Kroniek van een KERMISWEEK fr VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1966 No. 33 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG E PEEL EN MAAS B DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. ViNRAY WEClfHI AIT D V/CKIDAV BK) DMQTDBlfBKl ADVERTÏNT1EPRUS 1! et p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 WttABLAU VUUK VtlMKAT Cl» W IY1 O I r\ C l\ C ïM PCUS PER KWARTAAL IJS (buiten Vwray f 2^— nu samen hun feest met een plecht- ge Concelebratie in de Overloonse Kerk. Voordien waren zij door de Overloonse verenigingen ter kerke geleid, waar pastoor van Boxtel de feestpredikatie hield. Een druk bezochte receptie onder streepte nogmaals dat deze drie priesterzonen in hun geboorteplaats hoog staan aangeschreven. KERMISDINSDAG 9 AUGUSTUS Nog voor ze goed en wel hun ker- mis-borreltje hadden kunnen Dakken werden de Venrayse raadsleden al op het gemeentehuis verwacht voor een spoedeisende raadsvergadering. Ook daarover leest u elders in dit blad meer. •fr orde der Franciscanen is pater Bar nabas van Rijn, rector van het psy chiatrisch centrum St. Anna te Ven- ray, overgeplaatst naar Kerkdriel, waar hij zich zal gaan inzetten voor de bejaardenzorg. Hij zal worden opgevolgd door pater Leander An- dreolie, thans als kapelaan te Delft werkzaam. Deze Franciscaan is geen onbekende in Venray, daar hij ja renlang assistent was te Oirlo. En dan gaat nog pater dr. Siar- dus v.d. Klei Venray verlaten om pastoraal werk te gaan doen in de Achterhoek, met als standplaats Vorden. Pater v.d. Klei was behalve leer- aar aan het filosoficum alhier ook theologisch adviseur van het pasto raal beraad in Dekenaat Venray. -fr In Wanssum gebeurde eën ernstig ongeluk, doordat een bestuurder van een personenauto plotseling zijn wagen draaide, zonder voldoende te letten op het achterop komend ver keer. Een scooter-berijder kon bij deze onverwachte manoeuvre niet tijdig genoeg meer remmen en vloog op de wagen. Het gevolg was een ernstige hersenschudding en zwaar beschadigde scooter en wagen. -fr En terwijl links en rechts in de verschillende café's de spaarkassen werden gelicht en het eerste ker- misbiertje gedronken werd, merkte Godfried Henschenius tot z'n verba zing dat hij als achterbuurman „de Twister" gekregen had. Een carrou sel in nieuwe vorm, en dat naast zijn betonnen hoofd het hoofd van Jut hem de eerst-komende dagen geen rust zou laten. Godfried bleef er nog al kalm onder, ook al omdat voor zijn neus een ponnie-carrousel gebouwd was, die in de komende dagen nog een steen des aanstoots zou worden... KERMISZONDAG 7 AUGUSTUS Bij het krieken van deze eerste kermismorgen kregen we bij ons ontbijt al de nare mededeling dat in de afgelopen nacht grote materiële schade ontstaan was op de Over loonse weg, toen daar twee perso nenauto's tegen elkaar waren ge botst. Een van de wagens was te ver op de linker weghelft gekomen en de ander kon hem toen niet meer ontwijken. Het enige goede van deze historie was, dat hoewel de wagens frontaal tegen elkaar kwamen, noch de bestuurders, noch de inzittenden noemenswaardig werden gewond. •fr Dan was het toch heel anders in Overloon, waar de beide broers Huub en Piet Verdijk én Pater J. Hendriks van de Paters van de H. Geest gezamenlijk hun zilveren Priesterfeest vierden. In hun jonge jaren zijn ze samen opgetrokken, hebben samen gestu deerd zijn samen gewijd en vierden In Weert moest de president-com- misaris van de n.v. Beeren de aan deelhouders vertellen dat dit bedrijf - waarvan ook in Venray een atelier gevestigd is - over 1965 een verlies geleden heeft van 2.9 miljoen. Dat was geen prettig nieuws en terecht noemde men 1965 dan ook het al ler zwaarste jaar in de geschiede nis van dit bedrijf. Intussen is echter een nieuwe di recteur met alle kracht bezig aan een reorganisatie van de N.V. Bee ren, waarbij naast inkrimping van het personeel naar verhoging van de produktie gestreefd zal worden. Men ziet met enig vertrouwen de toekomst tegemoet. Pater Dr. Muysers was geboortig uit Merselo waar nog verschillende familieleden van hem wonen. Na studies in Frankrijk en Til burg werd hij in 1899 in Rome tot priester gewijd. Als leeraar, pre- fekt, overste, directeur, novicen- meester, generaal-assistent, econoom en zielzorgr diende hij zijn orde. Zijn 60-jarig priesterfeest werd in Merselo nog groots gevierd. Woens dag stierf hij in Brummen, waar hij sinds 1952 was. -fr Door de Pater Provinciaal van de Op zondag 31 juli ji heeft de Bis schop van Lafayette, Mgr. Maurice M. Nexnayder, de in Venray geboren priester Jean Kemps - pastoor van de H. Hartkerk in Broussard U.S.A. - ingekleed tot Monseigneur. Zijn broer, de Zeereerw. Pater G. Kemps, werkzaam op de Nederland se Antillen, alsmede zijn zuster en zwager hebben de plechtigheid bij gewoond. Mgr. Kemps mocht vele gelukwensen in ontvangst nemen, ook van buiten de U.S.A. Het bezoek van Mgr. J. Kemps aan zijn geboorteplaats Venray, is vanwege drukke werkzaamheden uitgesteld tot 1968, dan zal hij met zijn broer weer een kijkje komen nemen in Venray. DONDERDAG 4 AUGUSTUS: Terwijl de eerste wagens van het kermisspul Venray binnen rolden en Venrays schooljeugd zich beijver de om haar aandeel bij de op- bouwwerkzaamheden te leveren - al dan niet gewenst - waren Venrays landbouwers allerminst in kermis- stemming. Het weer mocht zich dan een tikkeltje verbeterd hebben, voorafgaande weken was het bar geweest, meer dan bar. Zo bar, dat de oogst, die toch al weinig belo- y^d was door het voortdurende el water en ternauwernood had ltünnen rijpen, zeer moeilijk binnen te halen was. Platgeslagen velden, akkers vol water, dat was het aller minst verheffende gezicht van de oogst 1966 - die traditie-getrouw toch vóór Venrayse kermis binnen diend^Jö* zijn. t is er niet van gekomen. Dood gewoon niet, omdat vele akkers on berijdbaar waren door al dat water. En daarom was het begrijpelijk dat de Venrayse landbouwers beslist J -.«v^iet in kermis§$emming waren en ftwamen.... In een vergadering in café In den Engel kwamen leden van de Jagers vereniging St. Hubertus en mensen van de Stichting Venrays Jachtbe- lang bijeen om zich te beraden over eën betere samenwerking, die alleen maar in het belang kan zijn van alle Venrayse jagers. De heren Claessens en Kapelle traden af als bestuurslid, en hun plaatsen werden ingenomen door de heren F. Martens en Klomp. Ook de financiële kant van 't lidmaatschap werd geregeld, terwijl dhr Klomp benoemd werd als afgevaardigde van de Venrayse jagers in de bonds vergaderingen. Een ernstig woord werd gezegd over het toezicht in de jachtvelden, want er wordt nog te veel gestroopt maar men hoopt voor dit probleem een oplossing te vinden. Om ook buiten het jachtseizoen de jachtsport te animeren zullen er t.z.t. kleiduiven-wedstrijden worden georganiseerd. Men hoopt nu eindelijk de nodige samenwerking gevonden te hebben en uit het feit dat zich op deze avond al 7 nieuwe leden meldden, en dat de vergadering besloot de koninklijke goedkeuring op statuten en reglementen aan te vragen, blijkt al dat men, zoals voorzitter v. Leip- sig stelde, met kracht aan een nieu we opbloei van deze sport in Venray gaat werken. Dr. van Winden vond bij zijn te rugkeer van vakantie een bok en geit speelkameraadjes van zijn kinderen dood in de tuin liggen. Reeds eerder waren bij dr. Kre- mer marmotjes vergiftigd. De poli tie stelt een onderzoek in naar deze raadselachtige gevallen. -fr In Wanssum besloot de Raad der gemeente dat dit jaar voor het al lerlaatst de kermis op de eerste zondag in oktober gehouden zal worden. Tegen het komend jaar zal men een enquete houden onder het Wanssumse publiek teneinde vast te stellen op welk tijdstip dit nu in de toekomst gehouden zal worden en of ze niet beter kan worden inge krompen.... Om half twee werden op de Hor- sterweg nabij Calefornië, twee ver ongelukte motorrijders gevonden, die op, tot dusver onverklaarbare wijze tegen 'n boom waren gebotst. De bestuurder, de 19-jarige S. v. D. uit Holthees stierf op weg naar het ziekenhuis. Zijn duo-passagier, eveneens een jongeman uit Holthees ligt nog steeds ernstig gewond in het ziekenhuis te Venlo. In de Paterskerk deed het Kerk bestuur een schrijven voorlezen be treffende de verkoop van het kloos ter. Dit bestuur had aldus hun schrijven het bericht van de ver koop in de krant niet kunnen voor- komen....(?) ■fr Ja, en dan wisten we feitelijk niet goed hoe we met de kermis zouden gaan beginnen. Was vroeger de af loop van de processie het teken voor de kermismensen om te starten, nu was er geen processie en dus ook geen startsein. Maar desondanks kwam er om 'n uur of twee wat leven in de brouwerij, al werkte 't weer - als al zo dikwijls deze zomer - ook nu niet mee. -fr De eerste kermisdag is rustig ver lopen. Wel vloeide bloed in de Hen- seniusstraat, waar in een bar een robbertje gevochten werd. Maar het bloed bedaarde dra de verhitte ge moederen en de dokter moest de aangebrachte schade herstellen. ■fr Behalve kermisvieren is er zondag nog duchtig gesport. Op het Serva- tiusterrein werd een nieuw voetbal veld in gebruik genomen, daarover leest u in dit blad elders meer, zo ook over de eerste successen van Venrays zwemclub Spio. In Gulpen wist een achttal van de Ruitersclub Ysselsteyn de 1ste prijs te behalen in de klasse licht, terwijl de ruiters H. Willems en A. Poels resp. de 3e en 6e prijs be haalden in de klasse springen B. In de klasse zwaar werd J. Lemmens 2e, terwijl bij de jeugd T. Peeters de 6e prijs kreeg. Op het concours hippique in Lim- bricht kon M. Verschuuren bij het springen middel niet het succes pro longeren dat hij op het oogstfeest in Sevenum behaalde, waar hij 1ste werd. Nu was het de 6e prijs. Voor de overige sport-aktivitei- ten verwij zen wij naar de sportbe richten in dit blad. KERMISMAANDAG 8 AUGUSTUS De tweede dag van Venrays ker mis begon niet zo prettig voor de 76 jarige Poels van de Heide, die bij het oversteken van de Deurnese- weg aangereden werd door een per sonenauto. Poels liep verschillende verwondingen op en werd overge bracht naar het ziekenhuis. -fr De kermisdrukte viel ietwat tegen en men kon merken dat de vakan tie voor verschillende beroepen al ten einde was. Eerst tegen de avond kwam er weer wat schot in. •fr Belangstellende hebben 'genoten' van een flink robbertje tussen twee Venrayse jongelieden, die om een meisje streden, gelijk voorheen de ridders.... Er werd danig op los ge slagen en er vloeide bloed. De poli tie maakte er een eind aan met een dik proces-verbaal en nu beweren boze tongen dat de schone - waar de strijd om begonnen was - met 'n andere is gaan dansen. Waar twee honden vechten om een been... ■fr De politie mocht die dag ook nog op zoek gaan naar wasgoed dat in Venray-zuid ontvreemd was, terwijl ze ook nog jacht mocht maken op enkele indringers die waarschijnlijk kermisvla zijn gaan zoeken in een woning waarvan de bewoners naar de kermis waren. Op de Beekweg zaten de Zuivel fabriek en tante Post elkaar in de haren. Een melkauto van de Zuivel fabriek en een bestelwagen van de PTT botsten op de kruising Beek- weg-Ripseweg tegen elkaar, omdat de voorrangsregels niet in acht wer den genomen. Er was behoorlijk wat schade, doch persoonlijke on gelukken deden zich gelukkig niet voor. •fr In de nacht van dinsdag op woens dag was het raak. Op de Stations weg botsten 2 personenauto's tegen elkaar, omdat de een niet gemerkt had, dat de ander plotseling afrem de. De een reed dus op de ander en zorgde voor de nodige schade aan beide wagens. •fr In de Vredepeel gebeurde een heel vreemd ongeluk. Daar reed een wa gen met aanhanger, waarop - gede monteerd natuurlijk - een zweef vliegtuig. Waarschijnlijk heeft de bestuurder te hard gereden, is in 'n slip geraakt en van de weg gescho ten. Via een grepel belandde de wa gen met aanhanger in het bos en bleef daar behoorlijk gekneusd lig gen. Voor het zweefvliegtuig waar schijnlijk wel de vreemdste nood landing die het ooit gemaakt heeft. -fr En onze goede Godfried Hensche nius heeft, ondanks het geknetter - achter en naast hem - deze dag de dag van zijn leven gehad. Hij zat namelijk eerste rang bij een rel om de pony-carrousel. Een boze me vrouw had aan de burgemeester en de politie een brief geschreven dat zij het geen stijl vond zoals die po ny's in die carrousel moesten lopen en trekken. Die brief had tot ge volg dat én de Dierenbescherming én de politie in het geweer kwamen en eens gingen onderzoeken of hier inderdaad van dierenmishandeling sprake was. Het bleek allemaal nog al mee te vallen, want een motor zorgde voor de voortdrijving van de wagens en de paardjes liepen feite alleen maar voor de show mee. Bo vendien werden ze op tijd afgelost en bleken ze voldoende eten te krij gen en genoeg ontspanning. Ook een inspecteur van de dierenbescher ming uit Eindhoven, die ook gealar meerd was, kon geen overtreding van welk voorschrift dan ook ont dekken. Godfried heeft sinds die tijd tegen een bord aan zitten kijken, waarop de mededeling: „Onse po- nys worden geregelt verwisselt!" Waarvan acte.... •fr Trouwens de politie kreeg nog 'n andere klacht te behandelen. Men vond namelijk dat de ballonnen ver koper wel een tikkeltje nonchalant met zijn koolzuurflessen omging - waarmee de ballonnen gevuld wer den. De man werd geadviseeerd een wat veiliger en rustiger plekje uit te zoeken voor het vullen van zijn ballonnen. KERMISWOENSDAG 10 AUGUST. De laatste kermisdag alweer, die heel wat rustiged is verlopen. Al- in de Henseniusstraat werd 'n Ven rayse jongeman bewusteloos aange troffen en hij moest per ambulance naar zijn woning worden overge bracht. Naar de oorzaak van dit vreemde geval wordt nog een on derzoek ingesteld. -fr En daarmee kwam een einde aan Venrayse kermis, die druk bezocht was en volop mensen getrokken heeft. Aan alles komt een einde, ook aan kermis-houden en 't klok je van twaalf uren was ook weer het sein voor de medewerkers van uw krant, dat de vakantie er bijna opzat, en er toch weer eens een krant klaar gemaakt moest worden PATER J. KEMPS MONSEIGNEUR VRIJDAG 5 AUGUSTUS: Vol verwondering stond men te kijken naar de toren van de Grote Kerk, waarop een dakdekker rus tig zwiert aan zijn lange touwen. De haan kreeg een grote „kermis- beurt" en men controleerde meteen de leien aan de toren. Een en ander zag er vanaf de grond nogal spec taculair uit. -fr Deze vrijdag sloot ook het kinder vakantiewerk haar aktiviteiten van dit jaar. U leest hierover meer in een afzonderlijk artikel elders in dit blad. ZATERDAG 6 AUGUSTUS: In Tilburg werd ten grave gedra gen Pater Dr. Wilhelmus Hubertus Muysers, die woensdag op 94 jarige leeftijd in Brummen was overleden. De kermis-pleinen raken vol, en tot ieders verbazing wordt zelfs 'n stuk Schoolstraat benut voor ker misterrein. Achter de schouwburg komt een heel woonwagenkamp. Tijdens een feestelijke bijeenkomst ten zijne huize kreeg de heer Th. van Els de gouden speld van het NKV aangeboden, als een dank- en eerbetuiging voor het feit dat hij 50 jaren trouw lid is geweest van de R.K. Bond van Sigarenmakers. De kermis was ook voortijdig uit (nog vóór ze begonnen was) voor een tweetal verpleegsters, die na 'n bezoek in Venray-West weer per fiets naar het ziekenhuis wilden te rugkeren. Ze namen de voorrangs regels niet in acht op de kruising Kruitweg-Langeweg en werden er geschept door een personenauto die hen niet meer ontwijken kon. Beide dames werden behoorlijk gewond en moesten per ambulance naar het ziekenhuis worden over gebracht, waar behalve enkele snij- wonden nog een sleutelbeenfractuur en hersenschudding werd geconsta teerd. Hun fiets werd vernield en de personenauto beschadigd. •fr Prettiger nieuws was te melden van de Venrayse jagers die deze donderdagavond benutten om de moeilijkheden die er tussen de ver schillende partijen al geruime tijd bestaan, nu maar 'ns op te ruimen. Naast de gebruikelijke enveloppe met inhoud kon de districtsbestuur der Cleven uit Eindhoven hem deze bijzondere attentie aanbieden, om dat de Bond hierdoor zijn waarde ring voor al het werk dat de heer van Els voor de vakorganisatie ge daan heeft, tot uitdrukking wilde brengen. En zoals uit verschillende speeches wel duidelijk bleek heeft de jubilaris heel wat werk verzet, o.m. als bestuurslid van de - nu wel heel kleine - afdeling Venray, j en als vertrouwensman in de fa- briekscommissie van Victor Hugo in j Cuyck. Uit Cuyck kwam men met een j feestsigaar aandragen van buiten gewone afmetingen, zoals indertijd ook aan Churchill en Minister Veld- kamp werd aangeboden. Er zijn die avond veel herinne ringen opgehaald aan voorbije tij den, waarbij ook de sigarenmakerij in Venray besproken werd. Hierop komen wij nog nader terug. Voor de heer van Els is het een bijzonder prettige avond geworden, mede door de vele gelukwensen en zijn aangeboden.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 1