F PEEL EN MAAS s JUS d'orange 23 CENTRA fèi Geef iets voor Uw eigen kinderen Nabetaling Rentezegels È5 inhoud is gelijk 4 aan ruim Z flessen vermouth jer aardbeien centra koffie vruchten op sapH I grenzeloos kinderbad Venrayse prestaties in Rome Een schotel vol Barbaarse Barbarismen Speciale aanbieding in dekens zéér lage prijzen GROOTmim 27 nter iem hhi 50cent voordeliger Bedenk in ruime mate de collecte te bate van het kindervakantiewerk 1967. Het comité KVW VRIJDAG 21 JULI 1967 No. 29 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRUS PER KWARTAAL :L p. n 1 2. (buiten Venray 2.25) Via een radio-reportage hadden wij enkele weken geleden gehoord dat de Zangertjes van St. Frans uit Venray op 9 juli j.l. in Italië zouden deelnemen aan een concert, te geven doqr plm. 5.000 jongeren uit diverse landen. Verder was er in de pers weinig aandacht aan geschonken. Toen wij woensdagmiddag 5 juli de St. Pieterskerk in Rome bezich tigden merkten wij dat er door di verse jongensgroepen werd gerepe teerd. Bij nadere informatie bleek dat het koor uit Venray ook aan wezig was en dat de volgende avond een generale repetitie zou plaats hebben. Voor de aanvang waren wij de groep uit Venray aan het zoeken en wij zagen hen plotseling op het plein. Veel tijd om te praten was er niet, want de repetitie zou spoedig beginnen. Enige tijd later hoorden wij plotseling Nederlands door de luidspreker en wij zagen de heer Buys voor de microfoon, die vervol gens in 4 talen de diverse groepen de plaatsen wees. Het deed ons toch wel iets dat uiteindelijk een Lim burger die wij goed kenden de orga nisatie ter hand nam, iets dat eigen lijk op de weg der Italianen gelegen had. Later vernamen wij dat de heer Buys verzocht was om als tolk op te treden. Dat bij de repetitie de kwaliteit van het Venrayse koor was opgeval len bleek wel uit het feit dat zij na afloop alleen enkele nummers moch ten zingen voor Mgr. van Lierde (de sacrista van Z.H. de Paus). Dat men Nederlandse prestaties zelfs in Italië weet te waarderen bleek verder zaterdagavond op een uitvoering door de groepen van de diverse landen, waarbij de Zanger tjes van St. Frans met het nummer Jubilateo Deo, compositie van dhr. van de Tillaart uit Venray, die zelf ook aanwezig was, bij de Italianen bijzonder in de smaak viel. Toen zondagmorgen tijdens de Mis o.a. 2 Venrayse jongens met de heer Buys het altaar opging om de Paus een platenboek van Nederland aan te bieden, was dit voor de aanwezige Nederlanders toch wel even een groot moment dat men niet gauw zal vergeten. Het Venrayse koor heeft dit keer op uitnodiging aan dit congres der Federatie deelgenomen, doch na stemming te Rome op zondag 9 juli is Nederland met bijna algemene stemmen officieel tot de Federatie toegelaten, waarbij de heer Buys uit Venray tot bestuurslid van de In ternationale Federatie van Jongens koren werd benoemd met de op dracht in Nederland de nationale af deling verder uit te breiden, daar het Venrayse koor momenteel is toe gelaten als lid van deze Federatie en dus nog een uitzonderingspositie in Nederland heeft. De plaats die Nederland plotseling in de Internationale Federatie heeft gekregen, verdient naar onze mening toch wel wat meer aandacht, niet alleen van de Limburgse, doch van de gehele Nederlandse pers. J. Fokke H. J. G. Fokke-Izaks Venlo, 17 juli 1967. BLIKSEM MAAKTE SPOORBEVEILIGING ONKLAAR In de nacht van vrijdag op zater dag sloeg de bliksem in op de spoor wegbeveiliging op het baanvak Nij megenVenlo die automatisch van uit Nijmegen wordt bediend. Daardoor bleven alle automatisch beveiligde overwegen op dat baan vak open. Hoewel het 4 uur heeft geduurd eerdat de schade was her steld en alle overwegen weer auto matisch gesloten konden worden, is geen enkele ongeluk gemeld. Het treinverkeer hield uiteraard reke ning met de open spoorbomen. Barbarismen zjjn, zo u wel zult weten, woorden of uitdrukkin gen, uit een veremde taal tot Nederlands vervormd. Nooit echter wist ik dat zovele Nederlanders (uiteraard niet bepaald zij, die onze dierbare moedertaal goed beheersen) geheel naar eigen smaak of gevoel of wat dan ook, zélf woorden op de meest eigen gereide manier tot barbarismen produceren en daarmee vaak hun conversatie tooien. Hieronder dan worden de lezer enkele kleine gerechten ter consumptie aangeboden uit de vele schotels barba rismen, samengesteld door diverse koks van beiderlei kunne. Ze zjjn, al luisterende bjj die conversatie, als exorbitant smakelijke gerechten genoteerd. EEN ENKELE GREEP UIT VELE VOORBEELDEN Tijdens de uitzending van een documentaire voor de televisie over „Vogels en Mensen" vertelde een Amsterdamse vogelverzamelaar aan Kees Brusse: „Ik heb vorige week een meerkoet uit het ijs gered, maar zijn hele lijf was bedekt met een kleverige subsidie." De voorzitter van de toneelvereni ging in een dorp in Nederland slin gert luid en boos zijn dreigement de vergadering in: anders zullen we tegen de wanbetalers drassige maatregelen nemen!" De man, die zondags naar de paar denrennen was geweest, wilde zulks min of meer in de Franse taal weer geven. Hij vertelde: „Zondag was ik op het konkoers hippikwee." De vrouw, die, met haar man met vakantie in het buitenland verbleef, zei verwijtend tot hem toen hij over buikpijn klaagde: „Ik heb je nog zó gewaarschuwd, niet zoveel van die sla met malaise te eten." OP HET SPREEKUUR Vele lieden komen bij hun con versatie pas goed op dreef, wanneer zij vertellen over hun ziekten en kwalen. En wat beheerst meer de conversatie dan onze kwalen? Zo verklaarde bijvoorbeeld een juffrouw die bij een specialist was geweest: „De specialist heeft een cardiograaf van mijn hart gemaakt." Een andere patiënt vertelt wat de arts bij het toepassen van een peni- cillinie-kuur heeft gezegd: „De dok ter zegt dat ik niet goed penecil- line regeer." De zuster van diezelfde patiënt klaagt, in verband met haar huis- houdbudgeet: dan elke week zeven gulden voor de bode van het ziekenvonnis." Maar bepaald abuis was een juf frouw die wilde overbrengen welke woorden haar arts had gebezigd voor het overgevoeligheidskwaal„De dokter zegt dat ik last heb van Al- gerische ziekte." En wat vindt u van de mevrouw met mogelijk te veel sex-appeal, die vertelde dat de dokter een wel zeer vreemde kwaal bij haar had ont dekt: „De dokter zei dat ik gebrek heb aan bepaalde mormonen in mijn lichaam." MET MUZIEK Merkwaardig is ook, dat bij de zo snel voortschrijdende wetenschap nu zelfs een pathologisch muziek- instrumentale ontdekking werd ge daan. Hoe anders is het te verkla ren, dat weer een andere dame ont hulde: „De specialist zegt dat ik een trombone in mijn been heb." Leidt u nu vooral niet uit het vo renstaande, dat het speciaal vrouwen zijn, die zich ietwat verkeerd uit drukken bij hun kwalenuitwisse ling; mannen weten er ook wel weg mee. Nu schept de psychiatrische wetenschap, niet minder dan de fy siologische, eveneens barre taalpro blemen. Maar toch leken mijn oren te klapperen toen ik een manne lijke kennis, dat het "toch aardig ver had geschopt in de maatschappij, een psychiater hoorde prijzen: „Dokter Planters is een heel bekwame psy chopaat." Tegenovergesteld aan deze bewon dering voor de psychiatrie luidde evenwel de misnoegende ontboeze ming van de man, van wie een fa milielid werd behandeld door een psychiater: „Ik heb geen vertrou wen in al die fiesiefaters," FATAAL Een andere meneer onthulde ge heimzinnig fluisterend aan zijn man nen-toehoorders van een ook hèn bekende man, dat diens jonge vrouw wel weinig vreugde aan hem moest beleven in haar huwelijksleven: „Zijn vrouw heeft niks an 'm; hij is volkomen incompetent". Diezelfde meneer wist ook te ver tellen van wéér een andere man: „Hij is aan zijn thermostaat geope reerd. Dat gebeurt bij mannen." Om dan te besluiten met het laat ste gerecht van ons idioom-menu, namelijk de geestdriftige lofprijzing van de mensen die niets van al die wetenschappelijke artsen moet heb ben, maar zich in het volste ver trouwen laat genezen door een krui dendokter: „Voor mijn galstenen heb ik drie maanden zijn kruiden ge bruikt en toen was ik fataal (be doeld was: finaal) genezen." Voor het verkrijgen van een in- validiteitsrente krachtens de Invali diteitswet geldt de voorwaarde dat tenminste 150 rentezegels zijn ge plakt. Toen ingaande 1 januari 1965 de premiebetaling voor de Invaliditeits wet werd stopgezet was er een aan tal personen, dat niet het vereiste aantal van 150 rentezegels had ge plakt. Deze personen konden geen invaliditeitsrente ontvangen indien zij invalide waren in de zin van de ze wet. Omdat de mogelijkheid tot betalen van premie na 1 januari 1965 niet meer bestond is destijds bepaald, dat zij die op 31 december 1964 reeds invalide waren alsnog de ontbre kende zegels konden bijbetalen. Een verzoek daartoe -moest vóór 1 ja nuari 1967 worden ignediend bij de Raad van Arbeid. Omdat is gebleken dat een aantal verzekerden na 1 januari 1967 een dergelijk verzoek had ingediend, ter wijl tevens gebleken is, dat een aan tal personen niet met de mogelijk heid van het indienen van een ver zoek bekend was, heeft de Minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid thans bepaald, dat de termijn van indiening van deze verzoeken is verlengd tot 1 juli 1967. Dit is ge schiedt bij een Beschikking, die is gedateerd 22 juni 1967. Omdat het niet meer mogelijk was voor 1 juli 1967 aan de verlenging van deze termijn voldoende bekend heid te geven wordt medegedeeld, dat verzoeken die voor 1 augustus 1967 worden gedaan alsnog in be handeling zullen worden genomen. if Belanghebbenden dienen zich daarom voor 1 augustus 1967 tot de Raden van Arbeid te wenden met een verzoek om tot nabetaling van rentezegels te mogen overgaan. Wordt een invaliditeitsrente toe gekend, dan bestaat in bepaalde ge vallen de mogelijkheid, dat hierop een bijslag krachtens de Interim wet invaliditeitsrentetrekkers wordt ge geven. Wordt een bijslag gegeven, dan heeft dit tot gevolg, dat de toe gekende rente en bijslag ingaande 1 juli 1967 worden omgezet in een uitkering krachtens de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering. Veel gegadigden voor oude landbouwschool Op 28 augustus a.s. zal onofficieel de nieuwe in zuid gebouwde land bouwschool in gebruik worden geno men. De vereniging van landbouw onderwijs te Roermond heeft per in gang van 1 september a.s. het huur- kontrakt met de gemeente Venray van de oude in 1925 aan de Stations weg gebouwde school opgezegd. Aan deze stichting is indertijd deze door de gemeente gebouwde school in bruikleen gegeven. Voor deze oude school hebben zich al verschillende liefhebbers gemeld, o.a. de Missieprocuur van de Paters Franciscanen voor opslag van oud papier. Deze franciscaan heeft door de verkoop van het klooster geen ruimte meer ter beschikking. De Ambachtschool wil een of meerdere leslokalen hierin vestigen, evenals de Ulo-school. De huishoud school was ook al gegadigde, maar deze krijgt ruimte in de nieuwe landbouwschool. De geschied- en oudheidkundige kring zou hier graag een expositie ruimte in vinden en als laatste kan didaat heeft de Rijkspolitie zich ge meld. De Rijkspolitie zal binnenkort uit Venray verdwijnen en plaats moeten maken voor gemeentepolitie. Het ko ninklijk besluit is binnen niet al te lange tijd te verwachten. Het groepsbureau van de rijkspolitie te Venray is reeds enkele jaren te Grote maten 190/230 - 220/240 Langstraat Telefoon 1281 klein. Straks zal de gemeentepolitie nog meer ruimte nodig hebben o.a. voor recherchewerk, verkeersdienst, bijzondere diensten, terwijl het aan tal manschappen aanmerkelijk gro ter zal zijn. Het huidige groeps bureau is dan helemaal te klein. Van de bouw van een nieuwe po litiekazerne zal voorlopig toch wel niets komen en deze oude school zou mede door zijn ligging wellicht een goede oplossing kunnen vormen voor de dienaren van Hermandad. Intussen zullen B. en W. zich be raden wie van de vele liefhebbers aan bod komen na september en zullen waarschijnlijk in hun overleg ook betrekken de nogal behoorlijke „verhuis-schade", die dit gebouw ge leden heeft. Men is daarbij bepaald niet zachtzinnig te werk gegaan en de vraag zal gesteld worden wie de veroorzaakte schade voor zijn reke ning dient te nemen. Het gebouw mag dan te klein zijn geweest en wellicht niet meer modern, dat is toch geen reden om bij vertrek der gelijke souvenirs achter te laten, als thans gebeurd is. adverteer in dit blad opvouwbaar vierkant buieframa met kunststof binnenwerk formaat 100 x 100 x 35 ent Keurpostprijsl kaart f 8.- bijbetaling winkelwaarde f 24,50 bestelnummer 687 Italiaanse Marcandi I wit literfles. Frisco Nieuwe oogst! pot M ^,an1J6 f7! 'sim i jam HHI Q O (6verschillende soortenf 79 i iie-alll 1 blikjes naar keuzeI pot JHra W J slechts Centra is uw gulden altijd méééér waard

Peel en Maas | 1967 | | pagina 9