nog slechts een paar dagen en onze daverende opruiming is voorgoed voorbij kijk nu koop nu l l .1 INGEZONDEN Johny Hoes HOFSTRAAT 5 TEL. 1270-04780 JANNY BAR Hogere schadeloos stelling voor kamerleden Yarkensonderzoekcentrum wordt gebouwd nabij het Rozendaal in Merselo meer vrijheid bij de woningbouw nog slechts een paar dagen hunt u profiteren van de vele daverende koopjes uit onze geweldig grote voorraad huishoude Iijke artikel en 1 MARKTSTRAAT Geachte redaktie. Hoe is het mogelijk dat, zonder dat hiervan officieel mededeling ge daan wordt de Marktstraat plotse ling een stop- en parkeerverbod voor de hele straat krijgt opgelegd, terwijl dat voor kort slechts aan een kant gold. J. M. Antwoord redaktie: Inderdaad is een dergelijk verbod voor de gehele Marktstraat opge legd. Maar dit was een noodmaatre gel in verband met het feit dat op de Julianasingel een nieuwe toplaag moest worden aangebracht, waar door een gedeelte van het normale verkeer moest worden omgeleid. Om dit verkeer, waarvan nu een deel door de Marktstraat moest, zo wei nig mogelijk hinder in de weg te leggen is tijdelijk een stopverbod voor de gehele Marktstraat opge legd. Maar zoals men nu al kan zien, is de oude toestand weer hersteld en kan men aan een kant van de Marktstraat weer als vanouds par keren. BOLTINI EN 76 Geachte redaktie. Er hingen weer circus-affiches (ze stonden zelfs rond de lichtmasten) en al waren ze dan misschien niet zo bont, zo groot en zo schreeuwend als vroeger, de suggestie was even groot. En ik als 76-jarige heb me niet aan de verleiding kunnen ont trekken om weer even iets op te gaan snuiven van wat men vroeger circussfeer noemde. De wagens in hun hardgele kleur met bloedrode letters verscheurde al iets van die sfeer. Het begon meer op een fabriek dan een circus te lij ken, een indruk, die men ook met het naar binnen gaan meenam. Het kan zijn dat ik te oud ben om de nieuwe tijd goed te volgen, maar het deed me een tikkeltje pijn geen „hooggeacht publiek" meer te zijn, niet verwelkomd te worden door een in deftige rok gestoken mijnheer, maar meteen maar de geldbuidel onder de neus gestoken te krijgen voor de verzekering, die de heer Boltini nergens kan onder brengen. Ja en dan was er een ver hoogde piste, iets nieuws, maar de eerste rang-plaatsen, die vroeger een der beste waren in het oude circus gaven nu uitzicht op deze verhoging en op de onderkant van leeuwen en paarden. En er lag een tapijtMaar zelfs nu men in de huiskamers met een luipaard op schoot zit, zet men toch geen paarden op tapijten. Het zaag sel zorgde vroeger voor dat typische circusgeurtje, dat nu verdwenen is, zoals zoveel O zeker, er was circus te zien. Circus in optima forma, maar het was slechts zo weinig, want stoere jongelingen als Rob de Nijs en Johnny Lyon deden hun entree als allerminst stille medewerkers. Inte gendeel het zijn harde werkers, die het ook zwaar druk hebben een Miss Beat te kiezen. Ik heb me afge vraagd of het mijn ouderdom was, die me dit maar moeilijk deed ap preciëren, maar ik heb gezien dat ik niet de enige was, die hiervoor niet rijp is. Ook teeners heb ik on begrijpend zien staren. Dat Boltini een deel van de circusvoorstelling durft op te offeren aan verschillen de reclames geeft geen blijk van de juiste instelling van de directie te genover het goed betalende publiek, dat vermaak en ontspanning zoekt, maar niet bereid is te betalen om de reeds goed betaalde reclames nogmaals te honoreren. Ik stam misschien uit een gene ratie die mensen als Sarassani, Bouglione, Strassburger of onze eigen van Bever het circus heeft le ren kennen als een heel eigen insti- tuur, met eigen sfeer, met eigen stijl. Hun navolger Boltini heeft hier van wel bitter weinig overgelaten. Dat te ervaren was mijn bittere er varing, die mij als 76-jarige weer een illusie armer gemaakt heeft. L. E. TABOE IN VALKENBURG De Burgemeester van Valkenburg heeft de talrijke café's in zijn toe ristengemeente verboden bepaalde grammofoonplaten te draaien. Dat impliceerde onder meer, dat zo'n beetje het gehele oeuvre van Johnny Hoes thans in de Valkenburgse éta blissemententen taboe is. Natuurlijk heeft dit besluit de lachspieren in ons goede vaderland weer flink in beweging gebracht. Men neemt overheidsdienaren en andere lieden, die zo bezorgd zijn voor de goede zeden, nu eenmaal niet meer serieus. Wellicht had de burgemeester beter niet kunnen in grijpen en de caféhouders meer vrij heid van handelen in dit opzicht moeten toestaan. Dat betekent ondertussen niet dat wij voor de vulgariteiten van Hoes en consorten ook maar enige bewon dering zouden hebben. Wonderlijk was de reactie van Hoes op het be sluit van de burgemeester. „Mis schien zijn er mensen, die mijn lied jes dubbelzinnig vinden. Maar dat halen ze er dan zelf uit, en daarmee laten ze zich kennen". Kort en goed, Hoes is een net heer schap, het is het Nederlandse volk dat verdorven is en zijn liedjes ver keerd interpreteertDat wordt dan beweerd door de man, die nu al jaren de platehmarkt overspoelt met de banaalste vulgariteiten en zich een zelfde soort populariteit heeft aangemeten, die sommige vertellers van schuine moppen zich in bepaal de milieus weten te verwerven. TOT VANAVOND IN DE Het ministerie van binnenlandse zaken overweegt de schadeloosstel ling voor tweede kamerleden van 20.000,op 25.000,per jaar te brengen. Deze verhoging, die dus 25 pet bedraagt, zou op 1 januari 1966 moeten ingaan. Kortom, het wordt een verhoging ne'. terugwer kende kracht. Een jaar eerder was de schadeloosstelling reeds van 15.000 op 20.000,gebracht. Wanneer het wetsontwerp, dat deze verhoging van de schadeloos stelling zal regelen, door de Kamer zou worden aangenomen, dan zal de populariteit van het parlement bij ons volk er niet beter op worden. Zelfs wanneer men beweert dat de schadeloosstelling in verhouding met het verantwoordelijke parle- mentswerk aan de lage kant is, dan nog is zo'n drastische verhoging fei telijk niet te rechtvaardigen. Ook de werknemers in de textielindustrie, de buschauffeurs en het personeel van de Nederlandse Spoorwegen kunnen wijzen op een achterstand in hun loon. Nochtans is hun dit jaar van alle kanten, niet in de laatste plaats door een groot deel van de kamerleden, voorgehouden dat loonstijgingen die uitgaan boven de norm van zeven procent onze economie in gevaar brengen. Daarom werd deze werk nemers gevraagd toch vooral enige zelfbeheersing te betrachten. Wij ho pen, dat wanneer straks de kamer leden moeten oordelen over hun eigen salarisverhoging, zij ook deze zelfbeheersing kunen opbrengen Hetzelfde zou men kunnen zeggen van de verdubbeling van het inko men van H.M. de Koningin, de in komen-verhoging van Pr. Bernhard en de stijging van de kosten voor on derhoud der paleizen. Wanneer van de gewone burger matiging en bezuiniging verwacht wordt in verband met de financiële toestand in ons land, dan mag men aannemen dat van hogerhand hier het voorbeeld gegeven wordt. Zouden de verhogingen der inko mens voor tweede kamerleden, ko ninklijk huis e.d. niet doorgaan, dan betekent dat een besparing van bij na 4.000.000 gulden voor dit jaar en dat is toch wel een overweging waard. Aannemer Linskens uit Blitterswyck heeft het al is het dan bouwvakvakantie knap druk. Men neemt per slot van reke ning niet iedere dag een karwei aan van bUna 2 miljoen gulden, ergens achter in de Peel, waarmee men zo gauw mogelyk moet gaan starten. Want de kogel is nu definitief door de kerk en hU heeft de opdracht het nieuwe varkensonderzoekcentrum „Nieuw Daland" te gaan bouwen en binnen twee jaren op te leveren aan de combinatie Zwanenberg en Hartog uit Oss, die achter Merselo grote plannen hebben. Zoals bekend hebben de grote vleesverwerkende industrieën Zwa- neberg (Swan-produkten) en Hartog (Unox) uit Oss indertijd samen een combinatie gevormd, die tot doel beeft ie komen tot een varkens-type dat beter aangepast is aan de eisen, uiG hun eigen ïabriek op de eerste plaats, maar ook de a:iJ?re vlees verwerkende industrieën stellen. Om met dit onderzoek te kunnen starten was natuurlijk een bepaald centrum nodig, dat men vond op het Roosendaal in Merselo, een boerde rij van ruim 38 ha, die men twee jaren geleden aan kon kopen. Architect Boss uit Duiven kreeg van de combinatie de opdracht de benodigde gebouwen te ontwerpen en de rijksgoedkeuring ter hoogte van 1,8 miljoen werd aangevraagd. Er komt een riant hoofdgebouw te liggen in de bossen nabij het Peel- kanaal, waarin o.m. de kantoren worden ondergebracht en de labo ratoria, nodig voor het onderzoek, dat hier op grootscheepse wijze ter hand wordt genomen. Daarnaast komen opslagplaatsen en magazijnen voor machines en voedergranen, terwijl ook kantines en kleedruimten voor het personeel hierin zijn ondergebracht. Bovendien komen twee woningen op het grote terrein te liggen en natuurlijk de nodige varkensstallen, benodigd om de 4000 varkens te bergen, die bij het onderzoek be trokken zijn. Het is dat wordt in alle toonaarden nog eens duidelijk benadrukt niet de bedoeling dat hier varkens gefokt en gemest wor den voor eigen produktie. Het is al leen de bedoeling dat men komt tot een varken, dat zo goed mogelijk beantwoordt aan de eisen van de vleeswarenindustrie en van dit on derzoek zullen dus alle boeren, fok kers en mesters gaan profiteren, wanneer hier goede resultaten te voorschijn gaan komen. Alle 4000 varkens die uiteindelijk de stallen van het centrum gaan bevolken, worden in het onderzoek betrokken. Voor dit onderzoek, alsmede de ver zorging van de dieren zullen een 20 mensen t.z.t. worden aangetrokken. Men hoopt de eerste varkens rond de jaarwisseling al op dit nieuwe centrum te kunnen brengen, terwijl hun aantal (en ook dat van de be trokken mensen) zal worden uitge breid naarmate de bouw vordert, die op twee jaren is gepland. Hoewel er achter Merselo dus wel het een en ander te gebeuren staat, zal men er weinig van merken, aan gezien het centrum vrij afgelegen ligt. Dit is met opzet gedaan, ook al om mogelijke besmettingsgevaren van daar gestationeerde dieren zo klein mogelijk te houden. Maar een en ander verhindert toch niet dat hier aan de rand van onze gemeente grote dingen te gebeuren staan en dat men in de komende tijd van Nieuw Daland meer zal horen. We kunnen slechts hopen dat alle partijen wel zullen varen bij het werk, waarmede men nu gaat star ten. MET INGANG VAN 1 AUGUSTUS: Minister Bogaers van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening heeft besloten met ingang van 1 augustus a.s. over te gaan tot libe ralisatie van het bouwbeleid in 48 gemeenten in Noord- en Midden- Limburg en in de provincies Gro ningen, Friesland, Drente en Zee land. Dit besluit komt er op neer dat met ingang van die datum de nieuwbouw van woningen en be drijfsruimte tot een bedrag van 50.000,o.m. in Venray vrijwel geheel wordt vrijgegeven. De minis ter heeft de gemeentebesturen van de betreffende gebieden een schrij ven doen toekomen, waarin zij op de hoogte worden gesteld van deze maatregel, die reeds in april van dit jaar werd aangekondigd. Zoals be kend heeft Venrays gemeenteraad zijn instemming betuigd met het voornemen van minister Bogaers, mits daarbij voldoende vergunnin gen blijven komen voor woningwet- bouw. Niet eens was de raad het met de liberalisatie van het huur beleid, maar hiertoe zal minister Bogaers eerst in het najaar (kleine gemeenten) of in 1967 (grote ge meenten) overgaan. Naar bekend is geworden wordt op het departement van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening een maatregel voorbereid, die inhoudt dat voor gemeenten onder de 10.000 inwoners in de genoemde gebieden een lossere vorm van huurprijs be heersing wordt ingevoerd. De datum van invoering is nog niet bekend, waarnemers verwachten echter dat deze lossere vorm van huurprijsbe- heersing nog dit jaar zal worden doorgevoerd. Dit betekent dat in Wanssum een liberalisatie van het huurbeleid verwacht kan worden, maar dat in Venray voorlopig alles nog bij het oude blijft. Zoals be kend heeft de gemeenteraad van Venray er bij de miinster op aange drongen om de huurprijsbeheersing in deze gemeente zólang als er wo ningnood heerst, te handhaven. De maatregel die minister Bogaers schriftelijk aan de gemeentebesturen heeft doen toekomen houdt het vol gende in: Utiüteitswerken, zoals verbou wingen, waarvan de bouwkosten de 10.000,niet overschrijden, behoe ven geen rijksgoedkeuring meer (tot nu toe gold dit voor verbouwingen tot een kosten-totaal van 500, Het college van B. en W. krijgt de bevoegdheid om voor utiüteits werken zoals bv. bedrijfsruimten enz., waarvan de bouwsom niet ho ger is dan 50.000,zelfstandig vergunningen af te geven. Tot nu toe was dit toegestaan voor gebou wen waarvan de bouwkosten ten hoogste 25.000,— bedroegen. De bouw van ongesubsidieerde woningen tot 50.000,blijft ge bonden aan een rijksgoedkeuring, maar deze wordt automatisch ver leend, uitgezonderd in gevallen waarin het een tweede woning of weekendhuis betreft. De bouw van gesubsidieerde particuliere huurwoningen zal in deze provincies niet meer aan een contingent gebonden zijn. Wel zal de bouw binnen de begrotingsbe dragen moeten blijven. In dezelfde brief deelt minister Bogaers de gemeentebesturen mee, dat er een algemene Maatregel van Bestuur wordt voorbereid om in kleinere gemeenten een lossere vorm van huurprijsbeheersing en huurbe- scherming in te voeren. Deze maat regel zal vermoedelijk nog dit jaar worden doorgevoerd. Voor grotere gemeenten zal een dergelijke maat regel pas in 1967 worden overwogen. „VERZUSTERING" De dames van het N.K.V. hebben het bezoek van de Overloonse da mes van deze organisatie aan de Venrayse afdeling hoog op prijs ge steld. Deze week zijn ze dan in Overloon een tegenbezoek gaan brengen, liefst met twee bussen vol. Na een plechtige avondmis in de Overloonse kerk heeft men verder de avond gezellig doorgebracht. De conclusie was dat de provinciale grens ook hier te lang een hinder paal geweest is, die men nu zal gaan slechten. Geven de dames ook hier het voorbeeld? COENEN

Peel en Maas | 1966 | | pagina 11