niet alleen chemisch reinigen, riTJiï ook... Fa. STRIJBOSCH J0HN here Schouwburg- nieuws Limburg maakt ook aanspraak op universiteit Boekenweek OMEGA Politierechter TRIUMPH automobielen Camps Heester Dinjens overleden VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 No. 8 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG E PEEL EN MAAS E DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WCCIYBI AH Wflfl D X/CKIDAV CKI GIUICTDCVCM ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 VVCtADLAU VUUK VtlMKAY tN VJ IVl O I Kfcftt N pRUS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venroy 2.-) Het wordt langzamerhand verba zingwekkend wat er nog dit seizoen in Venray's Schouwburg te zien is. Het Weense Operettegezelschap WIENER OPERETTEN GASTSPIEL dat momenteel op toernee is in Duitsland, heeft daar in een land waar men op operettegebied wel wat gewend is in de roos geschoten. Die Lustige Witwe in een grootse montage met 55 medewerkers en een keur van grote zangstemmen viert in de grootste Duitse steden bijna ongekende triomfen. De toernee be gon daar in oktober j.l. en zou deze maand beëindigd worden om daarna met een nieuwe operette nl. Eine Nacht in Venedig een tweede toer nee te maken. Uitverkochte zalen in de grootste theaters van Duitsland vragen om herhaling van het huidige repertoire t.w. Die Lustige Witwe. Het operettegezelschap heeft daar op besloten Eine Nacht in Venedig een jaar op te schorten en de toer nee in Duitsland voort te zetten met Die Lustige Witwe. In Nederland komt dit gezelschap 7 dagen, waar van drie in Amsterdam en we durven het bijna niet zeggen één dag in Venray. Wie had ooit durven dromen, dat een weens gezelschap Venray zou aandoen en dan nog wel een gezel schap dat in wereldsteden voor uit verkochte huizen speelt? Maar niet alleen Die Lustige Wit we is een topvoorstelling. Wij wil len nog eens wijzen op HEERLIJK DUURT HET LANGST, een musical die reeds twee jaar volle zalen trekt in Nederland en die mogelijk ook in Londen opgevoerd gaat worden. De ze voorstelling is nagenoeg op abon nement uitverkocht, maar voor abonnementhouders op een andere serie is er nog een kansje op een plaats. Centrum komt in Venray met een blijspel van Bethold Bracht onder Duitse regie. De hoofdollen bestaan uit o.a. Piet Römer, Jules Hamel, Karin Haage, Joop Admiraal, Lou Steenbergen, Margriet Heemskerk en vele anderen. Een dergelijke rolbe zetting had men ook nooit in Ven ray durven verwachten. Ook hiermee is het kruid nog niet verschoten, want reeds wordt de be kroonde voorstelling WIE IS BANG VOOR VIRGINIA WOOLF aange kondigd. Een uitvoering door de Ko ninklijke Schouwburg van Brussel. Deze voorstelling kreeg in België de prijs van de beste voorstelling van 1966. Myra Ward kreeg voor haar vertolking de grote prijs van Bel gië voor de rol van Virginia Woolf. Ook de andere voorstellingen ver dienen aller aandacht. Ze zijn niet gericht op een bepaald publiek maar op een zo groot mogelijk publiek. Voorstellingen als Willy Millo- witch, Tingel Tangel etc. bewijzen dat men iedereen over de drempel van de schouwburg wil halen. Het feit dat 70 pet. van de bezoe kers buiten Venray afkomstig is, duidt op de enorme streekfunctie die dit Cultureel Centrum vervult. De Belgische televisie zond on langs in een programma over Cul turele Centra in Europa een pro gramma uit waarin Venray een groot aandeel had. Hierin werd on omwonden gezegd, dat een centrum als Venray voor België als een bij zonder voorbeeld mag gelden. Dat er nu in Venray nog steeds mensen zijn ook uit de bovenlaag die de Venrayse schouwburg nog niet bezocht hebben, is op zijn minst gezegd zeer bevreemdend. Entoura ge en programma's liegen er niet om en om het huidige niveau te hand haven moet de schouwburg rekenen op iedereen zonder uitzondering. Is dit in wezen eigenlijk tevens geen sociale en culturele plicht tegenover de gemeenschap? MEDISCHE FACULTEIT Limburg wil een rijksuniversiteit binnen haar grenzen. Met grote voortvarendheid heeft het provin ciaal bestuur daarvoor nu al een 200 ha groot terrein ten oosten van Maastricht bestemd. Bij de uitwer king der bouwplannen is rekening gehouden met een uitgroei tot 7.000 studenten. De commissaris van de koningin, mr. Ch. van Rooy, heeft vorige week een nota wereldkundig gemaakt, die is opgesteld door de „Stichting We tenschappelijk Onderwijs in Lim burg" en waarin wordt gepleit voor de vestiging van de achtste medi sche faculteit in Limburg. De com missaris tekende daarbij aan: „Wij menen deze faculteit te mogen clai men, omdat Limburg al veel te lang van elke vorm van wetenschappelijk onderwijs is verstoken gebleven. En dat terwijl het aantal leerlingen bij het middelbaar onderwijs beduidend hoger ligt dan het landsgemiddelde. Daardoor gaat veel nationaal intel lect verloren." Dr. J. Tans, PvdA-voorzitter en lid van de commissie, die de nota heeft voorbereid, wees er nog op, dat de intellectuele top van Lim burg dreigt te verfransen of te ver duitsen doordat de Limburgers gaan GROTESTRAAT 16 - VENRAY MEER TIJD VOOR EEN BOEK Van 25 februari tot 4 maart wordt de jaarlijkse boekenweek gehouden. Dit evenement is wederom met veel publiciteit omringd. En terecht ge loven wij. Het Nederlandse boek is die aandacht beslist waard, want onze produktie is niet alleen groot, maar ook van een uitstekend gehal te, vergeleken bij vele andere lan den. De boekenweek stelt ons in de gelegenheid met schrijvers en boe ken in aanraking te komen. Het ko pen wordt die week bovendien ge stimuleerd door een boekenweek geschenk, te verkrijgen bij 7.50 aan gekochte boeken. Ditmaal is het ge schenk een boek van Jan de Hartog. Het blijkt de boekhandelaren dat de Nederlanders beslist veel interes se hebben voor het boek, het meest naturlijk voor de goedkope uitgaven, ofschoon ook de duurdere boeken bij een bepaald publiek sterk aan be langstelling hebben gewonnen. De titelproluktie van de Nederlandse uitgevers is vorig jaar weer groter dan zij ooit is geweest, nl. 10.582 ti tels, waarvan 4766 herdrukken. In 1965 waren het er 10.193 (4184 her drukken) en in 1939 6554, waarvan 1876 herdrukken. De gemiddelde prijs van het Nederlandse boek steeg van 6.35 in 1965 naar 7.15 in 1966. studeren op de dichtbij gelegen bui tenlandse universiteiten. De stichting, die zoals bekend, is opgericht op grond van de overtui ging, dat Limburg dringend behoef te heeft aan een instelling voor we tenschappelijk onderwijs, gaat uit van de veronderstelling, dat ter voorziening in de nationale behoefte aan medisch wetenschappelijk on derwijs een achtste medische facul teit nodig zal zijn. Dit nationale be lang kan volgens de stichting, op zeer goede wijze worden gediend door vestiging van deze faculteit in Zuid-Limburg. De stichting waarin o.m. Burgemeester mr. Custers en de heer L. Laurensse ziting hebben, somt de volgende directe voordelen op, die zuid-Limburg voor een me dische fakuteit biedt: Men vindt er een sterk gecon centreerd patiëntenareaal, dat nog vrijwel niet bij 't wetenschappelijk onderwijs is ingeschakeld; Het aantal ziekenhuisbedden is aan de lage kant en zal tot 1980 met ongeveer duizend bedden dienen te worden uitgebreid. Er is derhalve ruimte voor een nieuw academisch ziekenhuis van voldoende omvang. Een medisceh faculteit in zuid- Limburg zal een bijzondere plaats kunnen innemen in de regionale ge zondheidszorg, ten prof ij te zowel van deze gezondheidszorg zelf als van het medisch wetenschappelijk onderwijs. Men heeft voorts de bes te mogelijkheid om, los van alle ge vestigde tradities en belangen, de meest moderne organisatie van het meidsch onderwijs op te bouwen. De officiële ramingen van het toe komstig aantal studenten in Neder land doet ongeveer een verdubbe ling verwachten. De stichting van een universiteit in Zuid-Limburg zal derhalve volgens de stichting zonder twijfel ingepast kunnen wor den in het nationaal behoeftepa troon. Daarmee zou de Limburgse jeugd een gelijke kans krijgen op wetenschappelijk onderwijs en zou de deelneming aan dit onderwijs ge stimuleerd worden. De bevolkings concentratie en het deelnameniveau aan het VHMO waarborgen een vol doende bezitting, namelijk minimaal vijfduizend studenten in 1980. Bij de verdere uitwerking zal er een samenspel moeten zijn met Belgisch Limburg. Als bijlage bij deze nota werd een resumé gegeven van het rapport uit gebracht door het bureau voor het samenstellen van bouwprogramma's. Daarom komt dit bureau tot de vol gende gevolgtrekkingen: De universiteit in zuid-Limburg zal geleidelijk tot stand dienen te komen in vier opeenvolgende fasen, waarbij in de eerste fase een medi sche faculteit zal worden gesticht. In de tweede fase zal deze worden uitgebreid met twee faculteiten op het gebied van maatschappijweten schappen. In de derde fase kan hier bij nog een A- of B-faculteit wor den gevoegd. In de vierde fase zou een uitgroei tot 'n volledige univer siteit tot stand kunnen komen. JONGEREN NAAR BAYERN In het kader van de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de jon geren van de wereld zullen dit jaar wederom een grote groep jongeren, hoofdzakelijk uit Ysselsteyn, ver trekken voor een 10 daags uitwisse- lingsbezoek met jongeren uit Bayern en in de omgeving van Landshut gehuisvest worden. De kontakten zijn enkele jaren gelegen gelegd toen Bayerse jongeren in het kader van de aktie „verzoening over de graven heen" van de organisatie Deutsche Volksbund Deutsche Kriegsgraber- fürsorge op het Duits soldaten- kerkhof in de Peel hebben gewerkt aan de verfraaiing van de soldaten- graven op dit kerkhof. De leiding van deze uitwisseling is in handen van de pastoor van de St. Oda-parochie pastoor Janssen. Deze pastoor heeft reeds enkele jaren achtereen uitwisselingsbezoeken met jongeren vanuit Nederland naar Bayern verzorgd. Dit jaar van 15 tot 25 juni a.s. De mooiprater die nu met een al lerbeminnelijkste gezicht de eer van zijn taak stond te verdedigen, kleur de lichtelijk rose toen de officier van justitie het zware woord belas tingfraude als een domper op zijn betoog zette. .Begrijpt u toch, edelachtbare, dat de goede naam en faam van mijn firma in ernstige mate zouden wor den aangetast, als een dergelijke aantijging in de krant komt „Die naam en faam zijn al aan getast", meende de politierechter, „daarom staat u hier." Het kwam ter zitting niet hele maal uit de verf wie er schuld had aan de verkeerde cijfers op het aan giftebiljet voor de inkomstenbelas ting. Een feit is, dat de belasting geen genoegen had genomen met de opgegeven bedragen en de betaalde penningen en na een controle tot heel andere jaarcijfers was geko men. En dat de nijvere middenstan der, die zichzelf „een der vele slachtoffers van de fiscus" noemde, een kapitale navordering kreeg te betalen. „Ik ben van nature een zachtaar dige poes, edelachtbare. Als ik op tijd m'n eten en drinken maar krijg, spin ik van genoegen. Ik kan genoeg getuigen laten komen die u zullen verzekeren, dat ik nooit een vlieg kwaad doe „Ik dacht dat katten juist vliegen probeerden te vangen", merkte de rechter droogjes op. De verdachte hakkelde: „Ik bedoel maarik heb heus geen extra inkomen nodig. Ik hoef helemaal geen verduistering te plegen, geen belastinggeld achter te houden, geen dubbele boekhou ding te voeren en geen fraude te riskeren! Mijn zaak bestaat al tach tig jaar, die zou ik daarmee ten gronde richten. Ik ben gewoon ver keerd voorgelicht. Mijn belasting consulent is de schuldige!" „Heeft die dan de woorden uit zuiger, bloedhond, beul en provo gebruikt?" „Nee, dat was ik „Dus u erkènt die beledigende termen, of althans woorden van dergelijke strekking te hebben ge bezigd. Waarom hebt u dat dan ont kend in uw verklaring bij de poli tie?" „Maar edelachtbare, dat probeer ik u uit te leggen! Mijn zaak bestaat al 80 jaar. Ik kan geen smet op de naam van de firma laten komen. Mijn belastingconsulent heeft me verzekerd, dat ik m'n belastingpa pieren op die manier „Uw belastingconsulent hoeft hier niet terecht te staan. U hebt destijds de belastingaangifte ondertekend en daarmee ingestaan voor de waarheid van de aangifte. U hebt een te laag bedrag aan belasting betaald. Het rijk staat in haar recht om het te weinig betaalde alsnog in te vorde ren. Als u dat niet wilt betalen, moet er een deurwaarder komen. Die man doet dat niet voor zijn ple zier, maar omdat hij daartoe ver plicht is. Als u de deurwaarder niet wilt betalen, is dat uw zaak, maar dan wordt er een deel van uw boe del verkocht tot het bedrag bijeen is. Het heeft dus helemaal geen zin die deurwaarder dergelijke woorden zoals u hebt gebruikt, naar het hoofd te slingeren." „Maar die kerel beledigde mij en mijn zaak. Hij zei zelf nog veel er gere dingen. Dat kunnen de getui gen bevestigen." „Personeel dat in uw dienst is, kan hier niet getuigen. Bovendien be treft het woorden als belasting schuld, wanbetaler, valse aangifte en valsheid in geschriften en volgens de stukken hier klopt dat allemaal heel aardig De glibberige zakenman, die je met zijn middelbare leeftijd geen oude zaak van 80 jaar zou aanwrij ven, liep nu langzamerhand zo rood aan als de verkiezingsplakkaten van enkele linkse partijen aan de overkant van de straat. Misschien brachten juist die rode biljetten hem op het idee de politiek er bij te be trekken, want hij blies nogmaals stoom af met zijn originele oplos sing: „Weet u, wie u hier moet ont bieden? Wie de schuld van alles is? Minister Vondeling, die heeft alle belastinginspecties opgedragen de oude aangiften nog eens na te plui zen. Als we een andere minister hadden gehad, zouden wij zakenlui niet zo gedupeerd zijn. Dan zou den ,Dan zou ik nog zitten te spin nen als een poes, ja. Maar nu hebt u zich ontpopt als een niet-zo-wijze- kater. U hebt de deurwaarder voor een hond uitgemaakt en nog erger In de leeftijd van 59 jaar over leer na een langdurig ziekbed in het ziekenhuis te Nijmegen de heer J. W. Dinjens. Deze onderwijzer aan de Hense- niusschool heeft bijna 40 jaar de jeugd van Venray onderwezen. Vooral in de vooroorlogse periode heeft hij naast het onderwijzerschap veel gedaan voor de jeugd buiten schoolverband. De jeugd bracht hij de liefde bij voor de natuur in de vele wandeltochten, welke onder zijn leiding plaats vonden in en rond de Peel. De hockeysport had in hem een grote stimulator, terwijl de duiven sport in de heer Dinjens een grote propagandist heeft gevonden en tot zijn dood toe heeft gehad. Als correspondent van „De Nieu we Limburger" heeft hij enkele ja ren de nieuwsvoorziening van dit provinciaal blad verzorgd. Zijn stoffelijk overschot werd dinsdag onder grote belangstelling ter aarde besteld. DOOR DRAGLINE GERAAKT De Ysselsteyner v. O. werd tijdens werkzaamheden bij de aanleg van de nieuwe weg DeurnesewegWans- sumseweg door de dragline aan een zijner benen geraakt. Hij werd dus danig gewond dat hij met een ern stige voetverwonding naar het zie kenhuis te Venray moest worden overgebracht. Omtrent de juiste toe dracht van dit ongeluk wordt door deskundigen een onderzoek inge steld. TWEEDE LUSTRUM GEMEENSCHAPSHUIS YSSELSTEYN Op 13 maart a.s. zal Ysselsteyn op feestelijke wijze het 10-jarig be staan vieren van de totstandkoming van haar gemeenschapshuis, het eerste na de oorlog in de gemeente Venray. Alle verenigingen welke daarvoor in aanmerking komen zullen op die dag hun werk voor de gemeenschap ten tonele voeren. KANARIEVERENIGING „DE HUISVRIEND" Algemene ledenvergadering op maandag 27 februari om 20.00 uur in café „In den Engel". Agenda: Opening, notulen, mede delingen, kontributie innen en rond vraag. Op deze vergadering is nog gelegenheid om ringen te bestellen. Deze week bereikte ons het be richt dat de volgende leden op de internationale wedstrijden de vol gende prijzen behaalden. Te Venlo: H. Bongaerts le pr. Bastaarden; G. Janssen 3e en 5e klasse C; J. van Bree 6e kl. A, 5e kl. B, le kl. C. Te Roermond behaalde J. van Bree le kl. A, 7e kl. B en reserve-kampioen. Voorwaar een mooi succes. BOTSING OP DEURNESEWEG Op de kruising Deurneseweg Droesenweg onder Heide had een botsing plaats omdat de voorrangs- regels niet in acht werden genomen. P. J. K. uit Meerlo wilde, komende uit de JDroesenweg, keren op de Deurneseweg, juist op het moment dat de personenauto bestuurd door P. J. L. de J. uit Helmond naderde. Een botsing was niet meer te voor komen. De materiële schade was groot, maar persoonlijk letsel van betekenis was er gelukkig niet. Wie autorijden wil Ieren, moet het bij Jansen proberen. Rijschool JAN JANSEN Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 alle voqrkomende zoals onzichtbaar stoppen stootbanden vernieuwen korter maken zakken vernieuwen enz. enz. en u hebt eerst nog alles ontkend ook. Dat is heel onzakelijk ook." De officier vorderde honderd gul den boete, een maand hechtenis. ,En als u niet betaalt", zei de rechter, „komt die deurwaarder weer." Limburgs beste stomerij Eindstraat 16. Venray tel. (04780) 1303 MONTFORTAANSE BEDEVAARTEN Bent u zich bewust dat wij op weg zijn, dat ieder mens 'n reiziger is, dat U, lezer, eigenlijk maar op doortocht bent. Op weg zijn: op reis naar 'n doel. Op weg, waar naar toe? Het is de moeite waard om er over na te denken. Vooral als het onszelf betreft, ons leven, ons le vensgeluk. Het is 'n dynamische ge dachte die tegenwoordig de Kerk in al haar geledingen inspireert. Wij, christenen, wij zijn het „Godsvolk op weg". Dit is sinds jaren de inspi rerende gedachte geweest van de Montfortaanse Bedevaarten naar Lourdes en in deze geest wordt ook de bedevaart geleid naar het H. Land, waar Christus leefde. Vele mensen hebben er dieper, soms ver rassend scherp, weer hun levensop ga ve ontdekt: van ons leven 'n goe de reis maken. Dat is 'n ervaring die gelukkig maakt. Duizend oud-pel grims kunnen U dit vertellen. Volledige inlichtingen of prospec tus worden U gaarne toegezonden door de Montfortaanse Bedevaarten, Berg en Dal (tel. 08805-1900) of te verkrijgen bij mej. L. Arts, Pr. Bernhardstraat 35, Venray. Het programma voor 1967: Lour des: 11 t.m. 20 mei; ;18 t.m. 26 juli; 21 t.m. 29 september. H. Land: 27 febr. t.m. 11 maart; 6 t.m. 18 novem ber. Veltum 4 Venray Tel. 2037 iracioren landbouw werktuigen - machines

Peel en Maas | 1967 | | pagina 9