Plannen Bejaardencentrum ingediend Clubprijs/46.- KRING CROSS '67 Clubprijs/38.- DROOGMOLEN Geestelijk artikel CU albert; heijn HUISHOUDTRAP Premie-van-de-Maand Club Draaibare 40 meter lijn Draait in de wind Aluminium Zeer stabiel en veilig Licht en handig De PMC, actief als altijd, presenteert twee nieuwe premies, twee handige hulpen voor de huisvrouw voor verrassend lage Clubprijs! Wasdag? Droogdag? Pak de droogmolen uit schuur of garage en plaats hem in uw tuin. bdet één simpele handbeweging gaan vier armen, elk 150 cm lang, vanzelf naar buiten. In een ogenblik staat dan 40 meter lijn strak gespannen tussen dé armen, juist op goede reikhoogte. En zie hoe veel wasgoed aan deze droogmolen kan worden toevertrouwd. Het voetstuk, dat moet worden ingegraven in tuin of terras, is van iets smallere buis gemaakt. Bij voldoende wind draait de molen vanzelf. Dus: snellere en gelijkmatige droging. Het binnenhalen van de was gaat, ook al doordat u de molen kunt draaien, erg gemakkelijk. Het daarna weer dichtvouwen van de droogmolen is eenvoudig. Een aan winst envan-nu-af-aan geen ontsierende waslijnen meer in uw tuin! in PMC-chcques Compleet met voetstuk Vergelijkbare winkelw. f 79.- Bestelnr. .F-475 nabijheid bejaardenwoningen. En met die conclusie in de hand, ging het gemeentebestuur verder werken. Men ging op bezoek in Haaksbergen en Hattem, benaderde provinciale instanties en kwam er einde 1965 toe een voorlopig bestuur samen te stellen van de Stichting Bejaarden Centrum Venray, waar van de heren Knoet en Leurs resp. voorzitter en vice-voorzitter werden en de heer Coppelmans sekretaris, de heer Cunnen penningmeester en wethouder Schols lid. SNEL TEMPO Dit bestuur ging voortvarend ver der. Niet alleen trok het Dr. Kort- mann, Deken Loonen en de heer W. Peters aan als adviseurs, maakte het op zijn beurt oriënterende bezoeken aan Ey gelshoven, Kerkrade en Brunssum, pleegde overleg over het mede-realiseren van een sociaal me disch centrum, maar had zelfs al voordat de officiële stichtingsakte verleden werd, de architecten Swin- kels en Salemans (ontwerpers van Venrays schouwburg) opdracht ge geven een plan op te zetten voor een Venrays bejaardencentrum. En in maart 1966 lagen de eerste ontwerpen al ter tafel. Met Volks huisvesting en Bouwnijverheid in Maastricht werd uitvoerig overleg gepleegd, evenals met andere in stanties en aldra bleek dat het nood zakelijk is de bouw van een derge lijk centrum wil men dat op be trekkelijk korte termijn realiseren op basis van de woningwet te laten gebeuren. Dat betekende dat er des kundigen moesten worden aange trokken, die kennis hadden van de vele voorschriften op dit ter rein en dat men een aannemer neemt, die ervaring heeft met het bouwen van dergelijke omvangrijke werken en dat de architect bij zijn ontwerpen rekening houdt met de bouwmethode van de aannemer. Een dergelijke aannemer denkt men ge vonden te hebben in het aanne mingsbedrijf Wilma uit Weert, die elders in het land al bezig is met de bouw van een bejaardenhuis, geba seerd op de nieuwe voorschriften, die daartoe door het Rijk einde 1965 zijn gegeven. Van deze ervaringen kan men in Venray profiteren. Op 16 december j.l. had men teke ningen en wat dies meer zij klaar en hechtte het voorlopige bestuur zijn goedkeuring aan het thans ge publiceerde plan, dat op 21 decem ber voor de Rijksbijdragen werd in gediend. Over de technische indeling van een en ander leest U elders in deze krant meer. Zondag 22 januari jl. organiseer de de Sportcommissie van deMBL en JBTB van de Kring Venray, bij zeer gunstige weersomstandigheden, de Kring-Cross. Ditmaal op de Bos huizen nabij Oostrum. Voor de eer ste maal namen aan de kring-cross ook de MBL-leden deel, die evenals de JBTB-leden gesplitst werden in junioren (tot 18 jaar) en senioren (boven 18 jaar). De meisjes moesten 1 x, de junioren jongens 2 x en de senioren jongens 3 x het parcours rond (±1400 meter). De prijswinaars waren als volgt: MBL-junioren: 1 A. Poels, Merselo; 2 B. Custers, Oirlo; 3 A. Jansbeken, Venray; 4 A. van Cuyck, Merselo. MBL-senioren: 1 J. Weys, Casten- ray; 2 A. Horrevoets, Ysselsteyn; 3 J. Willemse, Venray; 4 A. Claes- sens, Ysselsteyn. JBTB-junioren: 1 W. Loonen, Heide 2 G. van Dijck, Venray; 3 J. van Dijck, Venray; 4 Th. van Dijck, Ven ray. JBTB-senioren: 1 M. van Osch te Venray; 2 G. v. d. Winkel, Venray; 3 Fr. Ruik, Wanssum; 4 A. Droes- sen, Heide. Voor de senioren waren 2 wissel bekers die bij de MBL gewonnen werd door de afd. Ysselsteyn; bij de JBTB door de afdeling Venray die deze beker dit jaar voor de 3e keer won. De eerste 5 winnaars van iedere groep komen in het A-klassement, de tweede 5 in het B-klassement op de Inter-Cross. SCHULDIG STAAN HOUDING TOT PASEN Het duurt niet meer zo lang, dat de katholieke kerk weer de vasten tijd ingaat: alle gelovigen zullen zich in die weken, vooraf gaande aan het Paasfeest, weer eens in zichzelf moeten terugtrekken en zich de moeite getroosten, werken van boet vaardigheid te doen. Boetvaardigheid klinkt in onze tijd eigenlijk een beetje onwezenlijk, 'n beetje wereldvreemd. Wij willen wel in het leven alles nemen zoals het valt, wij willen wel datgene wat niet in orde is of niet deugt beter maken. Maar ons terugtrekken op onszelf en vragen naar onze schuld, waarom sommige zaken in het leven niet beter zijn, of niet beter gedaan worden, dat doen we niet graag. En al mochten we het doen, in hoeverre voelen we ons dan nog schuldig voor God? Om dat te kun nen, moeten we allereerst ons voelen als staande tegenover Hem. Ook dat is er tegenwoordig nauwelijks meer bij. Ik weet niet wat voor een vreemde, onbegrijpelijke mentaliteit zich van ons meester gemaakt heeft, dat we God niet meer zien, dat we Hem niet meer in onze nabijheid voelen, dat we Zijn werking op ons en onze naaste omgeving niet meer aanvaarden. De moderne uitdruk king „God is dood" drukt die rare mentaliteit van ons wel uit. We zijn van het ene uiterste in het andere gevallen. Omdat we te weten zijn gekomen, dat een aantal gebeurtenissen niet direkt aan God geweten moeten worden zoals on weer en regen en watersnood en epi demie, daarom zijn we gaan den ken, dat God er helemaal niet meer bij is en er niet aan te pas komt. En tengevolge daarvan staan we ook niet meer tegenover Hem. Zelfs als hij in onze naasten bij ons is en dat overal duidelijk heeft bevestigd, zien we Hem niet. Maar ook niet als Hij bij ons is in de Kerk en in het lijden. Het is jammer. Maar zij, die het wel zien, zullen ook wel weten, dat zij vaak gefaald hebben en schuldig staan voor God. Zij zullen in het oude vertrouwde geloof schuld bekennen en boete willen doen. Het is een noodzakelijke ge woonte, om voor onszelf levend te houden, dat wij op weg zijn naar Hem, die we nu nog niet zien. In de Vatelaoveskrant van dit jaar mag dan de oudste inwoner van Venray in het jaar 2.000 en zoveel, het nieuwe bejaardenhuis begroeten, het heeft er alle schijn van dat men met de Vastel- aovend 1969 al byna gereed zal zijn met dit project, dat terecht de aandacht trekt. Want zoals op bijgaande maquette te zien is, zal dan op de hoek Merseloseweg-Westsingel-Hoenderstraat 'n be jaardencomplex verwezenlijkt worden, dat, naar ons lijkt, aan alle lang bestaande wensen op dit terrein, volledig tegemoet komt. OPMERKELIJK KORT Er mogen dan al lang wensen ge weest zijn en er mogen verschillen de commissies in het verleden zich gebogen hebben over wat men in zijn algemeenheid het bejaarden probleem noemt, feit is dat Burge meester Custers nog geen twee jaren geleden de zaken anders aan ging pakken. Hij vroeg een vijftiental mensen op persoonlijke titel om zit ting te nemen in wat wij dan noemden de zoveelste commissie, die een bejaardencentrum voor moest bereiden. Die comissie sloeg aan het verga deren en wist enkele maanden daar na een rapport op tafel te brengen, waarin duidelijke cijfers vermeld stonden. Hieruit bleek bijv. dat te gen een landelijk percentage van 10 procent, in deze contreien 7,5 pet. van de totale bevolking bejaard is. Een percentage dat en dat is in tussen ook gebleken een stijgende lijn vertoont. Op 1-1-1967 had Venray bijna 1900 bejaarden. Trekt men daar de be jaarden van af die in de psychiatri sche ziekenhuizen verblijven, dan blijven er ruim 1400 van over. BEJAARDEN Een deel daarvan is zelfstandig wonend en heeft geen speciale ver zorging nodig. Voor deze mensen kunnen een be jaarden vereniging, een soos en hobbyclubs prima werk doen, ook al om vereenzaming tegen te gaan en bijv. eenvoudige verzor ging en hulp voor hen te organise ren. Het is mogelijk dat een deel van deze groep hun oude en dikwijls te grote woning wil verlaten voor een kleinere en gerieflijkere bejaarden woning. Een ander deel van deze 1400 be jaarden heeft verzorging nodig. Men kan ze in het algemeen in twee groepen splitsen, t.w. de een groep, bij wie gevaar bestaat voor het op treden van een plotselinge nood situatie, maar die zich overigens zelf kunnen helpen. Ze kunnen zelf standig wonen, maar dan in de on middellijke nabijheid van een plaats waar steeds deskundige hulp te vin dén is. De andere groep zal zichzelf he lemaal niet meer kunnen hëlpen omdat ze bijv. de huishouding niet meer kunnen doen, geen maaltijden verzorgen, gehandicapt zijn e.d. Ze moeten volledig verzorgd worden. Landelijk wordt aangenomen dat van het totaal aantal bejaarden on geveer 10 procent verzorgingsbehoe- vend zijn. Dat betekent dat in Ven ray een verzorgingscentrum moet komen met ongeveer 150 bedden. We gaan even voorbij aan een an dere groep, namelijk de verpleging behoevende bejaarden, die ofwel in het Venrayse ziekenhuis behandeld kunnen worden of zo zij permanent ziek blijven, geholpen kunnen wor den in een verpleegtehuis voor chro nisch zieke bejaarden. (Beide moge lijkheden bestaan in Venray binnen enkele jaren). CONCLUSIES Uit dit rapport bleek duidelijk, dat in Venray een verzorgingstehuis nodig is met in de onmiddellijke Vooral uw carnavalsartikelen eerst kijken bij COENEN o.a. Hoeden in vilt Cowboyhoeden Boerenpetten Boerenkielen Dorustruien Maskers Serpetines Confettie Slingers Toeters Franje Cowboypakken Tbunderbirdpakken Smink Haarverf Cowboy-franje Goud- en zilverband Lovertjes Oorbellen Medailles enz. enz. Ook karnavals-zondag GEOPEND in PMC-cheques, Vergelijkbare winkelw. f 59.- Bestelnr. F-407 De lichtste 4-treedstrap van heel Europa: 4250 gram licht! Uitgevoerd in glad, gaaf aluminium, zonder een enkele scherpe kant. Geanodiseerd :zwart afgeven Is dus onmogelijk. De sterke trap is voorzien van veilige anti- slip doppen aan de poten, geprofileerde treden met plastic beschermers aan de zij kanten. Rubber overtrokken platform en beschermbeugel met handige emmerhaak. Zo licht is deze aluminium trap dat u hem gemakkelijk overal naar toe kunt brengen. En is er een dia- of filmenthousiast in huis? Zelden had hij een handiger projectietafel yoor zo weinig geld

Peel en Maas | 1967 | | pagina 13