PLANNEN VOOR 1967 Ondanks groot tekort wordt niet versaagd Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 No. 44 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS SE DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiUn V.nroy Z— ADVERTENTIEPRIJS 12 cL p. mm. ABONNEMENTS- Venray's gemeentebegroting sluit met een record tekort van 545.644,Ziedaar de conclusie van vier grote boekwerken, die een overvloed van cijfermateriaal te zien geven en waarin het nieuwe komende jaar gestalte is gegeven in vele, vele posten. Meer dan een half miljoen tekort. Natuurlijk wordt dit tekort ge dekt uit saldi-reserven, maar „ergens" krijgen we de rekening ge presenteerd van de vele kapitaalsuitgaven van de laatste jaren. Alleen al de stijging van de kapitaalslasten t.o.v. het vorig jaar bedraagt ruim 2 ton, terwijl de dienst gemeentewerken alleen al een stijging van de uitgaven t.o.v. 1966 raamt op ruim 2,5 ton. En de vooruitzichten dat door optrekking van rijksbijdragen dit te kort wordt ingelopen of weggewerkt zijn niet bepaald rooskleurig. FINANCIEN Al krijgt Venray ingevolge de Fi nanciële Verhoudingswet 1960 alleen al voor het komende jaar bijna 5 miljoen (7 ton meer dan vorig jaar) als bijdragen van het rijk ter be strijding van de kosten, het is niet voldoende. Men had gerekend dat men ook in aanmerking zou komen voor de verfijning van de algemene uitkering voor kleinere stedelijke gemeenten, maar Den Haag be schouwt Venray nog niet als een kleine stad en dus staan we aan de kant. Ook extra uitkeringen ten behoe ve van de rioleringskosten had men graag ontvangen, maar tot heden is hiervan niets naders bekend. De nieuwe regeling, die sinds september geldt, dat voor elke kapi taalsuitgave eerst de toestemming van Den Haag gevraagd moet wor den, beperkt, zo klaagt B. en W. wel de bevoegdheden van het gemeente bestuur. Maar van de andere kant is en blijft het tot nu de enigste mo gelijkheid om nog gelden aan te trekken voor kapitaalswerken. Men heeft thans de Centrale Financiering een lijst voorgelegd van liefst 26 ur gente punten tot een totaal bedrag van bijna 2 miljoen guldens, waar van het grootste deel grondaankopen behelzen in Veltum en Molenklef. Maar niemand kan zeggen, wan neer het verlossende „ja" uit Den Haag zal komen, Dat „ja" houdt dan meteen in, dat er geld voor geleend kan worden. Maar aangezien nie mand precies kan zeggen of dat „ja" er komt en wanneer, wordt het ge meentelijk beleid toch wel een on zekere boel. De wet uitkering wegen, die in september j.l. in werking is getre den, zal enig soelaas brengen voor onze gemeente, temeer waar behal ve de secundaire en tertiaire wegen ook de quartaire hieronder zullen vallen. Men wacht met spanning af wel ke beslissingen het provinciaal be stuur zal nemen, dat deze wet moet gaan toepassen. De altijd en immer noodzakelijke verdelingscommissie is intussen al regels op aan het zet ten, voor deze verdeling en Venray zit in blijde verwachting Maar zelfs als dat allemaal mee valt, zal men er niet komen, zonder verhoging van eigen inkomsten bronnen. VERHOGING BELASTINGEN EN RECHTEN B. en W. kondigen derhalve reeds nu aan, dat reinigingsrechten en rioolbelasting zullen worden „aan gepast". Dat betekent in ieder ge val verhoging. Verder blykt men te denken aan verlaging van de lasten, die de stationsbus nog altyd met zich brengt. Hoe dat gebeuren gaat, of door hogere (nog hogere tarieven) of op andere wijze blyft nog ge heim. Geen geheim is, dat er een stra- ten-aanlegbelasting gaat komen en dat de straatbelasting omhoog gaat, evenals de precario-rechten. Wie een verlaagde trottoir voor zijn huis wil hebben betaalt voortaan 100,- extra voor de aanleg. Wat is nu te vinden in deze be groting. We sommen hieronder en kele voorname punten op. RUIMTELIJKE ORDENING De nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening brengt ongetwijfeld nieu we mogelijkheden, maar ook zijn moeilijkheden. Een en ander wordt thans uitgezocht en bestudeerd. Een samenvatting van deze wet, alsme de van de nieuwe woningwet, zal de raad worden aangeboden, tege lijk met de nieuwe bouwverorde ning. Bij de opstelling van de bestem mingsplannen wordt o.m. gebruik gemaakt van een groenadviseur, een verkeersdeskundige, een winkeldes- kundige. Thans is ook aangetrokken een instantie, die adviezen geeft over jeugdrecreatie in verband met de aanleg van jeugdspeelterreinen in de bestemmingsplannen. Als voorbereiding op het algeme ne structuurplan van Venray dient 0.m. een sociografisch onderzoek. In formaties over het instellen van een dergelijk onderzoek zijn ingezet. Men is thans bezig met de herzie ning van het bestemmingsplan West 1, van het plan Castenray (in ver band met de nieuwe provinciale weg), waarna Merselo, Smakt en Oirlo aan de beurt komen. De voor ontwerpen voor Oostrum en Yssel- steyn zijn klaar, waarbij ingevolge de wet op de Ruimtelijke Ordening het hele woongebied van deke kerk dorpen betrokken wordt. Het wederopbouwgedeelte van het centrumplan is goedgekeurd. Thans wordt gewerkt aan een bestem mingsplan voor het gehele centrum van Venray, waarnaast een rijksbij drage wordt aangevraagd om ver schillende saneringsplannen tot uit voer te kunnen brengen. Plan Vlakwater is in voorberei ding, terwijl de eerste opzet voor plan Landweert in bewerking is. Het is wel zeker dat de nieuwe algeme ne begraafplaats, die eerst op het Vlakwater geprojecteerd was, daar niet zal komen, maar in het noorde lijk gedeelte van plan Landweert. Het bouwen van landhuizen in het agrarisch gebied zal niet meer mogelijk zijn. WONINGBOUW Venray heeft 500 woningzoeken den en dat eist meer woningen en meer gevarieerde woningbouw, ook al om een klein deel van de Zuid- Limburgse mensen, die hier zouden willen werken onderdak te kunnen verschaffen. Dat eist echter geld om Veltum en Molenklef aan te kunnen kopen en te ontsluiten en ruime toewijzing voor woningcontingenten. Een eerste toewijzing van een half miljoen is in de laatste raadsverga dering reeds ontvangen. De door de minister beoogde libe ralisatie van bouw-huur en woon- ruimtebeleid zal mede afhangen van de financiële mogelijkheden. Men hoopt in 1967 te kunnen be ginnen met woningwetbouw in Vel tum. De kavelprijzen in onze gemeente liggen hoger dan die welke de mi nister toestaat voor woningwetbouw. Men zal pogen de kavelprijzen aan gepast te krijgen aan de hier gel dende prijzen. Men hoopt begin 1967 te kunnen beginnen met de wolkenkrabber aan de Beekweg, waarin 80 woningen zijn ondergebracht. Plannen voor groenvoorzieningen in Zuid, West en rondom de Vre- deskerk zijn gereed. In 1967 zullen bouwplannen van complexen van woningen van pre- miebouw en vrije sectorbouw in Veltum worden aangeboden. Gepoogd zal worden te komen tot verwezenlijking van betere huurwo ningen. Aan het totstandkomen van een nieuwe bouwverordening wordt door een speciaal opgerichte commissie hard gewerkt. Doorstromingsmaatregelen zullen genomen moeten worden in het ka der van het zgn. doorstromingsfonds. Het kamp Vlakwater gaat in 1967 verdwijnen, aangezien de nieuwe woingen voor de Ambonezen thans in aanbouw zijn. OPENBARE WERKEN Men blijft hopen in 1967 te kun nen starten met de verbetering van de Deurneseweg. De door trekking van de Deurneseweg naar de Wanssumseweg wordt in 1967 een feit. De gronwerken zyn al aanbesteed evenals de bouw van het spoorwegviaduct. De omlegging van de weg Venlo- Maashees komt in 1967 aan bod. Van gemeentewege is gevraagd de weg door te willen trekken tot aan de Maasheseweg in plaats van tot aan de Stationsweg, zoals nu gepland is. In Castenray komt voor deze weg een voetgangers- en wielrijderstun nel. De doortrekking van de Beekweg naar de Maasheseweg wordt een feit. Aan het Stationsplein worden in afwachting van de financiële mo gelijkheden voor de uitvoering van het definitieve plan binnenkort provisorische voorzieningen getrof fen. Verbetering van landbouwwegen in Merselo wordt o.m. afhankelijk gesteld van de komende wettelijke ruilverkaveling voor dat gebied. In het ruilverkavelingsplan Lolle- beek zijn nu in uitvoering de wegen in het gebied, begrensd door Heide, Volen, Veulen en Leunen. In 1967 komen de wegen aan bod tussen de weg Venray-Horst en Wanssum en de resterende wegen tussen Putten- weg, Deurneseweg en de weg Horst- Venray. De werkzaamheden tot uitsluiting van de plannen Veltum en Molen klef beginnen in 1967. NUTSVOORZIENINGEN Een plan voor uitbreiding en ver betering van de openbare verlich ting in de kerkdorpen wordt thans opgesteld. De nog resterende aansluitingen op de waterleiding zullen waar schijnlijk nog moeten wachten. Er is geen geld beschikbaar. Aardgas komt in Venray pas in 1968. Als het bestemmingsplan Oostrum is goedgekeurd, kan iets meer ge zegd worden over de riolerings kwestie. De riolering van Oostrum „hangt" namelijk aan die van Ven ray en een en ander brengt de no dige veranderingen met zich. De bouw van een zuiveringsinstal latie en aansluiting daarop van de bestaande riolering kwam in Yssel- steyn klaar. Of de riolering verder zal worden uitgebreid in dit kerk dorp hangt o.m. af van de financiën. Als er een tweede stamriool komt, zal ook Merselo hierop worden aan gesloten. Een onderzoek naar de noodzaak e.d. wordt thans inge steld. Een plan voor verkeersvoorzie- ningen in de kom is in voorberei ding. Vergunningen voor de aanleg van stortplaatsen voor vuilnis zijn aan gevraagd voor Venrays Broek, Cas tenray en Merselo. Voor Ysselsteyn is al verguning verleend. Overleg met de PTT is lopende over opstelling van meer telefoon cellen, brievenbussen en postzegel automaten, alsmede voor openstel ling op vrijdagavond. ONDERWIJS Venray heeft 12 kleuterscholen met 45 lokalen: 19 lagere scholen met 102 lokalen, 1 ulo-school met 11 lokalen, 1 b.l.o. met 20 lokalen. Men zal ook in 1967 doorgaan met verbetering van de scholen, waar zulks nodig is. Met muziekonderwijs wordt binnenkort begonnen, terwijl een vakkracht op het gebied van gymnastiek reeds aangetrokken is. In 1967 zal het schoolzwemmen wor den ingevoerd. Aan de ULO wordt het natuur- kundelokaal verbouwd en de zolder. Bijbouw van 4 lokalen wordt over wogen. De rijksgoedkeuring voor een 9- klassige b.l.o.-school, die op het Des- selke gebouwd zal worden verwacht men begin 1967. Over de nieuwbouw van het Ly ceum, alsmede de uitbreiding van de LTS wordt nog maar altijd ge praat en overleg gepleegd en dat geldt ook voor de nieuwe Levens school en de Mater Amabilisschool. BEJAARDENZORG De plannen tot de bouw van een bejaardencentrum zijn door de be treffende stichting bijna bestek- klaar gemaakt. Men hoopt met de bouw van het verzorgingshuis, waarin 100 wooneenheden gepland zijn, alsmede met die van een flat voor valide bejaarden met ook 100 wooneenheden nog in begin 1967 te beginnen aan de Westsingel tussen Hoenderstraat en Merseloseweg. De centrale voorzieningen in het ver zorgingshuis als keuken, recreatie ruimten enz. worden ook dienstbaar gemaakt voor elders wonende be jaarden. De bouw van bejaardenbungalows nabij de Luciaschool en in het plan Molenklef wordt overwogen. SOCIAAL MEDISCH CENTRUM Groene Kruis, Stichting Geestelij ke Gezondheidszorg, Centrum voor Maatschappelijk Werk en het Ge meenschappelijk Administratiekan toor zijn plannen op aan het stellen om te komen tot een Sociaal Me disch Centrum in de nabijheid van het bejaardencentrum. ZIEKENHUIS Kinderklinieken, verpleegstershuis en ketelgebouw van het nieuwe zie kenhuis zijn gereed. De Stichting, die het eigendom en beheer over neemt van de Zusters van Roosen daal, hoopt in 1967 te kunnen star ten met het nieuwe hoofdgebouw, waarin behalve de opname- en ad ministratieafdeling ook het bedden huis, de poliklinieken en de opera tie-afdeling is ondergebracht, te kunnen starten. Daarbij wordt bij zonder op voldoende parkeerruimten gelet. Wat er met het huidige zieken huis gaat gebeuren is nog een kwes tie van overleg. Voor een spoedige totstandkoming van een nieuw arbeidsbureau aan de Julianasingel wordt nog steeds ge ijverd. ZWEMBAD Men hoopt het overdekte zwem bad in september 1967 gereed te hebben nu de rijksgoedkeuring ge geven is en de geldmiddelen ervoor aangetrokken kunnen worden. In 't afgelopen seizoen is men al begon nen met schoolzwemmen, zij het op beperkte schaal. Men gaat nu dit zwemmen uitbreiden over de gehele gemeente. Bij het recreatieoord Vlakwater wordt een midget-golfbaan aange legd. SPORTVELDEN De gemeente heeft toestemming gekregen de zgn. conjunctuurreser ve van 290.153,te besteden aan de aanleg- en inrichtingskosten van sportvelden op de kerkdorpen. Het zal nu zaak zijn dat in overleg met de kerkdorpen plannen of tafel ko men en van die kant gezorgd wordt dat de particuliere bijdragen inder daad de verwezenlijking van een en ander stimuleren. In 1967 zullen plannen ter tafel komen voor de bouw van een sporthal in het centrum. Het sportpark aan de Leunseweg zal worden uitgebreid met twee hockeyvelden. Een inventarisatie van de recrea tieve gebieden en mogelijkheden in het recreatieschap Peel en Maas wordt thans opgesteld. Die wordt aan de raad voorgelegd met de no dige voorstellen. Een streek VW zal worden op gericht, maar daarnaast zal Venray Vooruit tot nieuw leven gewekt moeten worden. CULTUREEL CENTRUM Reeds in 1960 nam de raad het be sluit het gehele exploitatietekort van het nieuwe culturele centrum voor zijn rekening te nemen. Daartoe werd indertijd 25.000,op de be groting geplaatst. Voor 1967 vindt men op die post 63.700, De verhoging van liefst 32.500,- is ontstaan, doordat het centrum 325.000,meer gekost heeft dan aanvankelijk is geraamd. Over dit tekort zal met de minister en ande re instanties nog gesproken worden, maar desniettemin heeft men nu dit geld al aan moeten trekken, om de mensen te kunnen betalen. De ren te zal derhalve toch opgebracht moe ten worden. Deze wordt geraamd op 32.500,waarmede dus de post van 25.000,verhoogd is. Nu maar duimen dat dit eenmalig is en dat men dit jaar in het reine komt met de subsidiërende instanties. Het rapport van het Mgr. Hoog veldinstituut is men nog steeds wachtende. En men schijnt dit nodig te hebben om hedendaagse vormen van jeugdwerk te vinden en des kundige begeleiding. Daarvan zal dan ook afhangen wat er verder gaat gebeuren met bijv. de kelders van het cultureel centrum, de wa termolen in Oostrum e.a. aktivite- ten. De muzikale vorming wordt reeds gediend met de aanstelling van een fakkracht voor de lagere scholen. Men overweegt thans welke stap pen men nog meer kan doen. De stichting van een geschied- en oudheidkundig museum wordt voor bereid. De nieuwe monumentenverzorging wacht op de rijksmonumentenlijst, die men binnenkort verwacht. Een kunstzinnige aankleding van openbare gebouwen en plantsoenen is het onderwerp van gesprek met de Culturele Raad Limburg. Dit ge sprek zal in 1967 waarschijnlijk en kele raadsvoorstellen opleveren. SUBSIDIES Hoewel subsidies dikwijls een wezenlijke voorwaarde betekenen voor het ontplooien van aktiviteiten, is de financiële toestand van de ge meente zodanig dat niet alle ver zoeken kunnen worden ingewilligd. Voor de sport voorzieningen op de kerkdorpen zal dit jaar echter een nieuwe subsidieregeling worden op gesteld. GEMEENTEPOLITIE Voorbereidende besprekingen zijn geopend voor de omschakeling van rijkspolitie op gemeentepolitie. INDUSTRIALISATIE Ook in deze inleiding wijzen B. en W. van Venray er op, dat h.i. een bescheiden migratie van mensen uit Zuid Limburg naar Noord Limburg en met name naar Venray hier het arbeidstekort kan opheffen en daar bijdraagt tot mede-oplossen van de ruimtelijke ordening. De verwachting wordt uitgespro ken dat de rijksgoedkeuring voor de nieuwe revisiewerkplaats van Rank Xerox spoedig zal afkomen. Deze werkplaats zal een halve hektare industrieterrein beslaan. In 1967 zullen pogingen gedaan worden om meer industrieterrein beschikbaar te krijgen. By Ged. Staten is aangedrongen om te komen tot doortrekking van het Wilhelminakanaal langs Ven ray naar de Maas. Zo dit niet uit voerbaar is op korte termyn is als alternatief gesteld het maken van een waterverbinding tussen de in dustrieterreinen en de Maas. Een nieuwe duubelbaanseautoweg ten westen van de Maas, tussen de E3 weg en het land van Nijmegen wordt bepleit, evenals een nieuwe verbrede Maasbrug te Well. De vraag wordt in de inleiding gesteld of ook in verband met de herstructuering van Ziud-Limburg, de industriële ontwikkeling hier in het noorden van de provincie niet in breder en intergemeentelijk ver band gezien moet worden. LANDBOUW De voortgang van de verwezen lijking van het ruilverkavelingsplan T.ollebeek wordt hevredigend ge acht. Ook al omdat de blokuitbrei- ding in Oostrum ook voor dat stuk nieuwe perspectieven opent. Alleen wordt betreurd dat de stichting van tuinbouwcentra nog moeilijk van de grond komt. Nog deze maand wordt de voorbereidingscommissie geïn stalleerd voor het ruilverkavelings plan Merselo. DIENSTEN Een onderzoek en rapport over de centrumfunctie van Venray is gaan de. In 1967 hoopt men de resultaten ter tafel te brengen. Ook is een onderzoek lopende naar de winkelvoorzieningen in Venray-centrum. De resultaten hier van hoopt men ook komend jaar te tonen. GEMEENTE Een definitief plan voor de huis vesting van gemeentelijke diensten en politie wordt gereed gemaakt. Voor de eerste kosten zullen in 1967 credieten van de raad worden ge vraagd. De plannen voor de bouw van een nieuwe brandweerkazerne, garages, dienstruimten en wijkpost B.B. zijn gereed. Men hoopt de gelden te vin den om deze in 1967 te verwezen lijken. Een beter en regelmatig kontakt met de kerkdorpen is al een oude wens, die men echter in 1967 hoopt te vervullen. Een fotoboek over Venray, als mede brochures of folders over onze plaats zijn dringend nodig. Samen met het particulier initiatief hoopt men tot dergelijke uitgaven te kun nen komen, waarbij een uitgave over werken en wonen t.b.v. moge lijke vreemde arbeidskrachten on ontbeerlijk is. ERNSTIG Een hele lange waslijst, zoals men ziet, met allemaal punten, die be langrijk zijn. Maar wat zal er van verwezenlijkt kunnen worden? Een wat angstige vraag, zolang de uit keringen uit het gemeentefonds niet wordt aangepast aan de behoefte van de gemeente en ook uit andere hoofde niet bijzondere inkomsten in de gemeentekas vloeien ter com pensatie van de bijzoder hoge uit gaven welke een gemeente als de onze nu eenmaal heeft door zijn structuur en zijn nog al stormachti ge ontwikkeling. Het gebrek aan fi nanciële ruimte, aldus B. en W. no pen tot zelf-discipline. En wat dat betekent, zullen we in de komende tijd wel merken. Een ding is zeker dat voor een aantal kapitaalswerken een „stopsein" gegeven zal worden. En wat zulks betekent in onze snel groeiende gemeente zal de toekomst leren. Er schoven twee gele onderzee boten door de gang en daarin be vonden zich de grote voeten van een omvangrijke figuur in vaalgroen ambtskostuum. „Ik red 't", zei hij slim tegen de verdachten en tegen zijn supporters, die zich in de gang hadden verza meld. „Ze krijgen d'r mij niet in de ze keer. Let maar eens op mijn woorden. Ik heb niet buiten de openbare weg gelopen!" De suppor ters glimlachten sluw. Zij kenden de stroper. De andere verdachten glimlachten ook. Maar meer op de manier van de boer in de wachtka mer van een meedogenloze tand arts. Optimistisch en vol goede moed stapte de grote stroper op z'n gele onderzeeëers de zaal binnen toen de deurwaarder de zaak had afgeroe pen. Hij bekende vlot alles: ja, hij had gelopen over dat karrespoor, ver buiten het dorp. Ja, hij had een fret en allerlei fretteergereedschap bij zich gehad. Zijn metgezellen op de tribune stootten elkaar veelbetekenend aan. Dat was een nieuwe techniek! Nog nooit had die vent zo vlot bekend! En de spanning steeg. Want nu kwamen de getuigen, die het proces-verbaal hadden geschre ven: de jachtopziener en de wacht meester. Het klopte allemaal, zei de verdachte. Zij hadden dat keurig ge noteerd. Maar hij had het ook niet anders verwacht. Het waren keuri ge mensen, zei hij. Lieden die hun onsympathieke plichten nauwgezet en naar de eis vervullen. Tot zover liep alles vlot. „Maar wat moest je met die fret op dat karrespoor?" vroeg de kantonrech ter, omhoog kijkend. En nu plooide het gelaat van de verdachte zich tot een wijze lach. „Ik was", zei hij, „onderweg naar iemand om vergunning te vragen op diens land te fretteren". De monden van enkele supporters vielen open van verbazing. Dat was slim bedacht! Maar nu trad de wachtmeester weer naar voren. „Dat is onzin", zei hij, „want dat karrespoor is beslist niet de kortste weg naar dat adres. Maar bovendien wist de verdachte dat hij daar niet behoefde te vragen om een vergun ning. Die is hem al dikwijls duide lijk geweigerd." De stemming op de tribune daalde vele graden. De ambtenaar keek vriendelijk naar verdachte. Er was geen ontkomen meer aan, dacht iedereen. Maar nu trad de stroper zelf in al zijn omvang achter het hekje vandaan. Hij frommelde wat in zijn wijde binnenzak en haalde een zeer officieel document voor de dag. „Hier, edelachtbare", zei hij. „Leest u dat maar eens!" Op het papier stond het wapen van de gemeente afgedrukt. En bo vendien stond er op vermeld en door ambtelijke handtekeningen bekrach tigd, dat het karrespoor geen karre spoor was, maar een openbare weg in de zin van de wet. „O zo!" knikte het enorme hoofd voldaan. „O zo!" knikte de tribune naar de groene tafel. „Jammer", zei de ambtenaar. „Maar je loopt jaren achter. De nieuwe jachtwet zegt niets meer van „buiten openbare wegen en voetpaden." Dat moet je als stroper toch weten! Ik begrijp niet dat iemand zijn vakliteratuur niet bij houdt. Je moet nodig een nieuwe Jachtwet kopen!" En daar hing de verdachte op. De Jachtwet gelooft niet meer dat iemand zo maar voor zijn plezier met fretten gaat wandelen over achteraf-weggetjes, die door het jachtveld lopen. De ambtenaar en de kantonrechter geloofden het ook niet. Veertien dagen kreeg de ver dachte. Maar hij bleef optimistisch. „Ik kan nog altijd hogerop", zei hij.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 9