Ontzuilingsproces? Gaan koeien uit ons landschap verdwijnen Politierechter MARTENS Analyse van verkiezingen in Limburg TWEE DODEN TE LEUNEN cassettes Camps televisie komt van In Duits grensgebied Mond- en Klauwzeer W aarschuwing VRIJDAG 13 JANUARI 1967 No. 2 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG IF PEEL EN MAAS f GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ^VETSÏA^LI^T^'ST Er heerst politieke onrust in Nederland. Men heeft dat o.a. kun nen merken bq de verrassende uitslag van de statenverkiezingen. Bij deze statenverkiezingen leden de K.V.P. en P.v.d.A. opmerke lijke verliezen, terwjjl Boer Koekoek toen de grote winnaar werd. Hoe is de verschuiving tussen deze drie partijen te verklaren? Dat was uiteraard voer voor sociologen en het Instituut voor Toegepaste Sociologie te Nijmegen heeft dienaangaande een on derzoek ingesteld. Dit onderzoek werd o.m. gesitueerd in de Mijnstreek. Uit dit onderzoek zijn interesante conclusies te trek ken. JONGEREN LEVENSBESCHOUWING MINDER GEBONDEN In de mijnstreek bleef 89 pet. dei- kiezers trouw aan zijn stem voor de Tweede Kamer in 1963. Dat bete kent dus dat 11 procent van stem veranderde en dat is toch aanzien lijk meer, dan het bestuur van de KVP zich een jaar of twintig gele den had kunnen voorstellen. Vele mijnstreekbewoners werden de KVP ontrouw en ook de P.v.d.A. die de laatste jaren hier aan invloed had gewonnen, moest stemmenverlies boeken. Het merendeel van deze switchen de kiezers zocht zijn heul bij de Boerenpjartij. Volgens de onderzoekers recru- teerde de Boerenpartij in de Mijn streek zijn stem uit alle lagen der bevolking, iets meer uit het agra risch mili*n en iets minder uit het lagere personeel. Vooral vrouwen en jongeren bleken „op Koekoek" te hebben gestemd. Het merendeel van de Boeren-aanhang in deze streek is kerks, maar ontzuild katholiek. Bij na de helft van deze kiezers moti veert haar keuze met een algemeen onbehagen ten aanzien van de vo rige partij, een derde met sympathie voor Koekoek, terwijl de rest „zo maar" op de Boerenpartij heeft ge stemd. Ofschoon men de „Boeren" over het algemeen reactionair noemt, bleek dat in de Mijnstreek mee te vallen. De boerenpartij stemmers zijn hier vrij tolerant ten opzichte van de kritiek op het koningshuis en ook over „Zo is hetmaakten zij niet veel drukte. Alleen van de pro vo's bleken zij niets te moeten heb ben. Slechts 20 pet. van deze kiezers bleek te weten, dat de Boerenpartij vóór verdwijning van het Land bouwschap is Politiek onbehagen bleek vaak een belangrijke reden voor de stembe- paling. „De grote partijen spelen maar handjeklap", zo meenden deze kiezers. SWITCH NAAR LINKS Maar welke KVP'ers lopen over naar de PvdA? Deze vraag is, mede gelet op de komende verkiezingen, van belang. Het bleken vooral jon ge geschoolde arbeiders en kantoor personeel te zijn, die de KVP de rug toekeerden om op de socialisten te gaan stemmen. Motivering: de PvdA doet meer voor de werknemers. De voornaam ste oorzaak voor hun switch schijnt overigens te zijn, dat zij zich levens beschouwelijk niet meer gebonden achten aan de KVP. Vooral de jon gere katholieken vonden, dat de oudere KVP'ers veel te behoudend waren en dat was voor hen aanlei ding tot stemverandering. Een en ander wil niet zeggen, dat deze so cialistische stemmen zijn van men sen die ook hun kerk zijn afgeval len. Dat is slechts bij uitzondering het geval. Het merendeel van deze jonge kiezers is zelfs even kerks als degenen die op de KVP stemmen, maar zij willen de politiek los zien van de kerk. Deze gedachte om kerk en politiek te scheiden doet vermoeden, dat straks nog meer jonge katholieken zullen switchen maar niet-confessio- nele partijen. BOEREN, WAARHEEN? Toch zijn dit jaar in de mijnstreek ook kiezers, die in 1963 een over stapje van KVP naar PvdA hadden gemaakt, in het oude, vertrouwde nest teruggekeerd. Deze stap terug is vooral door de oudere mannen gemaakt. Deze stemverandering kan vooral begrepen worden als een uiting van reactie op de kritische en revolutionaire bewegingen in de samenleving, waarmee zij waar schijnlijk de PvdA identificeerden. De onderzoekers hebben de kie zers in de Mijnstreek ook gevraagd op welke partij zij bij de komende verkiezignen zullen stemmen. Het meest opmerkelijke was, dat 78,6 pet. van de boerenpartijkiezers hun stem nog niet had bepaald. De grote vraag, zo belangrijk voor de komen de verkiezingen is dan ook waar deze stemmen heengaan. Slotconclusie van dit onderzoek is, dat in de katholieke Mijnstreek de verzuilingsmentaliteit merkbaar is afgenomen, in het bijzonder bij de jeugd, zodat de KVP erg hard zal moeten knokken om zijn grote aan hang hier vast te houden. Zondagavond om 6 uur is een luxe auto, bestuurd door de 24-jarige J. H. uit Leunen op de Steegse Peel- weg op 3 meisjes ingereden. De 14- jarige Elly van Berlo en de eveneens 14-jarige Elly Loonen uit Leunen werden op slag gedood. Het derde meisje werd niet geraakt. De meisjes liepen rechts van de weg. De verslagenheid door dit tragische ongeval was zeer groot. Omtrent de juiste toedracht stelt de Rijkspolitie een onderzoek in. De technische kennis en de ge reedschappen van de hele buurt waren aan dat motortje te pas ge komen. Jan leverde vier wieltjes met luchtbanden van een kinder wagen, Piet een engelse sleutel, de buurman had nog een paar kisten over en de fietsenmaker wilde nog wel wat oude onderdelen missen. Wekenlang prutste de jeugdige tech nicus aan wat hij tot hilariteit van iedereen „mijn skelter" noemde. Zo op het oog had het ook inderdaad wel wat van een skelter weg, alhoe wel een leek zou hebben gezegd: dat is een zeepkist. Doch evenals bij de mens is er ook bij rollend materieel dikwijls een groot verschil tussen uiterlijk en innerlijk. Op een zonnige zaterdag werd de laatste hand aan het technisch won der gelegd. De bougie werd nog eens schoon gepoetst, het vliegwiel werd stevig vastgeschroefd, en tenslotte kwam in het piepkleine tankje nog een slok benzine die eigenlijk voor het verwijderen van vlekken be stemd was geweest; plus een paar druppeltjes olie. Toen geschiedde het wonder. Na wat trappen en aan lopen duwde de knecht van de fiet senmaker hem er door heen, zoals dat technisch heet. Er ontstond wat gepruttel en wat walm. En deze symptomen zijn voor de skelterrijder dezelfde als de eerste groene blaad jes in het voorjaar van de tuinier. Men zal moeten toegeven, dat de bekoring sterk was. Wie zou dat heerlijke gepuf en die lekker prik kelende damp van gemengde sme ring één op vijf en twintig, niet te vet en niet te schraal kunnen verdragen zonder even in zo'n kistje te gaan zitten? En wie zou, in een skelter zittend de verzoeking kun nen weerstaan om, terwijl je broeks pijp al schroeit aan de uitlaat, toe te geven aan de snelheidsdrang van het trillend motorlichaam, de voe ten op de steunen te zetten, de ver snelling even te laten knarsen, om dan de wind in de oren te horen sui zen en de ogen vol onweersbeestjes te krijgen? Deze jonge verdachte was de ver leiding te machtig geworden. Hij moest zijn werkstuk proberen. Hik kend rolde hij over het trottoir, een moment onzeker als de versnelling niet wilde pakken. Hoe heerlijk tocht dat door je mouwen. Wat sto ven de kippen kakelend weg. Een hond ging een eindje mee en wat zwaaiden vrienden en bekenden verrast langs de weg. Dat motortje liep lekker. Tot het geüniformeerde noodlot hem een streng maar onverbiddelijk Halt! toeriep. Daar kwam heel wat bij kij ken. Geen rijbewijs, geen kenteken bewijs, geen nummerborden, geen spiegel en geen toetert je, gereden op het voetpad, het halve wetboek kwam er aan te pas, want er moes ten acht bonnetjes worden geschre ven. De onfortuinlijke berijder moest maar even meegaan naar het politiebureau. Want de politie moet heel wat schrijfwerk verzetten om zo'n goede klant naar behoren te be dienen. Bij de kantonrechter viel het achteraf nogal mee: acht bekeurin gen werd acht maal een gulden boe te. Dat is nogal redelijk zou men zeggen. Maar de negende bekeuring, daar gaat het hier om. Toen men in het politiebureau bezig was de acht bonnetjes in te vullen, stonden buiten de mensen van de belasting te controleren. Ze roken willige buit, want iemand met zo'n zelfgemaakt karretje had vast geen belastingkaart voor motorvoer tuigen op vier wielen, bestemd voor het vervoer van minder dan vier personen, dachten ze. Haastig gingen ze naar binnen, minzaam informe rend. En werkelijk, tussen het acht maal opgeven van naam en adres bekende de coureur, dat hij nog geen wegenkaart had ook. Dat werd de negende bekeuring. En de man nen van 's rijks schatkist laten iemand niet voor een gulden lopen. Tijdens de administratiezitting van de politierechter moest de bonne tjesgrossier voor de groene tafel ko men. „Toch ben ik voor die negende bekeuring niet strafbaar", meende hij. „Niet?" vroeg de rechter ver baasd. „Neen, want ik stond binnen in het politiebureau toen ze me be keurden. En da's een particulier huis". „Eerder een publiek huis", dacht de officier. Maar de jongeman bleef er bij. De belastingmensen hadden hem moe ten aanhouden, terwijl hij over de openbare weg reed. Zo maar bin nenshuis behoefde hij geen belas tingkaart te hebben, vond hij. Het wetboek werd er bij gehaald en nageplozen. Maar het negende bonnetje ging wel door, want de knutselaar had gereden op de open bare weg en zonder kaart. „Als u nu binnenshuis was gaan rijden, of als u had rondgereden binnen in een vrachtauto, die op zijn beurt over de openbare weg reed, of als u in vaders tuintje was gebleven. verduidelijkte de rechter. De boete werd bepaald op vijf gulden. In totaal dus dertien gulden voor negen bekeuringen. Goedkoop als men het per stuk berekent. GESLIPT DOOR SNEEUWVAL Op de Horsterweg te Venray, juist in de gemeente Venray, kwam de vrachtauto van een Venrays expe ditiebedrijf en bestuurd door de Venrayer C. de W. door de sneeuw val te schuiven. De wagen kwam uit de richting Horst en keerde zich om zijn as en kwam in tegenovergestel de richting na eerst een bokpaal van het bovengronds net te hebben doen afknappen tot stilstand. De auto werd beschadigd, maar de bestuur der kwam met de schrik vrij. Op de Maasheseweg reed de Hors tenaar v. D., toen hij beslaande rui ten aan het schoonmaken was, tegen een rechts van de weg geparkeerde luxe auto van W. L. uit Bakel. Beide wagens werden vrij ernstig beschadigd. INBRAKEN AAN DE LOPENDE BAND Oost-Brabant en Noord-Limburg werden de afgelopen nachten be zocht door inbrekers, die zich op snelle wijze schijnen te verplaatsen. In Haps, Boxmeer, Wanroy en Gen nep werd ingebroken in levensmid- delenbedrijven. Verschillende siga rettenautomaten werden geledigd. In totaal werd voor meer dan 10.000 gestolen. Op verschillende plaatsen werden alleen speciale sigaretten merken gestolen en werden de an deren welke voor het grijpen lagen onaangeroerd gelaten. De Rijkspolitie heeft op groot scheepse wijze het onderzoek ter hand genomen en beschikt reeds over summiere gegevens. T\jdens de nieuwjaarsserenade die de Kon. Harmonie Euterpe bracht aan de heer Burgemeester lukte fotograaf G. Kruijsen bovenstaande foto. In de grote hoorn is niet alleen hijzelf in aktie te zien, maar ook de musicerende harmonie, het gemeentehuis en Petrus Bandentoren. Onder deze titel publiceerde 19 NU, het voortreffelijke tijdschrift van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw, onlangs een artikel over de toekomst van de landbouw, met name over de vee houderij. Het boerderij-type dat wij zo ro mantisch vinden zal gaan verdwij nen, daarover zijn de deskundigen het eens. Nieuwe tijden vragen an dere vormen. Het houden van kip pen en varkens is volgens 19 NU al geworden: de produktie van var kens, pluimvee en eieren. Dit niet langer aan de grond gebonden be drijf heeft de traditionele boerderij al goeddeels verlaten en is een spe cialisme geworden dat zich steeds meer in industriële richting ontwik kelt. Er zijn aparte gebouwen voor gekomen, waarin dankzij nauwkeu rige beheersing van het klimaat zeer grote aantallen dieren gehouden kunnen worden. Als er gebrek is aan grond kan men zelfs de hoogte in gaan: dieren-flats. Zo kunnen deze bedrijven ook dichter bij de bevol kingscentra komen, hetgeen toch al nagestreefd wordt. De akkerbouw zal wat gebouwen betreft de minst opvallende ontwik kelingen te zien geven. Daar zullen de vernieuwingen zich immers af spelen bij het zaaien, verzorgen en oogsten der gewassen, waarvoor steeds nieuwere en vernuftiger werktuigen worden ontworpen. In de akkerbouw vlot de samen werking tussen boeren beter dan b.v. in de veehouderij. Uitwisseling van kostbare werktuigen en perso neel is in de akkerbouw een nor maal verschijnsel. In de veehouderij liggen de zaken heel wat moeilijker. Het komt in deze branche maar nauwelijks voor dat buren eikaars koeien komen melken, om elkaar af en toe zo een vrije dag te bezorgen. Dat is mis schien ook wel begrijpelijk, want de melkgift van de koe is wat de hoe veelheid betreft voor 7/10 afhanke lijk van de behandeling die het dier ondervindt. De hand van de meester doet hier de melk stromen. Maar ook de veehouder wil graag een vijf daagse werkweek van 45 uur en dat lukt niet als hij alleen enkele tien tallen koeien moet verzorgen en melken. Een eerste poging om koeien van verschillende boeren gezamenlijk te houden is ondernomen door een groep boeren in Noord-Groningen. Als zij slagen zou er wel eens een grondige wijziging in het huidige patroon van de veehouderij uit kun nen volgen. Misschien krijgt dan de idee van de Groninger architekt Olsmeijer, die een „koetel" ontwierp, een kans. En koetel is een groot flatgebouw waar honderden koeien een onderdak kunnen vinden. Mis schien is dat de toekomst, of loop stallen, waar in Italië en Frankrijk KELTUM JUWELIERSPLEET EN OURFINE EDELSTAAL In een aparte afdeling van onze moderne zaak vindt U vele modellen couverts en cassettes overzichtelijk opgesteld. Uit zo'n unieke kollektie is het fijn om te kiezen en de beste keuze te maken. BOTSING TUSSEN DRIE AUTO'S TE WANSSUM Op de Brugstraat te Wanssum vond een gecompliceerde autobotsing plaats, waarbij drie auto's betrok ken waren en waarbij de materiële schade groot was. De personenauto bestuurd door H. M. uit Oss kwam op de linkerweg helft terecht, een tegemoetkomende auto remde af maar schoof tegen de eerste wagen aan, terwijl de achter de eerste wagen rijdende auto even eens afremde en door de sneeuw doorschoof en tegen beide wagens aanbotste. De tweede auto werd be stuurd door de in Laarbruch gele gerde Engelse militair C. T. terwijl de derde wagen bestuurd werd door P. v. d. B. uit Helmond. veel mee wordt gewerkt, of grup- stallen waar de koeien in een door- loopmelkstal haar melk afstaan. Vrijwel zeker is dat er een aantal grote bedrijven zal komen, hetgeen een hele verandering zal brengen in het vertrouwde weidelandschap van Nederland. De koeien gaan niet meer de wei in, omdat zulk onbe kommerd grazen en herkauwen uit het oogpunt van bedrijfsvoering niet langer verantwoord is. De koeien krijgen hun maaltijden thuisge bracht. In de vorm van hooi of kuilgewas. Maar het is niet uitge sloten dat zij binnen niet al te lange tijd verse graswafeltjes krijgen, die zo van het land komen. De moderne methoden van voedering zullen het niet langer noodzakelijk maken dat de koeien de weide in moeten. De koe wordt dan een echt huisdier. MAATREGELEN IN NOORD-LIMBURG Door snel ingrijpen van de vee- arsenijkundige dienst en de Provin ciale gezondheidsdienst voor dieren is een team van veeartsen de laat ste dagen bezig geweest om alle varkens en rundvee in Wellerlooi in te enten tegen de zo gevreesde ziekte Mond- en Klauwzeer. In het aangrenzende Duitse dorp Walbeek was mond- en klauwzeer gekonstateerd en gevaar voor be smetting was mogelijk waardoor men op kosten van de overheid be gonnen is voorzorgsmaatregelen te Voor het betrokken gebied van Wellerlooi is een vervoersverbod uitgevaardigd. In het gehele Noord- Limburgse land is in tegenstelling met andere jaren nog geen enkel geval van besmettelijke ziekte ge meld, zo werd ons van de zijde van veeartsenij kundige dienst medege deeld. Door de rijkspolitie wordt ons de volgende waarschuwing medege deeld. De laatste dagen wordt de Peelstreek bezocht door scharenslij pers welke het niet zo nauw nemen met de prijzen voor de dienstverle ning. Verschillende klachten hebben de rijkspolitie bereikt, over prijzen van slijpen en messen welke duur der blijken te zijn dan de prijzen voor nieuwe aanschaf. Gevallen zijn bekend dat voor het slijpen van drie tafelmessen een prijs werd ge vraagd van elf gulden. Aangeraden wordt als men messen of scharen te slijpen heeft, eerst de prijs te vragen. Dan voorkomt men dat later de prijzen der dienstverle ning tegenvallen. Het zijn scharenslijpers welke normaal Venray niet bezoeken, ter wijl de verleende diensten ook niet honderd procent blijken te zijn.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 13