voor goede boeken boekhandel van den munckhof nv Al voor 517.- kunt u volop genieten van de mogelijkheden van een PHILIPS stereo-combinatie 9 Gemeenschaps huis ie SMAKT Rheuma- bestrijding ook uw zaak Middelbare scholieren bebben een (te) lange werkweek s ziens newiman uw modehuis ierenveen .'Schaaf: iscoop Concoursi oeurs. Luidsprekerbox(en.) Teakhouten kast. Belastbaar met 6 watt. Dubbelconus- luidsoreker voor lage- en hoge tonen. Per stuk 79.- Totale combinatie: grammofoon versterker 2 boxen: 517.- y KINDERARBEID NIET VERBODEN IN BEROEPEN WEL, MAAR NIET OP SCHOOL Het volgend jaar zal een begin worden gemaakt met de vernieu wing van het voortgezet hoger en middelbaar onderwijs, zoals die in de Mammoetwet beslag heeft gekregen. Maar zal het instituut school, zoals dat traditioneel is gegroeid, ook veranderen? Daar ziet het helaas niet naar uit. Terwijl onze wet de kinderarbeid verbiedt, is het wel toegestaan dat middelbare scholieren weke lijks een pakket van ongeveer 34 lesuren wordt aangeboden en dat zij-per dag plm. 3 uur hard moeten werken om huiswerk te maken, repetities in hun hoofd te stampen etc. Onze leerlingen staan het gehele schooljaar onder emotionele druk. De dreiging van een onvoldoende hangt als het zwaard van Damocles boven hun hoofd en als zij doubleren, ondervinden zij vaak geen begrip bü hun ouders, die van de schoolvorderignen van hun kinderen niet zelden een status-kwestie maken. SCHOOL NIET AANGEPAST AAN DEZE TIJD Het klimaat waarin onze intelli gente jeugd opgroeit, is voor verbe tering vatbaar. In de toch al zo moeilijke puberteitsjaren moeten de jongeren een onnatuurlijk star leven leiden en slechts sterke, evenwich- ige karakters zijn hiertegen bestand. Men bekommert zich in ons land nog altijd meer om het lichamelijk dan om het geestelijk welzijn van de burgers. De lichamelijke gezond heidszorg is bijvoorbeeld heel wat beter toegerust dan de geestelijke gezondheidszorg. Ten behoeve van het lichamelijk welzijn van kinderen is de beroeps arbeid voor kinderen beneden 15 jaar verboden. Maar voor hun gees telijk welzijn bestaat niet dezelfde zorg, zoals duidelijk blijkt uit het feit dat middelbare scholieren dage lijks aan grote spanningen worden blootgesteld. ZEVENDAAGSE WERKWEEK Terwijl de volwassenen hun werk tijd de laatste jaren aanzienlijk za gen bekort, worden leerlingen van het v.h.m.o. onderwijs met werk overladen. Zij hebben plm. 34 les uren per week en het verwerken van de leerstof kost nog zo vele uren ex tra inspanning, dat velen er een zes- daages (zo geen 7 daagse) werkweek aan hebben. Onder die 34 lesuren vindt men weliswaar ontspannende vakken als tekenen en lichamelijke opvoeding, maar zij maken slechts een klein deel van het lesrooster uit. Boven dien moet men in de klas niet al leen lijfelijk aanwezig zijn, maar ook geconcentreerd de lessen volgen. Dat verwachten de leraren althans. He laas is de werkelijkheid anders. Iedere leraar of onderwijzer ontdekt in zijn klas leerlingen, die hun aan dacht niet bij de les kunnen houden. Die kattekwaad uithalen, zitten te dromen of te spieken. Het zijn vaak de domste kinderen niet, die zich zo gedragen. Juist gevoelige en intel ligente kinderen kunnen het uren lange zitten en luisteren niet uit houden. EXPERIMENTEREN Maar de wet schrijft een bepaald aantal schooluren voor, ook al is dat ten nadele van de leerlingen. Zou een progressief schoolbestuur met een ingekrompen lesrooster wil len experimenteren, dan komt waar schijnlijk de subsidie in gevaar Toch zou dat lesrooster kunnen worden ingekrompen. Sedert enkele jaren worden door het ministerie experimenten gesubsidieerd om het programma van de avondlycea in 15 lesuren van 45 minuten te brengen. Insiders hebben de indruk dat deze lesurenbekorting een verfrissing van aanpak en methodiek met zich mee brengt. Het zou goed zijn wanneer er op de dagscholen ook in deze richting werd geëxperimenteerd. Heel wat ballast zou dan weggelaten kunnen worden en ieder die op een vhmo- school heeft gezeten, wéét hoe on noemelijk veel ballast men te ver stouwen kreeg. De leerboeken zou den dunner kunnen worden, want ze zijn nu alleen maar zo dik omdat hun omvang moet worden aangepast aan het groot aantal lesuren WAARSCHUWINGSCIJFERS Er zijn trouwens nog andere ma nieren om de spanning bij de leer lingen weg te nemen. In het peda gogisch maandblad „Dux" pleit dr. P. J. Somers voor afschaffing van éénjarige schoolprogromma's. Vol gens hem zou de eerste klas van de middelbare school vier jaar moe ten duren. „Elk kind leert graag. Het plezier in leren wordt veelal be dorven door de voortdurende drei ging van eventueel blijven zitten, welke spanning in de kinderziel vaak nog wordt opgejaagd door on verstandige ouders." Inderdaad is het tragische dat zit ten blijven vaak niets te maken heeft met de intelligentie van de leerling maar meer met het school klimaat als zodanig, dat op veel scholieren frustrerend werkt. Ook rapportcijfers hebben in dit opzicht geen gunstige werking. Prof. dr. M. J. Langeveld, hoog leraar in de kinderpsychologie aan de universiteit van Utrecht, formu leert zijn bezwaren zo: „Hoeveel le raren geven hun cijfers alleen voor het werk? Ze geven een „één", wan neer ze een kind op spieken betrap pen. Ze geven waarschuwingscijfers. Ze belonen en straffen met cijfers, schrikken er mee af en sporen er mee aan. Kortom, ze wekken er spanningen mee op, die in de puber teit hoogst ongewenst zijn." CULTURELE MOTORFIETS Intelligentie moet groeien, moet rijpen. In ons schoolsysteem wordt deze waarheid niet erkend. Een eeuw geléden toen iedereen 6 dagen per week werkte en televisie, ver keer en vrije tijd niet bestonden, was het misschien zinvol om kinde ren 34 uur per week te doceren. Maar in honderd jaar heeft de we reld een geheel ander gezicht gekre gen. Maar de school is praktisch de zelfde gebleven en mag dan ook te recht als een verouderd instituut worden aangemerkt. Prof. Langeveld zegt hierover: „Wat wij beogen is het kind, dat door zijn ervaring rijper en rijper wordt. Niet het verbasterend eind- produkt van 5 of 6 jaar meeijlen naast een culturele motorfiets. Het is merkwaardig dat de schoolwereld in Nederland niet ver ontrust is, wanneer er ongeveer 25 procent onvoldoendes gegeven wor den in een vak of wanneer een ge lijk percentage kinderen blijft zitten. Men kan zich het standpunt voor stellen, verontrust te zijn wanneer 10 pet. zakt of onvoldoende krijgt." Meer speelruimte voor studeren de kinderen lijkt ons een evidente noodzaak om het onderwijs aan te passen aan de moderne tijd. Nu zit ten we met een systeem, dat wel de tijd maar helaas vaak niet de per soon van de leerling in beslag neemt. INTERPROVINCIALE SAMENWERKING Vorige week vrijdag zijn op een „inter-gemeentelijke en inter-pro- vinciale" bijeenkomst in het Pel grimshuis te Smakt de mogelijkhe den besproken om te komen tot de stichting van een gemeenschapshuis ten behoeve van de beide dorpsge meenschappen Holthees (gemeente Vierlingsbeek; Provincie Noord Bra bant en Smakt (gemeente Venray; Provincie Limburg) gezamenlijk. Op die bijeenkomst waren aan wezig vertegenwoordigers van het Bureau Limburg van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, het Bureau Noord Brabant van dat Ministerie, van het Provinciaal Opbouworgaan Noord Brabant en het Provinciaal Opbouw Orgaan Limburg, de Provinciale Commissie Stimuleringsgebieden N. Brabant, de Burgemeester van Ven ray, de architect van het plan en het voorlopig comité te Smakt-Holthees. Twee van de uitgenodigde perso nen, nl. de Secretaris van de Pro vinciale Commissie voor de sociale begeleiding in Limburg en de Bur gemeester van Vierlingsbeek waren tot hun spijt verhinderd aan deze bespreking deel te nemen. Voorzover bekend is dit in Neder land het eerste initiatief tot voorbe reiding van een „interprovinciaal dorpscentrum". Aldus het officiële communiqué, dat werd uitgegeven na afloop van deze bijeenkomst, die tot doel heeft, zoals gezegd, te komen tot een ge meenschapshuis op de Smakt, dat voor beide plaatsen Holthees en Smakt, dienstbaar zal zijn. Van de ene kant een gelukkig feit, waardoor ook deze kleinere gemeen schappen geholpen kunnen worden. En van dat gezichtspunt uit zal iedereen er tevreden over zijn. Maar van de andere kant doet dit alles toch ook wel wat grotesk aan. In een tijd dat men spreekt van een verenigd Europa, van een gemeen schappelijke markt, kortom dat de eenheidsgedachte hoogtij viert in al le landen, moeten we in een pers communiqué nog eens extra wijzen op de prachtige prestatie die we in eigen buurt en eigen omgeving be leven, namelijk dat we het klaar ge speeld hebben twee provinciale in stanties bij elkaar te krijgen om twee grensdorpen aan een gemeen schapshuis te helpen. Het ontbreekt er nog maar aan, dat dit communi qué blij toe konstateerde, dat zulks nu in 20 jaren al voor de tweede keer is. De eerste keer hebben we in gezamenlijk overleg de Vrede- peel-kwestie opgelost en nu voor de tweede keer zal dan Smakt-Holt hees aan een gemeenschapshuis ge holpen worden. Hiep, piep hoera We hebben al eens meer betoogd dat in deze moderne tijd, nu grenzen geslecht worden en de onderlinge samenwerking van de landen hoog in de vaandels geschreven staat, het toch wel een dwaze vertoning is, dat een nieuwe West-Oost-verbin- ding ophoudt aan de Limburgse grens en dat we mits we geluk hebben in Venray eerst nu gaan beleven, wat men in Deurne al jaren geleden heeft gedaan namelijk de weg naar Helmond rigoureus ver beteren en aanpassen. Het specimen van broederlijke provinciale samenwerking hebben we nog altijd gezien in de verbete ring van Overloonseweg, die inder tijd op de Brabantse grens juist naast de Limburgse weg kwam lig gen. Trouwens al mogen we over de Maasheseweg niet mopperen, de Brabantse aansluiting is stukken be ter. Het heeft bepaald niet de schijn dat de provinciale instanties, die voor de wegen moeten zorgen, veel overleg met elkaar hebben. Integen deel durven we zeggen Er komen streekraden, schappen en de algemene tendens is grotere gemeenschappen. Op het Brabantse kennen we streekraden in Helmond en Eindhoven. In onze eigen con treien het recreatieschap Peel en Maas, maar daar tussen loopt nog altijd de oude barrière de Peel, die ook in deze tijd als provinciegrens nog altijd inderdaad een niet te on derschatten scheiding te weeg brengt. Terwijl iedereen het logisch vindt dat Overloon met zijn Natio nale Oorlogsmuseum, en daar hon derdduizenden bezoekers een we zenlijke inbreng zou hebben in de recreatieve voorzieningen van deze hele streek, is deze plaats nog steeds geen lid van het recreatieschap, dat deze recreatie belangen van deze streek te bevorderen heet Zo kunnen we nog wel even door gaan. Moeten plaatsen als Overloon en Maashees, die toch voor een groot deel op Venray georiënteerd zijn niet betrokken worden bij Lim burgse Opbouw- en andere organen; kan een samenwerking tussen Deur ne en Venray (2 plaatsen met de zelfde problemen) niet groter wor den dan een over en weer bezoek eens in de twee jaren Hoe willen we een doortrekking van een Wilhelminakanaal ooit aan de orde kunnen stellen als de twee provincies naast elkaar liggen, maar geen onderlinge kontakten hebben, die problemen als deze, gezamenlijk op proberen te lossen. We vragen ons af of de inter-ge meentelijke en inter-provinciale bij eenkomst van vorige week vrijdag nog vervolghoofdstukken zal krijgen ook als dit nieuwe gemeenschaps huis verwezenlijkt is. Om dan ande re problemen te bespreken, om te komen tot meer samenwerking, juist met onze gemeente, die als het ware in Brabant ingeschoven is. Het ver leden geeft ge reden tot optimisme. Misschien dat de gemeenschapsge dachte door het te stichten gemeen schapshuis echter meer zal gaan leven U bent een gelukkig mens als U gezond van lijf en leden bent! Er leven echter in Nederland 'veel men sen die lichamelijk gehandicapt zijn omdat zij aan reuma lijden. Reuma is de oorzaak van hartziekten, mis vormingen en ernstige invaliditeit en is een volksziekte met grote men selijke problemen, die niet alleen de ouderen onder ons treft, maar ook kinderen en mensen in de kracht van hun leven. Het Nationaal Rheumafonds steunt in belangrijke financiële mate het wetenschappelijk speurwerk naar de oorzaken en de bestrijdingswijze van het reuma. Het Nationaal Rheumafonds be strijdt de gevolgen van de reuma tiek o.a. door de financiële zorgen van reumapatiënten te verlichten, door huismoeders weer in staat te stellen zelf hun huishouden te doen, huisvaders te helpen de kost voor hun gezin te verdienen en voor kin deren de mogelijkheid te scheppen een zo normaal mogelijk leven te leiden. Het Nationaal Rheumafonds ver strekt voorts bijdragen in kosten van verpleging en gezinshulp, aan gepaste vervoermiddelen, speciale hulpmiddelen, het financiert een va kantiereis of een verblijf in het eigen vakantiecentrum; kortom het helpt om het leven van de reumapatiënt weer leefbaar te maken. Dat kan het Nationaal Rheuma fonds doen dank zij Uw hulp! Toon ook dit jaar weer tijdens de lande lijke kollekte die de komende week van 27 maart tot 2 april gehouden wordt Uw medeleven niet alleen door medelijden maar door Uw fi nanciële gift aan de dames die huis- aan-huis het door de post bij U be zorgde zakje komen ophalen. Mocht U onverhoopt niet thuis zijn dan is er het gironummer 324 van het Na tionaal Rheumafonds te 's-Graven- hage. Laat uw geluk ook hun geluk zijn! X67=EXTRA '67. OFWEL: DE EXTRA MANNELIJKE STIJL VAN ONZE '67 COLLECTIE COSTUUMS, COMBINATIES EN JASSEN. DUS DEZE KEER GEEN WINKELTOUR MAKEN, MAAR REGEL RECHT NAAR ONS TOE KOMEN. ,up I Fiat edes V N Jro-cup I Mercedes JA --HeerM^I 09 Recej °oti The Man f°' rentie i Toon Hern e Man From U.N.C.L.E. Eur Chevrolet S 'n Philips platenspeler, een Philips verster- Een bijzondere combinatie met veie moge- ker, en twee luidsprekerboxen. Dat is alles lijkheden. Zo zijn er veel meer, in prijzen wat u nodig hebt om van een sublieme van 427.- tot 1.942.-. Wilt u er meer van stereofonische geluidsweergave te genieten! weten? Komt u dan 'ns vrijblijvend bij ons Een combinatie die wij u met Philips- luisteren. Wij geven u graag deskundig ad- apparatuur al voor 517.- kunnen leveren, vies over alle Philips hi-fi-stereo-apparatuur GROTESTRAAT 5a H. NAGELHOUT TELEFOON 1251 RADIO TELEVISIE GRAMMOFOONPLATEN Platenspeler op teakhouten voet met beschermkap. 1 Stereo/mono- opnemerelement met diamant- en saffiernaald. Geschikt voor alle mono- en stereoplaten. Nylon kogel- lagering. 110.- Stereo/mono versterker in teakhouten kast. Volledig getranslstoriseerd, dus direct speel- klaar. Muziekvermogen van 2x6 watt. Aparte regelaars voor volume, balans, hoge en lage tonen. Aan sluitingen voor: grammofoon, band- recorderen radio-afstemeenheid.249.-

Peel en Maas | 1967 | | pagina 10