j Voor „PIEDRO" steunschoentjes naar n- Nieuwe huurbelasling moeilijke gevolgen Stoffels ARIAENS-KOSMAN Grotestraat 6 Venrays muziekcorpsen bliezen hoge punten WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ftlSSiP. VRIJDAG 6 OKTOBER 1967 No. 40 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRUS PER KWARTAAL (buitan V.nroy 225) Het feit dat in de maand augustus het aantal woningzoekenden slechts met 4 is afgenomen en thans nog altijd zo'n kleine 550 mensen be draagt, toont al aan, dat we nog weinig vorderingen maken met het oplossen van de grootste kwaal: t.w. de woningnood. Men kan daar moeilijk de gemeen te de schuld van geven, want die heeft sinds jaar en dag plannen ge reed voor woningbouw in plan Vel- tum, in verschillende kerkdorpen en lest best in de „wolkenkrabber" aan de Beekweg. Het uitblijven der vergunningen voor deze bouwwer ken is er mede oorzaak van dat het aantal woningzoekenden in Venray zo hoog blijft. Het doet dan wel vreemd aan een minister te horen vertellen dat van wege het feit dat er in deze contrei en geen of slechts weinig woning nood heerst, de huren maar vrij ge geven kunnen worden. Als bijna 2V2 van de Venrayse bevolking nog steeds geen woning heeft, kan men moeilijk zeggen dat er geen woningnood meer is. Nog vreemder doet het o.i. aan in de Troonrede te horen aankondigen dat er een soort huurbelasting zal worden ingevoerd voor die mensen die - ondanks het feit dat ze een be paald salaris of inkomen hebben - toch in een woningwetwoning wo nen. Volgens het betrokken Minis terie horen die mensen in een der gelijke woning niet thuis, daar die voor de minder draagkrachtigen be stemd zijn. Dientengevolge moeten ze er uit of extra belasting betalen. We vinden dat vreemd omdat een dergelijke maatregel volgens ons al leen maar zin heeft als die mensen inderdaad naar andere - meer op hun geldbeurs of salaris afgestem de woningen kunnen verhuizen, of dat ze die kunnen bouwen... Van dit laatste is - en we rijden daar weer op een oud stokpaardje - jammer genoeg geen sprake van in ons Venray. VERHOUDING ZOEK We hebben hierover in het verle den al zo dikwijls geschreven, dat we de moeite sparen hierop thans nog uitvoerig in te gaan. We con stateren alleen dat in Venray een machtige hoop woningwetwoningen zijn gebouwd, als eengezinswonin gen, in hoogbouw, in laagbouw, in flats en wat dies meer zij. Dat is 'n feit waarop Venray trots mag zijn. Daarnaast is echter de particuliere bouw - al of niet met rijkssteun - danig in de knel gekomen. Voor par ticuliere bouw, was en is - ook in de nieuwe uitbreidingsplannen - te weinig ruimte gereserveerd. En zo er al ruimte is, dan was en is die - o.i. te veel naar makelaarskantoren overgegaan. Dit had tót gevolg dat inderdaad mensen in woningwetwo ningen terecht kwamen, die daarin feitelijk niet thuis hoorden. Maar ze konden veelal niet anders, doodge woon omdat er voor hen geen ruim te beschikbaar was om een eigen woning te bouwen, of omdat er geen woningen - of te weinig woningen waren die „aangepast" genoemd konden worden aan het inkomen van de betrokkenen. Met alle goede bedoelingen, die men heeft gehad in bepaalde wij ken en straten van Venray, waarin wel dergelijke woningen gebouwd en gezet zijn, mogen we rustig conclu deren dat het te weinig was en is, en dat daardoor de verhouding zoek is geraakt. ONRECHT Dit heeft op zich nog een ander kwalijk gevolg gehad. De betrokken mensen hebben geleerd zich met minder tevreden te stellen als ze dikwijls wensten en -wat nog erger is - ze zijn het percentage wat zij feitelijk van hun salaris hadden moeten reserveren voor woongenot gaan uitgeven aan andere dingen, en daarvan terugschakelen valt be- list niet mee... Nu komt er een nieuwe huurbe lasting, en deze mensen moeten nu voor hun woongenot soms belangrijk meer uit gaan geven. Terecht zeggen ze, dan wensen we ook een woning die aan onze totale huur-som be antwoordt. Maar, zoals gezegd, die zijn er niet, of in ieder geval veel te weinig. Kan men dan toch blijven eisen dat er meer belasting moet worden betaald? O.i. niet, want dan doet men deze mensen onrecht aan. ZELF BOUWEN Er is een andere mogelijkheid en dat is dat deze mensen zelf gaan bouwen. Ook dat is - en dat is weer oud nieuws - geen eenvoudige zaak, percelen bouwgrond voor particulie re bouw zijn in ons Venray niet al leen dun gezaaid, maar ook duur.... Zijn we goed ingelicht dan kost in plan Veltum de grond voor particu liere bouw 30 per m2. Dat is knap aan de dure kant, zeker als men daarnaast aanbiedingen ziet van an dere plaatsen, b.v. Deurne, waar de goede bouwpercelen slechts 15. kosten. De situatie ligt daar wel iets anders, want daar heeft de gemeen- zelf vrij veel grond aan de rand van de kom in eigendom, en behoeft dus geen dure boerderijen op te kopen voor bestemmingsplannen - die zo als bekend hun eigen voorzieningen moeten opbrengen. Vreemd is in dit geval wel, dat de grond voor wo- ningwetbouw in zo'n bestemmings plan soms belangrijk minder kost en dat het restandt van de nu eenmaal gemaakte lasten dan maar uitge smeerd wordt ovër de overgebleven weinige particuliere gronden. Daar door worden deze nog duurder. Van betekenis is ook dat men van de grondprijs in het plan Molenklef - bestemd voor kleine bungalowbouw - nog geen schatting durft te ma ken, zodat minimaal ook daar ge rekend moet worden op 30 per m2 Dat vindt men te duur, zodat men naar elders trekt. Naar Deurne, Overloon, Wanssum, Geysteren.... De vraag is of Venray zich het verlies van deze mensen kan permi- teren. Wij voor ons geloven zulks beslist niet. Zo zijn we sinds jaar en dag in een vicieuse cirkel terecht gekomen. Msen willen bouwen, vra gen bouwgrond en als die er is, is die in vergelijking met andere plaat sen te duur of vrij duur... In het verleden is men dan maar die vrij snel ter beschikking kwam en men leerde zich schikken. Nu dreigt een nieuwe huurbelasting en nu wenst men dan ook het woon genot wat men betalen moet. Daar voor is weer bouwgrond nodig, en zo die er is, is ze te duur.... We krijgen dan een uittocht en het zijn de slechtste niet die Venray op deze manier de rug toekeren. VERWIJTEN Hierboven hebben we al aange toond dat men de gemeente van dit alles moeilijk de schuld kan geven. Ze moet nu eenmaal voor bepaalde bestemmingsplannen kostbare grond opkopen, daarvan een deel reserve ren voor woningwetbouw, waarop weer niet alle reëele lasten van dat plan gebracht kunnen worden. De rest komt dan bij de grondprijs voor particulieren. Zo zit men met dure grond, niet alleen in Veltum, maar ook in de Molenklef, en naar we vrezen straks ook op de Land- weerd... De particuliere bouwers of zij die daar zin in hebben, verwijzen naar een makelaarskantoor dat links en rechts in onze gemeente wel bouwt, is slechts een oplossing voor enke len die toevallig aardig vinden wat deze makelaar zijn klanten heeft aan te bieden. Msen echter die an dere eisen hebben, iets ander willen staan dan nog in de kou, omdat de aankoop van woningwetwoningen kaarin ze nu wonen niet altijd mo gelijk is en dus geen soulaas biedt. Het moet mogelijk zijn in onze gemeente een plan te maken, waar in voor particuliere bouwers grond beschikbaar komt tegen redelijker prijzen dan thans het geval is. En waarin ook niet zo'n strakke regels gesteld worden als er nu dikwijls bestaan; waar nog ruimte is om zelf eens te experimenteren. Men moet niet zeggen dat zulks in deze tijd niet kan. De voorbeelden liggen bij onze buurtgemeenten. Daar heeft men met opmerkelijke resultaten soms, rustig bungalows naast hoog bouw durven zetten, en grotere en kleinere bouwpercelen durven mix en, wat de levendigheid in zeulk 'n plan alleen maar ten goede is geko men... Venray heeft onrendabele bossen genoeg, waar zulks o.i. kan. Wellicht kan de Industriële Club Venray in deze ook eens de han den uit de mouw steken. Is het ook niet het hoger en middelkader op de Venrayse bedrijven, dat juist door deze huurbepaling het meest getroffen wordt. Of stelt men er in het algemeen prijs op, dat directie en staf zich buiten Venray gaat vestigen? O.i. lijkt dat niet alleen voor Ven ray, maar op de eerste plaats voor de betrokken bedrijven van belang dat Venray voor deze mensen naast werk ook woonplaats blijft. De steun en hulp van deze club kan alleen maar gunstig zijn. 4» In 'één avond breit II een leuke trui met dé breimachine Breien met een breimachine geeft zo'n voldoening. In één avond 1 breit U een schattig vestfe, een leuke trui of een compleet T babypakje. Met de Zwitserse Passap breimachine is 't hele gezin J gekleed in minder tüd don U vroeger voor één trui nodig had. U spaart tijd èn geld. In meer dan 50 landen de favoriete breimachi ne. Prijs vanaf f 375.ii Goedgekeurd door do Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Een Passap brei* machine betaalt zich zelf. M Gratis Instructl» Als U een Passap brei machine aanschaft, geeft een demonitra? trice U gratisdnstructiefc tot U het breien op do Passap beheerst. Julianasingel Telefoon 1871 4» 4» 4» 4*- 4* 4* 4- '4* 4- 4- 4» 4» 4» 4* Burgemeester mr. Custers was zaterdag gastheer voor 2 Venrayse muziekcorpsen. De kerkelyke fanfa re St. Oda van Merselo en de Kon. Harmonie Euterpe van Venray wa ren daarbü de gasten, die gehuldigd werden voor hun prestaties op het bondsconcours in Blerick. Zij be haalden daar immers resp. een eer ste prijs, en een eerste prijs met lof der jury en promotie. Burgemeester Custers was dank baar dat beide corpsen loon naar werken hadden gekregen. Voor twee in Velden ging Merselo met een le prijs en promotie naar huis, en had Venray alleen maar een le prijs. Nu zijn de rollen omgedraaid, maar de prestaties zijn er niet minder om. Hij had alle lof voor het kleine Merselo, dat tot dergelijke grootte was gekomen. Reeds op de con coursdag zelf had hij de heer Arts en zijn mannen mogen zeggen dat gemiddeld een 8 voor beide stukken een prestatie was die menig groot corps in deze afdeling niet zou be halen. Met het vooruitzicht op het gouden jubileum van deze fanfare was dit een uniek gbeuren en had men nog eens ten overvloede bewe zen zeker niet de minste te zijn on der de Venrayse muziekcorpsen. Ook voor Euterpe had hij woor den van lof. De heer Steyvers had in de betrekkelijke korte tijd dat hij aan de leiding van Euterpe stond iets groots bereikt. Iets groots dat hopelijk zijn bekroning vindt op de landskampioenschappen in decem ber a.s te Leiden. Want door het hoogst aantal punten in de afdeling te behalen, moet Euterpe thans aan de landskampioenschappen deelne men. Men hoopt dan op eenzelfde succes, zodat voor het eerst in de geschiedenis 'n landkampioenschaps- wimpel mee naar Venray zal komen. Als blijk van waardering voor het gepresteerde bood Burgemeester mr Custers de corpsen elk 300 aan en kregen de dirigenten van hem een platenbon aangeboden. VOOR HET EERST aldus de heer Laurensse wordt de 107-jarige Euterpe thans officieel op het gemeentehuis ontvangen. Een gebeuren, waarop men trots en ver heugd is. Hij was blij dat de be haalde resultaten op het bondscon- '•ours hiertoe de aanleiding waren. Resultaten, die toch wel aantonen dat het amateuristische muziekle ven in Venray nog altijd op hoog peil staat, ondanks urbanisatie, in dustrialisatie en wat dies meer zij. Hij vertrouwde dat zulks ook mocht blijven, want de Venrayse corpsen vervullen niet alleen een grote taak bij de opluistering van festiviteiten maar geven vooral door de muziek beoefening een waardevolle bijdrage tot een goede vrijetijdsbesteding. Met vertrouwen zag Euterpe het landskamp.-schap tegemoet al ver heelde hij zich niet dat dit behalve offers van de leden óók offers van de kas zou vragen. Hij wilde deze feestelijkheden niet verzuren door over geld te praten, maar het moest hem toch van het hart dat een ver hoging van de subsidies t. b. v. de Venrayse corpsen geen overbodige luxe gaat worden. Men kan stellen veel geld, dan ook veel goede noten! Als geschenk voor Venrays bur gervader had een gramofoonplaat meegebracht, waarop datgene wat Venrays Harmonie in Blerick ge bracht had, nog eens te horen was, met het gejuich van het publiek op de koop toe.... GROTE WAARDERING Ook de heer Emonts - sprekende namens de Merselose fanfare - was dankbaar voor deze officiële ont vangst, waarmee de overheid toch duidelijk toont belang te stellen in datgene wat eigen bevolking, eigen mensen presteren. Hij had geluk wensen voor Euterpe en vond het gelukkig feit dat men zich „aan el kaar kan optrekken" in die zin dat de prestatie van het ene corps een stimulans is voor het andere. Wat de heer Laurensse gezegd had over de financiële positie van vele corp sen kon hij alleen maar onderschrij ven. Een muziekcorps kost nu een maal veel geld en hoewel juist hier voor door het publiek veel gegeven wordt, is 't nog niet altijd voldoen de om 't hoge peil te kunnen hand haven. Hij vertrouwde dan ook dat B. en W. voor die zijde van de vrije- tijdsbeoefening alle oog zou hebben, al is de financiële positie van de ge meente ook niet bepaald rooskleurig. Hij waardeerde deze ontvangst en de aangeboden cadeaux, die 'n prik kel te meer zouden zijn om verder te gaan en tot grotere prestaties te komen. Nadat beide corpsen de ontvangst nog opgevrolijkt hadden met een klinkende mars, beantwoordde de hr burgemeester nog even beide spre kers, waarbij hij ook inging op de financiële moeilijkheden. Venray is bezig meer geld te gaan incasseren. Deze meer-opbrengst van belastin gen zal natuurlijk zijn bestemming krijgen, waarbij ook gedacht wordt aan de muziekcorpsen. Dat wil niet zeggen dat hiermee al een toezeg ging gedaan wordt. MERSELO's RECEPTIE Merselo had zijn officiële receptie er al op zitten. En het heeft er dan ook weet van gehad. Zaal Arts kon onmogelijk alle mensen bergen die op zaterdag 23 september hun ge lukwensen kwamen aanbieden. Be halve alle mensen uit Merselo ga ven daar delegaties van zuster-ver- enigingen uit de gehele gemeente acte de presence. Zo ook de corpsen van Tienray, Amerika en Overloon, de laatste met de drumband van de Theobaldusgilde. _Ook een delegatie van het Horster Mannenkoor was aanwezig. Er werd gesproken na mens de Limburgse Federatie door de heer Laurensse - vjce-voorzitter van deze bond, - en door de heer burgemeester, die namens het ge meentebestuur gelukwensen aan bood. President Vandevenne kon in zijn dankwoord op de vele felicitaties en gelukwensen bekend maken: dat Merselo's fanfare ter gelegen heid van het gouden jubileum in het komend jaar, het bondscon cours mag verzorgen. Een zware doch eervolle taak voor Merselo, waaraan men met alle macht zal gaan werken. Tot laat in de avond hadden be stuur, dirigent en leden het druk met felicitaties in ontvangst te ne men, waarbij wel duidelijk naar vo ren kwam welk een grote rol dit corps in de Merselose gemeentschap speelt. RECEPTIE EUTERPE Zaterdag jl was het de beurt aan Euterpe, die in zaal Wilhelmina de gastheer mocht zijn van velen. Ook hier gaven de zustervereni gingen acte de presence, en Oostrum bestond het zelfs aan de vooravond van 'n beslist niet gemakkelijk con cours nog een serenade te komen brengen. Hierbij bood de heer Vol- leberg zijn gelukwensen aan namens de hele Oostrumse gemeenschap en vooral van de Harmonie, die zoveel banden heeft met de Venrayse. Dit gebaar werd op zeer hoge prijs ge steld, waarbij de heer Laurensse nog eens nadrukkelijk het werk van de heer Versteegen, voor beide harmo nieën, in het daglicht stelde. Hij bracht hem dank voor zijn actief lidmaatschap en zijn onderdirec teurschap. De heer Versteegen, al dus de Venrayse president, heeft de Venrays Harmonie gebracht van de tweede afdeling naar de afdeling uitmuntendheid, en daarvoor is men hem van harte dankbaar. Later op de avond werd de heer Versteegen namens de Venrayse Harmonie nog een blijk van waar dering overhandigd. Maar nu weer terug naar de grote rij felicitanten. Daaronder was de heer Deken even zo goed als een vertegenwoordiger van de Rotary, van stands- en andere organisaties en van verschillende verenigingen buiten Venray. We noteerden o.m.: Horst-Amerika, Someren, Pey-Echt, Unox Oss, Siebengewald, Well en een afvaardiging van de Limburgse Federatie. Zij kwamen evengoed als de Zangertjes van St. Frans en vele andere Venrayse verenigingen en instellingen hun gelukwensen aan bieden. Gelukwensen vergezeld van enveloppes met inhoud, die ruim 1500.in de Harmoniekas brach ten. President Laurensse kon dan ook op het einde van de avond, waarop de Harmonie o.l.v. de heer Steyvers nog eens de concoursnummers ten gehore had gebracht, spreken van een sfeervolle avond. E>e vele ge lukwensen, de zang van het bejaar denkoor, de serenade van Oostrums Harmonie hebben de overtuiging geschonken dat Euterpe in veler harten nog een goede plaats in neemt. Hij bracht dank aan de heer en mevrouw Steyvers voor hun vele moeite en bood namens de Harmo nie bloemen aan en de gramofoon plaat, alsmeide rookgerei. In een vlotte speech kwam dhr. van Els namens de Euterpe leden de directeur nog even gelukwens die een vier-kleurenballpoint kreeg aan geboden om de vele correcties van zijn „beren" tenminste naar beho ren te kunnen noteren. Mevrouw Steyvers werd bedacht met 'n kunst voorwerp. Ook werd in deze hulde betrokken de heer Versteegen, die als vroegere directeur en thans als onderdirecteur zo'n groot aandeel in het succes van Venrays Harmonie heeft gehad. OOSTRUM AAN BOD Zondag was dan Oostrum aan bod die aan het federatief concours in Cuyck deelnam in de tweede afde ling. De heer Versteegen stond voor de moeilijke taak zijn jong corps wat concourservaring bij te bren gen. Oostrums Harmonie heeft in de laatste jaren n.l. een verjongings kuur ondergaan -die er zijn mag. Nu bestaat 't corps voor 80°/» uit jeug dige muzikanten, en dat maakt een beetje concourservaring toch wel noodzakelijk. Dat het daaraan ont brak, kon men in Cuyk wel merken want er.waren nogal wat zenuwen. Toch wist Oostrums Harmonie met het verplichte stuk: „Lyrische Ou verture" van Boudijn 133,5 punten te halen. Eenzelfde aantal punten werd behaald met het keuzenum mer „Scenes from the country side" van Harvey. Totaal dus 267 punten, en dat betekende dat gemiddeld 8 behaald werd. In de jury-rapporten kwam nog eens duidelük naar vo ren hoe het werk van dirigent en corps in de smaak viel. Een eerste prijs voor dit jonge koor, en dat is in Oostrum grandioos gevierd. Toen de Harmonie huiswaarts keerde werd ze practisch door heel Oostrum opgewacht in 't Parochie huis. Pastoor Thomassen en burge meester Custers kwamen daar hun gelukwensen aanbieden. Namens de Oostrumse gemeenschap deed dit de heer Pluk. Dit resultaat betekent voor Oos trums Harmonie een grote presta tie. Deze Harmonie, nu nog in op bouw, geeft duidelijk blijk van haar wil om de traditie van jaren terug voort te zetten. Toen stond Sub Ma tris Tutela ook in de afd. Uitmun- tenheid. Bij gelegenheid van dit succes zal Oostrum Harmonie zondag a.s om 5 uur ontvangen worden in het ge meenschapshuis, terwijl om 7 uur 'n receptie is in het parochiehuis. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f (Op dokters advies).

Peel en Maas | 1967 | | pagina 1