St. Nicolaas Vergadering van de Venrayse Gemeenteraad Venrays Mannenkoor Vliegveld De Peel blijft „kaal" conciliegroepen dekenaat venray Waarheen gaan we met onze kerk? Sinterklaas komt in het land en dus moet in iedere krant wat over de Goed Heilige Man geschreven worden. Men diept zijn levensge schiedenis op en men herinnert er aan dat hij komt uit Patara, uit het huidige Turkije. En vraagt men de hier aanwezige Turken naar hun be roemde zoon, dan kent geen mens hem en ze staan vol verbazing te kij ken naar de hier rondtrekkende Heilige Man, die ze maar een heel vreemde figuur vinden. Men vertelt dan verder hoe hij op jonge leeftijd bisschop van Myra in Klein Azië werd en hoe later de zeelui zijn stoffelijk overschot naar Bari in Italië haalden, toen de Tur ken zijn graf in Myra schonden en de heilige bisschop een groot praal graf schonken in de kathedraal van Bari. Men kan dan nog een hele hoop legenden opschrijven over de ze bisschop uit de vierde eeuw, die een paar eeuwen later beschermhei lige was van de gevangenen, de zee lieden, de handelaren, de huwbare maagden en van de kinderen. Men kan schrijven hoe nog een paar eeu wen later in de 11e eeuw zijn verering „overwaaide" van zuid Europa naar de lage landen, waar Amsterdam met zijn St. Nicolaas- kerk een van de voornaamste voor beelden van is. ST. NICOLAAS IN VENRAY Maar het heeft meer werkelijk heidszin als we in deze tijd ons even afvragen, hoe het gekomen is, dat ook Venrays Dekenale Kerk een van de weinige beelden van St. Nicolaas de zijne mag noemen. Hier treft men namelijk in deze kerk een prachtig beeld aan van de goed Hei lige Man in de reeks gilde-beelden, die in de zijbeuken zijn onderge bracht. Hoe is het mogelijk dat deze patroon van de zee-vaarders en han delaren in Venrays Grote Kerk een beeld heeft gekregen, in dat dorp dat in de vijftiende eeuw toch be paald eenzaam lag in de peelvlak- ten van die tijd? Uit de geschiedenis van die tijd is nog niet veel bekend. Maar men mag toch wel aannemen dat in dat „boeredurrep" wat Venray in die dagen ongetwijfeld was, toch be paalde relaties bestaan hebben met name door de handel. En via deze handel is ook de patroon van de handelaren, St. Nicolaas, naar Ven ray gekomen, waar hij de schuts patroon werd van een kring hande laren, die zich verenigde in het St. Nicolaasgilde, zoals dat in die tijd gebruikelijk was. Dit gilde heeft ge zorgd dat naast de andere gilde- altaren die vroeger in Venrays Grote Kerk gestaan hebben, ook een al taar kwam van hun schutspatroon. Het beeld daarvan, van Gelderse oorsprong en omstreeks 1500 ge maakt, siert nu nog altijd Venrays Grote Kerk. GEEN BAARD Als men dit beeld wat nader be kijkt (links van de biechtstoel van de heer Deken) dan vallen enkele dingen direct in het oog. Od de eer ste plaats dat deze St. Nicolaas geen baard heeft. Dat mag nu wat vreemd lijken, maar een baardloze Sinterklaas treffen we b.v. ook aan in de 15de eeuwse miniaturen. Dit jeugdig accent vinden we nog tref fend terug in de prachtige glas-in- lood ramen van de kathedraal in Chartres, waar we de heilige ont waren als een slanke jongeling met page haar en grote melancholieke ogen. Wel zeer in tegenstelling dus met de bezonken grijsaard, die op dit ogenblik de kinderen schrik aan jaagt. De onbekende maker van dit go tisch beeldje, schenkt vrij veel aan dacht aan het detail. De rijke plooi val des bisschops koorkap heeft hem zelfs een behoorlijk buikje gegeven. Het verhaal als zouden onder die koorkap feitelijk de drie jongens Onder voorzitterschap van H. Vol- lebergh hield het Venrays Mannen koor haar druk bezochte en zeer ge animeerde najaarsvergadering. Een belangrijk punt van bespre king was het winterprogramma. Er zullen diverse kerst- en nieuwjaars concerten gegeven worden, o.a. in 't ziekenhuis en in het bejaardcentrum te Well. Ook zullen in samenwer king met het jeugdkoor De Zanger tjes van St. Frans enkele concerten verzorgd worden. Voor de zangers, hun dames, huis genoten en eventueel genodigden zal er wederom een kerstviering plaats vinden in Mariannhill. Er is ook uitvoerig gesproken over een te stichten uniformenfonds. Het bestuur bracht enkele voorstellen ter tafel, aangevuld met opmerkin gen uit de vergadering, waar ieder een het mee eens kan zijn. In 1970 gaat het Venrays Mannen koor haar 60-jarig bestaan vieren. Wil die even goed slagen als het 50- jarig bestaan, dan zal er hard ge werkt moeten worden. Het ledental blijkt nog een be langrijk te verbeteren punt Mannen die graag zingen en ons willen ko men versterken zijn zeer welkom. Aanmelden op donderdagavond in zaal In" den Engel of bij het bestuur: H. Vollebergh, Eindstraat 13; G. Keur, Ursulastraat 60; J. Oudenhoven, Wilhelminstr. 21 verborgen zijn, die hij eens heeft gered van een slager, die hen tot worst had verwerkt, vindt nergens steun. Dan zou zeker voor de voeten van de heilige plaats moeten zijn voor de worstkuip, maar het voet stuk is nog origineel en duidt ner gens ruimte aan voor een dergelij ke veronderstelling. Men kan eerder voorstellen dat de maker hem heeft willen uitbeelden als een „gezeten" man, statig en dik Wel staat de heilige met lege han den. En dat is vrij ongewoon. Men denkt dan ook dat hij eertijds op een van zijn handen een kuipje ge dragen heeft, dat in de loop der tij den verloren is gegaan. Wat er van zij, Venrays kerk heeft een van de weinige St. Nico- laasbeelden in ons land. Een tech nisch knap uitgevoerd beeldje, dat in de rijke beeldenschat van onze dekenale kerk tussen de andere gil den-beelden een voorname plaats inneemt. Een getuigenis uit het ver leden, dat te weinigen weten te waarderen. Misschien dat juist de ze verjaardag hierop nog eens de aandacht mag vestigen. Van de zijde van de Luchtmacht staf in Den Haag wordt de kans op verplaatsing van het vliegveld Eind hoven naar vliegveld De Peel in de Vredepeel bijzonder klein genoemd. Deze officiële reactie is een gevolg van enkele publikaties rond de ak- ties in Eindhoven van de Eindho- vense straaljagerbasis verlost te worden. De zaak ligt zo dat pas in 1970 in het kader van de nieuwe Nato-strategie bepaald zal worden welke bestemmingen de verschillen de vliegvelden krijgen. De kosten van overplaatsing van Eindhoven naar de Peel (zonder goede huisves ting van het personeel) zouden 75 tot 100 miljoen gulden bedragen. Daaraan is voorlopig niet te denken, zeggen de Haagse heren. Men heeft de eerste jaren echt geen geld om deze kosten in vliegveld de Peel te investeren dat men ook om andere vliegtechnische redenen kennelijk ten opzichte van Volkel, Klein Bro- gel in België en Laarbruch niet te druk wil maken. Al bij al is dat goed nieuws voor deze streek en dus voorlopig wel van straaljager- overlast verlost zal blijven, althans van extra drukte van vliegers die van de Peel uit gaan oefenen. Zelfs na 1970 is het niet waarschijnlijk dat men de Peel een volledige uit rusting zal geven met toebehoren. Het zal dus betrekkelijk rustig blij ven in de Peel. Misschien zit het er in de toe komst nog wel eens in dat de Peel een andere militaire bestemming krijgt. Misschien wordt het nog eens een veld voor vrachtluchtverkeer zoals dat wel eens is gesuggereerd door de Rotterdamse havenautoritei ten die altijd gesteld hebben dat er plaats in de midden-Benelux moet zijn om een groot vrachtvliegveld te bouwen. Ook dat kan nog jaren du ren natuurlijk. In elk geval is het wel zo dat in de Peel een kruising van wegen komt, dicht bij de grote Europese wegen die ook een vlieg veld aantrekkelijk maken. Dat kan nog toekomstmuziek zijn. En als de heren van de Luchtmacht het niet meer nodig hebben, moeten we er maar een racebaantje van maken of een sportvliegveld. Of misschien een testbaan voor de Daf die er toch al proeven neemt met nieuwe typen. in de KerkGeloven in de toe komsten Verantwoordelijkheid oor elkaar. Iedere gespreksgroep heeft naast een gespreksleider een secretaris, die een verslag maakt van het ge sprokene, dat wordt doorgezonden naar de dekenale functiegroep, die intussen ook gevormd is. Dagelijks bestuur: Voorzitter: Dhr. J. Coppelmans, Merseloseweg 41, Venray, tel. 2368; Sekretaris: Dhr. A. Aarts, Gerbran- dystraat 12, tel. 2571; penninmeeste- resse: Mevr. M. Kremer-Duynstee, Mgr. Nolensstraat 12, tel. 1000. Lid: mevr. Th. Faesen-Bouwman, Pr. Irenestraat 2, tel. 1078; Lid: Aalm. H. Dings, Merseloseweg 49 B, tel. 2179. Deze groep wordt verder aange vuld met een kontaktpersoon uit iedere parochie uit het dekenaat Venray. Deze kontaktpersonen wor den zo spoedig mogelijk bekend ge maakt, als ze allemaal binnen zijn. Deze functiegroep verzamelt alle verslagen en zendt die door naar het Pastoraal Concilie. Gespreksgroepen kunnen nog al tijd gevormd worden. Voor een ge spreksleider zorgt desgewenst de de kenale funktiegroep, waarbij zich ook de gespreksgroepen moeten op geven en die ook zorgt dat vooraf de gespreksstof bij de deelnemers komt. Voor de goede orde wijzen we er nog op, dat mensen, die niet bij ge spreksgroepen zijn aangesloten, maar die toch een bepaald onder werp hebben, dat zij menen ter ken nis te moeten brengen van de gees telijke overheid, al of niet in ver band met het Pastoraal Concilie, zich schriftelijk kunnen wenden tot Postbus 99 in Roermond. Ook de naar dit adres gezonden brieven worden zonodig verder geleid naar het Pastoraal Concilie. Zondag j.l. is het Pastoraal Con cilie van de Nederlandse Kerkpro vincie met plechtige Eucharistievie ringen in alle kathedrale kerken van start gegaan. Een Pastoraal Conci lie, dat een beraad wil zijn van de gehele Nederlandse kerkgemeen schap. Dat wil dus zeggen, dat dit geen zaak is van alleen maar de bis schoppen en wat hoge geestelijken, maar van allen, die tot die gemeen schap behoren. Om iedereen de mo gelijkheid te geven ook zijn bijdrage in dit beraad te leveren is men over gegaan tot de vorming van ge spreksgroepen. Gespreksgroepen, die in eigen pa rochie niet alleen het samenzijn be vorderen en het samenspreken, niet alleen een dialoog tussen priesters en leken ontwikkelen, maar ook en vooral informaties geven hoe „men" denkt over aktuele godsdienstige vraagstukken en hoe men staat t.o.v. problemen, die op dit pastoraal con cilie naar voren komen. Zo heeft het Pastoraal Concilie de vraag gesteld hoe men in deze tijd denkt over eigen verantwoordelijk heid en de verantwoordelijkheid van het gezag in de Kerk. En het is mede aan de gespreksgroepen hier een antwoord, hier suggesties op te vin den. De gespreksgroepen worden ge vormd in iedere parochie. Thans, zijn er in het dekenaat Venray. Z? discussiëren op gezette tijden over alle mogelijke godsdienstige onder werpen en pogen antwoord te geven op de vrgaen van 't Pastoraal Con cilie. Als gespreksthema's heeft dit concilie thans aan deze gespreks groepen een viertal onderwerpen voorgelegd, nl. Niemand leeft voor zichzelfWaar zijn we aan toe Wij hebben de afgelopen week de opening meegemaakt van het eerste Nederlandse pastorale concilie. Veel weten we nog niet wat er zal gebeu ren, de plannen zijn niet erg con creet, hoewel de bedoeling en de richting wel vaststaat. Op een con cilie, dat aan geloof en Kerk gewijd is kan men tenslotte van alles be spreken. Men kan er een discussie gelegenheid van maken, waarbij al leen maar een aantal geleerden ge ïnteresseerd zijn en waarvan de doorsnee katholiek geen letter of bijna geen letter begrijpt. In dat ge val is zo'n concilie een volmaakt overbodige zaak, althans in geen en kele verhouding tot de drukte die ervan gemaakt wordt. Men kan er ook een soort van werkvergadering van maken, waar bijen er alles op gezet wordt om een heleboel praktische zaken in ons ka tholieke leven op te lossen. Men zou bijvoorbeeld kunnen denken aan he le lange discussies of de vraag of de KVP nog nodig is, of die hervormd moet worden. Je zou kunnen vra gen of het Nederlands Katholiek Vakverbond maar in het NVV moet opgaan of niet. Ook zou naar onze mening een mislukt Pastoraal Concilie worden, want dergelijke zaken kan men be ter op het A.C. de Bruyn-instituut bestuderen en de grote gemeenschap der Katholieken en bisschoppen er buiten laten. De allereerste zaak, die wel echt door ons allemaal als katholieken eens onder ogen moet worden gezien is: hoe moet ik katholiek zijn in het Nederland van nu? Hoe kunnen we samen een halt toeroepen aan de steeds meer verdergaande geloofsaf val. Wat kunnen we doen om de priesters, die toch zeker een grote taak hebben in ons opgaan naar God, echt hun werk mogelijk te ma ken. We kunnen vragen wat we kunnen doen om de katholieken, die zich katholiek noemen, maar niet eens weten of God zich met ons le ven bemoeit, wat meer begrip bij te brengen van hetgeen God allemaal wel doet. Degenen, die het concilie hebben voorbereid schijnen nog niet goed geweten te hebben, waarom het pre cies gaat. Zij hebben een lijst met 600 onderwerpen opgeschreven, waarover op zulk een concilie ge praat kan worden. Een paar hon derd (misschien wel 550), deugen niet, om de Kerk van Nederland ste viger te vestigen en om de door snee-katholiek beter en rustiger ka tholiek te maken. Onderwerpen, die daarop betrekking hebben, die zijn naar onze mening van waarde voor het concilie. Het is wel te hopen dat de leiders de goede keuze zullen maken. En dat de H. Geest die toch zeker ook onder ons aanwezig is, ons bereid maakt de goede richting te kiezen. Iedere katholiek heeft het recht te zeggen, wat hij denkt dat moet ge beuren en iedere katholiek heeft de plicht te bidden, dat het ook mag gebeuren. AANGEHOUDEN Wegens verkoop van een gefinan cierde auto werd de Venray er v. d. B. aangehouden en ingesloten. De ze zal een dezer dagen worden voor geleid aan de officier van justitie te Roermond. VELTUM EN MOLENKLEF 3,5 MILJOEN WATERLEIDING SUPERONRENDABEL TWEE SUPERMARKTEN IN DE HOENDERSTRAAT NIEUWE VERLICHTING VERKOPEN Venrays raadsvergadering kon beginnen met een woord van wel kom tot de raadsleden De Bruyn en Achten, die allebei in het ziekenhuis hebben gelegen. Van Valkengoed ontbrak nog op het appèl, omdat hy nog in het ziekenhuis is. Het zal niet aan het raadslidmaatschap liggen, maar geeft toch te denken. Wat er van zij, men begon met goede moed aan een 18 punten grote agenda, die weer verschillende belangrijke zaken aan de orde stelde. Maar tussen de regels door blijft geldgebrek schemeren. Hoewel in deze vergadering al enkele problemen worden opgelost, zullen we tot 20 dec. a.s. moeten wachten op definitief bescheid hierover want dan behandelt de raad de begroting. ONBEWOONBAAR VERKLARING Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de woning Deurneseweg 14, in eigendom van en bewoond door L. G. H. van Kempen, in een zodanige toestand verkeert, dat zij ongeschikt is voor bewoning en niet door het aanbrengen van verbete ringen in bewoonbare staat kan worden gebracht. Derhalve besloot de raad tot onbewoonbaarverkla ring. Datzelfde gebeurde met de wo ning Broekweg 4, alhier, in eigen dom toebehorende aan J. W. en W. H. Huigen, Grotestraat 3 te Well en bewoond door W. J. Jacobs. KLEUTERSCHOOL CASTENRAY Reeds eerder besloot de raad in gevolge het bepaalde in de kleuter- wet, zijn medewerking voor de bouw van een 2-klassige kleuter school in Castenray. De aanneem- som bedroeg 135.200,en de kos ten van aanleg van de centrale ver warming 16.800, Nu werd een krediet gevraagd van 51.663,voor de inrichting en af werking. VAN OERS kon er wel vrede mee hebben, maar vroeg zich af of het in deze tijd nu we zuinig dienen te zijn, wel verantwoord is, een post van 4500,hierbij op te nemen voor tuinaanleg. In diezelfde zin vroeg ook VER MEULEN. Deze spreker wilde ver der weten, wat er nu feitelijk wel van al die besluiten terecht komt, in die zin of er inderdaad die kapi tale bedragen voor op tafel komen. De VOORZITTER antwoordde dat in het bedrag van 51.663,ver schillende ramingskosten zijn opge nomen. Ook die voor tuinaanleg. Per slot van rekening bouwt men hier op een stuk ruwe boerengrond en er zal iets aan gedaan moeten wor den, om dat fatsoenlijk te krijgen. Of dat 4500,zal kosten, moet nog worden uitgemaakt als de reële be cijfering op tafel komt. Spreker be toogde dat gemeente en gemeente werken met de uiterste zuinigheid de definitieve plannen zullen bekij ken. Wat de financierig betreft, dat is een zaak van het Ministerie van Fi nanciën, nadat de raad zijn mede werking heeft gegeven. Voor wat betreft de bouw is er nog steeds geen geld beschikbaar gesteld door Den Haag. Dat is voorgeschoten door een plaatselijke bankinstelling. Wanneer geld voor de inrichting komt is ook nog niet bekend, maar men kan natuurlijk het gebouw niet leeg laten staan. JENNISKENS had ook bezwaren tegen de 800,die zijn uitgetrok ken voor grondonderzoek ter plaat se, maar bleek hiervan een verkeerd begrip te hebben van deze materie. Het was niet bedoeld om de kwali teit van de grond als produktie- grond te beoordelen, maar of ze goed was om daar te bouwen. DE BRUYN meende dat dit een zaak van de aannemers was, maar kreeg te horen dat bij rijksgebouwen en scholen een apart onderzoek daartoe wordt ingesteld. Met de ver zekering van de VOORZITTER dat bij alle posten de uiterste zuinigheid betracht zou worden, ging de raad dan akkoord met dit voorstel. UITVERKOOP? De raad gaf ook de vereiste mede werking voor de aankoop van nieu we leerlingensets in de Dr. Poels- school en de Hensensiusschool. MEVR. RUTTEN vroeg zich af, wat er nu feitelijk wel gebeurt met de banken, die vervangen gaan wor den. De VOORZITTER vertelde dat die eigendom zijn van de gemeente. Men zal eens nader bekijken wat die er mee doen zal. Misschien dat men ze wel in een uitverkoop brengt. Wat er van zij, de Dr. Poelsschool kreeg 7205,en de Henseniusschool 7540,—. I UITBREIDING WATERLEIDING In het kader van de uitbreiding van het waterleidingnet in de super- onrendabele gebieden was er nu het voorstel voor het leggen van water leiding in het zogenaamde project E. Volgens dat plan zullen 85 woningen op het waterleidingnet kunnen wor den aangesloten, te weten 9 wonin gen aan Endepoel 28 aan de Beek- weg, 10 te Kleindorp, 12 te Daland, 5 aan de Beek, 2 aan de Straat, 1 aan de Ripseweg, 3 aan Testrik, 1 aan Bakelsedijk, 6 aan de Hiept, 7 aan de Hagelweg en 1 aan de Hoen derstraat. Voor het leggen van die leidingen zal door de gemeente verschuldigd zijn een bijdrage ineens van 312.000,-. Door de eigenaren van de aan te sluiten panden zal 10 pet. van dat bedrag moeten worden be taald aan de gemeente, ofwel 31.210,—. De VOORZITTER vertelde dat B. en W. toch wel even zich hebben af gevraagd of het niet beter was dit plan met dat voor het project D, dat in de a.s. december-vergadering op tafel komt en ook nog eens 140.000 kost, voorlopig in de ijskast te zet ten. Er zijn namelijk tonnen mee gemoeid. Maar na ampele overwe gingen heeft men alsnog besloten de raad dit voor te leggen, om vast het proces om aan het benodigde geld te komen, in te kunnen leiden. Met in de ijskast zetten worden de mensen niet gehlopen, terwijl mis schien de gemeente de extra subsi dies voor dergelijke aansluitingen gaat missen. MEVR. RUTTEN haalde in dit verband de woorden van de nieuwe minister-president Zijlstra aan, die aandrong de tering naar de nering te zeggen, maar de VOORZITTER bleek op zijn beurt ook goed naar de regeringsverklaring geluisterd te hebben, want die haalde de alinea aan, waar in het voornemen vermeld was om de kapitaalschaarste o.m. voor gemeenten op te heffen. „Op hoop van zegen dan maar", zei de raad en keurde dit voorstel goed. TWEE SUPERMARKTEN IN DE HOENDERSTRAAT Het voorstel om aan het Levens- middelenbedrijf A. Smets en Zn. N.V. te Venlo, het perceel bouw grond te verkopen op de hoek Hoen derstraatUrsulastraat, ontlokte VERMEULEN de opmerking, dat zulks zijn tijd wel geduurd heeft. Het betreft hier 535 m2, die 20.000 gaan kosten. Op dit stuk zal een su permarkt komen. De VOORZITTER moest beamen dat een en ander sneller had kunnen gebeuren, als de gemeente volstaan had met dit bouwperceel te verko pen. Maar toen men hierover aan het onderhandelen was, bleek dat 'n ander bedrijf op de hoek Hoender straatBurg. v. d. Loostraat ook 'n supermarkt wilde bouwen, dit op eigen grond. En B. en W. hebben zich toen de vraag gesteld of het wel nuttig en noodzakelijk was dat in deze buurt op een goede hon derd meter van elkaar twee van de zelfde zaken zouden komen. Zij heeft derhalve de betrokkenen aan tafel geroepen en daarbij nog een stel deskundigen en hebben gepoogd een oplossing te zoeken. Men heeft verder aangedrongen op intern be raad en het resultaat is in feite nul komma nul geworden, in die zin, tenminste, dat die twee supermark ten er toch gaan komen. Het ene bedrijf had dat liever niet gezien, maar het ander had er geen bezwaar tegen. MEVR. RUTTEN vond dat maar niets. Had dat nu werkelijk niet an ders gekund. Had daar bijv. geen textielzaak gevestigd kunnen wor den. Nu moeten mensen van de Beekweg en Westsingel naar het centrum voor een kleinigheid Kan de gemeente in deze niet rege lend optreden Neen, aldus de VOORZITTER. De ene supermarkt bouwt op eigen grond en zo lang hij aan de voor schriften voldoet, mag hij daar doen en laten wat hij wil. De ander bouwt op grond van de gemeente, die dit stuk heeft aangeboden en waarop hij als enige gegadigde ge reflecteerd heeft. Hem is gewezen op het feit dat er honderd meter verder ook een supermarkt komt, maar dat was voor hem geen rem om zijn plannen op te geven. Dan heeft de gemeente gedaan wat ze kon. Ze kon toch moeilijk dat stuk gemeen tegrond blijven reserveren voor bijv. een textielzaakIets ander is dat bijv. in plan Veltum, waar een rij winkels zullen gaan komen. Dat de gemeente daarbij rekening houdt met een bepaalde differentiatie is vanzelfsprekend, hoewel het ook hier moeilijk zal zijn bijv. twee of drie textielzaken te weren. Op de vraag van MEVR. RUTTEN wat de deskundigen nu wel van dit geval zeiden, moest de VOORZIT TER vertellen, dat die ook niet eensgezind in hun oordeel waren. De een zei, dat voor beiden plaats was, de ander betwijfelde zulksEn dan zit je ergens tussen twee vuren. Om op dit gebied toch wat beter georiënteerd te worden zal men een rapport laten opmaken over Venrays winkelstand en wat no dig is in de verschillende uitbrei dingsplannen. Misschien dat dit rapport in de toekomst wat dui delijker zal aangeven, welke po litiek men hier het beste kan be drijven. WEG MET DE AFVAL De gemeente heeft indertijd van J. P. Vermeulen Kempweg 43 zijn terreinen aldaar aangekocht en hem een stuk bouwgrond aan de Kamp weg verkocht. Men wil aan de Kampweg geen opslagplaats voor oude auto's, schroot e.d. hebben en daarom was er het voorstel om in de verkoopacte een bepaling op te nemen, dat op deze grond geen schroot mag komen en als dat wel I gebeurt dat zulks de koper 25, per dag gaat kosten. TIMMERMANS vroeg waarom dat allemaal nodig is. Om een schroot- handel te kunnen uitoefenen zal men vergunningen nodig hebben en 1 o.m. moeten voldoen aan de bepa- lingen van de hinderwet. Maar uit de woorden van de VOORZITTER 1 bleek wel dat het met die hinderwet in de hand niet altijd verhinderd kan worden dat op bepaalde terreinen j auto-wrakken etc. gaan komen. Daarom heeft men het zekere maar voor het onzekere genomen. BARTELS was wel nieuwsgierig waar Vermeulen dan wel zijn oude materialen zou opslaan. Hij blijkt met die handel op te houden en op het bijgekochte enkele garages te gaan bouwen. VERLICHTING WEGEN De op de Deurneseweg, Midden- Peelweg en Beekweg aanwezige ver lichting moet uit een oogpunt van verkeersveiligheid uitgebreid wor den. Het betreft hier diverse uit- gen van wegen met genoemde drie hoofdwegen en wel: 5 lichtpunten langs de Beekweg; 7 langs de Deur neseweg en 8 langs de Midden-Peel- weg. De kosten bedragen 4.982, Ook het kruispunt Beekweg-Mid- den Peelweg is onvoldoende ver licht. Hier wil men nu 21 lichtmas ten plaatsen, wat nog eens 28.510,- t kosten (waarvan 40 pet. voor rekening van de provincie). De raad had hiertegen geen be zwaar. Geen bezwaar had de raad ook tegen de aankoop van een loket- boekhoudautomaat voor het kantoor van de gemeenteontvanger ad 27.395,die werkbesparend en vereenvoudigend werkt VELTUM EN MOLENKLEF Door de raad werden reeds vroe ger besluiten genomen tot aankoop van grond en opstallen ten behoeve van de bestemmingsplannen „Vel tum" en „Molenklef", Door Ged. Staten van Limburg werd de goedkeuring van deze raadsbesluiten geweigerd op grond van het feit, dat de vaste financie ring van de uit die besluiten voort vloeiende uitgaven niet waren gere geld op het tijdstip, waarop Gedepu teerde Staten krachtens het bepaal de in de gemeentewet een beslissing moesten nemen. Nu is toestemming ontvangen tot het aangaan van een geldlening tot een bedrag van de koopsom ten be drage ad 481.000, Derhalve nam de raad opnieuw het besluit de gronden en opstallen aan te kopen van: H. Geurts-v. d. Broek, Veltum 2; G. van Sinten, Groenewoltsepad 22; G. Th. Kusters, Veltum 6 en consor ten; J. W. Mommen-Aben, Veltum 12; L. M. J. Coopmans, Veltum 10 en M. J. L. Loonen, Veltum 11; W. Th. Stiphout, Hagelweg 16; J. P. Ver meulen, Kempweg 43; P. M. v. d. Broek, Vlakwaterweg 34 en consor ten; het R.K. Kerkbestuur van St. Petrus-Banden. VERMEULEN vroeg wanneer de Molenklef aan de beurt is. Men gaat, aldus de VOORZITTER, nu verder met andere aankopen en hoopt in de eerste helft van 1967 met de Molen klef klaar te komen. WATERMOLEN OOSTRUM De gemeente heeft indertijd de Watermolen in Oostrum aangekocht. Men wilde dit gebouw t.z.t. geschikt maken voor jeugd-werk-aktiviteiten in dit kerkdorp. In afwachting van definitieve voorstellen kreeg de Stichting Parochiehuis vast' toestem ming enkele provisorische voorzie ningen aan te treffen. Hoewel men in de raad nette pogingen deed om dat maar zo weinig mogelijk wereld kundig te maken, bleek toch wel dat men het niet bij provisorische voor zieningen heeft gelaten. Er is gekapt en er is gemetseld, er zijn stalen ra men in gezet, kortom het monumen tale van dit gebouw (dat intussen op de ontwerplijst van „bescherming monumenten" is geplaatst) is wel enig geweld aan gedaan. Nu er het voorstel lag om 1200,- uit te trekken om dat gebouw inder daad volgens de voorschriften in or de te brengen (waarbij dan de ge meenschap Oostrum nog eens 5.000 op tafel moet leggen om de interne verbouwing goed te krijgen) was DE BRUYN het er niet mee eens. Met alle respect voor wat daar gedaan is, aldus deze spreker, vindt hij het wel wat dwaas, dat er nu weer ra men en deuren uitgebroken moeten worden, die er pas geleden zijn in gezet. Datzelfde geldt voor het kap en breekwerk en hij meende dat Oostrum daar niet mee gediend is. Dat hadden hem trouwens ook men sen verteld, die in de stichting zit ten. (Vervolg zie elders in dit blad)

Peel en Maas | 1966 | | pagina 26