Zangertjes van St. Frans Fa. STRIJBOSCH Boerenleenbank Vreemde arbeiders Concours-Hippique te Ysselsteyn ~%op$ara$e Politierechter TRIUMPH automobielen JOHN DEERE Hoge rente over uw tegoed bij: VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 No. 35 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG E PEEL EN MAAS !fr| DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY U/PCVD| trt V/OO D t/CKIDAV CM HMCTDCITCM ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. im ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 WCCADLAU VUUR VCNITMT CTV UIYIO I f\CACIY PRIJS PER KWARTAAL 2— (buiten V.nray Z25) De Katholieke Limburgse Emigra tiestichting was zo vriendelijk ons o.m. haar jaarverslag over 1966 van de sectie immigratie toe te zenden. En hieruit kan men dan lezen wat er zoal gedaan wordt voor de bui tenlandse werknemers, die in ons goede Limburg een plaats gevonden hebben. Met alle respect voor wat door directie en secretariaat en een hele hoop vrijwillige krachten gedaan wordt voor deze mensen, valt bij na dere bestudering alles schijnbaar toch wel wat tegen. De sectie Noord Limburg waarvan Venray dan de hoofdmoot schijnt, weet te melden dat het Maatschappelijk Centrum bijzondere aandacht besteedt aan de Spanjaarden, maar dat ook anderen daar kunnen aankloppen, die met 't een of ander probleem te kampen hebben. Pater Johannes Peters van de Smakt zorgt dat er praktisch el ke zondag een H. Mis is voor die zelfde groep, waarna gezellig sa menzijn en tenslotte weet het jaar verslag te melden dat er ook een Turkse film gedraaid is Verschillende pensions werden ook nog door de maatschappelijke wer kers bezocht en lest best dank zij het Venrayse gemeentebestuur kwa men er woningen beschikbaar voor deze buitenlandse arbeiders, die op die wijze hun vrouw konden laten overkomen. Gaat men dit alles nu op de keper beschouwen, dan blijft er alleen over het goede werk van Pater Pe ters voor zijn Spanjolen en dan wat de maatschappelijk werker van het centrum doet voor de vreemde ar beiders, die een huis gekregen heb ben. Een hele hoop werk, maar waarmede toch maar een enkele groep gediend is, t.w. de Spanjolen. In datzelfde jaarverslag kan men vinden dat er einde van het vorig jaar 271 buitenlandse werknemers in Venray waren, 251 mannen, 20 vrouwen. Hiervan waren er 12 Grie ken, 10 Italianen, 2 Portugezen, 86 Spanjolen, 45 Turken, 2 Joegosla- ven, 68 Marokkanen en 46 van an dere nationaliteit. Dat aantal is intussen gegroeid, maar in het licht van het boven staande gezien betekent het feite lijk dat voor 1/3 deel „onze" bui tenlandse werknemers iets gedaan wordt en dat de rest MOET ER IETS GEDAAN WORDEN? Voor dat men een klaagzang aan heft over een mogelijke verwaar lozing van onze vreemde arbeiders, dient men eerst te weten, wat deze mensen hier verwachten. Ze zijn hier naar toe gehaald door fabrie ken, die ongeschoold personeel no dig hadden en hier, in eigen plaats, streek en land, die krachten niet konden krijgen. Via bemiddelaars in het buitenland of via officiële in stanties zijn die mensen naar hier gekomen, waarbij ze wisten dat de fabrieken hen zoveel zouden beta len voor zoveel uur werk, zouden zorgen voor kost en onderdak. Aan die verplichting is voldaan en vol doet men nog. Maar het is duidelijk dat hier met de betaling van loon en het zorgen voor onderdak de kous niet af is. Deze mensen spre ken een andere taal, komen uit lan den, waar b.v. de sociale zorg nog in de kinderschoenen staat, zo er al sociale zorg was, deze mensen heb ben andere gewoonten, ander eten en ga zo maar door Ook daarmede moet zoveel moge lijk rekening gehouden worden en naarmate hiermede rekening wordt gehouden, in die mate zal het ver blijf van de betrokkene in deze streek voor hem of haar prettiger zijn. Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Claessens Leunseweg 47a Te. 2471 Venray Erkend A.N.W.B., Bovag, Va mor gedipomeerd Dat zullen op de eerste plaats proberen te verzorgen de directies van de bedrijven, die deze mensen hier naar toe haalden en dat pro beren verder goedwillenden, die zich de zorg voor deze mensen hebben aangetrokken middels genoemd co mité. De buitenstaander merkt hier weinig van. Hij ziet deze mensen in hun vrije tijd over straat slenteren, hier of daar in een café hangen, in een (oude) auto rijden en krijgt over het algemeen de indruk dat deze mensen zich in hun vrije tijd stierlijk moeten vervelen. Zo hij al eens in de nieuwe wo ningen bij de buitenlandse gezinnen is geweest, dan valt daar op de po verheid van meubilering en hij kan zich naar Nederlandse begrippen niet indenken, dat men daar nu ge lukkig kan zijn. Praat men echter met deze men sen, voor zover dat mogelijk is, dan blijkt over het algemeen dat men best tevreden is. Trouwens dat be wijst wel het feit dat er sommigen bij zijn, die al drie, vier jaren hier werken. Zeker, er zijn klachten over het eten, omdat men nog steeds niet wennen kan aan de Hollandse kost, er zijn klachten over pensions, waar men kennelijk alleen maar als winstobject wordt beschouwd, men heeft zijn problemen met ziekte verzekering en andere sociale las ten, maar dat weet men onder el kaar gewoonlijk toch vrij snel op te lossen. Deze mensen blijken ook indivi- dualistischer te zijn als wij. De fraaie poging om voor de Spanjaar den een voetbalclub te organiseren (waarvoor met veel pijn en moeite shirts, schoenen en wat dies meer zij bij elkaar werden gehaald) liep op niets uit na een paar wedstrij den. Men ging liever zijn eigen gang. Er zijn slechts weinig buitenlanders, die een poging doen wat meer Ne derlands te leren, ze vinden dat te moeilijk en blijven liever tegen de ze barrière oplopen dan ze door wat studie te slopen. Pogingen om tot Nederlandse taallessen te komen, lo pen op niets uit. Ze zijn als onge schoolden hier naar toe gehaald, maar doen weinig pogingen om, wat wij noemen, „hogerop" te komen. En het slenteren in hun vrije tijd vin den, zij doodgewoon en helemaal niet vervelend. Ze vinden het jammer dat er van hun eigen tehuis de „Ca- sa", die men als trefpunt voor bui tenlandse werknemers in Venray op wou richten, niets terecht is geko men, maar maken er geen drama van. Ze hebben al lang de een of andere café als hun clubhuis ge kozen. En getrouwd of ongetrouwd, ieder beweert dat hij toch maar een paar jaren hier is. Dan wil men weer terug naar Zuid-Europa. Voor de ongetrouwden zal dat echter al een hele overgang zijn en nog meer voor de getrouwden. Want ze kan keren, dat er in Ollanda zoveel pa pier en paperassen overal bij te pas komen, ze zijn in aanraking geko men met een sociale zorg, waar men in elk Zuid Europees land niet aan tippen kan. Ze hebben arbeidsvoor waarden leren kennen, huisvesting e.d. die in het zuiden voor hen on bereikbaar zijn. En dat alles in de steek te laten Insiders geloven daar niet zo hard aan. Als de werkgelegenheid zo blijft en er konstant gebrek blijft vooral aan ongeschoolde krachten, zullen ze hun verblijf in Venray e.o. wel rekken, maar ze blijven op zich, ze blijven buitenlander. Slechts hij, die met een Nederlands meisje ge trouwd is, zal gedwongen door haar proberen over te schakelen. Het is geen wonder dat het comité geen grootse daden weet te memo reren. De vreemde arbeiders vragen daar niet om. Men is dankbaar voor een film, voor een bijeenkomst, maar voor de rest blijven ze liever op zich, doet zijn werk en slentert in zijn vrije tijd en kijkt naar een meisje. „Waarom zich zo dik ge maakt de bank voor iederéén De landelijke rijvereniging De Peeldraver te Ysselsteyn organi seerde aan de Ringweg te Yssel steyn een in alle opzichten goed ge slaagd concours hippique. Meer dan 400 paarden namen aan dit ruiter- festijn deel, afkomstig uit geheel Limburg en Oost-Brabant. Het was een machtig schouwspel, de meer dan 40 verenigignen met hun standaards aan de autoriteiten te zien voorbijtrekken. Burgemeester mr. Custers en vele vertegenwoordigers uit de paarden sportwereld uit Limburg en Bra bant namen dit défilé af. De dressuur wedstrijden begonnen al om 10 uur, terwijl de meer spec taculaire evenementen na de offi ciële opening plaats vonden. De voor deze streek belangrijke uitslagen waren: Dressuur achttallen middel: 1. Ruiterclub Venlo 114 pnt.; 2. Een dracht Castenray 113,5 pnt. Dressuur viertallen licht: 4. St. Jo ris, Overloon 114,5 pnt. Individuele dressuur zwaar ring: 2. J. Philipsen met Rocket, Casten ray. Individuele dressuur middel ring 5: 3. J. Hendriks met Crysant, Leu nen. Ring 7: 1. Mej. Strijbosch met Rudy, Castenray. Ind. dressuur Li ring 9: 1. G. Wi- cherts met Clever, Venray; 3. W. Zanders, Venray. Ring 10: 1. J. van Dijck met Ligh- feet, Venray; 4. P. Reintjes met Adam, Leunen. Ring 11: 2. P. Verschuuren met Johnny, Leunen. Ring 12: 4. P. Ghielen, Wanssum. SHELLINA OF SUPER SHELL BENZINE DIEFSTALLEN UIT GESLOTEN AUTO'S De rijkspolitie speurt ijverig naar enkele diefstallen uit afgesloten auto's. L. uit de Tolstraat deed aan gifte van diefstal van een autoradio, S. aan de Westsingel diefstal van een sleepkabel, terwijl nog een mel ding binnenkwam van diefstal van een paspoort, kentekenbewijs en rijbewijs. HORLOGE VAN PAUS PAULUS VI KREEG DEFINITIEVE BESTEMMING De 66 jongens van de Zangertjes van St. Frans uit Venray hebben het sluitstuk beleefd van hun Rome reis en hun deelname aan het inter nationale congres van „Pueri Canto- res", een congres van jongenskoren welke speciaal het Gregoriaans op hun repertoire hebben. Zoals bekend, boden tijdens de Pausmis, welke door 5000 zangertjes uit de gehele wereld werd gezongen, twee Venrayse Zangertjes aan Z.H. de Paus een geschenk aan namens Nederland, terwijl de Paus later een gouden polshorloge overhandigde met het pauselijk wapen in gegra veerd. De reis werd deels door de jon gens zelf, deels door akties van de jongens en het geven van concerten, deels ook door bijdragen van het ministerie, het Anjerfonds en de ge meente Venray betaald. En natuur lijk door de aktie van de Venrayse verenigingen met de grandioze slot- avond in de schouwburg. Het was nog altijd een bedrag van 20.000 gulden samen. BEDRIJFSONGEVAL TE OOSTRUM Door tot nog toe onverklaarbare oorzaak kwam de heftruc-chauffeur M. uit Milheeze op het terrein van de betonwarenfabriek Nelissen, vrij dagmiddag te vallen toen hij een zware betonbalk wilde optillen en met zijn hoofd op de betonnen vloer terecht kwam. Hij moest met een hersenschud ding en een beschadigde halswervel naar het ziekenhuis worden ver voerd. H.B.S.-er ERNSTIG GEWOND Vrijdagmiddag kwam de 17-jarige P. Poels uit Castenray, toen hij per bromfiets op weg was naar het Ly ceum te Venray, in de Albionstraat te Leunen door onverklaarbare oor zaak te vallen en botste tegen een lichtmast aan. Met diverse verwon dingen van vrij ernstige aard werd de scholier naar het Venrayse zie kenhuis overgebracht. GEEN VOORRANG De onder toezicht rijdende 20-ja rige militair W. B. hield zich bij de kruising Henseniuspein-Schoolstraat niet voldoende aan de voorangs- regels. Hoewel hij stopte en meende dat geen verkeer uit de Schoolstraat naderde, vergiste hij zich en botste tegen de personenauto, bestuurd door H. C. De schade bleef bij het materiële beperkt. Op de Brugstraat te Wanssum botste de vrachtauto bestuurd door W. F. P. uit Wanssum tegen de luxe auto bestuurd door F. D. uit Horst. Ook hier bleef het bij materiële schade. Zaterdagavond vond de afsluiting plaats van de Romereis. De zanger tjes en hun ouders werden middels goede dia's en een goede film ge confronteerd met deze voor de jon gens onvergetelijke Rome-reis. De ze beelden riep natuurlijk bij de jongens weer alle herinneringen wakker. De heer Buis vertelde van de op dracht, dat zij, nu Nederland in de internationale federatie is opgeno men, de plicht hebben het jongens koor niet alleen in stand te houden, maar ook uit te breiden. De Zan gertjes van St. Frans zijn nog het enigste jongenskoor in Nederland dat in de federatie is opgenomen, maar nu de heren W. Buis en v. d. Tillaart in die federatie zitting heb ben is de kans groot dat meerdere jongenskoren zullen volgen. Het door Jaap v. d. Krey van Z.H. Paus Paulus in ontvangst genomen gouden horloge kreeg met instem ming van het ouder- en jongensco mité de bestemming en werd aan de heer W. Buis, oprichter en dirigent van het koor aangeboden als een blijvende herinnering van zijn inzet. Aan de stille werkers op de achter grond werden cadeaux en bloemen aangeboden. Het was een goed ge slaagde afsluitingsavond. PANNE? 1032 BELLEN „We krege sinaasappelen van die kerel", zei de langharige jongeling verontwaardigd. „O, en uit dank moest toen die winkelruit er maar aan gelovenrepliceerde de po litierechter. „Nee nee, we krege ze op ons dak!" lichtte de verdachte toe. „Met een ijzeren asbak", vulde z'n even eens 20-jarige vriendje aan. „Die was dan zeker om de schillen in te doen", dacht de rechter. „Nee nee", hielp de langharige hem uit de droom, „die kreeg ik op me her- ses. Het bleek nu, dat de beide krulle- bollen met vers geonduleerde en ge parfumeerde hoofdtooien doch met een zeer oud en volledig versleten vierwielig verhikel deze contreien hadden „verkend", voornamelijk met het oogmerk om met hun ro kende en ronkende rammelkast in druk te maken op de mooie maag den. Maar de meisjes doorzagen hun listen en lagen en lieten zich niet vermurwen zich in dat uitgediende en ingedeukte vervoermiddel te la ten ontvoeren. Terwijl de dolende ridders nog voor een groentewinkel stil stonden om met stemverheffing enkele straatmadelieven de geneugten van een pleziertocht in de plantenwereld aan te prijzen, schoof boven de eta lage een schuifraam open en mikte een der bewoners stuk voor stuk de sinaasappelen van zijn fruitschaal naar de rustverstoorders. „Omdat ik niet kon slapen van dat geronk van die uitlaat en het geroep van die rokkenjagers", verklaarde de getui ge. De uiteenlopende projectielen (van vier voor één gulden) joegen de la waaiige jeugd niet op de vlucht. In tegendeel, de overdadig behaarde jongeheren vroegen om „een glas, om het druipende sinaasappelsap te kunnen opvangen". Daarop wierp de getergde bovenbewoner een ijze ren asbak naar de grootste schreeu wer. „En die asbak heb je toen door de etalageruit geworpen", hernam de politierechter. „Welnee", prostesteerde de herrie maker met de grootste wildernis op 't hoofd, „die stuitte van me kop te- ge het glas." „Dat bestaat niet", sprak de rech ter wijs, „als jij zoiets op je kop krijgt, mag de tuinman wel met een hark komen zoeken waar dat ding ergens verstrikt zit. Die etalageruit heb je moedwillig in diggelen ge gooid om deze getuige schade te be rokkenen. Maar dat is dan niet ge lukt, want de goede man heeft niets met die groentezaak te maken. En nou heeft de eigenaar van de winkel een aanklacht ingediend wegens vernieling. Is die ruit intussen ver goed of niet?" Er was helemaal niets betaald en ook niets beloofd. „En ik heb nog wel drie aangetekende brieven ge schreven", kwam de groentenman vertellen. „O, die kladjes?" vroeg de andere oerwoudbezitter. „Ik kan niet alle fanmail beantwoorden." „Maar die asbak kwam op m'n ogen", protesteerde de eerste plant soendrager nog eens. „Die is zo van m'n aangezicht die etalage in- geknikkerd!" „Maar die vuilnisbak die er ach ter aanging, kreeg je beslist niet op je ogen", riep de officier uit. „Jam mer genoeg stond die al op straat naast de auto". En hij eiste vijftig gulden boete of vijf dagen hechte nis en twee weken voorwaardelijke geanvgenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De politierechter vonniste conform maar bepaalde bovendien, dat de spiegelruit van 475,binnen zes maanden betaald moest zijn. „Dat wordt dan trappie op, trappie af, en maar behangen", sprak de verdachte, die behanger van z'n vak was Veltum 4 Venray Tel. 2037 tractoren landbouw werktuigen machines

Peel en Maas | 1967 | | pagina 11