Wat gebeurt er met Beeren n.v.? Jeugd- onderzoek Doodgeboren kindje 10 jaren TREFFER - lakens en slopen nachthemden - dusters dames- en herenpyama's Wat is er vanavond op de televisie? VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 No. 8 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG E PEEL EN MAAS E DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY \A# CCl/DI A H \/O0 D V/CMD AV CM ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 VVCC^D LM U VVJUrK VCIMrCMT C IM KJ IYI O I f\ tl IV Cl l\ prijs PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) tussen is deze Begeleidingscommis sie uitgebreid met twee vertegen woordigers van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk mevr. Drs. C. I. Dessauer en Drs. A. P. N. Nauta, terwijl ook een vertegenwoordiger van het Pro vinciaal Opbouwwerk Drs. N. Leen- ders in deze commissie zitting heeft genomen. Daaruit blijkt wel dat landelijk en provinciaal grote be langstelling bestaat voor dit onder zoek, dat door de inbreng van deze nieuwe vertegenwoordigers de mo gelijkheid krijgt, de Venrayse gege vens aan landelijke en provinciale gegevens te toetsen. DE KOSTEN van dit onderzoek, zo liet Burge meester mr. Custers in een van de jongste raadsvergaderingen al mer ken, zullen beduidend hoger liggen, dan aanvankelijk werden geraamd. De totaal-kosten blijken nu 23.000 te bedragen. Hiervan subsidieert de gemeente Venray 15.000,terwijl het Ministerie van Cultuur Recrea tie en Maatschappelijk Werk 4600,- inbrengt. Verder loopt er nog een aanvrage bij het Koningin Juliana- fonds, maar het laat zich toch wel aanzien dat er nog een schuld van enkele duizenden guldens overblijft. De Begeleidingscommissie, zo werd ons medegedeeld, zal proberen langs daartoe aangewezen officiële wegen, ook de rest te financieren. En nu is het dus maar afwachten geblazen of inderdaad binnen een maand het lang, lang verwachte rapport ter tafel zal komen Sinds de N.V. Tricotagefabrieken Frans Beeren en Zn. te Weert rond de jaarwisseling in ernstige liquidi teitsmoeilijkheden raakte, begon voor de 130 werknemers en werk neemsters in de Venrayse afdeling van dit concern een moeilijke tijd. Wat zal er met Venray gaan ge beuren was de vraag toen op 5 ja nuari de Roermondse rechtbank de onderneming uitstel van betaling gaf en het zoveelste saneringsplan in werking zou treden om alsnog dit bedrijf te behouden, waarin toen- dertijd met de andere vestigingen samen meer dan duizend mensen werkzaam waren. Men kon in Ven ray wel wijzen op het feit dat de Venrayse vestiging niet alleen een der produktiefste was van het con cern, maar een van de weinige die inderdaad nog winst voor het be drijf afleverde, maar de grote vraag was of dat voldoende zou zijn om ook het Venrayse bedrijf in stand te houden. Er kwamen bezuinigings maatregelen, er namen enkele men sen uit eigen beweging ontslag, maar de Venrayse vestiging bleef draaien. En men werd zelfs optimis tisch toen lang voordat de kranten zulks meedeelden machines uit het op te heffen bedrijf in Heusden naar Venray werden overgebracht om hier in produktie te komen. Terwijl in Weert, Heusden en Nieuw-Vosse- meer ontslagen vielen en werktijd verkorting moest worden aange vraagd, draaide Venray gewoon door. Maar daarnaast bleven zorge lijke berichten doorklinken. „Zou de AMRO Bank geld blij ven steken in dit bedrijf, waar al miljoenen verdwenen zijn, om de zaak draaiende te houden? Wat is er waar van het gerucht als zou de di rectie het gebouw in Venray willen verkopen en hier alleen al 7 ton voor vragen? Waarom heeft de 63-jarige directie-secretaris P. Kohlmeyer ont slag genomen, is dat omdat het schip niet te redden is en het zinkt. Wat is er waar van het gerucht, dat mevr. Beeren een der partijen in dit geding, de Venrayse vestiging wil overnemen? Wat is er waar van krantenartikelen, als die van het Eindhovens Dagblad, dat keihard publiceert dat Beeren failliet is en zijn drie fabrieken in Weert, Nieuw Vossemeer en Venray moet gaan sluiten, omdat er geen geld meer be schikbaar komt en geen bank meer bereid blijkt nieuwe kredieten te ge ven? Op al deze vooral voor het per soneel belangrijke vragen had men gedacht dinsdag een antwoord te krijgen op de vergadering van de ondernemingsraad van dit concern. Men kreeg van de directie echter al leen te horen dat er nog geen enke le beslissing over het staken van een produktie in alle drie bedrijven of in een daarvan genomen is. Daarbij bleef het. En dat terwijl men prak tisch zeker weet dat enkele grote textielfabrieken, waaronder ook Duitse en Amerikaanse, belangstel ling hebben voor de overname van dit concern en hierover onderhan deld is en wordt. In vakbondkringen rekent men er op dat nog voor de J behandeling van de definitieve aan vrage tot surseance van betaling (13 april a.s.) een aanvrage zal worden ingediend voor faillissement. Men hoopt daar alleen dat dan een koper de voorkeur krijgt die de drie fa brieken ineens kan overnemen met het daarin aanwezige personeel. Voor wat Venray betreft blijkt dat de 24 dames die uit Deurne hier ko men werken, als het mis zou gaan, terstond in Deurne zelf aan de slag kunnen komen. Voor wat de Ven rayse werknemers betreft, gelooft men niet veel moeilijkheden te vin den om deze ook elders in Venray werk te kunnen verschaffen. Maar natuurlijk ziet men liever dat het huidige bedrijf blijft draaien. Zoals de kaarten echter thans liggen zijn de insiders op dit laatste minder gerust dan een maand geleden. Toen rond de jaarwisseling 1957 de bouwvakker Fr. van Elswijk zijn makkers op de bouw vertelde dat hij er mee ophield en een gla zenwasserij zou gaan beginnen in ons dierbaar Venray, was het com mentaar heel kort en duidelijk: „Zwaar getikt En toen hij links en rechts bij kennissen en familie diezelfde ver heugende mededeling deed kreeg hij te horen dat zijn glazenwasserij een doodgeboren kindje was. Hetgeen niet bepaald aanmoedigend was, al was er publieke belangstelling ge noeg toen hij bij Mevr. Zwitserlood op 1 maart 1957 voor de eerste maal de ladder besteeg om Venrayse ra men te lappen. De kerk was net uit en de beminde gelovigen vonden „enne kei, den de glaas lapte" maar een vreemde verschijning. Het is niet onze usance om 10-jarige jubi lea met artikelen in de krant te her denken, maar „ergens" is dat een soort boete, want ook wij geloofden niet dat Venray in 1957 rijp was voor een glazenwasserij. Dat nu alle grote inrichtingen hun ramen laten wassen door De Lelie, dat ontelbare etalageruiten in die afgelopen 10 ja ren door de intussen besnorde Van Elswijk en zijn personeel zijn schoongemaakt, is meer dan we toen durfden vermoeden. En dat het bij Venray niet gebleven is, maar dat zijn bedrijf ook in Brussel, in Kleef en andere grote plaatsen in opdracht van Venrayse bedrijven de boel heeft „opgelapt"; dat in Horst een andere Lelie al weer is voortgeko men uit de Venrayse, dat alles is een knappe prestatie voor een doodge boren kindje, dat intussen is uit gegroeid tot een bedrijf, waar be halve glazen gewassen ook de ge hele schoonmaak van gebouwen met een gerust hart aan wordt toever trouwd. Dat het mevr. van Elswijk is, die in deze afdeling vooral de scepter zwaait is begrijpelijk als we beden ken dat alleen iedere avond al zo'n kleine 30 dames uitrukken om links en rechts de boel weer in orde te maken voor de volgende dag. Een spectaculaire groei van dit een- persoonsbedrijf, dat begon met een bakfiets en dat ook de toenmalige bakfietsbestuurder niet heeft durven dromen toen hij voor een etalageruit (80 centen) op en neer naar Horst trapte. Daarom zal het op 1 maart feest zijn ten huize van Van Els wijk. Iedereen, die in de voorbije tien jaren iets bijgedragen heeft tot de groei van dit „kind" is van har te welkom, terwijl het personeel vrijdag a.s. gefêteerd zal worden. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis dat door Gedeputeerde Staten van Limburg bij hun besluit van 9 januari 1967, 4e afdeling, no. B 25381 is goedgekeurd het raadsbesluit van 25 oktober 1966, no. 1435, tot ont trekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Lullse Pas weg, gelegen te Venray, kadas traal bekend gemeente Venray sec tie E no. 3384, voorzover gelegen tussen de percelen kadastraal be kend gemeente Venray sectie E nos. 3379 en 3382 te ener zijde en het per ceel sectie E no. 3383 te anderen zij de. Het goedgekeurd raadsbesluit ligt vanaf 20 februari 1967 tot 6 maart voor eenieder ter inzage op de ge meente-secretarie (afdeling I)- Ingevolge het bepaalde in artikel 11a van de Wegenwet staat uiterlijk Lot de dertigste dag na de datum nn deze aankondiging voor ieder oeTanghebbende van de beslissing van Gedeputeerde Staten voornoemd beroep open bij de Kroon. Venray, 21 februari 1967. Burgemeester en wethouders voor noemd, M. A. H. v. Dijck, loco-burgemeester H. P. L. Vorst, secretaris. LANGSTRAAT DRANKWET Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis dat is ingekomen een verzoek schrift van Helmut van Dijck, wo nende te Venray, Henseniusstraat 15, om een vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein voor de benedenlokaliteit van het pand Henseniusstraat 15. Binnen twee weken na dakteke ning kan eeniedefr tegen het verle nen van deze vergunning schrifte lijke bezwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Venray, 21 februari 1967. Burgemeester en wethouders voor noemd, M. A. H. v. Dijck, loco-burgemeester H. P. L. Vorst, secretaris. LOURDES-AKTIE In de weken van 26 februari tot 12 maart, zullen zoals voorgaande jaren, verscheidene dames rondgaan en bij U aanbellen om lid te worden of te blijven van „Heil der zieken". Door één gulden of meer bij te dra gen, stelt U ieder jaar enkele Ven rayse zieken in staat mee naar Lour- des te gaan. Ongetwijfeld wilt U als gezonde mens, uw zieke medemensen in Venray steunen. Hartelijk dank! AAAAAAAAAAAAAAAAAA 2 Iedereen heeft 20 zijn uitverkoren programma. Smaken verschillen. Behalve wat het kopje koffie aangaap dat onderwijl wordt genoten. Dat moet lekkere koim. Douwe Egberts Koffie, het fijnste van de plantages op speciale manier gebrand en, door de grote vraag, altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. TUNE DESSERT250g Z14 ROOD MERK .250 j 1921 PAARS MERK 250g L68 Gemalen koffie in vacuumblik Gemakkelijk als onverwachte lüuatical Blik 250 g 125 lekkere ko£fie.. OPINIE-ONDERZOEK In de laatste maanden voor de verkiezingen zijn er verschillende opinieonderzoekingen gehouden, aan de hand waarvan een prognose over de verkiezingsuitslag werd opge steld. Zowel het NIPO als het bu reau Veldkamp in Amsterdam heb ben de plank echter zó ver mis ge slagen, dat beide instellingen het opinieonderzoek als zodanig alleen maar in discrediet hebben gebracht. Het NIPO voorspelde bijvoorbeeld dat de Partij van de Arbeid zich ge heel zou herstellen van dc nederlaag bij de statenverkiezingen in 1966, kortom dus 43 zetels zou behalen. Het werden er 37 Het Bureau Veldkamp zat cr met de PvdA weliswaar niet naast, maar dit bureau voorspelde 12 zetels voor de ARP, ofschoon deze partij er 15 zou krijgen. Kortom, het bureau Veldkamp wist een van de meest in teressante aspecten van deze ver kiezingsuitslag niet te voorspellen. Ze gaf trouwens de VVD drie zetels winst, terwijl de liberalen uiteinde lijk heel blij waren met de restzetel, die ze met de hakken over de sloot wisten te behalen. Het bureau Veld kamp presteerde het verder om de C.D.U. en de Noodraad twee zetels te voorspellen en het GPV waarach tig ook. Er kwam helemaal niets van uit. Er wordt jaarlijks in Nederland een flinke duit in dit soort opinie onderzoekingen gestoken. Ook be drijven plegen er gebruik van te maken. Wij hebben zo het vermoe den, dat menig ondernemer, nu toch wel erg sceptisch over deze vormen van onderzoek gaat denken. Dat hebben het N.I.P.O. en het bureau Veldkamp in elk geval wél bereikt. GEEN PANIEK Terecht heeft de brute aanranding op een 6-jarig Eindhovens meisje veel onrust in den lande gewekt. Naar aanleiding van dit misdrijf schreven verschillende kranten dat het aantal aanrandignen en moorden in Nederland zo toeneemt. Op deze wijze wordt paniek onder de bevol king gezaaid, zonder dat hiertoe klemmende redenen aan te wijzen zijn. Wie beweert dat er een ont stellende stijging van het aantal moorden en zedendelicten is, baseert zich geenszins op de gegevens, die de criminele statistiek verschaft. In het begin van deze eeuw werd er in Nederland meer gemoord dan in de zestiger jaren en weliswaar vertoont het aantal zedendelicten een rela tieve stijging, maar deze vloeit voor een belangrijk deel voort uit de om standigheden, dat tegenwoordig de mensen zulke delicten eerder aange ven. Veeleer zijn het de economische delicten, die onrustbarend toenemen. Het aantal diefstallen, oplichtingen en verduisteringen vertoont een duidelijke stijging. Ook belasting delicten, waarover men zich kenne lijk minder druk maakt, komen aan zienlijk meer voor dan vroeger. Last but not least vermelden de criminele statistieken een ontstellende toene ming van het aantal verkeersdelic ten. KLACHTEN-KAMER De Tweede Kamer zal in het ver volg allerlei klachten van burgers sneller en doeltreffender gaan be handelen. Een commissie uit deze Kamer heeft daartoe een procedure ontworpen. Wij benijden de kamer leden niet om deze uitbreiding van hun taak, die hen behalve een reeks serieuze epistels ook een record aan tal brieven van kwerul anten zal op leveren. Bovendien kan men zich afvragen of hier een taak voor de leden van ons parlement ligt. Zij zijn immers politieke figuren en ook proberen zij zo onafhankelijk mogelijk te oorde len, zij worden er toch op zijn minst van verdacht politieke opvattingen in hun oordeel in te bouwen. Het systeem van een ombudsman, die geheel los staat van de politieke partijen, verdient ons inziens aanbe veling. HOOGVELD INSTITUUT BEGINT AAN EINDRAPPORT Het is intussen al weer enkele ja ren geleden dat Venrays gemeente raad 15.000,beschikbaar stelde om een onderzoek in te stellen naar de vrijtijdsbesteding van de georga niseerde en ongeorganiseerde jeugd in onze gemeente. Ze wilde eens we ten wat die jeugd van 14 tot en met 18 jaar nu feitelijk wel wilde, op dat ook van gemeentewege de no dige juiste voorzieningen getroffen kunnen worden. Het heeft geen zin om bijv. een nieuw patronaat te bouwen hier of daar, als blijkt dat het patronaatswerk de jeugd hele maal niets meer zegt. Om nu te ach terhalen wat de jeugd nu, in deze tijd, wel wat zegt, wat ze wil en wat ze doet, besloot de raad het Hoog veld Instituut uit Nijmegen hier naar een wetenschappelijk onder zoek in te laten stellen. Hoewel Venrays gemeenteraad 15.000,toen ook een heel bedrag vond, wenste men van de andere kant geen halve maatregelen en gaf het geld vooral om zo een verant woord mogelijk toekomstig jeugdbe leid te kunnen voeren dat stoelde op goede gegevens en op wetenschap pelijke normen. Pater Drs. Stoop, in Venray eer tijds verbonden aan het philosofi- cum der Paters Minderbroeders, heeft van dit instituut als sociaal psycholoog de leiding en was graag bereid met de intussen gevormde begeleidingscommissie uit Venray zelf aan de slag te gaan Nu zijn er intussen de nodige ja ren verstreken en aangezien het Hoogveld Instituut niet bepaald aan de weg timmerde met dit onder zoek, begonnen velen te twijfelen of er nog ooit iets van terecht zou ko men en gromde men in de Raad dat er 15.000,weggegooid zijn Het Hoogveld Instituut heeft nu eindelijk weer eens iets van zich la ten horen en het blijkt dat hoe wel de eens gestelde tijdslimiet ver overschreden is dat men aller minst bij de pakken is blijven zitten. VOLWASSENEN EN JEUGD Medewerkers van dit instituut blijken in de afgelopen jaren bij de volwassenen, die op de een of ande re wijze bestuurlijk betrokken zijn bij jeugdzaken een onderzoek te hebben ingesteld en gegevens verza meld. Daarnaast heeft men wederom op wetenschappelijke wijze, via sta tistieken e.d. een groep jongeren uit Venray-kom en het kerkdorp Oirlo uitgezocht, die representatief geacht kan worden voor de gehele Venrayse jeugd tussen de 14 en de 19 jaren. Dat waren 238 jeugdigen, waarvan 191 uit Venray zelf en 47 uit Oirlo. Deze jongelui heeft het Hoogveld Instituut een van te vo ren gemaakte vragenlijst voorgelegd ter beantwoording. Zowel de opstel ling van de vragenlijst als de en quête onder deze jeugdigen heeft tijd gekost omdat men zo nauwgezet mogelijk te werk wilde gaan. De jongelui werden uitgenodigd naar de Sociëteit te komen of naar San Da- miano, waar ze aan de hand van de vragenlijst door medewerkers van het Instituut ondervraagd werden en hun mening konden weergeven. Zij, die aan deze oproep geen ge hoor gaven, werden ofwel op hun werk bezocht, ofwel thuis afgehaald. Nu is dat natuurlijk gauwer ge zegd dan gedaan, maar aangezien deze onderzoekingen nauwgezet we tenschappelijk werk is, kan men er zich niet even gauw met een Jan tje van Leiden afmaken. Daarnaast is er volgens het Instituut zelfs meer werk gedaan dan strikt nood zakelijk was, om vooral alle moge lijkheden uit te buiten. Dat alles is intussen achter de rug en nu kwam o.m. de statistische verwerking van de verzamelde ge gevens aan de beurt. De resultaten hiervan zijn op schrift gesteld en met de Begeleidingscommissie be sproken. Nu is men bezig aan het eind-rapport, dat men nu beslist eind februaribëgin maart zal la ten verschijnen. In dit rapport zal men dus te lezen krijgen de bevin dingen van het Instituut bij haar besprekingen met jeugdleiders en 't onderzoek bij de jeugd zelf, de eind conclusies en de adviezen voor de toekomst. Dit rapport zal dan ook als handleiding dienen voor het ge meentelijk .jeugdbeleid" en vooral voor de verdere aktiviteiten van de BEGELEIDINGSCOMMISSIE die o.l.v. Drs. van Noorden de ko mende 5 jaren zal dienen te probe ren de adviezen te verwezenlijken, die dit raport zal gaan geven. In-

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5