natuurlijk VCÓh 'P aas' - scixcmm Ariaens-Kosman Grotestr. 6 tot gens voorspoed in 1967? Priesterwijding in het Ziekenhuis pijls WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Consuliatiebureau voor bejaarden Pater Canisius P. Servatius Smits VRIJDAG 17 MAART 1967 No. 11 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buitan Vanray f 2.—) IS ER NOG KANS OP Prof. Zijlstra heeft van onze toe komst gezegd dat wij goede kansen hebben om de groei van de welvaart voort te zetten maar dat wij dan bij de bestedingen in 1967 de pas zul len moeten inhouden. De lonen zou den niet meer dan enkele procen ten omhoog kunnen. Men heeft daarbij gemikt op 3Vs°/o. In feite werd de loonsverhoging nu mini maal 4%, terwijl de verhoging bij de minimumloontrekkers meer dan 6% bedraagt. Vervolgens zijn er be drijfstakken met lange contracten die ook boven de gewenste stijging uitgaan. En dan zijn er nog de on zekere factoren, die in de loop van 1967 prijsstijgingen kunnen veroor zaken, die door looneisen zullen worden gevolgd. Zo zag het loonschema er theore tisch uit. Rondom deze algemene lijn schommelen de werkelijk uitbetaal de lonen, die per saldo wel iets ho ger zullen liggen vooral in die be drijfstakken waar nog volop werk is en waar goed vakmanschap te recht een uitstekende betaling vindt. Voor 's lands economie betekent dit dat het prijspeil in feite meer zal stijgen dan de overheid kan ver moeden. Dat betekent evenzeer meer bestedingsmogelijkheid dan de rege ring wenselijk acht om de betalings balans in evenwicht te brengen of te houden. Zou deze visie werkelijkheid wor den dan blijft de inflatie ook dit jaar voortwoeden-en dan zullen de huismoeders ontdekken dat ook zij in hun gezinsfinanciering tekort ko men. Het gevolg is ontevredenheid, een te hoog prijspeil voor onze goe deren in het buitenland en een toe neming van de werkloosheid. OP DE WIP In voorgaande uiteenzetting zijn nog twee factoren van grote bete kennis. In de eerste plaats de eco nomische gang van zaken in 't bui tenland. Wij zijn vastgesnoerd in EEG-ver band en als klein land in hoge mate afhankelijk van de gang van zaken in de grote buurlanden als West- Duitsland, Frankrijk en Engeland. Wij weten dat daar op zijn minst sprake is van een aarzelim? in de economische aktiviteit. Of dit in fei te een grote teruggang wordt, is nog onzeker. Vakbonden stellen dit in verband met de looneisen altijd zo gunstig mogelijk voor en werkgevers verdoezelen een juist beeld achter een gordijn van zwartgalligheid. De waarheid ligt daar ergens tussen in maar niemand weet precies waar. Vanzelfsprekend heeft ook de si' tuatie in de V.S. voor ons grote be' tekenis. Uit berichten van het be drijfsleven mogen wij concluderen dat ook aan de overkant van de At lantische Oceaan de wipplank van de voorspoed snel op en neer gaat. Er is geen sprake van stabiliteit. SPAREN? De tweede factor van betekenis is de nationale bereidheid tot sparen. Er zijn flinke besparingen nodig om de produktiecapaciteit van ons be drijfsleven niet alleen op peil te houden maar die ook uit te breiden. Wij willen immers meer dan wij nu hebben. Volgens deskundigen be sparen wij nu ca. 19 pet. van het na tionaal inkomen. Dit zou 23 pet. moeten worden. Bij een voortduren de inflatie zal de spaarlust echter eerder afnemen dan toenemen. Ook voor dit doel is het dus nodig de weg te vinden naar een stabiel prijs peil. Intussen behoeven wij ook in de beschouwing van de investerings- aktiviteit niet al te pesimistisch te zijn. In de eerste 9 maanden van 1966 zijn onze investeringen in vaste activa nog 13,7 pet. hoger geweest dan in 1965. Dat is een toeneming van 5 pet. vergeleken bij het jaar daarvoor. Voordat wij daar over juichen, moet er aan worden toege voegd dat dit een vermeerdering in geld is en niet in goederen. In het licht van de komende ver kiezingen is het voorts van grote be tekenis waar het zwaartepunt van de te maken besparingen in de toe komst zal liggen. WIE VAN DE DRIE? De besparingen kunnen worden gedaan door het rijk, door het be drijfsleven en door oarticulieren. Als de overheid het niveau van de te heffen belastingen bijzonder hoog houdt, dan zal zij de neiging hebben om zelf uit de lopende middelen in vesteringen te doen. Het is dan de vraag of die investeringen de hoog ste opbrengst zullen hebben. Laten wij het initiatief aan het bedrijfsleven, dan lopen wij even zeer het risico van een scheef ge trokken beeld. De middelen die im mers binnen een bepaalde bedrijfs tak van de winst voor zelffinancie ring worden ingehouden zullen ook meestal binnen die bedrijfstak wor den aangewend. Is daar het hoogste rendement van te verwachten? Dat is een open vraag. Zelfs bij de beslissing van de par ticulier over de aanwending van de besparingen lopen wij het risico van fouten maken. De spreiding van de beslissingsmacht is dan echter zo groot dat zij als het ware door een grote hersenzeef gaat. Van deze be slissing lijkt het rendement dan ook het hoogst. Andermaal moet de si tuatie dan zo zijn dat de burgers voldoende verantwoordelijkheidsbe sef tonen ten aanzien van de in komensbesteding. BEKENDMAKING BETREFFENDE DE JACHTWET De burgemeester van Venray brengt het navolgende ter kennis van hen dié voornemens zijn voor het jachtseizoen 1967-1968 een jacht akte aan te vragen. Om voor een jachtakte voor ge noemd seizoen in aanmerking te ko men dienen gegadigden, voor zover zij zelf geen eigenaar van de gron den zijn waarop zij willen jagen, in het bezit te zijn van een rechtsgel dige overeenkomst van huur en ver huur van het genot van de jacht, bedoeld in artikel 6 van de Jacht wet, welke overeenkomst een deug delijke aanduiding moet bevatten van het jachtterrein waarop de overeenkomst betrekking heeft. Al dus is bepaald in het arrest van de Hoge Raad van 12 februari 1957 (N.J. 1957 no. 241). Overeenkomsten van huur en ver huur, waarin een deugdelijke om schrijving van het jachtterrein ont breekt, kunnen derhalve, gelet op genoemd arrest, niet als rechtsgeldig worden beschouwd. Het is derhalve noodzakelijk dat met ingang van het nieuwe jachtseizoen (1 april 1967) de overeenkomsten van huur en ver huur van het genot van de jacht met evengenoemd arrest in overeenstem ming zijn. Om voor een jachtakte voor het seizoen 1967-1968 in aanmerking te komen, dienen gegadigden, voorzo ver zij zelf geen eigenaar der gron den zijn, de navolgende bescheiden over te leggen: 1. een RECHTSGELDIGE overeen komst van huur en verhuur van het genot van de jacht, welke een DEUGDELIJKE aanduiding moet bevatten van het jachtterrein, waarop de overeenkomst betrek- king heeft. Onder „deugdelijke aanduiding" wordt begrepen: de kadastrale gegevens en de opper vlakte van het terrein. (Modellen betreffende huur en verhuur van het genot van de jacht zijn door de Minister van Landbouw en Visserij vastgelegd en liggen voor belanghebbenden ter secretarie, af deling I ter inzage); 2. een kaart, waarop de ligging, op pervlakte en kadastrale aandui ding der percelen waarop men wenst te jagen, deugdelijk zijn aangeduid en waarmee, mede aan de hand van de inhoud van de onder 1 bedoelde huurovereen komst, de grootte en de ligging van het jachtterrein kan worden vastgesteld, teneinde de geschikt heid daarvan te kunnen beoor delen. Bij het aangaan van de onder 1 vermelde overeenkomst dient de huurder er zich van te overtuigen, dat de verhuurder inderdaad ge rechtigd is het genot van de jacht te verhuren. Het jachtveld zal moeten voldoen aan de eisen gesteld in de Beschik king van de Minister van Landbouw en Visserij van 13 april 1961, nr. L/Fb 1500 (stert. 72/1961, welke be schikking eveneens voor belangheb benden ter secretarie, afdeling I, ter inzage ligt. De onder 1 en 2 vermelde beschei den dienen ingeleverd te worden bij de aanvraag om een jachtakte. Aanvragen om een jachtakte, wel ke niet van voormelde bescheiden zijn voorzien, zullen NIET in behan deling worden genomen. Formulieren voor het aanvragen van een jachtakte zijn vanaf 15 maart 1967 verkrijgbaar ter ge meente-secretarie, afdeling I. Venray, 13 maart 1967 De Burgemeester voornoemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS. In het plaatselijke Friese dorp Haulerwijk heeft de arts voor een landelijke primeur gezorgd. Sinds januari van dit jaar heeft hi4 name lijk een consultatiebureau voor ouden van dagen. Iedere derde en vierde woensdag van de maand ont vangt hij acht mensen van 65 jaar en ouder. Zij worden volledig on derzocht. Het doel ervan is even tuele gebreken zo vroeg mogelijk op te sporen. Hierdoor wordt de kans op een zo gezond mogelijke oude dag groter. Bejaarden komen moeilijk naar de normale doktersspreekuren. De artsen zijn dus genoodzaakt de be jaarden thuis te bezoeken, wat moeilijkheden met zich brengt. De betrokken dokter zegt hierover: De manier waarop de ziektes voor komen kunnen worden heeft mij al tijd zeer geboeid. Als de bejaarden weten dat hun gezondheid goed is, Voor alle reparaties ia. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 Zusters en verplegend personeel van het St. Elisabeth-ziekenhuis hebben zondag wel een uitzonder lijke plechtigheid mee mogen ma ken, toen namelijk in de recreatie zaal van het nieuwe verpleegsters- huis Bettelrode de Zeer Eerwaarde Heer P. Philipsen uit Klein Oirlo door Mgr. P. Moors tot priester van het Roermondse bisdom werd ge wijd. De vader van deze jonge neomist heeft onlangs een hart-infarct gehad en was niet in staat de priesterwij ding bij te wonen, die zaterdag j.l. in Roermond door Mgr. Beel aan de zeven afgestudeerden aan het Groot Seminarie zou worden toegediend. Mgr. P. Moors van dit geval op de hoogte gesteld, besloot toen, om zon dag nelf naar het Venrayse zieken huis te komen, waar de vader van de neomist verpleegd wordt, om daar de priesterwijding toe te die nen. Dan kon ook de zieke vader vanaf zijn bed de plechtigheden vol gen. En zo gebeurde dan dat zon dagmorgen voor het eerst in de ge schiedenis van het ziekenhuis een priesterwijding aldaar plaats vond. In verband met de weinig ruimte in de ziekenhuiskapel besloot men de wijding toe te dienen in de recrea tiezaal die voor deze gelegenheid tot kapel was gepromoveerd. Behalve de ouders van de neomist waren bij deze plechtigheid ook aan wezig zijn verdere familie, de zus ters en het verplegend personeel van het St. Elisabeth-ziekenhuis, Mgr. P. Moors werd bij de wijding geassis teerd door de president van het Groot Seminarie Dr. P. Teeuwen en Prof. Dr. Sanders, terwijl Pater Rec tor van het ziekenhuis en de Z.E. Heer Pastoor van Castenray even eens aanwezig waren. De gezangen werden verzorgd door enkele cantores van het Groot Se minarie. Na afloop van de plechtig heid bood ook Deken Loonen zijn gelukwensen aan. Door reeds eer der gemaakte afspraken kon hij de plechtigheden in het ziekenhuis niet bijwonen. Maandag droeg de neomist in de kapel van het ziekenhuis met assi stentie van de Z.E.H. Pastoor uit Castenray zijn eerste H. Mis op, ter- jwijl hij zijn eerste plechtige H. Mis voor de parochie op 16 april a.s. in de parochiekerk van Castenray zal 1 opdragen. zijn ze veel geruster om hun een zaamheid te kunnen dragen. Hier door krijgen ze meer zekerheid. Hij doet zijn werk in het consul tatiebureau met behulp van twee wijkzusters. Tot nu betaalt hij alles uit eigen middelen, maar dit kan zo niet blijven. Hij hoopt dan op sub sidie van een of ander. (Preventie fonds of minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid). Zijn bureau kosten hem per jaar ongeveer 30.000 gulden. Deze hele opzet kan een stimulans zijn voor andere huisart sen. IN LEUNEN GEHULDIGD Nadat de Lyceum-gemeenschap zondag 5 maart het zilveren pries terfeest van Pater Canisius Vast binder, geschiedenisleraar en biblio thecaris, gevierd had, was het afge lopen zondag de Leunse gemeen schap die deze zilveren priester hul digde. In alle H. Missen was een kollekte voor het feestgeschenk, ter wijl de Hoogmis werd opgedragen door de jubilaris zelf, die al meer dan 14 jaren in de Leunse kerk as sistentie verleent. Pastoor Jonkers hield een feestpredikatie, waarin hij dieper inging op de betekenis van het priesterambt. Na de kerkelijke plechtigheden was er een receptie in het gemeen schapshuis, waarbij de jubilaris o.m. werd toegesproken door de heer de Kroon, die als voorzitter van Leu- nens fanfare namens alle inwoners gelukwensen kwam aanbieden. De heer de Kroon somde al de kwaliteiten op, die Pater Canisius zich op het Lyceum heeft verwor ven als leraar, als bibliothecaris, als de man, die zorgt dat ieder van de 800 leerlignen daar zijn boeken krijgt, als scheidsrechter, als leider van een grammatica-club en andere clubs en als iemand, die zorgt voor al het stencilwerk. Allemaal kwali teiten, die de jubilaris een niet meer weg te denken plaats in het Lyceum hebben bezorgd. Doch bij al dat werk heeft hij ook als zielzorger van een ongekende toewijding blijk gegeven. Lange tijd heeft hij ook de geestelijke zorg ge had voor de Zusters in Oirlo, waar bij ook brommers-records zijn ge sneuveld en dan is hij 14 jaren in Leunen assistent. Een helper van de pastoor, die ijverig en gewetensvol ook deze taak al zo lange jaren ver vult en die deze priester de sympa thie bezorgd heeft van velen, die hij met recht ook „mijn" parochianen mag noemen. Hiervan gewaagde ook pastoor Jonkers, die in het Gemeenschaps huis van Leunen Pater Vastbinder een enveloppe met inhoud overhan digde als bijdrage in het feestge schenk, een reis naar het H. Land. Voor de muzikale omlijsting van deze feestelijke en druk bezochte re ceptie zorgde de Leunse fanfare. IN HET GOUD Vijftigjarige jubilea zijn tegen woordig geen uitzonderignen meer. Ook niet bij de Franciscanen. Maar dat een van hen zijn gouden Pries terfeest viert in de plaats waar hij geboren en getogen is mag wel aan de balk. 18 maart van dit jaar is het 50 jaar geleden dat Pater Servatius Smits door Mgr. Schrijnen priester werd gewijd. De eerste vijftiental jaren is hij werkzaam geweest in het onderwijs, zowel in de theologi sche als in de profane vakken. Daarna heeft hij als kapelaan en later als pastoor zich toegelegd op de directe zielzorg en vele parochies in Nederland zijn het terrein ge weest van zijn aktiviteit Sinds enkele jaren geniet hij in het Patersklooster aan de Leunse- weg van zijn otium cum dignitate. Terecht mag hij veronderstellen dat bekenden en vrienden zich niet onbetuigd zullen laten en hem op de dag van zijn jubilé willen komen fe liciteren. Daarvoor is zaterdag 18 maart gelegenheid tussen half elf en 12 uur.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 1