Hitlers geheime wapen kwam gelukkig te laat SIMCA lOOO t 1 Politierechter Oosirums Harmonie gehuldigd WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN V redes voettocht Vredesdienst De consumentenbond zegt wJmm V Y I is voordeliger dan Automatisch thuis wassen VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 No. 41 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRUS RTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEMENTS- PER KWARTAAL 2.- (buiten V«roy 115) IN DE TWEEDE WERELDOORLOG: V VICTORIE. MAAR OOK: DE VERGELDING. Op 3 oktober van dit jaar was het 25 jaar geleden, dat het Duitse geleerden lukte om op het proef station Peenemünde aan de oost kust een raket te lanceren, die het prototype werd voor de gehele ontwikkeling van de ruimtevaart en helaas ook voor de bewapening van vele landen. Deze raket stond geboekt onder het type A-4, wat weinig mensen iets zegt. Veel bekender of be ruchter werd de benaming V-l en V-2, de v voor vergelding! Duitse geheimen. De ouderen zullen zich herinneren hoe Hitier meermalen pochte op het bezit van een geheim wapen. Het zou jaren duren voor de Duitsers er mee voor de dag konden komen. Toch hielden zij zich in 1933, toen Hitier aan de macht kwam, al be zig met de ontwikkeling van ra ketten. De werkzaamheden op dat gebied waren nog in een beginsta dium toen Hitier zeer in het geheim een proefstation in Peenemünde ves tigde. Pas in 1943 kregen de geallieerden lucht van deze geheimzinnige acti viteiten en in de nacht van 17 au gustus van dat jaar werd Peene münde gebombardeerd, hetgeen van grote invloed zou blijken te zijn op de verdere activiteiten op dit gebied. Niet alleen werd er door de vernie lingen een vertraging in de produc tie van deze vergeldingswapens be reikt, maar tevens besloot men, nu het geheim van Peenemünde uitge lekt was, het gehele project te ver plaatsen naar ondergrondse werk plaatsen in het Harzgebergte en daar Hitiers geheime wapen te ver volmaken. In Nederland. De zo ontstane vertraging in de pro ductie was de oorzaak dat pas in juni 1944 de vergeldingswapens in actie kwamen. Van startplaatsen in noord-Frankrijk begon men Londen te bestoken. Toen in september de bombardementen op grote schaal zouden kunnen beginnen, werden de startplaatsen in noord-Frankrijk al bezet door de oprukkende geal lieerde legers. Men koos toen nieu we opstellingen in Nederland, maar de geïmproviseerde startplaatsen en de bijna tweemaal zo grote afstand naar Londen waren de oorzaak dat de trefzekerheid van de V-wapens veel geringer werd. Toch eisten ze bü elkaar 6000 do den en 18.000 z^aar gewonden, een aantal dat veel groter had kunnen zijn indien de geheimen van Peene münde Ki'et waren ontdekt. De Duitse bewering dat de geheim zinnige wapens de krijgskansen zou den doen keren, waren niet uitge komen. Het stervende Duitsland van Adolf Hitler bracht alleen de ge boorte van het tijdperk der raket ten met zich mee. Naar Amerika. Er is veel gediscussieerd over de vraag wat er gebeurd zou zijn wan neer Peenemünde aan de aandacht van de geallieerden was ontsnapt. Velen menen dat dan ook de ver traging uitgebleven zou zijn waar door de Duitsers rustig hun nieuwe wapens verder hadden kunnen ont wikkelen, met alle gevolgen van dien. Anderen menen daarentegen dat de ontwikkeling van werkelijk doel treffende raketten veel langer ge duurd zou hebben dan Duitsland de oorlog zou hebben kunnen volhou- Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Leunseweg 47a Te. 2471 Venray Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gedipomeerd den, en inderdaad was alleen de V-2 een werkelijke raket. De V-l was niet veel meer dan een vliegende bom met vleugels, die echter door een straalmotor in staat werd ge steld de afstand tussen lanceerplaats en doel te overbruggen. De V-l startte op een 40 meter lan ge ijzeren startbaan onder een hel ling van 18 graden. In tegenstelling met de V-2 kon men haar horen aan komen als ze het doel bijna bereikt had. De V-2 was praktisch geluid loos, startte vrijwel verticaal en werd gestookt met alkohol en vloei bare zuurstof. Met de ondergang van Peenemünde en Hitiers Duitsland stierf de ont wikkeling van raketten echter geens zins, integendeel, vooraanstaande geleerden uit Peenemünde, waaron der de bekende Wemher von Braun, werden overgebracht naar Amerika. Een aantal andere werd door de Russen weggevoerd achter het ijze ren gordijn. Ruimtevaart. Met de overkomst van de Duitse raketgeleerden begint de ontwikke ling in de V. S. en Rusland op gang te komen. De V-2 wordt in Amerika verder ontwikkeld en wordt een gevaarte dat leeg drie ton weegt en een ton aan instrumenten kan mee voeren. De grootste hoogte die ooit door een V-2 werd bereikt, is 184 kilometer. Dat gebeurde op 17 de cember 1946 boven de White Sands woestijn. In 1949 bereikt een Wac Corporal-raket boven op een V-2 gemonteerd een hoogte van 402,3 km. Eigenlijk is dat al een voor loper van de bekende meertraps- raketten zoals die nu in de ruimte- king en in de loop der jaren komen steeds grotere en betere construc ties uit de bus. Een hoogtepunt in de geschiedenis van de raketten vormt de datum 4 oktober 1957, als door middel van een raket de eerste kunstmaan door de Russen in een baan om de aarde wordt gebracht, waarmee ze bewij zen dat ook zij niet stilgezeten heb ben en zelfs een voorsprong op de Amerikanen hebben. Ook zorgden de Russen voor een tweede hoogte punt als op 12 april 1961 het leven van Juri Aiexejewitsch Gagarin aan een raket wordt toevertrouwd. De ruimtevaart krijgt daardoor een enorme stimulans, wat zich uit in ruimtevluchten van enkele dagen, waarbij belangrijke onderzoekingen worden gedaan en mensen zelfs uit hun capsule kruipen om buiten een kijkje te nemen. De aanvankelijke achterstand van Amerika wordt nu praktisch ingelopen en de successen en daarnaast ook een enkele mis lukking volgen elkaar snel op. Geleide projectielen. De proeven die ooit in Peenemünde werden genomen, zullen er mede aan geholpen hebben dat de mens binnenkort op de maan zal landen. Prachtige wetenschappelijke succes sen dus die de mens misschien eens in staat zullen stellen op andere planeten van ons zonnestelsel te landen. Het is echter niet de volle dige geschiedenis van de raket. Het oorspronkelijke doel van de V-l en V-2 was niets meer dan vernieti ging en het belang voor de moderne oorlogvoering met behulp van ge leide raketten werd ook door nie mand over het hoofd gezien of ont kend. De twee V-wapens van de Duitsers waren nog niet radiogra fisch bestuurbaar, daarvoor had de tijd ontbroken. Overigens werden ook door Hitler's vijanden aan het eind van de oorlog in grote getale korte-afstandsraketten gebruikt, waarbij de nauwkeurigheidsfactor van minder belang was. Technisch lag men echter by de Duitsers ver ten achter, reden waarom men de Duitse geleerden trachtte in handen te krijgen. Er ontbrandde een wedloop tussen de Sow jet-Unie en Amerika om ra ketten voor oorlogsdoeleinden te ontwikkelen, waar men inderdaad in geslaagd is. Vliegtuigen worden uitgerust met kleine geleide raketten, onderzeeërs kunnen van onder water uit raket ten lanceren, beide blokken en waar schijnlijk ook China, beschikken over ballistische raketten met grote actieradius, er zijn onderaardse ba ses waarvandaan op elk moment ge leide projectielen kunnen worden afgevuurd. Atoombom. De versnelling van de menselijke kennis waar de tweede wereldoorlog een steentje toe bijdroeg, liet ons kennismaken met de nucleaire wa pens. Het logische gevolg was dat er raketten met atoomladingen wer den gemaakt De waarde van deze wapens werd echter twijfelachtig toen bleek dat een raketaanval van een der mach ten onherroepelijk door een even er ge tegenaanval gevolgd kon wor den. Er werden anti-raketten ont wikkeld, gevolgd door anti-anti-ra- ketten. Daardoor is in onze dagen de situatie ontstaan dat een wankel evenwicht in stand wordt gehouden en door alle partijen enorme som men worden besteed aan de verder gaande ontwikkeling en vervolma king van het eens geheime wapen van Adolf Hitler. Volwaardige vlerdeursautomoblel. Lage prija - Hoge Inrullwaarde. Onverbeterlijk goedl Garage F.A. LINDERS Yenray Zuidsingel telefoon 04780 1593 of 1683 dealer voor Venray en Wanssum „Ik ben de schuldige niet!" riep de gemoedelijke dikke veehouder met opgeheven handen uit, „als u récht recht wilt spreken, dan moet u die jeneverkruik veroordelen." „Dat is precies de bedoeling", zei de politierechter. „Beter gezegd: omdat de wetgever de jeneverkruik al veroordeeld heeft, staat u hier. Want u hebt er te veel uit gebruikt". „Ik heb er niets uit gebruikt!" weerstreefde de verdachte. „Wat u zegtU kocht een nieuwe kruik oude klare en stapte er mee de auto in. Toen de politie u aan hield, was de kruik zo goed als leeg. Wilt u nu nog volhouden, dat u niets gedronken hebt? U rook he lemaal naar de drank." ,De dop is er af gegaan en toen is de kruik leeg gelopen in de auto. Ik heb er geen slok van gehad. De auto stonk naar de drank, niet ik." „Ja, dat soort dingen zeggen ze in een café ook: de kurk is van de fles gegaan en toen istie leeg gelopen" priemde de officier, „en: er zit een gat in m'n glas. Maar deze verdach te rook nóg naar de alcohol toen hij in een cel was opgesloten en z'n auto al lang verlaten had." „De jenever was over m'n kleren gelopen in de bocht!" riep de boer uit. „Zo gulzig dronk u dusdat de drank over uw kleren stroomde." Het klonk allemaal weinig overtui gend, wat de automobilist tot zijn verdediging aanvoerde. Het slinge ren van de auto weet hij aan zijn pogingen om de kruik weer recht op te zetten, de dranklucht werd veroorzaakt door de uitgestroomde alcohol, zijn wartaal bij de aanhou ding kwam door de schrik. „En hoe kwam dan volgens u de dop van die kruik?" wilde de rechter weten, want gloednieuwe jeneverkruiken plegen doorgaans goed. verzegeld te worden afgeleverd. „Dat heeft m'n passagier gedaan. Die wou er eens aan ruiken, of het wel de goede was. Hij kan het zelf getuigen!" De passagier kwam in een vrolijke stemming de rechtszaal binnen. Een wat té vrolijke stemming. „U hebt zeker al bij voorbaat een glaasje ge dronken op de goede afloop," dacht de politierechter. „Neenee, op de goudeerlijke justitie," klonk het ver rassende antwoord, dat al een be kentenis inhield. „Enne, hij daar heeft niet durven drinken." „Zo, vanochtend heeft meneer eens niet gedronken. De andere dagen ddie»oKal2" oAndP-ES. wel. ja." Toen nerde zich klaarblijkelijk waar het om ging. „Behalve dan die ene keer in de auto. Toen heeft ie ook niets genomen." „Zozo, dan hebt u de kruik in uw eentje zo ver leeg gedronken?" Als er al een afspraak gemaakt was wat hij moest zeggen, was hij dat nu glad vergeten, want de getuige gaf toe de kruik flink te hebben aangesproken. „En wie heeft de kruik nou laten vallen?" vroeg de officier. „Dat kan ik wel geweest zijn" bedacht de waardevolle getui ge, „maar toen was ik de auto al uit met 't ding, want in de auto had ik 'm nog steeds vast." De officier liet duidelijk merken to taal geen waarde te hechten aan de verklaringen van verdachte en ge tuige. De getuige bevond zich bij aanhouding niet eens in de auto en de bestuurder werd aangetroffen met een vrijwel geledigde kruik. Bij het onderzoek was gebleken, dat de drank zich niet in de auto maar in de man bevond en daarom eiste hij twee weken gevangenisstraf en twee jaren ontzegging van de rij bevoegdheid. „Natuurlijk bleef die drank niet in de warme auto," riep de verdachte uit toen hij voor 't laatst 't woord kreeg, „die verdampte!" „Dan hebt u toch aardig wat van die damp ingeademd," zei de poli tierechter en hij vonniste conform de eis. Beide drinkebroers vertrokken, met de dampen in. Voor alle reparaties la. MARTENS Schoolstraat SO TeL SMS Voordat Oostrum in de officiële receptie zijn Harmonie kon gaan huldigen i.v.m. het feit dat zij op het bondsconcours in Cuyck een eerste prijs in de tweede afdeling heeft veroverd, was het Venrays gemeentebestuur, dat bestuur en leden van deze harmonie officieel op het gemeentehuis ontving. Een voltallig gemeentebestuur, want Wethouder Janssen had zijn vacan- tie er op zitten en was nu weer van de partij, toen de Harmonie Sub Matris Tutela zich opstelde in de raadszaal, die voor dergelijke ge beurtenissen toch wel aan de zeer krappe kant is. Alle goeie dingen in drieën. Burgemeester Mr. Custers herinner de er aan, dat vorige week Venray en Merselo officieel op het gemeen tehuis ontvangen waren voor hun prestaties in de afdeling Uitmun tendheid. De prestatie van Oostrum ligt dan ogenschijnlijk, aldus Mr. Custers, op een wat lager vlak, maar is daar niet te minder door. Vlak voor haar gouden jubileum in januari a.s. heeft dit corps eens dui delijk aangetoond, dat alle moeilijk heden, die er geweest zijn, duidelijk zijn opgelost en dat een vernieuwde en jonge ploeg bereid is in de voet sporen te treden van hun voorgan gers. Daarbij heeft ze niet alleen de sympathie van de gehele Oos trumse gemeenschap, zoals bv. bleek bij de spontane huldiging van zon dag j.l. en later zou blijken bij de officiële receptie maar van de gehele gemeente. Venray is trots, ook op de Oostrumse Harmonie, die zo dikwijls klaar blijkt te staan voor opluistering van festiviteiten. Het verwerven van een goede prijs op een concours, aldus Mr. Custers, is voornaam, maar poo vnnmampr meenschap en daarin heeft Oostrums Harmonie altijd een voorbeeld ge geven. Moge aldus dit concours het begin punt zijn van een nieuwe bloeipe riode van de Oostrumse Harmonie, zo besloot Venrays burgervader zijn felicitatietoesprak, waarin ook de echte Venraodse jong, de directeur J. Versteegen hartelijk gehuldigd had voor ^yn klaar-staan voor het Venrays muziekleven. Hy bood namens het gemeentebe stuur president Volleberg een en veloppe aan met 200,en om alle verdere discussies over subsidies meteen maar op te vangen, kondig de hij aan dat in 1968 het gemeen tebestuur bekijken zal of de subsi dies voor de muziekgezelschappen misschien hoger opgetrokken kun nen worden. Directeur Versteegen kreeg een platenbon aangeboden. Het glas werd geheven en een mars geblazen op het Oostrumse succes. President Volleberg was zeer tevre den over deze ontvangst. Hij wilde niet gaan vechten of het nu werke lijk 107 jaren geleden was dat een Harmonie op het gemeentehuis ont vangen was, maar hoopte dat hier van nu, in onze tijd, een goede tra ditie van gemaakt zou worden. Zulk een ontvangst op het gemeentehuis, aldus de heer Volleberg, geeft de waardering en de sympathie voor de Venrayse muziekcorpsen een ex tra-ondergrond en hij kon daarvoor namens bestuur en leden slechts dankbaar zijn. Dankbaar was hij ook voor de gift en voor de ge dane toezegging voor mogelijke ver hoogde subsidies, want, ook hij be nadrukte, dat het in stand houden van een dergelijk goed corps geen klpinitrhpid ia tpItpx nipt vnnr. ppn Bij het begin van de interkerkelijke Vredesweek, die nog tot zondag duurt, heeft de jongerenbeweging Meerlo en de pax christi werkgroep Venray een vredesvoettocht georga niseerd van Meerlo naar de Vredes- kerk in Venray. Ruim 150 jongeren uit deze con treien namen deel aan deze tocht, die veel te lijden had van het be paald slechte weer. In groepjes van acht jongeren is gedurende deze voettocht gediscussieerd over het motto: geen spreiding van kernwa pens, wel spreiding van welvaart. Na afloop van de Vredesdienst in de Vredeskerk gaven de jongelui de conclusies weer van het besprokene, waarbij o.a. gesteld werd dat wat nu uitgegeven werd aan defensie, beter gebruikt kon worden om de steeds groter wordende kloof tussen de arme en rijke volkeren te helpen overbruggen. Gesteld werd ook dat Christen-zijn en het gebruik van ge weld tegen mensen onverenigbaar is, zoals ook onverenigbaar is, dat men andere mensen gebrek laat lij den. „Zalig de mens, die vrede maakt aldus Mattheus en vrede betekent hier welvaart scheppen, gave ge meenschappen formeren, beter on derling begrip, barmhartigheid, goedheid, doodgewone menselijk heid. Aldus enkele van de vele ver slagen, die de deelnemers hadden opgesteld. Voor de Vredesdienst, waarvoor veel belangstelling bestond, ook buiten de kring van de jongeren, gaven groepen door middel van voorle zing van krantenberichten nog eens duidelijk aan, hoe onze wereld ver ziekt wordt door oorlogen en onlus ten. Oorlog in Vietnam, rassenonlus R IJ BEWIJS? D A F KOPEN! ten in Amerika, binnenlandse strijd in Angola, grensoorlog tussen Israel en Egypte, onlusten in Congo, voed selgebrek in India, uitbreiding van de kernwapens, ondanks het weg vagen van Hiroshima en de voedsel- overschotten in Europa. Thema's, die, aldus Pater van der Heyden, die de Eucharistieviering leidde, toch duidelyk aantoont dat de vre de op deze wereld ver te zoeken is. Een vrede, die echter niet te winnen is met het bidden van de rozen krans, met het opsteken van kaar sen, het houden van bedevaarten, maar en dat hebben gelukkig vele jongeren begrepen door de daad werkelijke inzet van de Christenen. Als men werkelijk christen is, dan is er bekommernis om Vietnam, om al die andere brandende vraagstuk ken in de wereld. Dan zal hij of zij pogen op- de plaats waar men ge steld is, iets bij te dragen tot een betere wereld door medemenselijk heid, goedheid, gulheid, offerzin, door een positieve instelling tegen over alles, wat de wereld leefbaar der en gelukkiger kan maken. In deze Vredesdienst brachten jon gelui van het koor van Mariannhill de Emmausmis ten gehore, die ge bruik maakt en de stijl heeft van de Negro-spirituals en de gospelsongs. De zangeres was Jo Gommans uit Leunen, die o.m. onder de Commu nie een negro-spiritual zong. De band 'speelde vrij hard, maar dat verhinderde niet dat er enthou siast meegezongen werd door het aanwezige publiek. Dominee Keers sprak met de celebrant de offerge beden rnt en bad later het Onze Vader mee voor. Door een zestal priesters moest de Communie wor den uitgereikt. Na afloop van de dienst, die ruim anderhalf uur duurde, bleken de meeste deelnemers aan deze voet tocht zeer tevreden te zijn. Men had niet alleen goed gewandeld, maar ook fel gediscussieerd en men was van mening dat de onderlinge ver standhouding en begrip alleen maar gediend geweest zijn met deze vre- destocht, die zulke indrukkende pro blemen nog eens duidelijk voor de jongelui gesteld had. lil A AAA A T Henseniusplein 4a nieuw tel. nr. 2607 Daarbij is uw was in plm. 1 uur schoon en kastdroog Geopend van 'smorgens 7 uur tot 'savonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m. Iedereen die 'savonds voor 9 uur ('szaterdags 5 uur) binnen is, kan zijn was rustig afwerken.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 9