Je moet de wasserij erbij hebben Boerenleenbank Veilig Verkeer... Berliner OpereHen Theater naar Venray Paler Antoon Ophey vièrde 50-j. Priesterleest Ongelukken tijdens weekend Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Voor aan- en verkoop van buitenlands geld Je merkt het elke week VRIJDAG 21 JULI 1967 No. 29 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL Z— (buiten Venroy Z25) SCHOUWBURGNIEUWS Reeds 900 abonnementen zijn er verkocht voor het nieuwe seizoen, terwijl het seizoen pas over twee maanden begint. Ondanks deze suc cessen blijft men niet stilzitten, want inmiddels heeft in Duitsland de pre mière plaats gevonden van de Wie ner Abend, welke ook voor Venray gecontracteerd was. Helaas bleek deze voorstelling on der de maat te blijven, doordat de oorspronkelijke solisten vervangen werden. De heer Cattoir heeft niet geaarzeld daarop het kontrakt nietig te verklaren, zodat deze voorstelling niet naar Venray komt. Er moest natuurlijk een compen satie gezocht worden die op zijn minst een grote verbetering moest zijn om het vertrouwen van de abonnementhouders niet te schaden. Door relaties in de filmwereld is het de heer Cattoir gelukt om alweer een topvoorstelling naar Venray te halen. Het beroemde BERLINER OPERETTEN THEATER met Sari Barabas in de hoofdrol, komt nu in de cocktailserie met Schön ist die Welt, van Franz Lehar. Indien men ooit een operette van dit gezelschap heeft gezien, kan men weten, dat hier uitzonderlijke resul taten verwacht mogen worden. Het is een bijzonder kostbare pro- duktie met begeleiding van het BO- DENSEE SYMPHONIE ORKEST. Op de vraag of de Venrayse Schouw burg een dergelijke voorstelling kan betalen, antwoordde de heer Cattoir: Het beschamen van vertrouwen door een middelmatige voorstelling in te lassen is uiteindelijk veal kostbaar der. De kwaliteit van het program ma staat bij mij voorop. Als wij de strijd om de gunst van het publiek willen winnen, moeten wij regelma tig met voorstellingen komen die een blijvende herinnering oproepen en die als een belevenis beschouwd mogen worden. Het enige wat de Venrayse schouwburg kapot kan maken, zouden middelmatige pro gramma's zijn. Daarvoor dien ik te waken. Als een voorstelling niet goed is, vliegt ze eruit ongeacht de kosten. Dit seizoen brengen wij eigenlijk uitsluitend grote voorstellingen, denk maar even aan de opera uit Milaan met Madame Butterfly. De voorstellingen door dit gezelschap zijn fenominaal, daar kan geen Ne derland gezelschap aan tippen. Het Wiener Burgtheater is een be grip in Europa en een maatstaf voor kwaliteit. Verder het Boedapester Zigeuner Orchester dat internatio naal hoog genoteerd staat, en niet te vergeten de Fiësta Gitana, dat een begrip is. Voeg daar aan toe de Afrikaanse Musical DJOLIBA, waar de pers thans weer vol lof over is en dan zal het U duidelijk zijn, dat ik naar de top grijp. k De kosten zijn natuurlijk hoog, maar bij uitverkochte zalen kan ik, als ik het gemiddelde neem, de ge zelschappen betalen. Uiteraard moet ik verder de drie topvoorstellingen uit Milaan, Berlijn en Wenen, bij de subsidiërende instanties van provin cie en rijk aankloppen. Die zijn ech ter zo enthousisat over wat er in Venray gaande is, dat ze echt wel meewerken. Komen er dit jaar nog veel vrije voorstellingen was onze volgende vraag. De heer Cattoir antwoordde dat hij dit betwijfelde omdat op de eerste plaats alle thans aangekon digde voorstellingen vol moeten en op de tweede plaats, omdat men niet moet overvoeren. Aanbod is er ge-- noeg, maar bij het beleid dat ik voer is voorzichtigheid toch geboden. Al le programma's die nu zijn aange kondigd zijn kostbare produkties waarop vele grotere steden jaloers zijn. We moeten ook een keer tevre den zijn. Ik heb liever een twintig tal goede voorstellingen die vol zit ten, dan dertig waarvan de kwaliteit iets lager ligt en dus minder bezet zijn. Waar komen de abonnementhou ders vandaan? Die komen uit geheel Noord-Limburg. Veel Venlose bezoe kers die voorheen een abonnement hadden in Viersen of Krefeld komen nu als abonnementhouders naar Venray. Trouwens Horst is ook een goede afnemer. Uiteraard komt het grootste deel van onze abonnement houders toch wel uit Venray, hoe wel ik meen, dat het er toch nog meer kunnen zijn. Als ik de lijsten van standsorganisaties en verenigin gen na ga, is het voor mij nog altijd onbegrijpelijk waarom bepaalde mensen nog steeds niet in de schouwburg geweest zijn. Als ze niet op de programma's kunnen afgeven hebben ze geen tijd of een ander ar gument. Bij een dergelijk program maniveau mag tijd toch geen argu ment meer zijn. Ze nemen dan geen abonnement, maar wat erger is, je ziet ze bij een goede vrije voorstel ling ook nooit. De schouwburg is er om Venray leefbaarder te maken en dat kunnen wij uiteindelijk niet al leen. Daar hebben we gewoon de in teresse of de goodwill van een zo breed mogelijk publiek nodig. Als het verenigingsleven in Venray zich eens positief instelde ten aan zien van de schouwburg en als zij het bezoek onder haar leden indivi dueel of kollektief aanmoedigde, zouden wij het programma zonder kleerscheuren kunnen vergroten. Er zijn zoveel goede dingen te brengen die de moeite waard zijn, waar we nu niet aan toe komen omdat zovelen zo passief de schouw burg benaderen of beter gezegd niet benaderen. De schouwburg staat er voor iedereen en iedereen is er van harte welkom en het is te hopen, dat men dat in Venray gaat begrijpen. We krijgen van het verenigingsleven buiten Venray veel meer medewer king en interesse dan uit Venray zelf en dat is jammer. Verwacht U ondanks dat, dat alle voorstellingen uitverkocht raken. Op een enkele voorstelling na, die voor de massa te hoog gegrepen is, ver wacht ik zeer zeker dat alles wel vol komt. We zijn al over de 900 abonnementen, dus we hebben de beste hoop. Toch blijf ik hopen, dat met name amateur toenelgroepen en koren ook eens een keer kollektief een goede voorstelling gaan zien in de schouyburg. De opera van Milaan is toch wel een unieke gelegenheid om zangliefhebbers naar de schouw burg te krijgen. Hoe staat het met de acoustiek? Wordt daar nog wat aan gedaan? Laat ik U daarover een volgende keer meer vertellen, want in samen werking met de acoustische dienst van Philips wordt daar inderdaad iets aan gedaan. Deze vraag zal wel betrekking hebben op de muziek, want voor het gesproken woord is deze zaal volgens experts en vol gens de gezelschappen perfect. de bank voor iederéén BESTUURDER REED DOOR De in de Leeuwstraat geparkeerde auto eigendom van de Venrayer G. C. werd vrijdagavond door P. B. welke zonder zijn identiteit bekend te maken doorreed, maar later door de rijkspolitie van bed werd gelicht. Hij werd overgebracht naar het poli tiebureau en werd na opmaking van proces-verbaal wegens doorrijden naar huis gezonden. Het bleek dat betrokkene wel gedronken had, maar niet in staat van dronkenschap ver keerde. Beide wagens werden be schadigd. MET VAART VAN 130 KM TEGEN BOOM Volgens eigen verklaringen reed de Duitser V. H. uit Neuss door een klapband met zijn Mercedes op dé Horsterweg tegen een langs de weg staande boom. Zijn linkerband zou gesprongen zijn, maar bij onderzoek bleek dat deze band tot op het can vas versleten was. De wagen werd door de rijkspolitie in beslag geno men. Bestuurder en verloofde kwa men er goed af. De aanrijding ge beurde zaterdagmorgen. ERNSTIG GEWONDE IN VREDEPEEL Onbekendheid met de wegsplitsing aldaar en te hoge snelheid waren oorzaak dat zaterdagavond even na tien uur de 23-jarige A. Janke uit Duisburg op de splitsing Beekweg Middenpeelweg uit de bocht vloog en enkele malen over de kop sloeg. De bestuurder werd uit de auto ge slingerd en bleef zeer ernstig ge wond langs de weg liggen, waar het slachtoffer werd voorzien van de laatste sacramenten. Hij werd dan overgebracht naar het ziekenhuis. De wagen werd totaal vernield. Nader vernemen wij dat de toe stand van het slachtoffer bevredi gend is en dat geen ernstig levens gevaar meer aanwezig is. BROMFIETSER KWAM TE VALLEN Door onverklaarbare oorzaak kwam de 35-jarige Venrayer W. C. op de hoek van de Pastoor van der Gaetstraat te Venray met zijn brom fiets te vallen. Waarschijnlijk liep deze bij deze val een beenfractuur op en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht en aldaar wor den opgenomen. Het ongeluk ge beurde zaterdagavond omstreeks 9 uur. TRACTOR IN SLOOT Bij 'n mislukte inhaalmanoeuvre van de kraanwagen bestuurd door v. H. uit Wassenaar op de Deurne- seweg te Venray raakte deze de in halende tractor bestuurd door W. v. D. uit Ysselsteyn. Tractor met be stuurder geraakten in de sloot. Trac tor werd ernstig beschadigd, de be stuurder bekwam hoofdwonden en lichte hersenschudding en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. WETHOUDER VALT VAN TRAP De wethouder van openbare wer ken de heer Fr. Janssen, viel door onverklaarbare oorzaak van de trap in zijn woning. Medische hulp was noodzakelijk en de wethouder liep diverse kneuzingen op waardoor ab solute bedrust noodzakelijk werd ge acht. Omdat burgemeester mr. Custers en wethouders met vakantie waren moesten de vergaderingen van het college van B. en W. bij de heer Janssen thuis worden gehouden, om dat Venray anders onbestuurbaar zou zijn. Op stijlvolle wijze eerde zondag de parochie van St. Gertrudis te Oirlo zijn gouden priesterzoon pater Antoon Ophey. Deze gemeenschap deed het op zijn eigen wijze waarbij de liefde voor de priester nog eens tot uit drukking werd gebracht. De kerkelijke viering vond 's mor gens plaats in de parochiekerk waar Pater van den Berg, overste van de Lazaristen uit Panningen, met de Paters A. Peeters en M. Muijsers het plechtige dankoffer opdroeg. Pa ter A. Peeters hield de feestpredi katie. Deze H. Mis werd vrijwel door de gehele parochiegemeenschap bij gewoond. Zowel fanfare als de rui ters hadden de gouden priester ter kerke begeleid, die omringd was door bruidjes. In zaal Rongen vond 's avonds de huldiging der parochie plaats waar bij o.m. aanwezig waren de H.E.H. Deken Loonen, loco-burgemeester A. van Dijck, gemeente-secretaris H. Vorst en het lid der Provinciale Sta ten Jan Loonen. De heer Claessens, hoofd der school, sprak namens de parochie gemeenschap en schetste de levens loop van deze jubilaris. Na zijn priesterwijding moest in 1917 Pater Ophey de Chinese taal leren. Reeds in 1918 werd hij uitge zonden als missionaris naar de mis sie van China en bleef daar 33 jaar werkzaam. In 1918 duurde de reis naar het missiegebied maar liefst 3 maanden en ging de boot via Ame rika en Japan. In 1930 werd deze Oirlose missionaris benoemd tot pro fessor aan het groot-seminarie te Peking. In 1943 werd hij door de Jappen geïnterneerd en bleef tot 1945 in diverse kampen. In 1949 kwamen de communisten aan de macht, maar deze lieten het semina rie tot 1951 ongemoeid. Toen werd hij uitgewezen uit dat land wat hem lief geworden was en werd zijn standplaats Verdun in Frankrijk, waar hij een professoraat aanvaard de op het groot seminarie van de Reguliere geestelijken. Daar is hij tot heden gebleven. Nu na 50 jaren priesterlijke arbeid op de posten welke zijn oversten hem hebben gegeven zal deze Oirlo se priester zijn welverdiend „otium cum dignitate" gaan genieten in Wernhoutsbrug bij Zundert. Niet alleen namens de parochie en alle verenigingen, maar ook namens onze zieke pastoor Vervoort en na mens onze nieuwe pastoor, wil ik", aldus de heer Claessens, „U geluk wensen. Oirlo is trots op UHij bood namens de Oirlose gemeenschap een cadeau aan onder enveloppe. Pater Peeters bood gelukwensen aan namens de Oirlose paters, broe ders en zusters. Hij haalde herinne ringen op aan de laatste 50 jaren. In 1917 bestond er een bloeiende fiets club en thans zijn er in Oirlo vele bloeiende verenigingen met de be jaardenvereniging aan het hoofd. Al die verenigingen heeft de goede mis- RAADSLID BLUST BEGIN VAN BOSBRAND Dank zij snel en doortastend op treden kon een bosbrand aan de Hoopweg nabij het zwembad in de kiem worden gesmoord. De heer L. Timmermans, raadslid onzer ge meente, was snel ter plaatse en zijn doeltreffend optreden kon voorko men dat de Venrayse vrijwillige brandweer in aktie behoefde te ko men. GEEN DIEFSTAL Zaterdagavond was er in het Chi nees-restaurant een consternatie, toen twee dames, die van het toilet kwamen, mededeling deden dat een der dames een handtasje kwijt was, waarin o.m. een bedrag van 85, aan geld zat. De rijkspolitie werd de plaats aangewezen waar het laatst dit handtasje was neergezet. Iedere aanwezige werd gevraagd of die per abuis de tas had meegeno men. De politie vroeg waar de dames voordien geweest waren en dat bleek het Vlakwater te zijn. Daar terug gekomen werd de tas met inhoud in ongeschonden staat gevonden. sionaris in zijn vakantie leren ken nen. Pater Ophey dankte op de hem eigen wijze met nog alle aanwezi gen een les mee te geven. De huldiging heb ik willen aan vaarden, aldus de jubilaris, omdat het een feest is van de gehele paro chie, waaruit de priester is voort gekomen. In 1917, toen ik, aldus pa ter Ophey, tot priester werd gewijd, was het 117 jaar geleden dat Oirlo een neomist had, maar we hebben gelukkig ook een tijd gekend dat Oirlo er 12 in zijn midden had. Met een dringend beroep toch de roepin gen te stimuleren en niet verloren te laten gaan, besloot deze grijze, maar nog vitale missionaris zijn dank woord. Dan kreeg ieder de gelegenheid om persoonlijk de gouden jubilaris te feliciteren. Vermeld dient nog te worden dat de fanfare de huldiging muzikaal omlijstte. „Meneer de officier van politie, d'r is nog niet enne errepel in een verkeerde zak terechtkommen", zei de aardappelhandelaar breed geba rend. „Ja, u kunt dat een goede zak noe men", antwoordde de officier van justitie, „maar ze kwamen in 't ver keerde kéélgat." En daarop ontspon zich een verward twistgesprek over goede errepels die volgens de aard appelboer in de goede zak en volgens de heer officier in de verkeerde zak waren gestort, en verkeerde piepers die volgens deze magistraat in de goede zak en volgens de handelaar in de verkeerde zak waren opge zakt. En dat laatste moest goed zijn volgens de verdachte, want je mag de verkeerde spullen niet in een goede zak doen, want daar moeten de goede patatten in en je mag ook geen goede waar in een verkeerde zak stoppen, dus moest je de ver keerde in de verkeerde zak opzak ken. „En toen zat u dan in de puree", zei de politierechter. „Niks in de puree", weerstreefde de aardappelzakkendrager, „mien spullen bennen bést in orde en mien errepels stingen goed in de zakken." „Jaja, die aardappels stonden daar best. En ze stonden er ook in zak ken", beaamde de politierechter, „maar ze hadden de juist maat niet en daarom staat u hier." „Ze waren allegaar best aan de maat". „En hoe verklaart u dan, dat deze aardappels bij ontvangst niet aan de maat waren? Want daar gaat het nu om." „Ze waren best aan de maat. Al legaar 35 en op." „Nee nee, hier staat 40 en hoger." „Dat dochten die controleurs, maar 't waren allegaar 35 en op. En daar was de pries nor geregeld, hè. De winkelier heeft niets te veel betaald. En mien errepels stingen in de goe de zakken. Maar die controleurs van oe, dat waren verkeerde zakken. Die moesten hier gedaagd wezen. Die hebben van niet iëne errepel nage gaan, welke soort en welke maot ie mos zien." „Die controleurs hebben juist wèl in de zakken gekeken. Daar kwamen ea voor", zei de officier. „En in uw goede zakken „O ja, maar ze hebben helemaal niet nagegaan wat ik levere mos. En dat was 35 op. Die winkelier was zelf kommen uutzuuke. Mien hiël schuur lag er vol van. Allegaar 35 en op. Maar daar gingen ze niet kij ken." ,,'t Ging er niet om wat er in uw schuur lag, maar wat er afgeleverd werd", verklaarde de rechter. Dus wèt er in die goede zakken. „Nou, dat benne dan dezelfde er repels, hè. Want ik kan moeilijk af leveren wat ik niet heb opgeslagen". „En wat stond er dan in die ver keerde zakken?" „Dat waren de verkeerde errepels. Die mos den winkelier nie. Dit hittie ok nie gekrege. Heej mos errepels en die stinge in de goeje zakke." „En wat noemt u dan verkeerde aardappels?" „Nou, eh, andere." „Betere?" „Duurdere, ja. Maar die mossie niet. Ze bennen al duur zat." „Maat veertig en hoger?" „Bijvoorbeeld". Na veel heen en weer gepraat be sloot de politierechter eerst de con troleurs eens nader aan de tand te voelen. De zitting werd verdaagd. „Tot de neej errepel dan mer", zei de groothandelaar vriendelijk. Een groot aantal ongelukken dat op kruispunten plaatsvindt kan voorkomen worden, wanneer alle bestuurders van voertuigen zich houden aan de volgende gedragsre gels: Weest bij het naderen van een kruising extra oplettend, zodat u de tijd heeft om alles wat er op en om de kruising gebeurt in u op te ne men en de vereiste maatregelen te treffen. (Zoals bijvoorbeeld: snel heidsaanpassing, tijdig afremmen, stoppen, richting aangeven, voorsor teren, enz.). Weest bedacht op langzaam verkeer. (Rechtdoorgaande voetgan gers mogen niet door afbuigend ver keer op dezelfde weg gehinderd wor den). Betracht duidelijkheid bij het richting aangeven en voorsorteren en houdt er tevens rekening mee dat andere weggebruikers onduide lijk kunnen zijn. Houdt u ook bij en op kruisin gen aan de voorrangsregels, maar STA niet op uw voorrang als u merkt dat die de veiligheid op de kruising in gevaar brengt. Zorg te allen tijde dat u niet op de kruising hoeft stil te staan (bij voorbeeld om voorrang te verlenen). Teneinde een chaos op kruispunten te voorkomen wijst het Verbond voor Veilig Verkeer er met klem op dat wanneer er gedacht moet wor den op verkeer van rechts, dit wach ten dient te geschieden vóór de aan wezige of denkbeeldige stopstreep. Voor alle reparaties la. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. aaw ONDERDAK GEVRAAGD Zaterdag vervoegde zich een jon geman met een nogal provo-achtige uitrusting op het politiebureau en vroeg onderdak en verzorging. De dienstdoende wachtmeester kon zich een telexbericht van die middag herinneren waarin opsporing, aan houding en voorgeleiding verzocht werd van de 19-jarige Peter Platje, schippersknecht aan boord van het motorschip Anjo, ligplaats Horn. De schippersknecht was na ruzie van boord gegaan en de schipper verkeerde in de veronderstelling dat zijn knecht zich verdronken had. Onmiddellijk werden de officiële in stanties ervan in kennis gesteld en werd op grootscheepse wijze met dreggen begonnen. Dit dreggen had geen resultaat en werd gestaakt toen een rijks waterstaatbeambte kwam vertellen dat hij de schippersknecht enkele uren geleden had gezien. Het onderzoek bracht verder aan het licht dat de schippersknecht zich aan enkele diefstallen had schuldig gemaakt o.a. te Ohé en Laak. Ven ray verleende de schippersknecht gastvrijheid totdat de rijkspolitie van Maasbracht hem kwam afhalen, terwijl later ook nog de rijkspolitie van Echt zich over de schippers knecht zou ontfermen. Maandag morgen werd hij voorgeleid aan de officier van justitie. WASSERIJ DE PEELPAREL VENRAY - TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5