ten noor den van de Beekweg (Ballonzuil) en ten oosten van de kruising Midden Peelweg-Paardkopweg. Elementen van dagrecreatie zijn geprojecteerd op enkele verspreide plaatsen in on ze gemeente. COMMENTAAR VAN DE RAAD Venrays Raad had zich dinsdag uit te spreken over dit advies. Op de eerste plaats nam ze de suggestie over van B. en W., dat het beter is voortaan te spreken van voorzienin gen van boven-regionale betekenis, zoals b.v. het recreatieoord Vlakwa ter en het Venrayse zwembad; en van voorzieningen van regionale of lokale betekenis. Verder wenst de raad meer aan dacht aan de noord-west-hoek, dus i.e. Venray, zeker wat betreft de ho tel-pension-accomodatie. En verder wil men nu eens precies weten, wat in dit advies verstaan wordt onder plaatsen die geschikt zijn voor „rusige dagrecreatie". Ook de opmerking van B. en W. nam ze over, waarin die zegt, dat 'n dergelijk streekplan geen waarde heeft als het niet wordt ingepast in de verschillende bestemmingsplan nen der betrokken gemeenten. Dat heeft echter tot voorwaarde dat be trokken gemeenten ook over die be stemmingsplannen onderling over leg moeten plegen. En dan zal men „ergens" een goed evenwicht moeten zien te krijgen tussen de recreatie-eisen en dat wat de landbouw wil. JENNISKENS en MAAS toonden zich daarin b.v. kei hard, en wezen er op dat iedere be planting schade toebrengt aan de landbouw. De bomen langs de Deur neseweg zijn daar 'n sprekend voor beeld van geweest. De VOORZITTER moest er bij hun betoog herhaalde lijk op wijzen dat er duidelijk onder scheid gemaakt moet worden tussen het bestaande landschap - dat be houden moet blijven - en een nieuw landschap dat men langzaam maar zeker op moet gaan bouwen tenein de deze streek ook voor recreatie ge schikt te houden. Dat moet in over leg met èn niet ten koste van de landbouw gaan. Trouwens de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening stelt ook daar zijn regels terdege voor. De suggestie om te proberen een of meer motels te krijgen langs de Midden Peelweg, de weg Helmond- Well en de langs de nieuwe autoweg van Venlo ten Westen van de Maas, werd toegejuichd. Wat die laatste weg betreft, zal er behoorlijk over leg met alle instanties gevoerd die nen te worden, wil die niet het mooi ste stuk recreatiegebied gaan ver knoeien. Ook de uitstippeling van recreatieroutes voor auto's, rijwie len en voetgangers wordt toegejuichd en met de ANWB is al overleg aan de gang over de geplande Peelroute. De Rouwkuilen dienen bewaard te blijven en daarbij moeten mogelijk heden komen voor dagrecreatie. De Poelsche Kuilen en het Oostrums Beekdal moeten ontsloten worden - en moet er recreatiemogelijkheid komen. De Heidse Peel wordt niet in zijn geheel ontgonnen, maar 'n stuk wordt bewaard, ook weer voor re creatie en landschap. Kamphuisjes aan de Midden Peel weg zoals die in het advies worden voorgesteld, hebben weinig zin, daar in Horst al een kampeercentrum aan deze weg komt. Beter is de uitbouw van de Buus aan de Maasheseweg, met kampeerhuisjes, terwijl men ook accoord kan gaan met een kam peercentrum in de nabijheid van de Ballonzuil. Tegen dat laatste had v. VALKENGOED wel wat bezwaar, gezien het feit, dat daar nogal wat wild zit dat dan verjaagd wordt. „De keuze is tussen mens of ko nijn" aldus de VOORZITTER en dan wordt natuurlijk de mens gekozen. Over 't algemeen kon de raad zijn instemming betuigen met dit offici ële advies, al liet de kerkdorpfractie er geen twijfel over bestaan dat zij bij de verdere uitwerking de boere- belangen zal laten prevaleren boven die van de recreatie. „Daar is ver- der-op in de gemeente nog plaats genoeg voor" aldus JENNISKENS. TIMMERMANS vroeg zich wel af of het goed is in de buurt van Pas- calis ook een kampeercentrum op te richten, maar de VOORZITTER vertelde dat dit slechts een sugges tie is. Of die verwezenlijkt zal wor den, hangt ook af, wat St. Paschalis gaat worden. Op de vraag of een en ander een wettelijke basis krijgt (MEVR. RUT TEN) vertelde de VOORZITTER, dat die er niet komt, als dit plan niet in de verschillende bestemmingsplan nen wordt overgenomen door alle gemeenten. Daarom is nauw overleg nodig. De suggestie van VAN VALKEN GOED werd overgenomen om de gezamenlijke gemeenteraden nog maar eens bij elkaar te halen en des noods gezamenlijk het hele gebied te laten bezoeken. Zo werd dit concept rapport door Venrays raad aanvaard met alle op- en aanmerkingen en kreeg BARTELS het laatste woord, die vroeg of VW ook in Peel en Maas vertegenwoordigd was. Dat blijkt het geval. Virtuosen zijn het, stuk voor stuk. de violisten van het Nationoal Bu- dapester Zigeuner Orkest, die 'n uit verkochte schouwburg j.l. maandag kon beluisteren - in de cocktail-se rie. Jozsef Pécsi en zijn mensen heb ben hier een avond gebracht, die be slist de moeite waard was. Niet al leen omdat bekende, als de Czardas van Monti en de Sabeldans van Kha- tschaturian in een wervelende vaart gebracht werden; of omdat de cel list Arpad Raduly ragfijn het Ave Maria v. Gounod ten gehore bracht maar ook om de andere minder be kende en onbekende nummers die met virtuositeit en vaart - wat een tempo soms - uit de violen vloeiden. De zang van Ferenc Beres moest het afleggen tegen het volume van het orkest, een orkest dat op prachtige wijze gesteund werd door de beide cymbaalspelers en de klarinettist. Klementina Horvath kreeg menig open doekje met haar „veldboeket van Hongaarse volksliederen" èn sa men met Beres in de „liefdesliede ren". De leider van het orkest, Jozsef Pécsi, toonde zijn kunnen in solo's in een Czardas van Einer, alsmede in het slotnummer dat zigeunerme- dolieën liet horen van Sarasate. Een opmerkelijk kunnen, waarbij van een verbluffend vakmanschap getuigenis werd afgelegd. Een vakmanschap dat ook de anderen van dit 15 vio len tellende orkest niet vreemd was, want zowel in samenspel als bij de soli leverde dit zigeunerorkest soms artistieke prestaties. Dat dit niet altijd het geval was, en zeker niet in' de eerste helft, kwam naar ons leek door een zekere mate van on verschilligheid - die het vuur van bezielde zigeuners gedoofd scheen te hebben.... Een vuur, dat zelfs virtu ositeit en vakmanschapschap niet konden vervangen. Desondanks ont kwamen noch de solisten noch het gehele koor aan toegiften voor een dankbare zaal. Graag zij dit orkest een tot weerziens en vooral tot weer- De opening van de nieuwe kunst zaal aan de Langeweg is doodge woon gebeurd doordat de initiatief nemer - de heer Kleyweg - op een gegeven ogenblik de deur openzette en iedereen die naar binnen wilde kon rustig zijn gang gaan Doodge woon, zoals ook de kunstzaal dood gewoon moet worden.... Doodgewoon in die zin, dat iedereen er welkom is, dat iedereen ongestoord de zaken bekijken kan, die er tentoongesteld zijn, en desgevraagd doodgewoon tekst en uitleg krijgt over de bedoe ling van de kunstenaar, in zijn werk neergelegd. Geen deftig museum.... maar gewoon en simpel, zoals deze zaal zelf gewoon en simpel is. Het moet gezegd zijn, dat de be langstelling zeker niet beneden de verwachting is gebleven. Dit on danks het feit dat de Kunstzaal het bij zijn eerste expositie de bezoekers niet gemakkelijk heeft gemaakt. De werken b.v. van de beeldhouwer W. Klabbers uit Milsbeek - uitgevoerd in keramiek, kalkzandsteen en ijzer - zijn ondanks de titels die hij er aan gegeven heeft, bij een eerste kennismaking moeilijk te bevatten. Zelfs ondanks de explicatie die de kunstenaar zelf gaf.... De 'beroering' die hij in zijn materiaal tot uitdruk king tracht te brengen, is nog meer begrijpbaar in zijn keramiek, dan in zijn werk van het laatste jaar - dat in ijzer is uitgevoerd en vrij kil en hard gebleven is. Het werk van Broeder Gervaes - dat hier eindelijk de kans krijgt om eens in zijn volle pracht geëxposeerd te worden - had kennelijk te lijden van het licht, dat ofwel te scherp of wel niet juist gericht was. Het fon kelende emaille-spel bleef daardoor weg en dat schaadt volgens ons de gloed en de kleur van deze juweel tjes op emailleergebied. Eeltje de Vries mag het grootste gedeelte van deze tentoonstelling voor zijn rekening nemen - met wat de catalogus zijn 'Venrayse periode' noemt. Bijna 90 stukken in olie, pas tel. vetkrijt en niet te vergeten zijn collages, geven in ieder geval een beeld van zijn kunnen - dat niet al tijd even gelukkig uitvalt, doch in andere stukken toch duidelijk van 'n bewogenheid spreekt, waarbij gedra gen smart en leed ook op de toe schouwer wordt overgebracht. Zijn werk alleen is al de moeite waard om eens kennis te gaan maken met de Kunstzaal. Van de ene kant kin derlijk geluk in zijn werk, van de andere kant leed.... Het is soms hui veringwekkend. Zijn werk lijkt ons juist iets waarvan vele mensen zul len gaan houden als ze er eenmaal wat beter kennis mee gemaakt heb ben. Een kenismaking die, door de huurmogelijkheden die de kunstzaal biedt - op vrij goedkope wijze te verwezenlijken is. Van Gussen Wie staan er een zes tal werken. Werken, die het de be zoeker niet gemakkelijk maken. Wat bedoeld hij, wat wil hij zeggen met die vreemde klompen hout- waar mee hij schijnbaar geworsteld heeft en die de sporen van die worsteling zo overtuigend dragen....? Ook hier geldt weer dat men zulk werk niet 'even' kan bekijken. Men moet er de tijd voor nemen; eerst dan zullen die vreemde vormen een bepaalde taal gaan spreken, iets bepaalds tot ons te zeggen hebben. Ook daartoe biedt deze kunstzaal alle kansen. We zeiden het al - men kan deze kunstwerken voor enkele guldens in de maand thuis krijgen, juist om in eigen vertrouwde omgeving welis waar een nieuw element te gaan vormen, maar toch een eigen plaats te krijgen. We mogen slechts hopen dat velen - ook zij die de kunst nog maar al tijd moeilijk en onbegrijpelijk vin den - toch eens een kijkje gaan ne men in deze zaal. Het is wellicht een kennismaking die uitnodigt om nog eens te komen, om zelf moeite te doen de kunst van deze tijd beter te verstaan. En om dat doel alleen al mag Venray de initiatiefnemer dankbaar zijn. horen toegewenst, maar dan met iets meer bezieling a.u.b Een fantastisch idee om onderdelen van de cassette, die U zelf hebt uitgekozen, op een verlanglijstje te zetten. Het maken van een verlanglijstje voor een verjaardag, trouw dag en met Sinterklaas en moederdag geven geen problemen meer. Bovendien hebt U, voordat U het weet een cassette, waar U al zo lang naar uitgekeken hebt, kompleet I U KIEST uit heel veel modellen: klassiek, fantasierijk of mo- deraUitvoeringen zijn er in zilver, pleet en edelstaal. Ja het is een genoegen NU een cassette te kiezen die STRAKS uw verlanglijstje vult. Komt U eens langs? U bent welkom. Het fraaie houten opbergkastje krijgt U cadeau eis de cassette kompleet is. JUWELIER HORLOGER GROTESTRAAT 16 - VENRAY - TELEFOON 04780 -1261 's-Maandagsmorgens gratis koffie

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5