Belastingverhoging en nieuwe baatbelasting Café Manders Garage Cup Rijksstudietoelagen Leunen Oirlo en Ysselsteyn krijgen hun sportvelden Bakkers-successen O O CD sr CD CD 3 13 1^ Toepen om haantjes Nieuw ontvangen boeken: van den Munckhof N.V. Bekendmaking Aangeboden Naaisters-leerling naaisters en controleuses naaisters en controleuses Tupos, dat vorig jaar kampioen is geworden. Ondanks het feit dat de dames alles op alles zetten, bleek 't vernieuwde team niet op elkaar in gespeeld en moest het zich gewon nen geven met de setstanden: 15-4, 15-8 en 15-3. Programma zaterdag 7 oktober heren: Karanoi - VCRooy 1 Valuas 2 - VCRooy 2 VCRooy 3 - Hovoc 4 Hovoc 3 - VCRooy 4 Dames: Karanoi - VCRooy 1 VCRooy 2 - TVC 18.30 u 19.00 u 16.15 u 19.30 u 17.15 u 17.00 u 1 Vandaag - donderdag 5 oktober - om 7.30 uur repetitie van het hele koor in de schouwburg, i. v. m. de uitvoering op 14 oktober a.s. 2 Zondag 8 oktober om 10.15 u de hoogmis met het hele koor. Na de hoogmis verzamelen bij de kerk. 'n Bus staat dan klaar om ons ergens heen te brengenRest blijft ge heim. We zijn omstreeks 12 uur te rug in Venray. 3 Vind je het nieuwe hoofd boven dit artikeltje niet prachtig? Hulde aan de ontwerper. 4 Vanaf woensdagavond 7.15 uur komt voortaan de 'Scola' apart re peteren. 'Scola' zijn onze voorzan gers. 5 Alle repetities zijn volgende week op de gewone tijd en plaats. S. R. 65 - VENRAY Vrijdag 6 okt. soos open vanaf 7.30 uur voor leden vanaf 16 jaar. Zaterdag 7 okt. soos open vanaf 7 uur voor leden van beneden 16 jaar, tot 9 uur. Vanaf 9 uur voor leden vanaf 16 jaar. De gehele avond speelt het rythme- en blues-orkest SUMT. Gratis entree voor leden. Zondag 8 okt. soos open van 7 uur voor leden vanaf 16 jaar. Dinsdag 10 en woensdag 11 okt. resp. soos voor jongens en meisjes, beneden 16 jaar, van 7 tot 8.30 uur. Op zaterdag 21 okt. is er een drop ping voor leden boven 16 jaar. Hier zijn geen onkosten aan verbonden Inschrijven in de soos op het me dedelingenbord. Als iedereen mee doet maken wij er een grandiose avond van. Op 1 oktober is het soos-jaar af gelopen. De kontributie kan men voldoen in de soos vanaf zondag 8 oktober van 7 tot 8 uur. Men ont vangt een nieuwe kaart, breng dus een pasfoto mee. Kontributie 6. en 3.kan men deze maand vol doen. Het slot-bal wordt dit jaar in de kantine van Rank Xerox gehouden. Op 5 november is er een grote oriëntatierit t.b.v. de soos. De orga nisatie ligt in handen van MAC- Rooy. INTERNATIONALE JONGEREN DAG TE SITTARD Ruim 400 jongeren uit België, Duits land en Nederland waren zondag jl te gast in de stadsschouwburg van Sittard. Het service-bureau van de katholieke jongeren uit de midden groepen in Limburg, kjm-Limburg, had na het sukses van 't vorig jaar ook ditmaal deze dag in internatio naal verband georganiseerd. Voordat om half drie de voorzit ter van de kjm Limburg de dag of ficiéél opende, kon men in de hal werken zien van P. Raymakers, die bijzonder veel aandacht trokken. Bij de opening sprak de voorzit ter de hoop uit dat door deze dag de onderlinge banden tussen de ver schillende landen verstevigd zouden worden. De toekomst is een gemeen schappelijk Europa. Het middagprogramma bestond uit drie delen, verzorgd door elk der 3 deelnemende landen. Miele Cools bracht prettig in het gehoor liggen de liedjes, echter zonder de minste geestdrift en overtuiging. Wellicht was een te grote en te rumoerige zaal hier debet aan. Boeiend was het optreden van de muzikale clown Gino Oklas, die op eminente wijze werd begeleid door Hub Timmermans. Het hoogtepunt vormde ongetwij feld André van Duin met zijn origi nele en knap opgezette show, die hij met veel elan ten tonele voerde. Na de lunch was er gelegenheid tot dansen in de foyer, met het Tim' kwartet. Het leggen van nauwere kontakten en het scheppen van een band tus sen de deelnemende jongeren is echter een essentiëel punt bij de organisatie van een internationale jongerendag. En juist op dit punt is men volkomen gefaald. VREDESKERK VENRAY Aanvullende mededeling Dinsdag 10 oktober zal er om 5 u n.m. een leesmis worden opgedra gen t. i. v. het zilveren bruidspaar Janssen-Vermeulen. PARpCHIEKERK' MERSELO Zondag: 21e zondag na Pinksteren; 7.30 leesmis voor Jan en Martha Gielen; 10 uur hoogmis voor de pa rochie; 11.30 leesmis voor Petrus Pubben. Maandag: 7.30 leesmis Lei Thissen. Dinsdag: 7.30 best jrg. Martinus Janssen. Woensdag: feest van het Moeder schap van Maria; 7.30 gez. H. Mis voor To van Dijck; 19 uur avondmis in de oktobermaand voor betere ver houding tussen mensen en volkeren. Donderdag: 7.30 leesmis Royer v. kinderen. Vrijdag: 7.30 gest. jrg. Hendrikus Verhaag. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis Lam bert Michels; 19 uur avondmis Hen- ricus van Helden. Biechtgelegenheid: dagelijks na de H. Mis en zaterdagavond voor en na de avondmis. HERVORMDE GEMEENTE Zondag begint de dienst in de Her vormde kerk aan de Maasweg in Blitterswijck om 10 uur. Predikant is de weleerw heer Keers. In de Veltumse kapel geen dienst. CORRECTIE Het hoofd van de Afdeling Rijks studietoelagen van het Ministerie v. Onderwijs en Wetenschappen deelt mede dat voor eind oktober 'n aan tal z.g. gezinsaanvragen gecorri geerd zullen worden. Gezinsaanvragen zijn aanvragen voor rijksstudietoelagen uit gezin met meerdere studerende kinderen. Bij vele van deze gezinnen is on gerustheid ontstaan door 't lage be drag dat op de aanvrage voor rijks studietoelagen is toegewezen. Bedoelde correctie geldt niet voor alle gezinsaanvragen, maar alleen voor die aanvragen waarvoor, bijv. door het verstrekken van afwijkende inlichtingen door de afzonderlijke studerende gezinsleden, onjuiste be> rekeningen gemaakt zijn. Enige honderden van de op deze wijze het ernstigst getroffen gezin nen zullen in de eerstkomende da gen een welkome herziening ont vangen. Een tweede groep van enige dui- zende minder ernstige gevallen zul len voor het eind van deze maand een wijziging in de hen toegekende rijksstudietoelage krijgen. De herzieningen geschieden auto matisch en behoeven niet door be langhebbenden te worden aange vraagd. Ged. Staten van Limburg hebben maandag het raadsbesluit goedge keurd, waarbij Venray's gemeente raad f 290.000 beschikbaar stelt ter verwezelijking van de eerste fase van het sportveldenplan op onze kerkdorpen. Dat betekent dus dat er geld beschikbaar komt voor de aan leg van 2 sportvelden van het for maat 64 x 100, een half-hardveld met verlichting en een kleedgele genheid in Leunen. Dat is dan be stemd voor de sportverenigingen in Leunen, Heide en Veulen. Eenzelfde accomodatie komt er in Ysselsteyn, terwijl voor Oirlo op 't programma staat: een sportveld van 64 x 100, een oefenveld met verlich ting en een kleedgelegenheid. Er zal nu op korte termijn overleg gepleegd worden met de belangheb bende sportverenigingen, terwijl de plaatselijke ruilverkavelingscommis sie Lollebeek uitspraak zal moeten doen over de ligging van de ver schillende sportvelden., waarover al eerder contact is geweest. Lang gewacht, niet altijd stil ge zwegen, maar nu heeft dan tenmin ste voor een deel van onze kerkdor pen de nood haar langste tijd ge duurd. Een vroege Sinterklaasverrassing die in de betrokken kerkdorpen en bij de betrokken sportverenigingen wel is ingeslagen. In de Stadsschouwburg te Sittard werden donderdag 28 september j.l. de Limburgse bakkers-vakwedstrij den gehouden. Voor enkele Venray- se bakkers was dit een sukses. Hier volgt de uitslag: Groep 1 Bakkerspatroons: M. H. van Meijel, Grotestraat 8a, diploma voor goed consumptiebrood E.V. melkbusbrood, 5e prijs water vloerbrood (tijger), 3e pr. krenten bollen, le pr. mokkataart, le prijs watervloerbrood (wener snijder), le pr. roggebrood, E.V. suikerbrood, 4e pr. marsepeintaart, 3e pr. Limburg se-vla. P.G. Rutten, Stationsweg Oostrum. Diploma voor goed consumptiebrood 3e pr. waterbusbrood, 3e pr melk busbrood, 2e pr. krentenbollen, 2e pr. rozijnenbrood, 3epr. suikerbrood 3e prijs suikerkrakelingen van kerstdeeg. J.M. Laurensse, St. Annalaan 5, (bakkerij St. Anna), 2e prijs melk busbrood. J. C. Haegens, St. Annalaan 5, (bakkerij St. Anna) le pr. Limburg se vla, 3e pr Limburgse rijstevla. Groep B., Werknemers en Bak kers zoons. Watervloerbrood (strengel). E.V. P. Weijmans, Past. v. d. Gaet- straat 53. E.V. M. v. Wijk, St. Petrusstraat 30, Stokbrood: 3e prijs P Weijmans. Tarwepuntbroodjes 3e pr. Pierre Pijpers, Grote Markt Cake: E.V. Pierre Pijpers Brood op vierkante meter (22 verschillende soorten lux groot brood, 19 soorten klein lux brood). 3e pr. Pierre Pijpers. 2 Meter brood etalage (27 ver schillende soorten groot brood en 22 verschillende soorten klein lux- brood) 2e pr Pierre Pijpers, Grote Markt 9, Venray. Vorige week heeft Venrays ge meenteraad als inleiding op het ko mende belastingjaar o.m. de rioolbe lasting en de reinigingsrechten be hoorlijk opgeschroefd. Ze was daar toe wel gedwongen omdat het rijk nu eenmaal geen aanvullende bij dragen verleent in de begrotingste korten, indien de gemeenten zelf niet al de mogelijkheden hebben aangegrepen, die de plaatselijke be lastingen hun bieden. Dat komt in de praktijk er op neer dat die zo hoog mogelijk worden opgeschroefd. Al doet deze nieuwe aanslag na tuurlijk pijn in de portemonaies, er is toch wel begrip als men ziet dat de kosten van de reinigingsdienst meer dan anderhalve ton bedragen, waarvan dan via de vuilnisemmers tot op heden nog geen 50.000 te rug kwam. Men kan er ook in komen dat de rioolbelasting hoger gaat worden, als men ziet hoe in enkele jaren tijds ons geheel rioolstelsel enorm is uit gebreid. Nieuwe stamriolen zijn aan gelegd moeten worden, nieuwe ge malen gebouwd en geplaatst zijn - terwijl weer nieuwe uitbreidingen dringend nodig worden. De gelden daarvoor moeten toch op de eerste plaats komen van degenen die daar van profiteren. En zij die een der gelijke service doodgewoon vinden, kunnen het beste maar eens gaan praten en kijken bij mensen in onze gemeente die nog met sterfputten en dergelijk fraais zitten. Die waren en zijn graag bereid de hogere ri oolbelasting te betalen, als ze maar aangesloten konden worden. Dat de gemeente daarmee niet aan het einde van haar belasting-latijn is, blijkt ook uit het voorstel, dat nog op de valreep is ingediend, n.l. tot invoering van een straataanleg- belasting. We hebben vorige week gepoogd een vrij behoorlijk over zicht te geven van deze baat-belas ting, die nieuw is, maar moeten zelf na uitvoerige bestudering van de voorstellen dienaangaande zeggen, dat ons de rekwijdte van deze be lasting nog maar nauwelijks duie- delijk is. Op de eerste plaats is de straat- aanlegbelasting een baatbelasting. Eenn nieuw soort in ons gemeente lijk belastingstelsel - waar we nog aan moeten wennen. Ze heeft tot doel om in een periode van 30 joar van de eigenaren van onroerende goederen een bijdrage te vorderen in de uitgaven die de gemeente doet voor de aanleg van nieuwe straten, wegen en rioleringen, waarvan deze onroerende goederen profiteren. Legt de gemeente in een bestem mingsplan, als b.v. Veltum, nieuwe wegen, trottoirs, riolering en wat dies meer zij, aan, dan wordt de kostprijs van dat alles verrekend in de gronden die daar worden uitge geven. Dat is voorschrift en daar kan men zich ook goed aan houden, omdat de gemeente in een dergelijk bestemmingsplan eerst alle gronden via onteigening of opkoop verkre gen heeft, die ze dan later na ge reedkomen van het bestemmings plan weer verkoopt. Iets anders is het echter als we gen, rioleringen, trottoirs e.d. wor den aangelegd buiten bestemmings plannen. Dan mag de gemeente de gehele kosten voor haar rekening ne men en de eigenaren van gronden en panden aan dergelijke nieuwe wegen profiteren van deze ontslui ting, omdat nu hun gronden en ge bouwen heel wat meer waard zijn geworden. Dat betekent dus dat en kelen profiteren van het werk, dat door de gehele gemeenschap op de een of andere manier toch betaald wordt. Er zit dus iets billijks in, dat men van deze mensen via een aanslag voor bepaalde tijd iets terugvordert van wat ze door bedoelde werken rijker zijn geworden. UITVOERING De billijkheid van de invoering van zulk een belasting zal dan ook wel niemand kunnen ontkennen. Men kan van de koper van ge meentegronden niet eisen dat hij de aanleg van straten enz. moet betalen in zijn grondprijs, terwijl anderen die gratis zouden krijgen. Maar de moeilijkheid zit hem in de practische uitvoering, lijkt ons. Er zijn vrijstellingen, o.m. bestem mingsplannen, ongebouwde eigen dommen in het ruilverkavelingsge- bied, openbare gebouwen als scho len en kerken. Ook is er een speci ale regeling voor gebouwde eigen dommen die agrarische doeleinden dienen, en weer een andere voor ge bouwen in het zg. agrarische gebied die geen agrarisch doel hebben- Er is een regeling voor nieuwe we gen, voor wegverharding, voor re- constructiewerk enz. enz. De leek die dat allemaal ziet, begint het al te duizelen, temeer waar weer andere regelingen ook nog een terugwer kende kracht hebben tot voor 15 jaren. Dat wil dan niet zeggen dat er nog over die 15 vervlogen jaren be taald moet worden, maar het maakt de zaak er allemaal niet gemakke lijker op. Het feit dat men op de jongste raadsvergadering, waar men de be handeling van deze hele belasting maar opgeschoven heeft tot de ok tobervergadering, al stemmen hoor de opgaan om maar eens een proef- kohier aan te leggen, duidt er al op dat niemand op dit moment - zelfs maar bij benadering - kan zeggen wat deze belasting van de Venrayse ingezetenen, met name grond en wo ningbezitters, vragen zal. De cijfers die de komende begroting te zien zal geven, kunnen niet anders als een slag in de lucht zijn. Dat maakt het voor ons toch wel een griezelige zaak. Als men con creet kan zeggen dat, b.v. het legen van 'n vuilnisemmer in de toekomst een kwartje per keer gaat kosten, dan weet men waar men af en aan is. Dan is het ook vrij gemakkelijk uit te rekenen hoeveel een dergelij ke belasting in het komende jaar meer zal opbrengen. Maar bij deze belasting weet men dat niet... De meesten onzer kunnen nog geen eens zeggen of er de laatste 15 jaar iets aan de straat waarin ze wonen ge beurd is, en zo ja, of dat onder de nieuwe regeling valt, of zomaar bij het onderhoud behoort. Ze vinden 't antwoord daarop t.z.t. wel eens in hun brievenbus en zullen er alleen maar van schrikken. TARIEVEN De man, die door of langs zijn per ceel een nieuwe weg ziet aanleggen, mag zich dan in de handen wrijven, maar realiseert zich waarschijnlijk niet dat, als dat perceel b.v. 10 m. breed is, hij de komende 30 jaren jaarlijks krijgt te betalen: 11.50 per m. voor de weg 4.00 per m. voor het trottoir 6.50 per m. voor het riool Bij 10 meter is dat dan 220. en dat is in dertig jaar 6600. De vraag is of hij zich dan nog zo hard in de handen wrijft. Die tarieven zijn heel netjes uitge kiend aan de hand van wat de ge meente de laatste jaren heeft moe ten investeren. Ze weet vrij goed wat een nieuwe weg kost, wat weg verharding en wat reconstructie. Op die gegevens zijn de verschillende tarieven gebaseerd, t.w. op resp 85, 40 en 20% van de kosten, herleid op basis van een 30 jarige annuiteit en met een rente van 5 Maar wat dat betekent voor ie dere ingezetene, dat weet nog geen mens. In haar toelichting zegt B. en W. ergens, dat een en ander niet veel administratieve bezwaren met zich zal brengen, maar al is het zo, dat men intussen op het gemeente lijk grondbedrijf wel weet waar en hoe de verschillende percelen en gebouwen in onze gemeente liggen, dat betekent nog lang niet dat men dan maar een-twee-drie de aansla gen klaar heeft en de kohiers uit de mouw zal kunnen schudden- We geloven beslist dat het nog wel enige tijd zal duren voor men zo ver is dat men kan zeggen: zo en zo veel brengt deze belasting op, en zo en zoveel betaalt billijkheidshalve iedere grondeigenaar. En zal eerst dan niet blijken, in de harde prak tijk, waar mogelijke onbilijkheden zitten, waar de nieuwe verordening onjuist is....? NIEUWSGIERIG We zijn echt nieuwsgierig naar wat de raad over deze verordening zal gaan zeggen. Een verordening, die zeer ver strekt en beslist men sen voor problemen gaat zetten die men nu nog niet in de gaten heeft. Denk alleen maar aan 't feit dat, nu de huren vrij komen, bepaald wel 'n gedeelte van deze belasting op de huurder verhaald zal worden, door een huurverhoging. We weten dat in de financiële com missie van de raad deze verorde ning meermalen lang en uitvoerig besproken is, maar vertrouwen van de andere kant dat dit binnenka- mersberaad geen aanleiding zal zijn om, nu de openbare behandeling aanstaande is, er het zwijgen toe te doen. Venray gaat met de invoering van een baatbelasting - en zeker met de invoering van deze baatbe lasting - een nieuwe periode in zijn belasting-wetgeving in. Belasting betalen doet niemand graag, en nu deze belasting zo verstrekkend is en bepaaldelijk nog onzeker voor de meesten van ons, mag van Venrays raad verwacht worden dat ze in de openbare behandeling alle voor en tegens inderdaad onder de loupe zal nemen. O A.S. VRIJDAG 6 OKTOBER in t.b.v. Buurtvereniging „St. Jozef" Burda modeblad oktober f 2,50 Er was eens... 12,50 een uniek sprookjesboek, nu kopen. Robert Crichton, Het geheim van Santa Vittoria 16,50 Dit mag u niet missen HET BOEK van dit jaar Böll, meningen van een clown 8,90 paperback uitgave Maclean Zr. Us. Ulysses een nieuwe paperback- uitgave 5e druk 7,90 9x9x9 internationale verhalenbundel 8,90 Grotestraat 28 Tel. 2727 DE BURGEMEESTER DER GEMEENTE VENRAY, brengt ter openbare kennis, dat het besluit van de raad dezer gemeente van 26 september 1967, no. 1252, strekkende tot onteigening in het belang van de ruimtelijke ontwikkeling en van de volkshuisvesting en ter verkrijging van de beschikking over de be nodigde eigendommen, begrepen in het bij raads besluit van 26 april 1966, no. 610 gewijzigd bij be sluit van de raad van 25 april 1967, no. 517, vast gesteld bestemmingsplan "Veltum", gedeeltelijk goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Lim burg bij besluit van 26 juni 1967, le afdeling no. B 14414, zoals die eigendommen op de bij dat raads besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte grondtekening zijn aangegeven en in een lijst van eigenaren zijn omschreven, van 10 oktober 1967 af, gedurende 21 dagen voor eenieder ter inzage is ge legd op de gemeente-secretarie, afdeling I. Venray, 3 oktober 1967. De Burgemeester voornoemd, Mr. M.M.L.G.M. Custers. Fiat 1500 L '63 Fiat 1300 '62 Fiat 1200 '63 Fiat 500 '65 Opel Kadet '65 D.K.W.F. 102 '64 Ford Cortina '65 Ford 17M ,65 4-deurs Ford 20 M.T.S. '66 B.M.W. 1800,- '64 Volkswagen '60 Mercedes 190D '62 f 3500,- 1800,- 2 stuks v.a. 2250,- 2250,- 2 stuks v.a. 3500,. 3000,- 2 stuks v.a. 3250,- 5250,- 6750,- 4500,- 1400,- 4200,- Tel. 04782-208 MAASHEES TE KOOP Binnenkort vrij de aanvaarden BOERDERIJTJE met plm. 19 are grond event, met daarnaast gelegen bouwland groot 60 are, tevens zeer geschikt als bouwterrein kad. bek. ond. no. 102751 en ID 3243 bevr.: J A. Janssen, O.Oostrumsew. van Og's Conferiie-industrie vraagt voor haar blousen- en janonnenatelier a.d. Zuidsingel Ook voor ons overhemden atelier te Horst vragen wij Voor personeelvervoer Venray-Horst wordt gezorgd. Aanmelden dagelijks ten kantore Zuidsingel Tel. 1457. Horst Doolgaardstr. 8 Tel. 04709.2152

Peel en Maas | 1967 | | pagina 14