Laten we dankbaar zijn,! INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Zondagsdienst huisartsen VRIJDAG 24 MAART 1967 No. 12 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DltUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buitan Vmroy H KOPEREN JUBILEUM H.E.H. DEKEN LOONEN GROOTS GEVIERD Zondag heeft de parochie St. Pe trus Banden en het Dekenaat Ven- ray de H.E. Heer Loonen bij gele genheid van zijn 12Ve jarig jubileum als pastoor-deken gehuldigd. Allereerst in een plechtige Eucha ristieviering in de Grote Kerk waar de jubilaris samen met zijn kape laans en em. Pastoor van Boxtel het H. Misoffer opdroeg. Onder deze concelebratie sprak kapelaan J. Driessen vanaf de preekstoel een woord van gelukwens namens de gehele parochie en het dekenaat. Hij wees er in zijn feestpredikatie op, I hoe Deken Loonen in de voorbije ja ren van zijn deken-zijn veel heeft kunnen en mogen bereiken omdat hij zich openstelde voor de mensen, niet als een verheven autoriteit „er gens op een console", maar midden tussen en onder de mensen. Hij wees op zijn zorg voor het geestelijk wel zijn van de mensen, die aan hem zijn toevertrouwd en hoopte dat hij sa men met zijn mensen ook in de ko mende jaren hieraan alle aandacht zou kunnen blijven geven. Daar naast bracht hij dank voor de goede samenwerking, die er zowel met priesters als met leken in parochie en dekenaat heerst. De plechtige concelebratie, die werd opgeluisterd door het jongens- en het kerkkoor, werd o.a. ook bij gewoond door familie van de jubi laris, het kerkbestuur en het voltal lig gemeentebestuur. RECEPTIE Op de dan in de foyer van de schouwburg georganiseerde receptie mocht Deken Loonen, vele, vele ge lukwensen in ontvangst nemen. Op de eerste plaats van het Kerkbe stuur dat bij monde van het oudste lid de heer Vercauteren gelukwen sen aanbood. En deze gelukwensen deed de spreker vergezeld gaan van een cheque t.b.v. 6.000,bestemd voor een nieuw altaar in de deke nale kerk. Een feestgeschenk dat parochianen en vrienden bij elkaar gebracht hebben als blijvend uiting van hun dankbaarheid voor wat De ken Loonen in de voorbije jaren heeft gedaan. Vervolgens sprak burgemeester PASEN Een begrafenis is altijd een trieste zaak. Daar heeft een mens afscheid moeten nemen van het leven en hij laat achter bedroefde mensen, die getroffen zijn door deze scheiding. Hoeveel temeer is dat bijna 2000 ja ren geleden geweest, toen daar een moeder stond, die haar zoon terug kreeg van het kruis, doodgemarteld op het schandhout, bespuwd en ge hoond op dit harde sterfbed door honderden belangstellenden, die om zijn dood geschreeuwd hadden. Hoe veel te meer was deze dood bedroe vend voor dat stel mannen, dat eens door Hem uit hun arbeid geroepen was om mensen-vissers te worden. Ze hadden gezien hoe hij lammen en blinden genas, hoe hij doden ten le ven wekte en ze droomden van de Messias, de nieuwe koning, die ook hen macht zou geven. Ze hadden onderling gebekvecht wie in dat nieuwe koninkrijk de eersten zou den zijn. En daar kwam nu hun il lusie van het kruis. Van macht en majesteit was niets over dan een doornenkroon en een leeggebloed lichaam Na de begrafenis zit men dan treurig bijeen, verdrietig om wat ge beurd is, niet goed wetend wat de toekomst nu wel brengen zal. Som migen gaan naar huis terug, want alles is voorbij Dan is daar ineens het bericht van enkele verschrokken vrouwen dat 't graf leeg is en anderen komen van Emaus terug met de boodschap dat ze de Heer gezien heben, met hem opgelopen zijn en Hem eerst her kenden toen Hij het brood brak. En in die consternatie, die nieuwe hoop, staat Hij opeens in hun midden Het is inderdaad Pasen. Hoeveel mensen vieren dit feest, omdat het een soort traditie is. Een feit, dat zo lang geleden gebeurd, thans aanleiding is voor twee vrije dagen. Dagen, die de lente aankon-^ digen, die het mogelijk maken dat men er eens uit kan. O zeker men gaat naar de kerk, waar het Alle luja weerklinkt en de zangen jube len om de verrezen Christus, maar wat zegt hen nog het begrip Pasen. Verrijzenis, wederopstanding zijn vreemde woorden geworden, waar van men de betekenis niet wil ach terhalen. Dat Christus door Zijn ver rijzenis Zijn verlossingswerk voor alle mensen voltooid en voleind heeft, ze zien het niet, evenmin als de Emausgangers, evenmin als zijn Apostelen. Dat Hij door Zijn Dood ons voorging in de dood, maar door Zijn verrijzenis de zekerheid gaf, dat ook wij eens zullen verrijzen, dat zijn dingen, waar men zich later wel eens druk over zal maken. Toch viert de Kerk weer Pasen, ook voor de onverschilligen, ook voor U en mij. De voltooiing van het verlossingswerk, de overwinning van zonde en dood, ook voor U en mij. Het ligt aan ons zelf als wij na de goede week ook Pasen kunnen vie ren als het voltooiingsfeest, als het feest van de belofte, van nieuw en eeuwig leven. Als wij ons verbon den voelen met Christus, Christenen zijn, dan moet ook dit feest voor ons meer zijn dan twee vrije dagen. Dan zullen ook wij moeten proberen iedere Pasen opnieuw betere chris tenen te zijn, open te staan voor an deren, iets te tonen van de glorie van de verrezen Christus. Custers, die met echtgenote en de heren wethouders en secretaris dank kwam brengen voor de goede sa menwerking die geestelijk en we reldlijk terrein tot goede resultaten heeft geleid. Als persoonlijk ge schenk van het college van B. en W. bood hij de jubilaris een boekenbon aan. Dan kwam een lange, lange rij ge lukwensen. Parochianen, vrienden en bekenden, collega's en priesters uit het dekenaat, afvaardigingen van instellingen en kloosters, een af vaardiging van de protestants-chris telijke gemeenschap, kortom een lange rij van felicitanten, die Deken Loonen en zijn familie bij deze mijl paal in zijn functie hun gelukwen sen kwamen aanbieden. Twee uren lang, waarbij het de jubilaris niet dikwijls gegeven was even te mogen rusten. GEEN ZILVEREN FEEST Een hoogtepunt op deze receptie was ongetwijfeld de serenade van Kon. Harmonie Euterpe, waarvan de president de heer L. Laurensse na mens de gehele gemeenschap zijn gelukwensen uitsprak. Hij vertelde dat de Harmonie koperen jubilea niet ziet als aanleiding voor een se renade, maar aangezien hij wist dat Deken Loonen zijn zilveren jubileum als deken zeker niet wilde vieren in Venray, had men besloten dat dit koperen feest aan te grijpen om iets van de dankbaarheid te tonen, die iedereen bezielt, die het werk ziet wat in de afgelopen 12V* jaar door de geestelijke leider is verricht. Ook hij memoreerde het vele wat tot stand is gebracht, de goede sa menwerking en de veelzijdige be langstelling, die Deken Loonen heeft, ook voor zaken, buiten kerke lijk en geestelijk terrein, die er mede toe bijgedragen hebben dat in Ven ray veel tot stand is kunnen komen. Naast zijn dank voor dit alles sprak hij ook de hoop uit, dat in de nog komende jaren diezelfde geest over Deken Loonen vaardig zou blijven en dat hij nog zou mogen beleven dat zijn geboorteplaats zou blijven groeien en bloeien LATEN WE DANKBAAR ZIJN In zijn dankwoord wees Deken Loonen er op dat hij indertijd zijn benoeming tot Deken in het Venray- se Dekenaat toch wel met enige zorg op zich had genomen. Niet alleen omdat een profeet in eigen land niet geëerd wordt, maar omdat hij wist dat in Venray veel aan het verande ren was door de industrialisatie en de grote omwenteling, die de veran deringen in de bestaansstructuur met zich meebrachten. En hij ont kende niet dat hem de zorgen niet bespaard gebleven waren. Maar daarnaast heeft hem toch ook veel deugd gedaan. Hij durfde te stellen dat veel wat in Venray bereikt is, in andere grotere plaat sen nog steeds niet mogelijk schijnt. Als men dat door samenwerking kan bereiken, dan is dat een com pensatie, voor de minder plezierige dingen, waarvoor ook een Deken wel eens komt te staan. En daar was hij dankbaar voor. Dankbaarder naar hem leek, dan vele Venrayse mensen. Toen hij als Deken naar Venray kwam bijv. was er de klacht dat er geen gymnastieklokaal was. Nu zijn er 5 en men vindt dat heel gewoon, praat zelfs al over een sporthal en men is alweer vergeten, met hoeveel zorg en pijn dit alles tot stand is gebracht. „Laten we toch dankbaar zijnwas zijn wens op dit ko peren jubileum. En dankbaar toon de hij zich voor alles wat men over hem op deze feestdag gezegd en ge schreven had. Hij nam dat van alle maal wel met een korreltje zout, maar inderdaad is er veel gebeurd op allerlei terrein en in samenwer king met priesters en leken. Voor deze samenwerking was hij dank baar evenals voor het gezamenlijk cadeau, wat men op deze feestdag had willen geven. En wat zijn zil veren jubileum betreft kon hij de verzekering geven dat hij dit beslist niet als Deken van Venray zal vie ren Ook voor priesters is er een tijd, dat zij moeten gaan en hij zou zich daar zeker niet aan onttrekken. Maar hij hoopte tot die tijd samen met geestelijkheid en leken uit het dekenaat te kunnen blijven werken tot aller heil en tot veler voldoe ning. Geachte redaktie. We zijn deze week de lente inge gaan en dat betekent nieuw groen, hernieuwing in de natuur. Dat zal echter voor verschillende onzer in woners betekenen dat zij weer ge confronteerd worden met „smelen" en verder onkruid. We bedoelen de situatie rond de nieuwe flats in West, waar aan de groen,,versiering" zoals men dat noemt tot heden niets anders is gedaan, dan dat men de vlakten tussen de verschillende flats wat geëgaliseerd heeft en ver der Gods wind maar over Gods zand laat blazen. Hoe het kan zijn, heeft de ge meente al getoond bij de flats ge legen tussen Hoenderstraat en Beek- weg, waar inderdaad de zaak „ver sierd" en levend gemaakt is, maar toont van de andere kant des te meer de bedroevende situatie bij de andere flats. Nu kan men wel stellen, dat de financiën hiervan de oorzaak zijn, omdat er geen geld voor beschikbaar is, maar dat opent toch wel bijzon der akelige perspectieven voor de toekomst, als men in plan Veltum en Molenklef gaat bouwen. Als hui zenbouw niets anders betekent dan de aanleg van straten en de bouw van huizen op zich, dan doet men de leefbaarheid van dergelijke uit breidingen ernstig tekort, als daar niet meteen de groenbekleding bij komt, evenals kinderspeelplaatsen e.d. Ze lijken ons een wezenlijk be standdeel van een bepaald plan, dat nog steeds niet af is, en dus bewoon baar is, als men deze huizen en vooral de flats maar laat staan in de geëgaliseerde zandvlakten, waar in en waarop ze gebouwd zijn. Groenversiering, zoals hierboven bedoeld, heeft dus ook niets met ur gentie t.a.v. andere plannen te ma ken, zij zijn o.i. onverbrekelijk ver bonden met flatbouw en zolang die er niet is, is een bepaalde flat niet af en slechts gedeeltelijk bewoon baar. Is hieraan wel ernstig gedacht, toen men bij het schrappen van alle mogelijke posten of bij het uitstel daarvan ook de groenversiering in West als slachtoffer aanwees? Enkele flatbewoners uit de Venrayse zandhoek Antwoord: De groenversiering, zoals de schrij vers het aanduiden, is door de ge meente ernstig genomen. Men heeft een speciaal bureau aangetrokken, dat kennis van zaken heeft t.a.v. stadsverfraaiing om dat grote woord dan maar te gebruiken en dat bureau heeft voor verschil lende wijken inderdaad ook reeds plannen opgesteld en begrotingen ingediend. Deze begrotingen wach ten op de goedkeuring van Ged. Sta ten, die tot heden niet verkregen is. Kennelijk delen Ged. Staten de inzichten van de inzenders niet, in die zin, dat zij op dit moment ande re dingen noodzakelijker en nutti ger achten en in de huidige finan ciële situatie dus de voorrang geven. Wat echter niet wil zeggen, dat dus de groenversiering in genoemd ge deelte van de Westsingel dus van de lijst van nuttige en noodzakelijke dingen geschrapt is. Alleen is ze uitgesteld door de moeilijke finan ciële toestand. Dat betekent, zoals ons van gemeentewege nog eens na drukkelijk bevestigd werd, aller minst afstel, want ook daar staat men op het standpunt, dat een uit breidingsplan eerst „af" is, indien ook groenversiering e.d. de nieuwe wijken en speciaal de omgeving van de flats leefbaarder maken. Geachte redaktie. Het gemeentebestuur gaat letter lijk en figuurlijk de boer op. Het college van B. en W. gaat „zitting" houden in de kerkdorpen om daar ter plaatse eens de situatie in ogen schouw te nemen en mogelijkheden en moeilijkheden eens te bepraten en te bekijken. Een zeer goed idee, dat een beter kontakt tussen be stuur en zij, die bestuurd worden, alleen maar kan bevorderen. Vreemd is het alleen, dat de pers hiervan geen verslagen brengt, waardoor ook anderen, dan B. en W. met de problemen in bepaalde kerk dorpen, horende tot eenzelfde ge meente, nog eens geconfronteerd worden. Vreemd is ook, dat de gele genheid tot vragen stellen schijn baar alleen openstaat voor een be paald bestuur of een bepaalde groep uit zo'n kerkdorp. Weet U een ver klaring hiervoorK. A. Antwoord: We hebben in bovenstaand het woordje ziting van aanhalingstekens voorzien. Want dit duidt op iets of ficieels als zou b.v. een B. en W. vergadering of een soort raadsver gadering in een bepaald kerkdorp gehouden worden, of een officiële vergadering, tot-het-in-ontvangst- nemen-van-klachten. Zo is het beslist niet. B. en W. hebben met deze bijeenkomsten op de kerkdorpen alleen op het oog om bepaalde initiatieven, die zij reeds genomen hebben, te toetsen aan de mening ter plaatse en in ongedwon gen gesDrek met bepaalde mensen problemen en moeilijkheden, die er misschien zijn door te praten Is daarbij pers aanwezig dan is de mogelijkheid, dat veel van dat onge dwongen karakter verloren gaat, al dus B. en W. die daarom in dit sta dium de pers verzocht heeft buiten te blijven. Het is ook voor het Col lege nog een experiment en men wil eerst eens kijken, hoe deze proce dure werkt en of de gevolgde werk- wüze nog verandering behoeft Inderdaad wordt enkele weken voordat zulk een vergadering plaats heeft, gevraagd om suggesties, vra gen e.d. voor deze vergadering schriftelijk in te dienen. Dit om de zaak zo goed mogelijk te kunnen voorbereiden. In Oostrum is daartoe gelegenheid gegeven aan de Commissie van sa menwerking, die daar ter plaatse bestaat en waarin praktisch alle verenigingen een stem hebben. Deze commissie heeft dus gezorgd dat van deze verenigingen eventuele vragen te berde kwamen. Zo is dat ook ge beurd in Oirlo, waar de zgn. Con- tact-comissie uitgenodigd is vragen te stellen. Deze plaatselijke commis sie van samenwerking zal waar schijnlijk gezorgd hebben dat via de kontakten, die zij op haar beurt weer heeft in de Oirlose gemeen- schan eventuele problemen of vra gen aan de orde komen. Waar zulk een gezamenlijke vereniging niet is, zal waarschijnlijk de grootste maat schappelijke organisatie i.e. de LLTB afdeling worden uitgenodigd, die dan door het aannemen van die uit nodiging de verantwoordelijkheid op zich neemt om B. en W. zo goed mogelijk van dienst te zijn, opdat die op zijn beurt de mensen van het betrokken kerkdorp zo volledig mo gelijk in kan lichten. van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 van zondagnacht 2 uur tot maandagnacht 2 uur DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 5 Telefoon 1465 ZONDAGDIENST PAROCHIE GEESTELIJKEN VENRAY-KOM Eerste Paasdag KAPELAAN FR. SNIJDERS Vlakwaterweg 1 - Tel. 1274 Tweede Paasdag PASTOOR POTHOF Leunseweg 1 - Tel. 1973 bij geen gehoor 2337 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Eerste Paasdag ZR. J. JANSSEN Albionstraat 15. Leunen - TeL 1361 Tweede Paasdag Zr. M. MOMMEN telefoon 1595 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU Dinsdag van 2-3 uur voor Oirlo, Castenray, Merselo en Smakt ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Eerste Paasdag Vroedvrouw S tevens-Hel nen Mereeloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) 1061 Tweede Paasdag Vroedvrouw Kruflsen-Meesten Julianasingel 41-43 - Venray TeL 1061 (04780) b.g.g. 1152

Peel en Maas | 1967 | | pagina 1