Onder duikers WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN HEITJE KARWEITJE mond- en klauwzeer Zangertjes van St. Frans A. JANS: 80 jaren Nette werkneemster MUVER0 Ketelfabriek Halfwas en Bakkersleerling Hoedemaekers zoon EBBE RINK met ploegstoffen de nieuwe mode in van Opbergen Moet u naar een receptie? VRIJDAG 24 MAART 1967 No. 12 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRUS 12 d p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (button V.nroy 2—) Men heeft afgelopen weken kun nen lezen hoe bij een Deurnese fa milie het weerzien werd gevierd met een Joods meisje dat in de oor log als onderduikertje bij die familie heeft gewoond. Ruim 3Vt jaar heeft dat kind bij deze familie vertoefd, is na de oorlog gelukkig met haar ouders verenigd en naar Israel ge- emigreerd. Na 22 jaren is ze dan ge trouwd en wel teruggekomen naar Nederland en heeft daarbij haar oude pleegouders in Deurne weer eens opgezocht Een verhaal dat je even stil doet zijn. En dat onwillekeurig je ge dachten weer terug doet gaan naar die oorlogsjaren, toen hier op me nig boerderij jongelui zaten onder gedoken en Eikenhof op het Veulen zelfs een vaste verblijfplaats was voor Engelse piloten, die vandaar verder getransporteerd werden naar hun eiland Een boek als de Zwarte Plak heeft over dit la tste tenminste iets vast gehouden voor het nageslacht, maar over dit laatste tenminste iets vast- studenten, de jongelui, die voor Ar- beitseinsatz naar Duitsland moesten, dit niet wilden en in Venray en om geving onderdoken is feitelijk te weinig bekend. Maar feit is dat hier op vele plaatsen dergelijke jongelui vertoefd hebben, gegeten en ge werkt hebben, verborgen en ge kleed zijn. Iets wat voor de betref fende mensen vrij grote risico's met zich bracht, want NSB-ers en ande re verraders meenden het vaderland een grote dienst te bewijzen door deze onderduikers aan te geven en dan was ook degene, die hen onder dak verschafte, gewoonlijk het haasje Er zijn verschillende mensen hier in de gemeente en in verdere om geving, die zij het misschien on bewust in die tijd hun leven ge waagd hebben door onderduikers op te nemen en zelfs Joden en Joodse kinderen onderdak te verschaffen. We zeiden al, dat hierover feitelijk te weinig bekend is. Bij ons weten heeft bv. de toenmalige illegaliteit, die voor een deel zorg droeg voor het onderdak van deze onderdui kers, hen aan de zo nodige bonnen hielp en wat dies meer zij, ooit iets vastgelegd. Ze hebben er waar schijnlijk geen praat over willen maken, maar daarmede gaat o.i. toch een geschiedkundig feit verloren, dat Venray en verre omstreken al leen maar tot eer kan strekken. Het ontbreken van exacte gege vens op dit terrein maakt het ook onmogelijk om eens na te gaan of de banden, die in die tijd gelegd zijn tussen onderduikers en hun helpers en helpsters behouden zijn geble ven. Met andere woorden of de men sen, die indertijd gered zijn doof de vrijwillige hulp van tientallen iets van waardering en dank hebben ge toond voor dit riskante ondernemen van vele gezinnen in deze contreien. We hebben bepaald de indruk dat het aan dankbaarheid nogal eens ontbroken heeft. De onderduikers in het dorp Overloon mogen dan gezorgd hebben voor een wegkapel toegewijd aan O.L. Vrouw van een goede duik, wie hier eens bij hem bekende onderduik-adressen het oor te luisteren legt, die ervaart dat enige tijd na de oorlog nog wel eens een kaartje of een brief gekomen is, maar dat sinds lang geen contact meer is met die „gevaarlijke huis genoot" van 23-24 jaren geleden. Al zijn er ook andere gevallen be kend, waar nog steeds behoorlijk en goed contact bestaat, het is over het algemeen zo dat men vrij snel ver geten is wat anderen, onder inzet van eigen bezittingen, ja dikwijls ook van eigen leven, voor hen ge daan hebben. De meeste onderduik adressen hebben dat graag gedaan en zitten en zaten heus niet op die dankbaarheid te kijken, maar het te kent toch wel ergens een bepaalde mentaliteit. Ook om dat voor het na geslacht te bewaren, is het jammer dat zo weinig openbaar geworden is over het onderduikwerk. S. R. 65 - VENRAY Vrijdag 24 maart soos gesloten. Zaterdag 25 maart soos geopend. Ie Paasdag soos gesloten. 2e Paasdag soos geopend. Dinsdag 28 maart geen soos. Woensdag 29 maart gemengde kienavond wegens vakantie van 19.00 tot 21.30 uur. Zonder geldige kaart geen toegang. De aktie Heitje Karweitje 1967 staat weer voor de deur. Op donder dag 30 en vrijdag 31 maart van dit jaar zullen de leden van de Katho lieke Verkenners en van de Gidsen weer aan Uw deur bellen en vragen of U een karweitje voor hen te doen hebt. Dat is al zoveel jaren gebeurt, dat het U niet eens meer verwon dert. Maar weet U ook waarom zij aan bellen? Echt niet voor de lol, maar om geld te verdienen. Geld is overal voor nodig, ook om het spel van Verkennen van de Gid sen te kunnen spelen. Maar de Wel pen, Verkenners, Kabouters en Gid sen willen niet bedelen. Zij willen het geld zelf verdienen. Door te wer ken. De aktie .Heitje Karweitje" is dan ook bedoeld om door eigen werk, door het beschikbaar stellen van hun diensten, een deel van het geld bij elkaar te brengen, dat elk jaar nodig is om hun spel te kunnen spelen. Zelfs deze aktie is inbegrepen in hun spel. Een spel, dat in eerste in stantie bedoeld is om hen klaar te maken voor straks, zodat zij zelf standig en evenwichtig als volwas senen in de maatschappij kunnen, staan. Door de aktie „Heitje Karweitje" leren de jongens en meisjes creatief bezig te zijn. Ieder voor zover het zijn of haar eigen mogelijkheden be treft En zij leren, dat geld verdiend moet worden. Van het geld dat zij verdienen, mag de groep, waartoe zij behoren 85 procent zelf houden. De rest dra gen zij af om anderen in de gele genheid te stellen hun leidsters en leiders te trainen, zodat de moge lijkheden van het spel nog meer be nut kunnen worden. Zij leren dus ook iets over te hebben voor ande ren. Wanneer op 30 of 31 maart aan Uw deur gebeld wordt en er staat iemand in een bruin, blauw, groen of kakhi uniform voor U, dan weet U dat ook U kunt meewerken. En het prettige voor U is, dat U, of U een karweitje hebt of niet, toch een zegel krijgt, die U op de deur kimt plakken. U wordt dus maar één keer lastig gevallen. En als U een karweitje hebt, mag U, als het goed is uitgevoerd, ook met meer dan één heitje belonen. JONGEREN CURSUS VENRAY Tijdens de paasweek zal de Jon geren Cursus te Venray wegens va kantie gesloten zijn. Ook de weke lijkse instuif op donderdag zal op 30 maart a.s. komen te vervallen. Op maandag 3 april zal weer met het normale programma gestart wor den. ONTWIKKELT ZICH GUNSTIG WAAKZAAMHEID BLIJFT ECHTER GEBODEN Het mond- en klauwzeer in Ne derland bevindt zich op de terug tocht. Het aantal gevallen vertoont een dalende lijn. Er doen zich nog slechts enkele verspreide gevallen voor, ook in gebieden die reeds ge ruime tijd vrij van de ziekte waren. Het geringe aantal gevallen zou tot gevolg kunnen hebben dat de waakzaamheid verslapt. Ook het feit dat in grote gebieden entingen van varkens zijn uitgevoerd, zou tot mindere voorzichtigheid kunnen lei den. De onvatbaarheid van geënte varkens neemt echter vrij snel af. Daarom raadt de Directeur van de Veeartsenij kundige Dienst de vee houder nogmaals dringend aan, het bezoek aan zijn bedrijf tot een mi nimum te beperken. Indien bezoek onvermijdelijk is, dient dit uitslui tend te geschieden na deugdelijke voorafgaande ontsmetting. Leg bij alle toegangen jute zak ken of schuimplastic matten, ge drenkt in een 1 tot 2 pet. oplos sing van natronloog op water (dat is zes eetlepels natronloog- schilfers opgelost in een emmer met ca. tien liter lauw water). Houdt de zaken of matten regel matig nat en eis van allen die 't bedrijf móeten betreden, dat zij hun schoeisel op deze zakken ont smetten. Niet alleen bezoekers, ook U en Uw gezinsleden kunnen de smet ting op Uw bedrijf brengen. Zorg er daarom voor dat ook zij ge bruik maken van de in natron loog gedrenkte zakken of matten en ontsmet ook Uw eigen schoei sel. Draag bij het voederen en ver zorgen van Uw varkens overall en schoeisel, die U uitsluitend voor dit doel gebruikt en in de stal achterlaat. WAAKZAAMHEID Waakzaamheid blijft dus geboden, opdat Nederland zo snel mogelijk weer geheel vrij van mond- en klauwzeer komt. De veehouder kan in de eerste plaats meewerken, door alles te doen om te verhinderen dat smetstof op zijn bedrijf komt. HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van H. Bouten, Pas 2, Merselo-Venray om vergunning tot oprichting van een varkensfokkerij annex propaantankinstallatie met huishoudinstallatie aan de Pas 2 te Merselo, kadastraal gemeente Ven ray sectie B nr. 276-277. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van P. G. Michels, Haag 4, Merselo-Venray om vergun ning tot oprichting van een var kensfokkerij annex propaantank installatie met huishoudinstallatie aan Haag 4 te Merselo, kadastraal gemeente Venray sectie B nr. 3773. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van E. B. C. H. Pee- ters, Meerlosedijk 5, Oirlo-Venray, om vergunning tot oprichting van een pluimveeopfokbedrijf annex propaantankinstallatie met huisaan sluiting aan de Meerlosedijk 5 te Venray, kadastraal Venray, sectie E nr. 3375-3376. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van A. P. G. Wismans, Stationsweg 165, Oostrum-Venray, om vergunning tot oprichting van een varkensfokkerij annex propaan tankinstallatie aan de Stationsweg 165, kadastraal gemeente Venray sectie E nr. 1698. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmakingen inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 10 april 1967 om 16.00 uur in het gemeentehuis. - Venray, 20 maart 1967. De Burgemeester, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS. H. PL. VORST, secretaris. andere instanties wel volgen. Per kind zal men echter zelf voor 100 dienen te zorgen en dat is voor ve len wellicht een probleem. Men heeft dan ook besloten deze gelden via verschillende akties bijeen te krijgen. O.m. door b.v. in alle Ven- rayse kerken te gaan zingen en daar een kollekte te houden. Ook denkt men nog aan een fancy-fair en een verloting; aan thuiswerk en nog di verse andere aktiviteiten. Binnenkort zal voor de zangers en hun ouders nog een avond gegeven worden waarin lichtbeelden ver toond zullen worden over Rome, zo dat èn ouders èn jeugd een idee krij gen waar de zangertjes heen gaan. Op een j.l. maandag gehouden vergadering van de ouders van de „Zangertjes van St. Frans" is nu definitief besloten dat dit jeugdkoor naar Rome zal gaan, begin juli a.s. Daar zal worden deelgenomen aan een grote bijeenkomst van verschil lende jeugdkoren uit Europa. Te Rome wordt door de jongens gerepeteerd en gezongen in verschil lende kerken, terwijl op een zondag met de zangers van vele landen (w.o. Wiener Sangerknaben en Ache- ner Domkoor) gezamenlijk in de St. Pieter een pontificale hoogmis wordt verzorgd. Deze H. Mis wordt via de Eurovisie over geheel Europa uitge straald. Het grote probelem waarvoor de ouders en de leiding stonden, voor zij hiertoe definitief besloten, was de vraag, van wie zal dat betalen. Een reëele begroting voor dit ruim 70 man sterke koor werd gesteld op 250,per man. Hiertoe zijn sub sidies aangevraagd bij gemeente, ge deputeerde staten en het ministerie van cultuur en recreatie. Deze in stanties schijnen echter allen op el kaar te wachten, want nog geen een heeft een beslissing genomen. Ver wacht mag echter worden dat de gemeente Venray komende week 'n besluit zal nemen en dan zullen de Dinsdag a.s. zal in Overloon de heer A. Jans de voorzitter van Nederlands Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum 80 jaren worden. De Stichting biedt by die gele genheid deze nog krasse leider een receptie aan. Een receptie, waarop ongetwijfeld de verdiensten van deze oud-burgemeester nog eens naar voren zullen komen. Want het blijft voor de buiten staander, die ook door Venray jaar lijks de duizenden naar dit nationa le museum zien trekken, toch nog altijd een vreemde zaak, hoe in 1944 het plan voor dit museum geboren kon worden. Overloon was prak tisch met de grond gelijk gemaakt, was een trieste puinhoop. En op de weinig overgebleven boerderijen kon men niets doen, daar de velden on dermijnd waren, het vee geroofd of gedood was. Toen is daar op een zolder, waar de noodsecretarie ge vestigd was, een idee van de heer van Daal op tafel gelegd, die voor de oorlog al de slagvelden uit de eerste wereldoorlog gezien had en de daar gevestigde musea en die nu hetzelfde op het Overloonse slagveld wilde. Een idee, heftig gesteund door Burgemeester Jans, die toen net zijn 10-jarig jubileum als burgemeester vierde. Burgemeester van een afge brand dorp, dat echter in al die el lende, bij al die persoonlijke zorg van dat ogenblik, de moed had, om „ja" op dat idee te zeggen. WEDEROPBOUW Nu is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan, maar even hard als er gevochten werd voor de wederop bouw van Overloon, even hard werd er gevochten voor de totstandko ming van dit museum. Hard door de Overloonse jongeren, die van alle kanten oorlogsmaterieel naar het museumpark sleepten, ook uit na burige gemeenten, maar vooral ook hard in Den Haag, waar men zich maar moeilijk met de gedachte ver trouwd kon maken, dat in zo'n klein plaatsje een museum zou moeten komen. Dat heeft eindeloos veel overleg gekost met alle mogelijke instanties, die andere plaatsen dui delijk de voorkeur gaven. Maar men zette door en hoewel men een stich tingskapitaal had van zegge en schrijven vijftig hele guldens, durf de men het aan om het eerste ge deelte van het museum te gaan bou wen, een karwei van nog altijd 30.000,De gemeente hielp en de Engelsen hielpen. De Britten, die in Overloon zulke zware slagen te ver duren hadden, gaven hun volledige medewerking, sjouwden tanks aan en geschut, dat ze op de Duitsers veroverd hadden. En intussen stond Burgemeester Jans bij het ene de partement om noodwoningen en kip- penkooien te vragen en op het an dere departement medewerking voor het Overloonse museum. Telkens opnieuwj OPENING In 1946 is het dan zover dat de toenmalige Minister van Oorlog het museum komt openen. Van een paar aantallen. Van 50.000 in het eerste teken van de eerste overwinning. Er zouden er meer komen, wat al had men een prachtige verzameling oor logstuig, men wilde ook de nodige documentatie. Weer opnieuw begon de „bedeltocht" langs alle mogelijke departementen en instanties, terwijl men ook zelf weer begon met ver zamelen, waar maar wat te krijgen was. In 1949 hakte de toenmalige Minister Ir. Staf de knoop door en verleende de Overloonse initiatief nemers de volledige medewerking van de Generale Staf sectie Krijgs geschiedenis. Dit maakte een nieuwe documentatieafdeling bij het Mu seum nodig, die in 1950 geopend werd. Intussen stegen de bezoekers noodwoningen waaide de vlag als jaar tot 200.000 nu. Weer was men in Overloon niet tevreden. Oorlogstuig was er in overvloed, de beste documentatie had men verworven, maar andere facetten van de oorlog, als bijv. ver zet, vervolging concentratiekampen en wat dies meer zij, waren nog niet vertegenwoordigd. Als Burgemeester Jans in 1952 met pensioen gaat, krijgt hij de armen vrij en weet vraag niet na hoeveel conferenties en na wat voor overleg de mede werking voor die onderdelen te ver krijgen van de Nationaal Federatie ve Raad Voormalig Verzet Neder land, de Vereniging van Ex-politieke gevangenen, de Stichting 19401945 en de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers. Daarmede groeit wat plaatselijk begonnen werd, later regionaal werd uit het nationaal oorlogs- en verzetsmu seum, waar Dr. de Jong en andere prominenten zitting namen in het curatorium. Als in 1960 de zoveelste uitbrei ding van het museum misschien reden mag zijn om te menen, dat men nu het ideaal bereikt heeft, dan kent men de Overloners nog slecht. Men loopt nog met plannen voor diaramas, die de bezoeker fei- i telijk midden in het slachtveld zet ten. Men loopt met plannen voor een aula, voor een filmzaal, waarin au thentieke films vertoond kunnen worden over de verschillende facet ten van de oorlog, men loopt met plannen voor een aparte tentoon stellingshal, waarin telkens opnieuw wat meer aandacht gegeven kan worden aan speciale onderdelen. En burgemeester Jans, zoals de voorzitter nog altijd genoemd wordt, is, ondanks zijn 80 jaren, mans ge noeg om met zijn bestuur en zijn naaste medewerkers ook die plan nen te verwezenlijken. Het verleden heeft aangetoond, dat in Overloon alles mogelijk is. GEVRAAGD voor het onderhoud van de kantoren. Elke dag tussen 3 en 7 uur n.m. en 's zaterdags 's morgens Oostrum Tel. 2546 Van de Warme bakker voor Pasen Luxe broodjes, een attraktie v.d. kinderen Neem ook eens ons zuiver Roomboter- brood, blijft dagenlang vers. Onze worstebroodjes zijn ook weer verkrijgbaar Liefst vrijdag bestellen. GEVRAAGD Het is het enige vak waar brood in zit. Langstraat 2 Een vrouw is een vrouw is een vrouw. Ze wil tricotage die mooi is, f ijn zacht is bovendien nog charmant is. En wat vraagt se dus, wat behaagt haar dus?De bevallige, rimpelloos - zittende tricotage van TRICOTAGE VAN L TEN CATE N. (OV.)-APELOOORN.. Model Toscana f 3.75 hoek Marktstraat - Schoolstraat GROTESTRAAT 24 Een mooie doos bonbons of chocolade valt OP tussen de cadeaux, wist u dat Wij hebben een mooie sortering, in een fees telijk pakje gestoken, een heerlijke versnape ring nog dagen na het feest. Probeert u 't een» Banketbakkerij Kokerij V. GOUMANS Stationsweg 5 Telef. 1406

Peel en Maas | 1967 | | pagina 17