Grote Fancy-Fair Als U niet meer weet... Sociale Mammoetwei! Tentoonstelling Venrayse kunstenaars tu potty Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venrays Mannenkoor Nieuw vloeren procédé INGEZONDEN „Voor hel Zorgenkind" zaterdag 18 en zondag 19 mrt. in zaal Wilhelmina te Venray VRIJDAG 17 MAART 1967 No. 11 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 d p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buitwi Vrniroy 2.—) Ja, wat moet men beginnen als men plotseling achterblijft als we duwe met een paar kleine kinderen. Het is allemaal zo plotseling gegaan. Jan kreeg wat buikpijn, liep er en kele dagen mee heen voordat hij naar de dokter ging, werd doorge stuurd naar het ziekenhuis en een week later stond er een rouwadver tentie in de krant. De weduwe is hertrouwd, na een jaar, en er is weer een nieuw gezin gevormd. Er zijn kinderen bijgeko men en het leek allemaal zo goed weer in orde. Maar nu de kinderen uit het eerste huwelijk ouder zijn, zijn er dikwijls spanningen tussen hen en hun stiefvader. Ze houden de mond niet voor elkaar, er worden dingen over tafel geslingerd, die be ter niet gezegd hadden kunnen wor den. De vrede is weg en zij staat tussen twee vurenHet duurt al zo lang en het wordt met de week slechter. Het hele huishouden gaat er aan te gronde Wat daaraan te doen Wat te doen met een kleuter, die en thuis en op school gewoon on handelbaar is. Die met zijn 5 jaren en thuis en school wil regeren en noch goedschiks, noch kwaadschiks, noch met belonen, nog met straffen te regelen isEen tyran en een dictator van heb ik jou daar, waar geen richt mee te schieten, geen land mee te bezeilen is, maar die in tegendeel een ontzaggelijke last voor zijn ouders en zijn opvoeders is, zo klein als hij is Wat daaraan te doen Wat te doen als je als weduwnaar achterblijft met een 16-jarige doch ter, die sinds moeder dood is het huishouden bestiert, maar die al gauw 's avonds haar vertier op straat gaat zoeken. Je hoort van je kameraden op het werk, die je ver tellen dat je dochter zwerft met vreemde arbeiders, in café's hangt en op de een of andere manier aan geld korfit, waarvan ie geen weet hebt. Praten met haar kunt je niet, 't is een grauw en een snauw en de deu ren vliegen Wat daaraan te doen Wat daaraan te doen als U niet meer weet wat U met Uw kinderen moet beginnen De Maatschappelijk Werkers van het Centrum voor Maatschappelijk werk zijn steeds bereid ook deze problemen met U te bepraten! Er zal niet altijd en meteen een oplosing gevonden kunen worden, maar wel kunnen zij samen met U zoeken naar uitkomst. Zij kunnen U wellicht helpen door raad te geven, door eens gewoon met U te praten, of U te bemiddelen bij andere in stellingen. Zij kunnen U misschien de weg wijzen die U zelf niet meer ziet. De Maatschappelijk werkers zijn te bereiken op hun kantoor Jan Hensenstraat 6a te Venray, telefoon 1666: Maandag van 912 uur; Woensdag van 912 uur; Vriidag van 912 uur. Deze hulp geschiedt steeds onder geheimhouding en is geheel koste loos. 1 JULI TREEDT ARBEIDSONGESCHIKTHEIDSWET IN WERKING WERKGEVER BETAALT HELFT VAN DE PREMIE Het is nu definitief dat per 1 juli 1967 de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering in werking zal treden. Deze wet, vanwege zjjn omvang wel de sociale mammoetwet genoemd, zal de invali diteitswet, de ongevallenwet, de land- en tuinbouwongevallenwet en de zeeongevallenwet gaan vervangen. Dit omvangrijke staat stuk heeft zovele aspecten, dat het onmogelijk is ze alle in kort bestek te behandelen. Daarom volstaan wij er mee, enkele hoofd lijnen van de wet in summiere trekken aan te geven. ZIEKTE EN ONGEVAL NIET LANGER SCHEIDEN Hecht op arbeidsongeschiktheids uitkering bestaat na een jaar ar beidsongeschiktheid. Het eerste jaar krijgt men dus gewoon een uitkering krachtens de ziektewet. Daarna valt men onder de arbeidsongeschikt heidswet. Men is verzekerd voor een bedrag van ten hoogste 20.000, Verdient iemand bijvoorbeeld 35.000,en wordt hij voor 80 pet. of meer arbeidsongeschikt bevonden, dan kan hij recht doen gelden op 80 pet. van 20.000, Recht op uitkering bestaat los van de vraag of de invaliditeit veroor zaakt is door een bedrijfsongeval. Een der bedoelingen van de wet gever is dus om ziekte en ongeval niet langer zo angstvallig te schei den. Vormde in de ongevallenwet het in de werkzaamheid als arbei der schuilende risico de grondslag, Onder leiding van vice-voorzitter H. Vollebergh hield Venrays Man nenkoor haar matig bezochte jaar vergadering. De gedegen verslagen van secretaris Keur, over de activi teiten in het afgelopen jaar, oogs ten algemeen bijval. Er kon worden vastgesteld dat de repetities beter bezocht werden. Het hoogtepunt van de vergadering was echter de aanstaande concert reis die VMK gaat maken naar Klimmen in Z.-Limburg. De bespre kingen daaromtrent zijn reeds in 'n vergevorderd stadium. Ook werd er uitvoerig gediscuseerd over aan te schaffen uniformen. Staande de ver gadering besloten de leden eenparig daartoe naar vermogen bij te dra gen. Gezien de zwakke financiële positie van VMK wil het Bestuur trachten een bijdrage in een bereids gesticht uniformenfonds te verkrij gen van eventuele begunstigers of vrienden van VMK. Men was al gemeen van oordeel - hoewel zingen nummer een moet blijven - dat 'n uniform wel cachet aan het geheel geeft. Een steeds terugkerend punt is ook de ledenwerving. In verband met het 60-jarig bestaan in 1970 is het noodzakelijk dat VMK de nodige uitbreiding ondergaat. Elk lid zal nu trachten een nieuw lid aan te wer ven. Bestuur en leden van VMK doen bovendien een beroep op alle liefhebbers van Mannenkoorzang in Venray en kerkdorpen om hun VMK mee te komen versterken. Repetitie: donderdagsavond van 8 tot half 11 in zaal „In den Engel". Zingende mensen, gelukkige mensen, In de nieuwe hal die thans ge bouwd wordt in het Rank-Xerox- complex wordt een nieuw procédé toegepast bij de afwerking der vloe ren. Het betreft bij deze hal een nut tige vloeroppervlakte van 5500 m2. Hiervan krijgen 4000 m2 een bewer king volgens een Amerikaanse me thode, welke thans voor de eerste maal in Nederland wordt toegepast. De gewapende, 15 cm dikke vloer wordt gemaakt in een vakverdeling van 6x13 meter, waarin de beton- specie met een zetmaat van 4 wordt gestort, daarna getrild en met een bijzonder zware rij vlak afgewerkt. Hierop volgt terstond een rolbe- werking. Een zware stalen pijp van 15 cm doorsnee wordt rollend over de betonspecie voortbewogen, hier door wordt de betonspecie nog eens extra verdicht en komt een geringe hoeveelheid cementslijm naar bo ven. Na enkele uren verharden wordt de vloer geschuurd en gepo- leerd, en wanneer de betonspecie vrijwel verhard is: vijf tot zes maal machinaal gepolijst. Het grote voordeel ten opzichte van de traditionele methode is, dat geen extra afwerk-specielaag be hoeft te worden aangebracht, met alle hieraan verbonden nadelen. Het resultaat van de vooromschre ven bewerking is een vloer van gro te dichtheid en slijtvastheid, terwijl ze ook zo vlak is dat de grootste afwijking over een afstand van 100 meter minder dan 5 mm. bedraagt. De eerste weken hebben drie in Amerika gespecialiseerde Portuge zen Bouw My Janssen N.V. uit Ven ray, die het gehele project uitvoert, aan wijzigingen en hulp verleend. Nu hebben eigen mensen van deze bouw maatschappij de zaak voldoende on der de knie. in de wet op de arbeidsongeschikt heid staat het algemeen risico cen traal. Het risico, dat men door ziek te of ongeval verhinderd wordt door arbeid in loondienst een inkomen te verwerven. Het is de feitelijke arbeidsverhou dingen, waarop de rechtsgrond voor deze verzekering berust. Hiermee wordt de omstandigheid erkend, dat degenen die met arbeid in dienst van anderen in hun onderhoud voorzien, gevrijwaard dienen te zijn tegen de gevaren en invloeden, waar hun ar beidskracht van nature aan bloot staat, zodat wanneer die gevaren zich effectueren en hun inkomen uit arbeid geheel of gedeelteliik verlo ren gaat, daarin door verplichte ver zekering dient te worden voorzien. VERPLICHT VERZEKERD Dat het beginsel van het alge mene risico centraal staat, blijkt ook uit de verdeling van de financiële last van de arbeidsongeschiktheids verzekering. Werknemer en werk gever moeten elk de helft van de premie betalen. De wet brengt een volledige ver vanging van het kapitaaldekking stelsel, dat in de invaliditeitswet (rentekaart) is neergelegd en voorts een volledige invoering van het om slagstelsel, zoals we dat kennen bij andere volksverzekeringen (a.o.w. en a.w.w.), waardoor welvaartvaste uit keringen mogelijk zijn. Tenslotte brengt de wet een uitbreiding van de kring van verzekerden door af schaffing van de loongrens ten op zichte van de verzekeringsplicht, zo dat alle loontrekenden in het parti culiere bedrijfsleven verplicht ver zekerd zullen worden (voor ambte naren geldt een andere voorziening). IN PERCENTAGES De uitkering is afhankelijk van de mate van arbeidsongeschiktheid en van het verdiende loon. De arbeids ongeschiktheid zal worden uitge drukt in een percentage. Deze pro cedure kent men thans ook reeds bij de interimwet invaliditeitstrekkers, doch daar zijn slechts vier klassen. Bij de arbeidsongeschiktheidswet is het aantal klassen verdubbeld. Is iemand voor 15 tot 25 pet. ar beidsongeschikt verklaard, dan heeft hij reeds recht op een uitke ring van 10 pet. van zijn loon. De hoogste uitkering is 80 pet. van het dagloon, bij 80 pet. om meer arbeids ongeschiktheid. De uitkeringen zullen dus wel vaart vast zijn, ze worden herzien bij wijziging in de mate van arbeids ongeschiktheid en vervallen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Het invaliditeitsbegrip speelde ook reeds een belangrijke rol bij de be staande ongevallen- en invaliditeits- uitkering. Een nieuw element is echter, dat de betrokkene buiten staat moet zijn te verdienen dat ge lijksoortige arbeiders gewoonlijk verdienen. Wanneer dus iemand als gevolg van een handicap zich niet meer zo produktief kan maken als anders, dan wordt de loonschade op gevangen door een arbeidsonge schiktheidsuitkering. SCHATTEN Voor de medische deskundigen, die de arbeidsongeschiktheid moe ten schatten opdat ze in een klasse moet worden ingedeeld, betekent dit een zware taak. In het alles-of- niets-systeem van de oude invalidi teitswet, waar slechts twee klassen waren, was de schatting soms al moeilijk. Toch is de indeling van klassen met overgangen van betrek kelijk kleine sprongen rechtvaardi ger. Anderszij ds wordt een en ander gecompliceerder, omdat het voor grensgevallen heel aanlokkelijk wordt een kansje te wagen om in een hogere klasse te komen. Voor beeld. Wanneer iemand voor 75 pet. arbeidsongeschikt wordt verklaard, heeft hij recht op een uitkering van 65 pet. van het dagloon. Wordt hij voor 80 pet. invalide verklaard, dan krijgt hij 80 pet. van zijn dagloon. Overigens dient men niet te veel de nadruk te leggen op de materiële kant van de wet. Het is naturlijk prettig een uitkering te ontvangen, wanneer men arbeidsongeschikt is. Maar de verzekerde zal zich het plezierigst voelen, wanneer hij vol komen gezond is. Daarom wordt aan de revalidatie van de arbeidsonge schikte veel zorg besteed. In de ar tikelen 60 t.m. 63 van de wet worden de bedrijfsverenigingen bevoegd verklaard de verzekerde in aanmer king te brengen voor voorzieningen tot behoud, herstel of ter bevorde ring van de arbeidsongeschiktheid. Toevallige bezoekers zouden het gerenommeerde restaurant niet voor een spookhuis hebben aangezien. Toch voltrok zich daar blijkens de getuigenverklaringen op een don kere decemberavond in het schijnsel van flakkerende kaarsen een onbe doelde en ongewenste spiritistische scéance. Wij zaten nauwelijks aan tafel, of die ging omhoog en bewóóg!" riep een hevig geschrokken dame, nog ontzet over dit gebeuren, uit te gen de politierechter. Deze dame had met haar heer ge maal eens een echt diner willen sa voureren in een uiterst goed bekend staan etablissement en nu was het dan zover. En toen zij aan het tafel tje hadden plaats genomen en het heerlijk geurende gebraden vlees onder hun neuzen was neergezet, rees de keurig gedekte tafel omhoog en zweefde deinend weg in de rich ting van de draaideur. Eén ober snelde toe en probeerde met gevaar voor eigen hachje de opstandige dis met damast en vlees terneer te drukken. Het lukte niet. De tafel zweefde voort. Een tweede ober snelde toe en trachtte de wan delende maaltijd de weg te versper ren, maar de tanfelrand stootte hem in de maagstreek, de compote golf de over zijn rokpanden en de tafel zweefde voort. De gérant van het etablissement, op het mysterieuze gebeuren attent gemaakt door het gekrijt van de aanwezigen, zag in één oogopslag hoe het nog niet betaalde menu aan de hongerige magen van zijn gasten trachtte te ontkomen, ijlde naar de deur en sloot deze. Maar de tafel zweefde voort, nu in de richting van de schoorsteen. „Maar ik heb nooit in spiritus- scéances geloofd", zei de heer die door deze betoverende dis zo mis deeld was. „Ik dacht: daar moet iets achter steken. Ze halen een geintje met me uit." De gérant van het restaurant be zwoer de rechter, dat er geen sprake, was van enig geintje. Het wonder lijke gebeuren had hem een ernstige schok gegeven, hij had geen hap meer door zijn keel kunnen krijgen en door de verhalen over deze vre selijke gebeurtenis was de omzet zo verminderd, dat hij grote schade had geleden. „Nou, een hapje eten was er voor ons ook niet meer bij", zei de mis deelde gast, „al het vlees dat ik be steld had, is door dat vreselijke beest opgegeten en de compote daar heeft ie een bad in genomen." Het vreselijke beest, dat hier van daag terecht zou moeten staan, om dat 't de oorzaak bleek te zijn van de vermeende manifestatie der niet opgeroepen geesten, was een kanjer van een Sint Bernard. Deze hond had zich in 't schemerig door kaar sen verlichte lokaal tussen het ruimschoots afhangende tafellinnen onder het tafeltje in het rustige hoekje genesteld. Zijn eigenaar let te meer op zijn tafeldame dan op zijn huisdier. Toen nu de geurende grote schotel gebraad boven op de tafel werd neergezet waaronder de grote hond zich had uitgestrekt, rees het enorme lichaam overeind om de neus in de richting van de reuk te brengen en zo kon een keurig ge dekte tafel compleet met kandelaars vlees, compotee en zilveren bestek gaan zweven en zich verplaatsen, balancerend op de sterke, brede hondenrug. „En toen kwam de klapver onderstelde de politierechter. „De klap op de vuurpijlvul de de onfortuinlijke maalmisloper aan. „Omdat ik mijn diner wilde redden, kwam ik in conflict met de ze heer hier, waarop hij mij nog een klap gaf ook." „Deze heer" was de verdachte en tevens eigenaar van de Sint Ber- In een opgeknapte SR 65 in de Hoenderstraat werd een tentoonstel ling gehouden van werken van de in Venray woonachtige kunstenaars Eeltje de Vries en Gussen Wie. De voorzitter van de Soos, Tjeu van Kempen, kon een grote schare belangstellenden welkom heten na mens SR 65. Hij motiveerde waarom SR 65 in haar korte bestaan reeds een tentoonstelling had durven op te zetten. Namelijk om jeugd en oude Mijne Heren, In uw blad van 3 maart jJ. stond een artikel over pensioenen, waarin de lezer werd verteld hoe door een bepaalde regeling van overheidswe ge ambtenaren, bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, aan spraak kunnen maken op een waar devast pensioen. Volgens het artikel zou dit niet mogelijk zijn voor hen die in het bedrijfsleven werkzaam zijn. Sedert begin vorig jaar bestaat echter ook in Nederland voor ieder zonder uitzondering, de mogelijk heid om zich een waardevast pensi oen te verwerven. Dit kan geschie den door storting van een bedrag ineens ofwel door op draagkracht van de betrokkene afgestemde peri odieke betalingen. De organisatie die dit voor parti culieren mogelijk maakt, heeft haar zetel in Utrecht, en staat bekend onder de naam Waddell Reed. Het is de op één na grootste or ganisatie - op dit gebied - ter we reld. A.R. nard. „Zijn opmerkingen over mijn hond zinden me helemaal niet, edel achtbare. Het is een doodgoeie lob bes, die geen poes kwaad doet. Hij heeft al twee kinderen uit het water gered en „Het gaat niet over de hond, het gaat over de klap. En die gaf u." „Niet over de hond? Me dunkt, we praten over niets anders. Die klap is bijzaak". Maar de officier vond die klap ook hoofdzaak, vooral omdat het hóófd van de toch reeds geschrokken hoofdfiguur daardoor uiterst pijnlijk was geraakt, hetgeen niet was ge beurd als de tafel was blijven zwe ven of was blijven stilstaan. Hij vroeg 50. „En bij mij komt-ie er niet meer in", zei de gérant tegen de ge troffene. „Ik heb nu een bord op de deur: „Verboden voor honden." „Ik wil bij jullie geen bord meer zien", zei de geschrokken dame. ren kennis te laten maken met de kunstvormen en de beoefenaar daar van en hen zo ook kennis te laten maken met de soos. Burgemeester Custers vertelde graag de tentoonstelling te willen openen, omdat hij de goede initia tieven van SR 65 een warm hart toedraagt. Hij trok een vergelijking met de jeugd en kunstenaars die beiden moeten worstelen om hun gedachten gestalten te geven. Bur gemeester Custers sprak verder de wens uit dat deze tentoonstelling geen eendagsvlieg zou zijn, maar dat nog meerdere initiatieven zullen worden ontplooid om de jeugd de liefde voor de kunst bij te brengen. Met de wens dat het SR 65 zou mo gen gelukken niet alleen de kunst in het leven te brengen, maar ook het leven in de kunst, verklaarde Ven rays eerste burger de tentoonstelling voor geopend. Eeltje de Vries sprak namens de beide kunstenaar en hoopte dat me de door deze tentoonstelling begrip en belangstelling zou toenemen. KATHOLIEKE OUDERVERENIGING De Katholieke Oudervereniging „Voor het Zorgenkind" afd. Venray verzoekt ons het volgende onder de aandacht van belanghebbenden te brengen Vanaf 1 april 1967 bestaat de mo gelijkheid een geestelijk gehandicapt kind tijdelijk onder te brengen in een speciaal hiertoe bestemde afzon derlijke afdeling van Huize „Maria Roepaan" te Ott§psum L.). Hierbij is gedacht aan de volgen de gevallen: a. de ouders en overige gezinsleden kunnen eens zonder het zorgen kind op vakantie gaan (vakantie opname) b. de moeder kan wegens ziekte tij delijk niet de zorg voor het zor genkind behartigen (gezinsnood- opname). De tijdsduur van de onderbrenging bedraagt: a. bij vakantie-opname: ten hoogste 3 weken; b. bij gezinsnood-opname: zo soepel mogelijk geregeld, met dien ver stande, dat voorkomen moet wor den, dat het blijvend geval wordt. De leeftijdsgrens is 15 jaar. Tegelijkertijd kunnen 6 zorgen kinderen worden opgenomen. De verpleegprijs is gelijk aan die, welke geldt voor de in het internaat „Maria Roepaan" opgenomen kinde ren (thans 36,75 per dag); de ouders die deze prijs niet (geheel) zelf kunnen betalen, kunnen een be roep doen op de Algemene Bij stands wet (zich te wenden tot het gemeentebestuur); de ouders, die de verpleegprijs (gedeeltelijk) zelf beta len, kunnen aftrek van loon- of in komstenbelasting verkrijgen (zich te wenden tot de inspecteur der belas tingen). De betaling.van de verpleegprijs moet vooraf geschieden of (in geval van bijstand) verzekerd zijn (over legging van het besluit van burge meester en wethouders). Voor belangstellenden is een uit voerige folder en een aanmeldings formulier bij de Directie van huize „Maria Roepaan" te Ottersum (L.) verkrijgbaar; na inzending daarvan ontvangt men (zo nodig) aan huis bezoek van de maatschappelijk werkster van „Maria Roepaan". Ter toelichting nog het volgende: 1. Het gaat dus over vakantie-op- name óf gezinsnood-opname van geestelijk gehandicapte kinderen. 2. Aanmelding geschiedt recht streeks bij Huize Maria Roepaan te Ottersum. 3. Ingevolge artikel 10 onder b der Algemene Bijstandswet moet de gemeente beginnen met de volle verpleegkosten betalen; pas daar na, en los daarvan, mag zij na gaan of en zo ja hoevee.l zij wil verhalen. Een modelbrief voor bijstandsaanvrage zal door Maria Roepaan aan de aanmelders wor den toegezonden; komen er moei lijkheden met de gemeente, dan zal de oudervereniging die trachten op te vangen. ten bate van S.V.V. - Met de allernieuwste attracties Zondag 19 maart trekking loterij met als hoofdprijs

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5