M. DERKS-CAMPS LIMBURG en België [I DE MULDER VERHUURT GOEDKOOP HEET WATER LEVENS- verzekeringen Politierechter CREDIETBANK tot ins PUls Ruil- verkaveling Hinderwet fa. MARTENS Limburgs beste stomerij Oostrum-Venray Tel. 04780-1762 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1966 No. 33ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS t DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY U/CCVBI A n UAnD WCMD&V PM OMQTPPIfPM ADVERTCNTIEPRUS II d p. mm. AIONNEMENTS- CROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 W Lt AuLAU VUUK VtNKnT PIM VjlYIOlKPlxClN pms KWARTAAL 1J5 (buiten V.nroy 2. MEDEDELING VAN DE PLAATSELIJKE COMMISSIE VOOR DE RUILVERKAVELING LOLLEBEEK— De Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling 'Lollebeek' is voor nemens van 28 november 1966 tot en met 15 december 1966 in het bu reau Uitvoering, Castenraysestr. 10 te Castenray, voor een ieder koste loos ter inzage te leggen: a. de stukken betreffende de lyst van rechthebbenden; b. de uitkomsten der schattingen. Met het oog op het grote aantal belanghebbenden acht de Plaatselij ke Commissie het wenselijk, vooraf gaande aan het bovenvermelde of ficiële tijdvak, reeds vanaf 5 sept. a.s. zitting te houden in het Bureau Uitvoering. Hiervoor zullen een aantal be langhebbenden (afhankelijk van de grootte van hun grondbezit) een persoonlijke oproep ontvangen om op een bepaalde datum te verschij nen. Van de officiële ter visielegging krijgen ter zijner tijd ALLE be langhebbenden, omstreeks begin november, kennisgeving bij aange tekende brief. Op de zittingen zullen leden van de Plaatselijke Commissie en des kundigen aanwezig zijn om naast 't verstrekken van inlichtingen over de lijst van rechthebbenden en de schattingsuitkomsten, tevens de wensen ten aanzien van het toe komstige plan van toedeling in ont vangst te nemen. Tevens zal er gelegenheid zijn pachtcontracten ter registratie aan de Plaatselijke Commissie aan te bieden. De Plaatselijke Commissie. OPENBARE KENNISGEVING VERZOEK OM VERGUNNING Op de secretarie van de gemeente Venray liggen ter inzage de navol gende verzoeken met bijlagen inge volge de Hinderwet: dd. 7 januari 1966 van de fa. Rongen, Hoofdstraat 21 te Oirlo-Venray om vergunning ex artikel 6a der Hinderwet de'gehele inrichting (brood- en banketbakke rij) omvattende; dd 12 mei 1966 van A.F. Linders, Prins Hendrik straat 22 te Venray, om vergunning tot het oprichten van een wagen- bouw, autoplaatwerk, moffel- en spuitinrichting aan de Zuidsingel te Venray; dd. 25 mei 1966 van N.V. Vissers Oliehandel, Her straat 27 te Horst om vergunning tot het oprichten van een motor- brandstoffenpompinstallatie met mengsmeringsautomaat aan de Veu- lenseweg 2 te Venray; dd. 6 juni 1966 van Gebrs. Zanders, Zandhoek 14 te Oirlo-Venray om vergunning tot het oprichten van een pluimvee-op- fokinrichting annex propaantank- installatie. Mondelinge bezwaren tegen het verlenen van deze vergunningen kan eenieder persoonlijk of bij ge machtigde inbrengen op een open bare zitting te houden op 22 aug. a.s. om 15 uur in het Gemeentehuis. Eventuele schriftelijk binnenge komen bezwaren worden daarbij ter inzage gelegd. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenvermel de zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de bij de wet gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht. Voor nadere inlichtingen: afd. 1 van de gemeente-secretarie te Ven ray, telef. 1841, toestel 5. Venray, 8 augustus 1966. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Venray. In de Nieuwe Limburger van vo rige week donderdag troffen we on der bovenstaande titel het volgende redaktionele artikel aan: De nieuwe chemische vestiging van het Duitse concern Hoechst in Vlis- singen heeft uitgewezen dat buiten landse concerns niet onder alle om standigheden de voorkeur aan Bel gië boven Nederland geven. Hoechst heeft immers laten weten, dat ves tiging te Antwerpen wel is over wogen, maar dat ondanks de voor delen die daar geboden werden, toch Vlissingen werd gekozen, om dat men daar, in tegenstelling tot in Antwerpen, voldoende grond kon krijgen voor eventule uitbreiding. Nochtans is het duidelijk, dat Bel gië vooral wegens de fiscale en fi nanciële voordelen welke het bui tenlandse gegadigden voor industrie vestiging aanbiedt, een pre heeft boven ons land. Dit weegt vooral zwaar op ons gewest, met name in ZuidLimburg tot en met Roermond. In toenemende mate kunnen wij gelukkig industriële gegadigden per soneel en grond onder aantrekkelij ke voorwaarden aanbieden, maar gezien de kapitaalschaarste speelt het een grote rol onder welke rente men kapitaal voor industrievesiging kan aantrekken. Nu de duurte van het Nederlandse kapitaal tot uit drukking komt in rentepercentages van 7 en 8 procent, behoeft het geen betoog dat de Belgische regelingen op dit gebied bijzonder aantrekke lijk zijn. Zij stellen gegadigden al lereerst in het genot van renteloze leningen en vervolgens van leningen tegen 'n zeer laag rentepercentage. Daarbij komen dan nog fiscale te gemoetkomingen. Wil men voorkomen dat Limburg telkens de dupe wordt van deze re gelingen, dan zal ook onze regering iets moeten doen om het kapitaal voor investeringen in bedreigde ge bieden goedkoper te maken. We nemen dit letterlijk over, niet omdat we het met de daarin ver melde feiten en conclusies op zich oneens zijn, maar om een ander as pect, waarop wij in het verleden al eens hebben gewezen. En dat is, dat men tegenwoordig het idee krijgt dat Limburg alleen bestaat van Roermond tot Maastricht. Een idee dat ook uit bovenstaand dui delijk naar voren komt. We herhalen, dat iedere nederlan- der en zeker iedere limburger alle begrip heeft voor de moeilijkheden die er al zijn en die nog gaan ko men in het zuidelijke deel van onze provincie. Iedereen heeft de plannen van minister den Uyl begroet om in dit bedreigde gebied nieuwe werk gelegenheid te scheppen en ieder een betreurt het dat verschillende projecten naar België dreigen te gaan omdat men daar nog gemak kelijkere vestigingsmogelijkheden heeft dan in het zuiden van onze provincie. Maar we blijven bena drukken dat men om het zuiden te helpen, andere bedreigde gebieden niet moet verwaarlozen. We denken met name wat betreft onze provin cie aan Weert, Helden, Venray, Ber gen en Gennep. In deze plaatsen is - bij de een meer, bij de ander minder - dank zij grotere of kleine re overheidsmaatregelen een indus trialisatie op gang gekomen, die het mogelijk gemaakt heeft, dat de la tente werkloosheid in deze gebie den tot het verleden is gaan beho ren. Maar zijn die maatregelen ook voldoende om de bevolkingsaanwas van de toekomst op te vangen, om de nog steeds bestaande pendel - o.a. van mijnwerkers- in eigen plaats of streek werk te kunnen ge ven? En is met name de zo belang rijke infra-structuur van al deze plaatsen al uitgebouwd en aange past aan de nieuwe omstandighe den? Wie geen vreemdeling in Jerusa lem is, weet dat er in verschillende van deze plaatsen nog grote manco's op dit terrein aanwezig zijn. Maar het ministerie van Economische Za ken voelt er kennelijk weinig voor om de steun, die ze in het verleden gaf, ook in de toekomst te blijven geven. Is het dan verwonderlijk dat men in deze streken hiervoor wei nig begrip op kan brengen en zich afvraagt waarom nu ineens alles op Zuid Limburg geconcentreerd moet worden. Kunnen, behalve aan Zuid Lim burg, ook niet alle andere plaatsen faciliteiten verleend worden, waar door de zo gewenste industrie-sprei ding en de ontlasting van de Rand stad Holland gediend wordt? Migratie was iets waarin b.v. de vroegere mijndirecties alle vertrou wen hadden, maar heden ten dage schijnt het verboden te zijn, te zeg gen dat de industrialisatie van Nrd. Limburg mede kan dienen om het zuiden te helpen.... Iedereen is overtuigd van de pri oriteit die Zuid Limburg dient te krijgen, maar om het ene te doen, behoeft men het andere niet te la ten...! Dat wij ons in deze streek niet alleen over deze zaak druk maken, is ook nog eens duidelijk bewezen in de jongste raadsvergadering van de Gemeente Roermond, waar het gemeenteraadslid Ir. Planje aan de hand van het jaarverslag van het Economisch Technologisch Instituut Limburg aantoonde, dat deze instel ling, wier taak het is te adviseren bij het aantrekken van industrie, wel al te veel de nadruk legt op het zuiden van onze provincie- Het gaat er niet om - dat zij nog eens nadrukkelijk gesteld - om het zuiden van onze provincie niet die hulp te gunnen die ze dringend no dig heeft en nodig zal hebben, en ook niet om dezelfde faciliteiten als die welke het zuiden krijgt. Waar 't om gaat is dat men 't zuiden steunt en niet de rest der provincie ver waarloosd en niet voortdurend de psychologische fout maakt over Limburg te praten en te schrijven en alleen maar Zuid Limburg te bedoelen. Dat is discriminatie, die men hier niet neemt...! Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Eindstraat 16, Venray tel. (04780) 1303 Elke Nederlander gemiddeld voor 5330.- verzekerd. Totaal aan levensverzekeringen steeg tot 66.3 miljard. c Eind 1965 waren er in ons larfd per 1000 inwoners 2250 polissen van levensverzekering. Het totale aantal polissen van de Nederlandse levens verzekeringsmaatschappijen steeg in dat jaar met 1.3 miljoen en bereik te een totaal van 28.7 miljoen, waar van er circa 900.000 in 't buitenland waren afgesloten. Op al deze polis sen samen was een bedrag van 66.3 miljard verzekerd. Hiervan had 5 procent betrekking op verzekerin gen buiten Nederland, zodat de Ne derlandse bevolking eind 1965 ge middeld per hoofd verzekerd was voor 5330.— Eind 1964 was dat 4662.— Het totaal verzekerde be drag steeg ten opzichte van 1964 met 6.7 miljard. Dit is het saldo van een vermeerdering met 11.2 miljard en een vermindering door het tot uitkering komen en het be ëindigen van polissen van 4.5 mil jard. Van de 52 binnenlandse levens verzekeringsmaatschappijen, die in 1965 hun bedrijf in ons land uitoef enden, hadden 18 maatschappijen aan het eind van dat jaar een ver zekerd bedrag van meer dan een miljard gulden. Teneinde de toekomstige uitkerin- De Officier aarzelde een moment. De beide handen op de zwaar eiken tafel geleund keek hij naar de be jaarde man voor hem. Hij keek in de donkere kraaloogjes, die onder de borstelige wenkbrauwen uit, nog strijdlustig de wereld in keken. Twee en zeventig was die man. „En toch", zei de officier, „moet ik hier een vrijheidsstraf vorderen. Deze man is in zijn lange leven nog nooit met de justitie in aanraking geweest. Hij heeft een leeftijd waar op een dergelijke straf dubbel hard aankomt. Desondanks vorder ik een gevangenisstraf voor de tijd van 1 week". Dat komt maar zelden voor, want oude mensen behoren zeker niet in de gevangenis thuis. Toch was de hele zaal het vandaag met de offi cier eens. De rechter ook. Hij aar zelde geen moment! „Ik acht dit feit zo ernstig dat er van boete geen sprake kan zijn", zo motiveerde hij het vonnis. „Als de verdachte niet zo hoogbejaard was, zou een veel langduriger gevangenisstraf moeten volgen. Omdat het hier een oude man geldt, zullen wij de straf be perken tot een week". „Ik mot de kast in", klaagde de oude man later op de gang tegen de andere verdachten. Maar die hadden geen medelijden met hem. Ze waren te vol met hun eigen zor gen. En misschien gunden ze het hem ook van harte. De oude baas deelde nog steeds gen te kunnen garanderen, moeten de levensverzekeringsmaatschappij en over een wiskundig berekend be drag, de premiereserve, beschikken. Deze premiereserve, die als het ge zamenlijke spaartegoed van de ver zekerden kan worden beschouwd, bedroeg 12.5 miljard, terwijl er daarnaast een extra zekerheid ter grootte van 7,5 procent van dit be drag was. Voorlopige cijfers omtrent de gang van zaken bij het levensverze keringsbedrijf in het afgelopen jaar wijzen voorts uit, dat de kosten ge stegen zijn van 340 miljoen in '64 tot 358 miljoen in 1965. Zowel 't winstaandeel voor individuele ver zekerden als de korting, die in ver band met de rentestand op premies en koopsommen voor collectieve verzekeringscontracten gegeven wordt, namen belangrijk toe. Op individuele polissen werd in totaal een winstaandeel van 29.5 mil joen uitgekeerd, tegen 17.7 miljoen in 1964. De korting op collectieve verzekeringen beliep 62.1 miljoen tegen 41.4 miljoen in 1964. Het totale winstsaldo van de di verse maatschappijen, dat in 1964 'n daling te zien gaf, steeg in 1965 met 21 miljoen en bedroeg 133 mil joen. de lakens uit op de boerderij. Hij had twee kleinkinderen, jongens van negen en elf jaar. Een van die kna pen had op zijn verjaardag 'n hond je gekregen, een speels diertje, dat zijn jeugdige baas op de voet volg de bij alle omzwervingen in de buurtschap, en dat met schel geblaf alle kattekwaad verried nog voor 't was gepleegd. Dat hondje was de oogappel van de beide jongens. Ze bewaarden er hun koekjes voor en 's middags aan tafel lieten ze stie- kum een stukje vlees in hun zak glijden voor het hondje. Dat hondje was jong en speels. Het zat nogal eens achter de kip pen te keffen. Die stoven dan kake lend uit elkaar. Het hondje hield zich dan een poosje muisstil, tot al le kippen weer bedrijvig over het erf scharrelden. Plotseling stoof 't dan weer blaffend naar een denk beeldig doel, zodat de kakelende bend opnieuw in paniek geraakte. Opa zag dat met lede ogen aan. Want kippen hebben nut, vond hij, en een hond niet. Die levert geen geld op. Op een dag was een van de kippen spoorloos verdwenen. En opa dacht dat de hond het dier met huid en haar had verslonden. Het kleine baasje voelde de drukkende sfeer. Hij bond zijn hondje vast in een donkere hoek van de schuur. De oude man haalde de hond daar vandaan. Hij hield het met de lin kerhand vast aan het touw, dat de zorgzame jongen had benut. In de rechter had hij een knuppel. De beide knapen smeekten om genade. Maar ze hoorden niets anders dan de schorre kreten van een mens, die in woede zijn menselijke waardig heid verliest, en het angstig gejank van het diertje. Zij renden weg in de verschrikkelijke wetenschap, dat zij de vochtig-warme tong van hun hondje nooit meer op hun wangen zouden voelen, dat het dier zijn natte neus nooit meer in hun han den zou duwen, dat een bemind le ven eindigde in de dierlijke drift van een eigenwijze oude man, die zich niet kan beheersen. De dierenarts heeft een rapport opgesteld. Het beest was eenvoudig doodgeknuppeld. De schedel was in geslagen. Een oog was er uit-gesla- gen. „As ge giftig ziet, doede zowat" zei de oude baas. De buurt was ook boos. De politie moest er aan te pas komen om te voorkomen dat deze grootvader onder de handen van de buurtgenoten hetzelfde lot zou on dergaan als het hondje- Neen, die week is hem wel gegund. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na weikhjd - aan de fabriek, bij de portie» N.V. INALFA VENRAY CHASE EN PIERSON NEMEN BELANG BIJ DE Uitbreiding van geplaatst kapitaal met 25 procent tot 28 miljoen De Nederlandsche Credietbank nv heeft bekend gemaakt dat op initia tief van de Amerikaanse Chase Manhattan Bank - de op een na grootste bank ter wereld - de afge lopen weken onderhandelingen zijn gevoerd over samenwerking met de NCB enerzijds en de Chase Man hattan Bank en de heren Pierson- Heldring en Pierson in Amsterdam anderzijds. Deze onderhandelingen zijn succesvol besloten. Overeengekomen is dat zowel de Chase Manhattan Bank als Pierson Heldring en Pierson een minder heidsbelang zullen verwerven in het kapitaal van de NCB op zodanige voorwaarden, dat de onafhankelijk heid en het Nederlandse karakter van de NCB gewaarborgd blijven. Het geplaatste kapitaal van de NC B zal hiertoe van 21 miljoen tot 28 miljoen worden verhoogd, de volstorting hiervan zal geleidelijk geschieden. Voor de NCB, die thans meer dan zestig bijkantoren en agentschappen in Nederland heeft, betekent deze overeenkomst een belangrijke ver ruiming van haar horizon. Het ge lieerd zijn met de Chase Manhattan Bank, met bijkantoren of gelieerde instellingen in zeer vele landen, zal mogelijkheden openen tot verdere uitbreiding van activiteiten, ook op het internationale vlak, terwijl de assosciatie met Pierson Heldring en Pierson -evenzeer op velerlei gebied tot vruchtbare samenwerking in Nederland zal kunnen leiden, aldus zegt de NCB in een communiqué. De raad van commissarissen van de Nederlandsche Credietbank heeft zijn goedkeuring gehecht aan deze principiële overeenkomst, terwijl de Nederlandsche Bank ook haar toe stemming heeft gegeven. Voor de Chase Manhattan Bank is de over eenkomst nog onderworpen aan de toestemming van de betrokken au toriteiten in de Verenigde Staten. Zodra deze zal zijn verkregen, zul len verdere mededelingen aan de aandeelhouders van de NCB wor den gedaan, zulks mede in het ka der van de in dit verband voor te stellen statutenwijziging. Uit de verklaring die Chase Man hattan Bank heeft uitgegeven blijkt nog, dat zij al enige tijd heeft uit gezien naar een doeltreffende ver tegenwoordiging in ons land. Chase heeft reeds bindingen met drie an dere banken die in Europa zaken doen. Alles bijeengenomen heeft zij vertegenwoordigingen in zo'n vijftig landen over de gehele wereld. De Nederlandsche Credietbank - vroeger Ned. Landbouwbank gehe ten - dateert van 1918. Zij vestigde zich in Venray in de dertiger jaren. Gemeten naar de laatst bekende ba lans-totalen is de NCB de tiende grote handelsbank van ons land De directie wordt gevoerd door de heren drs. J.A.H. Delsing en dr. H. C. van Straaten. De heer L. Lau- rensse, die na de bevrijding bij de NCB kwam en daar zijn vader op volgde als directeur van het Ven- rayse kantoor, is thans regionaal directeur van alle bijkantoren van de NCB in Limburg. Huurprijs per maand vanaf 6.55. Aansluiting heetwater-reservoir met 12 meter electrische- en 10 meter water leiding gratis. De Mulder verstrekt U graag alle in lichtingen. Albionstraat 43, Leunen, Telefoon 1503

Peel en Maas | 1966 | | pagina 7