Oude archieven vertellen veel.... j> tri (9, p p p p ATEBE GARAGE N.V. Tuintjes S.V.V. MIEUWS in \ymiay SSS Overloon (T P> P a s O K tr o De Ook een Kadett dientaf en toe gecontroleerd kilometerteller herinnert u eraan. de motor nooit. Uw Opel Kadetten uw Opel dealer, twee die voor u klaar staan. „De Boog" De vier Peelgemecnten Bakel, Dcurnc. Asten en Mierlo hebben indertijd een streekarchivaris aangesteld in de persoon van de heer E. van Emstede. Hierdoor komen zij op de eerste plaats wat meer te weten over de geschiedenis van hun eigen gemeenten, maar hebben ook kans, als daarvoor de nodige geschikte archiefruimten zijn gereed gemaakt, het oud-archief van plaats en streek weder om in eigen bezit te krijgen. Deze worden en werden nu door de Rijks- en andere archieven bewaard. Dat zulk een archivaris vruchtbaar werk kan doen, daarvan getuigt de ze heer van Emstede, die sinds zijn benoeming begonnen is met publi caties van oude stukken, die hij in de archieven van deze gemeenten gevonden heeft. Daarbij wordt dan tevens toelichting gegeven op in on bruik geraakte woorden en benamin gen. Zijn Varia Peellandiae Historiae ex fontibus omvatten inmiddels al 4 delen. Ze geven de oude stukken van Bakel en Milheeze, Deurne en Lies- sel, Asten en Ommelen, terwijl als laatste de stukken over Mierlo zijn gepubliceerd. En wie de moeite doet deze stuk ken door te lezen en er eens wat verder in te duiken, die ontdekt hoe veel waardevolle geschiedenis daar in vastgelegd is. En ontdekt ook hoeveel oude en vertrouwde namen eeuwen geleden reeds de mannen droegen, die toen voor recht en wet zorgen moesten. Waarover gaan ze die stukken. De meesten hebben betrekking op het mijn en dijn. Ook de gemeenten van die tijd lieten zich het kaas niet van het brood halen, d.w.z. niet spotten met hun gemeente-grenzen. Gemeen tegrenzen, die echter dikwijls liepen door het niemandsland van de Peel, eene weeke moerassige streecke landt is zoals die op oude kaarten staan aangeduid. En zoek dan maar uit waar de grenzen liggen, daar kwamen dan allerlei autoriteiten aan te pas en werden allerlei akten op gesteld en zie nu na eeuwen komt dat allemaal weer tevoorschijn. Ven ray en Venrayers laten zich daarbij niet onbetuigd, zoals blijkt uit dat kostelijk procesverbaal opgemaakt door vertegenwoordigers van Hel mond, Bakel en Aarle over het stelen door die van Venray van twee kud den schapen. Venray claimde een wijd grondgebied in de onherberg zame Peel en toen de Brabanders hier geen genoegen mee namen, pik ten de Venrayers de Brabantse scha pen. De Brabantse Peellanders lieten het er niet bij want zij ontdekten dat de Venrayse Peter Scheers of Scheerders in Helmond nog een paar hypotheken had uitstaan. Daar lieten zij om de schapendieven te dwingen het ging om een waarde van niet minder dan 2700 guldens door de gerechtsbode F. van Wullen uit Den Bosch beslag op leggen. Soortgelijke akties deden zich eveneens voor met het plaatsen van bijenkorven door de Venraysen op Brabants Peelterri- torium. Gezamenlijk besloten daar op stad en dorpen de advokaat Pal- landt in de arm te nemen om het taaie Venrayse ongerief aan het oor deel van het hof te Roermond te on derwerpen. Het spreekt vanzelf dat het turf steken in deze gebieden veelvuldig aanleiding tot het uitvaardigen van keuren zou geven, zoals in juni 1711 te Asten. Dat was een aangelegen heid waarin de gemeyntmeesters en de peelmeesters in actie kwamen. Zo'n keur bepaalde ook het sloten graven, verbood het „keutelen ofte stront werpen in de broecken oft op de groese". Het blijkt dat er ook vlas geroot werd. Het blijkt voorts dat er in geval van alarm (wij denken hier aan brand) zeer tegoedertrouw ge redeneerd werd bij de plicht tot hulpverlening. Als de klok luidde moest iedere man opkomen; luidde de grote klok, „soo sal de stereksten man uijtten huijse volgen", maar luidden beide klokken dan moest al le manvolk boven de twintig aantre den op straffe van een halve ton bier ten voordele van de gewilligen! Deze As tense politieverordening keerde zich ook tegen „die groote arrogantie ende stoutheijt van de jonckheijt" die de boomgaarden van de buren plunderde op het motief dat zij daar het tiendrecht op had Drie guldens boete was de straf als dat overdag gebeurde, maar als het misdrijf 's nachts begaan werd volg de rechtspleging „volgens de placcae- ten ende geschreven rechten" die toen blijkbaar zwaardere sancties konden opleggen. Zo zouden we nog een hele poos door kunnen gaan met citeren. Wat te zeggen van het volgende: In het Landtrecht van het kerspel Venray ontdekt de archivaris van Emstede de bepaling hoe vastgesteld moest worden of de eigenaar van 'n goed wel bij zijn zinnen was als hij het wilde overdoen aan een ander. Artikel 16 luidde: „Item die een goedt te raed aen de handt heeft, ende wordt cranck die en mach dat goet eenen anderen niet overgeven ten zij dat hij soo sterek is, dat hij mach gaen op des Heeren straeten oft laet hem voeren tot Rooy aenden steen bij de Linde ende dan moet hij gaen sonder staeff eenen schreede weegs." Streekarchivaris van Emstede be wijst dat ondanks het feit dat b.v. een gemeente als Deurne, wiens ge schiedenis door Ouwerling indertijd verzameld is, toch nog veel onbe kende historiestukken had, die soms bepaald een nieuw licht wierpen en werpen op de verledentijd van dit Peeldorp. We hebben in Venray het voor beeld van deze peelgemeenten ge volgd en sinds geruime tijd is Dr. Camps als archivaris van Venray aangesteld. Naast zijn gewone werk wel te verstaanDaarom zal het nog wel even duren voordat ook hij tot publicatie zal overgaan. Als het in dezelfde hoeveelheid is als zijn Peellandse collega dan kan men in Venray nog wat verwachten. HISTORISCHE KLOK UIT MILHEEZE GESTOLEN In de nacht van donderdag op vrij dag is een 250 kilo zware bronzen luidklok van het Kerkplein te Mil heeze gestolen. De uit 1486 dateren de kerkklok is na de restauratie van het waterstaatskerkje enige jaren geleden op een houten bok gezet. Het jaartal is met romeinse cijfers in het brons gegrift. Nu VW weer aktief schijnt te worden, mag de vraag gesteld wor den of ze een van haar oude initia tieven weer tot nieuw leven gaat wekken t.w. propaganda maken voor goede en kleurrijke voortuintjes, door middel van wedstrijden en het uitloven van premies. De meesten onzer hebben de vakanties er op zit ten en zullen zelf ervaren hebben dat juist de plaatsen met groen en bloem het meest hun aandacht ge trokken hebben. Nu de overheid zelfs in reeds gekomen bestemmings plannen niet de gelden vindt om de groen-versiering, zoals dat heet, tot een goed einde te brengen, moet ze ker het ^particulier initiatief aange spoord worden haar beste beentje voor te zetten, opdat het weinige wat er is, zo goed mogelijk wordt. De eerste oefenwedstrijden na de vakantie zitten er weer op. Ons eer ste en tweede elftal hadden zondag j.l. S.C.H. uit Nijmegen op bezoek. Het eerste elftal behaalde een ro yale 51 overwinning. Als we op deze uitslag af moeten gaan, zou men zeggen dat Venray de hele wed strijd heer en meester is geweest, Dit is echter niet het geval. De gas ten hebben flink (en fel) tegenstand geboden, maar bij hen ontbrak mees tal het beslissende schot en boven dien stond doelman Arts menig maal door een fraaie redding doel punten in de weg. Och, een hoogstaande wedstrijd is het niet geworden, daarvoor had men eigenlijk te lang stil gelegen, terwijl het team ook een flink aantal jeugdige debutanten bevatte. Een pluspunt menen we toch te mogen vaststellen en dat is dat er wat meer geschoten werd, hoewel dit natuurlijk nóg veel meer moet gebeuren. Er werd bij vlagen goed gecombineerd, maar er zijn toch nog steeds spelers die het spel te lang op houden, waardoor andere spelers, die een vrije positie hadden opgezocht, vaak buitenspel komen te staan, of wel tijdig weer een mannetje bij zich krijgen. Sneller afspelen zal het spel beslist ten goede komen. We hebben gelukkig kunnen kon stateren, dat de toekomst voor Ven ray perspectieven kan bieden. De debutanten speelden vrij aardig, al kunnen we dan niet zeggen dat ze er al allemaal zijn. Ze toonden zondag echter de nodige durf en dat wil vaak al heel wat zeggen. O.i. was de wedstrijd dan ook zeer nuttig. Men heeft thans nog de kans om te gaan werken aan de foutjes en tekortkomingen en als Venray straks dan eens compleet uit kan ko men dan zullen er beslist goede re sultaten geboekt kunnen worden. Ook de wedstrijd van het tweede was de moeite waard. Ook hier nog de gebruikelijke schoonheidsfoutjes. In dit team speelden naast enkele oud-le elfstalspelers ook enkele jeugdspelers en als dit team wat beter op elkaar is ingespeeld, dan zullen we hier zeker nog veel van horen. De uitslag hier was 64 in het voordeel van Venray 2. A.s. zondag speelt Venray 1 een oefenwedstrijd tegen een combinatie van FC Venlo VW. Ook dit zal weer een goede oefenpartij worden. De wedstrijd begint om half drie en wordt aan de Oostsingel gespeeld. Voor opstelling verwijzen we naar het publicatie-adres in de vitrine van Dagbl. v. Nrd. Limburg. De indeling van de diverse elftal len, voor zover deze thans bekend is, is als volgt: 3e klasse D: Boxmeer Milsbeek Montagnards Quick Boys '31 R.K.G.F.C. Stormvogels '28 Tiglieja V.C.H. Venlose Boys Venray V.O.S. Wanssum Res. 2e klasse D: Belfeldia 2 Blerick 3 Boxmeer 2 Helden 2 Megacles 2 Panningen 2 R.K.D.E.V. 2 Spel. Irene 3 Tiglieja 2 Venray 2 Wilhelmina '08 2 Wittenhorst 2 le klasse L: BW '27 2 H.B.S.V. 2 Helden 3 IVO 2 Koningslust 2 Panningen 3 Reuver 2 RKMSV 2 Sparta '18 2 Spel. Irene 4 Venray 3 2e klasse S: Brughusia EWC 2 FCEB 2 Holthees 1 HRC '27 2 Montagnards 2 Oostrum 1 Resia 2 TOP '27 2 Venray 5 Wanssum 2 Kronenberg 2 2e klasse T: America 2 Castenray De Molenwiekers 2 Hegelsom 2 Leunen 1 Melderslo 2 Merselo Meterik 2 RKLW 2 Venray 4 Wittenhorst 3 Ysselsteyn 2 De wedstrijd in Duisburg tegen de overwinnaars van ons A-toernooi is 'door ons met 10 gewonnen. Er werd door ons een goede wedstrijd gespeeld en de overwinning op Blau Weiss was zeer zeker verdiend. A.s. zaterdag gaan wij naar Kes- sel alwaar wederom getracht zal worden de winst mee naar Venray te brengen. De veteranen-ploeg van Kessel beschikt echter over goede spelers. Vertrek vanaf Henseniusplein v.a. om 16.30 uur. De volgende spelers zijn aangewe zen: M. Gommans, Jo Gommans, Jan Gommans, Hans Gommans, Toon Swinkels, Jeu Arts, G. Poels, J. Cle- vers, W. Clevers, M. Oymans, H. de Bruyn jr., M. Beerkens, E. Sijbers. Op de algemene jaarvergadering van D.I.S., werd het bestuur aange vuld met de heer H. Achten. Als voorzitter werd herkozen H. Gom mans. In de elftalcommissie werden gekozen J. Joosten, R. Wolters en B. van Dijk. Het oefenprogramma werd ook meegedeeld. De eerste twee wedstrijden zijn inmiddels al ge speeld. Ook 't jeugdtoernooi kwam aan de orde. In de A- en B-klasse nemen zes elftallen deel, welke reeds op zaterdag 29 juli begint; op zater dag 5 augustus voor de A-elftallen en zaterdag 12 augustus de wedstrijd voor de veteranen in verband met het 40-jarig jubileum op 18 augus tus. A.s. zaterdag spelen de veteranen tegen Overloon. NEDERLAAGTOERNOOI SSS Overloon—EWC Well SSS 1 speelde de laatste wedstrijd tegen de 4e klasser EWC. Het werd een goede wedstrijd met vele hoog tepunten. De wedstrijd werd voor de rust beslist: 12. Na de rust was het SSS dat de toon aangaf, maar kwam niet tot scoren. De stand bleef 12 in het voordeel van EWC. SSS 3—De Willi's 4 Een aantrekkelijke wedstrijd waar in SSS het beste van het spel had. Er werd dan ook met ruime cijfers gewonnen: 40. Hiermede bleef SSS 3 in dit toernooi onverslagen. Uitslagen, tevens stand: le klasse: SSS 1Pr. Maria Beugen 15 SSS 1—EWC Well 1—2 SSS 1Vianen 33 SSS 1Horst America 50 2e klasse: SSS 2—EWC 2 SSS 2H. America 2 1—3 2—4 SSS 2Vianen 2 SSS 2—Willi's 2 3e klasse: SSS 3Excellent 1 Oploo SSS 3America 3 SSS 3—Will's 3 SSS 3—WUli's 4 6—6 4—2 5-4 2—1 4—1 4—0 geeft 10 pet. korting en alle veranderingen, gratis VRACHTAUTO TEGEN SPOORBOMEN Maandagmorgen dacht de bestuur der van de cementauto K. uit Horst nog net door de neerdalende half- automatische spoorbomen aan de Mgr. Hanssenstraat te Oostrum te kunnen rijden, maar vergiste zich in de snelheid van de neerdalende spoorbomen. Een der bomen werd totaal vernield, de wagen licht be schadigd. De spoorwegen kunnen nu, totdat de spoorboom gerepareerd is, er een extra mannetje bijzetten. De rekening zal wel aan het bedrijf worden gepresenteerd, terwijl voor het niet voldoen aan het verplichte stopgebod procesverbaal is opge maakt. DAMES BOTSTEN Op de kruising Maasheseweg Smakterveldweg werd maandag de onderlinge afstand door de bestuur sters van twee personenwagens, mej. T. uit Meerlo en mej. J. uit Venray, niet groot genoeg genomen en toen een der dames afremde botste de andere wagen daar tegenop. Behoor lijke materiële schade. BOTSING TUSSEN VRACHTAUTO EN PERSONENWAGEN Maandagmiddag lette de bestuur der van de personenauto B. uit Erp, onvoldoende op toen de vrachtauto bestuurd door L. uit Ysselsteyn, welke op de Wanssumseweg stopte. De botsing welke volgde leverde be hoorlijke materiële schade op. De Opel Kadett heeft geen smeerpunten, hoeft alleen maar om de 10.000 km even gecontroleerd te wordenOlieverver- sen om de 5000 km. En daartussendoor? Gewoon rijden.... dag in dag uit. Daar hèbt u de Kadett immers voor? Benzine verbruik? Dat ligt ook aan de rijstijl.... maar er zijn heel wat Kadett-rijders die héél voordelig rijden! U wilde immers toch allang eens proefrijden? Waarom dan niet metéénWij staan altijd voor u klaar. Dit biedt de OPEL KADETTgrote spoor breedte, heerlijk rustige wegligging - 55 pk- motor met een top van 130 km/u - 4 vol ledig gesynchroniseerde versnellingen - geen smeerpunten - olieverversen om de 5000 km - keus uit: 2- of 4-deurs, met of zonder schuifdak,DeLuxe-uitvoeringen - En reken daarbij gerust op een flinke inruilwaarde later! Oude Oostrumseweg 4 Venray Tel. 2541 Off. GENERAL MOTORS DEALER

Peel en Maas | 1967 | | pagina 10