Fa. STRIJBOSCH Hervorming van het kiesstelsel Plattelands j ongeren uit Tilburg in Venray Tentoonstelling in het Cultureel Centrum Politierechter TRIUMPH automobielen JOHN DEERE WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 10 MAART 1967 No. 10 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS fc DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cL p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten V.nroy 2.-) ONDER INVLOED VAN DE JONGSTE VERKIEZINGEN Evenredige vertegenwoording heeft ook nadelen De Tweede Kamer-verkiezingen hebben wel aangetoond dat de voorstanders voor een verandering van ons kiesstelsel blijkbaar zoveel indruk gemaakt hebben, dat andere partijen er nu serieus over gaan denken. D'66 wil b.v. het aloude districtenstelsel in ere herstellen, omdat dat de band tussen kiezer en politicus zou kun nen versterken. In de komende regeringsperiode zal hierover on getwijfeld lang en breed worden gesproken, zodat het zin heeft eens na te gaan wat de voor- en nadelen van het districtenstelsel zijn en of de evenredige vertegenwoordiging, waarop ons kies stelsel thans is gebaseerd, de wil van het kiezersvolk wel haar fijn weergeeft. HALVE EEUW EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING Artikel 91 van de Grondwet be paalt dat de Tweede Kamer bestaat uit 150 leden, gekozen op grondslag van evenredige vertegenwoordiging binnen door de Wet te stellen gren zen. Sinds 1956 bestaat de Tweede Kamer uit 150 leden (voordien 100), maar de evenredige vertegenwoor diging dateert uit 1917 en vervangt sindsdien het districtenstelsel omdat men de nadelen daarvan groter ach- te dan de voordelen. Dit stelsel behelsde, dat elk dis trict één afgevaardigde kiest. Maar meestal waren er wel 5 of 6 groe pen in zo'n district, die een kandi daat wilden stellen. Het was dus noodzakelijk, dat er van te voren af spraken werden gemaakt tussen de groeperingen, die niet al te ver van elkaar afstonden om eikaars kandi daten te steunen. In vele gevallen werd het geven en nemen: jullie groep in dit district een kandidaat en de onze in dat Maar desondanks bleven er grote groepen, die onvoldoende aan bod kwamen, en de kans was altijd aan wezig, dat een minderheid van de kiezers de meerderheid van de ka merzetels verwierf. Daarom kondig de koningin Wilhelmina in 1913 'n nieuwe grondwetsherziening aan, de kiesrechthervorming betreffende. Deze herziening kwam hierop neer, dat. het districtenstelsel zou worden vervangen door 't stelsel van even redige vertegenwoordiging. In 1917 werd deze grondwetswijziging van kracht. RESTZETELS Nu wordt het systeem van even redige vertegenwoordiging meestal als ideaal voorgesteld, omdat iedere groep een kans krijgt. In de prak tijk is dat niet altijd het geval. Het is immers bijzonder onwaarschijn lijk dat elke partij precies x of y maal de kiesdeler haalt. Bij kleine partijen bestaat een grote kans, dat ze de kiesdeler niet halen. Dat is ook bij de laatste verkiezingen ge bleken, toen de Noodraad, C.D.U. en Ongehuwdenpartij slechts heel wei nig stemmen te kort kwamen. De restzetels verdwenen naar de grote partijen. VAARZEN ALS GEVONDEN VOORWERPEN AANGEMELD Nog altijd zit de rijkspolitie in het Land van Cuyk met enkele gevon den voorwerpen, t.w. enkele vaar zen, ieder een waarde van om en nabij de 1.000 gulden. Reeds enkele maanden geleden werd aangifte gedaan van het vin den van drie vaarzen in Oefelt en Sambeek. Geen verliezers hebben zich gemeld en ten einde raad heb ben de respectievelijke gemeentebe sturen de vaarzen maar verkocht. Het geld staat netjes op een spaar bankboekje geboekt en als straks eventueel de rechtmatige eigenaar zich komt melden krijgt hij het be drag van de verkoop. Thans zijn weer twee meldingen bij de Rijkspolitie binnen gekomen, nu in Haps. In de kringen van de landbouw organisaties is aangedrongen op meer bekendheid aan deze vondsten. Anders zullen ook deze weer ver kocht worden. Juridisch is dat mo gelijk omdat anders voergeld betaald zal moeten worden welke kosten na enkele maanden meer bedraagt dan de waarde van het dier. In 1963 kreeg de KVP 50 zetels, dat is dus precies 1/3 van het totaal aantal zetels. Maar toch had deze partij niet 33,3 procent van het to taal uitgebrachte aantal stemmen Dat was slechts 31,9 procent. In '59 behaalde het Gereformeerd Politiek Verbond met 0,67 procent van de stemmen de kiesdeler niet. De Par tij van de Arbeid kreeg toen de rest zetel, iets wat de gereformeerde stemmers nu niet wilden. Een tweede nadeel van de even redige vertegenwoordiging is het groot aantal partijtjes. Men behoeft immers maar 1 p.cent van de stem men te veroveren om een kamerze tel te behalen. Direct al bij de ver kiezingen in 1918 kwamen er 16 par tijen in de Kamer, waarvan 7 met slechts één afgevaardigde. Al te on bezonnen kandidaatstellingen tracht men sinds 1935 door middel van een borgsom af te schrikken 1000 per kieskring). Nietemin werd bij de jongste verkiezingen met 20 partij en een na-oorlogs record bereikt. COMBINATIE Een derde nadeel van de evenre dige vertegenwoordiging is dat de band tussen kiezer en gekozenen veel slapper is. De naam van de aanvoerder van de lijst waarop men stemt, kent men doorgaans wel van de televisie. Maar no. 2 van die lijst kent men vaak al niet meer. An derzijds weten de parlementsleden veel te weinig over wat in de diver se streken van het land onder de kiezers leeft. Daarom is er over de werking van de evenredige verte genwoordiging een gevoel van onbe hagen ontstaan, dat ook niet weg genomen wordt door bliksembezoe ken van bepaalde equipes. Maar, hervorming van het kies stelsel is niet eenvoudig. Ook het districtenstelsel kent immers zijn nadelen. Bovendien zou 2/3 van de Kamer een grondwetswijziging op dit punt moeten goedkeuren, en al leen van D'66 en de P v d A is op 't ogenblik bekend dat zij voor her vorming zijn. Mógelijk zullen KVP en ARP zich hierbij nog aansluiten en dan zou men met 101 stemmen net 2/3 meerderheid kunnen halen. Het zou ook aanbeveling verdie nen een soort compromis tussen het districtenstelsel en de evenredige vertegenwoordiging te sluiten. Bij voorbeeld door de helft van de Ka mer volgens het districtenstelsel en de helft volgens evenredige verte genwoordiging te kiezen. Men com bineert dan de voordelen van beide systemen. Een dergelijke combinatie kent men in de bondsrepubliek en ze zou voor ons land ook te overwegen zijn. Een zeventigtal plattelands jongeren van de kring Tilburg waren af ge lopen weekend te gast bij de kring Venray van de MBL. Nadat de jongeren op vrijdag avond in zaal de Ruif te Oirlo wa ren ontvangen kregen ze gastgezin nen toegewezen. Zaterdagmorgen kon voorzitter de Rijck van de JBTB-jongeren niet alleen de fris en monter uitgesla pen gasten welkom heten, maar ook loco-burgemeester van Dijck en de gemeentesecretaris H. Vorst. Loco burgemeester v. Dijck sprak er zijn vreugde over uit dat hij zoveel jon ge boeren en boerinnen namens 't gemeentebestuur mocht welkom he ten. Hij vestigde er de aandacht op, dat Venray als grootste gemeente van Zuid- Nederland vele honder den hectaren woeste grond vrucht baar gemaakt had en geschikt werd voor vestiging van boerenbe drijven. Aanvankelijk is de gemeente be gonnen met ontginning van woeste grond voor bebossing waarbij men o.m. ossen gebruikte. Later begonnen particulieren met de ontginning van woeste grond tot cultuurgrond. De eerste ontginningsboerderij was de Vullingshoeve. Deze is in 1932 verkocht geworden voor de som van f 28.000 met 72 ha. Onlangs werden hiervan 26 ha voor 160.000 verkocht. Dank zij het kunstmest en de financiële steun van regering en gemeente konden nu veertig jaar geleden de eerste 33 boerderijen worden ge sticht in Ysselsteyn. Werkeloosheid was mede oorzaak dat op grote schaal Peelplan-Zuid, Vredepeel en Meerselsepeel vrucht baar gemaakt konden worden. Gemeentesecretaris H. Vorst be handelde de latere geschiedenis onzer gemeente Hij wees er op, dat na de oorlog Venray moest gaan in dustrialiseren. Nieuwe arbeidsplaatsen werden schapen en op dit moment is er voor 1800 mensen plaats in nieuw gevestigde industriën. I Het Venrayse Gemeentebestuur streeft thans naar verbetering var: de levensomstandigheden en tref. voorzieningen om uit de vroegere beslotenheid te geraken. Recreatie mogelijkheden worden bevorderd en het onlangs gereed gekomen Cultu reel Centrum is daarvan een goed voorbeeld. Ook de Venrayse Boerenjeugd liet 'n staalkaart van hun kunnen zien. Mej. Emonts uit Merselo zong goed beheerst enkele songs; de kampioen van de JBTB kring Venray en de kampioen van de MBL van de kring Venray gaven gymnastiekdemon- straties. Mej. Arts uit Merselo declameer de, en de afdeling Oostrum gaf een keurig gedisplineerde volksdans ten aanschouwe, waarbij vooral de zeer mooie costuums te vermelden zijn. De heer Vervuurt gaf op kostelijke wijze een voordracht als boertje, als adviseur en als Prins Carnaval. Na de koffietafel kregen de gas ten een beeld van de uitgestrekt heid van de gemeente Venray, tij dens een rondtocht door onze ge meente. De Tilburgse jongeren wa ren jaloers op Venray voor de goed verzorgde indruk, in het bijzonder bij haar boerenbedrijven die de gemeente Venray liet zien. Als afsluiting van de tocht werd een bezoek gebracht aan het Oor logsmuseum in Overloon, waarna de avond in gezellig samenzijn werd doorgebracht. Voor alle reparaties (a. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 Er zijn zaterdagmiddag in de foyer van onze schouwburg vriendelijke dingen gezegd. Door de Voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer L. Laurensse, die verheugd zei te zijn, dat de Zuid Limburgse Kun stenaarskring Henri Jonas ook in Venray een expositie heeft willen organiseren. Venray is te lang ver stoken gebleven van dergelijke ten toonstellingen, omdat er geen be hoorlijke ruimte voor was. Nu is die er wel, en het feit dat de Zuid Lim burgse kunstenaars een der eersten zijn, die deze kans aangrijpen, stemt tot dankbaarheid, aldus de Voorzit ter. Een dank die hij dan ook uit bracht aan de kunstenaars, maar ook aan de leider, de heer v.d. Voort uit Valkenburg, die daarmee weer eens aantoonde zijn Nrd Limburgs bloed niet te verloochenen. Vriendelijke dingen zei ook de hr. v.d. Voort, die Venray gelukwenste met een dergelijk Cultureel Centrum dat niets anders kan dan de saam horigheid bevorderen én door ten toonstellingen als deze vormend kan werken voor jong en oud. Hij wen ste het Stichtingsbestuur veel suc ces toe en hoopte dat velen zouden komen kennis maken met de kun stenaars, die zich in de kring „Hen ri Jonas" hebben verqgigd. Tenslotte sprak nog de Burge meester van Valkenburg, de heer Breekpot. Hij was nieuwsgierig ge worden naar ons Cultureel Centrum en had deze kans aangegrepen om naar Venray te komen en aanwezig te zijn bij de opening van de ten toonstelling. Valkenburg mag dan - aldus deze burgervader - met trots zijn nieuw stadhuis laten zien, wat Venray in dit gemeenschapshuis tot stand heeft gebracht, dwingt eer lijke bewondering af. Bewondering op de eerste plaats voor het pracht- tige gebouw, maar ook bewonde ring voor het feit dat b.v. zovele voorstellingen in de Schouwburg uitverkocht zijn, en dat het abonne mentental bij Nederlands hoogste percentages behoort. Zo bouwt men gezamelijk aan een huis, dat inder daad met recht en rede een gemeen schapshuis genoemd mag worden. DE EXPOSERENDE KUNSTENAARS hebben het de bezoekers niet al te moeilijk gemaakt. Van Ton Luyten kon men enkele sterke Zuid Lim burgse landschappen bewonderen, terwijl ons daarnaast zijn bloemen niet zó imponeerden. Kwakkernaat's collages, troffen door sterke kleuren waarbij ons zijn „Maskers" nog het best beviel. Hofman's landschappen gaven een romantisch beeld, in te genstelling tot die van Speth, die met heldere en strakke kleuren het Zuid Limburgse land heeft weerge geven. In Frissen's schilderijen be koorden ons zijn lichtspel, dat zelfs in „de Begrafenis" een heel eigen tint aan dit gebeuren geeft. The- wissen, de schilder in blauw, zoals we een bezoeker hem hoorden noe men, geeft ook enkele landschap pen, terwijl zijn speels bloemwerkje als een der eerste verkochte stuk ken van deze tentoonstelling terecht de aandacht trok. Pluymen maakte met zijn abstracte schilderijen het de bezoeker wel wat moeilijker, of schoon zijn schilderij „de brug in Maastricht" ongetwijfeld toch boeit. Van Jeanne Luyten zijn enkele fraaie poppen te bewonderen, zoals van H. en J. Custers keramiek. Van Gootjens staan enkele beeld houwwerken ten toon, zowel in hout als in hardsteen. Tot en met 18 maart kan men de ze tentoonstelling nog bewonderen in de foyer van de schouwburg, van 9 tot 12 uur 'smorgens en van 2 tot 5 'smiddags. Zondag is de tentoonstel ling geopend van half 3 tot 4 uur. Tot op heden is de belangstelling voor deze tentoonstelling behoorlijk. Dames, die ringen van 'n slordige drie duizend gulden op hun kapta fel laten liggen, tellen we in deze contereien niet veel. En dienstmaag den, die dromen van sportauto's en portiers van 'n nachtgelegenheid, beslist ook niet met tientallen Doch als beiden elkaar ontmoeten, dan gebeuren er drama's Zo was er een 22-jarige schone, die holderdebolder - zoals de offi cier het uitdrukte - verliefd raakte op de portier van een roem ruchte nachtgelegenheid die we in deze streek kennen. En deze por tier, die zijn werk in de avonduren en in de nacht vindt, droomde er van overdag, als de zon schijnt en het leven een lieve lust is, rond te toeren in een sportwagen, al dan niét vergezeld van onze 22-jarige schone. En wat doet een verliefde vrouw? De wil van de man is dan nog haar wetDerhalve besloot zij ook het hare bij te dragen tot vervulling van de schone dagdro men van haar holderdebolder ver loofde. Maar sportwagens zijn, behalve akelig mooi, ook akelig duur, en al worden de meeste dienstmaagden tegenwoordig niet meer onderbe taald, het is toch ook weer niet zó, dat ze van hun salarissen nu maar direct sportwagens kunnen kopen. Derhalve besloot onze schone tot stoutere plannen. Haar mevrouw had een ring die nogal wat waard was. Of dat er nu drie of vier dui zend gulden was, moge dan buiten beschouwing blijven, hij had in ie der geval een hap geld gekost. En waar liefde blind is, besloot onze schone zich die ring maar toe te eigenen en daarmee haar deel in de kosten van de gedroomde sportwa gen bij te dragen "We zeiden al dat liefde blind is, want hoewel het voor een ieder dui delijk is, dat mevrouw het verlies van dit kostbaar kleinood vandaag of morgen beslist zou merken; en het anderzijds niet gewoon is dat jonge dames dergelijke ringen te koop aanbieden - en derhalve een „vreemde" indruk zou maken; toch zag deze 22-jarige dat niet in. Ze zag wel de ring en pikte die. Aan verkopen kwam ze nog geen eens toe, want mevrouw ontdekte haar schandelijk gedrag, en voor ze het wist was de jongedame op het po litiebureau en had mevrouw haar ring weer terug Nu werd door de politierechter de rekening gepresenteerd. Een politie rechter die alle begrip had voor een verliefd hart, mits men binnen de perken van de wet blijft. Maar nu er „gegapt" is, kon en mocht hij de ze blinde verliefdheid niet tolerer- ren. Het werden 3 maanden, waar van 2 maanden voorwaardelijk. Het leven is soms zwaar, und die Liebe ist Schuld dran Weg portier, weg sportauto. „Gevonden, een portemonnaie met inhoud", zo stond er in het plaatse lijk blad, en dat scheen de oplossing te zijn van de financiële moeilijk heden voor een jeugdige inwoner van een nabuur-gemeente. Hij kon nog best wat centen gebruiken en dies toog hij naar het adres van de eerlijke vindster met de mededeling dat hij een portemonnaie met geld kwijt was. Hij was wel zo link dat hij de vindster liet klessebessen en die verraadde al gauw hoe de porte monnaie er uit zag en dat er 50 in zaten. Natuurlijk was dat zijn portemonnaie, alleen meende hij dat er feitelijk 60 in moesten zit ten. De eerlijke vindster kreeg een kleur van jewelste en bezwoer bij hoog en bij laag dat er eerlijk niet meer dan 50 ingezeten hadden „Ja, dan had hij zich misschien vergistzei hij, met een door dringende blik op de eerlijke, en hij legde nadruk op dat misschien. Met een genadig gebaar legde hij 5 vindersloon op tafel, en vertrok na nog eens zijn bevreemding uit gesproken te hebben dat er geen 60 waren. Meneer vertrok en speelde met de over gebleven 45 goed weertje Doch de eerlijke vindster werd en kele dagen later geconfronteerd met een andere heer, die deze portemon naie inderdaad verloren had en die precies kon vertellen hoe en wat Het goede mens kreeg nu helemaal de schrik van haar leven én boven dien de politie op haar dak. Dat dit nu niet direct bevordelijk is voor haar verdere eerlijkheid, blijve hier buiten beschouwing, maar 't gevolg was dat de politiemacht ijverig aan het speuren ging naar onze flessen trekker. Deze Werd gearresteerd op het moment dat hij de laatse con- sumpie van zijn 45 betaalde. En daar stond hij nu voor de po litierechter, die het maar alles-be- halve leuk vond dat de verdachte bij de reclassering een klacht had geuit als zou de hele zaak door de politie zijn verzonnen. Daarop had de Of ficier twee levensgrote politieman nen gedagvaard, om te getuigen Maar waarschijnlijk was het gezicht van deze twee heren al voldoende voor de verdachte, om maar netjes zijn wandaden te bekennen en de twee agenten behoefden dus niet aan bod te komen. Dat ze intussen een halve morgen in Venrays rechtszaal hadden zitten wachten, peperde de Officier de jongeling ook nog even in Het geld moet terug, en twee we ken Roermondse retraite zullen hem moeten doen inzien, dat deze geld- vinderij niet reëel is. Veltum 4 Venray Tel. 2037 iracioren landbouw werktuigen machines

Peel en Maas | 1967 | | pagina 1