Werkgelegenheid blijft zorgenkind Bovendien Philips geschenken voorvaders luisterplezier Helmond klaagt steen en been, want behalve de moeilijkheden in de textiel, gaan daar fabrieken verhuizen naar Zuid-Limburg, die ook voor de werkgelegenheid in Helmond van groot belang zün. De N.K.V. afdeling Tegelen stuurt een dringend telegram naar het hoofdbestuur om toch vooral het oude industriegebied in Noord- Limburg niet te willen vergeten, want ook daar is het met de werkgelegenheid niet zo best gesteld. In Bergen staat op het in dustrieterrein een hal leeg, waarin eerst vele dames werk von den. Het aantal werkzoekenden neemt daar niet af. Dat zij zo enkele krantenberich ten, die men de laatste vijf, zes da gen onder ogen krijgt. Daarbij zou je een hele ris anders kunnen leg gen, die allen bij elkaar niet bepaald een opgewekt beeld geven van de economische toestand van deze streek en nabij gelegen plaatsen. WERKGELEGENHEID Ook wij hier in Venray hebben op een gegeven ogenblik weer eens beleefd wat er in jaren gelukkig niet meer te beleven was, namelijk dat er een groot aantal werklozen was. Een aantal dat langzaam maar zeker weer terugloopt, maar dat ons toch wel even duidelijk heeft gemaakt, dat het niet allemaal rozengeur en maneschijn is en dat ook wij hier in Venray conjunctuurgevoelig zijn. Maar bij de aankondiging van de nieuwbouw van een bejaardenflat en een -verzorgingshuis, bij de aan kondiging verder van de bouw van de eerste Venrayse wolkenkrabber, met volop bouwaktiviteiten in de psychiatrische inrichtingen St. Anna en St. Servatius en met in het nabije verschiet de bouw van het zieken huis en het Lyceum en vooral niet te vergeten de eerste woningen in plan Veltum, kan men wellicht de ogen sluiten en zeggen dat in de bouwsector zo langzamerhand toch weer volop leven komt. Wat de metaal- en de andere sec toren betreft krijgt men ook niet be paald een ongustig beeld. Inalfa werkt zelfs in ploegen en werktijd verkortingen, die men elders kende, heeft men hier slechts heel spora disch toe hoeven te passen. Rank Xerox opent binnen afzienbare tijd zijn nieuw „revalidatie-centrum" voor kopieermachines en biedt daar in weer meer werkgelegenheid. Ook bij de andere grotere bedrijven is volop aktiviteit, dus ogenschijnlijk hoeft Venray zich niet aan te sluiten bij de ach- en weeroepers. Maar als men van de andere kant ziet dat er in Venray op dit moment nog altijd meer dan honderd bouw vakkers niets lopen te doen en werk loos zijn en dat dit aantal in een maand tijds, ondanks het toch voor de bouw gunstige jaargetij, nog met geen 40 gezakt is, kijk dan zet dat toch weer een domper op alle feest vreugde bij de bouwaktiviteit van dit moment en kan men slechts ho pen dat in de meest nabije toekomst de andere bouwplannen zo snel mo gelijk aan de orde zullen komen. En als men dan verder nog be denkt dat ook in de overige sectoren op dit moment alleen nog in Venray zo'n kleine 130 mensen aan de kant staan, omdat er geen werk voor hen is, dan is dit een reden temeer om toch niet te overdreven optimistisch te zijn. Want laten we niet vergeten dat alleen al van de LTS dit jaar zo'n kleine 200 jongelui hun intrede gaan doen in het volle leven. Daar zullen er van verder studeren, maar is er voor de rest werkgelegenheid? De betrokken instanties zijn wat dat betreft helemaal niet zo optimistisch Natuurlijk is dit geen reden om de alarmklok te luiden en we kunnen alleen maar hopen dat het zo blijft en nog wat beter wordt. Maar een gewaarschuwd mens telt voor twee. De N.V. Beeren zou overgenomen worden door de combinatie Eysbouts maar tot op dit moment ligt de fa briek nog steeds leeg. Ook dat is een waarschuwing. NIET OP EEN EILAND We leven in Venray niet op een eiland. En al is 't dan misschien in wat mindere mate dan elders, ook wij ervaren dat terwijl het goede jaargetijde voortschrijdt, er helaas geen sterke vermindering van de werkloosheid optreedt. Logisch zou dit moeten, want in de milde maan den geschieden tal van werkzaam heden, die 's winters stil liggen. Het blijkt echter landelijk dat de vraag op de arbeidsmarkt, die daarvan uit gaat, volkomen wordt gecompen seerd door een teruggang in indus triële bedrijvigheid, althans in som mige bedrijfstakken. Dit speelt zich af juist voordat de toeloop naar de arbeidsmarkt nog eens extra impulsen krijgt door de van school komende jonge generatie. Het werkloosheidscijfer zou hierdoor in het najaar wel eens verontrusten de vormen kunnen gaan aannemen. De enige troost, die hier tegenover staat, is te putten uit berichten uit de Ver. Staten, die ons voorspellen dat er in de herfst een nieuwe op levering zal komen. Voorlopig is van een opleving nog niet veel te zien, want de koersen aan het open aandelenfront vertonen een afbrokkelend beeld. Dit is niet te wijten aan de dividenden, want die zijn in den brede gezien niet slecht geweest. Minder goede toe komstvisioenen voeren de boventoon gesteund door financiële realiteit. IN BEWEGING Aan het financiële front is heel wat gisting. In het bedrijfsleven moeten investeringen worden ge daan om verschillende redenen. Een daarvan heeft betrekking op de noodzakelijke verlaging van kosten. Kostenbesparende methodes voor de arbeid vragen echter meestal veel kapitaal. De kapitaalmarkt vertoont echter geen royaal beeld. Een recente emis sie van de Bank voor Nederlandse Gemeenten a 6%% tegen 99% werd geen succes. Nu kan dit toevallig zijn omdat er juist grote internatio nale spanningen waren, die niet tot beleggen noodden. Meer waarschijn lijk is echter dat de rentevoet op nieuw de neiging vertoont tot stij gen. Zoals gezegd wacht het bedrijfs leven op grote sommen, die ook no dig zijn voor vernieuwingen omdat de economische slijtage in steeds sneller tempo verloopt. Maar daar naast staan de openbare lichamen te trappelen om geld. GELDVERSLINDER Daaronder moet in de eerste plaats de staat worden genoemd. Die zou zich dit jaar zoveel mogelijk van de kapitaalmarkt distanciëren maar 'n blik op de bestaande situatie leert dat dit onmogelijk is. De toenemende werkloosheid zal grote sommen verslinden. Wij kun nen daarbij zien naar de uitkeringen, maar ook naar de plannen om re gionaal in snel tempo de infra-struc tuur te verbeteren. Aan het belas tingfront zullen stellig ferme te genvallers openbaren, want de dalende resultaten zullen met name in 1967 zichtbaar worden. Hoe wij het ook keren of wenden, er zullen wegen moeten worden ge vonden om de spaarcapaciteit van ons volk op peil te houden en zelfs P67=PEIJS '67. OFWEL: DE VERRASSEND BESCHEIDEN PRIJ ZEN VAN ONZE '67 COSTUUMS, COMBINATIES EN JASSEN IN UNIEKE VANDAAG-STIJL. DUS NIETS UITGEVEN AAN MODE VAN MINDERE KLASSE. nog op te voeren. Daarvoor zal een prijs worden gevraagd in de vorm van een hoge rente. Het moeilijke punt is echter dat zo'n hoge rente op zijn beurt weer remmend en selecterend werkt op de investeringslust. Uit dat oogpunt bezien zouden wij nog wel eens door een moeilijk te passeren dal moeten gaan, waarbij de werkgelegenheid een moeilijk punt wordt. De kunst matig verlaagde renteniveaus in on ze buurlanden Engeland en West- Duitsland hebben intussen duidelijk aangetoond dat met hulp daarvan 'de investeringslust niet zonder meer is te aktiveren als er buitendien geen andere gunstige toekomstver wachtingen zijn. Vooral in West- Duitsland wil de vaart in de econo mische aktiviteit nog steeds niet te rugkeren. Er is derhalve voorlopig nog geen uitzicht op goedkope financierings wegen. De Gasunie gaat onderhands lenen. De staatsmijnen zullen voor meer dan honderd miljoen een be roep doen op de obligatiemarkt. De Nationale Investeringsbank zal geld moeten zien te vinden voor een deel van de textielindustrie. De gemeen ten hebben voorlopig een niet te stillen kapitaalhonger en de staat is tenslotte ook nog lang niet verza digd. HOGERE RENTE? Tellen wij al deze vragen bij el kaar dan is het bepaald geen won der dat de rentevoet weer naar bo ven kruipt. Het kan ons nog troos ten dat het bepaald niet zeker is of de waargenomen tendens zich zal doorzetten. Plotseling optredende technische storingen, zoals de opge treden oorlogsdreiging, kunnen een markt ernstig verstoren.' Een kapitaalmarkt is geen binnen lands economisch verschijnsel. Deze werkt, met storingen helaasv volgens een internationaal stelsel van com municerende vaten en dit stelsel kan langs onverwachte wegen soms plot seling verlichting brengen. Daarop mogen wij ook wel 'n beetje bouwen. Dit neemt niet weg dat er duidelijk aanwijzigingen zijn op het voort duren van economische spanningen. Die spanningen op financieel ter rein wakkeren de inflatiekansen weer aan, want in noodsituaties zijn de geldscheppingen niet van de lucht zeer tot schade van onze door aller lei invloeden al zozeer in waarde aangetaste gulden. De nieuwe pre sident van de Nederlandschë Bank kan hierbij al zijn capaciteiten ruim schoots etaleren. OPLETTEN We zijn hier wat dieper op in ge gaan om aan te tonen, dat ook Ven ray, zoals trouwens gebleken is, zijn klappen kan krijgen als het elders, of vlakbij in de buurt misloopt, even zo goed als het heeft geprofiteerd in de achter ons liggende jaren. Maar soms krijgt men het benau wende idee, dat velen menen, dat we er al zijn met ons industrieter rein vol fabrieken, met onze aanne mingsbedrijven en hun tonnen-or- ders. Er hoeft maar zo weinig te ge beuren en door oorzaken, waaraan we zelf totaal niets kunnen doen, kan de zaak teruglopen, slechter worden. Daarom is het goed en nuttig steeds opnieuw ons te bezinnen op de werkgelegenheid in ons Venray en ons in te blijven zetten, om voor het zover het ons zelf betreft, die zo hoog mogelijk op te voeren. Dat be halve door uitbreiding van bestaan de bedrijven en het aantrekken van niéuwe ook door nog betere onder wijsmogelijkheden, door woningwet en particuliere bouw, door verbete ring van alle mogelijkheden. ROERMOND: LAURENTIÖSPI.O.TEE. 535! - HEEDEH-PANHINGEN: MARKT 30, TEL. 1300 - VENRAY: EANGSTR. I.TEl. I Philips batterijcassette- recorder. Zeer gemak kelijk te bedienen. Extra aansluiting voor luid spreker en netvoedjngs- apparaat 269.- Philips automatische platenspeler. Ge schikt voor alle mono- en stereo platen. Op houten voet met trans parante afdekkap. 139.- Philips elektrogrammofoon. Grote luid spreker in afneembaar deksel. Opne- merelement met dia mantnaald. Ook ge schikt voor monau- rale weergave van t stereo-platen. Bruin of zwart. 199.- NIEUV Philips autoradio voor ontvangst van lange- en middengolfzenders. Minia tuurtechniek waardoor voller geluid. Kleine afmetingen. Eenvoudige montage 139.- Philips portable voor ontvangst van lange- en middengolfzenders. Miniatuur techniek.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 14