We moeten zuinig zijn op de natuur Voorlichtingsmogelijkheid TOTO komt tekort MARTENS BLAUPUNKT televisie komt van voor ondernemers in hei Midden- en Kleinbedrijf Je merkt het elke week Je moet de wasserij erbij hebben 1 VRIDAG 10 FEBRUARI 1967 No. 6 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG E PEEL EN MAAS E DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY \A/C CVDI An UAOD V/CMDAV P KI AMICTDCI/CH ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 WCCADLrtU VUUR V CN r\H T C TM VJIVIO I C f\ CIN PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Vanroy 2.—) OVERHEID GAAT HET BOS IN Het uiterlijk van Nederland ver andert sterk. Onze eigen woonplaats Venray is daar een sprekend voor beeld van. Een groots proces van uitbouw en reconstructie is op gang gebracht. Industrialisatie, ontginnin gen, stedebouw, agrarische vernieu wing, wegenbouw kennen we in Venray daarvan als exponenten, ter wijl elders in het land de IJssel- meer-, Delta- en Lauwerszeeprojec- ten onderdelen zijn van deze gigan tische veranderingen. Zij worden tot stand gebracht om werk en wel vaart voor de toekomst veilig te stellen. Bij dit ontzagwekkende tech nische ontwikkelingsproces mag men echter niet vergeten grote aandacht te geven aan het behouden, beheren en waar mogelijk uitbouwen van ons nationale bezit aan natuur schoon. Deze waarschuwing is afkomstig van ir. A. Stoffels, directeur van het Staatsbosbeheer. Een instituut, dat bij veel Nederlanders alleen bekend is door de bordjes „Verboden Toe gang" of „Niet buiten de paden tre den"! Een instituut ook dat Venrays bosbezit veilig poogt te stellen. STAATSBOSBEHEER Het Staatsbosbeheer, dat in het ambtelijke bos van organisaties wat schuil gaat achter natuurbescher mingsraden, recreatieraden en tal van verenigignen, die zich met de natuur bezighouden, krijgt een steeds belangrijker taak. En al tim meren de mannen van ir. Stoffels in de meest letterlijke zin uitvoerig aan de weg (waarover straks meer), er zijn en men mag rustig helaas zeggen nog heel wat Nederlan ders, die zich daarover in het geheel niet druk maken. Het Staatsbosbe heer is de overkoepelende organisa tie, die als een standvastige schild wacht over de Nederlandse Qatuur- rijkdommen waakt. Armoede zou overigens een betere omschrijving zijn voor wat Nederland nog aan natuurgebieden rijk is. Er daar zit juist het enorme probleem. Want hoe kleiner het natuurgebied, hoe groter de zorg. In ons piepkleine landje wordt hard om ruimte ge vochten. De industrie, de bouw vra gen enorme lappen grond op en hoe veel economen zullen er niet zijn, die het een economische doodzonde vinden zo'n lapje pure bosgrond „onbenut" te laten? Tegen deze op vatting trekt het Staatsbosbeheer steeds feller van leer. Ook dat ken nen we in eigen omgeving. Bij de ontginning van de Vredepeel bijv. moest en zou bebossing worden toe gepast. ARMOEDE Om onze armoede te illustreren: Nederland is van de Europese lan den het dichtst bevolkt en het minst bebost. In EEG-verband beslaat ons land 3 procent van de totale opper vlakte van de leden-landen (Italië, Frankrijk, Duitsland en de Benelux) wij hebben echter zeven procent van de totale bevolking, doch slechts één procent van de totale bosoppervlak- te. De betekenis van één hectare bos is bij ons dan ook veel groter dan in andere landen, zegt het Staats bosbeheer met behulp van de sim pele stelling, dat in Nederland nu één maal méér mensen met 1 ha. moeten doen. OPEN DIE BOSSEN Juist als steden en industrie zich drastisch uitbreiden, het levenstem po sneller wordt en steeds meer mensen zich bekneld gaan voelen tussen de enorme beton- en steen massa's van de steden, wordt de be hoefte aan rustige stukjes grond of hei groter. Om hieraan tegemoet te komen is het Staatsbosbeheer al ge ruime tijd bezig steeds meer bossen voor het publiek open te stellen. Ook zijn regelingen getroffen met particuliere boseigenaren om hun bezit toegankelijk te maken. Uit het jaarverslag van het Staatsbosbeheer (1965) blijkt, dat inmiddels van de ruim honderdduizend hectaren na tuurschoon in Nederland bijna 85 duizend hectaren voor het publiek toegankelijk zijn (rond 45 duizend hectaren hiervan zijn bos). Er is natuurlijk een grens aan de openstelling. Het Staatsbosbeheer verwerft steeds meer natuurreserva ten om de flora en fauna voor uit roeiing te behoeden. Tijdens het broedseizoen van vogels worden be zoekers niet onbeperkt toegelaten. De vogels zouden bij het broeden worden gestoord. Ook op het herten reservaat op de Veluwe gelden be perkingen. Wanneer rustgebieden zouden ontbreken, kunnen de herten zich niet handhaven. Toch zoekt het Staatsbosbeheer samen met de Di rectie Faunabeheer naar mogelijk heden om toch meer mensen van dit stukje oernatuur te laten genieten. Zo is een uitzichttoren gebouwd om meer bezoekers te laten kijken naar de herten en wilde zwijnen, zonder de dieren zelf te storen. PLANTEN EN DIER De naam Staatsbosbeheer werkt wat bedriegelijk. Het gaat immers al lang niet meer alleen om het in standhouden van onze bossen. Uit het jaarverslag 1965 blijkt de toe nemende zorg voor planten en die ren. Met trots wordt vermeld, dat in een van de natuurreservaten (op Walcheren) nu tenminste zes soor ten orchideeën blijken voor te ko men. Een onderzoek is ingesteld naar het voorkomen van vleermui zen, voor velen hoogst griezelige wezentjes, maar toch een van de wonderlijkste diersoorten in Neder land. In 68 van de 161 bezochte ker ken en andere gebouwen werden vleermuizen aangetroffen. Veel zorg heeft het Staatsbosbeheer over de vogelstand. Min of meer zeldzame soorten, zoals lepelaar, grote stern, visdief en zilvermeeuw, zijn de laat ste jaren hard achteruit gegaan door de schadelijke invloed van landbouwvergiften. LANDSCHAPSPLAN Een gloednieuwe taak van het Staatsbosbeheer is het meedoen aan de „landschapsplannen", een soort boetseren met de natuur om, waar dat maar enigszins mogelijk is, klei ne bospartijen enz. neer te zetten. Belangrijk onderdeel hiervan is het aan de weg timmeren. Onderzoekin gen hebben uitgemaakt, dat een goede landschappelijke begeleiding van een autoweg de verkeersveilig heid bevordert. Een rustige beplan ting zorgt, dat de autobestuurder zich op de weg kan blijven concen treren. Voor 1970 moet het Staats bosbeheer 550 kilometer nieuwe autosnelwegen beplanten plus hon derd kilometer gewone rijkswegen. Tussen 1970 en 1980 staat een dub bele lengte op het programma. De zorg voor het bos blijft een van de belangrijkste taken. Elke Nederlander heeft (gemiddeld) de beschikking over 213 vierkante me ter bos. Telt men andere natuurter reinen mee, dan komt men op 341 vierkante meter. De Drentenaren zijn er het best aan toe met 1300 m2. De Groningers hebben het veel slechter: 37 m2. Ondanks alle bos- armoede wordt nog altijd het nodige omgehakt. Ook door het Staatsbos beheer. Het jaarverslag zegt, dat 't bosbeleid niet alléén op recreatieve of sociale of economische motieven INLEIDING De ondernemer in het midden- en kleinbedrijf, die zich wil handhaven moet „bijblijven". De snelle ontwik kelingen moet hij op de voet volgen. Hij moet voorts een groot aantal functies en eigenschappen in zich verenigen. Een en ander maakt, dat een goede voorlichting voor de mid denstandsondernemer onontbeerlijk is. Gelukkig staat hem voorlichting in velerlei vorm ten dienste. Aller eerst mag worden genoemd de voor lichting, die wordt gegeven door particuliere instellingen en commer ciële organisaties, alsmede door pri vaatrechtelijke en publiekrechtelijke organisaties. Daarnaast zijn er nog enkele in stituten werkzaam, die de onderne mer op hun „eigen" terrein voor lichting en informaties kunnen ver strekken. Op het terrein van de overheids voorlichting aan het midden- en kleinbedrijf is, naast de Economi sche Voorlichtingsdienst (export-mo gelijkheden) en de Rijksnijverheids- dienst (technische voorlichting), in het bijzonder de dienst van de Rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme werk zaam. In het hierna volgende zullen wij de verschillende voorlichtingsinstel lingen en diensten met een korte omschrijving van hun taak, de revue laten passeren. Zaak is, dat de on dernemers een nuttig gebruik maken van de hun ten dienste staande voorlichtingsmogelij kheden. Wat de instellingen en diensten betreft moge nog worden opgemerkt dat deze door de Centrale Organisa ties van het midden- en kleinbedrijf samen met de overheid of door de overheid alleen in het leven zijn ge roepen. ECONOMISCH INSTITUUT VOOR HET MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF (E.I.M.) Dit instituut, dat in 1930 werd op gericht, verricht wetenschappelijk onderzoek. De resultaten van deze onderzoekingen geven meer inzicht in de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf. Deze kunnen dienen als uitgangspunt voor een betere be drijfsvoering. Zowel de organisaties van het midden- en kleinbedrijf als de overheid maken er ter bepaling van hun beleid, gebruik van. Grote bekendheid genieten de om- zet- en bedrijfskostenstatistieken waaraan de ondernemers kunnen meedoen. Deze kunnen voor hen een middel tot schriftelijke bedrijfsver gelijking zijn. Het verkregen cijfer materiaal wordt ook veelvuldig ge bruikt bij de „mondelinge" bedrijf s- vergelijking in de zgn. bedrijfsver- gelijkingsclubs, die in vele branches bestaan. Het E.I.M. verzorgt eveneens pu- blikaties over de structuur van ver scheidene branches, over de situatie van de Middenstand in bepaalde streken van ons land, over conjunc turele ontwikkelingen van het mid den- en kleinbedrijf alsmede over onderwerpen, die betrekking hebben op de produktiviteitsbevordering (studies inzake bedrijfsbeheer, uni forme administratie-systeem etc.). CENTRAAL INSTITUUT VOOR HET MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF (CXMJL) Dit nieuwe instituut is opgericht door de privaatrechtelijke werk gevers- en werknemersorganisaties in samenwerking met de publiek rechtelijke organisaties en de over heid. Het adres is: Burg. Hogguer- straat 1183-1187 te Amsterdam- West, Telefoon: 020—139955. mag steunen, maar op een combi natie van alle facetten móet steu nen. Zo zullen sommige bosgedeel- ten alleen een recreatieve funktie hebben, terwijl andere ook een taak hebben bij de houtproduktie. Jaar lijks oogst het Staatsbosbeheer on geveer 120.000 kubieke meter hout. Van de opbrengst worden o.a. na tuurterreinen aangekocht. En daar mede is ieder weer gebaat. Aan het CIMK zijn ook werk zaamheden in het kader van de ont- wikelings- en saneringsmaatregelen voor het midden- en kleinbedrijf toevertrouwd. Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf kunnen bij het CIMK terecht voor adviezen terzake van de bedrijfsvoering (het doorlichten van hun bedrijf) voor voorlichting over kredietverlening, winkelplan ning en colectieve voorlichting (cur sussen e.d.), zoals hierna gedetail leerd wordt toegelicht. De afdeling kredietverlening kan alle mogelijke informaties geven over inrichtings- en hypothecaire kredieten ter financiering van nieu we panden. Deze afdeling is bovendien ten nauwste betrokken bij de uitvoering van het zg. overnamekrediet een bijzondere kredietvorm, waarmede de overneming van bestaande be drijven wordt vergemakkelijkt. Per project wordt een diepgaand onder zoek ingesteld. De afdeling Planologie heeft tot taak te bevorderen, dat het midden- en kleinbedrijf bij de bezetting van bedrijfspanden in nieuwe wijken ,aan zijn trekken" komt. Zij houdt zich daarom bezig met de planning van winkelcentra in nieuwe wijken, evenals met de bestudering van sa neringsplannen, waarbij de belan gen van het midden- en kleinbedrijf in sterke mate zijn betrokken. Over deze zaken wordt voornamelijk ad vies gegeven aan gemeentebesturen, maar ook aan middenstandsorgani saties, die willen worden geïnfor meerd over de omvang, de ligging en de branchesamenstelling van een winkelcentrum. Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, kunnen bij deze afde ling eveneens voorlichting krijgen over de vestigingsmogelijkheden in de verschillende gemeenten. Meestal wordt deze voorlichting collectief gegeven, doch ook de individuele middenstander kan zich tot de afd. Planologie van het CIMK wenden. De afdeling „voorlichting" is er op gericht, de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf behulpzaam te zijn bij het verbeteren van hun be drijfsvoering. Daartoe verzorgt zij in samenwerking met de centrale middenstandsorganisaties, algemene cursussen. Op verzoek van organisa ties kunnen ook cursussen worden samengesteld, die toegespitst zijn op de situatie in een bepaalde branche. Bedrijfsadviseurs geven tegen be taling adviezen over de bedrijfsvoe ring en allerlei moeilijkheden die zich in de onderneming kunnen voordoen. CONCLUSIE Er zijn dus vele voorlichtings mogelijkheden voor de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. De ondernemer, die niet weet wel ke mogelijkheid voor hem het meest geschikt is, kan zich laten informe ren door zijn organisatie of door de rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme in zijn pro vincie. WAAROM GEEN ONGELIMITEERDE HOOFDPRIJS? INLEGGELDEN STROMEN DE GRENS OVER Hoewel de waarde van het geld de afgelopen jaren danig is ge daald, zal iedereen het er over eens ztfn dat 41 miljoen gulden nog altijd een formidabel bedrag is. Dit bedrag vormde in 1966 de inleg in onze nationale voetbaltoto, maar nochtans is de heer J. Muilenberg, directeur van de Stichting Nationale Sporttotalisator, met deze omzet niet tevreden. „De verhoging van de eerste prys tot 1000.00,is onvoldoende gebleken om de concurrentie van buitenlandse loterijen te weerstaan", zo meent hy. Terwql de Ne derlandse overheid de voetbaltoto een aantal beperkingen oplegt om de goklust te beteugelen, waagt een groeiend aantal Neder landers een gokje in de Duitse lotto of de hoog genoteerde Engel se pool. Op deze manier gaan miljoenen guldens per jaar de grens over. De heer Muilenberg zou dit geld graag in Nederland willen houden. GROEIENDE BUITENLANDSE CONCURRENTIE Ofschoon de omzet van de voet baltoto in 1966 ongeveer 1.300.000,- hoger lag dan in 1965, was er vol gens de directeur van de Nationale Sportotalisator feitelijk sprake van een teruggang. „In 1966 zijn er na melijk vier prijsvragen méér uitge schreven dan in het jaar er voor, dus is er een daling van de gemid delde omzet per prijsvraag met ruim 35.000,We kwamen dus eigen lijk niet uit boven het niveau van 1962, toen het publiek overigens nog geen dertig cent, maar een kwartje voor één kolommetje moest betalen. In het begin van het voetbalsei zoen 19651966 hebben wij enige tijd eerst de hoofdprijs op 100.000,- gesteld en kennelijk heeft dit vele mensen geprikkeld nu eens een gok je te wagen. Maar toen kregen we te kampen met een „natte" winter en dus afgekeurde velden. We moesten noodgedwongen overscha kelen op buitenldanse pools en de animo daalde." Wat moet er gebeuren om de voet baltoto weer attractief te maken voor de grote massa? De heer Mui lenburg: „Om de cocnurrentie met de buitenlandse loterijen aan te kunnen zullen we aantrekkelijker voorwaarden voor de deelnemers aan onze toto moeten scheppen. Ik denk hier aan het vervallen van de grens van 100.000,terwijl de in zet ook niet langer aan een maxi mum (zoveel kolommen en niet meer) moet worden gebonden. Maar een dergelijke beslissing is niet aan ons, maar aan de wetgever". DE REALITEIT Blijkbaar meent de overheid nog steeds, dat de zonde boven de 100.000,begintIn de Twee de Kamer roept elk wetsontwerp, dat maar op enigerlei wijze verband houdt met de loterij, scherp verdeel de reacties op. Er is fel gedebatteerd in 's lands vergaderzaal over de grootte van de hoofdprijs, die dus sinds 1965 op één ton is gesteld. Een groot deel van de Kamer is zelfs principeel tegenstander van elke vorm van gokkerij. De wet op de Staats loterij van 1905 heeft heel wat voe ten in de aarde gehal en de voetbal toto roept met name in de protes tants-christelijke hoek ook heel wat verzet op. Maar zelfs de meest principiële tegenstanders van de goklust kun nen moeilijk ontkennen, dat zedelij ke idealen niet altijd zijn afgestemd op de realiteit. Die realiteit is dat allerlei beperkingen de mensen al leen maar inspireren om op illegale wijze datgene te doen, wat in eigen land verboden is. Dat heeft de drooglegging in Amerika al bewezen. En nu trekken bussen vol Neder landers tijdens de weekends naar België en West-Duitsland om hun geluk op de roulette te beproeven en een veel groter aantal vaderlanders waagt een gokje bij de met super- prijzen uitgeruste Duitse lotto-orga nisaties. RIJTJES VAN DERTIEN De 59-jarige heer Muilenburg (grootste hobby niet voetballen maar postzegels verzamelen) heeft maar één wens: een ongelimiteerde hoofd prijs voor de voetbaltoto. Hij is evenwel geen voorstander van een ongelimiteerde inleg. „Wij moeten ons wel van onze verantwoordelijk heid bewust zijn. Zou er een ongeli miteerde inleg zijn, dan is er kans dat sommige mensen vijftig of meer formulieren gaan invullen. Dat zou onvoorstelbare schade in menig ge zin kunnen aanrichten." Het uitkeringspercentage van de Nederlandse pool kan de deelnemers is ook beslist te laag, zo meent de heer Muilenberg. Slechts 33 pet. van de inleg gaat naar de winnaars. „De resterende 67 pet. wordt natuurlijk wel voor heel nuttige doeleinden ge bruikt. Vijftig procent gaat naar de sport, vijftien procent wordt als on kostenvergoeding uitgekeerd aan de clubs. Het geld wordt dus besteed voor zeer nobele zaken, maar zake lijke overwegingen geven ons aan leiding de mening uit te spreken, dat in de naaste toekomst een gro ter percentage beschikbaar moet ko men voor de deelnemers. Anders wordt het nog moeilijker de concur rentie met de buitenlandse kansspe len vol te houden. Bovendien zouden de instellingen, die nu een zo groot percentage van de inleg ontvangen er waarschijnlijk helemaal niet op achteruit gaan, wanneer hun uitkeringsprecentage zou worden verminderd. Een hoger uitkeringspercentage voor de win naars trekt meer deelnemers aan, zodat de sportverenigingen en maat schappelijke instellingen hiervan ook weer kunnen profiteren. De toto heeft ook wel eens extra prijsvragen georganiseerd, maar het resultaat was niet om er over naar huis te schrijven. De heer Muilen burg: „Verreweg de meeste deelne mers vinden alleen die rijtjes van dertien maar belangrijk. Zij mikken op de eerste prijs en de rest geloven ze wel." VERLOOFDEN Voor meisjes en jongens die ver loofd zijn of zich daarop serieus wil len voorbereiden, organiseert ge- sprekscentrum „Manresa" te Venlo een bezinningsweekend. Met elkaar gaan we zoeken, nu eens niet in cur susverband, hoe we een eigentijdse gestalte kunnen geven aan het toe komstige huwelijk of de komende verlovingstijd. De verschillende as pecten van het huwelijk worden be licht door een priester en een echt paar. Er zijn ook enige inzichtgeven- de films in het programma opgeno men. Het weekend begint vrijdagavond 17 februari om 8 uur met een brood maaltijd en eindigt zondagavond 19 februari op ongeveer dezelfde tijd. Eenzelfde weekend zal gehouden worden van vrijdagavond 17 maart tot zondagavond 19 maart. Belang stellenden kunnen zich opgeven, schriftelijk of telefonisch bij Man resa te Venlo, tel. 04700-12845. De kosten bedrag 30,per per soon. BEZINNING op ïyden en verlossing in de goede week te Manresa Jaar op jaar bood Manresa in de Goede Week voor allerlei mensen de gelegenheid zich te bezinnen op het lijden, sterven en verrijzen van Christus. Ook dit jaar stellen wij ons huis weer open voor diegenen die in de goede week een gelegen heid zien zich te bezinnen op het fundament van ons geloof. Dit be zinnen zal niet in de traditionele vorm van stilte en zwijgen gebeu ren. Wij dachten dat het meer aan gepast zou zijn om na een korte in leiding er gezamenlijk over te pra ten. Met elkaar willen we er over denken hoe aktueel Christus lijden nog is, hoe Hij nog steeds gekruisigd wordt, dat het mysterie van lijden en verlossing aan ons en door ons voltrokken wordt. 95 pet. van het lijden in de wereld doen wij mensen onszelf en elkaar aan. Zouden we dan ook niet de opdracht hebben om de verlossing met elkaar en aan el kaar te voltrekken? Misschien kun nen we samen over dit thema in de goede week verder denken. Ons paasfeest zullen de dan ook met nog groter vreugde kunnen vieren. De dagen staan open zowel voor mannelijke als vrouwelijke deelne mers. We beginnen woensdagavond 22 maart om 8 uur met een brood maaltijd en sluiten zaterdagmiddag 25 maart na het diner. Per persoon vragen we miinmaal 30,Voor opgave kunt U zich schriftelijk of telefonisch wenden tot Manresa te Venlo, telefoon 04700-12845. ST. ADELBERT Op dinsdag 14 februari a.s. verga dert de afdeling Venray van de St. Adelbertvereniging. De hooggeleerde heer prof. dr. J. M. G. Thurlings, hoogleraar in de empirische sociolo gie aan de r.k. universiteit te Nij megen zal spreken over „Comïnuni- catie-media en mentaliteitsbeïnvloe ding van de jeugd". In verband met de invloed van pers-, radio- en TV- verslaggeving zullen naast andere onderwerpen o.a. aan de orde komen het verschijnsel „provo" en aspecten van de huidige gezagscrisis. WASSERIJ DE PEELPAREL VENRAY - TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24 i

Peel en Maas | 1967 | | pagina 9