Zoekend naar keuze MODESHOW Opening Boerenleenbank Oostrum Strijd om UNIVERSITEITEN COENEN ^tof>$ara$e Truitje Japon of Deux Pieces dichters componisten het neje vastelao vesliedj e 1968 De consumentenbond zegt I^L TT iy\t\§\ I is voordeliger dan Automatisch thuis wassen VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 No. 35 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG SP PEEL EN MAAS [i- DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEMENTS- PRUS PER KWARTAAL 2.- (buiten V.nray 2J5) Het politieke leven in deze contreien is alty'd vry rustig geweest. Men was en is lid van de K.V.P., maar zelfs als men dat niet was, stemde men toch grotendeels op deze katholieke party, die nu eenmaal toonaangevend was en is in onze buurt. Dat scheen al met al traditie te worden, zelfs zo dat de plaatselijke afdelingen bepaald niet het vuur uit hun sloffen behoefden te lopen om de mensen KVP-minded te maken. Maar de laatste landelijke en zelfs provinciale verkiezingen toonden bij alle gezapigheid en rust overigens toch wel aan dat er iets aan het veranderen is. De Boerenpartij haalde onverantwoord veel stemmen en de op richting van een plaatselijke afdeling van de Party van de Ar beid was een ander teken aan de wand, dat de „alleenheerschap pij" van de KVP een deuk gekregen heeft. Of dat voldoende was om de KVP-afdelingen nieuw leven in te blazen, mag echter worden betwijfeld Of zij, met overig Nederland, in een zekere beroering gebracht zijn door het ruchtbaar worden van de linkervleugel in de KVP tot nieuwe partijvorming, mag eveneens be twijfeld worden. En toch zou zulks wel wenselijk zijn. Want de „radi caal christelijken", zoals ze zich noemen, hopen op samenwerking met de linker groepen in de Anti- Revolutionaire Partij en in de Chr. Historische Unie, om dan aanslui ting te vinden bij groeperingen in partijen als D '66 en Partij van de Arbeid. En dat is toch wel iets, dat geen KVP'er ontroerd kan en mag laten Bij de Partij van de Arbeid wordt het initiatief van de linkse KVP'ers met een zekere vreugde begroet. Dat is begrijpelijk, want de PvdA, trou wens ook de WD, is steeds van me ning, dat men zich ten aanzien van de politiek niet confessioneel moet organiseren en stemmen en de reli- guieze verbondenheid dus buiten de partijvorming moet houden. Het kan niet ontkend worden, dat dit in menig opzirht tot een duide lijker politiek beeld in ons land zou leiden. De onduidelijkheid, waar over men zo veel hoort klagen, komt namelijk hoofdzakelijk voort uit het feit, dat in de KVP en de laatste acht a tien jaar ook in de ARP een duidelijker aanwijsbare linker- en rechtervleugel te consta teren valt, waar tussenin zich dan nog een middengroep beweegt. Daardoor kan deze partij de ene maal met z.g. rechtse, de andere maal met linkse partijen een rege ring voren en een dienovereenkom stig regeringspolitiek steunen. Vóór de verkiezingen weten de stemmers op deze partijen dus niet zeker welke regeringspolitiek zij nu gesteund zullen hebben, want alleen in de hogere regionen van partij en fractie wordt uitgemaakt met welke partijen een regering zal worden gevormd. En juist omdat de KVP, als grootste partij, altijd bij de rege ringsvorming de voornaamste plaats inneemt, hangt het helemaal van deze partij af of de regering socia listisch of meer liberaal georiën teerd zal zijn. Is, zoals thans, het laatste het ge val, dan begint al spoedig de linker vleugel zich, uit hun aard, altijd rustig, afwachtender gedragen als zij overvleugeld zijn immer de een heid in de partij willen bewaren. Op zichzelf is dat „radicaal chris telijk" eigenlijk toe te juichen, want als iedereen maar waarlijk en vol komen naar de christelijke leer van liefde tot de naaste handelde, dan zouden ook de politieke problemen beter en gemakkelijker worden op gelost. Maar in de bestaande politieke constellatie in ons land krijgt deze benaming een andere kleur, ook al is dat niet de bedoeling. Men weet uit welke hoek de wind waait en dan is het maar beter er ook rond voor uit te komen, daar in feite die linkervleugel toch op socialistische gedachten stoelt. En dat is voor vele KVP'ers mis schien net te veel van het goede. Men heeft nu besloten tot een open discussie in de KVP over al de vraagstukken, die door het optreden der radicalen weer eens opnieuw voor het voetlicht zijn geplaatst. Wat daaruit voort zal vloeien weet nog geen mens. Maar waar wij het meest benieuwd naar zijn is of de plaatselijke afdelingen in deze contreien zich ook in dit alles zullen verdiepen of dat men weer Gods water over Gods land laat lopen. Politiek bewustzijn is nooit onze sterkste zijde geweest. We komen hoogstens in het geweer voor een Statenlid uit Venray of Horst. En als die zich na de verkiezing in geen enkele vergadering laat zien, inte resseert dat verder geen mens, evenmin als het kringbestuur. We zijn benieuwd of er wakker geschud worden, maar eerlijk ge zegd, geloven we daar echt niet aan. Dat we langzaam maar zeker de herfst in gaan, was o.a. te merken aan de druk bezochte modeshow die de firma van Opbergen vorige week bracht in de foyer van de schouw burg. Een foyer, die zich ook hier voor zeer goed leent. In een vlot tempo brachten de mannequins een grote kollektie dameskleding, die liep van de eenvoudige jurk tot ensembles, mantelpakjes, deux- pièces, capes en avondjurken. Daar bij kon men onderscheiden dat de dames tussen 16 en 25 meer con trastrijke en kleurige kleding wen sen, dan de wat oudere generatie, die het wat minder kleurig, niet zo wild wenst. Beide groepen kwamen bij deze show wel aan hun trekken. VOOR ALLE MERKEN TRUCK-REPARATIE De show liet behalve een uitsté kende kollektie dameskleding uit wol ook zien dat met de syntheti sche stoffen thans bijna ongeloof lijke resultaten geboekt kunnen worden, ook op het gebied van kleu ren, waarbij prachtige combinaties te zien waren. Ook de jersey kreeg zijn deel van deze show en ook hier weer een enorme hoeveelheid mo gelijkheden, die door middel van verschillende modellen getoond werd. Alles werd in een zeer vlot tempo gebracht en de organisatie klopte uitstekend. De vele bezoeksters heb ben in betrekkelijk korte tijd een beeld van de komende herfstmode gekregen, waarin enerzijds oranje en rose als kleuren te vinden waren, maar waar bruin in combinatie met blauw, olijfgroen en oranje ander zijds toch wel de hoofdkleuren wa ren. De firma van Opbergen kan te vreden zijn over wat zij de dames toonde, want het drukke bezoek en de vele gelukwensen, die de heer v. Opbergen in ontvangst mocht ne men, toonden wel aan, dat het ge brachte en de stijl waarop het ge bracht werd zeer in de smaak is gevallen. VOOR 'N CHIQUE LANGSTRAAT 49 Oostrum is wat best te spreken over het nieuwe gebouw van de Boerenleenbank, dat donderdag of ficieel geopend is door Burgemees ter Mr. Ousters. Dat bleek wel bij de receptie, die na de officiële ope ningsplechtigheid gehouden werd, en waarop honderden het bestuur van de bank hun gelukwensen kwamen aanbieden. Honderden, waaronder praktisch alle inwoners van Oostrum, maar ook bestuurderen van banken in andere kerkdorpen en plaatsen, als mede van LLTB en andere stands organisaties. Voorzitter J. Loonen gaf in zijn welkomstwoord tot de gasten een kort overzicht van de geschiedenis van de Oostrumse Boerenleenbank. In ons artikel van vorige week zijn we daar reeds dieper op in gegaan en met ons kwam voorzitter Loonen tot de konklusie dat de groei van het geldverkeer in rekening-courant en via de giro het bestuur als het ware gedwongen heeft nieuwe mo gelijkheden te openen voor de velen, die thans van een bank gebruik maken. Het nieuwe bankgebouw in Oostrum heeft nog al enige voorbe reidingstijd gekost, aldus de heer Loonen, omdat dit bankgebouw ook een aestetische rol te vervullen heeft in de plaats, maar nu het dan eindelijk voltooid is, meende hij te mogen zeggen, dat Oostrum niet al leen een fraai gebouw rijker is ge worden, maar ook een praktische bank, die voor de komende jaren de te verwachten groei van Oostrum en van het geldverkeer kan opvangen. Ook Burgemeester Ousters was voldaan over deze afsluiting van de bankenbouw in zijn gemeente, die nu 6 nieuwe bankgebouwen der Boerenleenbank heeft in kom en kerkdorpen. Bankgebouwen, die het hunne bijdragen tot verfraaiing van de plaats, maar daarnaast ook het hunne bijdragen bij de opbouw en uitbouw van plaats en streek. Dat zij ook bij de financiering van de particuliere woningbouw een ge wichtige rol spelen, is reden tot dankbaarheid en hij hoopte dat de ze banken hun vruchtbaar werk zouden kunnen voortzetten. HOFSTRAAT 5 TEL. 1270 04780 De accomodatie daartoe, aldus mr. Custers, is er thans voor getroffen. Hij bood namens het gemeentebe stuur het bestuur van Oostrumse Boerenleenbank gelukwensen aan en verklaarde de bank met zijn kogel- vast loketglas graag voor geopend. Pastoor Thomassen zegende dan het nieuwe gebouw in en voegde ook zijn gelukwensen toe bij deze vooruitgang van Oostrums bank. Drs. van Ogtrop kwam gelukwen sen namens de centrale bank in uit kom en kerk dorpen worden uitgenodigd vóór 15 september in te sturen bij: bureau van dit blad. Eindhoven aanbieden en benadruk te nog eens uitvoerig de vlucht die de boerenleenbanken in hun geheel wel genomen hebben, nu dit kerk dorp langzaam maar zeker uitgroeit tot voorstad van Venray. De heer G. Lemmens sprak èn als buurtvertegenwoordiger, maar meer nog namens de Oostrumse standsor ganisaties een woord van geluk wens. Dat zou hij ook weer doen later op de avond als ondervoorzit ter van Oostrums Harmonie, die na tuurlijk bij deze gelegenheid een se renade kwam brengen. Ook uit zijn woorden was te beluisteren dat niet alleen de agrariërs best tevreden zijn over wat hun coöperatieve in stelling in de voorbije jaren wist te bereiken, maar dat ook met name de middenstand de service en de mogelijkheden van deze bank op hoge prijs stellen. Later als voorzitter van de har monie sprak hij namens geheel Oos trum dat in dit bankgebouw weer een verbetering ziet van de struc tuur van Oostrum, die nog beter zal worden als de Watermolenstraat in zijn geheel verhard en verbreed wordt. Oostrums hart is mooier ge worden en met die dankbare vast stelling waren zeker ook de receptie- gangers het eens, die in grote getale op die dag het bestuur en de kassier kwamen complimenteren met dit nieuwe beginpunt van de Oostrumse bank. STATUSZOEKERS OF MEER? Provinciale besturen beloeren el kaar en volgen nauwlettend elkan ders stappen. Gemeenten worden boos, gaan elkaar met krachttermen te lijf en zwaaien met dikke rap porten, waarin uitgebreid wordt ver teld over de vele voordelen van ge meente A ten opzichte van gemeen te B. Onderling wordt fel en niet zonder emoties gevochten om een prijs, die meer dan de moeite waard is: een universiteit. Het wetenschap pelijk onderwijs in Nederland dreigt achterop te geraken bij de sterk stij gende toeloop van studenten. De niet geringe bevolkingstoename, de grotere welvaart, de onmiskenbare gelijkstelling voor wat betreft iemands kansen om een universiteit te bezoeken zorgen voor een groeiende aanwas van leergierige jongeren, De huidige instellingen zijn niet meer in staat hen op te vangen. Er zullen méér universitei ten moeten komen. De grote vraag is echter: waar? Zolang hierop geen definitief antwoord is gekomen ver dringen provincies en gemeenten zich om als eerste kandidaat te wor den aangewezen. OOK LIMBURG MELDT ZICH In Limburg wordt het al vele ja- een pijnlijk gemis gevoeld, dat deze provincie binnen haar grenzen nog nooit een universiteit heeft gehad. Vlak bij huis, in Brabant, vindt men er zowaar twee (in Tilburg en in Eindhoven), maar waar blijft de eigen Limburgse burcht der weten schappen? Er is geen enkele open bare figuur in Limburg te vinden, die niet bij de eerste de beste gele genheid met een vingerwijzing naar de grote historie van een stad als Maastricht een vurig pleidooi weet te houden voor een Limburgse uni versiteit. Het belangrijkste argument van de provincie toch al zo zwaar getroffen door de sluiting van de mijnen is, dat de jeugdige intelli- gentia van Limburg wegtrekt naar Aken of Leuven (twee voortreffe lijke universiteitssteden) of naar de Randstad (Leiden, Delft) en er nau welijks toe is te bewegen terug te keren naar de geboortestreek om met de verworven kennis mee to werken aan de economische her opbouw. Deze Limburgse argumen ten wijzen er al op, dat het bij de strijd om een universiteit of hoge school (het onderscheid is te vinden in de variatie aan studiemogelijk heden) niet alleen gaat om het ver krijgen van een zekere status of een erkenning van de eigenwaarde. Neen, het gaat ook om een econo mische verheffing van de streeld PROBLEEMGEBIEDEN Het is niet zo vreemd, dat het juist twee economische probleemge bieden zijn, Overijssel (textiel) en Limburg (mij-nen), die het hardst om een instelling voor wetenschap pelijk onderwijs roepen. Overijssel, dat enkele jaren geleden een eerste overwinning boekte door het ver krijgen van een Technische Hoge school, vecht nu hard voor een me dische faculteit. De mogelijkheid voor een medische opleiding moeten groter worden. Dit werd onlangs nog duidelijk toen de minister van Onderwijs genoodzaakt werd een „numeris clausus" in te stellen, een maximum grens waarboven geen studenten meer zouden worden aan genomen. Dit betekende automatisch afwijzing van een aantal voor de medische faculteit kandidaten, een op zich volkomen ongezonde situa tie voor een toch welvarend te noe men land. In 1966 al moesten de medische faculteiten meer studenten toelaten dan zij met het oog op de doelmatigheid van het onderwijs ge wenst achtten. AANVAL GEOPEND Overijssel, beseffend dat het nu of nooit is, heeft de aanval geopend. In de vorm van een zeer wetenschap pelijk, maar daarom niet minder sprekend rapport, samengesteld door onafhankelijke deskundigen uit Am sterdam, Utrecht en Arnhem. De commissie meent, dat een oplossing van de moeilijkheden, waarmee het medisch onderwijs kampt, niet moet worden gezocht in een uitbreiding van bestaande medische faculteiten, maar in het stichten van nieuwe instellingen. Een uitgangspunt waar mee talrijke niet-universiteitssteden die het echter wel graag willen wor den, hartgrondig eens kunnen zijn. De commissie schaart zich in de rijen van critici, die menen dat door de huidige opbouw van het weten schappelijk onderwijs in Nederland intellect verloren gaat. De univer siteiten zijn te veel in één gebied ge concentreerd. Het is niet moeilijk dit met cijfers te bewijzen. Het noord oostelijk deel van Nederland, gele gen boven de lijn AlkmaarArn hem, heeft slechts één universiteit (Groningen) en één Hogeschool (Twenthe), terwijl er nu toch maar eventjes drie miljoen mensen wonen en in het jaar tweeduizend waar schijnlijk zelfs zes miljoen. Het zuid-westelijk deel van Nederland heeft weliswaar negen miljoen in woners, maar bezit dan ook liefst vijf universiteiten en nog eens vijf hogescholen. Limburg heeft intussen al gezorgd nabij Maastricht de nodige gronden klaar te hebben om daar zijn uni versiteit te bouwen. En wat rappor ten betreft, ook hier is de Stichting Wetenschappelijk Onderwijs Lim burg (waarvan mr. Custers lid is) niet karig mee. Ook zij toont aan de hand van cijfermateriaal aan dat Midden- en Zuid-Limburg de overgang van het v.h.m.o. naar het wetenschappelijk onderwijs beneden het landelijk ni veau ligt. (We hadden graag gezien dat ook de cijfers van Noord-Lim burg in 't bereik van de universiteit van Nijmegen en de Hogeschool in Eindhoven hier tegenover waren gesteld of bleken ook die te ongun stig). En de Stichting is nog al zwaar in 't geweer gekomen tegen een Tilburgs rapport (dat haar Ho geschool tot Universiteit uit wil breiden). Dit alles dan in een tijd, waarin men nu eenmaal op praktisch alle terreinen geld tekort komt. Toch zal Nederland, wil het zijn positie in de Westerse wereld kunnen handhaven, moeten zorgen voor meer en beter hoger onderwijs. Waar dat komt, is dan vraag twee en zeker niet onbe langrijk, maar op de eerste plaats zullen nu in deze tijd van geldkrap- te de gelden gevonden moeten wor den om tot uitbreiding van univer siteiten en hogescholen over te gaan. Tot heden kan men daar jammer genoeg nog maar te weinig van mer ken. Zo lang die mogelijkheden nog afwezig schijnen, is het goed dat voorbereidende commissies het Ne derlandse volk blijven wijzen op la cunes in het wetenschappelijk onder wijs en op de achterstelling van streken en provincies ip dit terrein. Niet ontkend kan worden dat Midden- en vooral Zuid-Limburg tot deze achtergebleven gebieden beho ren, juist als Zeeland en delen van Overijssel en Drente. En men hoeft geen chauvenist te zijn om de stich ting wetenschappelijk onderwijs Limburg juist voor onze provincie alle succes toe te wensen. R IJ B E W I J S DAF KOPEN! DE KLOKKENLUIER PASTOOR Zondag j.L is pater Adriaan Loof o.f.m. geïnstalleerd als pastoor van de Beerdalsweg parochie te Heerlen. Pater Loof, hier in Venray na de bevrijding beter bekend als „de klokkenluier" heeft in Venray en omgeving vele verdiepingsdagen ge houden voor jong en oud. Na zijn overplaatsing naar Drach ten was hij enkele jaren kapelaan in Amsterdam en Lochem. \k§ A f li 1 A V Henseniusplein 4a nieuw tel. nr. 2607 Daarbij is uw was in plm. 1 uur schoon en kasldroog - Geopend van 'smorgens 7 uur tot 'savonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m. Iedereen die 'savonds voor 9 uur ('szaterdags 5 uur) binnen is, kan zijn was rustig afwerken.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 7