DE OUDSTE KUNST Een economische revisie '"J™HWmU-tóóMhamu r k'™"T"1 Politierechter Minimaal 2500 hennen per bedrijf Rijschool JAN JANSEN fa. MARTENS is nog altijd de moeite waard... rSL. DerKS-CaiIipS, OOStrUHl VRIJDAG 3 FEBRUARI 1967 No. 5 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG IE PEEL EN MAAS E DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPKRI An X/nflD V/PMPAV PM niUIQTDPVPKI ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 VÏCCADLrtU VUUR VCNRMT CRI IJIYIO I InCACIV PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Vnnroy Z— DANSEN IS EEN NATUURLIJKE MENSELIJKE UITING Het is een typisch verschijnsel, maar ieder mens heeft zo nu en dan behoefte om te dansen. Dat zal de komende vastelaovendda- gen wel bljjken. Het manifesteert zich dikwijls al bij grote blijd schap, wanneer de gelukkige onbewust begint te springen en een „paar pasjes" maakt. Zonder het zelf te weten, demonstreert hij of zij hiermede dat de dans een natuurlijk menselijke uiting is, want op deze principes is de dans in de oertijd ontstaan. Wij mo gen daarom al hebben we hiervoor geen wetenschappelijke be wijzen rustig aannemen, dat de dans zo oud is als de mensheid zelf. Oorspronkelijk een vrijwel zinloze uiting van menselijke emoties, heeft de mens er na verloop van tijd vorm aan gegeven, die tenslotte leidde tot de dansvormen die wjj tegenwoordig ken nen, als volksdansen, gezelschapsdansen en ballet. ONDER ELK BEWIND NOODZAKELIJK LEGKIPPEN IN 1967 „Het is met de produktie van con sumptie-eieren mogelijk een redelij ke beloning te halen, indien men 'n kippenstapel heeft die groter is dan 2.500 hennen per bedrijf." Deze conclusie vindt men in het L.E.I.- verslag dat de bedrijfseconomie as pecten behandelt van de legkippen in de naaste toekomst. De documen tatie voor de berekeningen in dit verslag zijn ontleend aan ca 125 be drijven met kippenstapels die va rieerden van minstens 300 dieren tot ruim 10.000 dieren. Het is bekend, dat de opbrengst- prijs van eieren in belangrijke ma te kan schommelen. Bezien wij ech ter het verloop van de eierprijs over een lagere periode waarbij de prijs- schommelingen zo goed mogelijk zijn uitgeschakeld, dan blijkt dat er na de jaren 1960-62 een kentering is opgetreden. Na deze jaren is er na melijk geen prijsdaling meer te con stateren, maar treedt zelfs enig prijsherstel op. Een prijsherstel dat door de dalende eierproduktie in Nederland zich in de eerstkomende jaren wellicht zal voortzetten. De belangrijkste invloed die zich in deze jaren aan de kostenzijde heeft doen gelden is de stijging van de krachtvoerprijs. Bij de huidige krachtvoerprijzen zijn de voederkos- ten becijferd op bijna lOVss ct. per ei. Bij een opbrengstprijs voor de producent van ruim 12V2 ct. per ei blijkt dat alleen op bedrijven met meer dan 2.500 kipen deze opbrengst prijs hoog genoeg is om de kost prijs te dekken. Het blijkt, dat in de afgelopen vier jaren het arbeidsinkomen per hen op bedrijven met minder dan 1.000 kippen door verschillende oorzaken zoals een lagere opbrengstprijs en hoger voederverbruik ongeveer 90 ct. per hen lager is geweest dan op bedrijven met een grote kip penstapel. Globaal is te verwachten dat bij een arbeidsinkomen van 3,per hen op grote bedrijven en op de be drijven met kleine eenheden een ar beidsinkomen van ongeveer 2, per hen is te behalen. Neemt men in aanmerking dat de benodigde ar beidstijd per hen juist op de bedrij ven met kleine eenheden hoger is, dan volgt hieruit dat het inkomen per uur bij kleine eenheden verder daalt. Bij de geschetste prijsverhou dingen kan dan het inkomen uiteen lopen van 1.35 per uur op bedrij ven met ca 600 hennen tot 4.75 per uur op bedrijven met ca. 5.000 hennen. Een belangrijk verschil dus in de beloning per uur, waaraan men bij de opzet van een pluimveestapel niet zonder meer voorbij kan gaan. Te vens is gebleken dat de produktie- omvang per man of de arbeidspro- duktiviteit in aanzienlijke mate toe neemt op bedrijven met grotere een heden. In het L.E.I.-verslag is ook aan dacht besteed aan de prijsschomme- lingen die met de regelmaat van de klok optreden, zowel binnen het tijdbestek van één jaar als ook in de loop van een aantal jaren. Het laat zich zich thans aanzien dat 1967 bij voorbeeld een prijsverloop geeft, dat gunstig is voor de bedrijven die in het voorjaar de ééndagskuikens ko pen. Dergelijke bedrijven kunnen dan namelijk profiteren van het te verwachten gunstige prijsverloop in het najaar van 1967 en het voorjaar van 1968. DE GRONDVORMEN Rotstekeningen uit de grijze oud heid geven ons een beeld van be paalde dansen, die herleid konden worden tot identiek aan de dansen van hedendaagse onbeschaafde stammen in Afrika en Australië. De ze overeenkomst heeft ons in staat gesteld deze dansen in wezen te doorgronden. Het betreft hier twee soorten, te weten de zogenaamde dierdansen, waarin de danser tracht zo natuurgetrouw mogelijk in zijn dans het dier te imiteren en als tweede de krampdans waarin met uitschietende, schokkende gebaren, soortgelijk aan die welke men tot laat in onze beschavingsperiode bij de dansrazernij kon waarnemen, een hevige gemoedsaandoening afgerea geerd wordt. De opkomende derde stand, de burgerij, heeft echter de werkelijke gezelschapsdans in het leven geroe pen. Zij, die tussen dt twee groepen stonden, namen van elk wat over. De fraaie vormen van de hofdans, doch het vrije van de volksdans. Hierdoor ontstond een vorm, die la ter leidde tot de wals, de foxtrot en alle andere bekende normale gezel schapsdansvormen. Waren aanvankelijk deze dansen gebaseerd op de regionale volksdan sen en de modedansen aan het hof, later hebben veel exotische invloe den er op gewerkt waardoor de ge zelschapsdans werd, tot wat zij he den is. Zo is de dans wel een van de menselijke cultuuruitingen met de oudste gescihedenis. Zeventien getuigen waren er ge dagvaard omdat drie „geladen figu ren" een hele bruiloftsstoet de schuld kwamen geven van hun handtastelijk optreden en enkele overbodige beledigingen. Het werd zo'n kluwen „nietes" en „welles" roepende en de politierechter inter rumperende ruziezoekers, dat de deurwaarder assistentie moest in roepen om een deel van de betrok kenen tijdelijk buiten de deur te zet ten. Toen de schelle stem van een der omvangrijkste vrouwelijke getuigen was gezuiverd van alle sonore en staccato bijgeluiden en daardoor verstaanbaar werd, konden we ein delijk noteren dat haar de kroon van 't hoofd was gerukt, haar naam door 't slijk was gesleurd en haar dochter zou zijn onteerd. Een vol gende interessante figuur beklem toonde, dat tenminste negen aanwe zigen tot in 't diepst van hun ziel waren aangedaan door de „onmoge lijke" handelingen van één onver laat die bleek, dat de uitsmijter niet de bruidegom, niet vader van de bruid en niet de verloofde van het aangerande meisje was, want deze drie ontkenden het ten laste geleg de en de getuigen spraken van een zwart manspersoon. En de drie ver dachten waren blond of kaal, maar niet donker. Maar tot de getuigen behoorde een politieman en alle hoop vestigde zich op deze functionaris, die onder de druk van zijn ambtseed zou moe ten ophelderen wat alle anderen door elkaar haalden of tegenspra ken. „Wie is er nu precies beledigd", informeerde de rechter minzaam. „Ik denk allemaal, edelachtbare", verklaarde deze getuige plechtig. „De verdachten hebben de door mij genoteerde woorden duidelijk hoor baar en in het bijzijn van alle aan wezigen ter plaatse geuit en ook klappen uitgedeeld en verscheidene aanwezigen hardhandig naar buiten gewerkt. Deze namen dat niet en toen ontstond een handgemeen, waarbij „Jajaja, dat weten we", onderbrak de politierechter, „toen is er met stoelen geslagen, met flessen ge gooid en één getuige in de taart ge duwd. Dus volgens u zijn er 17 per sonen beledigd. Kunt u ook zeggen waarom?" Dat kon hij niet. Voor het waarom moest weer een rij andere getuigen worden afge werkt en toen kwamen wij te weten, dat een onbekend individu de zuster van de bruid die avond snikkend had aangetroffen op 'n divan en met luide stemme had verkondigd dat de zielige schone maagd was aange rand, waarop een broer van de jon gedame alsmede een der jongens met wie zij verkering had gehad en diens ijlings te hulp geroepen vader de dader een lesje had willen geven temidden van de vrolijke menigte op de bruiloftspartij. Terwijl de vrouwelijke gasten met overslaande stemmen en over bodige adviezen het slachtoffer trachtten te troosten, achtervolgden de drie verdachten enkele manlijke gasten die zij ervan verdachten deze euveldaad te hebben uitgevoerd. De vader van de bruid nam die herrie niet en deelde op zijn beurt meppen uit. Hij werd met enkele andere on- schuldigen hardhandig de straat op gewerkt, liep achterom weer naar binnen waar hem door een der uit smijters een oog werd dichtgesla gen. Met het andere oog had hij echter duidelijk waargenomen wie er beledigingen uitkraamde. De gemoederen bedaarden pas, toen de bruid kon mededelen dat haar zusje alleen maar een zoen had gekregen van een aangeschoten jon geman die in een verder verleden ook eens haar vrijer was geweest, maar die zij nu hooghartig had af gewezen voor de polonaise. Mis schien had de grote onbekende ge meend dat zij uitriep „aan mijn lijf geen polonaise", of woorden van dergelijke strekking zoals dat heet in ambtelijke taal. En misschien was die onbekende infiltrant alleen maar jaloers Zelf wilde zuslief zich niet verder over het herenbezoek aan haar zij kamer uitlaten, „omdat die persoon op trouwen staat", zoals zij het uit drukte. Hetgeen opnieuw beroering in de familie bracht, daar men haar nu van ongeoorloofde verhoudingen ging verdenken. De politierechter hamerde er flink op los. Als de conjunctuur gunstig is, proberen de politieke formaties de gunst van de kiezers te winnen door er op te wijzen dat de welvaart aan hen te danken is. Loopt die welvaart echter terug, dan staan alle armen stijf van het wijzen naar een ander als de schuldige. Met verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging in zicht wordt er nog een schepje bo venop gelegd. Alle rechtse en linkse theorieën ten spijt blijft de werkgelegenheid in ons land teruglopen. Wij hebben het getal van 100.00 werklozen reeds overschreden en het einde is nog niet in zicht. Daarop wijzen ook de planningen en de talrijke aanvragen om arbeidstijdverkorting. Het order bestand van de binnenlandse indus trie vertoont ook al een dalend ver loop. De regering Zijlstra heeft de sig natuur van een tussen-kabinet. Men mag er geen sterk politiek stempel op drukken, al bestaat het uit ka tholieken en anti-revolutionairen. EVENWICHT Als hoofddoel van haar kortstondig beleid zag deze regering het zoveel mogelijk handhaven van een econo misch evenwicht. Onder dit even wicht valt in de eerste plaats het herstel van de betalingsbalans. Daarnaast moet ook genoemd wor den een evenwichtige ontwikkeling van de geldswaarde, waarbij stellig het evenwicht op de arbeidsmarkt niet uit het oog mag worden verlo ren. Binnen het kader van dit even wichtsherstel heeft premier Zijlstra getracht een plan op te stellen met het doel via de sanering van 's lands financiën verschillende krachten in beweging te brengen. Hij slaagde er in de meerderheid van de bestaande politieke formatie te winnen voor een uitstel van de verlaging der di rectie belastingen. Dit betekent winst voor de schatkist en een ader lating voor de consumptieve moge lijkheden van een deel van ons volk. DE GEMEENTEN Tegelijkertijd heeft hij een begin gemaakt met het op streek brengen van de gemeentefinanciën. In tal van gemeenten is de financiële toe stand zorgelijk omdat er allereerst geen of onvoldoende middelen zijn om nieuwe grote investeringen aan te vatten. Vervolgens zijn reeds ge kozen investeringswegen geplaveid met korte kredieten, die in lange leningen moeten worden omgezet wil de likwiditeit van vele gemeen ten niet verder in gevaar komen. De centrale overheid tracht dus zoveel mogelijk van de openbare kapitaal markt voor leningen weg te blijven en geeft daarmee de Bank voor Ne derlandse Gemeenten de gelegen heid tot het uitschrijven van lenin gen. Intussen tracht men op de on derscheiden departementen de op drachten en daarmee de uitgaven in te houden. Uit deze maatregelen groeit een situatie, die de betalingsbalans lucht geeft. Immers als de centrale over heid en de lagere publiekrechtelijke lichamen de pas inhouden met het geven van opdrachten, dan zullen de ondernemingen minder opdrachten krijgen uit het binnenland en zich op de export moeten richten tenein- Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 Omdat niet kon worden uitge maakt wie nu precies wie had bele digd en wie wie had geslagen, ge schopt of anderszins pijnlijk had aangedaan, achtte hij het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en stuurde alle 20 de zaal uit. „Je ziet er gauw genoeg een paar van terug", zei hij troostend tot de officier, die bezwaren wilde maken. de compensatie te vinden voor het strak houden van de teugels op de binnenlandse markt. TEGENVALLERS Twee factoren werken ongunstig uit op de verwachtingen van de on dernemers voor de naaste toekomst. Zoals gezegd, het afremmen van de overheidsopdrachten en die van de gemeenten en voorts de alom in de westelijke wereld waarneembare vermindering van de consumptie. Die is bijvoorbeeld duidelijk waar neembaar in de textielsector en in de elektrotechnische industrie. Het gevolg is dat de ondernemers minder kapitaal, goederen, grond stoffen en ook eindprodukten in het buitenland kopen. Minder import heeft cehter direct een gunstige uit werking op de omvang van de beta lingen aan het buitenland. De beta lingsbalans zal dan ook spoedig een beter beeld gaan vertonen. Nu kan men zeggen dat dit een politiek is waarbij alleen de beta lingsbalans in evenwicht wordt ge bracht en mogelijk de verdere da ling van de geldswaarde in toom wordt gehouden. De werkgelegen heid is daar de dupe van. Het is echter duidelijk dat elke regering die weg op zou moeten. DE RENTE Den Haag had ook de kredietver lening verder kunnen opvoeren. Maar dan zou het kapitaaltekort het hoge renteniveau nog verder hebben opgeschroefd. Dit renteniveau is al zo hoog gestegen dat b.v. de bouw- aktiviteit er sterk door geremd werd. De sterk verminderende bouwaktiviteit zou dus ook langs el ke andere weg zichtbaar zijn gewor den. Het alsmaar opvoeren van de le ningen voor de overheid en het on middellijk uitgeven van die lenin gen zou de geldswaarde en het ver trouwen van ons geld zodanig heb ben aangetast dat er bij een voort durende krappe arbeidsmarkt via zeer hoge lonen een te grote druk zou worden gelegd op onze export mogelijkheden. Dan zou de order vermindering bij de industrie een veel grotere omvang hebben te zien gegeven met het gevolg nog meer massa-ontslagen. Dat beeld van die ontslagen zou dan tenslotte nog ex tra versterkt worden door de over heid, die dan uiteindelijk wel zou moeten besluiten haar investeringen te verminderen. Bij het geschetste beeld blijft over over de vraag hoe het komt dat bui ten de situatie in eigen land zich de inkrimping van aktiviteit praktisch in de gehele westelijke wereld vol trekt. HET BUITENLAND Deels heeft de buitenlandse reces sie dezelfde oorzaak als die bij ons, deels ook is zij te wijten aan psy chologische factoren, die een con junctuur op de terugweg altijd be geleiden en verscherpen. Ongeacht de politieke kleur van de regering zouden dus de nu ge troffen maatregelen onvermijdelijk zijn geweest. Zo vroeg mogelijk in grijpen kan echter een matiging van de invloed der kwade economische geesten betekenen. Reeds heeft ons Centraal Planbureau berekend dat de groei van de werkloosheid in dit jaar tot staan zal komen. Het her stel zal moeten komen van een ma tiging in binnenlands verbruik en dito investering enerzijds en ander zijds van een zo groot mogelijke toeneming van de uitvoer. Maximale arbeidsprestatie, hand having of vermeerdering van de be sparing en het koelbloedig volgen van een vaste lijn door een vastbe raden bewind kunnen ons kwetsba re overbevolkte landje weer in de groeistroom brengen. Moge zo'n re gering spoedig onze ministeries bin nen gaan na de verkiezingen. UI fit jjJ 0" 1— 3 MÊm?y n O M 3 0 /^«ARMWVOOéAKKUiroWREID^ 3 N Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 3889 Later ontstonden dansen, waarbij natuurelementen in de dans betrok ken werden als de zon en de maan, de storm en het onweer. In een volgende fase zien we de magie in de dans binnentreden. We vinden dan vruchtbaarheidsdansen voor het land, het dier en de mens, de lijkdansen voor de doden, zonne dansen voor gunstig weer en derge lijke. De dans wordt een pure men selijke creatie. SPLITSING Bij het ontstaan der standen gaat de dans zich splitsen. In de kringen der edelen kijkt men neer op de plompe, ruwe dansen der boeren en men komt daar tot een meer gra cieuze dansvorm. Deze vorm neemt tenslotte een hoge vlucht. Zij specia liseert zich, de techniek wordt in gewikkelder en tenslotte komt hier uit voort de beroepsdans. Met de dans ontwikkelt zich de prestatie van de danser. Voor men nog ten volle van beroepsdansen kan spreken, treft men in de tijd dat het magisch element een rol begint te spelen een toestand aan waarin een zekere perfectie van de danser geëist wordt, want hoe doelmatiger de dans wordt uitgevoerd, hoe gro ter de bezwerende kracht zal zijn. Van de manlijke danser worden allengs een kracht en behendigheid verlangd, die geconcentreerde trai ning noodzakelijk maken; de dan seres kan haar functie in de reli gieuze dans slechts goed vervullen, wanneer zij voldoet aan bepaalde li- cahmelijke en geestelijke voorwaar den. Deze beroepsdansers namen een uitzonderlijke positie in, zoals in on ze tijd populaire sportmensen en filmsterren. Het gevolg hiervan was, dat door de speciale techniek van bijzondere dansen de gemiddelde mens niet in staat was deze te presenteren. Het werd gewoonte, dat men bij festi viteiten beroepsdansers huurde, die voortdansten. Hiermede kwam een dans op het toneel, die zich later ontwikkelde tot het ballet. DE GEZELSCHAPSDANS Wij mogen deze onderscheiden in twee soorten, de fijnere, meer be schaafde dansvormen van de hoven en de edellieden en daarnaast de volksdansen vn de boeren en poor ters. Deze twee soorten gingen steeds verder uiteen, aangezien de adel zich zo ver mogelijk van het mindere volk wenste te distanciëren, ook op het gebied van de dans. Het aanra ken van de partner, zoals dat in de volksdans voorkomt, werd taboe. Hoogstens mocht de hand aange raakt worden. Deze dansen van de bezittende klasse werden steeds in gewikkelder en na verloop van tijd verschenen de dansleraren ten to nele. De dans werd bestudeerd en verder ontwikkeld. In Spanje, Italië en Frankrijk namen de leraren wel dra een belangrijke maatschappe lijke positie in. KONTAKTMIDDAG VAN DE LLTB KRING De kontaktdag van de Kring Ven- ray van de LLTB bracht alle afde lingsbestuurderen vorige week don derdag in Venrays schouwburg, als mede verschillende leden, voor wie deze vergadering tevens een eerste kennismaking was met Venrays schouwburg. Gasten op deze kontakt-vergade- ring waren Deken Loonen, loco-bur gemeester van Dijck en burgemees ter Dittrich van Wanssum en Meer- lo. De eerste spreker, de heer Mer- tens, voorzitter van de KNBTB, sprak over de onrust en onzekerheid in de boerenstand, die deze tijd ken merkt. Bedrijfsvergroting, rationali satie, specialisatie, dat mochten voor enkele tientallen jaren nog onbeken de woorden zijn op het land- en tuinbouwbedrijf, nu staat iedere agrariër en degenen, die dat blijven willen, dagelijks voor deze proble men. Problemen, die niet alleen van hem, maar ook van de gehele ge meenschap van belang zijn. Want zijn eigen bestaan en dat van de ge hele agrarische stand is er mee ge moeid. En zonder een goede agrari sche stand kan het zich industriali serende Nederland niet. Maar deze omwenteling op zo'n korte termijn, die men ook elders aantreft, brengt er zijn onrust mee, zijn onzekerheid. „Wat moet ik doen, waar gaat het op aanen hoe betaal ik alleszijn vragen, die menig agrariër zich op het ogen blik dagelijks stelt en waarop het antwoord niet direct pas-klaar te geven is, zelfs niet door de beste voorlichtingsdiensten en evenmin door bankinstellingen. Dit ant woord moet hij zelf zoeken en dat zal wel voor sommigen betekenen dat zij hun bedrijf opheffen, voor anderen dat ze gaan specialiseren en weer voor anderen dat ze om schakelen op tuinbouw. Dat vraagt dikwijls grote finan ciële offers, die hij onmogelijk zelf kan dragen, dat vraagt ook om an dere offers, die tesamen gebracht moeten worden, als ruilverkavelin gen e.a. Hij mag van de overheid eisen, dat zij ook het hare bijdraagt tot opheffing van onrust en onzekerheid en dat ook zijn belangen verdedigd worden als het er om gaat in groter verband te komen tot een betere eenheid als bijv. in de E.E.G. In een uitvoerig betoog ging de heer Mertens in op de overheids bijdragen in de oplossing van de verschillende problemen in land- en tuinbouw en besprak hij ook de toe komstverwachtingen t.a.v. de EEG, die hij vooral voor de Nederlandse landbouw van groot belang achtte. Is. Horsmans besprak in de tweede helft van deze kontakt-middag en kele aspecten van het politieke leven in Nederland, waarbij hij vooral in ging op de politiek rond de kleine zelfstandige en rond de landbouw en aan de hand van enkele voorbeelden zijn instellingen toelichtte.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 7