bent u toch reëel I pacifisme haalt het niet, oorlog blijft er toch rampen en ongelukken ook! Uw Rode Kruis, dat honderd jaar bestaat, nog langer dan U al lemaal, dat op vele plaatsen en tijdstippen van haar grote waar de blijk gaf, zowel bij de beruchte slag bij Solferino, als bij de oorlog in Vietnam. Uw Rode Kruis, dat bij rampen en ongeluk ken het eerste ter plaatse is met hulp, met hulp die dan brood nodig is, om erger te voorkomen. Een wereld omvattend vrij willigerskorps, dat ook in Venray eerste hulp bood in haar don kerste dagen na de oorlog. Het is dit Rode Kruis, dat sinds twin tig jaren in Venray een eigen goed uitgeruste vrijwilligers-kolon- ne heeft, die op ieder moment gereed staat voor inzet. Deze Venrayse kolonne klopt bij deze feestelijke gelegenheid bij u aan en vraagt u op gerenommeerde Venrayse wijze om een nieuwe ambulance. Aanbeveling 20 jaar Rode Kruis Venray Wat doet een Rode Kruis kolonne? Rode Kruis week helpt uw rode kruis helpen AMBULANCE Waarom nu speciaal een ambulance. Het Bestuur zegt er het volgende van. Op de eerste plaats is er voor nood gevallen een reserve ambulance nodig bij afwezigheid of uitvallen van de enige officiële ziekenauto die Venray rijk is en dan te weten dat onze ge meente een oppervlakte heeft van 146 km2. Daarbij zal de nieuwe ambulance ge schikt zijn voor hulpverlening op gro te schaal zoals calamiteiten en ram pen en zal samenwerken met brand weer en Bescherming Bevolking indien nodig. De vakantieweken voor zieken. De goed uitgeruste ambulance zal in gezet worden tijdens de vakantiewe ken voor het vervoer van zieken, ge handicapten en bejaarden naar va kantieboottochten en andere Rode Kruis aktiviteiten. Ook zal de ambu lance worden uitgeleend aan andere instellingen en verenigingen, die zich bezighouden met de verzorging van chronisch zieken, invaliden en bejaar den. Ongelukken bij sport. De ambulance is volledig bezet aan wezig bij sportevenementen, het liefst om alleen maar van de sport zelf te genieten, doch in noodgevallen voor snelle vakkundige hulp. Ditzelfde verzorgt de ambulance bij alle grotere bijeenkomsten en aktivi teiten zoals carnaval, kermis en der gelijke. Oefening Rode Kruis. De ambulance vervult ook zijn funktie bij oefening van de Venrayse Rode Kruis-kolonne voor het transport van materialen en manschappen. Assistentie omliggende gemeenten. De ambulance wordt ingezet bij on gelukken en rampen in omliggende gemeenten, zoals onze gemeente eveneens bij eventualiteiten een be roep kan doen op kolonnes urt andere plaatsen. Het is dus een belangrijk doel dat het Venrayse Rode Kruis zich stelt, en het vraagt dan ook aan alle Venrayers haar bij deze belangrijke zaak ter- wille te zijn. Bent U nu toch even reëel! Laten wij het niet hopen, maar wie weet kan het Rode Kruis ook U nog eens helpen, een gemiddeld mensen leven duurt nog steeds 73 jaren. Help dus Uw Rode Kruis helpen. Onderstaand comité van aanbeveling heeft zich bereid verklaard de aktivi teiten van het Rode Kruis Bestuur Venray, in het kader von de te hou den feestweek, die georganiseerd wordt ter gelegenheid van de viering van het 100-jarig bestaan van het Ne derlandse Rode Kruis, daadwerkelijk te onderschrijven en te ondersteunen. Zoals eerder gemeld, is het doel van deze feestweek het verkrijgen van geldelijke middelen, benodigd voor de aanschaf van een nieuwe Rode Kruis Ambulance. De kosten daarvan bedragen zonder inrichting ca. 15.000,welk bedrag het Bestuur van het Venrayse Rode Kruis hoopt te vergaren, mede door de aanbeveling van het onderstaand comrté. Voorzitter: Mh. M. M. L. G. M. Custers Burgemeester Leden: Mevr. G. J. M. Arts-Verkoeyen, voorzitster Kath. Vrouw Ver. Venray de Heer J. L. C. Bakker, voorzitter Sportraad de Heer R. V. C. Cattoir, Lid van de Rotary Club Venray de Heer J. H. Cox, Voorzitter Ned. Kath. Vakverbond Centrale Venra' de Heer H. A. G. Dings, ray G. Dir Aalmoezenier Sociale Werken De Heer H. L. S. Hartmann, Redacteur Dagbl. voor Nrd.-Limburg Mevr. J. M. Th. Hermans-Ter Burg, voorzitster Vrouwengilde Venray de Heer A. A. C. Horbach, Lid Industriële Club de Heer C. Janssen, aannemer de Heer J. G. Keers, Pastoraal medewerker van de Neder landse Hervormde Kerk Mej. E. de Bruijn, Lid Jongerenbestuur van de Jeugd-Sociëteit de Heer H. J. P. M. Kortmann, geneesheer-directeur Psychiatrisch Ziekenhuis St. Anna de Heer A. L. Kroft, geneesheer-directeur Psychiatrisch Centrum St. Servatius de Hoogeerwaarde Heer P. A. H. Loonen, Deken de Heer W. van den Munckhof, Redacteur Peel en Maas de Heer H. A. Pijnenburg, Groepscommandant der Rijkspolitie Mevr. A. P. Rutten-Tielen, Gemeenteraadslid de Heer J. M. Ruyten, tandarts de Heer M. J. Stevens, Voorzitter Jeugdraad Mevr. W. E. K. Wismans-Laumen, Voorzitster Boerinnenbond. Bestuur Nederlandsche Roode Kruis afd. Venray: Drs. E. L. F. M. Franke, voorzitter Dhr. J. Colsen, vice-voorzitter Dhr. P. M. Bolhuis, sekretaris Dhr. M. H. Weegels, penningmeester Mevr. A. Cals-van Loon Mej. J. Tielen Dhr. L. A. Nelissen Dhr. A. L. Kroft Commando kolonne: dr. W. W. J. Hermans P. Rippe Welfare: mevr. J. E. M. v. Bolhuis-Laout Toen in 1944 het oorlogsgeweld over Venray woedde en de burgerij zwaar werd getroffen, was het vanuit Weert dat het Rode Krtfis haar mensen en materieel moest inzetten. Het was voor Venray de eerste ontmoeting met het Rode Kruis. Uit deze kennismaking in droeve om standigheden groeide de wens ook hier tot een zelfstandige' afdeling te komen. De Commissie Hygiëne van „Venray Vooruit" nam het initiatief en o.m. de heren dr. Schmidt, dr. Ooosterbaan en Bartels formeerden een bestuur. Het was 3 oktober 1947. Lag in de beginperiode het accent op de Rode Kruis kolonne - dr. Oos- terbaan slaagde er in een goed ge oefende eenheid op te bouwen en in stand te houden - ook de andere Ro de Kruis-taken kwamen van de grond. De Bloedtransfusiedienst, met 'n kern van 500 donors; E.H.B..O. - opleidingen met ruim 1200 cursisten; Jeugd Rode Kruis, een groeiende ont moeting tussen jeugd en zieke; Welfare werk, contact met „buiten" en bezigheidstherapie voor chro nisch ziekeri door 25 vrijwilligsters; Ambulance, inzet bij vele gelegenhe den en reserve voor ziekenvervoer; Boottochten, voor chronische zieken een welkom uitstapje; Informatiedienst, inlichtingen over fa milieleden in oorlogs- en rampen- gebied. Dat dit werk mogelijk was en is, dankt het Rode Kruis aan de bijdragen van haar 1500 leden en de stijgende op brengst van de jaarlijkse collecte. En niet in de laatste plaats aan de vele medewerkers kolonneleden en wel fare vrijwilligsters e.a., die hun tijd belangloos in dienst stellen van de evenmens. Deze vraag stelden we aan dokter Hermans, de commandant van de Rode Kruiskolonne Venray, die we aantroffen bij de ambulancepost in het rennerskwartier bij de motocross in Heide. Dr. Hermans: U ziet hier onze mensen ingeschakeld in de eerste hulpverle ning bij een sportevenement, maar dit is slechts één van de vele taken die onze kolonne moet uitvoeren. Als ik u het programma laat zien van de af gelopen maanden, dan treft u hierop de volgende aktiviteiten aan: iedere dinsdagavond instruktie in het les lokaal van het psychiatrisch centrum St. Servatius, oefeningen in het ver voer van gewonden per ambulance wagen, inzet van personeel in de ver pleging op het hospitaalschip Henri Dunant, het verlenen van helpers en helpsters voor blaarbehandeling bij wandeltochten en de vierdaagse in Nijmegen, en ook een voetbalwed strijd van kolonneleden tegen de vete ranen van de voetbalclub Meerlo. Hierna wordt dokter Hermans even weggeroepen om te kijken naar een blessure bij een van de motorrenners. Vaardig en met kennis van zaken be handelen en verbinden de Rode Kruis- helpsters de blessure onder toeziend oog van hun commandant. Dokter Hermans gaat verder: Al deze zaken hebben organisatorische kon- sekwenties, maar voor de organisatie heb ik een toegevoegd officier. Dat is de heer Rippe, die er zorg voor moet dragen, dat manschappen en mate- rieel steeds op de juiste wijze worden ingezet. Vooral bij eventuele calami teiten zal de arts weinig tijd hebben voor het regelen van vervoer en de logistiek. De toegevoegd officier moet er voor zorgen dat alles goed mar cheert. U draagt een militair uniform en de kolonneleden eveneens. Heeft het Ro de Kruis iets te maken met het leger? Dokter Hermans: Neen, doch momen teel is de organisatie van het korps zodanig gestructureerd, dat aan di verse functies, met het leger vergelijk bare rangen verbonden zijn. In de nabije toekomst zal dit veranderen, doordat nieuwe uniformen en een an dere organisatie doorgevoerd zullen worden, waarbij iedere overeenkomst met de militaire organisatie vermeden wordt. Beschikt u altijd over voldoende per soneel? Dokter Hermans: Gelukkig hebben we daar niet over te klagen. Onze kolon ne telt ca. 40 leden, die met veel en thousiasme werken. Het is niet gauw te veel voor hun. Ze werken hard en ze zijn goed geoefend. Dit alles neemt niet weg, dat de kolonne ge regeld met nieuw personeel moet worden aangevuld in verband met het normale personeelsverloop door ver huizing, huwelijk enz. Vooral voor on ze afdeling helpsters hopen we dit jaar de nodige aanmeldingen tege moet te zien. Hoe is het met de financiën van uw kolonne-apparaat geregeld? Dokter Hermans: Van het Venrayse Rode Kruisbestuur krijgen wij jaarlijks een bedrag beschikbaar gesteld, dat echter niet toereikend is om onze ma teriaalvoorziening tot perfectie op te voeren. Gelukkig krijgen we van sport verenigingen van tijd tot tijd een bij dragen in de onkosten van ons EHBO apparaat. Het wordt echter hoog tijd, dat er voor een goea hulpverlenings- aparaat een financiële regeling komt, waarvan het Rode Kruis (dat van gif ten moet draaien) mogelijk kan profi teren. De kolonne Venray functioneert en het is prettig te weten, dat er een vrijwilligerskorps klaar staat om in gezet te worden waar dat nodig is. Hoe kan men nu in Venray het beste een aktie voeren om geld bij elkaar te schrapen voor een serieus doel Wij menen het te weten: een week vol overbekende gebeurte nissen die op de rand staan, een tra ditie te worden. Het is vreemd bij dergelijke zaken. Jarenlang is er een Caritasweek ge weest, één jaar valt dit evenement uit, en velen vragen waar blijft deze week, het was toch gezellig. Daarom nu een Rode Kruisweek waaraan echt dezelfde mensen medewerken. Weer is het Sint Servaas, waar de erwtensoep wordt gemaakt. Weer zijn het de mensen van de Zuivelfabriek die er hun vrije dag voor over heb ben om dit te verkopen en weer zijn het de vrouwen van het N.K.V. die ook weer bij St. Servaas voor de olie bollen zorgen, voor de markt, om dan al de anaeren die eveneens belang loos hun medewerking verlenen nog maar niet te noemen. Het bestuur van het Rode Kruis dankt al deze mensen bij voorbaat voor hun bereidwilligheid en hoopt op Uw al ler medewerking voor het slagen van dit feest.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 11