101 tot ziens Veilig Verkeer... De kunst van het varkens houden Als U niet meer weet... PUlS_ VRIJ ZIJN in de zomer Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Communie prentj es v.d. Munckhof n.v. fa. MARTENS Prijs poederkoffie verlaagd naar 99 ct VRIJDAG 5 MEI 1967 No. 18 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten V.nray 2.-) ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS- Voor de toerist bestaat het IJze ren Gordijn niet meer. De houding van de Oosteuropese landen ten op zichte van het toerisme is opmerke lijk veranderd. Men ziet op 't ogen blik de vakantieganger veel meer als de welkome brenger van devie zen, die goed verzorgd moet worden, dan als de staatsgevaarlijke spion, die ook goed verzorgd moet worden, maar dan in een staatshotel, dat slechts water en brood op de menu kaart heeft. Eigenlijk heeft Joego slavië de ban gebroken. Daar is men zelfs zo ver gegaan, dat toeristen geen visum meer nodig hebben voor een bezoek. Bij de andere landen, zoals Polen en Tspechoslowakije, be staat deze visumverplichting nog wel, maar is het pure formaliteit geworden. Op de ambassades of le gaties in Den Haag kan men tegen betaling van een bedrag tussen de vijftien en twintig gulden direct een visum krijgen. Een bezoek aan Oost Europa heeft heel aparte charmes. Op de achtergrond blijft steeds het gevoel, dat men te gast is in een land, dat geruime tijd geïsoleerd heeft geleefd. Het zijn, met uitzon dering van grote kuststreken van Joegoslavië, toeristisch onontgonnen gebieden. Voor de Westerling al thans. Want landen zoals Tsjecho- slowakije en Rusland beschikken over een uitstekende hotelaccomo- datie, bestemd voor hogere partij- vertegenwoordigers, belangrijke gas ten en mensen, die om de een of an dere reden een staatsbeloning in de vorm van een gratis vakantie krij gen. De westerse toerist is nu bij zonder welkom in deze hotels. Er zijn onlangs zelfs kontakten geweest tussen grote hotelmaatschappijen in het westen (zoals Hilton en Conti nental) en de regeringen van enke le Oosteuropese landen om nieuwe hotels in Oosteuropese plaatsen te bouwen, die speciaal zijn ingericht voor de verwende westerse bezoe ker. Het toerisme wordt in de desbe treffende landen veelal geleid door staatsbureaus of zelfs complete mi nisteries. De bestrijders van bureau cratie behoeven daarvan niet te schrikken. In de praktijk merkt men er helemaal niets van. De va luta voor de desbetreffende landen zijn in Nederland niet te koop. Daarvoor moet men bij de grenssta tions terecht. U wordt min of meer verplicht alles op te maken, want uitvoer van die valuta is verboden. Overigens krijgt men in de meeste landen als toerist de plaatselijke va luta tegen een voordeliger koers dan de officiële wisselkoers. Nog voor deliger is het als men dollars of gul dens meeneemt en die in het land. dat men bezoekt, bij taxichauffeurs of particulieren inwisselt. Dan krijgt men vaak drie- of viermaal zo veel ervoor terug. Aantrekkelijk, maar bijzonder gevaarlijk. Het is nl. streng verboden en er staan zeer forse straffen op. Biedt dus maar voor één keer aan de verleiding weerstand. Voor angst bij een be zoek achter het (opgehaalde) IJzeren Gordijn is geen reden. Wanneer men zich gedraagt, zoals men zich in elk ander land zou ge dragen, is er geen vuiltje aan de lucht. De verhalen over spionage- affaires, over lastige volgers en ver borgen microfoons zijn terug te brengen tot fraaie, maar daarom niet minder verzonnen sprookjes. Een heel erg simpele vorm van „spionage", waar men wel mee te maken kan krijgen, is de uiterste vriendelijke heer of dame, die kon- takt met U zal zoeken om, als U eenmaal terug bent, correspondentie met U te zoeken. Na enige tijd zal hij of zij vragen of U zo vriende lijk wilt zijn hem of haar voor een bezoek aan Nederland uit te nodi gen. Een uitodiging is namelijk de enige methode om het land uit te komen. Vaak niet alleen doordat de betrokkenen van hun eigen land geen uitreisvisum krijgen, maar ook omdat zij van het land, dat zij wil len bezoeken, anders geen inreisvi sum kunnen krijgen. Joegoslavië is bij Nederlanders erg populair. Het is vrij goedkoop (hoe wel de laatste twee jaren de kosten van levensonderhoud zijn verdub beld) en het heeft een schitterende kuststreek langs de Arabische Zee. Voordeel ten opzichte van Spanje is, dat de reis korter is. De autobaan volgen naar München, vandaar naar Wenen en da afzakken naar Joego slavië. Een tocht langs de Dalmati- sche kust per boot is een niet te vergeten belevenis. Het land is rijk aan folklore: schitterende kostuums en gevoelige dansen. Een groot deel van het binnenland bestaat uit rot sen en steenmassa's. In de buurt van de rivieren is het echter goed toe ven. Tsjechoslowakije de hoofdstaat Praag was al eeuwen geleden be roemd als een van de mooiste steden van Europa komt als toeristen- land aardig in tel. Het trekt jaar lijks al drie miljoen toeristen (onder wie velen uit andere Oosteuropese Sinds 25 augustus 1851 had Neder land geen saluut van 101 schoten meer gehoord. Het is niet verwon derlijk, dat in het gehele land, zelfs in Amsterdam, de komst van een prins met grote vreugde is ontvan gen. Het naargeestige sprookje, dat er sinds het leven van de laatste prin sen een vloek op het geslacht zou rusten en dit nimmer meer zonen zou kunnen voortbrengen, is daar mede wel uit de wereld geholpen. Nu onze kroonprinses het levens licht heeft geschonken aan een wel geschapen zoon, ziet ook de toe komst voor het Huis van Oranje- Nassau er weer zonniger uit. Voor velen in den lande zal het bemoe digend zijn, dat er te gelegener tijd en menselijkerwijs gesproken weer een koning tot de troon kan worden geroepen. Toch is er geen „prins van Oran je" geboren. Dat zou men traditio neel wel kunnen aannemen, doch wettelijk is dit niet het geval. Nu prinses Beatrix nog geen koningin is, krijgen haar kinderen nog geen bijzondere rechten en dus ook geen bijzondere titel. Ook h.k.h. zelf draagt, als vrouwelijke eerste erfge name van de troon, immers niet de wettelijke titel „prinses van Oranje". Pas een mannelijke troonopvolger wordt door onze Grondwet de titel van prins van Oranje toegedacht. Maar wie denkt op dit ogenblik aan grondwettelijke bijkomstighe den? Er is een prins geboren en voor ieders gevoel is dat een èrfprins van Oranje. En met de komst van deze oranje telg voelen wij weer de traditionele verbondenheid tussen volk en ko ningshuis. Een verbondenheid, die het koningshuis in ons land tot het symbool maakte van de Nederland se eenheid. Een zó sterk symbool zou noch een ander vorstenhuis, noch eventueel enig president kunnen waarmaken. Juist in tijden van grote nood voor land en volk heeft dit de geschie denis bewijst dat de nodige een heid gebracht om tot herstel van onze onafhankelijkheid te kunnen komen. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de komst van een Drins zelfs enige invloed zal hebben op de po litieke ontwikkeling in den lande en de roep naar een republiek eniger mate zal verzwakken. Want als wij om ons heen zien, hoeveel vreugde er is los gebroken na het verrasende bericht over de geboorte van Beatrix' zoon, mogen wij gerust concluderen dat die repu bliek hier nog geen schijn van kans maakt. Alle „provo"cerende praat jes ten spüt! landen). Een respectabel aantal, bij na tweemaal zo groot als het aantal, dat Nederland met een bezoek ver eert. Het land is volgepropt met na tuurschoon en historische plaatsen. De bevolking is heel vriendelijk. Het merendeel verstaat Duits, al spre ken ze het om onbegrijpelijke rede nen niet graag. Ook naar Tspjecho- slowakije zijn geheel verzorgde rei zen mogelijk: in prijs variërend van 500 tot duizend gulden brengen zij U van zeven tot vijftien dagen naar Praag, Bratislava, Brno en andere plaatsen. Burgarije, Roemenië en Polen zijn toeristisch wat minder ontgonnen, hetgeen zijn aparte charmes heeft. Tegenwoordig rijdt ook naar Polen een autoslaaptrein (vanaf Hoek van Holland). Burgarije biedt mogelijk heden voor een unieke vakantie aan de Zwarte Zee, waar U kans loopt allerlei hoge Russische functionaris sen tegen het lijf te lopen, omdat dezen dit schitterende land inmid dels ook hebben ontdekt. Bij een bezoek aan deze landen zorgt U er natuurlijk voor, dat al uw papieren kloppen. Een geldig paspoort is no dig. Voor de automobilist is het be langrijk te weten, dat in alle steden maximumsnelheden gelden (50 of 60 kilometer). Bij inhalen, stoppen en wegrijden moet men de richtingaan wijzer gebruiken. Informaties zijn verkrijgbaar bij: Tsjechoslowakije: Cedok, Leidse- straat 4, Amsterdam. Bulgarije: Balkantourist-I, Lenin- plein, Sofia. Roemenië: reisbureau Carpati, Bou levard General Magheru, Boekarest. Na alle branie buiten de zaal slof ten ze nu een beetje bleekjes en on rustig naar de tafel van de rechter. Geen voetbalshirt sierde hun tenge re borstkassen meer en geen slof of oude voetbalschoen prijkte er aan hun aarzelend schuifelende voeten. Toch moesten deze schriele gestalten in staat zijn geweest een partijtje voetbal te spelen, dat een grote drom publiek trok en bovendien nog een bruidspaar in het ziekenhuis deed belanden. De aanklacht loog er niet om: wangedrag, orde verstoord, voorbij gangers gehinderd, samen geschoold, verkeer belemmerd èn mishandeling en dat alles in vereniging gepleegd, hetgeen het allemaal nog veel erger maakte. „We waren daar gewoon aan het voetballen", zei een van de jonge mannen die het allemaal overbodige drukte om niks bleek te vinden. „Dat doet Ajax ook. Mag dat soms niet?" „Zo, voetbalt Ajax ook met een bruidsboeket? En als Feijenoord er dan achteraan holt in jacquet en hoge hoed, moeten er dan twee spe lers van Feijenoord het ziekenhuis worden ingetrapt?" pareerde de po litierechter. Want deze onfrisse figuren hadden het in hun voetbalneurose klaar ge speeld hun lekke leren bal te ver vangen door het op de grond geval len bruidsboeket van een wat schrikachtige bruid, die aan het hoofd van een stoet feestelijk uit gedoste bruiloftsgangers de kerk uit wankelde. Haar kersverse gemaal bond als ervaren achterhoedespeler in het plaatselijk elftal onmiddellijk de ongelijke strijd met de over machtige tegenstander aan, probeer de zich weer in het bezit te setllen van het her en der fladderend fleu rige feestboeket, doch kreeg free- kick na free-kick en allerlei zelfs bij rugby ongeoorloofde trappen te ver duren. Dit deed de bruid besluiten haar sleep en haar lot zelf in handen te nemen. Ze stormde onder toejui chingen van het samenstromende publiek op een aantal losgeslagen bloemen uit de rondvliegende ruiker af, doch werd door twee treiterende tegenspelers gevloerd, toen die te gelijk de weinig doch welriekende witte rozen voor haar neus wilden wegrukken. In het ziekenhuis vonden een hin kende bruid met bulten en een bloe dende bruidegom met blauw oog el kander terug. Van bruiloftsstoet, bruidsboeket, bruiloftsgasten en bruiloftsfeest was toen niets meer over. „Die hufter probeerde mij pootje te lichten", schamperde een tweede verdachte, „toen moest ik toch wel wat terugdoen." „O, bent u een collega van mij?" vroeg de politierechter, „deelt u ook straffen uit, edelachtbare. En op welk wetsartikel baseert meneer de rechter zich dan wel? En sinds wanneer zijn lijfstraffen geoor loofd?" De edelachtbare verdachte deed er verbluft het zwijgen toe en ook de andere leden van het onregeristreer- de elftal sloten hun blaaskaken. Maar toen kreeg de verdediger zijn kans. Hij gewaagde van bronddron- ken vreugde na een groots voetbal succes van de plaatselijke voetbal club, dat voor zwak in de voetbal schoenen staande jongelieden aan stekelijk op de spieren had gewerkt. Dat voetballen op straat getuigde van onwetendheid, hun plezier om het voortgeschopte bruidsboeket van jolijt en onbezonnenheid. Dat er in een sportieve strijd om dit eigendom blessures kunnen worden veroor zaakt was volgens deze spreker heel begrijpelijk, want in elke voetbal wedstrijd zien we geregeld dat spe lers geblesseerd raken en daar wor den evenmin strenge straffen voor opgelegd. En zo concludeerde de ad vocaat tot een voorwaardelijke straf als waarschuwing of hoogstens een zeer geringe geldboete, want zoveel te missen hadden de knapen nu ook weer niet. Het werd honderd gulden de man of tien dagen hechtenis, want er was niet alleen gevoetbald, er was ook nog een bruiloft bedorven en dat woog volgens de rechter zwaarder dan een kele blessure. Voor alle reparaties Schoolstraat SO Tel. 2389 Op een studiedag voor varkensfokkers en -mesters, die op 18 april j.l. in Den Bosch werd gehouden, heeft de Noordbrabantse vee teeltconsulent ir. Blauwhof een rede gehouden over wegen en middelen tot goedkopere produktie. Kernpunt van deze rede was de ervaring, dat registratie van gegevens, zoals die in het kader van varkenshouderij kernen geschiedt, nogal eens tot ontnuchte rende ervaringen leidt. Dan blijken, om zomaar eens een paar voorbeelden te noemen, de opbrengst per 100 voederkosten, het aantal worpen per jaar, het aantal grootgebrachte biggen per zeug en per jaar, het voederverbruik en de groeisnelheid veelal ongunstiger te zijn dan men denkt en toegeeft. WIJ KUNNEN NOG MEER VARKENS MESTEN! In 1950 produceerde Nederland 2,3 miljoen slachtvarkens, vorig jaar 6,4 miljoen. Zodra het mond- en klauw zeer overwonnen is (en dat zal op de duur gelukken) staat niets een verdere uitbreiding in de weg. In de E.E.G. stijgt het verbruik van var kensvlees nog steeds, de bevolking neemt toe, er is nog altijd een in- voeroverschot, wij hebben een goe de kostprijs en tenslotte is er een belangrijke uitvoer van vleeswaren naar derde landen. Wel variëren de prijzen (in 1965 tussen 2,46 en 2,78 per kg en vorig jaar zelfs van 2,42 tot 3.10), zodat er goede en slechte tijden zijn, maar gemiddeld zit er wel verdienste aan de varkens. De kwestie is alleen maar, dat de ze verdienste alleen belangrijk is als men per man een paar honderd var kens mest. Dat eist vaak nieuw bouw en nieuwbouw komt thans op Bij EDAH-ZieZo zijn zestig be langrijke artikelen drastisch in prijs verjaagd. Als protest tegen de duurte. Laat ook tiw gezin profiteren. Geef ook üw gulden méér waarde bij EDAH-ZieZo. Hier enkele voorbeelden: Literblik doperwten, mid delfijn van JW naar 85 Literblik doperwten, middel 2, van .70" naar 62 Liter blik erwten met gesneden wortelen van jW naar 59 Grote pot Reine Victoria van $8naar 88 Literblik ananas, stukjes, van J3lf naar 125 Slop de duurte. I| Step door de voordeeldeur bl] EDAH-ZieZo. Zeven weken lang hebben we ge probeerd aan de hand van gewone voorbeelden uit het dagelijkse leven te laten zien dat er misschien wel hulp mogelijk is. Als U niet meer weet wat U met Uw kinderen moet beginnen Als het huishouden U te veel wordt en U het niet meer aan kunt Als U bejaard bent en U zoekt hulp of verzorging Als U met problemen zit tenge volge van invaliditeit Als U door omstandigheden finan cieel in moeilijkheden bent geraakt. Als het in Uw huwelijk niet meer zo lukt als vroeger. Als U overhoop ligt met Uw ge zin of met Uzelf In al deze gevallen is misschien hulp voor U. De Maatschappelijk Werkers van het Centrum voor Maatschappelijk Werk zijn steeds bereid ook deze problemen met U te bepraten! Er zal niet altijd en meteen een oplossing gevonden kunnen worden, maar wel kunnen zij samen met U zoeken naar uitkomst. Zij kunnen U wellicht helpen door raad te geven, door eens gewoon met U te praten, of U te bemiddelen bij andere in stellingen. Zij kunnen U misschien de weg wijzen die U zelf niet meer ziet. De Maatschappelijk Werkers zijn te bereiken op hun kantoor Jan Hensenstraat 6a te Venray, telefoon 1666: maandag van 912 uur; woensdag van 912 uur; vrijdag van 912 uur. Deze hulp geschiedt steeds onder geheimhouding en is geheel koste loos. een investering van 140,tot 175,per mestvarken! Wil men een goede fokstal bouwen, dan komt men al gauw op een veelvoud van die bedragen, tot 800,per dier toe. Bovendien is het fokken, beter gezegd het produceren van biggen, tamelijk arbeidsintensief, zodat daar wel eens te weinig belangstelling voor bestaat. Het gevolg is dan, dat de biggenprijzen oplopen, ook al is de varkensprijs laag. In het algemeen schijnt de biggen- produktie zich meer naar de gezins bedrijven te verplaatsen, waar men tijd en aandacht aan de dieren be steden kan. HET NOORDEN BLIJFT VER ACHTER! In moderne stallen (die er in al lerlei typen zijn) kan één man 80 tot 100 fokzeugen óf 700 tot 800 mest- varkens verzorgen. Hieruit blijkt, dat de mesterij in ieder geval zeer arbeidsextensief is. Het merkwaar dige is, dat dit vooral in Noord-Bra bant en Limburg goed is begrepen, wat minder in het oosten en het westen en eigenlijk helemaal niet in het noorden! In het zuiden is de varkensstapel in tien jaar verdubbeld, maar tege lijk daalde b.v. in Noord-Brabant het aantal varkenshouders van 30.000 tot 20.000. Daardoor kwam het gem. aantal varkens per bedrijf op rond 50. Nu is een gemiddelde altijd laag en deze 50 varkens wijzen dan ook op een zeer bevredigende ont wikkeling naar grote eenheden. Daarentegen leverden Friesland en Groningen slechts enkele procenten van onze varkens. Drente komt wat beter voor de dag. In Noord-Holland en Zuid-Holland soant de voorlich ting zich extra in om de varkens houderij uit te breiden. Daar is na melijk een groot afzetgebied in de grote steden, terwijl vele veebedrij ven in oppervlakte niet kunnen uit breiden en toch een groter arbeids inkomen moeten geven. VARKENSHOUDERIJKERNEN Deze bestaan gewoonlijk uit een hondertdal mesters en fokkers (al thans vermeerderaars) die tezamen een voorlichter in dienst nemen. Dat kost rond 80,contributie per man, maar het rijk geeft eenzelfde bedrage als subsidie. De voorlichter verzamelt alle cijfers van de bedrij ven en bezoekt de leden elke zes weken en geeft dus voorlichting ter plaatse. Dit blijkt uitstekend te vol doen. Om op de verzamelde cijfers terug te komen: van 23 fokkers met gem. 30 zeugen was de gem. opbrengst per 100 voederkosten 163. Maar de spreiding bedroeg 100 tot 200! Onder vergelijkbare biggenprijzen blijkt de een dus goed te verdienen en de ander zwaar te verliezen. De oorzaken zijn nagegaan. Wist u, dat gem. 13 pet. van de biggen sterft? De spreiding is 8 tot 24 procent. Een varken kan twee maal per jaar werpen, zegt men. Toch is het gemiddeld in een van de beste streken slechts 1,7, hoewel de volle 2 wél door enkelen wordt be reikt. Het aantal grootgebrachte big gen per worp varieert van 7,7 tot 9,7. Ook een groot verschil! Alweer: de een verdient terwijl de ander verlies lijdt. Aan dat laatste is heel veel te doen. MESTBEDRIJVEN Van 114 Noordbrabantse mestbe- drijven was de gem. opbrengst per 100 voederkosten 123 en dat is precies het getal dat ook het L.E.I. aanhoudt. Maar de spreiding was 114 tot 150. Alweer: de een ver liest terwijl de ander wint en dat onder volkomen gelijke marktom standigheden! De groeisnelheid varieerde van 441 tot 572 g per dag, maar 750 g komt óók wel eens voor! De voedercon versie, dat is het aantal kg voer dat nodig is voor één kg groei, varieert ruwweg van 3 tot 4 en het uitval percentage van 1,4 tot 7,6 pet. Uit de gegevens van de thans ze ven jaar bestaande varkenshouderij- kernen zouden nog meer voorbeel den aangehaald kunnen worden. Ze zouden telkens tot dezelfde gevolg trekking leiden: varkenshouden is een kunst. De een verstaat die wel, de ander niet. Dat is echter nog niet alles. VOORSPRONG Er zijn varkenshouders die menen er alles van te weten en die er in bedrijfseconomisch opzicht feitelijk niets van terecht brengen. Omge keerd zijn er bescheiden lieden, die met uitstekende cijfers voor de dag komen. Nu mag men niet zeggen, dat goede voorlichting automatisch tot goede resultaten leidt. Tenslotte zal men die voorlichting in prak tijk moeten brengen. Maar wèl kan men zeggen, dat het vrijwel onmo gelijk is om vooruit te gaan, als men geen nauwkeurige cijfers verzamelt. Dat kan de varkenshouder natuur lijk zélf doen, maar als hij veel die ren heeft kan hij dat beter aan de voorlichter overlaten. Deze kan nl. de cijfers op de juiste wijze uitleg gen en ze vergelijken met andere. Nederland heeft op het ogenblik een voorsprong op de andere landen van de E.E.G. wat betreft doelmatige produktie van varkensvlees. Die voorsprong kan benut worden door de teelt uit te breiden. Maar tegelijk zullen wij ons moeten inspannen om die voorsprong te behouden. Onder „voorsprong" verstaan wij: een la gere kostprijs per 1 kg l.g. varken. En dat is tenslotte het voordeel van de boer. In vele streken van ons land moest men daar eens wat méér aandacht aan besteden. Wat in het zuiden kan, kan elders ook. Op z'n vroegst zullen we pas over ruim drie maanden met enige ze kerheid kunnen zeggen of de aktie „Zwarte Zes" een geslaagde aktie genoemd kan worden. Mijn, zo u wilt „vrouwelijke", intuïtie zegt het echter nu al: het wórdt een geslaag de aktie. Ik wil u graag vertellen waarom ik daarvan zo overtuigd ben. Wij en met mij bedoel ik de Zwarte Zes-ambassadrices komen u namelijk bezoeken. Nee, niet bij u thuis natuurlijk. Dat zou, hoewel ongetwijfeld gezellig, te veel tijd vergen en te omslachtig zijn. Wij komen u opzoeken, waneer u, genie tend van uw kopje koffie of lunch, in een Motel of Wegrestaurant ver toeft. Natuurlijk komen wij daarbij niet op de fiets. In drie groene (Triumph) sportwagens (te uwer ge ruststelling: we hebben daarin een uitgebreide training ontvangen) zul len wij, gekleed in modieus oranje kleurige pakjes, via de autosnelwe gen door Nederland rijden. Een op vallend geheel dus, maar dat is ook de bedoeling. Want, ziet u ons dan denkt u automatisch aan de aktie en aan de fouten die u, voor uw eigen veiligheid én die van anderen, niet mag maken. In de Motels en Wegrestaurants zullen wij u Zwarte Zes-kaarten overhandigen, waarin u behalve de zes fouten, een kruiswoordpuzzel vindt. Puzzelt u nooit? Geen be zwaar. Ik doe het zelf ook zelden en kon toch met een beetje moeite de oplossing vinden. Probeert u het maar eens! Natuurlijk zullen wij u niet met de puzel helpen, maar heeft u vra gen hetzij over het nieuwe RW, het zij over het Verbond of over de ak tie zelf, stel ze ons gerust. Wij zijn daar in de afgelopen weken op voorbereid en zullen u zoveel moge lijk een antwoord geven of zorgen dat u spoedig een deskundig ant woord krijgt. Naast de propaganda, die via tele visie, pers, radio, affiches en op ve le andere wijzen zal worden gege ven, hopen wij u dus nog eens per soonlijk met de aktie te mogen con fronteren. Ik ben er zeker van dat u daarom vroeg of laat, maar natuur lijk liever vroeg, bewust de zes en misschien nog andere gevaarlijke fouten zult gaan vermijden. Drie maanden zullen wij u daarbij hel pen. Doet u het daarna alleen? KIND ONDER TREIN EN OP SLAG DOOD Vrijdagmorgen om 840 uur is in een onbewaakt ogenblik de ruim anderhalf jarige Johanna van Els uit haar ouderlijke woning de voormalige wachtpost 44 te Smakt de spoorrails opgelopen juist toen de dieseltrein VenloNijmegen nader de. De kleine werd gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffertje was de jongste uit een gezin van 10 kin deren. Het gezin zou over enkele weken de wachtpost verlaten.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 7