I Wat de vacantie ons leerde BILJARTEN DUIVENSPORT i Toch maar boer worden? u i RIAENS-ROYERS Opruiming in tuinstoelen: 2e voor half geld (zie showroom) luchtbedden van 28.50 voor 24.50 (stoelhed) slaapdekens van 46.95 voor 42.95 (draion) DEELNEMER BANKZEGEL fa. MARTENS Geesielijk artikel OPRUIMING BIJ VENRAY - GROTESTRAAT 18 - TEL. 1253 Voor een groot deel van onze mensen zit de vakantie er op, als we deze regels schryven. Een deel is thuis gebleven, anderen zyn, ondanks het niet bepaald prettige weer van juli er op uit getrok ken. Er op uit getrokken naar familie, naar campings, naar zo merhuisjes. En onwillekeurig hebben deze laatsten vooral in de plaatsen, waar ze geweest zyn, de nodige vergelijkingen gemaakt met hun eigen woonplaats. Ze hebben in de vreemde ook woningbouw gezien, ook nieuwe wij ken en straten en hebben de ene keer moeten constateren, dat men voor nieuwbouw in Venray toch een heel wat betere en „leukere" oplos sing gevonden heeft, en een andere maal misschien spijtig de op merking moeten plaatsen, dat daar het nieuwe toch heel wat prettiger aan deed dan in ons goede Venray. Ze hebben in de ene plaats voor zieningen aangetroffen, waarvan men zich met recht af mag vragen, waarom die in Venray niet zijn en op een andere plaats dingen gezien, die men zich wat graag in Venray zou wensen. Zo heeft deze vakantiereis dub bele zin gehad, want men heeft er niet alleen nieuwe energie opgedaan voor het komende jaar, maar ook de blik verbreed en nieuwe dingen gezien en ontdekt, die de moeite waard zijn. Laten we duidelijk voorop stellen dat Venray geen vakantieplaats is, in die zin, dat we hier, zoals b.v. in Valkenburg, duizenden toeristen trekken om de schoonheid van plaats en natuur. We hebben geen zee bij de hand, geen meer, waar men de watersport in optima-forma kan bedrijven. We zijn al heel blij met ons zwembad en al heel blij met onze campings, waarvan een al vakantiehuisjes heeft kunnen bou wen. Echt specifieke vakantie-ver makelijkheden hoeft men dus hier niet te zoeken. Een goede kinder speeltuin als in het Vlakwater is „voor onze doen" al heel wat. En we kunnen slechts hopen dat we in staat zijn deze dingen zo uit te bou wen dat op de eerste plaats de Ven ray se kleine en grote mens er zijn vreugde aan blijft houden en dat daarnaast de vreemdeling er aanlei ding vindt ook Venray in zijn va kantie-programma op te nemen. Maar er zijn ook andere dingen, die ons als vakantiegangers beslist wel opgevallen zijn. Dat is b.v. de groen-voorziening. Zeker, we heb ben voor ons Venray een groen-ad- viseur aangesteld en we mogen dus verwachten dat binnen enkele jaren de nieuwbouw-wij ken, waar nu op lege stukken het onkruid huizen hoog groeit, een heel ander beeld zullen geven. Maar de vraag blijft waarom men ons elders op dit ter rein al zo ver is. Hebben we dit niet lang „flauwekul" gevonden, die we elders wel appreciëren, maar hier thuis van minder belang von den. Op dit terrein heeft Venray be slist een grote achterstand in te ha len. Men mag slechts hopen dat de bestedingsbeperking ons geen bo men, struiken en plantsoenen gaat kosten. En dat met voortvarendheid in deze gewerkt wordt om de ach terstand in te halen. We hadden het, over voorzienin gen. De aandachtfge bezoeker zal ontdekt hebben dat men in andere plaatsen een openbaar unrinoir geen overbodige luxe vindt en dat men de instandhouding van een derge lijk bouwwerk minder vies acht dan het schutting-gedoe wat we in Venray beleven. We hebben in alle eer en deugd het Mgr. Wijnhoven-park, als men dat plantsoen aan de Paterslaan met die grote naam wil aanduiden. Maar een werkelijk park met goede voor zieningen begint langzaam maar ze ker ook noodzaak te worden in ons Venray. De omgeving van 't zwem bad is als zodanig aangewezen, want die streek wordt Venrays recreatie centrum. Alleen het ligt er nog alle maal met uitzondering van het zwembad zoals het er voor veer tig jaren terug ook lag. We hebben in dit blad al eens meer de vraag gesteld of een mini- golfbaan niet geschikt was voor Venray temeer waar hier een sport bedreven kan worden die ook door de bejaarden beoefend kan worden en die voor de hier logerende en verblijvende vreemdeling ook meer ontspanningsmogelijkheden met zich brengt? Is deze zo moeilijk te ver wezenlijken? Venray telt en dat is weer een ander chapiter twee beeldende kunstenaars, die de versiering van Venray net zo goed ter harte gaat als iedere rechtgeaarde inwoner. Waarom worden deze mensen niet ingeschakeld en reserveert men wel gelden voor de aankoop van kunst voorwerpen, terwijl sommige stra ten en buurten rustig wat opmonte ring door een beeldgroep of beeld kunnen gebruiken? We compenseren op die manier misschien ook de ver loren gegane kruisbeelden en kapel len e.d., die wel terug zullen komen zoals beloofd wordt maar die men nooit terug ziet. Een wezenlijk gebrek in onze plaats is een behoorlijke gids, waar uit de hier vertoevende vreemdeling eens wat meer kan leren over stra ten en wegen, over ontspannings mogelijkheden, over uitstapjes e.d. Een gids, die hem wat nadere in lichtingen geeft, over wat in het Venrays museum onder het gemeen tehuis te zien is, maar ook wat voor kunstschatten en wat voor moois hij in onze kerken en kapellen kan vin den. Een gemis aan public relations om dat grote woord te gebrui ken dat onze plaats beslist af breuk doet. En al jaren afbreuk doet Een goede V.V.V. kan Venray niet meer missen. We mogen hopen en vertrouwen dat nu het kantoor van V.V.V. in de nieuwe schouwburg 'n plaats krijgt, deze vereniging nu ook eens in staat wordt gesteld die ser vice te geven die men in andere plaatsen gewend is en vanzelfspre kend vindt. Venray kan nog niet eens met een folder wijzen op wat ze als plaats te bieden heeft. Dan is het ook mogelijk te komen tot een goede pensionlijst, want ook hieraan groeit ieder jaar opnieuw de be hoefte. Het zijn zo enkele op- en aan merkingen, die men onwillekeurig, lopende of rijdende door andere plaatsen, maakt. Waarbij we voorop stellen, dat het vergelijk tussen an dere plaatsen en Venray ook dik wijls beslist ten gunste van onze plaats uitvalt. Maar daarom hoeven we lessen, die weer andere ons ge ven, niet te verwaarlozen. En zo nu en dan krijgt men daarbij toch wel de indruk, dat we in onze eigen plaats bij al het goede, wat onte genzeggelijk tot stand gekomen is, toch nog wel eens en dat zal dan misschien noodgedwongen gebeurd zijn teveel op de dubbeltjes letten en te weinig op de generatie die na ons in Venray moet leven. Waarbij zich dan meteen de vraag doet gel den, hoe die andere plaatsen het dan klaar gespeeld hebben hun uit breidingen en hun nieuwbouw zo in het groen, zo in de ruimte geprojec teerd te krijgen. Als een boom ons in de weg staat hakken we hem om. Wat wil je andersEn toch za gen we plaats, waarin notabene 'n restaurant om een boom heen ge bouwd wasEen kwestie, gelo ven we, van een bepaalde mentali teit, die we hier misschien te veel nog missen. Behalve oogstmaand is augustus ook de tijd, waarin tientallen jonge agrariërs (gewoonlijk in overleg met ouders of anderen) moeten beslissen of zij naar een land- en tuinbouw school zullen gaan of niet. Nu zijn op de beslissing zó veel factoren van invloed, dat het vraagstuk natuur lijk alleen maar kort aangeduid kan worden. Studie- en beroepskeuze zijn immers wetenschappen op zich zelf geworden. Echter is het de vraag, of zij die deze kunde beoefe nen, de agrarische kant daarvan al tijd voldoende kennen. Kiezen voor een landbouwschool betekent veelal: het beroep van boer kiezen. Wel gaan velen er naar toe met de hoop later bij de voorlich tingsdiensten terecht te kunnen of in de agrarische handel een baan te vinden, maar voor hen die slechts opleiding kiezen is dit in veel ge vallen niet te bereiken. UITSTEL IS MOEILIJK! Uitstel van de beslissing is moge lijk door eerst ulo of h.b.s. te kiezen. Daarna kan men nog altijd de mid delbare of hogere landbouwschool kiezen of Wageningen. Via de lagere landbouwschool is dit alles óók nog wel te bereiken, maar zij die deze weg kiezen zullen het later bij de theorie vakken vaak wat moeilijker hebben dan de anderen. De lagere landbouwschool dreigt in onze tijd in diskrediet te geraken. De oorzaak is, dat de theoretische opleiding niet ver reikt en dat het zwaartepunt meer en meer bij de praktij kvakken en vooral bij de hand- en vakvaardigheid is komen te liggen. Het zou daarom onjuist zijn, begaafde leerlingen alleen naar de l.l.s. te zenden. WAAROM DE MIDDELBARE OPLEIDING? Natuurlijk wil dat niet zeggen dat de l.l.s. de „school voor domme jongens" is. Via de l.l.s. is de m.l.s. te bereiken. Maar het is te veel ge zegd, als men stelt dat een toekom stige boer met l.l.s. kan volstaan. Het gevaar is dan groot, dat hij als ondernemer te kort schiet. Financie ringsvraagstukken, rentabiliteitsbe- rekeningen en theoretisch inzicht zullen in de toekomst steeds meer betekenis krijgen. Wil een boer als zelfstandig ondernemer op één lijn met andere ondernemers staan, dan zal hij zeker een middelbare oplei ding moeten hebben gehad, één. vreemde taal naast het Duits moe ten beheersen en liefst ook nog eni ge tijd ervaring in het buitenland moeten opdoen. Wie dat overdreven acht, moet bedenken, dat een jongen van 12 tot 14 jaar bitter weinig heeft aan de vooruitzichten voor de komende 10 of 15 jaar, maar dat de werkelijk heid van over 20, 30 en 40 jaar zijn zakelijk leven voor doorslaggevende betekenis zullen zijn. Wie meent, dat bepaalde specia lisaties zoals dierlijke veredeling, topfokkerij of zeer bijzondere teel ten dit onnodig maken, vergist zich. De kwestie is, dat opvoering van de produktiviteit per man-uur, bijge volg mechanisatie en dus het wer ken met grotere eenheden steeds verder zullen moeten gaan. Wie dat niet bij zal kunnen houden, raakt achter. De inkomensgrens waarbij het veel beter is gauw een ander beroep te kiezen, zal daardoor steeds hoger komen te liggen. DAARNA Wie thans de l.l.s. verlaat, doet er goed aan óf naar de middelbare landbouwschool te gaan óf speciale cursussen (aangepast aan het be- drijfstype) te gaan volgen. Die is ge woon een bittere noodzaak gewor den, met name bij de specialisaties die wij zojuist noemden. Na de middelbare landbouwschool is dat eveneens noodzakelijk. Welis waar omvat het cursusprogramma van zo'n school vrij veel vakken, maar de vakken landbouwmechani satie, bedrijfsleer, boekhouden, rechts- en wetskennis, rundveehou derij, pluimveehouderij, varkens houderij, veevoeding, zindelijke melkwinning en plantenziekten en hun bestrijding, vragen voortdurend aandacht door nieuwe methoden, nieuwe inzetten, nieuwe aanpassing. MONDELING OF SCHRIFTELIJK? Hoe jonger men is, des te beter voldoen mondelinge lessen. Op dit gebied bestaan tal van praktijk scholen (pluimveeteelt, weidebedrijf, mechanisatie enz.) die onmisbaar zijn geworden. Goed schriftelijk onderwijs kan evenzeer nuttig zijn, als men maar studeert via een instelling die er kend is door de Inspectie van het schriftelijk onderwijs. Zo'n instel ling heeft n.l. uitsluitend volledig bevoegde leraren, die vrijwel altijd reeds bij de voorlichting of het landbouwonderwijs werkzaam zijn. Verder studeren, bijblijven, goede vakbladen lezen, het zal steeds nood zakelijker worden. De thans op school opgedane kennis veroudert n.l. snel. Wie niet bereid is te stu deren moet geen boer willen wor den. ANDERE FACTOREN Tot dusver zijn alleen een paar zuiver zakelijke factoren genoemd. Natuurlijk zijn er ook andere. Fa miliebezit ziet men niet graag in andere handen. Het boerenvak heeft ook los daarvan nog veel aantrekke lijks. Vermoedelijk zullen echter de zakelijke steeds zwaarder gaan we gen en de emotionele steeds minder. De oorzaak is, dat de werkomstan digheden buiten de landbouw steeds aangenamer zijn geworden. Boer worden betekent een gebonden be staan kiezen. Ook dat moet genoemd worden. Voor alle reparaties Sohoolstraat 30 Tel. 2389 TWEEMAAL BRAND IN 24 UUR Venray's brandweer werd zater dag gealarmeerd voor een brand op de vuilnisstortplaats in Veltum. Hoewel er geen belendende perce len zijn, was het gevaar niet denk beeldig dat vonken zouden overslaan op het nabij gelegen bosperceel en camping. Na enkele uren was de brand geblust en konden de brand weerlieden huiswaarts keren. Zondagmorgen werd wederom brandalarm gegeven voor dezelfde stortplaats. Het was weer hetzelfde beeld als daags tevoren en ook deze keer konden de brandweerlieden het vuur doven. Omtrent de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. HOND LIEP PLOTSELING RIJWIELPAD ÓVER De hond van de fam. van H. uit Oostrum liep plotseling het rijwiel pad van de Maasheseweg tegenover Rank Xerox, over. De bromfietser R. uit Venray kon de hond niet ont wijken en kwam te vallen. Hij moest zich met diverse vermondin gen onder doktersbehandeling stel len. DIERENPARK UITGEBREID Het prachtige dierenpark van het psychiatrisch centrum St. Servatius heeft uitbreiding gekregen met een wit-zwart gestreept zebra-paardje. Hoewel dit paardje nog aan de om geving van herten en andere dieren moet wennen, zal het straks in meer dan gewone belangstelling staan van de bewoners van deze inrich ting en van Venray. Het is jammer dat de bestaande haag grotendeels het uitzicht voor Venrays bevolking belemmert. ONGELUKKEN Ook tijdens het afgelopen weekend is Venray niet vrijgebleven van ver keersongevallen. Op de Deurneseweg had een bot sing plaats waarbij drie auto's be trokken waren. De vrachtwagen be stuurd door W. uit Eindhoven rem de plotseling af. De achter hem rij dende luxe auto bestuurd door V. uit Venray moest krachtig afrem men om niet tegen de vrachtwagen aan te botsen hetgeen gelukte. Maar de achter deze wagen rij dende luxe auto bestuurd door v. O. uit Ammerzoden kon een botsing niet vermijden. Gelukkig bleef de schade bij het materiële beperkt. Op de Wanssumseweg, net voorbij de kerk te Oostrum vond een bot sing plaats tussen twee personen auto's. S. uit Maastricht reed door te hoge snelheid links van de weg en botste daardoor tegen de tegemoet komende wagen bestuurd door v. A. uit Venray. De materiële schade was groot, maar persoonlijk letsel van betekenis behoefde niet te worden geregistreerd. VENRAYSE ZORGENKINDEREN KREGEN HOOG BEZOEK Onder leiding van wachtmeester 1ste kl. Geeratz hebben zich 35 zor genkinderen van de Venrayse afde ling „Voor het Zorgenkind" een week lang bezig gehouden in het voormalige DUW-kamp Evertsoord te Sevenum. Hoewel het weer niet al te best was hebben de kinderen zich best geamuseerd daar in de Peel van waaruit ook enkele toch ten werden ondernomen. Drie lei ders en leidsters hebben de zorgen van de heer Geeratz wat verlicht terwijl de dames mevr. Geeratz en Pijpers zorgden voor de maaltijden. Hoogtepunt was zeker voor de kin deren de ouderavond en temidden van de ouders kon voorzitter Theeu- wen ook verwelkomen Deken Loo- nen van Venray, wethouder Schols, zusters van het Groene Kruis en St. Jozef, de heer Oomen, wethouder van Sevenum. HOOG BEZOEK VOOR ZWIJNDRECHTSE KINDEREN In het voormalige DUW-kamp te Ysselsteyn zijn thans 120 Zwijn- drechtse kinderen gehuisvest, kinde ren die voorgaande jaren in het kamp te Griendtsveen waren onder gebracht. Burgemeester Slobbe van Zwijndrecht kwam zich met zijn echtgenote persoonlijk op de hoogte stellen van de toestand van zijn jeugdige gemeentenaren en verbleef een hele dag in hun midden. Burgemeester Slobbe was zeer en thousiast over hetgeen de leiding deed en doet voor deze kinderen, welke allen een wel verzorgde in druk op hem maakten. Als deze groep vertrokken is zullen zij wor den vervangen door een nieuwe! groep. Deze voormalige DUW kampen zijn uitermate geschikt voor vakan ties. Bij slecht weer kan altijd ge bruik worden gemaakt van de recre atiezaal en bij goed weer is de om geving fantastisch om te verkennen. TWEE KLANDESTIENE ZENDERS OPGESPOORD Opsporingsambtenaren van de Bij zondere Radiodienst van PTT heb ben zondag j.l. in samenwerking met de Rijkspolitie te Hennaardera- deel (Fr.) de klandestiene zenders „Hongkong", die ook wel uitzond onder de naam „Dikke Paling", en Jupiter" opgespoord en in beslag genomen. Daarbij werd proces-verbaal op gemaakt tegen de 26-jarige bank werker P. K. en zijn 22-jarige echt genote A. K.-V. te Ried (gem. Fra- nekeradeel) en de 25-jarige lasser A. W. te Boer (gema Franekeradeel). BILJARTTOERNOOI WANSSUM Spanning van begin tot eind was er op het driebandentoernooi te Wanssum waar uiteindelijk J. Lu- cassen winnaar werd na een bar ragepartij met Swinkels. Oud-burgemeester Rutten van Wanssum zorgde voor de verrassing van het toernooi door te eindigen met het hoogste gemiddelde. De uitslag was als volgt: 1. J. Lu- cassen 15 pnt.; 2. P. Swinkels 13 p.; 3. G. Rutten 12 p.; 4. H. v. d. Laar 10 p.; 5. H. Vermeulen 8 p. De prij zen werden geschonken door de middenstand van Wanssum. Het toernooi was goed georganiseerd. P.D.V. DE VREDESDUIF Wedvlucht Chatelet. Afstand 160 km. Aantal duiven 307. Aankomst eerste duif 10.10.20, laatste duif 10.37.05. Jac. v. d. Laar 1 19 76 77; J. Ver stegen Zn. 2 21 23 61 66 69 70; P. Strijbosch 3 11 31 51 67 71; J. Cree- mers 4 35 75; Jac. Verstegen 5 42 55; J. Janssen K. 6 30 47 49; H. Crooymans 7 9 20 27 28 38; H. Ewalts 8 22; J. Maas 10 35; Hen driks-Schoenmakers 12 14 15 16 18 32 33 37 44 45 46 56 57 58 63; J. Din- jens 13; Chr. Cuppen 17; H. Kleus- kens 24 26 39 59 60; J. Strijbosch Zn. 25 52 53 65 72; P. v. d. Laar 29 36 41 43; Gebr. Kusters 40 54; P. Janssen H. 48 50 64 74; J.. Kusters 62; Gebr. Willems 68; G. Janssen W. 73. Ditmaal was het Jac. v. d. Laar die met de eer ging strijken. Aan deze overwinnaar onze gelukwensen. A.s. zaterdag inkorven van 9.30 tot 10.00 uur. WELVAART KAN ELLENDE EN ZONDE WEL KAMOUFLEREN, MAAR NIET WEGWERKEN Het mag in ons landje dan bijna iedereen naar den vleze gaan, we mogen al heerlijk profiteren van de welvaart, het goede loon, de beste inkomsten, de mooie verzekeringen, er blijven toch heel wat dingen te wensen over. Het klimaat is niet best, en het wordt eerder slechter dan beter. Persoonlijk worden we getroffen door ziekten en kwaal tjes, we worden uit lukratieve ba nen verdrongen door eerlijke en on eerlijke mensen, het verkeer bezorgt ons last, buren zijn hinderlijk en er heersen gespannen verhoudingen, in plaats van vrede. Kortom, er is en blijft veel ellende in de wereld, ook dicht bij ons, ook in onze directe omgeving. Nu leerden wij vroeger allemaal, dat dit zijn oorzaak vond in de eer ste zonde van Adam. U weet, hij was God ongehoorzaam en liet zich door zijn eigen lieve vrouw verlei den tot het eten van de appel. Over die appel is in de geschiedenis al heel wat te doen geweest. En vooral de tegenwoordige wetenschappelijk verlichte mens vindt die appel maar onzin, een verhaaltje van de oude Joden. Wetenschappelijk is die re denering nog verder uitgewerkt en met heel veel deugdelijk materiaal omringd en verrijkt. Men kwam ten slotte met het prachtige woord, dat de bijbel „ontmythologiseerd" moest worden. Maar ach hemel, rijp en onrijp, verstandig en onverstandig wierp zich op dat werk. De ramp nam zul ke omvang aan, dat men met het kind het badwater ging weggooien. En voor de eenvoudige gelovige in de Kerken voor de jonge mensen op school werd het een chaos. Velen verloren hun zekerheid, velen weten niet meer waar ze aan toe zijn. Is het dan allemaal maar apekool ge weest, wat wij als kind van onze ouders, onze onderwijzers en pries ters hebben geleerd? Natuurlijk niet. De Kerk en haar leer is onveranderlijk en het geloof is hetzelfde gebleven. Alleen, we moeten goed onderscheid maken tus sen wat God door Zijn Kerk ons te geloven voorhoudt. En dat vindt men tegenwoordig niet meer in al lerlei blaadjes en tijdschriften, maar men kan het wel horen van het kerkelijk leergezag. Terecht heeft de paus dezer dagen dat geloof, dat in de eerste christentijd al wat duide lijker werd geformuleerd, herhaald. Dat geloof is, dat Adam, gesteld in een speciale staat van genade, zich tegen God verzet heeft. In hem zijn wij mede schuldig aan het verzet te gen God en dragen wij de straffen, die we nu nog aan den lijve onder vinden: ook de narigheid van onze medemensen, ook de materiële en lichamelijke tegenslagen. We zijn zondaars en blijven, het, zij het dan dat Jezus Christus ons bevrijd heeft en ons de hoop heeft geschonken. Wij krijgen het geluk.... na dit leven. Ondanks de zonde van Adam en Eva en van ons allen. HET BIER WAAR LIMBURG TROTS OP IS

Peel en Maas | 1966 | | pagina 6