Boerenleenbank niet alleen chemisch reinigen, ook... ITiïïm Wat voor Zuid geldt ook voor Noord gewenst Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN fa. MARTENS VRIJDAG 6 OKTOBER 1967 No. 40 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— (buiten Venray 2-25) GELIJKE MONIKKEN GELIJKE KAPPEN Het Ontwikkelingsorgaan N.Lim burg heeft vorige week een nota ge zonden naar de Minister van Eco nomische zaken en het Provinciaal Bestuur. Een nota, waarin gepleit wordt om een z.g. stimuleringsrege ling voor de gehele provincie Lim burg. WAAROM ALLEEN Z.-LIMBURG De nota vraagt zich af, waarom feitelijk de steunregelingen van het Rijk voor industrievestiging alleen geldon voor Zuid Limburg, d.w.z. dat deel van onze provincie wat ligt in het zuiden en in het midden, dit laatste ten oosten van Roermond tot de Maas. Is daar niet teveel geke ken uitsluitend en alleen naar de sluiting der mijnen? Als dat zo is, dan blijkt men van hogerhand toch enkele feiten over 't hoofd te zien. Voor wat Noord Lim burg betreft mag dan gewezen wor den op het nog steeds hoge geboor tecijfer van de bevolking. Verder is er nog steeds de teruggang van de arbeidsbevolking in de agrarische sector en het teruglopen van de pen del uit Duitsland. Het is zeker waar dat ook in N. Limburg - aldus de nota - het ge boortecijfer terugloopt, maar toch niet in die mate als in de rest van Nederland. Trouwens deze verande ring merkt men eerst over 16 - 17 jaar. Feit is dat de beroepsbevolking van heel Noord Limburg, volgens schattingen van deskudingen, tot 1985 met ruim 30.000 zal groeien tot circa 100.000 personen. Verder schatten de deskundigen dat de ontwikkeling en de mecha nisatie van het agrarisch bedrijf dus danige gevolgen zal hebben dat uit deze sector nog eens 3000 mensen extra zullen afvloeien. Bovendien zal bij het tot stand komen van een Europese markt het internationale loonnieveau practisch overal gelijk worden, wat weer inhoudt dat het pendelen naar Duitsland zijn aan trekkelijkheid verliest. Dat betekent dan dat voor deze sector ook nog eens 3300 arbeidsplaatsen moeten ge reserveerd worden. Telt men deze cijfers tesamen, dan blijkt dat de groeipercentages van de Noord en Zuid Limburgse werk gelegenheid gelijk zijn en dat dus beide gebieden dezelfde zorgen heb ben voor industrialisatie en her- structuering. Derhalve is het onjuist alleen voor Zuid Limburg bepaalde faciliteiten toe te staan. TOESTAND NU Bekijken we de toestand van dit moment, dan blijkt uit deze nota, dat het verloop van de werkeloos- heidsomvang in Noordelijk Limburg nog altijd ver boven het landelijke gemiddelde ligt, op sommige plaat sen zelfs 3 x zo hoog. Als het Ned. werkeloosheidspeil in 1967 geleide lijk daalt, zien we dat zulks in N. Limburg in veel mindere mate het geval is. De nota duidt een en an der aan met officiële cijfers van het arbeidsbureau. Veel aandacht besteedt de nota - terecht - aan de streek ten Oosten van de Maas, vanaf Reuver tot Gen nep. Terwijl de rest van Limburg nog profiteren kon van stimulerings maatregelen in het verleden, is en was deze streek feitelijk alleen op eigen kracht aangewezen, wat een onmogelijke opgave is. Trouwens de vraag mag worden gesteld of de sti muleringsmaatregelen in de rest van Noord Limburg niet te gering zijn geweest. Het feit b.v. dat Inalfa al hier aan een nieuwe vestiging in Hamont (B.) de voorkeur gaf, geeft met andere voorbeelden volgens de ze nota duidelijk aan, dat zelfs de „oude" stimuleringsmaatregelen te kort schieten t.o.v. de Belgische. Maar nogmaals, de strook ten Oos ten van de Maas is in het verleden en nu, veel te kort gekomen en de vraag is of men deze situatie onge straft kan laten bestaan. Is voorko men nu, niet gemakkelijker en fi nancieel ook beter, dan genezen la ter Het feit dat België beste resulta ten mocht boeken bij de uitvoering van zijn regionaal industrialisatie beleid, moet volgens deze nota aan leiding zijn niet alleen om de ruime Belgische faciliteiten in Zuid maar ook in geheel Noord Limburg toe te passen. PENDEL Een apart hoofdstuk wijdt de no ta nog aan de pendel, die in de tijd van hoogconjunctuur de Nrd.-Lim- burgse bedrijven voor vele proble men heeft gezet. Immers, toen alle bedrijven als het ware om werk krachten schreeuwden, trok 'n goed deel van de N.-Limburgse arbeids krachten naar Duitsland, aange trokken door de hogere lonen die men daar gaf. Het soulaas was voor de N.-Limburgse bedrijven het aan trekken van vreemde arbeidskrach ten, die meer geld kostten en toch niet in staat bleken de gestadige toenemende orders uit te voeren. En dat stagneerde de groei en men mis te de kans om van de hoogconjunc tuur ten volle te kunnen profiteren o.m. door het vormen van reserves. Dit maakte en maakt veel onderne mingen conjunctuurgevoelig, met al le gevolgen van dien. Nu dat loon- verschil langzaam maar zeker recht getrokken wordt, zullen meer pende laars in Noord Limburg zelf werk- zoeken en moeten vinden... CONCLUSIES Al met al komt het rapport tot de bevinding dat het noodzakelijk is om Noord Limburg van dezelfde stimuleringsmaatregelen te laten profiteren als Zuid Limburg. Ze dringt derhalve bij de Minister van Economische Zaken daartoe aan VERKEERSREGELS IN BRAILLE In samenwerking met de Vereni ging het Nederlandse Blindenwezen heeft het Verbond voor Veilig Ver keer een brochure samengesteld waarin alle verkeersregels zijn op genomen, die van belang zijn voor blinde of slechtziende weggebrui kers. Deze verkeerscode voor blinden - een uittreksel uit de door het Ver bond voor Veilig Verkeer en ANWB gepubliceerde algemene „Verkeers code" verschijnt in 2 edities. Voor de ongeveer 1700 blinden in ons land die het brailleschrift be heersen is een editie in braille ge drukt. Voor de slechtzienden is een zwartdruk Verkeerscode in extra grote letters verscheen. De beide edities worden gratis be schikbaar gesteld; de braille-editie is inmiddels aan zoveel mogelijk blinden toegezonden, de editie voor slecht-zienden kan worden aange vraagd bij het Verbond voor Veilig Verkeer, Utrechtsestraatweg 79, Hil versum. f/h en er zitten nog zoveel andere prettige dingen aan vast Sparen is zorgen, dat er geld is, wanneer u het nodig hebt. En sparen bij de Boerenleenbank betekent bovendien, dat u uw eigen rente kunt kiezen door de verschillende spaarvormen. Natuurlijk kunt u er ook gebruik maken van al die andere diensten waarvoor u een bank nodig hebt. Zoals de bankgiro, de aan- en verkoop van buitenlands geld en effecten, de huur van een safeloket, de hypotheek voor een eigen huis en het afsluiten van uw verzekeringen. En niet te vergeten zo'n gemakkelijke en veilige Gezinsrekening*). Stapt u ook eens binnen bij de Boerenleenbank. Er is er altijd wel een bij u in de buurt. v Uw salaris laten overmaken op een Gezinsrekening betekent: niet onnodig veel geld in huis (veilig) kosteloze verzorging van Uw betalingen (gemakkelijk) een rentevergoeding van 3'h°lv voordelig de bank voor iedereen i r 960 VESTIGINGEN £L I ft Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Met een piepklein zakdoekje stond het 19-jarige verkoopstertje haar piepkleine traantjes te stelpen. Kro kodillentranen noemde de officier dat in z'n vlijmscherpe dagvaarding, waarin hij handel en wandel van 't slechte jonge meisje over de hekel haalde. „Opgegroeid zonder vader, in een ontredderd gezin; de moeder later wegens drankmisbruik uit de ouderlijke macht onzet, ongezegge- lijk op school, een schrik voor de buurt, opgenomen in een weeshuis maar daaruit verwijderd wegens wangedrag, vandaar naar een tehuis voor moeilijk opvoedbare kinderen, maar weggelopen. Door bemiddeling van een stichting terecht gekomen in een pleeggezin en daar betrapt op diefstal..." „Het waren maar hele kleine be dragen..." klonk het zacht. „Jawel, je nam eens een rijksdaa- der en dan nog eens een tientje" zo wist de politierechter, „maar alles bij elkaar waren het toch zo'n vijf honderd en tien gulden". „Ik moest toch wat sparen voor m'n uitzet", snikte ze. „Uitzet? Ga je dan trouwen?" Ze schudde heftig het hoofd, maar aan haar figuur te zien was zij in verwachting. De rechter keek haar eens aan en monsterde toen de vier getuigen a décharge, maar die lie ten niets merken. „Goudeerlijk van nature" ver klaarde een winkelier die haar in dienst had, „ik kan de gehele kassa aan haar overlaten en d'r mankeert nooit een cent aan". „Gebrek aan ouderliefde" onder wees een onderwijzer, „en helaas schuw geworden door de ellende in huis. Die baldadigheid op school werd louter veroorzaakt doordat de moeder haar sloeg en haar eigen dommetjes vernielde of verpatste om meer drank te kunnen kopen". „Geen land mee te bezeilen,, sneer de daar tegenover een vinnige di rectrice van het tehuis voor moei lijke meisjes, „en ik heb al heel wat lastige klantjes gehad. Maar deze spande de kroon. Ze heeft het be staan het woord haaibaai op mijn auto te krassen". „Maar zij heeft mijn loonzakje af gepakt" snikte de verdachte, „ik mocht niks houden van mijn zelf verdiende geld..." „Het slachtoffer van maatschap pelijke misstanden" leerde een dok tersverklaring, overleegd door ie mand van de stichting. „Dit meisje voelde zich in alle opzichten tekort gedaan en zocht vergeefs haar. recht en erkenning. Moest tenslotte nood gedwongen nemen wat anderen d'r onthielden of misgunden". Haar pleegvader kwam als laatste vertellen dat het allemaal nogal meeviel. Zijn vrouw had wel aan gifte gedaan, omdat er zoveel geld vermist werd, maar als ze geweten had wie de dader was, had ze de politie er niet bijgehaald. Nu was 't arme kind druk bezig het terug te betalen van haar weekloon. En op advies van de maatschappelijk werkster mocht ze nu zelf kleedgeld afhouden en haar eigen kleren ko pen. „En wat voor kleren heb je nu gekocht?" informeerde de rechter. „Iets voor de uitzet" lispelde het verkoopstertje. De manlijke getui gen deden of ze niets hoorden. Ge zien hun zware ringen waren ze oer degelijk getrouwe!. De officier hield tot slot een op vallend mild requisitoir, waarin hij wel 300 boete eiste, maar slechts een gevangenisstraf van twee maan den met een proeftijd van twee jaar en de politierechter overwoog nog *>ens wat ze verdiende in de winkel en maakte er toen 250 van, te be talen in termijnen, en verder nog de voorwaardelijke straf conform de eis. „Enne.... zeg maar eens tegen do maatschappelijk werkster wie de va der is" adviseerde hij tot slot, „dan kan zij zorgen dat er een complete baby-uitzet komt. HINDERWET Op de secretarie van de gemeente Venray liggen ter inzage: een verzoek met bijlagen van M.J. P. Janssen, Heidseweg 30, te Heide- Venray, om vergunning tot oprich ting van een pluimveefokkerij-hou- derij met een propaaninstallatie a.d. Heidseweg 30; een verzoek met bijlagen van H.J. J.M. Slangen, Kempkensbergweg te Ysselsteyn-Venray, om vergunning tot oprichting van een varkensfok kerij-houderij met 'n propaantank- installatie aan de Kempkensbergw. aldaar. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van deze vergunningen kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ie der persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting, te houden op 22 oktober 1967 om 15 uur in het gemeentehuis. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een ge meente waar deze openbare kennis geving is geschiedt mits hij in per soon of bij gemachtigde op de bo venbedoelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn zijn bezwaren schriftelijk heeft inge bracht. Venray, 1 oktober 1967. Burgemeester en Wethouders Mr. M.M.L.G.M. Custers burgemeester, H.P.L. Vorst, secretaris VENRAY TIJDENS HET WEEKEND De 20-jarige bromfietsberijdster mej. H.P. lette nabij de ouderlijke woning op de Paardenkopweg niet voldoende op het naderende ver keer. Een personenauto - bestuurd door de 50-jarige plaatsgenoot P.v.T. botste tegen de bromfiets. Met 'n hersenschudding en diverse verwon dingen moest de berijdster naar het ziekenhuis worden vervoerd. Oud-burgemeester van Venray, mr A.H.M. Janssen is opgenomen in het ziekenhuis alhier. Na de Mis nog even een praatje langs de weg en dan zonder op te letten de rijweg oversteken is le vensgevaarlijk. Dat ondervond de 76 jarige mej. M.J. uit Ysselsteyn toen zij de Heidse Peelweg wilde over steken. De 31-jarige bestuurder van een personenauto kon haar niet meer ontkwijken. Met diverse ver wondingen moest de dame naar het ziekenhuis worden overgebracht. Er onstond lichte matriële schade. Kinderen Philipsen vonden op de Stationsweg een heren-polshor loge, waarvan zij aangifte deden bij de rijkspolitie. W. uit Geysteren was deze verloren en kon zijn eigendom in ontvangst nemen. De kinderen kregen een vorstelijke beloning. In de Geysterse bossen verloor een Venraynaar een portemonnaie met 300 inhoud. Ook hiervan werd aangifte gedaan. Een dag later meldde zich een inwoner uit Uden die deze portemonnaie gevonden had. Ook deze eerlijke vinder ont ving een flinke beloning. Bij de T-kruising Deurneseweg -Leunseweg reed een personenauto tegen het daar geplaatste schrikhek dat ernstig werd beschadigd. Zon der zijn identiteit bekend te maken reed de bestuurder door, maar de rijkspolitie kon hem toch achter halen. Het bleek de in Venray woonachtige Spaanse gastarbeider C. te zijn. Procesverbaal kon wor den opgemaakt. De 16-jarige v.M. uit Oploo als knecht werkzaam bij 'n loonbedrijf, kwam in de Vredepeel in aanraking met een draaiende achteras van een gras-kneusmachine. Met verwondin gen van zeer ernstige aard moest de jongeman naar het ziekenhuis te Boxmeer worden overgebracht. De rijkspolitie stelde een onderzoek en maakte procesverbaal op. alle voorkomende zoals: onzichtbaar stoppen stootbanden vernieuwen korter maken zakken vernieuwen enz. enz. Limburgs beste stomerij Eindstraat 16, Venray tel. (04780) 1303 VOOR HET JEUGDWERK Veel inwoners van Venray zulieri met plezier en vreugde terug denken aan de mooie zomerse dagen in juli en augustus. De vakantieweken van de bouwvakkers waren er een zeer goed voorbeeld van; én nog vele weken daarna. Maar weet u ook dat in de toe komst niet het probleem van arbeid het zwaarste zal wegen, maar het probleem van de vrijetijdsbesteding. Via veel verenigingen en clubs wordt hier heel veel voor gedaan. En dat houdt dan ook in: de jeugd van nu te leren omgaan met hun vrije tijd. Want anders zitten ze later met dat probleem. Geef ze nu de kans daarin op te groeien, door uw financiële steun in de buscollecte van deze maand, voor het jeugd werk. Geef gul en met vreugde voor de Venrayse jeugd NKV CENTRALE VENRAY Evenals vorige jaren zal de Cen trale ook deze winter weer discus sie-avonden organiseren voor het kader, maar ook alle N.K.V.-leden zijn hartelijk welkom. Deze avon den zullen gehouden worden in de zaal van W. Manders, Maasheseweg Venray, en wel als volgt: 23 oktober: De heer Sets zal het on derwerp „medezeggenschap in 't bedrijf" behandelen. 20 novemberAalmoezenier Dings zal spreken over „wat bedoelen wij met God is dood". 15 januari: De heer Suiker zal dan spreken over „beroepen en werk gelegenheid in Venray". 19 februari: De heer J. van Gennip komt uitleg geven over de wet arbeidsongeschiktheid. 18 maart: De heer Hajenius komt spreken over „de plaats van de werknemer in het bedrijf, en de ondernemingsraden". 22 april: als slot 'n gezellige avond. De commissie heeft alles in het werk gesteld om eenieder aan zijn trekken te laten komen en ver trouwt er op dat onze NKV-leden deze avonden vrij zullen houden en komen. Knip deze bekendmaking uit en u hebt een programma.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5