Nu ook «^„gouden horloges in de PMC /176: 1/134: 52: s.Vv De afgelopen week Missioneren blijft een avontuur 0(1 albert: heijn van haaren Verkoopster en leerling Verkoopster Huishoudster en Meisje in de winkel S.V.V. NIEUWS S.V. LEUNEN DUIVENSPORT Clubprijs Clubprijs Clubprijs Clubprijs Clubprijs administratieve kracht Stichting Schooltandverzorging in het district Venray Tandarts-assistente Leerling kok fa. Arts v. Woerkum Fokver. .Eensgezindheid' Venray monsternemer Bakkerij Hoedemaekers VETERAN E N Geïnspireerd door het eclatant succes van de Valruz horloges (originele import uit Zwitserland] heeft de PMC haar collectie uitgebreid. Nu keuze uit vijf prachtige uur werken met uiterste precisie. Nu kostbare gouden horloges voor verrassend lage prijs... 14 karaats gouden herenhorloge 17 Jewels. Bijzonder fraai, klassiek model met goudkleurige ge matteerde wijzerplaat. Bruine, echt krokodil- lenleder'en band. On breekbaar glas. Anti- magnetisch. Bnr. E-222, Vw f325.- 14 karaats gouden dameshorloge 17 Jewels. Zeer sierlijk en gedistingeerd model met goudkleurige ge matteerde wijzerplaat. Fraai zwart matlederen bandje. Onbreekbaar glas. Anti-magnetisch. Bnr. E-232, Vw f250.- TOPKWALITEIT. Alle Valruz horloges zijn uitge rust met een glycidur-balans, nivarox spiraal en neotal veer: een kwaliteitscombinatie die slechts bij dure horlogemerken voorkomt. Haal uitvoerige kleurenfolder in de winkel. Doublé heren horloge met datum 17 Jewels. Gedistin geerd model met 20 micron doublé kast. Extra plat. Stijlvolle wijzerplaat, centrale secondenwijzer. Auto matische datum. Luxe zwart lederen band. Anti-magnetisch. Bnr. E-130, Vw f125.- Doublé dameshor loge met saffier glas 17 Jewels. Charmant model met 20 micron doublé kast. Middel lijn slechts 19 mm. Glas met geslepen facetrand. Bijzonder fraai boxlederen band je. Anti-magnetisch. Bnr. E-140, Vw f 120.- Chromé heren horloge met datum 17 Jewels. Jeugdig sportief model met chromé kast, roestvrij stalen deksel, centrale secondenwijzer en met automatische datum aanwijzing. 't Horloge is waterdicht. Soepele „Tropic band". Anti- magnetisch. Bnr. E-l 35, Vw f 100.- Bnr. betekent bestelnummer, Vw is de vergelijkbare winkelwaarde. Alle Clubprijzen te voldoen met f 52.- in PMC-cheques, de rest contant. VOOR BETERE EN MOOIERE MEUBILERING VLOERBEDEKKING GORDIJNEN EN VITRAGES Complete meubilering Schoolstraat 29 Venray tel. 1334 NAMEN VAN DE POPPENAKTIE 1966 1. Saartje - Mej. A. Jacobs, Markt 5, Venray. 2. Truus - H. Pelzer, Kulutweg 2, Venray. 3. Narda - F. Hendrix, Grootdorp 7, Merselo. 4. Ineke - J. Muysers, Vredeweg 14, Vredepeel 5. Charlotte - H. Claessens, Oosterthienweg 12 Oostrum. 6. Oda - F. Hendrix, Grootdorp 7, Merselo. 7. Lucia - Rutten, Stationsweg 132, Oostrum. 8. Ageeth - H. v. Hoof-Tijssen, Grootdorp 1, Merselo. 9. Augustina - J. Koppes, Straat 4, Merselo. 10. Sophia - Fr. Stevens, Meerselsepeel 7, Ysselsteyn. Als extra prijs een pop: G. Mulder, Reekgraaf- straat 16, Venray. Stichting „Sint Elisabethziekenhuis" VENRAY Op de afdeling Administratie kan worden ge plaatst een vrouwelijke in het bezit van diploma's Mulo en typen. Schriftelijke sollicitaties aan de directie, Merseloseweg 56, Venray. Vraagt een Sollicitanten in het bezit van het Mulo-diplo ma en van rijbewijs B-E genieten voorkeur. Zij moeten bereid zijn een cursus tandarts- assistente te volgen en het rijbewijs C-E te behalen. Salariëring en datum van indiensttreding na der overeen te komen. Schriftelijke sollicitaties kunnen binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad worden ingezonden aan het bestuur, p/a gemeentehuis, Venray Stichting „St. Elisabethziekenhuis" te VENRAY vraagt een Gedacht wordt aan een aankomende kok, die zich onder leiding kan bekwamen in de in ge bruik te nemen centrale keuken. Schriftelijke sollicitaties aan de directie, Merseloseweg 56 te Venray GEVRAAGD Langstraat 2 Venray Tel. 1323 GEVRAAGD TEXTIEL en MODES Venray Marktstraat 6, Tel. 04780-1252 vraagt per 1 jan. a.s. voor de route Veltum-Venray een Mooie bijverdienste met goede sociale voorzieningen. Inlichtingen en aanmeldingen bij de secr. v.d. Fokver. J. Jenniskens, Brienshoekweg 9, Leunen, Tel. 1914 BRIEF VAN PATER GEURTS. SMAKT Nova Iguagu, november 1966. Beste lezers tussen Peel en Maas. Reeds veel eerder had ik U willen schrijven uit mijn missiegebied uit Brazilië, maar het is steeds maar achterwege gebleven. Mag ik dan nu even uw aandacht. HET IS ALLEMAAL ANDERS Als men uit Nederland komt, dan is het hier allemaal zo anders. Wie onze parochies ziet en die vergelijkt met een van de uwen, moet het hier een godvergeten achterlijke boel vinden. En toch We zijn samen 10 Paters van Scheut, allemaal nog jong, tot vreugde van de oudste, Pater Gide, die 48 is; de jongste, Pater Paul, is 28 jaar. Vier van de tien zijn oud gedienden van Kongo en de Filip pijnen. De rest kwam recht van het seminarie. De meesten roken en sommigen vloeken een beetje, om te zeggen dat ze normaal zijn geble ven. We zijn met tien man in een bisdom dat zes jaar bestaat en nu al aan zijn vierde bisschop is be gonnen. Nu ja, niet alle bisschopen zou ik het toewensen om Nova Iguagu te pastoreren. We hebben nu vier parochies, samen zo groot, wat het aantal gedoopten aangaat, als drie- of viermaal het dekenaat Ven ray. We weten het eigenlijk zelf niet precies. Om eerlijk te zijn moet ik er nog bij vertellen dat de laatst gearri veerde nog niet ingeschakeld is in het werk, omdat hij momenteel nog op de schoolbanken zit om de taal te leren. De mensen hebben hier na melijk de gewoonte om van kinds been af portugees te spreken en dan liefst nog met de nodige accenten. Van de negen die er van ons over blijven zijn er twee (ik ben er één van), die genadig in één van die pa rochies mag wonen, maar die er ver der niet veel handen vuil maken, omdat de bisschop een ander baan tje voor hen had: het organiseren van het godsdienstonderricht in het bisdom. Moest het nu nog gaan om het van buiten-leren van de oude katechismus, dan was het nog wel te doen, maar het ongelukkige feit wil dat die katechismus niet bestaat en dat er in feite „niets" bestaat wat de moeite waard is dat voor onze mensen zou kunnen doorgaan als godsdienstonderricht. Godsdienst is voor hen eigenlijk wel een beetje een verwarde aangelegenheid. VERWARRING Misschien kan ik dat een beetje verduidelijken met een voorbeeld. Toen ik zeven jaar oud was, begon ik al eens pogingen aan te wenden om de krant te lezen. Ik las dan van bolsjewieken en van treinbeschie- tingen in Enschede (het was in de oorlog). Dus ik dacht dat die bolsje wieken wel iets met Enschede te maken hadden. Een beetje verward was het wel. De godsdienstige verwarring is hier nog een beetje groter in ons bisdommet je: de meeste mensen voelen wel dat godsdienst iets te maken heeft met hun leven, maar wat het precies is, is toch niet zo duidelijk. Zo weten ze al niet goed het verschil tussen God en Chris tus en al die O.L. Vrouwen, maar toch denken ze dat het onverant woord is om de kinderen niet te do pen. Hoe wil hun kleintje anders weerstand kunnen bieden tegen dui vel en ziekte? Bovendien is het goed dat de kleine enkele peters heeft, die hem regelmatig in nieuwe kleer tjes komen steken. Kortom, waar het in de godsdienst op aan komt is, dat de mens voldoende „manoeu vres" uithaalt om het lot op zijn hand te krijgen: sacramenten (hola! geen biecht en communie!), proces sies, geloften, missen voor overlede nen (want de ziel van een dode kan gevaarlijk zijn!), enz. Ze leven een voudigweg in een christelijk geverfd heidendom. En zo zijn ze „bijna. allemaal bij ons. En die paar die niet zo zijn, zijn ofwel niet-katho- lieken, ofwel voorbeeldige katholie ken. Met deze laatsten vooral pro beren we te werken; maar om wat te bereiken? WAT KOMEN WE DOEN? Ja, dat was onze grote vraag van het begin af aan: wat komen we hier nu eigenlijk doen met ons goed fatsoen? Moeten we ook een sacra menten-winkeltje gaan openen? Twintig huwelijken, 60 - 70 doop seis per week? Huizen zegenen, dui vels uitdrijven en weet ik nog al meer? De mensen verwachten het, want ze zijn het gewoon. Een ge woonte breek je zo maar niet, en evenmin gooi je zo maar met stenen naar de collega-priesters. Het viel ons in de loop der jaren steeds meer op hoe ernstig de priesters het meenden, maar in wat voor een ver velende situatie zij heelmaal alleen hun plan moesten zien te trekken. En ze hebben het dan ook maar ge trokken, om zichzelf niet onmoge lijk te maken. CONCILIE Intussen is er een Concilie geko men, dat de gelegenheid schiep om het één en ander te gaan recht trek ken. Nova Iguagu is in zes jaren tijds verdubbeld in aantal inwoners. Het kreeg in diezelfde tijd veel nieu we en jonge buitenlandse priesters en onlangs een dynamische jonge bisschop, die „gezworen" heeft om de vernieuwingen van het concilie in dit bisdom door te voeren. Wij hadden ondertussen van de vroegere bisschop al volop de gele genheid gehad om op ons eentje wat te experimenteren. Hij gaf om te be ginnen twee grasgroene parochies, waar weinig traditie, weinig chris tendom en ook weinig geld te vin den was. Er hoefde al geen priester jaloers om te zijn. Drie jaar ploete ren leverde toch wel een klein re sultaat op: overal ontstonden kleine christengemeentes, rond een kern van enkele degelijke families en soms ook een groep jongeren. En, zoals reeds gezegd, omdat in het land der blinden één oog koning is, moesten we al heel gauw voor lief nemen dat de bisschop ons op droeg om het godsdienstonderricht in het bisdom te organiseren. Met twee man zijn we er aan begonnen, maar lange tijd bleven we nog met één been in de parochie. Nu zijn we er voor vrijgemaakt. En nu? ZOALS EENS DE APOSTELEN Aangezien katechismus-onderricht een dak in de lucht is, zonder mu ren en zonder fundament, waren we gedwongen om van onderen af aan te beginnen: het verkondigen van het Evangelie en het vromen van 'n klein groepje apostelen, net zoals Christus dat gedaan heeft. Dat groepje is nu volop gas aan het ge ven. De grootste moeilijkheid is nu de vorming van die leken. U moet niet vergeten dat het mensen zijn die overdag hun brood moeten ver dienen met hard werken of ergens op de schoolbanken zitten van kweekschool of universiteit, en daar hun kostbaarste tijd doorbrengen. En toch gaat het! Zit er natuurlijk nog een angeltje of voetklem: waar kunnen wij die mensen vormen? Goddank zijn we weer niet zo arm, dat we ze nergens zouden kunnen onderbrengen. Ver leden jaar hebben we al onze geza menlijke giften er aan gewaagd om een buitenhuis te kopen, als vor mingscentrum van leke-apostelen. Het heet „Nosso Lar", Onze Haard, ofwel Ons Heem. Het kon niet mooier, niet goedkoper, ook al heb ben we een half jaar lang op de bo dem van ons potje gekeken. Maar de grote miserie is dat het nu veel te klein is (niet het potje, maar wel het huis). We kunnen er met moeite 15 mensen in laten overnachten en dan nog allemaal op een hoop. Moesten we er enkele slaapzalen, een keuken en enkele zalen bij kun nen bouwen (er is gelukkig genoeg grond bij), dan kan het huis volledig dienen waarvoor het gekocht werd. Dit is misschien wel de belangrijk ste bijdrage die wij kunnen leveren voor het bisdom van Nova Iguagu de vorming van leken. Wij zijn er zelfs van overtuigd dat van dit apos tolaat zal afhangen, of de streek van Rio de Janeiro weer christelijk zal worden. Vindt U het te veel, als wij U ééns in de drie jaar lastig vallen voor zo'n belangrijk werk, dat wij in uw plaats hier verrichten? Binnenkort is het Kerstmis. U krijgt dan zeker wel wat cadeautjes. Wij zouden uw Kerstgeschenkje heel bijzonder op prijs stellen, vooral als U het geeft met een glimlach, omdat U U weer hebt laten „bedonderen" door uw goed hart, juist datgene wat U tot een goed christen maakt. Wij ver trouwen er op dat wij door U niet vergeten worden. Zalig Kerstfeest en Dank U wel! PADRE PEDRO GEURTS Postcheque: 5862.10, Missieprokuur, Leidschendam (voor Pater P. Geurts Brazilië). gere sociale lasten te kampen heeft, dan nog is de inkomensverbetering van deze groep opmerkelijk. De publicatie geeft aanleiding tot interessante conclusies. Het is in elk geval duidelijk, dat welvaartsverbe- tering van de werknemers de mid denstand geen windeieren legt. Hoe veel te beter de werknemers het hebben, des te hoger worden de in komens van de zelfstandigen. Dat er op deze regel uitzonderingen be staan, weerlegt deze stelling geens zins, want waar zelfstandigen in moeilijkheden geraken, heeft dit vaak structurele oorzaken (b.v. le- vensmiddelenbedrijven, die dc con currentie van grootwinkelbedrijven te machtig wordt). Een bestuurder van een der mid denstandsbonden zei onlangs dat hij helemaal niet zo gelukkig was met de geringe loonsverhoging, die het komende jaar wordt gegeven. Dat doet de koopkracht afnemen en daardoor ook het inkomen van de zelfstandige. Het is een geluid, dat men uit deze kring weinig hoort, maar dat stellig een element van waarheid bevat. LONEN Er bestaat een gerede kans, dat werkgevers en werknemers over eenstemming zullen bereiken over de loonsverhoging per 1 januari '67. De verhoging zal, zo kan men uit de laatste berichten afleiden, tussen de vier en vijf procent in liggen, terwijl over enkele secundaire arbeidsvoor waarden het overleg nog gaande is. Is de sfeer tussen de werkgevers en werknemers aanmerkelijk beter dan in het verleden het geval was, toch heerst er nog veel onzekerheid. Want wat gebeurt er met de belas tingplannen van minister Zijlstra? De S.E.R. heeft eenstemmig 'n ver hoging van de omzetbelasting per 1 juli 1967 afgewezen. Zal de Kamer dit advies naast zich neerleggen, dan kan dit de loononderhandelin gen aanmerkelijk bemoeilijken. MIDDENSTAND FLOREERT De voorzitters van de verschil lende middenstandsbonden hebben het afgelopen jaar nogal sombere geluiden laten horen over de positie va hun groep. Daarom zal het hen deugd doen, dat zij nu een vrolijker geluid kunnen laten horen. Blijkens zojuist gepubliceerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek hebben de zelfstandigen hun inkomen sinds 1962 met gemiddeld 40 pet. kunnen vermeerderen en de werknemers met slechts 25 pet. Uiteraard gaat het hier over ge middelde percentages. Er zijn, met name in de levensmiddelensector, stellig wel veel zelfstandigen, die aanzienlijk beneden dit gemiddelde bleven. Maar dat kan men ook van de werknemers zeggen, waar grote groepen zijn achter gebleven bij de welvaartsvermeerdering. Men be hoeft hier slechts te denken aan degenen die een minimumloon heb ben, aan het nog altijd onderbetaal de vrouwelijk personeel enz. Zelfs wanneer men in aanmerking neemt dat de middenstand met ho Wegens de slechte weersgesteld heid werden zondag j.l. weer alle vastgestelde wedstrijden afgelast. SW heeft hier echter geen nutte loze zondag van gemaakt, maar een sportmiddag georganiseerd, waaraan door 56 spelers werd deelgenomen en die buitengewoon goed in de smaak viel. Er werd hard en spor tief gestreden om de hoogste eer. Deze sportmiddag was door het bestuur, comm. lagere elftallen en leiders zeer goed georganiseerd. Programma zondag 11 december: Venray 1Milsbeek 1 2.30 u. Wanssum 2Venray 3 2.30 u. Venray 4America 2 2.30 u. Venray 5Venray 7 12.00 u. Molenwiekers 2—Venray 6 2.30 u. Verloting wedstrijdbal A.s. zondag zal de wedstrijdbal weer worden verloot. De opbrengst is voor onze jeugd-afd. Mogen we deze loterij nogmaals bij U aanbeve len. Het ging vorige week, ondanks het slechte weer, best. De veteranen van SSS uit Overloon werden met een 71 nederlaag naar huis ge stuurd. A.s. zaterdag komen de Molen- wiekers-veteranen ons bezoeken. Aanvang 2.30 uur, terrein Oostsin gel. Vrijdagavond houden wij onze jaarvergadering in Hotel Manders. Alle leden worden verwacht. Aan vang 8.30 uur. Heden donderdagavond om 9 uur bestuursvergadering van de afd. ve teranen in de bestuurskamer van het restaurant, Oostsingel. Uitslagen 27 nov.: Leunen 1Hegelsom 2 02 Leunen 3Sevenum 4 05 Programma zondag 11 december: Meterik 2Leunen 1 2.30 u. vertrek 1.30 uur Leunen 2Molenwiekers 3 2.00 u. Oostrum 2Leunen 3 2.00 u. vertrek 1.45 uur Woensdagavond 7.00 uur trainen B-jeugd in gymzaal Leunen. Vrijdag 16 december 19.00 uur vertrek bij Kusters voor de senioren en A-jeugd voor een dropping. P.D.V. DE ZWALUW Onze secretaris verzoekt al die genen, die afgelopen jaar een ere prijs beschikbaar stelden, zich met hem in verbinding te stellen, zodat deze gezamenlijk kunnen worden aangekocht. Wacht dus niet te lang, zodat deze besteld kunnen worden.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 3