1966 jaar van emoties Met lawaai naar ver nieuwing ZWEMMEN LYCEUM '64 DUIVENSPORT Vjft HANDBAL GYMNASTIEK JUDO BILJARTEN M.A.C. R00Y P.v.d.A. Politierechter Maandag: 7.30 H. Mis. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor ov leden familie. Woensdag: 7.30 H. Mis ter ere van de H. Jozef. Donderdag: 7.30 H. Mis voor zegen in gezin. Vrijdag: 1ste vrijdag van de mnd. Feest van Driekoningen. 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. Slits. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor Louis Waps-Verweer. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: Octaafdag v. Kerstmis. Nieuwjaarsdag. 7.45 vroegmis tot int. van fam. Lenkens-Vloet; 10 u. hoogmis voor zegen over het nieuwe jaar. Vandaag maandelijkse kollekte voor de kerk. Maandag: Allerheiligste Naam Je zus: voor genezing van een ziek kind. Dinsdag: jaargetijde voor de ziele- rust van Martina en Gerardina Arts. Woensdag: tot int. van fam. Jans- sen-Timmermans. Donderdag: tot int. van fam. De- rikx-Willems. Vrijdag: Verschijning des Heren, eerste vrijdag. 8 uur v. d. overl. van fam. Arts-Franssen; 19.30 avondmis v. d. zielerust van overledenen. Zaterdag: eerste zaterdag, gewijd aan het Onbevlekt Hart van Maria, priester-zaterdag tot int. van fam. Hertsig. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis. „DE BOOG" vl 0 VOOR HEREN- EN JONGENS-COSTUUMS De overgang van het oude naar het nieuwe jaar, de knallende bom metjes van oudejaarsnacht en de hartelijke gelukwensen, die wij aan elkaar uitwisselen, het zijn allemaal uiterlijke tekenen, conventionele te kenen als men zo mag zeggen, van onze drang tot vernieuwing. De we reld waarin wij leven gaat verder. Sommigen nemen aan dat zij evo lueert, dat zij naar een steeds gro tere volmaaktheid toegaat; anderen zien er een golfbeweging in, nu eens stijgend naar nieuwe hoogten, dan weer zakkend naar ongekende diep tepunten. Hoe het ook zij, in ons allen heerst een drang naar het nieuwe en een vaste wil om wat geweest is te ontdoen van zijn fouten en te kortkomingen. Het nieuwe is in onze ogen steeds het betere. Dat geldt voor het men selijke leven-van-alle-dag, voor de structuur van het maatschappelijke en politieke leven. Maar dat geldt evengoed voor ons geestelijk leven, voor ons leven als christen. Wij behoeven niet voor zwartkij kers uitgemaakt te worden, wan neer wij ten aanzien van de toe komst ons met beide benen op de grond blijven bewegen. Wij zullen in de toekomst, streven naar het betere, ook weer fouten maken en wat vroeger goed was, verslechte ren. Ons leven blijft een golving, waarvan het eindpunt onbekend is, tenminste in de tijdelijke en ruimte lijke orde. Maar dat is naar onze mening ook niet zo belangrijk. Het belangrijkste voor ieder mens is, dat hij blijft werken voor het goede en voor het betere. Geen mens kan zijn door God gestelde levenstaak over deze grens heentillen. Niemand kan van de andere eisen, dat hij meer doet, dan in alle eerlijkheid het goe de nastreven. Zo moeten wij elkan der ook weten te respecteren, zo moeten wij uitdrukking geven aan de wensen, die wij bij de jaarwisse ling jegens elkander uitspreken. Over het goed en kwaad over het beter en slechter moeten wij met el kaar in gesprek treden. Dat is de noodzakelijke aanvulling van onze goed-bedoelde wensen. „DE BOOG"-SERVICE GRATIS VERANDERINGEN BIJ AANKOOP HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van P. Nabben, Oirlo- sedijk 2, Oirlo-Venray om vergun ning tot oprichting van een pluim- veefokinrichting met een propaan- tankinstallatie aan de Oirlosedijk 2 kadastraal gemeente Venray sectie F nummer 2117. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan eenieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 16 januari 1967 in het ge meentehuis. Venray, 2 januari 1967. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L VORST, secretaris ZWEMVERENIGING SPIO Afdragen kontributie en opgave van nieuwe leden Tot haar grote spijt ziet het be stuur zich genoodzaakt vier jaar een kontribtuieverhoging in te voe ren. Het bestuur heeft getracht de ze verhoging tot het uiterste be perkt te houden. De kontributie voor de kinderen tot 16 jaar is met één gulden ver hoogd tot 8.50. Voor de anderen is de verhoging één rijksdaalder, het wordt dus 12.50. De inschrijfgelden voor nieuwe leden zijn: voor kinderen tot 16 jr. 1.50 en voor anderen 2.50. De kinderen tot 16 jaar zwemmen op de zaterdagavond. De kosten zijn 1.75, inclusief reiskosten, entree- en lesgelden. De anderen zwemmen op woensdagavond, de kosten hier voor zijn 3.eveneens inclusief reiskosten, entree- en lesgelden. Iedereen, ook de oude leden, moet de volgende gegevens kunnen ver strekken juiste geboortedatum en geboorte plaats roepnaam en voorletters van de geboortenamen achternaam adres en woonplaats. LET OP: Alle eventuele diploma's dienen te worden meegenomen, evenals de oude kontributiekaart. De kinderen tot 16 jaar moeten ook weten met welke bus zij zaterdags mee gaan zwemmen. Omdat by de bestuursleden thuis geen lidmaatschapskaarten kun nen worden verstrekt, verzoeken wy U deze personen daarom niet aan huis te bezoeken. Men kan de nieuwe lidmaatschaps kaarten afhalen op: donderdag 29 dec. van 10 tot 12 uur en van 2 tot 3 uur; zaterdag 31 dec. van 10 tot 12 uur en donderdag 5 jan. van 4 tot 6 uur in het Cultureel Centrum aan de ingang in de Jan Hensenstraat. Zaterdag 31 december is geen zwemmen i.v.m. Oudejaarsavond. Vrijdag 6 januari zal er voor de le groep van de wedstrijdploeg (die om kwart voor zes zaterdags gaat zwemmen) bijeenkomst zijn als be loning voor de in deze zomer ver richtte prestaties. Deze bijeenkomst wordt gehouden in Hotel Kemps en begint om 7 uur. Om 9 uur worden dan de ouders van deze kinderen ook verwacht. Men krijgt een uitnodiging nog thuisgestuurd. Uitslagen: Hovoc 3Lyceum 2 Lyceum 3Jovo 2 1—3 3—0 1966 werd door het 2e en 3e he renteam dus met een overwinning afgesloten, alhoewel toch even moet worden opgemerkt dat Lyceum 2 aan Hovoc 3 een zware kluif heeft gehad. Met wat meer geluk trok het 2e zestal in de laatste set met 15-17 aan het langste eind. Lyceum 3, met 1 reserve, had geen enkele moeite met een wel zeer zwak spelend Jovo 2 en won de sets met grote cijfers. Voor a.s. zaterdag staan er geen wedstrijden op het programma. Wanneer we even terugblikken op het afgelopen jaar mogen we met recht zeggen dat het geen slecht jaar is geweest voor onze club. Integen deel: het eerste team behaalde het kampioenschap in de le klasse, ter wijl het 2e team als 2e eindigde in de tweede klasse. Van de 22 in dit jaar door het eer ste gespeelde wedstrijden, toernooi en oefenwedstrijden niet mee gere kend, werd er slechts 3 verloren, 2 wedstrijden eindigden onbeslist en 17 werden er in een overwinning omgezet. In het seizoen '65'66 werd ook het eerste kampioenschap behaald en wel door Lyceum 1, zoals eerder genoemd. Ook het tweede team deed van zich spreken: met slechts 1 punt achterstand op de eerste, VC Rooy 3, eindigde dit team op de tweede plaats. Dit seizoen doet het tweede het echter nog beter: met een kleine voorsprong voert dit zestal de kop groep aan. Lyceum 3 deed in het afgelopen seizoen weinig opzienbarende din gen, maar schijnt dat nu goed te willen maken: met een flinke voor sprong op nummer twee gaat het 3e team nu, ongeslagen, aan kop. Voor het komende jaar kunnen we alleen maar hopen dat het net zo goed zal zijn, als het afgelopen jaar. Natuurlijk ook even een woordje van dank aan onze supporters(sters) die de wedstrijden altijd zo'n sfeer vol tintje weten te geven! We hopen ze ook het komende jaar te mogen begroeten Tot slot nog veel succes toege wenst aan alle spelers: Take it easy! P.D.V. DE ZWALUW De leden die meewerken aan de streekkampioenendag worden maan dagavond om 8 uur in ons vereni gingslokaal verwacht voor een laat ste bespreking. We rekenen erop, dat iedereen komt. Komende week hopen we meer bijzonderheden omtrent de kam pioenendag te kunnen vermelden! „DE BOOG" KLEDING ZIT, DOOR PASVORM, STIJL EN SNIT Tweede Kerstdag speelde ons da- meseteam in de Venlose sporthal 'n competitiewedstrijd tegen de dames uit Herkenbosch. Het lukte onze dames niet om in hun normale spel te komen tegen deze geroutineerde en technisch goe de ploeg. Iemand die het weten kan voorspelde ons al dat deze dames uit Herkenbosch de competitie wel op de bovenste plaats zullen beëin digen. Ondanks alle goede bedoelin gen werd het een fikse nederlaag: 15—2. Een wedstrijd, die door het te grote krachtsverschil misschien min der boeide, maar die voor onze da mes toch een (theoretisch) winstpunt opleverde voor het optimisme, waar mee zij direct na de wedstrijd de volgende ontmoeting weer tegemoet zagen. A.s. weekend geen wedstrijden. ST. CHRISTOFFEL In januari zullen er weer zoals ieder jaar, de clubkampioenschappen in de gymnastiekzaal aan de Lange- weg, gehouden worden. We zijn zeer benieuwd, wie er deze keer op de eerste plaats komt te staan. Ieder keer is het een spannende wedstrijd, aangezien de gymnastiek vereniging over zeer goede turners en turnsters beschikt. Aan deze wedstrijd zullen deelne men: 1 herengroep; le damesgroep en een ploeg bestaande uit: meisjes A en B. Bij iedere groep apart zal zeer goed geturnd moeten worden, om met de eerste prijs te zegevieren. Ook zal er een wedstrijd gehou den worden tegen de vereniging Wanssum. Deze wedstrijd is door omstandigheden uitgesteld tot fe bruari. Wij vinden het fijn tegen an dere verenigingen te mogen turnen en wij stellen het zeer op prijs, ook door de vereniging Horst uitgeno digd te zijn, om daar te komen tur nen. Wij hopen daarom ook, dat er spoedig een datum vastgesteld zal worden, wanneer deze wedstrijd plaats zal kunnen vinden. Turners en turnsters, laat zien wat jullie kunnen. Houdt vol en doe je best! A.s. dinsdag zijn de lessen: aspi ranten 56 uur; junioren 67 uur; dames 78 uur; senioren 89.15 u. De lessen worden gegeven in de Wilhelminazaal op een mat van 48 m2 door de heer G. P. Royackers 4e dan. Iedereen die meer wil weten van judo nodigen wij uit om inlichtingen te vragen op de lesavond. Uitslagen: A-klasse: K.O.T.—O.B.K. 10—0 Ons GenoegenPommerans 37 V.O.P.—O.N.A. 8—2 B-klasse: WanssumGroene Laken 210 Ons GenoegenOnder Ons 75 Groene LakenLos Band 75 BurggraafSVCB 66 O.N.A. BOns Genoegen 102 C-klasse: PommeransOnder Ons O.B.K.Groene Laken C Stand A-klasse: K.O.T. O.N.A. V.O.P. B.C.Y. O.B.K. Pommerans Ons Genoegen B-klasse: Groene Laken A O.N.A. Los Band V.O.P. Wanssum Onder Ons Ons Genoegen S.V.C.B. Burggraaf C-klasse Groene Laken Biljartic Los Band Onder Ons B.C.Y. O.B.K. Pommerans De Ketsers Groene Laken C 8—4 6—6 8 52 8 51 8 51 7 34 7 30 8 28 8 25 10 85 10 79 9 61 9 53 9 51 9 49 10 47 9 43 9 36 9 70 8 67 7 61 10 56 8 48 9 46 9 46 8 40 10 34 In de A-klasse was het M. van Asten (V.O.P.) die in 11 beurten zijn tegenstander geen kans gaf met een slotserie van 83 en een gemiddelde van 10,27. Ook W. Swaghoven (O.N.A.) speelde een goede partij met een gemiddelde van 11.23. In de B-klasse was het H. Peeters (Groe ne Laken) die met een gemiddelde van 4.54 een zeer goede partij speel de. Programma: O.N.A.—K.O.T. WanssumBurggraaf SVCB—VOP Wanssum—Oirlo 30—12 30—12 30—12 31—12 Ons GenoegenGroene Laken 1 jan. OBKOns Genoegen 2 jan. PommeransBCY 2 jan. Los BandONA 2 jan. BCYDe Ketsers 2 jan. Groene Laken 1Pommerans 2 jan. OirloLos Band 2 jan, Na enkel maanden van afwezig heid hopen we vanaf nu toch weer wekelijks de hoogtepunten en mede delingen van onze vereniging door te kunnen geven en ai is het voor lopig met de ritten zo goed als ge daan, toch staan er nog enkele be,- langrijke punten op het programma. Een daarvan is de jaarvergadering op zaterdag 21 januari welke dit maal weer iets bijzonders belooft te worden met o.a. de prijsuitreiking van de rit welke we op 15 januari hopen te verrijden. Hierover echter meer via onze convocatie. Wel wil len we nog vermelden dat ook op 21 januari van 19.0020.00 uur het uur voor onze controleurs is. De mens, die weer of geen weer, steeds opnieuw weer onze controlekaarten vol plakten met goede en valse stempels. Denken we aan de natte moesons tijdens de Elfdorpenralley en onze laatste clubrit, zelfs tussen de buien door nog regen. Als ver goeding voor de bereidwilligheid, ons de ritten te laten rijden, kregen de controleurs voor iedere keer dat ze op post gestaan hebben, een lot. In totaal zijn er zo'n 100 loten uit gegeven en op 21 januari wordt hier onder een radio verloot met nog en kele kleinere prijsjes, maar natuur lijk net niet genoeg voor iedereen. Zij die daarom nog een kleinigheid over hebben, kunnen dit opgeven bij G. Bom, tel. 1235 of bij een van de andere bestuursleden. De eerste twee konijnen zijn inmiddels al ge schonken. Wie volgt? Nog iets over het clubblad. De eerste foutjes zijn tevoorschijn ge komen en daarom komt het ge schrevene over 6 en 20 mm te ver vallen, terwijl de pijl bij start als juist genomen moet worden. „DE BOOG" PANTALONS STAAN EN ZITTEN UITSTEKEND VERKIEZINGSAVOND De Partij van de Arbeid hield in Hotel Kemps een verkiezingsbijeen komst, onder voorzitterschap van de heer Timmermans. De heer Oele, ge westelijk voorziter van de P.v.d.A., lid van de Tweede Kamer en van 't Europees parlement hield een in leiding, die hoe kan het anders in het téken stond van de komen de verkiezingen. In deze inleiding wees hij er op dat zeker de jonge ren niet meer zo traditioneel zullen kiezen dan de ouderen. Er is een veelheid en verscheidenheid van po litieke groeperignen, waarvan zij meer dan de ouderen de waarden zullen onderzoeken al naar gelang hun instelling zullen zij die groepe ring kiezen, die hen aanstaat. Hij zette duidelijk uiteen waarin de Partij van de Arbeid verschilt van andere politieke partijen, in haar pogen een democratisch-socia- listisch programma te brengen, dat positief wil meewerken aan de ver andering van het structuurpatroon. Diep ging spreker in op de groei van SDAP naar PvdA, die nu posi tief wil werken aan verhoging van de welvaart en spreiding van die welvaart o.m. door meer medezeg gingschap. Verder werd in zijn inlei ding het verkiezingsprogramma on der de loupe genomen. Er ontstond een open discussie over verschillende punten van zijn betoog onder de deelnemers, die zijn uiteenzetting met veel aandacht ble ken gevolgd te hebben. Door een vergissing onzerzijds werd het verslag van de politie rechter, elders in dit blad, niet vol ledig opgenomen. Wy laten het ont brekende tekstgedeelte hier alsnog volgen: De zaak werd daar zeer grondig onderzocht. En toen bleek hoe wreed het lot op zaterdagmiddag kan toe slaan: de bal was de tuin in getrapt door 's mans eigen zoontje. En dit zoontje, vaders afkeer kennende, had een vriendje bewogen het speeltuig er weer uit te halen. Het was de bal, die de verdachte zelf had gekocht ter gelegenheid van de ver jaardag van zijn spruit. De arme man bleek tamelijk spra keloos toen bleek dat zijn eigen kroost het hem had aangedaan. De politierechter kon met hem mee voelen. Een tientje boete werd het, bij niet betaling of verhaal te ver vangen door twee dagen hechtenis. „Ik wens hoger beroep",- zei de amateur-tuinier. ,U moet de televisie eens aanzet ten als Ajax tegen de Tsjechen speelt", adviseerde de magistraat. „Ha-ha-ha" gierde de geschoffelde ajaxneus, „dan trapt ie de knollen uit zn' eigen knollentuin!" VAN „ZO IS HET...." TOT „NACHT VAN SCHMELZER In het afgelopen jaar is definitief afgerekend met de legende dat de Nederlanders een nuchter volk vormen. Zelden in onze ge schiedenis is er sprake geweest van zulke kollektieve emoties als we dit jaar by verschillende gelegenheden hebben meegemaakt. Voor historici zal het jaar 1966 later een bijzonder interessante bron van studie vormen, waarby zy afstand kunnen nemen van al datgene, waarby een groot deel van ons volk dit jaar zeer nauw en emotioneel was betrokken. Het huwelijk, de provo's, de „dolle dinsdag" in Amsterdam, de politieke verwikkelingen, de klap van Baas, het is slechts een greep uit een hele reeks van schokkende feiten, die ons kleine landje op al zyn vaste zuilen deed schudden. AMSTERDAM EEN „LASTIGE STAD" Het huwelijk van prinses Beatrix met Claus van Amsberg vormde de eerste maanden van dit jaar het ge^ sprek van de dag. De waarschuwin gen en protesten tegen het feit, dat het huwelijk in Amsterdam zou wor den gesloten, waren niet van de lucht. Het televisieprogramma „Zo is hetwakkerde de emoties nog eens extra aan en de samenstellers raakten met hun eigen Vara in con flict, waarna het programma ver dween. Tot vreugde van velen, maar blijkbaar ook tot ongenoegen van velen, want een kijkersonderzoek le verde een positieve waardering op en tot algemene verrassing kozen de lezers van het zo tegen de zuilen gekante „Televizier" dit programma later uit als „het beste programma van het jaar". Het protest waartoe het huwelijk in de hoofdstad voor sommigen aan leiding gaf, ging in letterlijke zin in rook op. Het buitenland toonde zich verbaasd over de toestanden in Am sterdam op de 10e maart. Vrijwel de gehele buitenlandse pers publiceerde de foto's, waarop men rondom en achter de koetsen van de koninklij ke stoet de wolken van de rookbom men kon zien omhoog stijgen. 14e JUNI Kort na het huwelijk kwam het in de hoofdstad tot tal van inciden ten tussen provo's en politie, die niet alleen de langharige jongeren maar dra ook de politie en burgemeester van Hall in opspraak brachten. De ongeregeldheden in Amsterdam leiden in juni naar een verbijsteren de climax, toen de bouwvakkers, die ontevreden waren over het feit dat er 20 procent van hun vakantiegeld door de bonden werd ingehouden, in opstand kwamen waarbij later de provo's en allerlei ongure elementen zich aansloten. De 14e juni is een zwarte dag geworden in de geschie denis van onze hoofdstad. De nasleep van deze „révolte" riep weer nieuwe emoties op. Minis ter Smallenbroek ontsloeg hoofd commissaris v. d. Molen,jnaar handhaafde burgemeester varii~Hall. De discussies kregen een politiek karakter. Het lachertje van het jaar: Smallenbroek's sigarendoos je. De zelfde minister, die later doorreed na een nachtelijke aanrijding en op Prinsjesdag werd veroordeeld, nadat hij kort tevoren ontslag had geno men. KOEKOEKS-CLAN Ondertussen hadden de staten- en gemeenteraadsverkiezingen 'n steen gegooid in de rustige vijver voor ons politiek stelsel. De grote partijen le den aanzienlijke verliezen en de grote winnaar werd boek Koekoek. Deze nederlaag stimuleerde de gro te partijen tot een konsekwent zelf onderzoek. Slaperig politiek Neder land werd wakker. En juist toen men een strategie aan het zoeken was om de opmars van de Boeren partij een halt toe te roepen, sloeg in de koffiekamer van de Eerste Kamer ir. Baas (WD) toe. Hij plaatste een rechtse directe op het oog van boerensenator Adams, die zich in de oorlogsjaren niet be paald als een goed vaderlander had gedragen. De gehele Boerenpartij kwam in opspraak. Er splitste zich een Noodraad af en de populariteit van de alsmaar processen voerende Koekoek daalde tegen het einde van het jaar tot bijna het nulpunt. NACHT VAN SCHMELZER De economische toestand van ons land werd er niet beter op. Verschil lende bedrijfssluitingen markeerden deze situatie. Bij de beraadslagingen over de begroting zou het geducht spannen. De „nacht van Schmelzer" brak aan. De katholieke fractieleider diende een motie in, die het kabinet Cals ten val bracht. Nu brak de storm pas goed los. Vooraanstaande KVP'ers bedankten of kwamen tegen de partijleiding in opstand. Alles wat in katholieke kring „links" denkt kwam in verzet en hierdoor stegen de papieren van de P.v.d.A., die een buitengewoon congres organiseerde. Een slepende kabinetsformatie volgde, tijdens welke de heer Schmelzer een poli tieke knieval maakte en tenslotte de bekwame ex-minister van finan ciën prof. Zijlstra als premier van een overgangskabinet naar voren kwam. MGR. BEKKERS Dramatisch in geheel andere zin was de dood van mgr. Bekkers, bis schop van Den Bosch en het troetel kind van oecumenisch Nederland. Zijn overlijden schokte waarachtig niet alleen de rooms-katholieke we reld. Hoe groot de waardering voor deze prelaat was bleek uit het feit, dat miljoenen televiisekijkers getui ge waren van een requiem-mis, die ter gelegenheid van de uitvaart van mgr. Bekkers in de St. Jan werd op gedragen. Hulpbisschop Bluyssen, die tijdens deze dienst een ontroerende homilie uitsprak, werd later tot opvolger van Mgr. Bekkers benoemd. Dit tot vreugde van tienduizenden geloofs genoten, die hopen dat deze jonge bisschop leiding zal kunnen geven aan zijn dit jaar zeer roerig katho liek volkje, waar de nieuwe denk beelden tot scherp verdeelde reac ties aanleiding gaven. Nieuwe denkbeelden manifesteer den zich vooral op het gebied der seksualiteit. Deze ontwikkeling bleek onder meer uit een wetsontwerp, dat de verkoop van anti-conceptionele middelen ook voor minderjarigen mogelijk maakt, terwijl plannen ten aanzien van de seksuele voorlichting voor jeugdigen vastere vormen kre gen. Ook in dit opzicht was er dus in 1966 sprake van een doorbraak. ELSPEET Twee belangrijke nota's, betref fende de ruimtelijke ordening en onteigening van grond bereikten dit jaar de Kamer. Zij zijn voor de toe komst van ons land van groot be lang. In hetzelfde licht moet men de uitgebreide discussies zien omtrent geboorteregeling, waarover hier te lande steeds vrijer gesproken wordt. Emoties waren in 't geding op de Veluwe, waar sommige kinderen van hun ouders niet tegen polio mochten worden ingeënt om godsdienstige re denen. De affaire Elspeet stond we kenlang op de voorpagina's van de kranten. Frontpaginanieuws werd ook het geruchtmakende conflict tussen de huisartsen en de ziekenfondsen. De huisartsen eisten een honorarium verhoging van 100 pet., hetgeen de ziekenfondsen zeker zo'n 75 pet. te ver ging. De discussies over dit on derwerp kenmerkten zich hierdoor, dat beide partijen halsstarrig aan hun eens ingekomen standpunt vast hielden, al was de eenheid in de ge lederen van de ziekenfondsen groter dan die in huisartsenkringen. BANKIERSHUIS VIEL De omroepwet is nog steeds niet in het Staatsblad verschenen. Wel deed de TROS zijn entree in ons „open" bestel, maar wegens geldte kort kwam deze newcomer nog niet tot grote daden. Dit geldtekort hing samen met de val van het bankiers huis Texeira de Mattos, die heel wat gemoederen in beweging bracht. Dat deed het drama van de Vascomij in Heerlen trouwens ook. Op het vlak van lonen en prijzen viel er dit jaar ook heel wat te be leven. Er werd een fel kamerdebat aan gewijd en een tijdelijke loon stop afgekondigd, die kort daarna weer werd opgeheven. Dank zij een verscherpt prijsbeleid van minister Den Uyl stegen de kosten van le vensonderhoud sinds mei nauwelijks of niet meer. Op het prij zenfront speelde zich ook een benzineoorlog af, zeer ten gerieve van de consu ment, en tegen het einde van dit jaar ontwikkelde zich een melkoor- log, toen enkele grote warenhuizen goedkope melk op de markt brach ten. Het lijkt nauwelijks voor twij fel vatbaar, dat de warenhuizen en grootwinkelbedrijven de kleine zelf standigen langzamerhand in de hoek drijven waar de komende jaren har de klappen zulen vallen. Het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de middenstand, dat dit jaar werd ingesteld, voldoet dan ook wel aan een aktuele behoefte. Ook een aan tal grote bedrijven moest echter de deuren sluiten of een groot aantal werknemers ontslaan. Al met al kan men stellen, dat naarmate verschillende bevolkings groepen meer en meer bedreigd worden in hun strijd om het be staan, de tendens tot radicalisering toeneemt. Dat is het afgelopen jaar in Nederland duidelijk bewezen. PATRONAAT VENRAY Afgelopen maandag (2e Kerstdag) werden de leden en het bestuur van deze vereniging weer gastvrij ont haald bij de Zusters van St. Jozef aan de Overloonseweg. Gezamenlijk werd de H. Mis bij gewoond in deze kerk, waarna een ieder zich aan de keurig verzorgde koffietafel neerzette en waar men de eerste tijd niet veel meer hoorde dan de kerstmuziek en soms onder broken door het gerinkel van een kopje, dat nodig -nog eens gevuld moest worden. Onder het genot van een sigaret of sigaar(tje) sprak kapelaan Dries- sen, als directeur, nog enkele woor den, o.a. dat een goede samenwer king de grondslag is voor een bloeiend verenigingsleven. Daarna werd er links en rechts nog wat na gepraat en keerde iedereen voldaan huiswaarts na een geslaagde kerst viering.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 10